Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Првиот македонски семееен форум
 
HomeHome  Регистрирајте сеРегистрирајте се  Влез  
Portal
Родители и деца
Влез
Член:
Лозинка:
Логирај ме автоматски на секоја моја посета: 
:: Си ја заворавив лозинката!
Мај 2024
ПонВтоСреЧетПетСабНед
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
CalendarCalendar
Барај
 
 

Display results as :
 

 


Rechercher Advanced Search

 

 Кога да се почне со купување работи за бебето

Go down 
+105
borjanka
Renata ch
sole
marijat
Ana.b
dianan
Minamina
sanja83
nika
Tifani
mimce
Damjana
eli
Mimi Petreska
bubamara
Vesna Blazevska
twins_
lela
Zvezdicka
lejdi
tweety
adi
Vesnicka
Mirka
Biljana
kara
Natalija
kavadarcanka
vodolija
Emilija N.
kokice
emilija poposka boshevska
lidija29
Diana
Sara
AIDA
Mama Ane
MamaMaja
marijajovanova
Doricka
winnie the pooh
Dragana
dzi-dzi
Sanja_Ivana
tanja_simon
Anika
brigi4e
Ilince
Mimi22
Sun
Maci***
marina_daniel
marina_m
lila_mk
Sandra_Anja
bibip
ANI78
bordan
ana78
Denicija
ElenaJo
v.violeta
Ance-J
radost
Emi
Bela
tanjus
mami29
Misticia
NatalijaS
verce
sanja-ve
PaceStojanovska
magi
avanturistka
katenm
Simona's mom
sneze
beti 24
tanja_sr
dina
maee
zence
viktorija
macush
vecki
tanjaaa
maskoe
okce
Maja
marina_pp
mamicka Ana
Mimi
sonja colakova
Emilija
bella*
STAR *
Kinky
Lili
biljanag
Ves
desi
baby24
Sandra
Kate77
109 posters
Отиди на страна : Previous  1, 2, 3 ... , 10, 11, 12  Next
АвторПорака
Mimi Petreska
Полуматурант
Полуматурант
Mimi Petreska


Female
Број на мислења : 591
Age : 37
Локација : Skopje
Расположение : Ja cekame Klara sekoj moment da ne poseti! :))
Поени : 28037
Registration date : 2009-04-14

Кога да се почне со купување работи за бебето - Page 11 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кога да се почне со купување работи за бебето   Кога да се почне со купување работи за бебето - Page 11 Empty26.11.09 14:54

Sanja, nie koga ja kupivme kolickata, ni dojde zaedno so transporterce. E transporterceto moze da se koristi i kako sediste za vo kola i plus kako relaksator dodeka si uzivkate vo dnevna. Nie so toa najverojatno ke si go donesime doma bebceto od bolnica. Prakticna rabota! Кога да се почне со купување работи за бебето - Page 11 Icon_flower
Вратете се на почетокот Go down
emilija poposka boshevska
Прваче
Прваче
emilija poposka boshevska


Female
Број на мислења : 430
Age : 42
Локација : ohrid
Поени : 28589
Registration date : 2008-12-03

Кога да се почне со купување работи за бебето - Page 11 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кога да се почне со купување работи за бебето   Кога да се почне со купување работи за бебето - Page 11 Empty26.11.09 16:07

Ne ste zgresile Mimi, i nie mnogu si go iskoristivme, i za vo kolicka i za vo kola i za doma. Mislam deka ke ne sobira uste dobri 3-4 meseci, taman dodeka da si kupime sediste za vo kola.
Вратете се на почетокот Go down
sanja83
Полуматурант
Полуматурант
sanja83


Female
Број на мислења : 715
Age : 41
Локација : Macedonia
Поени : 29609
Registration date : 2008-03-25

Кога да се почне со купување работи за бебето - Page 11 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кога да се почне со купување работи за бебето   Кога да се почне со купување работи за бебето - Page 11 Empty26.11.09 17:18

Mimi од кај ја зедовте количката со транспортерче и креветчето и колку ги зедовте?
Вратете се на почетокот Go down
Zvezdicka
Матурант
Матурант
Zvezdicka


Female
Број на мислења : 1683
Age : 43
Локација : Königstein
Расположение : Trudnicko :)
Поени : 29811
Registration date : 2008-08-29

Кога да се почне со купување работи за бебето - Page 11 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кога да се почне со купување работи за бебето   Кога да се почне со купување работи за бебето - Page 11 Empty26.11.09 17:32

e Mimi samo vnimatelno bebeto ne bi smeelo da bide vo transporterot poveke od 2h odednas. Jas ne bi go koristela kako relaksator. TIe se po meki i bebto e ispruzeno vo polozba od 160-170 stepeni.

nesto vakvo:

Кога да се почне со купување работи за бебето - Page 11 03840gr
Вратете се на почетокот Go down
Mimi Petreska
Полуматурант
Полуматурант
Mimi Petreska


Female
Број на мислења : 591
Age : 37
Локација : Skopje
Расположение : Ja cekame Klara sekoj moment da ne poseti! :))
Поени : 28037
Registration date : 2009-04-14

Кога да се почне со купување работи за бебето - Page 11 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кога да се почне со купување работи за бебето   Кога да се почне со купување работи за бебето - Page 11 Empty27.11.09 9:38

Sanja, i jas i eli imame ista kolicka. Vo prodavnicite na КРШ (vo ramstore, gtc, i t.c. zebra) gi ima ovie kolicki na Graco. na promocija bea 14,770 ili taka nesto i mu doagase 4 vo 1 (kolicka, transporter, torbicka i vreke za nozete na bebeto) i gi ima vo dve boi, ili plavo so siva, ili portokalova so siva. A krevetceto go zemavme od Enci Menci (prvo sakav od Nuk, ama vidov podobra ponuda kaj drugive), i za skoro 13.000 ni dojde krevetceto, dusekceto, i "gratis" pernica za doenje sto momentalno ja koristam za spienje i e stvarno fenomenalna. Smile))

Emce, i zenata kaj sto ja kupuvavme kolickata bas rece, zavisi i od rastot na deteto, mozda ke mozes i do 1 godina da go koristis transporterot ako ti rasti sitnicko. Vikas em prakticno, em ke mu se iznakoristime.... Super! Smile)) Ic da ne mu se mislam togas.

A Zvezdule, znam deka ne cini mnogu da sedi bebus vo relaksatorot, ama koga si na gosti na pr. moze nekoe vreme da go stavis i toa da sedi i da gleda sto se desava okolu nego. Inace CELO vreme ne cini ako sedi vo nego, toa go znam. Mi se dopagaat ovie relaksatoricinjata od toj tip na slikata, samo sega zasega nema da ni treba. Neka prkne malku, pa zdravje boze, otom potom ke mu kupime i drugi "igracki". Smile))
Вратете се на почетокот Go down
emilija poposka boshevska
Прваче
Прваче
emilija poposka boshevska


Female
Број на мислења : 430
Age : 42
Локација : ohrid
Поени : 28589
Registration date : 2008-12-03

Кога да се почне со купување работи за бебето - Page 11 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кога да се почне со купување работи за бебето   Кога да се почне со купување работи за бебето - Page 11 Empty27.11.09 16:49

Lele Mimi Sara od prviot den koga ja donesovme doma vo dnevna si spiese vo relaksator, si go imavme staveno na trosed i tuka si spiese po cel den. Uste i e najubavo vo nego, ama sega mi e strav da ja ostavam pocna da se vrti, inaku ako e nesto maksimalno iskoristeno togas e toa relaksatorot. Eve vo momentov se zaspivame vo relaksator, na zemja e, ja niskam so noga, i potpevnuvam..gotova e.
relaksatororot ti e zakon Mimi rabota Mimi. Se podesuva od skroz lezecka, za epten malo, pa se do sedecka polozba. Sega najmnogu go koristime vo polu lezecka, igracki eden kup na nego i si sedime mirni Smile
Jas toplo ti preporacuvam relaksatorce Smile
Вратете се на почетокот Go down
Renata ch
Почетник
Почетник
Renata ch


Female
Број на мислења : 61
Age : 36
Локација : Svajcarija
Расположение : Raspolozena i Pozitivna
Поени : 26458
Registration date : 2009-11-26

Кога да се почне со купување работи за бебето - Page 11 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кога да се почне со купување работи за бебето   Кога да се почне со купување работи за бебето - Page 11 Empty28.11.09 22:16

Moj sovet e da si kupite odma stvari za bebe mislam posle 5 mesec. Zatoa sto jas se porodiv predvremeno, toa znaci nikogas ne znaes sto te ceka sreca jas imav od prvato devojce alista.
Вратете се на почетокот Go down
Zvezdicka
Матурант
Матурант
Zvezdicka


Female
Број на мислења : 1683
Age : 43
Локација : Königstein
Расположение : Trudnicko :)
Поени : 29811
Registration date : 2008-08-29

Кога да се почне со купување работи за бебето - Page 11 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кога да се почне со купување работи за бебето   Кога да се почне со купување работи за бебето - Page 11 Empty29.11.09 13:23

Mimi ne sme se razbrale Smile Jas sakav da kazam deka vo transporterot ne e ubavo da sedi podolgo bebeto. Za relaksatorot e 4-6 casa moze da go ostavis i da spie i da si igra. Zatoa i se vika relaksator... a drugot se vika transporter Smile
Вратете се на почетокот Go down
borjanka
Прваче
Прваче
borjanka


Female
Број на мислења : 206
Age : 35
Локација : makdeonija
Расположение : sekogas nasmeana
Поени : 27064
Registration date : 2009-08-12

Кога да се почне со купување работи за бебето - Page 11 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кога да се почне со купување работи за бебето   Кога да се почне со купување работи за бебето - Page 11 Empty17.12.09 9:35

Ее и јас да се пофалам вчера почнавме со купување,си земавме корпа за носење со торбица заедно,ќебенце,колекција Бекутан,нешто облека-тетра и шведски земав по 5,па ќе видеме понатаму,земавме и боденца,ѕиврички,капичка,ракавички,лигавче,бенкици,комплет блуза и панталонки,чорапчиња.....женски кажувајте што треба друго,по колку купувавте,незнам по колку да земам за почеток.
Креветче си одбравме комплет оди со постелнина,ќе го земеме деновиве,а количката ќе ми ја купат моите.
Вратете се на почетокот Go down
Bubbi
Почетник
Почетник
Bubbi


Female
Број на мислења : 26
Age : 43
Локација : Makedonija
Расположение : happy
Поени : 27430
Registration date : 2009-05-11

Кога да се почне со купување работи за бебето - Page 11 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кога да се почне со купување работи за бебето   Кога да се почне со купување работи за бебето - Page 11 Empty18.12.09 13:51

драво на сите

Јас се изначитав и се засрамив, да немав пауза на работа, може и ќе ми
текнеше дека уствари коа ќе дојде денот дека ке се нема време за ништо,
аууу ами не ке им дадам на мајка ми и свекрава ми да купуваат и јас
сакам, ах следниот викенд во разгледување , уште сега ми доаѓаат солзи
за тоа како ке изгледа првото нешто што ќе и го купам на мојата
среќичка, аххх мамички мои Кога да се почне со купување работи за бебето - Page 11 454364
Вратете се на почетокот Go down
anence
Почетник
Почетник
anence


Female
Број на мислења : 91
Age : 40
Локација : skopje
Расположение : често променливо
Поени : 27327
Registration date : 2009-06-13

Кога да се почне со купување работи за бебето - Page 11 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кога да се почне со купување работи за бебето   Кога да се почне со купување работи за бебето - Page 11 Empty18.12.09 13:58

Bubbi ke dojde vreme za se iako mislam deka tebe veke i ti e dojdeno, mozes slobodno da si pocnes da si kupuvas i da si se spremas, jas izlegov i za eden den iznakupiv od se po nesto, posle ke se dokupuvaat zdravje uste raboti samo maleckive da ni dojdat zdravi i zivi za se ima vreme
Вратете се на почетокот Go down
Tifani
Полуматурант
Полуматурант
Tifani


Female
Број на мислења : 1005
Age : 47
Локација : makedonija
Расположение : dobra sum
Поени : 28227
Registration date : 2009-04-14

Кога да се почне со купување работи за бебето - Page 11 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кога да се почне со купување работи за бебето   Кога да се почне со купување работи за бебето - Page 11 Empty18.12.09 14:00

Jas za Filip kupuvav posledniot mesec.Izlegov so mm i za eden den se iznakupivme
Вратете се на почетокот Go down
Zvezdicka
Матурант
Матурант
Zvezdicka


Female
Број на мислења : 1683
Age : 43
Локација : Königstein
Расположение : Trudnicko :)
Поени : 29811
Registration date : 2008-08-29

Кога да се почне со купување работи за бебето - Page 11 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кога да се почне со купување работи за бебето   Кога да се почне со купување работи за бебето - Page 11 Empty18.12.09 14:08

Jas eve vlegov vo 7 mesec... mozebi e veke vreme da se pocne a? Sto mislite vie?
Вратете се на почетокот Go down
anence
Почетник
Почетник
anence


Female
Број на мислења : 91
Age : 40
Локација : skopje
Расположение : често променливо
Поени : 27327
Registration date : 2009-06-13

Кога да се почне со купување работи за бебето - Page 11 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кога да се почне со купување работи за бебето   Кога да се почне со купување работи за бебето - Page 11 Empty18.12.09 14:11

Zvezdicka nez jas koga vlegov vo 9 ti togas kupuvav , ama sekoj so svojata zelba , pocni si poleka zs da ne
Вратете се на почетокот Go down
Sandra_Anja
Бруцош
Бруцош
Sandra_Anja


Female
Број на мислења : 2057
Age : 42
Локација : Скопје
Расположение : насмеана
Поени : 29867
Registration date : 2008-07-14

Кога да се почне со купување работи за бебето - Page 11 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кога да се почне со купување работи за бебето   Кога да се почне со купување работи за бебето - Page 11 Empty18.12.09 14:12

Zvezdicka напиша:
Jas eve vlegov vo 7 mesec... mozebi e veke vreme da se pocne a? Sto mislite vie?

Pa i jas okolu 7-mi mesec pocnav. Potocno, me seftosaa sestra mi i tatko mi od Grcija so kolicka, krevetce, obleka i postelnini, jas samo prodolziv so kupuvanje, iako imav se, mi bese merak sama da si kupuvam.
Вратете се на почетокот Go down
Kinky
Апсолвент
Апсолвент
Kinky


Female
Број на мислења : 3810
Age : 48
Локација : во земјата на чудата
Поени : 29874
Registration date : 2008-08-26

Кога да се почне со купување работи за бебето - Page 11 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кога да се почне со купување работи за бебето   Кога да се почне со купување работи за бебето - Page 11 Empty18.12.09 15:14

Bubbi, i ostanatite, da vi kazam da ne panicite:).
Aleksej ne iznenadi se rodi vo osmi mesec, osven kolicka nemavme ni edno ligavce kupeno, ni pelence, ni corapce, krevetce nemase deteto:), bas nisto. Dodeka bev vo bolnica napravile akcija mm so majka mi i sestrite i najneophodnoto za start ni go obezbedija, posle koga se oporaviv si izlegovme so mm i dokupivme se sto ni treba. Taka da ima vreme, bez panika i brzanje, bas vo brzanjeto se zaboravaat mnogu raboti:).
A, izlazav, imav i kompletce nozicki so cetka i ceselce koi od merak sama mu gi kupiv, a pocnav da gi koristam samo nozickite posle 3-4 meseci duri Кога да се почне со купување работи за бебето - Page 11 4050
Вратете се на почетокот Go down
saligrem
Полуматурант
Полуматурант
saligrem


Female
Број на мислења : 715
Age : 46
Локација : Skopje
Поени : 27024
Registration date : 2009-10-30

Кога да се почне со купување работи за бебето - Page 11 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кога да се почне со купување работи за бебето   Кога да се почне со купување работи за бебето - Page 11 Empty18.12.09 15:28

osmi mesec prvpat slsam deka moze da se rodi dete
izvini kinkly nemislam nisto loso samo me interesira sum slusala kako nemoze da se rodi vo 8 mesec ili ako e rodi vednas umira
te molam izvini uste ednas
Вратете се на почетокот Go down
Kinky
Апсолвент
Апсолвент
Kinky


Female
Број на мислења : 3810
Age : 48
Локација : во земјата на чудата
Поени : 29874
Registration date : 2008-08-26

Кога да се почне со купување работи за бебето - Page 11 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кога да се почне со купување работи за бебето   Кога да се почне со купување работи за бебето - Page 11 Empty18.12.09 15:57

Saligrem, neli e logicno kolku e ponapredna bremenosta, tolku e plodot porazvien i so pogolemi sansi za prezivuvanje:). Denes prezivuvaat i zdravi pravi se bebinja rodeni i pod 30. nedela a ne pa vo 35 kako sto se rodi Aleksej:).
Вратете се на почетокот Go down
lela
Форумска фаца
Форумска фаца
lela


Female
Број на мислења : 4973
Age : 52
Локација : Germanija
Расположение : bezveza
Поени : 31512
Registration date : 2008-09-14

Кога да се почне со купување работи за бебето - Page 11 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кога да се почне со купување работи за бебето   Кога да се почне со купување работи за бебето - Page 11 Empty18.12.09 16:02

Vo pravo si Kinky mene mi rekoja da bese uste edna do dve nedeli22 ili 23 nedela(so kilaza od nad 500gr)deka ke mi go spasile bebeto deka moze da ostane zivo.A vo USA imalo inkubator i se spasuvale bebinja od 17 nedela(bratuceda od mmradoti kako sestra tamu).
Вратете се на почетокот Go down
biljann
Почетник
Почетник
biljann


Female
Број на мислења : 30
Age : 38
Локација : Гостивар
Расположение : позитивно
Поени : 28110
Registration date : 2008-12-24

Кога да се почне со купување работи за бебето - Page 11 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кога да се почне со купување работи за бебето   Кога да се почне со купување работи за бебето - Page 11 Empty18.12.09 16:18

malku e off topik temata no sakam samo da kazam deka i jas rodena kako sedmace pa nisto ne mi falelo nikogas osven sto koga sum se rodila sum bila mnogu neubavo bebe, takvo bez vegji
Вратете се на почетокот Go down
Kinky
Апсолвент
Апсолвент
Kinky


Female
Број на мислења : 3810
Age : 48
Локација : во земјата на чудата
Поени : 29874
Registration date : 2008-08-26

Кога да се почне со купување работи за бебето - Page 11 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кога да се почне со купување работи за бебето   Кога да се почне со купување работи за бебето - Page 11 Empty18.12.09 16:26

oh, pa aleksej bese kelav do godina dena Кога да се почне со купување работи за бебето - Page 11 4050 ama toa nema nikakva vrska so toa sto e predvreme roden tuku go nasledi od tatica mu Кога да се почне со купување работи за бебето - Page 11 550889
ajde dosta oftopikuvavme i mene ke me podberat, ako sum mod Кога да се почне со купување работи за бебето - Page 11 10380
Вратете се на почетокот Go down
Zvezdicka
Матурант
Матурант
Zvezdicka


Female
Број на мислења : 1683
Age : 43
Локација : Königstein
Расположение : Trudnicko :)
Поени : 29811
Registration date : 2008-08-29

Кога да се почне со купување работи за бебето - Page 11 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кога да се почне со купување работи за бебето   Кога да се почне со купување работи за бебето - Page 11 Empty18.12.09 16:47

Taa prikaska so 8mi mesec se babini prikaski. Vo pravo e Kinky sekoj den vo stomaceto se broi na podobro za bebeto. Mene majka mi mi veli deka sum 7mace ama po nedelite taman bila vlezena vo 8mi mesec koga sum se rodila jas. 1.700g sum imala samo.

I mm e porano roden pa si vikam da si se sredam jas so vreme nema da bide loso.
Eve celo poplasne gledam po internet prodavnici i se mislam sto da pravam so krevetceto.

Mi se dopagaat onie sto se zakacuvaat na bracniot krevet pa bebceto e celo vreme bliku do mene i ne moram da stanuvam za se a sepak si e vo svoe krevetce. E sega toa krevetce e malecko duseceto e samo 90x55cm pa toa malku mi go mati umot.. da ne e mnogu malo samo?

Sto mislite vie?

Ne mi se kupuvaat 2 krevetcinja sega odma na pocetok a na malovo prakticnosta mu e top.

Pomagajte Smile
Вратете се на почетокот Go down
lela
Форумска фаца
Форумска фаца
lela


Female
Број на мислења : 4973
Age : 52
Локација : Germanija
Расположение : bezveza
Поени : 31512
Registration date : 2008-09-14

Кога да се почне со купување работи за бебето - Page 11 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кога да се почне со купување работи за бебето   Кога да се почне со купување работи за бебето - Page 11 Empty18.12.09 16:56

I jas go imam videno toa krevetce,kako polukrug e zar ne?
No jas mislam deka go ima i vo pogolemi dimenzii.Vidi ovde
www.jako-o.de/baby
Вратете се на почетокот Go down
Zvezdicka
Матурант
Матурант
Zvezdicka


Female
Број на мислења : 1683
Age : 43
Локација : Königstein
Расположение : Trudnicko :)
Поени : 29811
Registration date : 2008-08-29

Кога да се почне со купување работи за бебето - Page 11 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кога да се почне со купување работи за бебето   Кога да се почне со купување работи за бебето - Page 11 Empty18.12.09 17:00

Lela ima i polukruzni a ima i kockasti. Jas ova go mislam:
Кога да се почне со купување работи за бебето - Page 11 10592-galeriebild-beistellbett-weiss-r

Se zatvara i od cetvrtata strana taka da se pravi kako kompletno krevetce ako sakas.

Polukruznite se 70x40 tie se epten mali ova e malku pogolemo ama pak mi se gleda malo.

Do koga ke moze da spie bebeto vo takvo krevetce? Ic ne znam kako rastat bebinjata Smile

Btw .. Lelic fala za sajtot.. ne sum go videla ovoj

P.S snezi i kaj tebe? Mene me zavea doma denes.. nema iskacanje Smile
Вратете се на почетокот Go down
lela
Форумска фаца
Форумска фаца
lela


Female
Број на мислења : 4973
Age : 52
Локација : Germanija
Расположение : bezveza
Поени : 31512
Registration date : 2008-09-14

Кога да се почне со купување работи за бебето - Page 11 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кога да се почне со купување работи за бебето   Кога да се почне со купување работи за бебето - Page 11 Empty18.12.09 17:03

I jas na takvo mislam samo ona sto e polukruzno go ima vo taa stranicata sto ti ja prativ,vidi,inaku mislam deka i drugite krevetcinja se otvaraat taka.
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Кога да се почне со купување работи за бебето - Page 11 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кога да се почне со купување работи за бебето   Кога да се почне со купување работи за бебето - Page 11 Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Кога да се почне со купување работи за бебето
Вратете се на почетокот 
Страна 11 of 12Отиди на страна : Previous  1, 2, 3 ... , 10, 11, 12  Next
 Similar topics
-

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Семејство :: Бременост и планирање семејство-
Отиди до: