Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Првиот македонски семееен форум
 
HomeHome  Регистрирајте сеРегистрирајте се  Влез  
Portal
Родители и деца
Влез
Член:
Лозинка:
Логирај ме автоматски на секоја моја посета: 
:: Си ја заворавив лозинката!
Мај 2024
ПонВтоСреЧетПетСабНед
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
CalendarCalendar
Барај
 
 

Display results as :
 

 


Rechercher Advanced Search

 

 Бакнување на бебињата

Go down 
+53
Nini
Natalija Cikarska
Dzena
karolina
bubamara
Tifani
Ananastasija
Gabi*
mina32
bibip
kateee
marina_daniel
Melody
Dragana Stefanoska
Sun
Mimi22
Mama Ane
Laura
Eni
Natalija
mirecv
kokice
Jovana's mom
Anjuska08
hormonce
Sanja_Ivana
Lili
avanturistka
Juni08_Andrea
marina_m
Viktorija78
Ves
Svetlana
Zvezdicka
hajdi
peperutka
georgina
rich_bitch1
Daki
Kinky
sonjamfk
obicna
aneta
viktorija
mama
mamicka211
biljanag
vecki
STAR *
iki
Cogswell
Big Sister
Emi
57 posters
Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4  Next
АвторПорака
hajdi
Полуматурант
Полуматурант
hajdi


Female
Број на мислења : 522
Age : 38
Локација : Kicevo
Расположение : odlicnoo
Поени : 28775
Registration date : 2008-08-16

Бакнување на бебињата - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Бакнување на бебињата   Бакнување на бебињата - Page 2 Empty23.09.08 13:35

i jas sum protiv baknuvanje na mali bebinja. sepak niv kozickata im e seuste nezna i lesno moze da im e vcrveni i da i izlezat mozolcinja. nemam deca i neznam kako ke se odnesuvam vo takva situacija, no nikogas nema da mozam da im zabranam na moite roditeli ili na negovite da gi baknuvaat. toa e moe mislenje, sega za sega za ponatmu ke vidime
Вратете се на почетокот Go down
Zvezdicka
Матурант
Матурант
Zvezdicka


Female
Број на мислења : 1683
Age : 43
Локација : Königstein
Расположение : Trudnicko :)
Поени : 29846
Registration date : 2008-08-29

Бакнување на бебињата - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Бакнување на бебињата   Бакнување на бебињата - Page 2 Empty23.09.08 13:57

Nemam bebence uste ama kategoricno sum protiv baknuvanje mali bebenca. Majkata i tatkoto neka si go slataat kako sakaat ama drugite rodnini i prijateli i sekakvi nemaat sto da go slataat maleckoto.
Jas imam mnogu proijatelki so bebusi sega ama ni na kraj pamet ne mi bilo da im gi baknuvam maleckite. Sum gi cuvala i presoblekuvala i navistina se prekrasni i slatki ama pocituvam granici iako ne se postaveni od roditelite.
A i samata imam problem so toa baknuvanje. Imam edna tetka, na majka mi sestra, i den denes koa ka me vidi pokusava da mi slapne eden socen na usta!!!! Fuj fuj fuj fuj.....
Sreka ne ja gledam cesto zenata i najcesto uspevam da izmanevriram da ne me slatne na usta...a koa ke me dofati.. aj bolje da ne pisuvam ponatamu ne e toa temata Smile
Вратете се на почетокот Go down
obicna
Форумска фаца
Форумска фаца
obicna


Female
Број на мислења : 4100
Age : 41
Локација : Дома си е дома
Расположение : Секое лошо за добро е. Што и да е ќе помине...
Поени : 30684
Registration date : 2008-07-19

Бакнување на бебињата - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Бакнување на бебињата   Бакнување на бебињата - Page 2 Empty23.09.08 14:04

Me interesira kako da mu se kazi toa na luge? Vie kako mu kazavte deka vi smeta i ne sakate da se baknuva?
Вратете се на почетокот Go down
Zvezdicka
Матурант
Матурант
Zvezdicka


Female
Број на мислења : 1683
Age : 43
Локација : Königstein
Расположение : Trudnicko :)
Поени : 29846
Registration date : 2008-08-29

Бакнување на бебињата - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Бакнување на бебињата   Бакнување на бебињата - Page 2 Empty23.09.08 14:12

Jas ne sum kazala uste amam znam jatrva mi kako ni soopsti na site Smile
Koga dojdoa doma so Lorena od bolnica ne postroi site doma i in rece deka vaka " Ne sakam deteto da mi se slata po liceto i racete i koj saka daja zeme Lorena vo race prvo ke izmie race jas da go vidam pa psole moze"
Nie ostanavem "paff" iznenadeni, svekrva mi i svekor mi se nalutija ama toa bese i kraj. zenata si ostana dosledna do denesen den ne dava da i go maltretiraat deteto a lorena denes veke ima 4 godinki Smile

Znaci... kratko jasno i ostro Smile koj saka da se naluti neka se luti - ke mu pomine ama veruvam deka poveketo luge ke razberat.
Вратете се на почетокот Go down
Kinky
Апсолвент
Апсолвент
Kinky


Female
Број на мислења : 3810
Age : 48
Локација : во земјата на чудата
Поени : 29909
Registration date : 2008-08-26

Бакнување на бебињата - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Бакнување на бебињата   Бакнување на бебињата - Page 2 Empty25.09.08 7:57

Ednostavno kazav: koj saka da go zeme vo race, prvo neka gi izmie, (i im davam cist peskir da se izbrisat), a bacuvanje po lice i race nikako i nikogas.
I isto, na maz mi majka mu i tatko mu se naljutija, tatko mu duri ne go pipnal Aleksej cela godina, kako da e sugav ili zarazen. Ako nego, kako dedo, ne go boli sto ne si igra so vnuceto, mene uste pomalku.
Вратете се на почетокот Go down
Svetlana
Полуматурант
Полуматурант
Svetlana


Female
Број на мислења : 527
Age : 46
Локација : повеќе на работа
Расположение : кога како
Поени : 28805
Registration date : 2008-08-15

Бакнување на бебињата - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Бакнување на бебињата   Бакнување на бебињата - Page 2 Empty25.09.08 8:07

Кинки можеби си во право за ова што го пишуваш , ама треба малку да се опуштиш не можеш ти цел живот во стаклено звоно да го чуваш детето.Немој вака само да го направиш поосетлив па после маки да мачиш , што утре кога ќе појде во градинка , мислиш дека ке го гледаат како капка на дланка како ти што му се тресеш и го чуваш.Секоја мајка го сака најдоброто за своето дете , и мене свекор ми не ми збореше два месеци нити го пипна малото кога му реков да си ги измие рацете оти ми се исфрла на вратчето кога го држи во раце,видов не видов баталив да зборам, само ми се налутија.
Вратете се на почетокот Go down
Kinky
Апсолвент
Апсолвент
Kinky


Female
Број на мислења : 3810
Age : 48
Локација : во земјата на чудата
Поени : 29909
Registration date : 2008-08-26

Бакнување на бебињата - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Бакнување на бебињата   Бакнување на бебињата - Page 2 Empty25.09.08 8:52

Daleku od toa deka go cuvam vo stakleno zvono.
On lazi i odi po doma, sesto fakja, a racete mu se cel den vo usta:). I ne trcam da go mijam i brisam na 5 minuti.
Ama ne mozam da dozvolam nekoj sto se vozel vo avtobus i fakjal pari (po mene vrv na prvljastina, niz iljadnici race prosle), da vleze od vrata i da go fati za racinja. Mislam deka suetata ne moze i ne treba da bide pogolema od ljubovta kon vnuceto.
A koga ke dodje vreme za vo gradinka, Gospod neka go cuva.
Dodeka e kaj mene, ke napravam se sto mozam za da go zastitam od bolesti na necisti race, kolku tolku da izgradi imunitet. Sepak, ne e isto da se razboli bebe od 5-6 meseci, i trigodisno dete:).
Вратете се на почетокот Go down
Ves
Полуматурант
Полуматурант
avatar


Female
Број на мислења : 1410
Age : 45
Локација : Насекаде по малку
Расположение : Многу гушкање!!!!!!!
Поени : 29472
Registration date : 2008-09-16

Бакнување на бебињата - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Бакнување на бебињата   Бакнување на бебињата - Page 2 Empty23.10.08 14:16

i mene odsega me ozboruvaat deka ke sum go cuvala deteto vo stakleno zvono,zasto taka se postavuvam kon drugi deca , ama se si ima granici . sto gledaat loso vo toa majkite ne znam. Eve nekoj primer : Edna komsivka kon site go podava deteto koe nema uste 2 godinki aj bakni ja teta , bakni go cicko , pa se vrti nego da go baknat , koga go baknav vo kosicka taa mi rece a jas ke go baknuvam tvoeto vo tilot pa da bide srdlivo , ko demek ima nesto vo toa , druga komsivka sakase nejzinoto od moja casa sok da se napie a si imase svoja , mu rekov nezno i ubavo , mene ne mi preci ama sokceto e isto , poubavo e koga si pies od svojata casa, a taa se svrte Tu pa zarem se gnasis dete od tvoja casa da pivne , Ma nekoi luge stvarno , i obrazovani i dovolno vozrasni , i pak nisto ne razbiraat .
Вратете се на почетокот Go down
Emi
Форумски мастер
Форумски мастер
Emi


Female
Број на мислења : 7238
Age : 40
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 31106
Registration date : 2007-11-19

Бакнување на бебињата - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Бакнување на бебињата   Бакнување на бебињата - Page 2 Empty23.10.08 22:38

леле Вес, па каква е бре таа жена, свекрвата моја е таква, еве денес доаѓа од пат, и право милена ја грабна во раце и ја гњави, мило и е внуче и е, ама бре барем раце да измиеше, се возела во автобус, фаќала пари, торби, па во такси се возела, милион бактерии во неа, ама јас ништо не и реков да не се лути, оти пак утре јас ќе сум крива и ќе ми речат дека претерувам, кога се сами па да не зборам, и дава да јаде све и свашта, ако падне бисквита на земја она ќе ја дувне и пак ќе и ја даде -јас нормално и ја зимам и одма ја фрлам-ми иде во такви моменти да ја изкубам
Вратете се на почетокот Go down
Viktorija78
Полуматурант
Полуматурант
Viktorija78


Female
Број на мислења : 524
Age : 45
Локација : Doma
Поени : 28635
Registration date : 2008-09-13

Бакнување на бебињата - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Бакнување на бебињата   Бакнување на бебињата - Page 2 Empty23.10.08 22:51

Jas nemam maka od domasnive,svekrava mi tolku pazi sto duri i na gostite im vika ko na sala : samo jas si go baknuvam i nedavam na nikoj, pa duri da vi kazam i nedava da go drzat vo race drugi. Na masata imam stalno sanitaren gel za race, i im vikam da si stavaat, ma ic ne mi e gajle.
Вратете се на почетокот Go down
Ves
Полуматурант
Полуматурант
avatar


Female
Број на мислења : 1410
Age : 45
Локација : Насекаде по малку
Расположение : Многу гушкање!!!!!!!
Поени : 29472
Registration date : 2008-09-16

Бакнување на бебињата - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Бакнување на бебињата   Бакнување на бебињата - Page 2 Empty24.10.08 14:11

i malku bakterii e Ok za decinjata , ( ne za bebe ) ama pa po avtobus, da dopiraat sesto , se rakuvaat i bacuvaat so site , pa posle grabaj deteto , e toa e za nikade . MM se ezi koga nego go bacuvaat postarite zeni , odma se mie , se trie , a mladite ok. bile , vozdusni baknezi , Kako i da e znam i toj ke pomaga da gi trgame gostite od baknuvanje na bebeto , barem na onie negovite neka im vika toj [/img]
Вратете се на почетокот Go down
rich_bitch1
Бруцош
Бруцош
rich_bitch1


Female
Број на мислења : 2504
Age : 36
Локација : dreamland
Расположение : dobro e
Поени : 30363
Registration date : 2007-12-29

Бакнување на бебињата - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Бакнување на бебињата   Бакнување на бебињата - Page 2 Empty30.10.08 13:04

јас ја бакнувам еми по косичката и рачинјата.мала е уште па не ги пика во уста инаку ни таму не би бакнувала.истото важи и за другите.гледам дека има мн осетлива кожа па ја пазам колку што можам
Вратете се на почетокот Go down
marina_m
Матурант
Матурант
marina_m


Female
Број на мислења : 1686
Age : 38
Локација : skopje
Поени : 28854
Registration date : 2008-10-30

Бакнување на бебињата - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Бакнување на бебињата   Бакнување на бебињата - Page 2 Empty30.10.08 14:30

ne sum za baknuvanje na malite decinja a posebno pa nekoi i vo usta koa ke gi zabaknuvaat jas koga ke se proodam nem ada go dozvoluvam toa .sekoja majka si znae najdobro za svoeto dete
Вратете се на почетокот Go down
Juni08_Andrea
Бруцош
Бруцош
Juni08_Andrea


Female
Број на мислења : 2579
Age : 47
Локација : Tamu kaj sto mi e najubavo!!!!
Расположение : Prednovogodisno!
Поени : 30099
Registration date : 2008-01-11

Бакнување на бебињата - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Бакнување на бебињата   Бакнување на бебињата - Page 2 Empty31.10.08 2:06

Ne baknuvam drugi bebinja ili ke go baknam na racence ali ova sto e moe go jadam Very Happy pa fala bogu nema nisto.Nema mesto kaj sto ne sum ja baknala,kaj mozam da se vozdrzam da ne ja baknuvam.isto i ne branam da ja baknat ali ne da preteraat.
Ne dozvoluvam i najpoveke mrazam da i pikaat prst vo usta ili da gi lize. :mad:
Вратете се на почетокот Go down
Kinky
Апсолвент
Апсолвент
Kinky


Female
Број на мислења : 3810
Age : 48
Локација : во земјата на чудата
Поени : 29909
Registration date : 2008-08-26

Бакнување на бебињата - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Бакнување на бебињата   Бакнување на бебињата - Page 2 Empty31.10.08 7:46

Juni08_Andrea напиша:

Ne dozvoluvam i najpoveke mrazam da i pikaat prst vo usta ili da gi lize. :mad:
Kako bre i pikaat prst vo usta i gi lize... Bog da cuva...
Вратете се на почетокот Go down
Juni08_Andrea
Бруцош
Бруцош
Juni08_Andrea


Female
Број на мислења : 2579
Age : 47
Локација : Tamu kaj sto mi e najubavo!!!!
Расположение : Prednovogodisno!
Поени : 30099
Registration date : 2008-01-11

Бакнување на бебињата - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Бакнување на бебињата   Бакнување на бебињата - Page 2 Empty31.10.08 13:19

E imase i takvi sto im bilo intersno kako gi baknuvala Andrea ili pak da videle dali e gladna,ali od koga im rekov deka toa da ne go pravat, sega prasuvaat dali i da ja baknat.deca bea,ne znaat ali pak zatoa majkata e kriva,treba da im kaze a ne taa da mu pokazuva kako ke gi baknela Andrea .zatoa pak retko i ke ne vidat.
Вратете се на почетокот Go down
avanturistka
Бруцош
Бруцош
avatar


Female
Број на мислења : 2072
Age : 45
Локација : so moite dve princezi :))
Расположение : :))
Поени : 29220
Registration date : 2008-10-02

Бакнување на бебињата - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Бакнување на бебињата   Бакнување на бебињата - Page 2 Empty01.11.08 12:20

i jas sum protiv za bacuvanje vo lice race ,ako sakaat neka ja bacuvaat vo kosicka.a kaj nas svekormi e najrealen toj nas sekogas ne kara i ni vika da ne gi bacuvame decata deka se mali i deka se greotka ako sakas veli milni go po kosicka ,vo pravo e.
Вратете се на почетокот Go down
Lili
Полуматурант
Полуматурант
Lili


Female
Број на мислења : 953
Age : 40
Локација : veles
Расположение : ubavo..
Поени : 29248
Registration date : 2008-05-28

Бакнување на бебињата - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Бакнување на бебињата   Бакнување на бебињата - Page 2 Empty01.11.08 13:46

Da mi pikne prst vo ustata na deteto???????????Ma koj saka nekae ke oteram u p.....m....!Bog da cuva! Neznam kako moze da se lutat bre,treba da se sramat ako nemieni go zemat vrace ili ako go slapaat v usta!Jas koga ke otideme so mm kaj bratucedami pravo vo kupatilo odam i se mijam race oti znam deka i e macno i edvaj ceka da go podrzi nekoj Aleksandar oti toj samo z vo race place,a ako saka i mm da go zeme go teram da se izmie i ne mu dava da go bakne po liceto!I normalno deka ke baram i jas kon moeto vnimatelno da s eodnesuvaat!
Ma zasto ne se lugevo svesni!Sami treba da znaat do kade smeat da odat so decata!
Вратете се на почетокот Go down
Sanja_Ivana
Полуматурант
Полуматурант
Sanja_Ivana


Female
Број на мислења : 962
Age : 40
Локација : Skopje
Расположение : Onaka
Поени : 29663
Registration date : 2008-05-09

Бакнување на бебињата - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Бакнување на бебињата   Бакнување на бебињата - Page 2 Empty29.12.08 10:44

Me nervira slapanje po obrazi, usta, race, zosto imaat osetliva koza i mnogu lesno moze da se nafrlat, osobeno me nervira toa bacuvanje vo zimskiot period koga virusi ima mnogu i gi bacuvaat po race a tie racinja posle pravo vo usta, i posle zborat e kako se razolelo deteto, ...............
Вратете се на почетокот Go down
hormonce
Матурант
Матурант
hormonce


Female
Број на мислења : 1823
Age : 47
Локација : skopje
Расположение : блесаво!
Поени : 28893
Registration date : 2008-08-31

Бакнување на бебињата - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Бакнување на бебињата   Бакнување на бебињата - Page 2 Empty29.12.08 10:51

И јас не сакам да се бацуваат дечињата така,најчесто ги бацувам на главчето,а најмерак ми е кога се голи да им ги грицкам нозете на свивките или на газето!
Вратете се на почетокот Go down
Anjuska08
Полуматурант
Полуматурант
Anjuska08


Female
Број на мислења : 1027
Age : 45
Локација : Skopje
Расположение : ОК
Поени : 28445
Registration date : 2008-11-29

Бакнување на бебињата - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Бакнување на бебињата   Бакнување на бебињата - Page 2 Empty29.12.08 11:24

Воопшто не ми се допаѓа тоа и многу често опоменувам, а блиските веќе си знаат и претпазливи се.
Вратете се на почетокот Go down
Jovana's mom
Прваче
Прваче
Jovana's mom


Female
Број на мислења : 489
Age : 54
Локација : Kocani
Поени : 29095
Registration date : 2008-07-02

Бакнување на бебињата - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Бакнување на бебињата   Бакнување на бебињата - Page 2 Empty29.12.08 12:35

Леле ама има и мн. неразбрани луѓе, имам јатрва што скришум ја бакнува во обравчињата! На неколку пати и видов траг од карминот и се вифнав, и реков ама се прави на удрена...., што да кажам Бакнување на бебињата - Page 2 89863
Вратете се на почетокот Go down
kokice
Прваче
Прваче
kokice


Female
Број на мислења : 186
Age : 45
Локација : skopje
Поени : 28318
Registration date : 2008-11-26

Бакнување на бебињата - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Бакнување на бебињата   Бакнување на бебињата - Page 2 Empty29.12.08 14:15

Јас се вадам од такт кога некој и ги бакнува рачињата на ќерка ми, Бакнување на бебињата - Page 2 412106 по што рацете и се постојано во уста. Неможам да им објаснам на дека тоа е исто како да и ставаат прст во уста Бакнување на бебињата - Page 2 116272 или кога некој ке и ги грицка прстињата, еее тогаш кој и да е :boks:
Вратете се на почетокот Go down
mirecv
Полуматурант
Полуматурант
mirecv


Female
Број на мислења : 1212
Age : 46
Локација : doma
Расположение : Одлично
Поени : 29489
Registration date : 2008-08-02

Бакнување на бебињата - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Бакнување на бебињата   Бакнување на бебињата - Page 2 Empty29.12.08 15:19

stvarno e nesovesno ona ligavenje i slapanje na bebinjata,enostavno gnavenje a da ne zboruvam za bakterii i sl raboti ,podobro neka mu zboruvaat nesto so tivok i mil ton i tekako go sakaat sekoe peenje ili zboruvanje odosto da go ligavat ,ma koj sakal da se luti na site im kazuvav da ne gi bacuvaat mojte ,strasno se nervirav,ima vreme ehehe za stipenje i bacuvanje
Вратете се на почетокот Go down
hormonce
Матурант
Матурант
hormonce


Female
Број на мислења : 1823
Age : 47
Локација : skopje
Расположение : блесаво!
Поени : 28893
Registration date : 2008-08-31

Бакнување на бебињата - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Бакнување на бебињата   Бакнување на бебињата - Page 2 Empty29.12.08 17:27

Ме интересира а дали вие ги бацувате или само не дозволувате на другите?
Другарка моја не дава никому да и го баци детето,а таа цигарат во уста и го бацува (мислам дека не е разумно однесување тоа).Кога и кажав вика еееее па тоа е мое дете,да,ама и таа е исто возрасна,како и јас!
Можеби грешам,извинете!
Јас од мерак што немам,нема дете кое не го гњавам,но никако не го бацувам на лице или раце.
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Бакнување на бебињата - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Бакнување на бебињата   Бакнување на бебињата - Page 2 Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Бакнување на бебињата
Вратете се на почетокот 
Страна 2 of 4Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4  Next
 Similar topics
-

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Семејство :: Деца-
Отиди до: