Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Првиот македонски семееен форум
 
HomeHome  Регистрирајте сеРегистрирајте се  Влез  
Portal
Родители и деца
Влез
Член:
Лозинка:
Логирај ме автоматски на секоја моја посета: 
:: Си ја заворавив лозинката!
Мај 2024
ПонВтоСреЧетПетСабНед
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
CalendarCalendar
Барај
 
 

Display results as :
 

 


Rechercher Advanced Search

 

 Кога да се почне со купување работи за бебето

Go down 
+105
borjanka
Renata ch
sole
marijat
Ana.b
dianan
Minamina
sanja83
nika
Tifani
mimce
Damjana
eli
Mimi Petreska
bubamara
Vesna Blazevska
twins_
lela
Zvezdicka
lejdi
tweety
adi
Vesnicka
Mirka
Biljana
kara
Natalija
kavadarcanka
vodolija
Emilija N.
kokice
emilija poposka boshevska
lidija29
Diana
Sara
AIDA
Mama Ane
MamaMaja
marijajovanova
Doricka
winnie the pooh
Dragana
dzi-dzi
Sanja_Ivana
tanja_simon
Anika
brigi4e
Ilince
Mimi22
Sun
Maci***
marina_daniel
marina_m
lila_mk
Sandra_Anja
bibip
ANI78
bordan
ana78
Denicija
ElenaJo
v.violeta
Ance-J
radost
Emi
Bela
tanjus
mami29
Misticia
NatalijaS
verce
sanja-ve
PaceStojanovska
magi
avanturistka
katenm
Simona's mom
sneze
beti 24
tanja_sr
dina
maee
zence
viktorija
macush
vecki
tanjaaa
maskoe
okce
Maja
marina_pp
mamicka Ana
Mimi
sonja colakova
Emilija
bella*
STAR *
Kinky
Lili
biljanag
Ves
desi
baby24
Sandra
Kate77
109 posters
Отиди на страна : Previous  1, 2, 3 ... 9, 10, 11, 12  Next
АвторПорака
Sandra_Anja
Бруцош
Бруцош
Sandra_Anja


Female
Број на мислења : 2057
Age : 42
Локација : Скопје
Расположение : насмеана
Поени : 29902
Registration date : 2008-07-14

Кога да се почне со купување работи за бебето - Page 10 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кога да се почне со купување работи за бебето   Кога да се почне со купување работи за бебето - Page 10 Empty13.11.09 12:56

kara напиша:
Здраво и од мене! Сакам да ве прашам, кога ги исправте алиштенцата за бебушот, колку време пред да се породите? Јас купив се што ми е потребно, сега сум во 34 недела од бременост и не знам дали е рано се да исперам и да ги испеглам, да си бидат средени. Или да чекам за подоцна, ама не можам да знам точно кога ќе се породам. Со последнава контрола ми утврдија намалено ниво на плодова вода и ми рекоа дека најверојатно ќе се породам на почеток на 9-ти со царски рез. Не знам што да направам. Ајде, мајкички дајте ми совет. Вашиот совет сегогаш ми е добредојден.

Kara, toa moze da go napravi nekoj doma dodeka si vo bolnica, taka bese vo moj slucaj. A, inace mozes i pred da vlezes vo 9-ti i ke si gi trgnes na strana.
Вратете се на почетокот Go down
Mimi Petreska
Полуматурант
Полуматурант
Mimi Petreska


Female
Број на мислења : 591
Age : 37
Локација : Skopje
Расположение : Ja cekame Klara sekoj moment da ne poseti! :))
Поени : 28072
Registration date : 2009-04-14

Кога да се почне со купување работи за бебето - Page 10 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кога да се почне со купување работи за бебето   Кога да се почне со купување работи за бебето - Page 10 Empty13.11.09 13:41

Eve me i mene KONECNO da pocnam da se spremam poleka poleka. Taka ni stoi prazna sobata, cekame seuste da ni stignat plakarite. Pa vcera, ajde se kandisavme ke kupuvame kolicka. Zivi kejfovi sme sega! Кога да се почне со купување работи за бебето - Page 10 Icon_smile)) Ja zemavme na Graco taa sto e na promocija + transporter (druga i da sakas za tie pari, plus so dodatoci, ne ke najdes). Kolickata nema da ja koristime sigurno dodeka ne zatopli vo prolet, ali transporterceto e bombonka slatko i ke ni se najde za do ovde-onde koga ke odime zimava. Krevetceto isto planirame da go zemime kaj i da e denovive, pa i nego da go sklopuvame poleka poleka. Alista sega zasega toa sto majka mi mi donela kufer i pol od Amerika, ali seuste se vo nea (posto gi cekam plakarite da mi gi napravat). Koga ke stignat i plakarite, ke si gi isperam, ke si gi zdiplam, i neka sedat vo cisto. Treba da pocnime da kupuvame i peleni, kupki, takvi nekoi raboti koi sto ke ni trebaat za ponataka, pa dobro e da gi imam za posle da ne trcam vo ladnoto.
Se mislev denes da odam do vo Struzanka vo K.Voda da vidam sto imaat od shpikozni, tetra i svedski peleni, ligavcinja, corapcinja.... kebenca? Nekoja da mi preporaca prodavnica kaj sto mozam da najdam pokravlitetni, a poeftini raboti? Vcera se zaprepastiv, vleguvam vo Mothercare posle 2 godini cisto vikam aj dane smalile ceni i gledam banjarka za bebe 2000denari. Ne se normalni! A ligavcinjata im bea 600denari. Pretpostavuvam vo obicnive prodavnici se poeftini?! Кога да се почне со купување работи за бебето - Page 10 Icon_smile) Od kade nabavivte jorgance za krevetceto i bebeska obleka (shpikozni, benkicinja, corapki)? Soveti?
Вратете се на почетокот Go down
Zvezdicka
Матурант
Матурант
Zvezdicka


Female
Број на мислења : 1683
Age : 43
Локација : Königstein
Расположение : Trudnicko :)
Поени : 29846
Registration date : 2008-08-29

Кога да се почне со купување работи за бебето - Page 10 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кога да се почне со купување работи за бебето   Кога да се почне со купување работи за бебето - Page 10 Empty13.11.09 13:52

[/quote] Neznam kako e kaj vas ama tuka mislam deka vo pliko li kako se vika Smile ne e poveke dozvoleno mora toa da bide transporter barem jas taka sum zapoznaena.I cipka mislam veke toa nikoj ne go upotrebuva kazi i na majka ti toa bilo na vremeto koga oni ragale sega veke ne se koristat takvi raboti sega se e moderno Кога да се почне со купување работи за бебето - Page 10 71486[/quote]

Haha baby24 a da ti dadam broj da i kazes ti? mene ne me slusa.. jas nisto ne sum znaela demek uste sum pile ona e stara kokoska Smile
hhahah
E ovde tek ne davaat nisto drugo osven transporter od bolnica. MI gi mobilizirala babite od komsi da pletat dzempercinja...leleee strav me faka.,. jadno moe detence..
Вратете се на почетокот Go down
eli
Полуматурант
Полуматурант
eli


Female
Број на мислења : 1033
Age : 37
Локација : Скопје
Расположение : Нестрпливо:)))
Поени : 29674
Registration date : 2008-05-03

Кога да се почне со купување работи за бебето - Page 10 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кога да се почне со купување работи за бебето   Кога да се почне со купување работи за бебето - Page 10 Empty13.11.09 14:03

Еј Мими супер сте купиле како нашата количка , а во која боја???? Мојата е портокалова, иначе мене мајками ми изнакупи бенкички,капчиња ,ракавички,лигавчиња и тоа многу евтини ама она пошто работи во центар и нонстоп шета а од кај ги зела кога ке прашам само вика од една продавница а врска немам од која flower а оградицата едната ја земав од стружанка евтино ја начекав а другата од нук малку поскапичка flower
Вратете се на почетокот Go down
Mimi Petreska
Полуматурант
Полуматурант
Mimi Petreska


Female
Број на мислења : 591
Age : 37
Локација : Skopje
Расположение : Ja cekame Klara sekoj moment da ne poseti! :))
Поени : 28072
Registration date : 2009-04-14

Кога да се почне со купување работи за бебето - Page 10 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кога да се почне со купување работи за бебето   Кога да се почне со купување работи за бебето - Page 10 Empty13.11.09 14:04

LELEeee Кога да се почне со купување работи за бебето - Page 10 Icon_smile)) Zvezdicka, nemoj so tie "babini devetini", rekla-kazala muabeti, trebalo vaka, trebalo taka! Кога да се почне со купување работи за бебето - Page 10 Icon_smile))) Ubavo ke si i objasnis, i nema sto tuka ljutis, ako ti e majka, treba da te svati deka se drugi vreminja, poinaku se pravat sega nekoi raboti. Kraj kraeva, ke i kazis, jas ziveam Germanija, tuka ne pravat taka! I zgora na toa, ti si mu majka na bebceto, ti so tek na vreme ke si se ucis i ke si se uspovrsuvas vo nekoi raboti (ako misli taa deka si uste "pilence"). Zarem nasive majki koga ne rodile znaele se? Porano babite kako sto ke im kazele taka praele, ali sega e drugo vreme bre luge. Ima na internet sto te interesira prasanja i odgovori, strucni soveti, preporaki, pa duri i ke se javam kaj pedijatar i ke se konsultiram so nego. A ne, to so najmnogu mrzam i me nervira, rekla-kazala od vremeto na baba mi kako sto se pravelo na selo, trebalo vaka, trebalo taka. Nitu ke praktikuvam nesto sto mi nametnuvaat, nitu sakam da mi nametnuvaat. Ako ima nekoj korisen sovet da mi kaze od rodninive, ke go cenam i ako smetam deka e korisno za moeto dete ke go primenam, a nekoj da me prinuduva vaka i taka, strogo NE! Кога да се почне со купување работи за бебето - Page 10 Icon_flower Кога да се почне со купување работи за бебето - Page 10 195387


Последната промена е направена од Mimi Petreska на 13.11.09 14:08. Мислењето е променето 1 пати
Вратете се на почетокот Go down
Mimi Petreska
Полуматурант
Полуматурант
Mimi Petreska


Female
Број на мислења : 591
Age : 37
Локација : Skopje
Расположение : Ja cekame Klara sekoj moment da ne poseti! :))
Поени : 28072
Registration date : 2009-04-14

Кога да се почне со купување работи за бебето - Page 10 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кога да се почне со купување работи за бебето   Кога да се почне со купување работи за бебето - Page 10 Empty13.11.09 14:06

Ejjjj superrrr eli, bas prasaj ja. I nie sakame edna od Nuk da zemime rozevka postelnina, a druga od kade ke nacekam poeftina od tamu. Mi treba jorgance za pokrivanje, i nekoi sitnici od obleka kolku da ne ispadne deka nisto ne sum mu kupila. Inace i nasata kolicka e portokalova.... Gi znaes boite, ili plava ili portokalova Smile)) Ke gi setkame vo isti kolicki ko sto mi mirisa mene. hahaha
Вратете се на почетокот Go down
eli
Полуматурант
Полуматурант
eli


Female
Број на мислења : 1033
Age : 37
Локација : Скопје
Расположение : Нестрпливо:)))
Поени : 29674
Registration date : 2008-05-03

Кога да се почне со купување работи за бебето - Page 10 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кога да се почне со купување работи за бебето   Кога да се почне со купување работи за бебето - Page 10 Empty13.11.09 14:13

Очигледно ..... flower а ти викам мајками и да ја прашам она ке каже од ваму таму а по име нема да знае хахаххаха такада иди во стружанка ке најдеш или па спроти буњаковец одма до пазарчето има исто за бебиња и на битпазар во бебето имаш убави кебенца .А оградицата од стружанка ја земав 1300ден комплет со јорган,перницчка,чаршавче а на нук исто ми е розевка со малку жолтко комплет 3000ден.
Вратете се на почетокот Go down
kara
Полуматурант
Полуматурант
kara


Female
Број на мислења : 1111
Age : 41
Локација : Makedonija
Расположение : прекрасно е да си мама
Поени : 29214
Registration date : 2008-09-01

Кога да се почне со купување работи за бебето - Page 10 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кога да се почне со купување работи за бебето   Кога да се почне со купување работи за бебето - Page 10 Empty14.11.09 12:06

Ѕвездо, дај ми телефон од мајка ти јас да и кажам Кога да се почне со купување работи за бебето - Page 10 127667
Абе, не ја сфаќај криво, мерак и е на жената. Внуче, се радува.
Ама мораш да и дадеш до знаење дека како што ти си планираш така и ќе биде. И башка тоа, нагласи и дека чипките и пликото за изнесување од болница веќе се демоде и никој не ги купува. И да бараш да ги купиш, тешко некаде да најдеш такво нешто. И јас со мајка ми го имав истиот проблем. Еднаш спомна дека треба да најдеме чипка и она како тул да висело од страна на креветчето, па ќе купела сатенски ленти са да соши некакви машни за од страните да виселе, демек ко оние од филм, кралските креветчиња, знаеш? Јас само реков дека на детето нема ни под разно да му наметнувам некаков класичен стил на ништо, па ни на самата постелнина. Реков дека сама ќе си купам тоа што си замислив. Објаснив дека постојат денес оградички за креветче комплет со перниче и јорганче и по две-три дена ги купив. Ја викнав да ги види наместени така на креветчето. Абе се запрепасти колку и се допаднаа. Е, во ваше време немаше вакви , само тоа ми го рече, и сфати дека сум во право. Виде дека се работи за нешто што е практично, што можам да го перам и илјада пати, без притоа да се замарам со штиркање(што е случај со чипканата постелнина) и од тогаш коментар нема никаков во врска со било што и да треба да се купи. До душа, јас и мм отидовме во Грција и на два пати изнакупивме се што сметав дека ќе ми биде потребно за почеток. Дури отпосле и кажав на мајка ми што се изнакупивме, и и нагласив дека наместо глупости за бебето, ќе ми даде пари, и ќе си одберам релаксатор кој намерно го оставивме, за да има нешто и другите да купат. Само јасно нагласувај уште од почеток, за да немаш проблеми отпосле. Поздрав Кога да се почне со купување работи за бебето - Page 10 Icon_flower и не се нервирај, сите стари се исти.
Вратете се на почетокот Go down
Zvezdicka
Матурант
Матурант
Zvezdicka


Female
Број на мислења : 1683
Age : 43
Локација : Königstein
Расположение : Trudnicko :)
Поени : 29846
Registration date : 2008-08-29

Кога да се почне со купување работи за бебето - Page 10 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кога да се почне со купување работи за бебето   Кога да се почне со купување работи за бебето - Page 10 Empty14.11.09 17:55

haha Kara eve.. 070 24...Smile se salam...
a be samo me izvadi od takt mama vcera, za toa e sampion. Normalno deka se obidov da i objasnam sto i kako se i ke bidat rabotite ama ona nist ne slusa. Tesko e zatoa sto taa e vo makeonija a jas sum ovde pa onda ili me davi na skype ili na telefon i samo mi go digapritisokot.
Do sega bese nekako oko.. nemaa viza i ne mozea da mi se nacrtaat koa sakaat ama ova siminjanjevo vizi epten me zezna.. veke se sprema na 19ti prva da pomine shengen bez viza!!! Uste sega mi se najavuva kako ke sedela od 19ti pa dodeka ne pominele prvite 40 dena so bebeto. Mene me faka panika iskreno da vi kazam... posleden pat koa jas i majka mi sme bile vo ist grad po dolgo od 10tina dena zaedno bilo pred 12-13 godini Smile

e sekga kako da i kazam da ne mi se sadi ovde tolku rano? A da ne ja povredam bas previse? Pomos doma ne mi treba si imam zena sto cisti pegla sprema ako treba i ke zgotvi nesto. A da sedi nekoj da mi soli pamet toa ne podnesuvam.
epten sum u losa situacija.
I sakam JAS da si kupam za bebeceto sto mi treba, da bide po moja volja a ako dojde majka mi onda nema sansi jas da napravam nesto. Mnogu e nametliva i dominantna i zatoa ne se ni trpimen mnogu Smile

Znam deka ne e ova pravata tema ama ... sekoj sovet e dobredojden.
Вратете се на почетокот Go down
sanja83
Полуматурант
Полуматурант
sanja83


Female
Број на мислења : 715
Age : 41
Локација : Macedonia
Поени : 29644
Registration date : 2008-03-25

Кога да се почне со купување работи за бебето - Page 10 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кога да се почне со купување работи за бебето   Кога да се почне со купување работи за бебето - Page 10 Empty14.11.09 18:22

И јас едвај чекам да почнам со купување на работи за моето бебенце. Во понеделник одам на контрола и се надевам ќе ми кажат какво дете носам и после одма на купување за бебето!!!!!!!!!!! skoka
Вратете се на почетокот Go down
Minamina
Прваче
Прваче
Minamina


Female
Број на мислења : 423
Age : 42
Локација : Makedonija
Расположение : многу срекно
Поени : 28159
Registration date : 2009-02-26

Кога да се почне со купување работи за бебето - Page 10 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кога да се почне со купување работи за бебето   Кога да се почне со купување работи за бебето - Page 10 Empty14.11.09 18:44

И јас планирам уште еден месец да помине и да почнам да купувам за бебето
Вратете се на почетокот Go down
lela
Форумска фаца
Форумска фаца
lela


Female
Број на мислења : 4973
Age : 52
Локација : Germanija
Расположение : bezveza
Поени : 31547
Registration date : 2008-09-14

Кога да се почне со купување работи за бебето - Page 10 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кога да се почне со купување работи за бебето   Кога да се почне со купување работи за бебето - Page 10 Empty15.11.09 8:40

Zvezdic ne moze da sedi tolku dolgu zatoa sto e predviden prestoj od 3 meseci i potoa mora da ja napusti osobata zemjata,e sega ako saka da ne bide tuka koga bebeto ke se rodi zosto ako dojdi sega vo mart mora da se vrati pa makar samo da dobie vlezen pecat vo Mk pa pak moze da se vrati.
Вратете се на почетокот Go down
Zvezdicka
Матурант
Матурант
Zvezdicka


Female
Број на мислења : 1683
Age : 43
Локација : Königstein
Расположение : Trudnicko :)
Поени : 29846
Registration date : 2008-08-29

Кога да се почне со купување работи за бебето - Page 10 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кога да се почне со купување работи за бебето   Кога да се почне со купување работи за бебето - Page 10 Empty15.11.09 9:25

Lelic, znam za toa, ona veke se dogovara so svekrva mi kako ke i dosla na gosti pred da se rodi bebeto (vo hrvatska) za da izleze od EU a be ke me pukne sekoj den me zamara so planovi nekoi.
Nema veze, resiv da ja pustam da prai so saka i da kupuva sto saka.. na kraj jas sto ke odlucam da koristam toa ke bide. Ako i se frlaat pari neka frla jas od ovde ne mozam da ja sprecam.
Jas ke si pocekam do nova godina posle ke kupuvam stvari za bebusko. Sega mi e uste rano.
Вратете се на почетокот Go down
dianan
Прваче
Прваче
dianan


Female
Број на мислења : 239
Age : 35
Локација : bitola
Расположение : trudnicko
Поени : 27982
Registration date : 2009-03-03

Кога да се почне со купување работи за бебето - Page 10 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кога да се почне со купување работи за бебето   Кога да се почне со купување работи за бебето - Page 10 Empty17.11.09 18:06

zenski jas da vi se pofalam vcera bev izlezena i se iznakupuvav alista za bebeto(kerkami) ama i mnogu ubavo si pomoinav uzivav vo kupuvanjeto.pozdravce
Вратете се на почетокот Go down
Ana.b
Прваче
Прваче
Ana.b


Female
Број на мислења : 414
Age : 41
Локација : Skopje
Поени : 27953
Registration date : 2009-04-07

Кога да се почне со купување работи за бебето - Page 10 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кога да се почне со купување работи за бебето   Кога да се почне со купување работи за бебето - Page 10 Empty18.11.09 0:38

Lele da vi kazam,kumata mi e 8 mesec bremena i i go napunile mozokot deka ne trba nisto unapred da kupuva,pred da se rodi bebusot,abe zivi gluposti,jas i se cudam,treba vo januari da se porodi i kaj ke trca po toj stud so malo bebe da kupuva?Neli sum vo pravo?
Mimi da ti kazam ima NUK otvoreno vo Soravija i dosta e opremen i drzat obleka od Kanz,procitav deka sakas od NUK da kupis nesto,pa da ti kazam-bidejki gledam ne ja znaat mnogu luge novata prodavnica,samo cenite se solenki
Вратете се на почетокот Go down
Mimi Petreska
Полуматурант
Полуматурант
Mimi Petreska


Female
Број на мислења : 591
Age : 37
Локација : Skopje
Расположение : Ja cekame Klara sekoj moment da ne poseti! :))
Поени : 28072
Registration date : 2009-04-14

Кога да се почне со купување работи за бебето - Page 10 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кога да се почне со купување работи за бебето   Кога да се почне со купување работи за бебето - Page 10 Empty18.11.09 13:11

Da Ana, prvicno vo taa prodavnica vlegov vo soravia i od tamu mi se dopadna krevetceto. Ama ispadna drugo krevetce da kupime, slicno na toa od NUK samo ova bese od Enci Menci (dali e na Chicco ili ne pojma nemam), ama mi dojde pernicata za doenje "gratis". Кога да се почне со купување работи за бебето - Page 10 Icon_smile)) taka da, mi ostanuva postelninata da ja zemam od nuk, posto uste od start mi se dopadna taa, a drugi postelnini neka donesat rodninite Кога да се почне со купување работи за бебето - Page 10 Icon_smile) Ovaa sto ke ja kupam da si ja isperam i da si ja namestam na krevetceto za koga ke si ja donesam od bolnica bebuska da e se spremno. Inace falaaaaa na infomacijata Кога да се почне со купување работи за бебето - Page 10 Icon_flower Dane znaes nekoja druga prodavnica?
Вратете се на почетокот Go down
marijat
Почетник
Почетник
marijat


Female
Број на мислења : 68
Age : 39
Локација : Gevgelija
Поени : 27477
Registration date : 2009-05-17

Кога да се почне со купување работи за бебето - Page 10 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кога да се почне со купување работи за бебето   Кога да се почне со купување работи за бебето - Page 10 Empty18.11.09 15:15

Nie so stvari za oblekuvanje pocnavme malku porano ama vcera konecno se kompletiravme.Go namestivme krevetceto,od ona za vo dnevnata za lezenje,presoblekuvanje i igranje(ne znam kako go vikaat Smile a i ona so sto ke go izvadime od bolnica.Pa sega sme spremni i ostanuva samo da si pocekame oste malku hihi
Вратете се на почетокот Go down
Mimi Petreska
Полуматурант
Полуматурант
Mimi Petreska


Female
Број на мислења : 591
Age : 37
Локација : Skopje
Расположение : Ja cekame Klara sekoj moment da ne poseti! :))
Поени : 28072
Registration date : 2009-04-14

Кога да се почне со купување работи за бебето - Page 10 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кога да се почне со купување работи за бебето   Кога да се почне со купување работи за бебето - Page 10 Empty18.11.09 16:35

Marija, pretpostavuvam ste kupile od tie krevetcinja sto se so dve nameni, i za spienje i za igranje koga ke potporasni (so mm go vikame "od plasticnine krevetcinja"). Ni jas ne mu znam tocno ime kako se vikaat. A inace za od bolnica ili ste kupile transporterce ili korpa so 2 racki. Smile))) so zdravje da si gi koristite, pa sega ostanuva samo da se ceka!
Вратете се на почетокот Go down
Ana.b
Прваче
Прваче
Ana.b


Female
Број на мислења : 414
Age : 41
Локација : Skopje
Поени : 27953
Registration date : 2009-04-07

Кога да се почне со купување работи за бебето - Page 10 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кога да се почне со купување работи за бебето   Кога да се почне со купување работи за бебето - Page 10 Empty18.11.09 23:01

Mimi ne znam za druga prodavnica,jas vo Soravija rabotam,pa si gledam na imlog vo NUK stalno,zatoa ti pisav
Вратете се на почетокот Go down
marijat
Почетник
Почетник
marijat


Female
Број на мислења : 68
Age : 39
Локација : Gevgelija
Поени : 27477
Registration date : 2009-05-17

Кога да се почне со купување работи за бебето - Page 10 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кога да се почне со купување работи за бебето   Кога да се почне со купување работи за бебето - Page 10 Empty23.11.09 1:03

Mimi da na toa mislam Smile
Fala ti na ubavite zborovi i daj Boze se da bide kako sto treba i kaj vas.
Vie so detskata do kaj ste?Stigna?Ajde da ne izraduvas so ubavi vesti vo skoro vreme.Pozdravce
Вратете се на почетокот Go down
Mimi Petreska
Полуматурант
Полуматурант
Mimi Petreska


Female
Број на мислења : 591
Age : 37
Локација : Skopje
Расположение : Ja cekame Klara sekoj moment da ne poseti! :))
Поени : 28072
Registration date : 2009-04-14

Кога да се почне со купување работи за бебето - Page 10 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кога да се почне со купување работи за бебето   Кога да се почне со купување работи за бебето - Page 10 Empty23.11.09 12:14

Od sobata uste nisto. Plakarite kaj i da e treba da stignat vo tekov na nedelava, pa da se nadevame deka nema da i tekni na malava palavka da izlezi vo meguvreme. Nitu pa sme odlucile koja spalna ke ja kupuvame... haos! Vazno ako se porodam porano imam krevetce, kolicka, alista i cucli za pocetok, a drugoto otom potom Кога да се почне со купување работи за бебето - Page 10 Icon_smile) Кога да се почне со купување работи за бебето - Page 10 69779

I tebe marija so les, pa ke razmenuvame iskustva pak tuka posle porogaj Smile
Вратете се на почетокот Go down
Sara
Полуматурант
Полуматурант
Sara


Female
Број на мислења : 1006
Age : 42
Локација : Skopje
Расположение : среќно :-):-):-)
Поени : 29194
Registration date : 2008-11-10

Кога да се почне со купување работи за бебето - Page 10 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кога да се почне со купување работи за бебето   Кога да се почне со купување работи за бебето - Page 10 Empty23.11.09 20:12

Јас имав изнакупено се од креветче до количка до цуцла и шише, за гардероба па да не збориме мајка ми ме опреми за цела година хаха, и воопшто не ми е криво затоа што ако праќав некој друг да ми купува - којзнае како ќе изгледаше се тоа, вака се по мерак. Нормално секако дека и после тоа ќе треба да се докупат некои ситници - но јас сум си таква, да си бидам спремна се за секој случај.
Вратете се на почетокот Go down
Mimi Petreska
Полуматурант
Полуматурант
Mimi Petreska


Female
Број на мислења : 591
Age : 37
Локација : Skopje
Расположение : Ja cekame Klara sekoj moment da ne poseti! :))
Поени : 28072
Registration date : 2009-04-14

Кога да се почне со купување работи за бебето - Page 10 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кога да се почне со купување работи за бебето   Кога да се почне со купување работи за бебето - Page 10 Empty25.11.09 14:38

NI STIGNAA PLAKARITE!! Woohoo!! Кога да се почне со купување работи за бебето - Page 10 897427 Кога да се почне со купување работи за бебето - Page 10 427437 Zivi kejfovi sum!! Ali kako ispadnale luge, bombonka! Sega so merak koga ke mu vlezam cistenje, da gi zabrisam, pa posle ke gi naredam bebeskite raboti vnatre i poleka ke go vnesuvame i krevetceto vo sobata. Ke ni ostani da kupime lezaj za nas dvajca(i toa pod hitno), eden tv, dusekce za presoblekuvanje i koritce za banjkanje. Uh, ni se gleda krajot, dobro e!! Кога да се почне со купување работи за бебето - Page 10 69779
Вратете се на почетокот Go down
sanja83
Полуматурант
Полуматурант
sanja83


Female
Број на мислења : 715
Age : 41
Локација : Macedonia
Поени : 29644
Registration date : 2008-03-25

Кога да се почне со купување работи за бебето - Page 10 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кога да се почне со купување работи за бебето   Кога да се почне со купување работи за бебето - Page 10 Empty26.11.09 13:08

Јас сега кога влегов во 7 месец почнав да купувам работи за бебето!
Вчера си отидовме со мм и се што ни се допадна си зедовме!
Зедов бенкиции, ѕиври со стапалца, тетра пелени и шведски пелени, зеленки убави шпикозни, друго комплетче со бенкица, ѕиври, ракавички, лигарче, капичка, бањарче, кебенце, едно убаво белко комплетче за кога ќе излеземе од болница здравје, боденца бело и црвено, козметика за бебе од бекутан и тоа!
Сакавме да земеме и креветче, но си рековме ајде него ќе го земеме кога ќе влезам во 9 месец!
Инаку незнам што да земам за изнесување на бебето од болница дали корпа или седиште за кола што може да се користи и како корпа, незнам! Седиштата се околу 3 000ден, ама се користат до 9месеци, и незнам што е подобро да земам?!??
Вратете се на почетокот Go down
sole
Почетник
Почетник
avatar


Female
Број на мислења : 47
Age : 42
Локација : Skopje
Поени : 27257
Registration date : 2009-06-25

Кога да се почне со купување работи за бебето - Page 10 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кога да се почне со купување работи за бебето   Кога да се почне со купување работи за бебето - Page 10 Empty26.11.09 13:34

Jas pocnav da potkupuvam raboti kon krajot na 5-ti mesec iako site mi vikaa deka e rano.. Si napraviv spisok i pocnav so kupuvanje. Sekoj mesec po nesto. Mi ostanaa uste nekoi sitnici i raboti koi mene ke mi bidat potrebni za vo bolnica i po izleguvanjeto vo bolnica. Do sega imam kupeno peleni tetra i svedski, bodi benkici, banjarka, spikozni, kompletcinja so kapce i rakavici, pizamki, kebence, becutan kozmetika, pavloviceva, jekoderm, pumpica za nos, nozicki za nokti, sise...
Krevetce imame, ni preostanuva uste da kupime dusece i kolicka. Duseceto ke go zememe na pocetokot na dekemvri a za kolickata planirame do Nova Godina.
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Кога да се почне со купување работи за бебето - Page 10 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кога да се почне со купување работи за бебето   Кога да се почне со купување работи за бебето - Page 10 Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Кога да се почне со купување работи за бебето
Вратете се на почетокот 
Страна 10 of 12Отиди на страна : Previous  1, 2, 3 ... 9, 10, 11, 12  Next
 Similar topics
-

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Семејство :: Бременост и планирање семејство-
Отиди до: