Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Првиот македонски семееен форум
 
HomeHome  Регистрирајте сеРегистрирајте се  Влез  
Portal
Родители и деца
Влез
Член:
Лозинка:
Логирај ме автоматски на секоја моја посета: 
:: Си ја заворавив лозинката!
Мај 2024
ПонВтоСреЧетПетСабНед
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
CalendarCalendar
Барај
 
 

Display results as :
 

 


Rechercher Advanced Search

 

 Риба во исхраната

Go down 
+52
Arhangel
moni2007
Maja
Majsi
Sandra
mami29
winnie the pooh
monabombona
Viki J.N.
Sandra_Anja
lida
Ivona.T
tetovcanka
Candy
Damjana
rich_bitch1
TINCE
Betka
BubeM
D-r Lidija Pazdrijan
TheSofani
MamaMaja
Nataly
Mama Vase
Anjuska08
svetle s
verce
Bela
jasmina,mina
Kinky
bella*
mila***
Pipolino
sneze
nikolina008
Monika
Mama Ane
sashka26
Ves
Viktorija78
Simona's mom
avanturistka
Emilija
Daki
Misticia
sonjamfk
Emi
Zlatica
sunshine
biljanag
ZZ
Big Sister
56 posters
Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Next
АвторПорака
Ves
Полуматурант
Полуматурант
avatar


Female
Број на мислења : 1410
Age : 45
Локација : Насекаде по малку
Расположение : Многу гушкање!!!!!!!
Поени : 29472
Registration date : 2008-09-16

Риба во исхраната - Page 5 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Риба во исхраната   Риба во исхраната - Page 5 Empty12.12.09 23:09

Kade ima vo Sk . svez  losos da si kupime ? Samo oslic zamrznat dosega jademe .
Вратете се на почетокот Go down
winnie the pooh
Полуматурант
Полуматурант
winnie the pooh


Female
Број на мислења : 783
Age : 41
Локација : doma sme se toplime
Расположение : razigrano
Поени : 29125
Registration date : 2008-08-24

Риба во исхраната - Page 5 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Риба во исхраната   Риба во исхраната - Page 5 Empty13.12.09 0:05

vo super tinex znam imase drugar moj bas na rabarata rabotese edno vreme i mi kazuvase deka nosat
Вратете се на почетокот Go down
mami29
Прваче
Прваче
mami29


Female
Број на мислења : 350
Age : 44
Локација : Скопје
Поени : 28872
Registration date : 2008-09-26

Риба во исхраната - Page 5 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Риба во исхраната   Риба во исхраната - Page 5 Empty13.12.09 0:43

Vo Ramstore vidov deka ima
Вратете се на почетокот Go down
http://www.nagradniigri.com.mk
Sandra
Полуматурант
Полуматурант
avatar


Female
Број на мислења : 821
Age : 43
Локација : Skopje
Расположение : Prekrasno :)
Поени : 29321
Registration date : 2008-07-22

Риба во исхраната - Page 5 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Риба во исхраната   Риба во исхраната - Page 5 Empty13.12.09 9:36

Bas vidov svez losos vo ribarnicata sproti pazarceto-bunjakovec.
Вратете се на почетокот Go down
tetovcanka
Почетник
Почетник
tetovcanka


Female
Број на мислења : 24
Age : 42
Локација : Tetovo,Macedonija
Поени : 26717
Registration date : 2009-10-08

Риба во исхраната - Page 5 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Риба во исхраната   Риба во исхраната - Page 5 Empty13.12.09 13:51

Jas denes kupiv svez losos vo ramostor,Marko se go izede so slast,svaren na para i vo kombinacija so zelencuk Риба во исхраната - Page 5 207962
Вратете се на почетокот Go down
Mama Vase
Полуматурант
Полуматурант
Mama Vase


Female
Број на мислења : 1437
Age : 47
Локација : Skopje,MK
Поени : 28984
Registration date : 2009-03-17

Риба во исхраната - Page 5 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Риба во исхраната   Риба во исхраната - Page 5 Empty13.12.09 14:37

kako go gotvis na parea?imas poseben sad za toa?
Вратете се на почетокот Go down
Majsi
Прваче
Прваче
Majsi


Female
Број на мислења : 276
Age : 53
Локација : Skopje
Расположение : OK
Поени : 27039
Registration date : 2009-09-18

Риба во исхраната - Page 5 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Риба во исхраната   Риба во исхраната - Page 5 Empty13.12.09 14:59

tetovcanka напиша:
Jas denes kupiv svez losos vo ramostor,Marko se go izede so slast,svaren na para i vo kombinacija so zelencuk Риба во исхраната - Page 5 207962
Imene me interesira kako ja pravis na parea vo nekoj poseben sad ili ne?Kolku ja varis ribata i se zaedno varais ili kako?
Dali do sega imame jadeno nekolku pati dali 2-3 i tolku ne saka.....pa sakam da probam pak.
Вратете се на почетокот Go down
Sandra
Полуматурант
Полуматурант
avatar


Female
Број на мислења : 821
Age : 43
Локација : Skopje
Расположение : Prekrasno :)
Поени : 29321
Registration date : 2008-07-22

Риба во исхраната - Page 5 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Риба во исхраната   Риба во исхраната - Page 5 Empty13.12.09 15:39

Јас пастрмката за син ми ја спремам на пареа.
Имам едан поголема цедалка и точно ми одговара на тенџерчето, па ја ставам рибата во неа, во тенџерето малку вода и поклопувам со капак.
Супер се вари.
Зависи колку место имате, можеш да се стави и зеленчук заедно да се вари со рибата.
Вратете се на почетокот Go down
jasmina,mina
Бруцош
Бруцош
avatar


Female
Број на мислења : 2244
Age : 45
Локација : skopje
Расположение : kako vremeto :-))
Поени : 30154
Registration date : 2008-07-29

Риба во исхраната - Page 5 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Риба во исхраната   Риба во исхраната - Page 5 Empty13.12.09 15:43

Sandra напиша:
Bas vidov svez losos vo ribarnicata sproti pazarceto-bunjakovec.
Sandra sproti pazarceto vo Bunjakovec do Struzanka ili vo samoto pazarce sproti tezgite? flower
Вратете се на почетокот Go down
tetovcanka
Почетник
Почетник
tetovcanka


Female
Број на мислења : 24
Age : 42
Локација : Tetovo,Macedonija
Поени : 26717
Registration date : 2009-10-08

Риба во исхраната - Page 5 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Риба во исхраната   Риба во исхраната - Page 5 Empty13.12.09 16:03

Ribata ja stavam vo edna pogolema cedalka a cedalkata ja stavam nad tengere so voda,vnimavajci vodata da ne ja dopira ribata.Se vari otprilika za 30 minutki.I da sadot go zatvaram so kapak.Vodata nad koja se varela ribata ja proceduvam i vo istata stavam da se svarat obicno no ne e pravilo, brokula,karfiol i sargarepa.Potoa ja cistam ribata od koski go pasiram zelencukot.Namesto zacini koristam kocki za supa govedska,pileska i zelencukova(stavam po polovina).
Riba jademe obavezno ednas vo nedelata i toa isklucivo sveza.A Marko ja obozava bez razlika dali e Losos,Panga,Pastrmka ili oslic.
Вратете се на почетокот Go down
Sandra
Полуматурант
Полуматурант
avatar


Female
Број на мислења : 821
Age : 43
Локација : Skopje
Расположение : Prekrasno :)
Поени : 29321
Registration date : 2008-07-22

Риба во исхраната - Page 5 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Риба во исхраната   Риба во исхраната - Page 5 Empty13.12.09 16:28

jasmina,mina напиша:
Sandra напиша:
Bas vidov svez losos vo ribarnicata sproti pazarceto-bunjakovec.
Sandra sproti pazarceto vo Bunjakovec do Struzanka ili vo samoto pazarce sproti tezgite? flower

Jasmina,mina, do Struzanka, taa ribarnica.
Za Stefan pastrmka zemav od tamu.
Imase losos- svez, mislam deka bese 690 kilo.
Вратете се на почетокот Go down
Nataly
Прваче
Прваче
Nataly


Female
Број на мислења : 125
Age : 45
Локација : Кичево
Расположение : кога-како
Поени : 27901
Registration date : 2009-03-05

Риба во исхраната - Page 5 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Риба во исхраната   Риба во исхраната - Page 5 Empty13.12.09 16:30

Pangata bila kontaminirana ! Ova go slusnav na Jadi burek , a posle vidov i na ovaa stranica www.whytraveltofrance.com/.../why-you-shouldnt-eat-pangas-fish-in-france-or-anywhere-else-for-that-matter/
Stopati stanav pisman sto dosega cesto si ja gotvev....ama otsega ...
Вратете се на почетокот Go down
Mama Vase
Полуматурант
Полуматурант
Mama Vase


Female
Број на мислења : 1437
Age : 47
Локација : Skopje,MK
Поени : 28984
Registration date : 2009-03-17

Риба во исхраната - Page 5 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Риба во исхраната   Риба во исхраната - Page 5 Empty13.12.09 16:31

i jas imam takvo tendzere so cedilka od zepter ama nekako ne mi e prakticno.treba celo vreme da pazam vodata da ne ispari i da ja proveruvam ribata.otvori-zatvori so kapakot.ne deke e nesto komplicirano ama so onie gotvaci na parea nekako mi e poednostavno.
Вратете се на почетокот Go down
Maja
Прваче
Прваче
Maja


Female
Број на мислења : 487
Age : 44
Локација : Skopje
Поени : 29653
Registration date : 2008-04-14

Риба во исхраната - Page 5 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Риба во исхраната   Риба во исхраната - Page 5 Empty13.12.09 17:17

Пред некој ден една колешка од работа кажуваше дека зборела со некој лекар (по лекари е нон стоп заради синчето не и е арно.......) и советувал дека е подобро било замрзната риба да му прави отколку шокирана (така ја нарекол таа што е као свежа и се продава на мраз...) и рекол најдобра е за консумирање свежо уловената морска риба (нормално), а доколку стои повеќе од 4 часа уловена веќе била токсична. Жената разочарана беше дека за синчето се таква готвела... Риба во исхраната - Page 5 986930 може и има логика... scratch
И ние веќе треба да почнеме со риба и сега сум цела во прашалници Риба во исхраната - Page 5 121539
Вратете се на почетокот Go down
MamaMaja
Полуматурант
Полуматурант
MamaMaja


Female
Број на мислења : 1124
Age : 50
Локација : Скопје
Расположение : Детективско!
Поени : 28464
Registration date : 2009-01-27

Риба во исхраната - Page 5 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Риба во исхраната   Риба во исхраната - Page 5 Empty13.12.09 17:22

Koga davate riba gledajte da bide morska, ne recna.
Pastrmkata nema vo sebe toa sto na decata im e potrebno
od ribata a toa se masnite kiselini, potrebni za razvoj na mozokot.

Nie jademe samo losos, obicno so karfiol i zelencuci za supa, go
varam sose zelencukot, dvaesetina minuti, i toa so sto pomalku
voda, za da ne frlam nisto. Melam lososot karfiolot, prazot/kromidot i
mnogu malce od mokovceto, paskanatot, za da ne mu se fati sekoj
den samo toa, pa da mu bidat noktite i nosot pomarandzesti Smile

@Maja

Ribata posle 4 casa toksicna?

Togas site ovie sto ziveat pokraj morinja do sega ke izumrea, dodeka se
ulovi i donese do obala pominuva i poveke vreme, aniv glavna hrana, mislam
na Norveska, Svedska, i tie tamu zemji, Francija, im e ribata, i toa sveza.
Вратете се на почетокот Go down
http://www.mmm.com.mk
jasmina,mina
Бруцош
Бруцош
avatar


Female
Број на мислења : 2244
Age : 45
Локација : skopje
Расположение : kako vremeto :-))
Поени : 30154
Registration date : 2008-07-29

Риба во исхраната - Page 5 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Риба во исхраната   Риба во исхраната - Page 5 Empty13.12.09 17:33

Ves напиша:
Kade ima vo Sk . svez  losos da si kupime ? Samo oslic zamrznat dosega jademe .
Вес кога ќе сакаш срцка да купуваш лосос свеж контактирај ме преку пп,да најавам таму каде што треба да ти спремат!Зошто јас гарантирам дека го има најсвежиот и чини 600 ден.А не сакам да пишувам каде зошто ќе ми стигне фактура преку Ане(се шалам) flower
Што се однесува до пангата тоа е најконтаминираната риба,најштетната(ова ми е од сигурни извори)самата декларација зборува,потекло Виетнам,мислааам!А да не зборуваме со што се храни и нема да ви кажам,само кратко и едноставно ПАНГА НИКОГАШ!
Вратете се на почетокот Go down
Mama Vase
Полуматурант
Полуматурант
Mama Vase


Female
Број на мислења : 1437
Age : 47
Локација : Skopje,MK
Поени : 28984
Registration date : 2009-03-17

Риба во исхраната - Page 5 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Риба во исхраната   Риба во исхраната - Page 5 Empty13.12.09 17:57

site ribi se kontaminirani koja poveke,koja pomalku.i logicki e ako se zeme vo predvid sto se ima po morinjata i okeanite.a da ne zboram za rekite.pa stalnio gledame na tv kako umiraat kitovi,delfini.se znae od sto.kolku e pogolema ribata tolku e pozagadena.najsiguren e lososot.od site ispituvanaja taa e najcista riba.najgolema mok na regeneracija ima.
a za ribite sto se odgleduvaat kaj nas vo ribnicite znam deka gi tovat so antibiotici.isto kako kaj zivinata.
ama toa e toa.najdobro da se kupuva od sigurno mesto.site onie smrznati eftini ribi sto gi ima po marketive so poteklo od tajvan,kina se so los kvalitet.
Вратете се на почетокот Go down
jasmina,mina
Бруцош
Бруцош
avatar


Female
Број на мислења : 2244
Age : 45
Локација : skopje
Расположение : kako vremeto :-))
Поени : 30154
Registration date : 2008-07-29

Риба во исхраната - Page 5 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Риба во исхраната   Риба во исхраната - Page 5 Empty13.12.09 18:07

Васе сите повеќето мислат дека јадат Мавровска пастрмка,односно онаа со црвено месо!А знаеш ли што всушност јадат?Јадат иста како онаа со бело месо од рибниците таканаречената Калифорниска само шта кај оваа ,,мавровската,,во базенот од рибникот се фрла обоена храна и месото поцрвенува како таа расте и ја достигне грамажата од 200 250 грама,значи вештачка работа!
Вратете се на почетокот Go down
Damjana
Полуматурант
Полуматурант
Damjana


Female
Број на мислења : 1401
Age : 52
Локација : tuka sum...
Расположение : haos
Поени : 29014
Registration date : 2008-12-07

Риба во исхраната - Page 5 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Риба во исхраната   Риба во исхраната - Page 5 Empty13.12.09 18:37

jasmina,mina напиша:
Ves напиша:
Kade ima vo Sk . svez losos da si kupime ? Samo oslic zamrznat dosega jademe .
Вес кога ќе сакаш срцка да купуваш лосос свеж контактирај ме преку пп,да најавам таму каде што треба да ти спремат!Зошто јас гарантирам дека го има најсвежиот и чини 600 ден.А не сакам да пишувам каде зошто ќе ми стигне фактура преку Ане(се шалам) flower
Што се однесува до пангата тоа е најконтаминираната риба,најштетната(ова ми е од сигурни извори)самата декларација зборува,потекло Виетнам,мислааам!А да не зборуваме со што се храни и нема да ви кажам,само кратко и едноставно ПАНГА НИКОГАШ!
Mina, me interesira od kade go nosat sveziot losos? Kako moze da se donese svez, ne mi e jasno ... i site granici da gi pominuva expresno, mora 3-4 dena najmalku da poimnat dodeka dojde vo prodavnica kaj nas.
Za pangata i jas istoto go procitav. Neznam stvarno sto da zemam od morska riba ...
Вратете се на почетокот Go down
http://fotki.com/damjana
Monika
Матурант
Матурант
Monika


Female
Број на мислења : 1728
Age : 48
Локација : Skopje
Поени : 29553
Registration date : 2008-07-20

Риба во исхраната - Page 5 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Риба во исхраната   Риба во исхраната - Page 5 Empty13.12.09 18:54

Јас вчера купив Перка свежа, ама Мила некако не ми ја бендиса, што не е случај со лавракот. Јаде и и лосос, ама не може многу да изеде од него поради тоа што има јак вкус.
Риба купувам исклучиво свежа, никогаш до сега не сум и дала замрзната риба, а не ни планирам.
Вратете се на почетокот Go down
jasmina,mina
Бруцош
Бруцош
avatar


Female
Број на мислења : 2244
Age : 45
Локација : skopje
Расположение : kako vremeto :-))
Поени : 30154
Registration date : 2008-07-29

Риба во исхраната - Page 5 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Риба во исхраната   Риба во исхраната - Page 5 Empty13.12.09 19:03

Damjana напиша:
jasmina,mina напиша:
Ves напиша:
Kade ima vo Sk . svez losos da si kupime ? Samo oslic zamrznat dosega jademe .
Вес кога ќе сакаш срцка да купуваш лосос свеж контактирај ме преку пп,да најавам таму каде што треба да ти спремат!Зошто јас гарантирам дека го има најсвежиот и чини 600 ден.А не сакам да пишувам каде зошто ќе ми стигне фактура преку Ане(се шалам) flower
Што се однесува до пангата тоа е најконтаминираната риба,најштетната(ова ми е од сигурни извори)самата декларација зборува,потекло Виетнам,мислааам!А да не зборуваме со што се храни и нема да ви кажам,само кратко и едноставно ПАНГА НИКОГАШ!
Mina, me interesira od kade go nosat sveziot losos? Kako moze da se donese svez, ne mi e jasno ... i site granici da gi pominuva expresno, mora 3-4 dena najmalku da poimnat dodeka dojde vo prodavnica kaj nas.
Za pangata i jas istoto go procitav. Neznam stvarno sto da zemam od morska riba ...
од Грција се носи секој втор ден и гарантирам дека не го добиваат замрзнат и не го замрзнуваат па продаваат!за мене тоа е најквалитетната свежа морска риба!Има и леврек и орада тазе ептен но искрено на лосост му нема рамен!
Вратете се на почетокот Go down
Majsi
Прваче
Прваче
Majsi


Female
Број на мислења : 276
Age : 53
Локација : Skopje
Расположение : OK
Поени : 27039
Registration date : 2009-09-18

Риба во исхраната - Page 5 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Риба во исхраната   Риба во исхраната - Page 5 Empty13.12.09 23:54

jasmina,mina напиша:
Ves напиша:
Kade ima vo Sk . svez losos da si kupime ? Samo oslic zamrznat dosega jademe .
Вес кога ќе сакаш срцка да купуваш лосос свеж контактирај ме преку пп,да најавам таму каде што треба да ти спремат!Зошто јас гарантирам дека го има најсвежиот и чини 600 ден.А не сакам да пишувам каде зошто ќе ми стигне фактура преку Ане(се шалам) Риба во исхраната - Page 5 Icon_flower
Што се однесува до пангата тоа е најконтаминираната риба,најштетната(ова ми е од сигурни извори)самата декларација зборува,потекло Виетнам,мислааам!А да не зборуваме со што се храни и нема да ви кажам,само кратко и едноставно ПАНГА НИКОГАШ!

Jasmina_mina tamu go spremaat ili samo go zimas svez?Nekako ne razbrav ubavo Риба во исхраната - Page 5 121539
Ti samo od tamu zimas riba najsigurno ti e .......mislam gi poznavas lugeto?
I moze bilo koj da si kupi taka?Ako sakam da si kupam ke moze da te iskontaktiram za podetalni info ?
Samo prasanja Риба во исхраната - Page 5 231435
Вратете се на почетокот Go down
jasmina,mina
Бруцош
Бруцош
avatar


Female
Број на мислења : 2244
Age : 45
Локација : skopje
Расположение : kako vremeto :-))
Поени : 30154
Registration date : 2008-07-29

Риба во исхраната - Page 5 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Риба во исхраната   Риба во исхраната - Page 5 Empty14.12.09 0:22

да,и спремаат и свеж продаваат;луѓето ми се добро познати! Very Happy
Вратете се на почетокот Go down
moni2007
Почетник
Почетник
avatar


Female
Број на мислења : 81
Age : 49
Локација : Skopje
Поени : 27921
Registration date : 2009-02-16

Риба во исхраната - Page 5 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Риба во исхраната   Риба во исхраната - Page 5 Empty14.12.09 9:31

I mene ne mi e jasno kako moze pangata od vietnam da stigne sveza. Jas vcera prvpat kupiv sveza panga od vero, bidejki nemase losos i sega se izvadiv od pamet ako e tocno se sto pisuva za nea. Mada ne ja plativ voopsto eftino kako sto pisuva 700 denari e kilo.
Вратете се на почетокот Go down
biljanag
Бруцош
Бруцош
biljanag


Female
Број на мислења : 2082
Age : 45
Локација : skopje, makedonija
Расположение : арно убаво
Поени : 30547
Registration date : 2008-01-27

Риба во исхраната - Page 5 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Риба во исхраната   Риба во исхраната - Page 5 Empty14.12.09 9:44

ја знам за лососот пред некое време читав дека не смее повеќе од еднаш неделно да се јаде поради големата количина на жива

инаку јас секоја риба што ја спремам ја правам ИСКЛУЧИВО БЕЗ КОЖА
сите видови на риба и птици отровите им се концетрираат во кожата
незнам колку е вистина ама ова го практикувам и ми е поубаво и повкусно
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Риба во исхраната - Page 5 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Риба во исхраната   Риба во исхраната - Page 5 Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Риба во исхраната
Вратете се на почетокот 
Страна 5 of 8Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Next
 Similar topics
-

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Семејство :: Деца-
Отиди до: