Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Првиот македонски семееен форум
 
HomeHome  Регистрирајте сеРегистрирајте се  Влез  
Portal
Родители и деца
Влез
Член:
Лозинка:
Логирај ме автоматски на секоја моја посета: 
:: Си ја заворавив лозинката!
Мај 2024
ПонВтоСреЧетПетСабНед
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
CalendarCalendar
Барај
 
 

Display results as :
 

 


Rechercher Advanced Search

 

 Бакнување на бебињата

Go down 
+53
Nini
Natalija Cikarska
Dzena
karolina
bubamara
Tifani
Ananastasija
Gabi*
mina32
bibip
kateee
marina_daniel
Melody
Dragana Stefanoska
Sun
Mimi22
Mama Ane
Laura
Eni
Natalija
mirecv
kokice
Jovana's mom
Anjuska08
hormonce
Sanja_Ivana
Lili
avanturistka
Juni08_Andrea
marina_m
Viktorija78
Ves
Svetlana
Zvezdicka
hajdi
peperutka
georgina
rich_bitch1
Daki
Kinky
sonjamfk
obicna
aneta
viktorija
mama
mamicka211
biljanag
vecki
STAR *
iki
Cogswell
Big Sister
Emi
57 posters
Отиди на страна : 1, 2, 3, 4  Next
АвторПорака
Emi
Форумски мастер
Форумски мастер
Emi


Female
Број на мислења : 7238
Age : 40
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 31106
Registration date : 2007-11-19

Бакнување на бебињата Empty
ПишувањеПредмет: Бакнување на бебињата   Бакнување на бебињата Empty18.12.07 14:11

Mnogu se nerviram koga ja bacuvaat Milena za lice ili za racinjata a ona posle racinjata gi stava vo usta scratch
A kako da kazam ne ja bacuvajte, ke se lutat.................posebno babite i dedovcite.
A sega skoro site se nastinati i mi e strav da ne se razboli a malecka e mnogu.
Вратете се на почетокот Go down
Big Sister
Web Administrator
Web Administrator
Big Sister


Female
Број на мислења : 2268
Age : 51
Локација : Skopje
Расположение : весело
Поени : 30363
Registration date : 2007-11-15

Бакнување на бебињата Empty
ПишувањеПредмет: Re: Бакнување на бебињата   Бакнување на бебињата Empty18.12.07 14:17

ja im kazav na site glasno i jasno - koga bese mal da ne se bacuva po lice i race. poarno deteto da mi e zdravo pa neka se lutat kolku sakaat. ama roditelite ne mi se lutea. duri i samite pazea - go bacuvaa po kosickata. e tetka mi se naluti zasto ja opomenav, ama mrazam ona glupavo ligavenje i slapanje po celo telo, a pred pet minuti ja izgasnala cigarata.
ti fino kazi im - sega e vreme na nastinki, znam deka ja sakate i mila vi e, se grizite za nea, pa ve molam ako moze samo na kosiceto da ja bacnuvate. Wink
Вратете се на почетокот Go down
Emi
Форумски мастер
Форумски мастер
Emi


Female
Број на мислења : 7238
Age : 40
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 31106
Registration date : 2007-11-19

Бакнување на бебињата Empty
ПишувањеПредмет: Re: Бакнување на бебињата   Бакнување на бебињата Empty18.12.07 14:20

Ke probam, pa ke vidime dali ke me poslusaat Бакнување на бебињата 00020114
Вратете се на почетокот Go down
Cogswell
Почетник
Почетник
avatar


Female
Број на мислења : 72
Age : 40
Локација : nadvor
Поени : 30130
Registration date : 2007-11-19

Бакнување на бебињата Empty
ПишувањеПредмет: Re: Бакнување на бебињата   Бакнување на бебињата Empty04.01.08 2:03

Kod mene su svi razumni i znaju da ako su bolesni ne treba da joj budu previse blizu i da je ljube. Ali ako nisu (a najcesce je to slucaj) onda mi uopste ne smeta da je ljube i maze se sa njom. S jedne strane smatram i za preterano dete stavljati pod stakleno zvono i nositi hirusku masku po kuci (videla sam i to) ako si prehladjen. Tu ce ono prehladu dobiti i ako samo prodje pored nekog ko je prehladjen na ulici ako mu je slab imuni sistem. A imuni se sistem upravo prelezavanjem raznih virusa i gripova dodatno izgradjuje.
E druga je prica ako vam se licno ne svidja sam prizor odredjene osobe koja ljubi vase dete. Slazem se da postoje ljudi kojima "orah iz ruke ne bi uzeli" pa ako je i to u pitanju onda zabranite! Vase dete, vasa odluka!
Вратете се на почетокот Go down
iki
Прваче
Прваче
iki


Female
Број на мислења : 169
Age : 43
Локација : Makedonija
Расположение : Tazna
Поени : 29975
Registration date : 2007-12-20

Бакнување на бебињата Empty
ПишувањеПредмет: Re: Бакнување на бебињата   Бакнување на бебињата Empty12.02.08 8:59

Znam deka vie majkicki se ljutite koga vi gi bacuvaat decinjata no so da se pravi koga se slatkicki mecinja.Eve jas imam vnucinja ednoto e debelko slatko malo bucko ,e aj sega kazete mi kako da im odoleam na tie obrafcinja,hm gledam so pomalku da go gnjavam.
Sepak i jas sum protiv-ako nekoj e bolen,griposan itd. da gi bacuva.
eve obecavam deka i jas ke gi ostavam na raat.hm
Вратете се на почетокот Go down
STAR *
Матурант
Матурант
STAR *


Female
Број на мислења : 1596
Age : 41
Локација : Skopje
Расположение : еуфорично
Поени : 29755
Registration date : 2008-01-28

Бакнување на бебињата Empty
ПишувањеПредмет: Re: Бакнување на бебињата   Бакнување на бебињата Empty12.02.08 10:13

Lele navistina e tesko da se odolee, srculinja mali samo za bacuvanje se, ama ne treba da gi bacuvame tolku mnogu ne samo koga nekoj e nastinat ili bolen tuku i voopsto zasto nivnata kozicka e tolku nezna , mene so sin mi mi se sluci da se isfrli so sitni brumcinja vo delot na obravcinjata kade sto najveke go bacuvame site.
Вратете се на почетокот Go down
Big Sister
Web Administrator
Web Administrator
Big Sister


Female
Број на мислења : 2268
Age : 51
Локација : Skopje
Расположение : весело
Поени : 30363
Registration date : 2007-11-15

Бакнување на бебињата Empty
ПишувањеПредмет: Re: Бакнување на бебињата   Бакнување на бебињата Empty24.05.08 0:23

морав да се вратам во оваа тема, иако никола не е бебе.
имено пред некој ден бевме кај еден братучед на мм и пред да си одиме,ќерка му (која има околу 20 години) се поздравува со нас и го бакнува Никола во уста!!!! affraid
не можев да не изреагирам!
ја опоменав гласно да не го прави тоа, бидејќи навистина не е во ред да се бацува мало дете така! Особено уште ако е таа личност пушач и промискуитетна!
Вратете се на почетокот Go down
vecki
Форумска фаца
Форумска фаца
vecki


Female
Број на мислења : 4525
Age : 45
Локација : skopje
Расположение : екстра
Поени : 30770
Registration date : 2008-05-05

Бакнување на бебињата Empty
ПишувањеПредмет: Re: Бакнување на бебињата   Бакнување на бебињата Empty24.05.08 0:58

и јас сум против тоа па уште ако е некој стар без заби уф се ежам кај нас дојде на свекорми сестра само што се роди марија и цело време да ја бакнува кога ја виде свекорми и рече гледаш колку е мало што мислиш а таа се налути и другиот ден си замина
Вратете се на почетокот Go down
biljanag
Бруцош
Бруцош
biljanag


Female
Број на мислења : 2082
Age : 45
Локација : skopje, makedonija
Расположение : арно убаво
Поени : 30547
Registration date : 2008-01-27

Бакнување на бебињата Empty
ПишувањеПредмет: Re: Бакнување на бебињата   Бакнување на бебињата Empty24.05.08 11:37

i nie uste koga se rodi ivan si napravivme red da ne se bacuva-ligavi
i nie zaradi krevkosta na ivan uste mal do dva meseci ni ja kako majka ne go bacuvav a kamo li dr go galev i tolku
ponatamu vo kosickata go bacuvavme i sega ako e pogolem gledam da se izbegnuva toa

smetam deka pregolemata blizina i neepotrebna no ne i neophodna
znaci da ima nekoja granica

mozebi eden den ke go nema nekoj so koj bil mn povrzan pr baba ili dedo toa na decata im paga tesko tie se mali i nerazbiraat sto znaci toa sto go nema toj covek patat ili mozebi jas ke otidam negde na pat ako e toj premnogu povrzan so mene pr da imame nekoj sekojdneven ritual za nesto da pravime zaedno toj ke taguva i nema da razbere zosto toa pak go nema

sto mislite za ova?
mozebi osamostojuvanjeto sto doktorite velat deka e ubavo kako ponatamu bi se snasle i sami decata vo zivotot pocnuva vaka?
i pred da napolni edna god moze da go oddelite vo svoja soba
Вратете се на почетокот Go down
Emi
Форумски мастер
Форумски мастер
Emi


Female
Број на мислења : 7238
Age : 40
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 31106
Registration date : 2007-11-19

Бакнување на бебињата Empty
ПишувањеПредмет: Re: Бакнување на бебињата   Бакнување на бебињата Empty24.05.08 22:10

Ane напиша:
морав да се вратам во оваа тема, иако никола не е бебе.
имено пред некој ден бевме кај еден братучед на мм и пред да си одиме,ќерка му (која има околу 20 години) се поздравува со нас и го бакнува Никола во уста!!!! affraid
не можев да не изреагирам!
ја опоменав гласно да не го прави тоа, бидејќи навистина не е во ред да се бацува мало дете така! Особено уште ако е таа личност пушач и промискуитетна!

Leleeeeeee па таа е ненормална ма, во уста дете да бацува ццццццц

:Oh:
Вратете се на почетокот Go down
mamicka211
Полуматурант
Полуматурант
avatar


Female
Број на мислења : 559
Age : 40
Локација : makedonija
Расположение : радосно
Поени : 29250
Registration date : 2008-05-12

Бакнување на бебињата Empty
ПишувањеПредмет: Re: Бакнување на бебињата   Бакнување на бебињата Empty28.05.08 22:48

со сите вас се согласувам и додека беше бебе Георгина ми сметаше и се бунев ако некој ја бакнуваше и сега иако епоголема пак неможам да оставам некој старец да ја бакнува,или пушач како и да е ,мразам кога мало детенце се бакнува или како што кажа во уста ,дај молим те за в уста нека си го бакне дечкото.
Вратете се на почетокот Go down
mama
Матурант
Матурант
mama


Female
Број на мислења : 1745
Age : 41
Локација : Под сонцето!
Расположение : Veke ne sum osamena!!!
Поени : 29470
Registration date : 2008-06-14

Бакнување на бебињата Empty
ПишувањеПредмет: Re: Бакнување на бебињата   Бакнување на бебињата Empty16.06.08 16:45

Mene licno voopsto ne mi se dopaga baknuvanjeto na bebinjata. Ne velam deka ne se slatki, ama zamislete kolku bakterii mozat taka da se prenesat. Ne treba da znaci deka ako nemate grip moze da go baknuvate maloto. Mozebi imate rasipani zabi(znaeme kolku bakterii ima vo ustata), ili imate staveno nekoj sjaj na ustata imi karmin a malote e alergicno na nekoja sostojka od istite. Zatoa razmislete!!! A pak za baknuvanjeto vo usta ne sakam ni da komentiram!!!!
Вратете се на почетокот Go down
viktorija
Почетник
Почетник
viktorija


Female
Број на мислења : 73
Age : 45
Локација : strumica
Расположение : pozitivno raspolozena
Поени : 29170
Registration date : 2008-05-31

Бакнување на бебињата Empty
ПишувањеПредмет: Re: Бакнување на бебињата   Бакнување на бебињата Empty16.06.08 21:52

Sosema se soglasuvan so site vas.I jas sum protiv baknuvanje na deca a posebno na bebinja.Koga bea bebinja moite devojcinja jas nikogas ne gi baknavav na race lice i slicno samo na glavickite .Imam vnukicka od sestra i e 5 meseci isto ja nemam baknato samo na glavicka ja baknuvam.Mojata pomala kerka e 4 godini i ne dava nikoj da ja bakne i ako nekoj ja bakne taa vednas se mie. hihi
Вратете се на почетокот Go down
aneta
Прваче
Прваче
aneta


Female
Број на мислења : 128
Age : 39
Локација : na edno mesto so moeto srcence
Расположение : so vas e super
Поени : 28905
Registration date : 2008-07-18

Бакнување на бебињата Empty
ПишувањеПредмет: Re: Бакнување на бебињата   Бакнување на бебињата Empty21.07.08 5:32

I jas se soglasuvam so vas ama nekoi luge ne razbiraat ! Kako primer ja zemam mojata baba bile odeni so poklon kaj nekoe bebe i babami sakala da go bakni bebeto od kef i majkata mu rekla deka ne saka da i go baknuvaat bebeto i babami nalutena doma idi i mi kazuva kako bilo i jas pocnav da se smeam . I pocnav da mu objasnuvam zosto nejkat majkite da mu se bacuvaat decata ama ne mi uspea i se otkazav i na kraj se iznasmeav hihi koga ja gledav iznervirana i nalutena ama taa ima 80 godini i ne mozi da go svati toa deka nie mladite ne sakame stari luge da gi bacuvaat decata !
Вратете се на почетокот Go down
obicna
Форумска фаца
Форумска фаца
obicna


Female
Број на мислења : 4100
Age : 41
Локација : Дома си е дома
Расположение : Секое лошо за добро е. Што и да е ќе помине...
Поени : 30684
Registration date : 2008-07-19

Бакнување на бебињата Empty
ПишувањеПредмет: Re: Бакнување на бебињата   Бакнување на бебињата Empty21.07.08 16:52

Mislam deka treba da se ima pocit da ne se preteruvaat granici, a i STAR mislam pisa deka tesko da se oddole da se baci malo bebe. I bas dobro sto si napisala tuka za bakterii mama. Ne vikam ko ke e nastinat covek ili uopstvo bolen da bacuva mali deca, pogotovo novorodeno. A dobro e mislam dete sto se pusta malce da igra bez celo vreme na sekoja kapka da se brise. Tuka u Svedska imalo razni ispituvanja zs decata tolku cesto se bolni. Edno sto na gradinka ko ke idat sve nosat doma.. A i + najcudno nesto sto u domovite tuka e preterano cisto. Pravile razlika so deca u Estonia i tamu decata bile pozdravi, a u prasinata sto se naogjala u detskite domovi na tie u Estonia imale pojke vida na bakterii. Znaci ako po malce decata gi ostavis da se prljavat pozdravi deca imale. I oddamna tuka u bolnica dete ako se rodi, majkata ako na kraj ili dodeka ragja i izleze malce gomno ke go kleknat deteto malce u toa, zosto go stiti so dobri bakterii. Dokazano. A neznam dali se praj isto u MK.
Вратете се на почетокот Go down
Emi
Форумски мастер
Форумски мастер
Emi


Female
Број на мислења : 7238
Age : 40
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 31106
Registration date : 2007-11-19

Бакнување на бебињата Empty
ПишувањеПредмет: Re: Бакнување на бебињата   Бакнување на бебињата Empty21.07.08 18:19

Најгрозно ми е бакнувањето во уста, јас кога јасно и гласно кажав дека несакам а ми го шлапаат детето во раце, лице и уста, ситесе налутиа...мслам на овие дома, им реков бакнете ја во глава или ноџето, ама бре со брада залепено детево и уште сочен бакнеж.....бљаааааааааааааак
Вратете се на почетокот Go down
sonjamfk
Бруцош
Бруцош
sonjamfk


Female
Број на мислења : 2640
Age : 59
Локација : skopje
Поени : 29598
Registration date : 2008-07-28

Бакнување на бебињата Empty
ПишувањеПредмет: Re: Бакнување на бебињата   Бакнување на бебињата Empty22.08.08 11:58

baknuvanje dete vo usta nikako, duri i jas ne go baknuvam mada samiot nekoga saka, ama ne mu dozvoluvam vo usta.uste koga se rodi marko na site im imam kazano nikako bidejki se isfrla i e mnogu nezen. jas go baknuvam vo nodzinjata. komsii li ,ili rodnini ne dozvoluvam .ima edna komsivka malku zameri koga i rekov da ne go bacuva , a ona vika pa vo race. da ama on racete gi stava vo usta i taka ostana zinata. site decinja se slatki i teskoo e da se odolee na niv no mora da gi pazme.
Вратете се на почетокот Go down
mama
Матурант
Матурант
mama


Female
Број на мислења : 1745
Age : 41
Локација : Под сонцето!
Расположение : Veke ne sum osamena!!!
Поени : 29470
Registration date : 2008-06-14

Бакнување на бебињата Empty
ПишувањеПредмет: Re: Бакнување на бебињата   Бакнување на бебињата Empty05.09.08 12:50

јас им кажав на сите дека не сакам да ми го бакнуваат бебушот ни под разно!!!!!!
Вратете се на почетокот Go down
Kinky
Апсолвент
Апсолвент
Kinky


Female
Број на мислења : 3810
Age : 48
Локација : во земјата на чудата
Поени : 29909
Registration date : 2008-08-26

Бакнување на бебињата Empty
ПишувањеПредмет: Re: Бакнување на бебињата   Бакнување на бебињата Empty05.09.08 14:32

Ne dozvoluvam da go bacuvaat po lice i race, a za racinja da go drzat samo otkako ke izmijat race.
Nego mu se postojano racinjata vo usta, mi fali uste da mislam gostinot sto se fakjal pred da go zeme vo race moeto dete.
A za sebe sto da kazam:), malku fali da go izedam:), nema del na negovoto telce sto ne go bacuvam:), dvajcata uzivame da se mazime:).
Вратете се на почетокот Go down
mama
Матурант
Матурант
mama


Female
Број на мислења : 1745
Age : 41
Локација : Под сонцето!
Расположение : Veke ne sum osamena!!!
Поени : 29470
Registration date : 2008-06-14

Бакнување на бебињата Empty
ПишувањеПредмет: Re: Бакнување на бебињата   Бакнување на бебињата Empty05.09.08 15:05

Си го бацувам и јас бебушот ама во главчето. Не претерувам со гњаважи, сега за сега. Дека ми е малечок. Ама кога ке потпорасне.....нека му ја мисли.
Вратете се на почетокот Go down
Daki
Полуматурант
Полуматурант
Daki


Female
Број на мислења : 547
Age : 40
Локација : Skopje
Поени : 28795
Registration date : 2008-08-27

Бакнување на бебињата Empty
ПишувањеПредмет: Re: Бакнување на бебињата   Бакнување на бебињата Empty05.09.08 16:39

Bebinjata se mili na sekogo toa e tocno. E sega pa i sekoj treba da ima oset koga gi baknuva, normalno.Mejgutoa stoznam na nekoj blizok primer da mu recam ne go baknuvaj mislam deka ne bi mozela, sekoj treba da e svesen. flower
Вратете се на почетокот Go down
rich_bitch1
Бруцош
Бруцош
rich_bitch1


Female
Број на мислења : 2504
Age : 36
Локација : dreamland
Расположение : dobro e
Поени : 30363
Registration date : 2007-12-29

Бакнување на бебињата Empty
ПишувањеПредмет: Re: Бакнување на бебињата   Бакнување на бебињата Empty05.09.08 16:50

даки срцко сега така велиш зашто уште не си мамичка,чекај здравје да имаш бебче ке им кажеш и ич око нема да ти трепне.и знај дека има мн лугје што се НЕСВЕСНИ,и сакала или не ке мора ти да си го одбраниш бебето,тоа само незнае да каже да го остават :baby:
Вратете се на почетокот Go down
Daki
Полуматурант
Полуматурант
Daki


Female
Број на мислења : 547
Age : 40
Локација : Skopje
Поени : 28795
Registration date : 2008-08-27

Бакнување на бебињата Empty
ПишувањеПредмет: Re: Бакнување на бебињата   Бакнување на бебињата Empty05.09.08 16:53

rich_bitch1 напиша:
даки срцко сега така велиш зашто уште не си мамичка,чекај здравје да имаш бебче ке им кажеш и ич око нема да ти трепне.и знај дека има мн лугје што се НЕСВЕСНИ,и сакала или не ке мора ти да си го одбраниш бебето,тоа само незнае да каже да го остават :baby:
Pa da rich bitch sigurno si vo pravo.Zosto koga poubavo ke razmisli covek taka e. Ednostavno moze koga ke vidis nekoja takva situacija instiktivno da izreagiras.
Вратете се на почетокот Go down
georgina
Прваче
Прваче
georgina


Female
Број на мислења : 371
Age : 49
Локација : Negotino
Поени : 28830
Registration date : 2008-08-02

Бакнување на бебињата Empty
ПишувањеПредмет: Re: Бакнување на бебињата   Бакнување на бебињата Empty12.09.08 22:21

Леле и мене многу ме нервираат и тоа некои постари жени, кога ќе го видат и шлап право во устата, не можам ни да изреагирам , толку бргу го прават тоа. И јас кога се поздравувам не сакам да ме бакнуваат во образ а камо ли во уста.
Вратете се на почетокот Go down
peperutka
Прваче
Прваче
peperutka


Female
Број на мислења : 119
Age : 42
Локација : makedonija
Расположение : kako sakam
Поени : 28705
Registration date : 2008-08-30

Бакнување на бебињата Empty
ПишувањеПредмет: Re: Бакнување на бебињата   Бакнување на бебињата Empty12.09.08 22:27

Jas ne sakam da me baknuvaat nitu vo usta nitu na obraz pa kamo li da dozvilam deteto koga ke go imam da mi go slapaat eve na primer edna rodnina od strana na mazot mi koga ke dojdi od vrata se zaletuva da me bakne i toa ligavo vo obraz koga ja nauciv deka e takva begam od nea kako od strasilo oti nemozis da se odbranis ako se doblizes ke te zgrabi i nema beganje
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Бакнување на бебињата Empty
ПишувањеПредмет: Re: Бакнување на бебињата   Бакнување на бебињата Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Бакнување на бебињата
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 4Отиди на страна : 1, 2, 3, 4  Next
 Similar topics
-

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Семејство :: Деца-
Отиди до: