Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Првиот македонски семееен форум
 
HomeHome  Регистрирајте сеРегистрирајте се  Влез  
Portal
Родители и деца
Влез
Член:
Лозинка:
Логирај ме автоматски на секоја моја посета: 
:: Си ја заворавив лозинката!
Мај 2024
ПонВтоСреЧетПетСабНед
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
CalendarCalendar
Барај
 
 

Display results as :
 

 


Rechercher Advanced Search

 

 Кога да се почне со купување работи за бебето

Go down 
+105
borjanka
Renata ch
sole
marijat
Ana.b
dianan
Minamina
sanja83
nika
Tifani
mimce
Damjana
eli
Mimi Petreska
bubamara
Vesna Blazevska
twins_
lela
Zvezdicka
lejdi
tweety
adi
Vesnicka
Mirka
Biljana
kara
Natalija
kavadarcanka
vodolija
Emilija N.
kokice
emilija poposka boshevska
lidija29
Diana
Sara
AIDA
Mama Ane
MamaMaja
marijajovanova
Doricka
winnie the pooh
Dragana
dzi-dzi
Sanja_Ivana
tanja_simon
Anika
brigi4e
Ilince
Mimi22
Sun
Maci***
marina_daniel
marina_m
lila_mk
Sandra_Anja
bibip
ANI78
bordan
ana78
Denicija
ElenaJo
v.violeta
Ance-J
radost
Emi
Bela
tanjus
mami29
Misticia
NatalijaS
verce
sanja-ve
PaceStojanovska
magi
avanturistka
katenm
Simona's mom
sneze
beti 24
tanja_sr
dina
maee
zence
viktorija
macush
vecki
tanjaaa
maskoe
okce
Maja
marina_pp
mamicka Ana
Mimi
sonja colakova
Emilija
bella*
STAR *
Kinky
Lili
biljanag
Ves
desi
baby24
Sandra
Kate77
109 posters
Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, ... 10, 11, 12  Next
АвторПорака
Ves
Полуматурант
Полуматурант
avatar


Female
Број на мислења : 1410
Age : 45
Локација : Насекаде по малку
Расположение : Многу гушкање!!!!!!!
Поени : 29442
Registration date : 2008-09-16

Кога да се почне со купување работи за бебето - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кога да се почне со купување работи за бебето   Кога да се почне со купување работи за бебето - Page 2 Empty20.10.08 15:46

Taka i mene mi vikase svekrva mi ,Na neroden petko kapa ne se kupuva . Taka bilo nekogas , koga ke se rodele bebinja gi vitkale vo peleni , carsavi, i taka . E sega i ona se raduva koga gleda kako poleka si go polnime plakarceto so bodinja, pizamcinja, corapcinja, banjarka, kebenca ,Majka mi bese denovive da vidi sto sme kupile i bas mi kazuvase kolku zgresile porano . Koga se porodila snaa mi nemale kupeno nisto , neli cekale da se kaze , roden e Petko [/img] i togas se rastrcale so svakata po prodavnici , kupile sto treba , ama ete zamirisano , stoeno po raftovi , najnormalno treba da se ispere da se isusi , Lele koga ke se pere , koga ke se susi , a treba da se oblece deteto da se iznese , i taka nervozi a zosto ? Sega pak mene svekrva mi mi vika koga ke gi isperes nemoj slucajno da gi postelis nadvor da gi gledaat lugeto, ke mislat si se porodila ...) Ok. znam kakvi se ova postarive komsiki , za da ne se nervira sveki , ke gi isusam vo susalna ( Taa ni ja kupi masinata za perenje i susenje: )
Вратете се на почетокот Go down
vecki
Форумска фаца
Форумска фаца
vecki


Female
Број на мислења : 4525
Age : 45
Локација : skopje
Расположение : екстра
Поени : 30740
Registration date : 2008-05-05

Кога да се почне со купување работи за бебето - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кога да се почне со купување работи за бебето   Кога да се почне со купување работи за бебето - Page 2 Empty20.10.08 15:49

za site tri si kupuvav uste 6-7 mesec si kupiv toa sto sakav a ne drugi da mi biraat
Вратете се на почетокот Go down
bella*
Полуматурант
Полуматурант
bella*


Female
Број на мислења : 699
Age : 42
Локација : Skopje
Поени : 29113
Registration date : 2008-06-27

Кога да се почне со купување работи за бебето - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кога да се почне со купување работи за бебето   Кога да се почне со купување работи за бебето - Page 2 Empty20.10.08 15:51

Леле Вес, ама ме изнасмеа , ама имаш право такви се постарите жени hahahaha hahahaha
Вратете се на почетокот Go down
macush
Полуматурант
Полуматурант
macush


Female
Број на мислења : 978
Age : 45
Локација : skopje
Расположение : :(((
Поени : 28658
Registration date : 2008-10-06

Кога да се почне со купување работи за бебето - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кога да се почне со купување работи за бебето   Кога да се почне со купување работи за бебето - Page 2 Empty20.10.08 16:07

Jas za site tri si kupuvav vo sedmiot mesec,sakav se da bide spremno,ispereno ispeglano...I ne slusav nikogo da li treba ili ne treba,da li e rano ili ne.
Вратете се на почетокот Go down
tanjaaa
Полуматурант
Полуматурант
tanjaaa


Female
Број на мислења : 625
Age : 36
Локација : skopje
Расположение : NAJSREKNA NA CEL SVET
Поени : 28719
Registration date : 2008-09-11

Кога да се почне со купување работи за бебето - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кога да се почне со купување работи за бебето   Кога да се почне со купување работи за бебето - Page 2 Empty20.10.08 16:15

pa taka treba sto porano toa podobro dobro ne saea vo 2 mesec ama veke 6 7 mislam deka e ok
ama ne mi e jasno za nasive majki svekrivi sto se bunat koga oni blagodarenie na toa kupuvanje vo 5 do 12 bile nespremni pa mesto na nas da ni kazat kako treba a ne oni so gluposti i babini davetini cccc 21 vek e uste so toa ne se prai ova ne se prai ona bog da cuva
ama nie ne popustame
Вратете се на почетокот Go down
Ves
Полуматурант
Полуматурант
avatar


Female
Број на мислења : 1410
Age : 45
Локација : Насекаде по малку
Расположение : Многу гушкање!!!!!!!
Поени : 29442
Registration date : 2008-09-16

Кога да се почне со купување работи за бебето - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кога да се почне со купување работи за бебето   Кога да се почне со купување работи за бебето - Page 2 Empty20.10.08 16:40

Toa e zasto ovie starive ziveat so taa misla deka ne cini predvreme da se raduvas mnogu , te nedaj boze , ova ona , ako dades komplimenti na nekoe detence , au toa babite , nemoj ke go urocis , ako kazes ubavo za trudnica deka izgleda ili alal da i e se i odi lesno , nemoj ke ja podreces , jas ziveam vo provincija , mladite se super, barem tie so koi sum opkruzena , ali toa starite , begaat .Pa ziv covek nosis vo sebe , kako da ne mu se raduvas , da si go ocekuvas , da mu spremas , da si zboruvas so nego Smile . Ke gledala da bide poveke pokraj mene vo devetti koga vlezam , da mi objasni , da mi se najde , da mi kaze kako sto, Mu kazuvam na mm a toj mi vika , Ej baby prvo nesto sto ke napravi majka mi e ke prska so krstena voda i ke kreva panika , ne deka ke znae vednas da graba tel. i da se javi komu treba .::Smile
Вратете се на почетокот Go down
mamicka Ana
Прваче
Прваче
mamicka Ana


Female
Број на мислења : 123
Age : 47
Локација : skopje
Поени : 28830
Registration date : 2008-07-30

Кога да се почне со купување работи за бебето - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кога да се почне со купување работи за бебето   Кога да се почне со купување работи за бебето - Page 2 Empty21.10.08 15:13

e Kinky, nie site na vremeto porasnavme so obleki od postarite sestri i braka:-)
i sega ke e taka, ama merak me faka na momenti i togas kupuvam, ama ne so kesi kako pred 3 godini,
poveke so usul:-)
Вратете се на почетокот Go down
Kinky
Апсолвент
Апсолвент
Kinky


Female
Број на мислења : 3810
Age : 48
Локација : во земјата на чудата
Поени : 29879
Registration date : 2008-08-26

Кога да се почне со купување работи за бебето - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кога да се почне со купување работи за бебето   Кога да се почне со купување работи за бебето - Page 2 Empty21.10.08 15:39

mamicka Ana напиша:
e Kinky, nie site na vremeto porasnavme so obleki od postarite sestri i braka:-)
i sega ke e taka, ama merak me faka na momenti i togas kupuvam, ama ne so kesi kako pred 3 godini,
poveke so usul:-)
Pa da, kako se mnozat decata, taka se krati cergata:))
Neka se zivi i zdravi:)
Вратете се на почетокот Go down
macush
Полуматурант
Полуматурант
macush


Female
Број на мислења : 978
Age : 45
Локација : skopje
Расположение : :(((
Поени : 28658
Registration date : 2008-10-06

Кога да се почне со купување работи за бебето - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кога да се почне со купување работи за бебето   Кога да се почне со купување работи за бебето - Page 2 Empty21.10.08 17:02

Vo pravo si Kinky,jas imam 3 deca i mene cergata mi dosta kratka Smile
Za podoma si nosat alista eden od drug,ama za izleguvanje ili za vo skolo im kupuvam novi alista.
Вратете се на почетокот Go down
Kinky
Апсолвент
Апсолвент
Kinky


Female
Број на мислења : 3810
Age : 48
Локација : во земјата на чудата
Поени : 29879
Registration date : 2008-08-26

Кога да се почне со купување работи за бебето - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кога да се почне со купување работи за бебето   Кога да се почне со купување работи за бебето - Page 2 Empty22.10.08 9:31

Ke porasnat, Macush:), kako i nie sto sme porasnale, so novi ili stari alista, site izrasnavme:). Pa daj Boze nasite deca da zarabotat, pa nivnite decinja da bidat samo vo novi alista:), bez da pozajmuvaat od postarite brakja i sestri:).
Da se zdravi i zivi, nisto drugo ne e vazno:).
Ajdeee, pocnav ko babite da redam:)))
Вратете се на почетокот Go down
mamicka Ana
Прваче
Прваче
mamicka Ana


Female
Број на мислења : 123
Age : 47
Локација : skopje
Поени : 28830
Registration date : 2008-07-30

Кога да се почне со купување работи за бебето - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кога да се почне со купување работи за бебето   Кога да се почне со купување работи за бебето - Page 2 Empty24.10.08 10:46

нели на момент сите се чувствувате како баби и стринки кога ќе чукнете во дрво или ќе кажете пу-пу машала и слично. ништо кон тебе Кинки директно:-)))
поздрав


она што ептен ме изненадува дури е што нон стоп има нови работи за бебчиња да се купат.
ете
пред 3 години за Марко што се не изнакупивме (едно облеки и козметики,
лекови, пелени и сл.) туку и кревет, релаксатор (па имало по седечки и
по лежечки), столче за јадење, количка зимна и летна, па пеперутки што
се вртат над главата на бебчето да се занимава и да има што да
гледа....па апарати што на таван проџектираат филмчиња со мечиња и
тивка музика...
милион работи.......
а сега, после само 3 години уште милион други такви работи, од глодалки до ......
некои работи вредат за парите и стварно го еленуваат животот, ама некои се само за арчови направени :-)
Вратете се на почетокот Go down
Kinky
Апсолвент
Апсолвент
Kinky


Female
Број на мислења : 3810
Age : 48
Локација : во земјата на чудата
Поени : 29879
Registration date : 2008-08-26

Кога да се почне со купување работи за бебето - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кога да се почне со купување работи за бебето   Кога да се почне со купување работи за бебето - Page 2 Empty24.10.08 11:00

Pa otkako se porodiv, prava baba stanav:))
Cuk cuk da ne go urocam, da ne cue zloto, masala, kjuti ne kazuvaj ako jade ubavo da ne go urocis, da mu go jades kureto (ako recat "lele ama e napreden")... itn.Smile))
Вратете се на почетокот Go down
mamicka Ana
Прваче
Прваче
mamicka Ana


Female
Број на мислења : 123
Age : 47
Локација : skopje
Поени : 28830
Registration date : 2008-07-30

Кога да се почне со купување работи за бебето - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кога да се почне со купување работи за бебето   Кога да се почне со купување работи за бебето - Page 2 Empty24.10.08 13:03

Кога да се почне со купување работи за бебето - Page 2 427437ехеј сите сме такви
Вратете се на почетокот Go down
Ves
Полуматурант
Полуматурант
avatar


Female
Број на мислења : 1410
Age : 45
Локација : Насекаде по малку
Расположение : Многу гушкање!!!!!!!
Поени : 29442
Registration date : 2008-09-16

Кога да се почне со купување работи за бебето - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кога да се почне со купување работи за бебето   Кога да се почне со купување работи за бебето - Page 2 Empty24.10.08 13:27

Se slozuvam so vas, site nie si go velime toa ponekogas, tak asme rasteni , toa si e del od nasata tradicija , vo toa nema nisto cudno , no samo mislev na ona preteruvanje od strana na postarite , samo toa pa toa postojano , da se vozdrzuvas da pofalis nesto Smile)))
Вратете се на почетокот Go down
viktorija
Почетник
Почетник
viktorija


Female
Број на мислења : 73
Age : 45
Локација : strumica
Расположение : pozitivno raspolozena
Поени : 29140
Registration date : 2008-05-31

Кога да се почне со купување работи за бебето - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кога да се почне со купување работи за бебето   Кога да се почне со купување работи за бебето - Page 2 Empty24.10.08 13:32

Pocnav da kupuvam alista koga vlegov vo devetiot mesec.
Вратете се на почетокот Go down
zence
Прваче
Прваче
zence


Female
Број на мислења : 147
Age : 51
Локација : Skopje
Поени : 28819
Registration date : 2008-08-24

Кога да се почне со купување работи за бебето - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кога да се почне со купување работи за бебето   Кога да се почне со купување работи за бебето - Page 2 Empty24.10.08 14:16

Јас за првата ќерка купив најосновни работи во 8 месец пелени и бенкици, и се јавив на другарка ми да ми ги донесе сите алишта од ќерка и ги исправ и испеглав пред да се породам. Креветче - имав од јас кога сум била дете здраво спакувано во кутија, само ново душече и направив. Кога се вративме од болница имав со што да почнам да ја облекувам, а набрзо и за повојница доби многу нови работи. Само згрешив што не купив количка на време, туку после 3 недели. За второто истотака почнав со стари алишта, само ќебенце и алишта за излегување од болница купив. После мојте 2 деца алиштата ги предадов на друга другарка се разбира оние кој беа здрави .
Вратете се на почетокот Go down
mamicka Ana
Прваче
Прваче
mamicka Ana


Female
Број на мислења : 123
Age : 47
Локација : skopje
Поени : 28830
Registration date : 2008-07-30

Кога да се почне со купување работи за бебето - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кога да се почне со купување работи за бебето   Кога да се почне со купување работи за бебето - Page 2 Empty31.10.08 10:25

nie so drugarkite nemame nisto deleno do sega obleki za decata. so rodnini da, od tetki, batkovci, vujkovci i sl, ama od rodnini. so drugarkite nekako ne mi ide. nit mi ponudile, nit ja sum ponudila nekoj da gi zeme oblekite.
Вратете се на почетокот Go down
maee
Почетник
Почетник
maee


Female
Број на мислења : 15
Age : 36
Локација : kavadarci
Поени : 29025
Registration date : 2008-06-21

Кога да се почне со купување работи за бебето - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кога да се почне со купување работи за бебето   Кога да се почне со купување работи за бебето - Page 2 Empty02.11.08 13:48

jas sum 32 nedeli i go kupiv prviot fustan za kerka mi ke go nose koga ke ja si odime od bolnica Smile
so dusa cekam
Вратете се на почетокот Go down
dina
Прваче
Прваче
dina


Female
Број на мислења : 205
Age : 40
Локација : Скопје
Расположение : одлично
Поени : 28465
Registration date : 2008-10-27

Кога да се почне со купување работи за бебето - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кога да се почне со купување работи за бебето   Кога да се почне со купување работи за бебето - Page 2 Empty04.11.08 12:49

И ја се изнаслушав се и сешто, од тоа дека нее во ред да купуваш порано, до муабети абе мора да си припремиш се зошто после ке нема да можеш, па така од 30 недела почнав да си купувам некои ситници како пеленки, бенкички, шпилхозни.
Одма се дадовме на шетање да одбереме количка и креветче, само што тие ги порачавме и ке стигнат дури околу 10 декмври, ама сепак мислам дека нема да подраниме со порогајот па се надевам ке имам време за се да биде цакум пакум за доагањето на марко во неговото детцко катче.
Сите со нетрпение го очекуваме flower
Вратете се на почетокот Go down
tanjaaa
Полуматурант
Полуматурант
tanjaaa


Female
Број на мислења : 625
Age : 36
Локација : skopje
Расположение : NAJSREKNA NA CEL SVET
Поени : 28719
Registration date : 2008-09-11

Кога да се почне со купување работи за бебето - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кога да се почне со купување работи за бебето   Кога да се почне со купување работи за бебето - Page 2 Empty17.11.08 16:17

e a da prasam koga gi ispravte alistata za bebeceto i gi ispeglavte ??
Вратете се на почетокот Go down
Ves
Полуматурант
Полуматурант
avatar


Female
Број на мислења : 1410
Age : 45
Локација : Насекаде по малку
Расположение : Многу гушкање!!!!!!!
Поени : 29442
Registration date : 2008-09-16

Кога да се почне со купување работи за бебето - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кога да се почне со купување работи за бебето   Кога да се почне со купување работи за бебето - Page 2 Empty18.11.08 22:42

Јас ги исправ со рендан сапун бекутан ( не најдов некој соодветен прашок ) и испеглав се во 35 та недела, За да сум сигурна дека на нив прашинка нема да падне додека да ги употребиме Кога да се почне со купување работи за бебето - Page 2  ги прекрив со крпа во плакар и така .Инаку кон крај е најубаво да се купат алиштенцата , цело време мислев бебето е мало и купував најмало бројче за новороденче ама сега излезе дека носам големо бебе па тие дали воопшто ќе ги облечеме
Вратете се на почетокот Go down
tanja_sr
Прваче
Прваче
tanja_sr


Female
Број на мислења : 118
Age : 47
Локација : strumica
Поени : 28682
Registration date : 2008-09-03

Кога да се почне со купување работи за бебето - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кога да се почне со купување работи за бебето   Кога да се почне со купување работи за бебето - Page 2 Empty18.11.08 23:03

pocnuvav da kupuvam na pocetokot od 9 mesec a pred toa drugarka mi dade mnogu alista od nejzinite deca site gi isprav i 2 dena peglav oti bea mnogu. spremiv so treba za da go izvadam bebeto od bolnica spakuvav i mu kazav na mm deka treba toa da go donese koga ke ne otpustat.
Вратете се на почетокот Go down
tanjaaa
Полуматурант
Полуматурант
tanjaaa


Female
Број на мислења : 625
Age : 36
Локација : skopje
Расположение : NAJSREKNA NA CEL SVET
Поени : 28719
Registration date : 2008-09-11

Кога да се почне со купување работи за бебето - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кога да се почне со купување работи за бебето   Кога да се почне со купување работи за бебето - Page 2 Empty18.11.08 23:11

fala ti Ves so mi kaza koga znaci imam seuste vreme a za ova sapunot pa jas mislev so prasoka a toa rendaniot sapun e obicno bebesko sapunce bekutan
taka\???
Вратете се на почетокот Go down
Ves
Полуматурант
Полуматурант
avatar


Female
Број на мислења : 1410
Age : 45
Локација : Насекаде по малку
Расположение : Многу гушкање!!!!!!!
Поени : 29442
Registration date : 2008-09-16

Кога да се почне со купување работи за бебето - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кога да се почне со купување работи за бебето   Кога да се почне со купување работи за бебето - Page 2 Empty18.11.08 23:38

Да сапун бекутан ,( ова Светлана го имаше напишано ) го срендав со нож и го ставив во машина наместо прашок , супер се испраа и убаво си мирисаат, На една машина ставив пола сапунче , пошто кога исправ две ќебенца и една бањарка со цело сапунче морав да ги преплакнувам (беше многу ).
Вратете се на почетокот Go down
Sandra
Полуматурант
Полуматурант
avatar


Female
Број на мислења : 821
Age : 43
Локација : Skopje
Расположение : Prekrasno :)
Поени : 29291
Registration date : 2008-07-22

Кога да се почне со купување работи за бебето - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кога да се почне со купување работи за бебето   Кога да се почне со купување работи за бебето - Page 2 Empty19.11.08 9:00

Баш сакав да прашам со каков прашок ги перевте алиштата.
Еве Вес со сапунче, а другите употребувавте прашок (каков), или...
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Кога да се почне со купување работи за бебето - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кога да се почне со купување работи за бебето   Кога да се почне со купување работи за бебето - Page 2 Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Кога да се почне со купување работи за бебето
Вратете се на почетокот 
Страна 2 of 12Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, ... 10, 11, 12  Next
 Similar topics
-

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Семејство :: Бременост и планирање семејство-
Отиди до: