Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Првиот македонски семееен форум
 
HomeHome  Регистрирајте сеРегистрирајте се  Влез  
Portal
Родители и деца
Влез
Член:
Лозинка:
Логирај ме автоматски на секоја моја посета: 
:: Си ја заворавив лозинката!
Мај 2024
ПонВтоСреЧетПетСабНед
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
CalendarCalendar
Барај
 
 

Display results as :
 

 


Rechercher Advanced Search

 

 Риба во исхраната

Go down 
+52
Arhangel
moni2007
Maja
Majsi
Sandra
mami29
winnie the pooh
monabombona
Viki J.N.
Sandra_Anja
lida
Ivona.T
tetovcanka
Candy
Damjana
rich_bitch1
TINCE
Betka
BubeM
D-r Lidija Pazdrijan
TheSofani
MamaMaja
Nataly
Mama Vase
Anjuska08
svetle s
verce
Bela
jasmina,mina
Kinky
bella*
mila***
Pipolino
sneze
nikolina008
Monika
Mama Ane
sashka26
Ves
Viktorija78
Simona's mom
avanturistka
Emilija
Daki
Misticia
sonjamfk
Emi
Zlatica
sunshine
biljanag
ZZ
Big Sister
56 posters
Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Next
АвторПорака
Anjuska08
Полуматурант
Полуматурант
Anjuska08


Female
Број на мислења : 1027
Age : 45
Локација : Skopje
Расположение : ОК
Поени : 28445
Registration date : 2008-11-29

Риба во исхраната - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Риба во исхраната   Риба во исхраната - Page 3 Empty30.07.09 0:48

Ги прочитав сите постови за рибата во исхраната и гледам дека доста од вас им давале ослич на децата од почетокот. Прочитав дека не се давало замирзанта риба на децата на почеток??? Сеуште не сум и вовела риба во исхраната. Навистина не знам со што да почнам??
Вратете се на почетокот Go down
Mama Vase
Полуматурант
Полуматурант
Mama Vase


Female
Број на мислења : 1437
Age : 47
Локација : Skopje,MK
Поени : 28984
Registration date : 2009-03-17

Риба во исхраната - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Риба во исхраната   Риба во исхраната - Page 3 Empty30.07.09 0:55

so bela morska riba.najsigurno.cipura-orada.ima vo ramstore.nema mnogu koski a tie sto gi ima se ogromni.najdobra e za deca.pa posle mozes losos.mu nema zamena.i pastramka i belvica.samo vo folija zamotaj gi i imas rucek gotov za site.polesno amin.
Вратете се на почетокот Go down
Anjuska08
Полуматурант
Полуматурант
Anjuska08


Female
Број на мислења : 1027
Age : 45
Локација : Skopje
Расположение : ОК
Поени : 28445
Registration date : 2008-11-29

Риба во исхраната - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Риба во исхраната   Риба во исхраната - Page 3 Empty30.07.09 0:57

Mama Vase напиша:
so bela morska riba.najsigurno.cipura-orada.ima vo ramstore.nema mnogu koski a tie sto gi ima se ogromni.najdobra e za deca.pa posle mozes losos.mu nema zamena.i pastramka i belvica.samo vo folija zamotaj gi i imas rucek gotov za site.polesno amin.

Znaci zboruvame za pecena riba. Kako e poubavo? Pecena ili varena?
Вратете се на почетокот Go down
jasmina,mina
Бруцош
Бруцош
avatar


Female
Број на мислења : 2244
Age : 45
Локација : skopje
Расположение : kako vremeto :-))
Поени : 30154
Registration date : 2008-07-29

Риба во исхраната - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Риба во исхраната   Риба во исхраната - Page 3 Empty30.07.09 1:01

мала кога беше Елеонора и ја варев со зеленчук и ја јадеше ко ,,луда,,сега нешто ми ескивира.сега јаде лосос и орадата и леврекот се мног убави!Војдан не обожава баш ама јаде ради реда.Ние не купуваме од Рамстор риба hihi
Вратете се на почетокот Go down
Mama Vase
Полуматурант
Полуматурант
Mama Vase


Female
Број на мислења : 1437
Age : 47
Локација : Skopje,MK
Поени : 28984
Registration date : 2009-03-17

Риба во исхраната - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Риба во исхраната   Риба во исхраната - Page 3 Empty30.07.09 1:09

mene varena mi e bljutkava.zatoa ja pecam vo rerna ama vo folija zamotana cela.si pusta od svojata voda i mnogu e meka.za deca taman.
a na plotna e po suva za pomalite.a za nas se razbira od kaj mina. flower
Вратете се на почетокот Go down
Nataly
Прваче
Прваче
Nataly


Female
Број на мислења : 125
Age : 45
Локација : Кичево
Расположение : кога-како
Поени : 27901
Registration date : 2009-03-05

Риба во исхраната - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Риба во исхраната   Риба во исхраната - Page 3 Empty31.07.09 22:43

Imam citano deka folijata ne e preporacliva za gotvenje hrana na visoka temperatura...ispusta aluminium i mnogu e stetno, taka da podobro varena riba ili pak pecena ama vo ognootporen sad pokriena so poklopec ili ne..seedno e ....sekako ispagja dobro...jas pokraj pastrmka mu davam losos i skusa od konzerava ama samo od rio mare , tie nemaat konzervansi i se plus so maslinovo maslo.Gi mesam so zelencuk a Mihail gi obozava...bogati se so omega 3
Вратете се на почетокот Go down
MamaMaja
Полуматурант
Полуматурант
MamaMaja


Female
Број на мислења : 1124
Age : 50
Локација : Скопје
Расположение : Детективско!
Поени : 28464
Registration date : 2009-01-27

Риба во исхраната - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Риба во исхраната   Риба во исхраната - Page 3 Empty01.08.09 2:26

Пошто варената риба е најздрава на Макс му варам лосос, кој го купувам исклучиво свеж.
Он го сака, му ставам разни зеленчуци со него и си јаде барем два пати неделно.
Вратете се на почетокот Go down
http://www.mmm.com.mk
Mama Vase
Полуматурант
Полуматурант
Mama Vase


Female
Број на мислења : 1437
Age : 47
Локација : Skopje,MK
Поени : 28984
Registration date : 2009-03-17

Риба во исхраната - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Риба во исхраната   Риба во исхраната - Page 3 Empty01.08.09 11:27

vo kontekst na spremanjeto riba,pisav pogore varana ne ja sakame mnogu a eve sega procitav za folijata,pa kade da najdam staklen sad so kapak(vatrostalen)ama da e pogolem,posirok.da mozam da naredam na pr. 4-ri parcinja losos vo nego.
Вратете се на почетокот Go down
TheSofani
Почетник
Почетник
avatar


Female
Број на мислења : 16
Age : 45
Локација : PRILEP
Расположение : moze i podobro
Поени : 27072
Registration date : 2009-07-25

Риба во исхраната - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Риба во исхраната   Риба во исхраната - Page 3 Empty01.08.09 19:07

Ribata e mnogu zdrava vo ishranata,lesna e za varenje.Samo da znaete koga davate riba,nemojte da ja mesate so jajce ili kiselo mleko,zatoa sto toa e bomba za detskiot organizam.Zavisi od deteto,no vo poveketo skucai e taka.Pocekajte barem nekolku casa pred da dadete jajce ili kiselo mleko.POZZ
Вратете се на почетокот Go down
D-r Lidija Pazdrijan
ВИП личност
ВИП личност
D-r Lidija Pazdrijan


Female
Број на мислења : 3132
Age : 52
Локација : i ovde i onde
Расположение : super:)
Поени : 30414
Registration date : 2009-03-04

Риба во исхраната - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Риба во исхраната   Риба во исхраната - Page 3 Empty01.08.09 21:42

Ribata e najdobro da se iskombinira so zelencuk.Sergej i den denes ja lapa so kromidce hihi E posle odi pa gushni go hihi
Вратете се на почетокот Go down
BubeM
Полуматурант
Полуматурант
avatar


Female
Број на мислења : 1116
Age : 45
Локација : Скопје
Поени : 29059
Registration date : 2008-11-14

Риба во исхраната - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Риба во исхраната   Риба во исхраната - Page 3 Empty04.08.09 14:49

Денес првпат ќе пробаме лосос. Сте давале ли риба и како ја спремате?
Вратете се на почетокот Go down
Betka
Прваче
Прваче
Betka


Female
Број на мислења : 119
Age : 52
Локација : Skopje
Расположение : супер
Поени : 27302
Registration date : 2009-07-01

Риба во исхраната - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Риба во исхраната   Риба во исхраната - Page 3 Empty04.08.09 14:59

Бубе напиша:
Денес првпат ќе пробаме лосос. Сте давале ли риба и како ја спремате?

Бубе внимателно со рибата. Инаку јас ја варев заедно со зеленчук , како мало парче и потоа пасирано ја давав. Ама започнав со бела риба езерска, незнам ми викаа дека морската била потешка и поризична заради алергии.

Инаку прашав, ама во друга тема, па ако може некој овде да ми одговори??? Колкава е потребната грамажа на свежо месо по ден за детенце од 10 месеци. Педијатарот дал совет да се јаде секој ден по 100 грама свежо месо, секако да се приготви. Ама некако многу ни се гледа 100 грама, па цел оброк мириса на месото...
Риба во исхраната - Page 3 121539 Риба во исхраната - Page 3 121539
Вратете се на почетокот Go down
BubeM
Полуматурант
Полуматурант
avatar


Female
Број на мислења : 1116
Age : 45
Локација : Скопје
Поени : 29059
Registration date : 2008-11-14

Риба во исхраната - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Риба во исхраната   Риба во исхраната - Page 3 Empty06.08.09 1:18

Ништо од рибата, ја помириса и не сакаше да ја отвори устата. Инаку се консултирав со педијатар дали да и дадам.
А за колку месо.... јас не го мерам. Го сецкам на парчиња од око и го замрзнувам. Ама штета што Илина не го јаде.


Последната промена е направена од Juni08_Andrea на 25.08.09 17:07. Мислењето е променето 1 пати (Reason for editing : Ne citiraj na sve!!!)
Вратете се на почетокот Go down
Betka
Прваче
Прваче
Betka


Female
Број на мислења : 119
Age : 52
Локација : Skopje
Расположение : супер
Поени : 27302
Registration date : 2009-07-01

Риба во исхраната - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Риба во исхраната   Риба во исхраната - Page 3 Empty06.08.09 9:40

Рибата има појак мирис, можеби затоа. Обиди се да и го покриеш вкусот со патлиџан или кромид или слично..
За почеток колку да се навикне, можеш и да ја свариш само рибата и таа прва вода да ја фрлиш, а потоа да ја довариш со зеленчук. Така можеби ќе биде Риба во исхраната - Page 3 592735
Вратете се на почетокот Go down
TINCE
Прваче
Прваче
TINCE


Female
Број на мислења : 114
Age : 44
Локација : Skopje
Расположение : odlicno!
Поени : 29091
Registration date : 2008-06-27

Риба во исхраната - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Риба во исхраната   Риба во исхраната - Page 3 Empty28.08.09 22:05

Ние редовно јадеме пастрмки печени со морков и магдонос и маслиново масло, па од нив и давам на Јана одамна некаде околу 11 месеци кога беше, а д и варам не сум пробала. Е сега некогаш сака некогаш не, ама им треба многу време да се навикнат на нови вкусови..
Вратете се на почетокот Go down
rich_bitch1
Бруцош
Бруцош
rich_bitch1


Female
Број на мислења : 2504
Age : 36
Локација : dreamland
Расположение : dobro e
Поени : 30363
Registration date : 2007-12-29

Риба во исхраната - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Риба во исхраната   Риба во исхраната - Page 3 Empty20.09.09 12:22

se mislam dali da i dadam na emili riba,msilam deka e vreme,ama so koja da pocnam i kako da ja spremam-t.c so sto?ona nema zabi dali kako kasa ke i bide vkusna voopsto?
Вратете се на почетокот Go down
Emi
Форумски мастер
Форумски мастер
Emi


Female
Број на мислења : 7238
Age : 40
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 31106
Registration date : 2007-11-19

Риба во исхраната - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Риба во исхраната   Риба во исхраната - Page 3 Empty20.09.09 20:50

kako kasa ja jadese milena, vo blender i ja pravev a zimav fileti oslic
a sega veke ja jade kako i nie vozrasnite
Вратете се на почетокот Go down
BubeM
Полуматурант
Полуматурант
avatar


Female
Број на мислења : 1116
Age : 45
Локација : Скопје
Поени : 29059
Registration date : 2008-11-14

Риба во исхраната - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Риба во исхраната   Риба во исхраната - Page 3 Empty22.09.09 8:13

Јас на Илина и имам дадено само лосос. Првиот пат го варев, ама не го јадеше. Вчера и го испеков во фолија со малку лукче и магдонос. И го давав така, неблендиран, ама ептен ептен малку изеде. Се мислам тоа што и остана денес да го изблендирам со зеленчук, па ќе видиме колку ќе јаде.
Вратете се на почетокот Go down
Damjana
Полуматурант
Полуматурант
Damjana


Female
Број на мислења : 1401
Age : 52
Локација : tuka sum...
Расположение : haos
Поени : 29014
Registration date : 2008-12-07

Риба во исхраната - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Риба во исхраната   Риба во исхраната - Page 3 Empty25.09.09 14:05

Losos svez i davas? I jas se mislam da pocnam, nekako sporo i voveduvam namirnici vo ishranata ... osetliva e, reagira ponekogas. Makar sto sega sme veke "golemi" ... ama stravot si ostana Smile
Вратете се на почетокот Go down
http://fotki.com/damjana
rich_bitch1
Бруцош
Бруцош
rich_bitch1


Female
Број на мислења : 2504
Age : 36
Локација : dreamland
Расположение : dobro e
Поени : 30363
Registration date : 2007-12-29

Риба во исхраната - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Риба во исхраната   Риба во исхраната - Page 3 Empty26.09.09 14:45

mene bas vcera mi rekoa deka e vreme da pocnam so riba pred se zasto e mn zdrava.a po preporaka na doktor vidoevski i so ribino maslo .taka da denovive ke probam obavezno
Вратете се на почетокот Go down
Ves
Полуматурант
Полуматурант
avatar


Female
Број на мислења : 1410
Age : 45
Локација : Насекаде по малку
Расположение : Многу гушкање!!!!!!!
Поени : 29472
Registration date : 2008-09-16

Риба во исхраната - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Риба во исхраната   Риба во исхраната - Page 3 Empty26.09.09 21:53

TheSofani напиша:
Ribata e mnogu zdrava vo ishranata,lesna e za varenje.Samo da znaete koga davate riba,nemojte da ja mesate so jajce ili kiselo mleko,zatoa sto toa e bomba za detskiot organizam.Zavisi od deteto,no vo poveketo skucai e taka.Pocekajte barem nekolku casa pred da dadete jajce ili kiselo mleko.POZZ
Потпис,истово се однесува и на сите млечни продукти- не мешајте ги со риба.
Вратете се на почетокот Go down
Damjana
Полуматурант
Полуматурант
Damjana


Female
Број на мислења : 1401
Age : 52
Локација : tuka sum...
Расположение : haos
Поени : 29014
Registration date : 2008-12-07

Риба во исхраната - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Риба во исхраната   Риба во исхраната - Page 3 Empty26.09.09 22:05

MamaMaja напиша:
Пошто варената риба е најздрава на Макс му варам лосос, кој го купувам исклучиво свеж.
Он го сака, му ставам разни зеленчуци со него и си јаде барем два пати неделно.

I jas planirav taka, no razmisluvam ... kako moze svez losos da ima kaj nas? Od kaj go nosat? Kolku vreme "patuva" taka svez? Odluciv deka pastrmkata od kicevskite ribnici so izvorska biser voda e daleku posveza od toj losos. Odam vo ribnik i mi fakaat, pa vednas moze da ja soremam.
Вратете се на почетокот Go down
http://fotki.com/damjana
Monika
Матурант
Матурант
Monika


Female
Број на мислења : 1728
Age : 48
Локација : Skopje
Поени : 29553
Registration date : 2008-07-20

Риба во исхраната - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Риба во исхраната   Риба во исхраната - Page 3 Empty27.09.09 13:28

Морската риба е побогата со омега, и колку е помрсна рибата толку повеќе содржи омега. Инаку свежата риба во веро мислам дека е од грција и до сега сум немала проблем со тоа. За Мила и за нас најчесто купувам лосос или пак лаврак и Мила многу сака да јаде риба. Јас ја спремам во фолија во рерна, така ми препорача и педијатарот, и плус ставам магданос и лукче и малку вино и многу убав сос излегува од тој микс и Мила како таква ја прифати.Плус правам и компир салата со кромидче и лимон. Во неделата гледам да има барем 2 пати риба во менито.
Вратете се на почетокот Go down
rich_bitch1
Бруцош
Бруцош
rich_bitch1


Female
Број на мислења : 2504
Age : 36
Локација : dreamland
Расположение : dobro e
Поени : 30363
Registration date : 2007-12-29

Риба во исхраната - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Риба во исхраната   Риба во исхраната - Page 3 Empty27.09.09 14:23

monika i na mila i davas od taa riba vo koja si stavila i vino?ne i preci?
Вратете се на почетокот Go down
Monika
Матурант
Матурант
Monika


Female
Број на мислења : 1728
Age : 48
Локација : Skopje
Поени : 29553
Registration date : 2008-07-20

Риба во исхраната - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Риба во исхраната   Риба во исхраната - Page 3 Empty27.09.09 14:27

Да и давам од таа риба во која ставам вино, и многу е вкусно не и пречи. Алкохолот на висока Т испарува така да.....не сме се опијаниле до сега Very Happy
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Риба во исхраната - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Риба во исхраната   Риба во исхраната - Page 3 Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Риба во исхраната
Вратете се на почетокот 
Страна 3 of 8Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Next
 Similar topics
-

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Семејство :: Деца-
Отиди до: