Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Првиот македонски семееен форум
 
HomeHome  Регистрирајте сеРегистрирајте се  Влез  
Portal
Родители и деца
Влез
Член:
Лозинка:
Логирај ме автоматски на секоја моја посета: 
:: Си ја заворавив лозинката!
Мај 2024
ПонВтоСреЧетПетСабНед
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
CalendarCalendar
Барај
 
 

Display results as :
 

 


Rechercher Advanced Search

 

 Воведување дополнителна исхрана!

Go down 
+92
mis
maskoe
butterfly
Stefani Vasilkova
Misticia
babysara
anetapp
sanja_
Nataly
tanjasofija
ирена
NatalijaS
D-r Lidija Pazdrijan
BILE-ENA
cacika
kavadarcanka
BiljanaM
TINCE
baby24
Jovana's mom
Mama Ane
Pipolino
elench
dance.bojan
natashan.
mama X
Denicija
MamaMaja
bubamara
Deni
Pravnicka28
Leona's mom
Пандорче
rich_bitch1
lidija29
Sanja_Ivana
sunset
oliverap
Damjana
Dragana
magi
Anika
danielaval
sneze
jana_aerodrom
Sun
marinadi
Bela
Mimi22
sanja-ve
mama
taci
BubeM
bella*
Bjork
Anjuska08
Kikic
verce
tanja_sr
tanja_simon
Ilince
Ves
Juni08_Andrea
vecki
avanturistka
nikolina008
Lili
sonja colakova
Mimi
Svetlana
marina_pp
Sandra_Anja
Viktorija78
Emilija
biljanag
Kinky
sashka26
georgina
sonja28
Monika
elena petkovik
vesna velkova
obicna
Nate_David
eliza
moja Ina
STAR *
Goca
Elena&Angelina
Big Sister
daniela
Emi
96 posters
Отиди на страна : Previous  1 ... 22 ... 40, 41, 42  Next
АвторПорака
D-r Lidija Pazdrijan
ВИП личност
ВИП личност
D-r Lidija Pazdrijan


Female
Број на мислења : 3132
Age : 52
Локација : i ovde i onde
Расположение : super:)
Поени : 30419
Registration date : 2009-03-04

Воведување дополнителна исхрана! - Page 41 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Воведување дополнителна исхрана!   Воведување дополнителна исхрана! - Page 41 Empty02.05.09 1:18

Neznam dali na Sergej mu davav kasicki vo kutija sem onie vo tegla??? Воведување дополнителна исхрана! - Page 41 121539 Ic ne mi teknuva...Pamtam toa Frutolino,Cokolino...Ama na Hipp ic ne mi teknuva- dali imase vo kutija sto se spremaat.Stvarno nemozam da se setam...
Вратете се на почетокот Go down
Mimi22
Полуматурант
Полуматурант
Mimi22


Female
Број на мислења : 1399
Age : 39
Локација : Skopje
Расположение : odlicno
Поени : 28605
Registration date : 2009-01-04

Воведување дополнителна исхрана! - Page 41 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Воведување дополнителна исхрана!   Воведување дополнителна исхрана! - Page 41 Empty02.05.09 10:58

bube imase vo zegin hipp edna plus edna gratis 120 den a edna kutija e 140 den.E sega vtorata e sumsko ovosje jas mu davav na david i nemase problem.Taka e poisplatlivo.
Вратете се на почетокот Go down
Damjana
Полуматурант
Полуматурант
Damjana


Female
Број на мислења : 1401
Age : 52
Локација : tuka sum...
Расположение : haos
Поени : 29019
Registration date : 2008-12-07

Воведување дополнителна исхрана! - Page 41 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Воведување дополнителна исхрана!   Воведување дополнителна исхрана! - Page 41 Empty02.05.09 11:43

Бубе напиша:
а какви се на вкус? кашата на милупа ориз и пченка (во кутија) не ја сакаше, јас кога ја пробав како да имаше горка жичка... сега ја јаде на нестле, хиповите не сме ги пробале
Ti pisuvav jas i porano - HIPP za dobra nok so jabolko i komorac ni e glavno jadenje nas. So uzivanje go jade Damjana. A i pozgodni se hipovite od tie na nestle, poubavo se rastvoraat i ne se pravat mnogu grutki.
Вратете се на почетокот Go down
http://fotki.com/damjana
BubeM
Полуматурант
Полуматурант
avatar


Female
Број на мислења : 1116
Age : 45
Локација : Скопје
Поени : 29064
Registration date : 2008-11-14

Воведување дополнителна исхрана! - Page 41 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Воведување дополнителна исхрана!   Воведување дополнителна исхрана! - Page 41 Empty03.05.09 14:00

sakav samo kombinacija od poveke zitarki, a ovosje ke i stavam svezo, pa ja zemav na milupa so 7 zitarki, utre ke ja probame, pa ke vidime kako ke ni odi
Вратете се на почетокот Go down
Eva Marija
Прваче
Прваче
avatar


Female
Број на мислења : 151
Age : 44
Локација : skopje
Расположение : top
Поени : 28905
Registration date : 2008-08-13

Воведување дополнителна исхрана! - Page 41 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Воведување дополнителна исхрана!   Воведување дополнителна исхрана! - Page 41 Empty03.05.09 18:32

Damjana напиша:
Бубе напиша:
а какви се на вкус? кашата на милупа ориз и пченка (во кутија) не ја сакаше, јас кога ја пробав како да имаше горка жичка... сега ја јаде на нестле, хиповите не сме ги пробале
Ti pisuvav jas i porano - HIPP za dobra nok so jabolko i komorac ni e glavno jadenje nas. So uzivanje go jade Damjana. A i pozgodni se hipovite od tie na nestle, poubavo se rastvoraat i ne se pravat mnogu grutki.

E koja e taa na HIPP so jabolko i komoraca jas se utepav od baranje nikade nemozam da ja najdam. Vo teglichka e???
Вратете се на почетокот Go down
Sanja_Ivana
Полуматурант
Полуматурант
Sanja_Ivana


Female
Број на мислења : 962
Age : 40
Локација : Skopje
Расположение : Onaka
Поени : 29668
Registration date : 2008-05-09

Воведување дополнителна исхрана! - Page 41 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Воведување дополнителна исхрана!   Воведување дополнителна исхрана! - Page 41 Empty03.05.09 18:40

Ne, vo kutija e, za dobra nok e.
Jas i dadov nekolku pati od hipp kasickite vo tegla sto se so zitarki, a posle i kupiv od vitalia ovesni, pcenkarni snegulki, sleden pat ke kupam i drugi,i vo kombinacija so jogurt gi jade.
Tie kasi vo kutija sto se ne gi saka, taka da ne i gi ni kupuvam.
Вратете се на почетокот Go down
Eva Marija
Прваче
Прваче
avatar


Female
Број на мислења : 151
Age : 44
Локација : skopje
Расположение : top
Поени : 28905
Registration date : 2008-08-13

Воведување дополнителна исхрана! - Page 41 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Воведување дополнителна исхрана!   Воведување дополнителна исхрана! - Page 41 Empty03.05.09 18:43

tie so se vo kutija so meleko se rastvaraat taka? A ako cica?! Da probam so adaptirano a...
Вратете се на почетокот Go down
Sanja_Ivana
Полуматурант
Полуматурант
Sanja_Ivana


Female
Број на мислења : 962
Age : 40
Локација : Skopje
Расположение : Onaka
Поени : 29668
Registration date : 2008-05-09

Воведување дополнителна исхрана! - Page 41 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Воведување дополнителна исхрана!   Воведување дополнителна исхрана! - Page 41 Empty03.05.09 18:44

taa na hipp so jabolko i komoraca sodrzi mleko i se priprema so prevriena voda. A ima sto se spremaat so mleko, a ako cica, spremaj i gi so adaptirano mleko.
Вратете се на почетокот Go down
Damjana
Полуматурант
Полуматурант
Damjana


Female
Број на мислења : 1401
Age : 52
Локација : tuka sum...
Расположение : haos
Поени : 29019
Registration date : 2008-12-07

Воведување дополнителна исхрана! - Page 41 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Воведување дополнителна исхрана!   Воведување дополнителна исхрана! - Page 41 Empty03.05.09 19:10

Ovaa e:
Воведување дополнителна исхрана! - Page 41 28928g
Вратете се на почетокот Go down
http://fotki.com/damjana
Elisaveta
Прваче
Прваче
Elisaveta


Female
Број на мислења : 341
Age : 40
Локација : mkd
Поени : 27902
Registration date : 2009-04-03

Воведување дополнителна исхрана! - Page 41 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Воведување дополнителна исхрана!   Воведување дополнителна исхрана! - Page 41 Empty03.05.09 21:26

Da ve prasam za sovet, Jana ima 5 i pol meseci i sega pocnavme so sokcinja da se ucime, pa od 6 meseci ke pocneme i so kasicki ama me interesira kolkava koliocina da i davam od sokcinjata i kasickite i po kolku da nagolemuvam inaku ja dojam i planiram da ja dojam do godina. Patronaznite sestri mi kazaa da pocnam so voveduvanje dopolnitelna ishrana ama ne mi kazaa kolku kolicinski, a jas sum nova mama. Воведување дополнителна исхрана! - Page 41 897427
Вратете се на почетокот Go down
Mimi22
Полуматурант
Полуматурант
Mimi22


Female
Број на мислења : 1399
Age : 39
Локација : Skopje
Расположение : odlicno
Поени : 28605
Registration date : 2009-01-04

Воведување дополнителна исхрана! - Page 41 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Воведување дополнителна исхрана!   Воведување дополнителна исхрана! - Page 41 Empty03.05.09 22:31

jas ne merev samoto dete mi kazuvase.Koga nesaka stiska usta pa sto i da pravis nesaka ili ke pluka taka da se orentirav spored toa.Taka i sega nekogas 200gr nekogas i 250 a nekogas ni 200 nesaka taka da nema pravilo.Kako i nie nekogas poveke nekogas pomalku sme gladni.
Вратете се на почетокот Go down
Anjuska08
Полуматурант
Полуматурант
Anjuska08


Female
Број на мислења : 1027
Age : 45
Локација : Skopje
Расположение : ОК
Поени : 28450
Registration date : 2008-11-29

Воведување дополнителна исхрана! - Page 41 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Воведување дополнителна исхрана!   Воведување дополнителна исхрана! - Page 41 Empty03.05.09 23:50

Elisaveta напиша:
...Jana ima 5 i pol meseci i sega pocnavme so sokcinja da se ucime, pa od 6 meseci ke pocneme i so kasicki ama me interesira kolkava koliocina da i davam od sokcinjata i kasickite i po kolku da nagolemuvam inaku ja dojam i planiram da ja dojam do godina. ....

Самото дете ќе ти покаже. Се зависи како ќе ја прифати дохраната на почетокот. Некои деца подолг период пробуваат само по неколку лажички, а некои се полакоми и јадат повеќе. Кај нас првите оброци (би рекла оброк зошто тогаш и заменив едно шише млеко) беа од 80-130гр. Потоа количината се наголемуваше. Некогаш детето јаде повеќе, некогаш помалку. Јас премногу се оптеретував со тоа колку ќе изеде и ако не изедеше се мислев дека има некој проблем. Сега сум потполно опуштена. Ужинките знаат да и бидат и помалку количински, а за ручек убаво да се најаде. Вечерата обично ни е околу 200 грама од 7 месец. Детето ќе те води, верувај ми!
Вратете се на почетокот Go down
Denicija
Прваче
Прваче
Denicija


Female
Број на мислења : 117
Age : 42
Локација : Strumica
Поени : 28199
Registration date : 2008-12-17

Воведување дополнителна исхрана! - Page 41 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Воведување дополнителна исхрана!   Воведување дополнителна исхрана! - Page 41 Empty04.05.09 12:07

ја разгледував шемата, ја слушав и мојата докторка што ми советува за исхраната, но сепак на крај самата си одлучив да направам отстапки.
на пример, јас почнав со кисело млеко од 6 месеци, со плазма (во која има глутен) од 6 месеци исто, со жолчка почнавме од 7 месеци и една недела, со мевце од 6 и пол...
сега постепено почнувам да и ставам во кашичките неколку трошки лепче за да се навикнува и немам проблем за сега.
од скоро почнавме и со грашок, и мноогу го обожава само мака мачам со соковите. никако несака да ги пие, незнам зошто така, на почетокот ги сакаше многу,сега не сака ни да ги види. повеќе сака да си цица наместо да пие од шише дали сок или чај
страв ми е да не се одвикне од шишето, што ќе правам кога ќе е поголема незнам?!
Вратете се на почетокот Go down
Mimi22
Полуматурант
Полуматурант
Mimi22


Female
Број на мислења : 1399
Age : 39
Локација : Skopje
Расположение : odlicno
Поени : 28605
Registration date : 2009-01-04

Воведување дополнителна исхрана! - Page 41 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Воведување дополнителна исхрана!   Воведување дополнителна исхрана! - Page 41 Empty04.05.09 12:18

Se e samo faza veruvaj moevo nesakase da pie nikakva tecnost 3 meseci.Maka macev ma kraj mu dadov od caska so klunce i pocna da pie.Posle nekoe vreme slucajno ja zaboravivme caskata koga bevme na gosti i mu dadov sise.Od togas samo sise i toa pie najmalku pola litar tecnost dnevno prvo bese sok a sega go nauciv na caj.Voda nesaka da vidi ama nikako.Taka da ne se sekiraj ke pomine i taa faza.
Вратете се на почетокот Go down
BubeM
Полуматурант
Полуматурант
avatar


Female
Број на мислења : 1116
Age : 45
Локација : Скопје
Поени : 29064
Registration date : 2008-11-14

Воведување дополнителна исхрана! - Page 41 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Воведување дополнителна исхрана!   Воведување дополнителна исхрана! - Page 41 Empty04.05.09 15:46

денес прв пат ја пробавме оваа каша
Воведување дополнителна исхрана! - Page 41 Product-952673
се подготвува со млеко, а може да се додаде и овошје. јас и ставив малку банана. не беше ептен воодушевена ама јадеше.
убаво се раствара, за разлика од таа на нестле, која се прави цела со грутки
Вратете се на почетокот Go down
Kinky
Апсолвент
Апсолвент
Kinky


Female
Број на мислења : 3810
Age : 48
Локација : во земјата на чудата
Поени : 29914
Registration date : 2008-08-26

Воведување дополнителна исхрана! - Page 41 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Воведување дополнителна исхрана!   Воведување дополнителна исхрана! - Page 41 Empty04.05.09 16:09

Дениција, а зашто ти е важно да пие од шишенце?
Биди среќна ако не сака сок или чај туку бара да цица. Далеку е поголем ќарот од мајчиното млеко отколку од сокчетоSmile
Остави ја сама да ти диктира што и колку сака, соковите се најмалку важни, ако јаде овошје ич гајле да немаш.

Алексеј има 19 ипол месеци, сеуште не пие сокчиња и чај, сака да цица. Ни шишенце никад не сме користеле откако сме почнати со дохрана. Се сум му давала од обична чаша да пие. Пробај од чашка со клунче да и даваш, ги има за од 6+ месеци.
Вратете се на почетокот Go down
Damjana
Полуматурант
Полуматурант
Damjana


Female
Број на мислења : 1401
Age : 52
Локација : tuka sum...
Расположение : haos
Поени : 29019
Registration date : 2008-12-07

Воведување дополнителна исхрана! - Page 41 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Воведување дополнителна исхрана!   Воведување дополнителна исхрана! - Page 41 Empty04.05.09 20:30

Kinky напиша:
Дениција, а зашто ти е важно да пие од шишенце?
Биди среќна ако не сака сок или чај туку бара да цица. Далеку е поголем ќарот од мајчиното млеко отколку од сокчетоSmile
Остави ја сама да ти диктира што и колку сака, соковите се најмалку важни, ако јаде овошје ич гајле да немаш.
Bas taka. Jas se nerviram so mm - daj mu ta daj mu sokce na deteto. Abe ne saka vikam ... onaka pie, ne obozava. Ako, ke si se nauci vika, pa koe dete ne saka sokce? E zosto so sila da ja ucam da pie sok koga i davam dovolno ovosje? I po 2 pati vo denot znam da i dadam ako mislam deka ke go jade ...
Вратете се на почетокот Go down
http://fotki.com/damjana
BubeM
Полуматурант
Полуматурант
avatar


Female
Број на мислења : 1116
Age : 45
Локација : Скопје
Поени : 29064
Registration date : 2008-11-14

Воведување дополнителна исхрана! - Page 41 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Воведување дополнителна исхрана!   Воведување дополнителна исхрана! - Page 41 Empty04.05.09 20:39

Денес пробав да и дадам карфиол. Не го сака баш. Ама изгледа го преварив. Еве сега барам по нетов и најдов дека ако подолго време го вариш може да има горка жичка, баш тоа и ми се случи.
Имате некоја рецепта со карфиол? Јас денес и го правев со морков и телешко.
Вратете се на почетокот Go down
Elisaveta
Прваче
Прваче
Elisaveta


Female
Број на мислења : 341
Age : 40
Локација : mkd
Поени : 27902
Registration date : 2009-04-03

Воведување дополнителна исхрана! - Page 41 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Воведување дополнителна исхрана!   Воведување дополнителна исхрана! - Page 41 Empty04.05.09 20:44

dali pravite sokcinja vo sokovnik za 5- 6 mesecni bebinja?jas se dvoumam dali da kupuvam gotovi ili da pravam bidejki ovosjeto e prskano
Вратете се на почетокот Go down
rich_bitch1
Бруцош
Бруцош
rich_bitch1


Female
Број на мислења : 2504
Age : 36
Локација : dreamland
Расположение : dobro e
Поени : 30368
Registration date : 2007-12-29

Воведување дополнителна исхрана! - Page 41 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Воведување дополнителна исхрана!   Воведување дополнителна исхрана! - Page 41 Empty04.05.09 21:05

emili pie po 200 ml sok na den,jas pak se nerviram sto pie mnogu ama saka i bara samata.inaku domasni i pravam samo od jabolki i krusi,ostanato kupuvam,pa i nema seuste da se kupat praski,kajsii...inaku za ona pogore sto zborevte pogore...i jas ne se vodam bas po semata sto mi ja dade doktorot.gluten vovedov od 6 ti mesec,isto i kiselo mleko,karfiol ,grasok isto jade veke eden mesec i nemame nikakov problem.
Вратете се на почетокот Go down
Denicija
Прваче
Прваче
Denicija


Female
Број на мислења : 117
Age : 42
Локација : Strumica
Поени : 28199
Registration date : 2008-12-17

Воведување дополнителна исхрана! - Page 41 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Воведување дополнителна исхрана!   Воведување дополнителна исхрана! - Page 41 Empty04.05.09 22:16

фала на поддршката девојки, не е лесна работа да се биде мајка како што се чини, на грижите им нема крај. а колку само бев поинаква порано, но тоа сега не ни важно.
она што сакам да кажам е дека секогаш се ориентирам што сака таа а не јас кога се работи за храната. можеби на почетокот мака мачев дури се научи да голта кашички и понекогаш дури и бев поупорна отколку што треба, но на крај успеавме.
сега кога се работи за сокчињата и воопшто течностите, се грижам единствено од тоа да не ја изгуби навиката на пиење од шише. но уствари видов дека не сака воопшто да ги пие, ни вода, ни сок нити пак чај (пробав и со лажица, и со шприц, чашки имаме две, и со силиконска и обична уста), секогаш се мршти и кенка.
се надевам дека е само период

и нешто друго сакам да искоментирам, но незнам дали во оваа тема
денес ми се деси нешто што ме испровоцира и ме извади од такт
една познаничка ја виде ќерка ми и на смеа и вели „Да и кажеш на мама да не те рани толку многу, зошто си многу големка“
замислете, а Дениција си јаде секогаш по 3 оброка дневно (последните 4-5 недели и без течности) и тоа секогаш кога таа ќе посака (тоа лесно го дознаваме ние мајките кога гледаме колку брзо ни голта детето кога е гладно) и плус си цица.
неможев да се изначудам колку безобразни луѓе има, не само што ќе те испровоцираат, туку и ќе ти створат поголем сомнеж во тоа дали сте добри мајки или не?
секав да и кажам „Да ти го јаде газето тетката“ ама некако се воздржав....
незнам како реагирате на вакви ситуации во врска со исхранувањето на нашите најмили, но верувајте јас едвај се воздржав
Вратете се на почетокот Go down
Elisaveta
Прваче
Прваче
Elisaveta


Female
Број на мислења : 341
Age : 40
Локација : mkd
Поени : 27902
Registration date : 2009-04-03

Воведување дополнителна исхрана! - Page 41 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Воведување дополнителна исхрана!   Воведување дополнителна исхрана! - Page 41 Empty04.05.09 22:28

Denicija ne se nerviraj sekoj sekako ke ti kaze, slabo ili debelo da e zdravo i ic ne beri gajle hrani go kako sto treba, pa site nemoze da bidat isti. a kako sto gledam malata e napredna i vesela.
Вратете се на почетокот Go down
babysara
Полуматурант
Полуматурант
babysara


Female
Број на мислења : 554
Age : 46
Локација : skopje
Расположение : odlicno
Поени : 28253
Registration date : 2009-03-21

Воведување дополнителна исхрана! - Page 41 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Воведување дополнителна исхрана!   Воведување дополнителна исхрана! - Page 41 Empty04.05.09 22:29

e mila moja jas go jadev stapot so prvoto, ama sega nikogo ne slusam ama ic ne se zamaram. So prvoto mi vikaa site (najmnogu mislam na svekrva mi) mnogu ti e slabicko detevo, davaj mu , gotvi mu, duri i sekoe doaganje na gosti recepti mi nosese, kao demek jas ne mu davam da jade???????????? A be sto da ti kazuvam, i samo sporedbi slusav vidi go deteto na onaa, vidi go na ovaa....... Lele pukav od nervoza, duri i alergija dobiv na nervna baza, i zatoa sega sin mi na 6 godini ne jade uste sam deka samo trcavme po nego so tanjirot, ama zatoa sega Sara...... hihi
Вратете се на почетокот Go down
Denicija
Прваче
Прваче
Denicija


Female
Број на мислења : 117
Age : 42
Локација : Strumica
Поени : 28199
Registration date : 2008-12-17

Воведување дополнителна исхрана! - Page 41 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Воведување дополнителна исхрана!   Воведување дополнителна исхрана! - Page 41 Empty04.05.09 22:32

Elisaveta напиша:
Denicija ne se nerviraj sekoj sekako ke ti kaze, slabo ili debelo da e zdravo i ic ne beri gajle hrani go kako sto treba, pa site nemoze da bidat isti. a kako sto gledam malata e napredna i vesela.
фала ти срцко, затоа и напишав овде за ова искуство бидејќи сме мајки и знаеме како е
но верувам дека кај сите мајки се ствара револт кога некој ни го доведува нашето мајчинство во прашање

babysara напиша:
e mila moja jas go jadev stapot so prvoto, ama sega nikogo ne slusam ama ic ne se zamaram. So prvoto mi vikaa site (najmnogu mislam na svekrva mi) mnogu ti e slabicko detevo, davaj mu , gotvi mu, duri i sekoe doaganje na gosti recepti mi nosese, kao demek jas ne mu davam da jade???????????? A be sto da ti kazuvam, i samo sporedbi slusav vidi go deteto na onaa, vidi go na ovaa....... Lele pukav od nervoza, duri i alergija dobiv na nervna baza, i zatoa sega sin mi na 6 godini ne jade uste sam deka samo trcavme po nego so tanjirot, ama zatoa sega Sara......

фала Богу не ги турам на памет и ќе си продолжам по мое, но многу се револтирам кога некој се прави демек „по мајка“ од друга мајка особено кога по цел ден мислиш што да и дадеш да јаде, дали е доволно здраво и хранливо тоа што го јаде...ви викам едвај се воздржав
Вратете се на почетокот Go down
Elisaveta
Прваче
Прваче
Elisaveta


Female
Број на мислења : 341
Age : 40
Локација : mkd
Поени : 27902
Registration date : 2009-04-03

Воведување дополнителна исхрана! - Page 41 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Воведување дополнителна исхрана!   Воведување дополнителна исхрана! - Page 41 Empty05.05.09 0:09

neznam koj prasa za leneno seme, najdov vo moja beba, moze od 8 mesec ama ne poveke od 2 kafeni lazicki. mislam deka bese vo aprilskiot ili majskiot broj 2008 moja beba.
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Воведување дополнителна исхрана! - Page 41 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Воведување дополнителна исхрана!   Воведување дополнителна исхрана! - Page 41 Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Воведување дополнителна исхрана!
Вратете се на почетокот 
Страна 41 of 42Отиди на страна : Previous  1 ... 22 ... 40, 41, 42  Next
 Similar topics
-

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Споменар-
Отиди до: