Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Првиот македонски семееен форум
 
HomeHome  Регистрирајте сеРегистрирајте се  Влез  
Portal
Родители и деца
Влез
Член:
Лозинка:
Логирај ме автоматски на секоја моја посета: 
:: Си ја заворавив лозинката!
Мај 2024
ПонВтоСреЧетПетСабНед
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
CalendarCalendar
Барај
 
 

Display results as :
 

 


Rechercher Advanced Search

 

 Риба во исхраната

Go down 
+52
Arhangel
moni2007
Maja
Majsi
Sandra
mami29
winnie the pooh
monabombona
Viki J.N.
Sandra_Anja
lida
Ivona.T
tetovcanka
Candy
Damjana
rich_bitch1
TINCE
Betka
BubeM
D-r Lidija Pazdrijan
TheSofani
MamaMaja
Nataly
Mama Vase
Anjuska08
svetle s
verce
Bela
jasmina,mina
Kinky
bella*
mila***
Pipolino
sneze
nikolina008
Monika
Mama Ane
sashka26
Ves
Viktorija78
Simona's mom
avanturistka
Emilija
Daki
Misticia
sonjamfk
Emi
Zlatica
sunshine
biljanag
ZZ
Big Sister
56 posters
Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Next
АвторПорака
BubeM
Полуматурант
Полуматурант
avatar


Female
Број на мислења : 1116
Age : 45
Локација : Скопје
Поени : 29059
Registration date : 2008-11-14

Риба во исхраната - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Риба во исхраната   Риба во исхраната - Page 4 Empty28.09.09 10:06

Damjana напиша:
Losos svez i davas? I jas se mislam da pocnam, nekako sporo i voveduvam namirnici vo ishranata ... osetliva e, reagira ponekogas. Makar sto sega sme veke "golemi" ... ama stravot si ostana Риба во исхраната - Page 4 Icon_smile
Првиот пат и дадов замрзнат, не можев да најдам свеж. Го сварив и со варено компирче и давав. Минатата недела имаше во супер тинекс свеж лосос (е сега колку е свеж...). Вчера бевме цел ден излезени, а недела ни е ден за риба, па купив ослич во бешамел сос на нестле. Бљак... 2 лажички само изеде.
Сега се мисам каква друга риба да и дадам?
Вратете се на почетокот Go down
Damjana
Полуматурант
Полуматурант
Damjana


Female
Број на мислења : 1401
Age : 52
Локација : tuka sum...
Расположение : haos
Поени : 29014
Registration date : 2008-12-07

Риба во исхраната - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Риба во исхраната   Риба во исхраната - Page 4 Empty28.09.09 16:07

Jas dodeka razmisluvam za morska riba, vcera i dadov sveza pastrmka malku. Epten ja bendisa, mi barase uste. Ama ne sakav da ja isforsiram ...
Вратете се на почетокот Go down
http://fotki.com/damjana
Nataly
Прваче
Прваче
Nataly


Female
Број на мислења : 125
Age : 45
Локација : Кичево
Расположение : кога-како
Поени : 27901
Registration date : 2009-03-05

Риба во исхраната - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Риба во исхраната   Риба во исхраната - Page 4 Empty28.09.09 16:36

Бубе напиша:
Damjana напиша:
Losos svez i davas? I jas se mislam da pocnam, nekako sporo i voveduvam namirnici vo ishranata ... osetliva e, reagira ponekogas. Makar sto sega sme veke "golemi" ... ama stravot si ostana Риба во исхраната - Page 4 Icon_smile
Првиот пат и дадов замрзнат, не можев да најдам свеж. Го сварив и со варено компирче и давав. Минатата недела имаше во супер тинекс свеж лосос (е сега колку е свеж...). Вчера бевме цел ден излезени, а недела ни е ден за риба, па купив ослич во бешамел сос на нестле. Бљак... 2 лажички само изеде.
Сега се мисам каква друга риба да и дадам?

Никогаш немој да комбинираш риба и млеко , знам дека не чини, било токсично, се стварале некои отрови итн...Добро што не ти јадела Риба во исхраната - Page 4 127667 Иначе , јас имам неколку пати земено ( во недостиг на свеж лосос) конзервиран од рио маре, навистина е скап 150 гр. околу 270 денари, ама навистина е преубав...бел цут, никакви конзерванси , само сол и маслиново масло, богат е со омега 3 ...и го комбинирав со компир, домат и лукче малку , убаво дојде..А иначе , како што вели Дамјана, од свежа пастрмка неможе подобро, барем кај нас ..јас ја печам со лук, маслиново масло и магдонос, и така му ја давам на Михаил, само неа, ...еднаш цела ја изеде uzivanje рибар на мајка Риба во исхраната - Page 4 71486
Вратете се на почетокот Go down
biljanag
Бруцош
Бруцош
biljanag


Female
Број на мислења : 2082
Age : 45
Локација : skopje, makedonija
Расположение : арно убаво
Поени : 30547
Registration date : 2008-01-27

Риба во исхраната - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Риба во исхраната   Риба во исхраната - Page 4 Empty28.09.09 20:59

јас на иван му давам смрзната риба он е веќе голем
инаку на почетокот незнам на колку беше месеци кога ни дозволи педијатарот незнаејќи дека треба само свежа риба јас му давав ослич варен во комбинација со зеленчук кога дознав веќе поминаа 2-3 месеци како он веќе јадеше му ја прекинав
многу ми е криво што најздравата храна ја испуштивме ама немам рибарница во близина нигде нити пак ни е некоја успат од работа и така е сега кога ке треба да почнам на јане да му давам незнам што ке правам

знае ли некоја како се добива алергија од замрзната риба? - затоа не се препорачува на нивна возраст замрзната
Вратете се на почетокот Go down
BubeM
Полуматурант
Полуматурант
avatar


Female
Број на мислења : 1116
Age : 45
Локација : Скопје
Поени : 29059
Registration date : 2008-11-14

Риба во исхраната - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Риба во исхраната   Риба во исхраната - Page 4 Empty29.09.09 8:29

Наташа Аврамовиќ напиша:
Бубе напиша:
Damjana напиша:
Losos svez i davas? I jas se mislam da pocnam, nekako sporo i voveduvam namirnici vo ishranata ... osetliva e, reagira ponekogas. Makar sto sega sme veke "golemi" ... ama stravot si ostana Риба во исхраната - Page 4 Icon_smile
Првиот пат и дадов замрзнат, не можев да најдам свеж. Го сварив и со варено компирче и давав. Минатата недела имаше во супер тинекс свеж лосос (е сега колку е свеж...). Вчера бевме цел ден излезени, а недела ни е ден за риба, па купив ослич во бешамел сос на нестле. Бљак... 2 лажички само изеде.
Сега се мисам каква друга риба да и дадам?

Никогаш немој да комбинираш риба и млеко , знам дека не чини, било токсично, се стварале некои отрови итн...Добро што не ти јадела Риба во исхраната - Page 4 127667 Иначе , јас имам неколку пати земено ( во недостиг на свеж лосос) конзервиран од рио маре, навистина е скап 150 гр. околу 270 денари, ама навистина е преубав...бел цут, никакви конзерванси , само сол и маслиново масло, богат е со омега 3 ...и го комбинирав со компир, домат и лукче малку , убаво дојде..А иначе , како што вели Дамјана, од свежа пастрмка неможе подобро, барем кај нас ..јас ја печам со лук, маслиново масло и магдонос, и така му ја давам на Михаил, само неа, ...еднаш цела ја изеде Риба во исхраната - Page 4 195387 рибар на мајка Риба во исхраната - Page 4 71486
Кога готвам риба, и за Илина и за нас, никогаш не ја мешам со млечни производи. Ни мајка ми никогаш не мешала. А ова за осличот, така ја купив, па веројатно знаат што ставаат.
Вратете се на почетокот Go down
jasmina,mina
Бруцош
Бруцош
avatar


Female
Број на мислења : 2244
Age : 45
Локација : skopje
Расположение : kako vremeto :-))
Поени : 30154
Registration date : 2008-07-29

Риба во исхраната - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Риба во исхраната   Риба во исхраната - Page 4 Empty29.09.09 8:56

Елеонора јаде многу риба и пред годината и дадов мислам имаше 8 или 9 месеци тогаш и и ја правев со зеленчук па пасирана!но потоа ја сакаше печена,пржена!Денес сите видови на риби ги јаде лосос,крап,ослич,панга,бакалар,ракчиња,лигњи,орада па и гирици! Very Happy претежно печени а малово нема шанси да го натерам,многуу ретко знае да проба,едноставно не сака!Инаку за пастрмката од базениве едно ќе кажам вештачка работа!јас не ја сакам ми нема некој вкус,многу поздраво е лосос,бакалар,орада-морска риба!Уште нешто кога купувате пастрмка нели има со бело месо и као Мавровска со црвено месо!Таа со црвено месо не е Мавровска,туку обична Калифорниска од базен но селектирана уште како помала и хранета со храна која го обојува месото во црвена боја и сите мислат дека купуваат Мавровска! Very Happy
Вратете се на почетокот Go down
BubeM
Полуматурант
Полуматурант
avatar


Female
Број на мислења : 1116
Age : 45
Локација : Скопје
Поени : 29059
Registration date : 2008-11-14

Риба во исхраната - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Риба во исхраната   Риба во исхраната - Page 4 Empty10.10.09 11:15

Ние почнавме со риба на 11,5 месеци. Првиот пат не ја сакаше, ама веќе од вториот пат почна да ја јаде. Не ја обожава,ама Илина ништо не сака да јаде. Почнавме со лосос, прво варен па печен. Минатата недела и испеков скуша. Се трудам двапати неделно да има риба на менито, тоа е најчесто за викенд, бидејки преку недела нема кој да и направи. До сега, значи и давав само сина риба, за викендов ќе купам некоја бела. Од конзерва не сум и дала, а и не планирам.
еве интересна статија за рибата http://www.topshop.com.mk/index.asp?tn=articleview&cid=145763&c=4108
има за содржењето на жива, а пишува и дека најсигурна за конзимирање е замрзнатата риба. Сепак не знам колку е точно се ова што е напишано, ама интересно е да се прочита.

А дали сте дале јастог? Вчера купив за нас, денес тоа ќе правам за ручек, па се мислам и на Илина ди и дадам.
Вратете се на почетокот Go down
Candy
Прваче
Прваче
Candy


Female
Број на мислења : 172
Age : 44
Локација : domce
Поени : 26980
Registration date : 2009-09-11

Риба во исхраната - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Риба во исхраната   Риба во исхраната - Page 4 Empty10.10.09 14:11

Riba uste nemame probano. A treba zato so oe veke golem ama koga sakavme dobi alergija na sirup Duracef i dr. ne posovetuva da vnimavame malku na novi namirnici. Sega kaj da e ke probame samo so koja da pocnime?
Вратете се на почетокот Go down
tetovcanka
Почетник
Почетник
tetovcanka


Female
Број на мислења : 24
Age : 42
Локација : Tetovo,Macedonija
Поени : 26717
Registration date : 2009-10-08

Риба во исхраната - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Риба во исхраната   Риба во исхраната - Page 4 Empty10.10.09 14:25

Marko jade riba Panga(morska riba)koga ja naogam sveza ja zemam a koga ne togas mu davam i smrznata.Mi se dopaga sto voopsto nema koski i nemoram da vnimavam.Ja kombinirame so zelencuk varen zaedno so ribata.Ja obozava.Druga ne sum probala no citajci ve vas misalma deka e vreme da probame i nekoja nova pastrmka ili losos.
Вратете се на почетокот Go down
BubeM
Полуматурант
Полуматурант
avatar


Female
Број на мислења : 1116
Age : 45
Локација : Скопје
Поени : 29059
Registration date : 2008-11-14

Риба во исхраната - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Риба во исхраната   Риба во исхраната - Page 4 Empty13.10.09 8:15

Викендов бевме во рибниот ресторан во Гиновце и јадевме пастрмка, и дадов и на Илина ама после првото залче веќе не сакаше да проба. Исто беше и со јастогот, и дадов да проба и после не сакаше да отвори уста, па јадевме кашичка с телешко...
Вратете се на почетокот Go down
Ivona.T
Почетник
Почетник
avatar


Female
Број на мислења : 5
Age : 41
Локација : Skopje
Расположение : promenlivo
Поени : 28048
Registration date : 2009-01-09

Риба во исхраната - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Риба во исхраната   Риба во исхраната - Page 4 Empty18.10.09 22:50

Moeto since ima godinka i eden mesec i sega ke pocnam da mu davam riba inaku jas znam deka riba se dava posel edna god.i toa samo svezi ribi nikako zamrznati kako sto se oslic ,pangai sl.tie se stetni za nas i ne se preporacuvaat a kamoli za deca.
Вратете се на почетокот Go down
jasmina,mina
Бруцош
Бруцош
avatar


Female
Број на мислења : 2244
Age : 45
Локација : skopje
Расположение : kako vremeto :-))
Поени : 30154
Registration date : 2008-07-29

Риба во исхраната - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Риба во исхраната   Риба во исхраната - Page 4 Empty29.10.09 12:56

ај овде ќе го префрлам постот Васе да не ме искараат
знам дека ја добиваат жива како и крапот во базен и е премногу вкусна,и наликува на крап само што е подолга и со поголема глава!Ај ќе ја прашам свеки па ќе ти кажам за ова дали е езерска,мислам да ама таа треба да ми потврди !инаку предлог на свеки е ова како многу вкусна,обично крап печеме и пржиме,ретко амур!
Сега го прашав мм и ми го потврди она што го пишав погоре за амурот flower
добро е сум научила и јас нешто од слушање
Вратете се на почетокот Go down
Mama Vase
Полуматурант
Полуматурант
Mama Vase


Female
Број на мислења : 1437
Age : 47
Локација : Skopje,MK
Поени : 28984
Registration date : 2009-03-17

Риба во исхраната - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Риба во исхраната   Риба во исхраната - Page 4 Empty29.10.09 13:07

predpostavuvam deka e lesna za cistenje od koski
Вратете се на почетокот Go down
jasmina,mina
Бруцош
Бруцош
avatar


Female
Број на мислења : 2244
Age : 45
Локација : skopje
Расположение : kako vremeto :-))
Поени : 30154
Registration date : 2008-07-29

Риба во исхраната - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Риба во исхраната   Риба во исхраната - Page 4 Empty29.10.09 13:09

нешто слична на крапот
Вратете се на почетокот Go down
lida
Прваче
Прваче
lida


Female
Број на мислења : 388
Age : 42
Локација : skopje
Расположение : odlicno
Поени : 28291
Registration date : 2009-02-05

Риба во исхраната - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Риба во исхраната   Риба во исхраната - Page 4 Empty29.10.09 14:31

jas mnogu go sakam amurot malce e pomrsen ama vkusen esega neli imase crn i bel ? dve god pored zemame amur za slava ednata god bese bel a drugata crn edniot bese poubav ama koj ? Риба во исхраната - Page 4 121539
Вратете се на почетокот Go down
Sandra_Anja
Бруцош
Бруцош
Sandra_Anja


Female
Број на мислења : 2057
Age : 42
Локација : Скопје
Расположение : насмеана
Поени : 29902
Registration date : 2008-07-14

Риба во исхраната - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Риба во исхраната   Риба во исхраната - Page 4 Empty29.10.09 14:38

Jas mnogu sakam krap svez od Prespansko, se topi mmm
Вратете се на почетокот Go down
Viki J.N.
Прваче
Прваче
avatar


Female
Број на мислења : 138
Age : 43
Локација : KOCANI
Расположение : sekogash vesela
Поени : 27037
Registration date : 2009-08-25

Риба во исхраната - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Риба во исхраната   Риба во исхраната - Page 4 Empty29.10.09 16:04

mm pred nekoj den donese pastrmka ama beshe mn vksna i na keka mi mn i se dopadna
Вратете се на почетокот Go down
avanturistka
Бруцош
Бруцош
avatar


Female
Број на мислења : 2072
Age : 45
Локација : so moite dve princezi :))
Расположение : :))
Поени : 29220
Registration date : 2008-10-02

Риба во исхраната - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Риба во исхраната   Риба во исхраната - Page 4 Empty29.10.09 16:36

lida напиша:
jas mnogu go sakam amurot malce e pomrsen ama vkusen esega neli imase crn i bel ? dve god pored zemame amur za slava ednata god bese bel a drugata crn edniot bese poubav ama koj ? Риба во исхраната - Page 4 121539
beliot mene mi e poubav(a i poskap e od crniot)
Вратете се на почетокот Go down
lida
Прваче
Прваче
lida


Female
Број на мислења : 388
Age : 42
Локација : skopje
Расположение : odlicno
Поени : 28291
Registration date : 2009-02-05

Риба во исхраната - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Риба во исхраната   Риба во исхраната - Page 4 Empty29.10.09 19:05

epa izgleda beliot bil Smile
Вратете се на почетокот Go down
BubeM
Полуматурант
Полуматурант
avatar


Female
Број на мислења : 1116
Age : 45
Локација : Скопје
Поени : 29059
Registration date : 2008-11-14

Риба во исхраната - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Риба во исхраната   Риба во исхраната - Page 4 Empty11.12.09 12:31

Илина откако проба панга, веќе не сака друга риба. Минатата недела и давав лосос, со мрштење 3 лажички изеде.... Не сака ни скуша.
А други морски плодови од кога може да се даваат?
Пред некој ден јадевме школки, и дадов малку (ептен малку) да проба и не и беа нешто посебно, може не ни почуствува дека јаде нешто... Smile Ама ми беше страв да и дадам повеќе, беше доцна, па да не ми изреагира во текот на ноќта.
Вратете се на почетокот Go down
Damjana
Полуматурант
Полуматурант
Damjana


Female
Број на мислења : 1401
Age : 52
Локација : tuka sum...
Расположение : haos
Поени : 29014
Registration date : 2008-12-07

Риба во исхраната - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Риба во исхраната   Риба во исхраната - Page 4 Empty11.12.09 12:50

Kade nabavuvate Panga? Sveza e ili zamrznata?
Вратете се на почетокот Go down
http://fotki.com/damjana
Sandra_Anja
Бруцош
Бруцош
Sandra_Anja


Female
Број на мислења : 2057
Age : 42
Локација : Скопје
Расположение : насмеана
Поени : 29902
Registration date : 2008-07-14

Риба во исхраната - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Риба во исхраната   Риба во исхраната - Page 4 Empty11.12.09 13:05

Jas panga poretko kupuvam, zamrznata. Najcesto i davam losos ili oslic. A, gledam i vo gradinka im davaat fileti.
Вратете се на почетокот Go down
Damjana
Полуматурант
Полуматурант
Damjana


Female
Број на мислења : 1401
Age : 52
Локација : tuka sum...
Расположение : haos
Поени : 29014
Registration date : 2008-12-07

Риба во исхраната - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Риба во исхраната   Риба во исхраната - Page 4 Empty11.12.09 13:10

Jas i imam dadeno pastrmka koja ja obozava i losos. Svez go kupiv, ama ne e meko mesoto kako na pastrmkata i so maka go jadese. Zatoa baram druga morska riba so pomeko meso.
Вратете се на почетокот Go down
http://fotki.com/damjana
monabombona
Прваче
Прваче
monabombona


Female
Број на мислења : 354
Age : 46
Локација : skopje
Расположение : nasmeana, sakam koga ne e toplo
Поени : 27430
Registration date : 2009-06-29

Риба во исхраната - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Риба во исхраната   Риба во исхраната - Page 4 Empty11.12.09 20:35

Мона сака риба секаква. Панга поретко купувам затоа што некако ми се распаѓа при готвење. Треба однапред да ја посолиш, да ја оставиш да истече водата па после да ја спремаш, или можеби само мене не ми успева. А инаку, ок и е, затоа што нема многу коски и не е жилава. Најчесто купуваме лосос и пастрмка. Пастрмката свекор ми ни ја нарачува преку некој пријател од Чаир, големи парчиња по 1.5 кг како за печење. Мене па, лосост ми е најубав некако.
Вратете се на почетокот Go down
D-r Lidija Pazdrijan
ВИП личност
ВИП личност
D-r Lidija Pazdrijan


Female
Број на мислења : 3132
Age : 52
Локација : i ovde i onde
Расположение : super:)
Поени : 30414
Registration date : 2009-03-04

Риба во исхраната - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Риба во исхраната   Риба во исхраната - Page 4 Empty12.12.09 22:19

I nie sakame da lapame losos mnogu,mnogu... Риба во исхраната - Page 4 445531
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Риба во исхраната - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Риба во исхраната   Риба во исхраната - Page 4 Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Риба во исхраната
Вратете се на почетокот 
Страна 4 of 8Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Next
 Similar topics
-

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Семејство :: Деца-
Отиди до: