Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Првиот македонски семееен форум
 
HomeHome  Регистрирајте сеРегистрирајте се  Влез  
Portal
Родители и деца
Влез
Член:
Лозинка:
Логирај ме автоматски на секоја моја посета: 
:: Си ја заворавив лозинката!
Мај 2024
ПонВтоСреЧетПетСабНед
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
CalendarCalendar
Барај
 
 

Display results as :
 

 


Rechercher Advanced Search

 

 Воведување дополнителна исхрана!

Go down 
+92
mis
maskoe
butterfly
Stefani Vasilkova
Misticia
babysara
anetapp
sanja_
Nataly
tanjasofija
ирена
NatalijaS
D-r Lidija Pazdrijan
BILE-ENA
cacika
kavadarcanka
BiljanaM
TINCE
baby24
Jovana's mom
Mama Ane
Pipolino
elench
dance.bojan
natashan.
mama X
Denicija
MamaMaja
bubamara
Deni
Pravnicka28
Leona's mom
Пандорче
rich_bitch1
lidija29
Sanja_Ivana
sunset
oliverap
Damjana
Dragana
magi
Anika
danielaval
sneze
jana_aerodrom
Sun
marinadi
Bela
Mimi22
sanja-ve
mama
taci
BubeM
bella*
Bjork
Anjuska08
Kikic
verce
tanja_sr
tanja_simon
Ilince
Ves
Juni08_Andrea
vecki
avanturistka
nikolina008
Lili
sonja colakova
Mimi
Svetlana
marina_pp
Sandra_Anja
Viktorija78
Emilija
biljanag
Kinky
sashka26
georgina
sonja28
Monika
elena petkovik
vesna velkova
obicna
Nate_David
eliza
moja Ina
STAR *
Goca
Elena&Angelina
Big Sister
daniela
Emi
96 posters
Отиди на страна : Previous  1, 2, 3 ... 22 ... 42  Next
АвторПорака
Emi
Форумски мастер
Форумски мастер
Emi


Female
Број на мислења : 7238
Age : 40
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 31056
Registration date : 2007-11-19

Воведување дополнителна исхрана! - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Воведување дополнителна исхрана!   Воведување дополнителна исхрана! - Page 2 Empty02.08.08 21:24

Јас и ставам Кристал маргарин во пирето од компир, и кога и правам морков со тиквица
Вратете се на почетокот Go down
Nate_David
Полуматурант
Полуматурант
Nate_David


Female
Број на мислења : 1166
Age : 37
Локација : Prilep
Расположение : interesno
Поени : 29124
Registration date : 2008-07-10

Воведување дополнителна исхрана! - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Воведување дополнителна исхрана!   Воведување дополнителна исхрана! - Page 2 Empty22.08.08 16:31

daj kazetemi kakvi kasicki mozam doma da mu pripremam nekoi recepti
Вратете се на почетокот Go down
vesna velkova
Полуматурант
Полуматурант
vesna velkova


Female
Број на мислења : 509
Age : 38
Локација : skopje
Поени : 28971
Registration date : 2008-06-26

Воведување дополнителна исхрана! - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Воведување дополнителна исхрана!   Воведување дополнителна исхрана! - Page 2 Empty22.08.08 23:21

јас сега за сега на нина и правам кашички од праска банана и малку сокче било јаболко или круша или само од дно овошје а за зеленчукови се надевам од наредноит месец па вие поискусните кажувајте што се сте правеле.
Вратете се на почетокот Go down
Nate_David
Полуматурант
Полуматурант
Nate_David


Female
Број на мислења : 1166
Age : 37
Локација : Prilep
Расположение : interesno
Поени : 29124
Registration date : 2008-07-10

Воведување дополнителна исхрана! - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Воведување дополнителна исхрана!   Воведување дополнителна исхрана! - Page 2 Empty23.08.08 12:53

mene mi rece pedijatarot da pocnam so zelencukovi i mesni kasicki po malce ama sakam doma da mu spremam sega mu kupiv pa za proba super e jade aa se mrsti seto ke vidime po natamu...

vesna koga stavas banana vo kasickite samo alku kolku da se razblazi vkusot oti mozi da ti fati zapek jas na david mu dadov banana i praska na hipp pred 2 nedeli i ne mozese sa se pokaka cela nedela se macese dva dena i cepce mu staviv za da mu olesnma ama pak nekako so tesko bese zatoa ne mu davaj sega banana ima drugi ubavi rboti ako nema problem togas vo red e samo mal sovet od iskustvo
Вратете се на почетокот Go down
elena petkovik
Прваче
Прваче
elena petkovik


Female
Број на мислења : 133
Age : 42
Локација : skopje mk
Расположение : ok
Поени : 29010
Registration date : 2008-06-20

Воведување дополнителна исхрана! - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Воведување дополнителна исхрана!   Воведување дополнителна исхрана! - Page 2 Empty24.08.08 10:37

I jas taka zgresiv so Luka.Prva kasickakoja mu ja dadov na 5,5 mes bese od banana na hipp i posle toa 5 dena ne kakase a i seuste si imame problem so opstipacijata. Definitivno na pocetok sto pomalku banana!
Вратете се на почетокот Go down
Nate_David
Полуматурант
Полуматурант
Nate_David


Female
Број на мислења : 1166
Age : 37
Локација : Prilep
Расположение : interesno
Поени : 29124
Registration date : 2008-07-10

Воведување дополнителна исхрана! - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Воведување дополнителна исхрана!   Воведување дополнителна исхрана! - Page 2 Empty25.08.08 16:22

eve jas kako tri dena mu davam na david da jade kasicki so meso t. e. mu dadov so kopance na hipp tie posle 4 mes. pa denes mu dadov od taa so ren kompir i dr. pa jadese super a so vikate kolku kolicinski treba vo denot da izede samo kasicka mene okolu 250 300 gr mi jade sega za sega . i baska so cica i vodicka po malce i po malce sokce kolku saka aj ve molam za sovet
Вратете се на почетокот Go down
Monika
Матурант
Матурант
Monika


Female
Број на мислења : 1728
Age : 48
Локација : Skopje
Поени : 29503
Registration date : 2008-07-20

Воведување дополнителна исхрана! - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Воведување дополнителна исхрана!   Воведување дополнителна исхрана! - Page 2 Empty25.08.08 17:28

Natasa, jas bi ti sovetuvala da ne se opteretuvas so toa kolku kolicinski ke izede, kolku sto saka tolku davaj mu i nemoj da go forsiras. Sekoe dete znae kolku mu e potrebno. Jas na Mila i davam kolku sto saka. Ponekogas znae i da mi odbie hrana, a znam deka e gladna, no primetiv deka toa se slucuva samo koga ne i se dopaga vkusot i vednas i davam drugo nesto sto saka da go jade.
Вратете се на почетокот Go down
sonja28
Прваче
Прваче
avatar


Female
Број на мислења : 188
Age : 43
Локација : MKD
Поени : 28751
Registration date : 2008-08-11

Воведување дополнителна исхрана! - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Воведување дополнителна исхрана!   Воведување дополнителна исхрана! - Page 2 Empty26.08.08 14:46

јас имам проблем-Ивона не сака да јаде. И растат запчиња и нон стоп се молиме со јадење. Ама без успех,јаде многу малку скоро ич. Убаво си јадеше си имаше убава и разноврсна храна скоро секој ден ама...и растат сите четири двојки истовремено.Кое е вашето искуство.Дајте ми некој совет!
Вратете се на почетокот Go down
Nate_David
Полуматурант
Полуматурант
Nate_David


Female
Број на мислења : 1166
Age : 37
Локација : Prilep
Расположение : interesno
Поени : 29124
Registration date : 2008-07-10

Воведување дополнителна исхрана! - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Воведување дополнителна исхрана!   Воведување дополнителна исхрана! - Page 2 Empty30.08.08 8:07

mene pedijatarot vcera mi rece obavezno za rucek da mu davam kasa od zelencuk ili zelencukova so meso cicajneto i dopolnitelni ovosni kasi denes mu napraviv kasa rizolino pola staviv mleko pola voda prevriena se razbira zasto mozi mlekoto mn. jako da mu bidi cisto pa eve sega mu ja dadov i ja izede se uste nema 6 mes za 1 nedela ke pravi taa mi rece ako mozi ama ne da bidi sekojdnevna ishrana pa go merevme vcera i za 10 dena stavil 300 gr. a inace minatiot mesec i pred minatiot t.e. za 2 meseca imase samo 600 grama jas mu davam kolku saka toklu ama obavezno 2 2i pol kasi vo denot gi jade nekogas i povece..
Вратете се на почетокот Go down
moja Ina
Полуматурант
Полуматурант
moja Ina


Female
Број на мислења : 617
Age : 43
Локација : skopje
Поени : 29594
Registration date : 2008-02-24

Воведување дополнителна исхрана! - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Воведување дополнителна исхрана!   Воведување дополнителна исхрана! - Page 2 Empty30.08.08 16:17

Леле мене ќе ме збудали керка ми. Се друго сака да прави освен да јаде. Се и правам по малку ама и тоа едвај пола да го изеде. Постојано менуваме јадења бидејќи многу брзо и здосадуваат. Ако двапати во текот на два дена јадела павлака веќе не сака да ја види. А за друго и да не зборам. Ми повраќаше овие денови и пиевме електролити со вкус на банана. Не само што не испи ниту 100мл, туку веќе да се збогувам со се што има вкус на банана. Кога ќе ја нахранам ми изгледа како сите работи да ми се завршени - се друго е неспоредливо полесно од јадењето на Ина. Многу љубопитно дете е и се сака да види , се да проба, ама многу брзо се заситува и бара нови и нови работи........А јас секој ден имам се помалку и помалку идеи............
Вратете се на почетокот Go down
georgina
Прваче
Прваче
georgina


Female
Број на мислења : 371
Age : 49
Локација : Negotino
Поени : 28780
Registration date : 2008-08-02

Воведување дополнителна исхрана! - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Воведување дополнителна исхрана!   Воведување дополнителна исхрана! - Page 2 Empty31.08.08 18:50

А од кој месец се даваат овие житните каши што се прават со млеко.
Вратете се на почетокот Go down
moja Ina
Полуматурант
Полуматурант
moja Ina


Female
Број на мислења : 617
Age : 43
Локација : skopje
Поени : 29594
Registration date : 2008-02-24

Воведување дополнителна исхрана! - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Воведување дополнителна исхрана!   Воведување дополнителна исхрана! - Page 2 Empty01.09.08 11:55

и пишува на пакувањето. ИМа од 4 , 6 па и од 8 месеци. Зависи за кое станува збор
Вратете се на почетокот Go down
sashka26
Прваче
Прваче
sashka26


Female
Број на мислења : 399
Age : 47
Локација : macedonia
Поени : 29198
Registration date : 2008-05-14

Воведување дополнителна исхрана! - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Воведување дополнителна исхрана!   Воведување дополнителна исхрана! - Page 2 Empty01.09.08 22:26

moja Ina напиша:
Ми повраќаше овие денови и пиевме електролити со вкус на банана. Не само што не испи ниту 100мл, туку веќе да се збогувам со се што има вкус на банана.

Ne mora da znaci "zbogum" za bananata, isti slucaj bese i so Marija period koga bese bolna, e sega dodadi na elektrolitite, humana so vkus na banana, i plus banana pasirana.....
Pomina izvesen period, bananata ne bese na meni....i posle toa prodolzivme so normalno konsumiranje bez problem
Вратете се на почетокот Go down
Nate_David
Полуматурант
Полуматурант
Nate_David


Female
Број на мислења : 1166
Age : 37
Локација : Prilep
Расположение : interesno
Поени : 29124
Registration date : 2008-07-10

Воведување дополнителна исхрана! - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Воведување дополнителна исхрана!   Воведување дополнителна исхрана! - Page 2 Empty06.09.08 16:06

denes kupiv edna kasicka od zitarici i ovosje na hipp za posle 5 mes a na nea pisuva deka sodrzi gluten dali mozi da ja konzumira david ili nema vrska toa so glutenot?
Вратете се на почетокот Go down
Kinky
Апсолвент
Апсолвент
Kinky


Female
Број на мислења : 3810
Age : 48
Локација : во земјата на чудата
Поени : 29859
Registration date : 2008-08-26

Воведување дополнителна исхрана! - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Воведување дополнителна исхрана!   Воведување дополнителна исхрана! - Page 2 Empty06.09.08 16:45

Nate_David напиша:
denes kupiv edna kasicka od zitarici i ovosje na hipp za posle 5 mes a na nea pisuva deka sodrzi gluten dali mozi da ja konzumira david ili nema vrska toa so glutenot?
Glutenot ne se preporacuva da se vovede pred napolneti 8 meseci.
Tesko se detektira, a predizvikuva golema steta.
Вратете се на почетокот Go down
biljanag
Бруцош
Бруцош
biljanag


Female
Број на мислења : 2082
Age : 45
Локација : skopje, makedonija
Расположение : арно убаво
Поени : 30497
Registration date : 2008-01-27

Воведување дополнителна исхрана! - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Воведување дополнителна исхрана!   Воведување дополнителна исхрана! - Page 2 Empty06.09.08 17:49

bananata i do den denes ivan ne ja jade sama samo vo kombinacija so frutolino mu e omilena
Вратете се на почетокот Go down
vesna velkova
Полуматурант
Полуматурант
vesna velkova


Female
Број на мислења : 509
Age : 38
Локација : skopje
Поени : 28971
Registration date : 2008-06-26

Воведување дополнителна исхрана! - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Воведување дополнителна исхрана!   Воведување дополнителна исхрана! - Page 2 Empty06.09.08 18:34

Kinky напиша:
Nate_David напиша:
denes kupiv edna kasicka od zitarici i ovosje na hipp za posle 5 mes a na nea pisuva deka sodrzi gluten dali mozi da ja konzumira david ili nema vrska toa so glutenot?
Glutenot ne se preporacuva da se vovede pred napolneti 8 meseci.
Tesko se detektira, a predizvikuva golema steta.
a kakva steta moze da predizvika?jas veke i dadov na nina takva kasicka i do sega nema problem.
Вратете се на почетокот Go down
Nate_David
Полуматурант
Полуматурант
Nate_David


Female
Број на мислења : 1166
Age : 37
Локација : Prilep
Расположение : interesno
Поени : 29124
Registration date : 2008-07-10

Воведување дополнителна исхрана! - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Воведување дополнителна исхрана!   Воведување дополнителна исхрана! - Page 2 Empty07.09.08 6:53

as bideki ne bev sigurna jas smeniv kasickata za druga bez gluten no koga ke odam sega na kontrola bas ke prasam doktor.
Вратете се на почетокот Go down
Kinky
Апсолвент
Апсолвент
Kinky


Female
Број на мислења : 3810
Age : 48
Локација : во земјата на чудата
Поени : 29859
Registration date : 2008-08-26

Воведување дополнителна исхрана! - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Воведување дополнителна исхрана!   Воведување дополнителна исхрана! - Page 2 Empty07.09.08 9:35

vesna velkova напиша:
a kakva steta moze da predizvika?jas veke i dadov na nina takva kasicka i do sega nema problem.
Eve, Vesna, na linkov procitaj nesto poveke za glutenskata netolerancija:
http://celijakija.hr/index.php?option=com_content&task=view&id=16&Itemid=36

Digestivniot sistem na bebinjata e seuste nezrel za da moze da gi preraboti site vidovi na hrana. Ne gi sodrzi potrebnite enzimi za da go svari i razlozi, na primer, kravjoto mleko, ili mesoto, pred navrseni 6 meseci. Zatoa i se preporacuva iskljucivo doenje do taa vozrast.
Вратете се на почетокот Go down
georgina
Прваче
Прваче
georgina


Female
Број на мислења : 371
Age : 49
Локација : Negotino
Поени : 28780
Registration date : 2008-08-02

Воведување дополнителна исхрана! - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Воведување дополнителна исхрана!   Воведување дополнителна исхрана! - Page 2 Empty17.09.08 22:02

Му направив на Ристе кашичка од тиквичка и ориз и не сака да јаде, еве и вчера и денес. Овошните си ги меле , оваа три лажички и после ја врти главата не сака ни да лизне, ако му ја ставам со сила јаплука. Ќе научи ли да ги јади кој знае? Многу се нервирам.
Вратете се на почетокот Go down
moja Ina
Полуматурант
Полуматурант
moja Ina


Female
Број на мислења : 617
Age : 43
Локација : skopje
Поени : 29594
Registration date : 2008-02-24

Воведување дополнителна исхрана! - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Воведување дополнителна исхрана!   Воведување дополнителна исхрана! - Page 2 Empty17.09.08 22:50

Уште е многу мал за да може да јаде домашни кашички посебно со ориз бидејќи оризот неможе да се испасира убаво. Ина дури од пред две недели почна да јаде нормално. Предходно што и да направев завршуваше во ѓубре. Мој совет е да не го форсираш многу со јадењето, а и ти нема потреба да се нервираш. Па Ристе уште нема ни 5 месеци. Цел живот е пред него и ќе се научи да јаде се
Вратете се на почетокот Go down
Emi
Форумски мастер
Форумски мастер
Emi


Female
Број на мислења : 7238
Age : 40
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 31056
Registration date : 2007-11-19

Воведување дополнителна исхрана! - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Воведување дополнителна исхрана!   Воведување дополнителна исхрана! - Page 2 Empty17.09.08 23:04

Милена имаше период кога воопшто несакаше уста да отвори, се фрлав, а она само пробуваше и плукаше, тој период само сок си пиеше и млеко.
Сега хехехехе одкако почна во градинка јаде се и сешто, денес изела за ужинка пудинг па и дала учителката уште еден бидејќи барала кога ги гледала другите деца
Вратете се на почетокот Go down
vesna velkova
Полуматурант
Полуматурант
vesna velkova


Female
Број на мислења : 509
Age : 38
Локација : skopje
Поени : 28971
Registration date : 2008-06-26

Воведување дополнителна исхрана! - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Воведување дополнителна исхрана!   Воведување дополнителна исхрана! - Page 2 Empty17.09.08 23:06

јас и дадов денеска кашичка од морков и ориз ама некако слабо ми јаде може ќе треба време да се навикне на зеленчукови кашички.
Вратете се на почетокот Go down
georgina
Прваче
Прваче
georgina


Female
Број на мислења : 371
Age : 49
Локација : Negotino
Поени : 28780
Registration date : 2008-08-02

Воведување дополнителна исхрана! - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Воведување дополнителна исхрана!   Воведување дополнителна исхрана! - Page 2 Empty18.09.08 22:19

moja Ina напиша:
Уште е многу мал за да може да јаде домашни кашички посебно со ориз бидејќи оризот неможе да се испасира убаво. Ина дури од пред две недели почна да јаде нормално. Предходно што и да направев завршуваше во ѓубре. Мој совет е да не го форсираш многу со јадењето, а и ти нема потреба да се нервираш. Па Ристе уште нема ни 5 месеци. Цел живот е пред него и ќе се научи да јаде се
И јас тоа си мислам. А педијатарот ми рече да му давам. Бидејќи е на формула ми рече уште минатиот месец и да почнам со НАН 2 , ама на кутијата пишува дури после 6 месеци и не му дадов, а нејзе и реков дека му давам. И сега се си мислам дека ја исфорсирав работата со јадењето. Да му давам овошни па по малку да пробувам со зеленчуковите додека да се научи на вкусот. И да не давам ништо друго барем уште еден месец.
Вратете се на почетокот Go down
Nate_David
Полуматурант
Полуматурант
Nate_David


Female
Број на мислења : 1166
Age : 37
Локација : Prilep
Расположение : interesno
Поени : 29124
Registration date : 2008-07-10

Воведување дополнителна исхрана! - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Воведување дополнителна исхрана!   Воведување дополнителна исхрана! - Page 2 Empty18.09.08 22:26

pa ne mora orizot da se pasira mozi da se izblendira izmesano so nesto dr na pr morkovce kompirce seto vareno se razbira jas taka mu pravam a inace nas uste na ne polni 6 ni rece da mu davam zelencukovi i mesni pa vo 7 mes so zolcka da pocnime... sekoj razlicno ne se pridrzuvaj mn od drugite sekoe bebe samo po sebe individualno..
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Воведување дополнителна исхрана! - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Воведување дополнителна исхрана!   Воведување дополнителна исхрана! - Page 2 Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Воведување дополнителна исхрана!
Вратете се на почетокот 
Страна 2 of 42Отиди на страна : Previous  1, 2, 3 ... 22 ... 42  Next
 Similar topics
-

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Споменар-
Отиди до: