Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Првиот македонски семееен форум
 
HomeHome  Регистрирајте сеРегистрирајте се  Влез  
Portal
Родители и деца
Влез
Член:
Лозинка:
Логирај ме автоматски на секоја моја посета: 
:: Си ја заворавив лозинката!
Септември 2024
ПонВтоСреЧетПетСабНед
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      
CalendarCalendar
Барај
 
 

Display results as :
 

 


Rechercher Advanced Search

 

 HSG, лапароскопија или хистероскопија?

Go down 
+54
Natasha
Minamina
tanja_
maca maca
simoham
monika kusibojovska
paola
ari
Sarah
Praska
biljanag
hristijana
sofidavid
Radmila
gorde
lavce
MarijaS
maci
Sestricka
SANICKA
Elizabeta82
Mama Ane
fibimk
margarita
milena p
KATIC
dzi-dzi
radost
danielap
nale
pepa
peperutka
jasmina i ace
bobica
lila_mk
Monika
sonjamfk
sanja83
skorpija
Lili
Mina
hormonce
Sandra
natali
Kinky
majuvce
Kiki
Biljana795
baby24
Jovana's mom
betavitevit
kavadarcanka
sonja 35
vedrana
58 posters
Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4, 5 ... 9 ... 14  Next
АвторПорака
vedrana
Полуматурант
Полуматурант
vedrana


Female
Број на мислења : 585
Age : 44
Локација : Skopje
Расположение : Feelings change - memories don’t., but we belive in God
Поени : 30263
Registration date : 2008-03-06

HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Резулати од HSG   HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 4 Empty10.09.08 13:30

Na mojata dijagnoza pisuva :
Mala trijaglesta polipoidna formacija vo proekcija na Cavum uteri, ostanatiot naod ureden.
Kakvi se vasite rezultati?
Вратете се на почетокот Go down
betavitevit
Прваче
Прваче
betavitevit


Female
Број на мислења : 166
Age : 49
Локација : Skopje
Поени : 29794
Registration date : 2008-06-04

HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: HSG, лапароскопија или хистероскопија?   HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 4 Empty10.09.08 18:34

vedrana напиша:
Stvarno fala za poddrskata koj sto mi ja davate :big hug: So Gospod napred
Samo sepak me zagrizuva polipot iako doktorot rece deka ne e toa problem, citam na internetov deka treba da se odstrani so Histeroskopija zasto moze da bide precka pri zabremenuvanjeto i vo tekot na bremenosta, svarno neznam sto da mislam............ :Oh: :Oh:
Koga ke imas problemi kako moite ke razmisluvas za se po 10 pati.............................
Јас веќе напишав на друга тема-имав ендометријален полип на матката доста голем(1,5см. на 3см.),ми го открија со вагинално ехо.Ми препорачаа да го извадам со хистероскопија бидејки теоретски полипот можел да пречи при забременување,а исто да предизвика спонтан абортус.
Тебе и на сите други што чекате бебуши ви посакувам што побрзо да си дочекате. :big hug:
Вратете се на почетокот Go down
hormonce
Матурант
Матурант
hormonce


Female
Број на мислења : 1823
Age : 47
Локација : skopje
Расположение : блесаво!
Поени : 29553
Registration date : 2008-08-31

HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: HSG, лапароскопија или хистероскопија?   HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 4 Empty10.09.08 19:36

Значи,јас следниот месец одам во Државна на лапароскопија,сега ми преостанува да барам врски за кај д-рот што сакам да ме оперира и психички да се припремам.
Вратете се на почетокот Go down
sanja83
Полуматурант
Полуматурант
sanja83


Female
Број на мислења : 715
Age : 41
Локација : Macedonia
Поени : 30304
Registration date : 2008-03-25

HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: HSG, лапароскопија или хистероскопија?   HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 4 Empty11.09.08 8:07

Ведрана можеби тоа полипче што го имало кај тебе е многу мало и затоа д-рот ти рекол дека тоа не смета при забременувањето, а betavitevit кажа дека кај неа бил поголем, па и на тоа е најдено решение, гледаш нема потреба да се грижиш, треба малку позитивно да мислиме........
Вратете се на почетокот Go down
vedrana
Полуматурант
Полуматурант
vedrana


Female
Број на мислења : 585
Age : 44
Локација : Skopje
Расположение : Feelings change - memories don’t., but we belive in God
Поени : 30263
Registration date : 2008-03-06

HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: HSG, лапароскопија или хистероскопија?   HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 4 Empty11.09.08 8:33

A dali mojov naod od HSGto znaci deka polipot se naoga vo matkata ili ................? Zasto pisuva mala trijaglesta polipoidan formacija vo proekcija na CAVUM UTERI
Вратете се на почетокот Go down
hormonce
Матурант
Матурант
hormonce


Female
Број на мислења : 1823
Age : 47
Локација : skopje
Расположение : блесаво!
Поени : 29553
Registration date : 2008-08-31

HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: HSG, лапароскопија или хистероскопија?   HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 4 Empty11.09.08 15:48

Мислам дека тоа значи на грлото на матката,но не сум сигурна.Нека каже и некој друг.Полипот не е воопшто страшен,не се секирај.
Вратете се на почетокот Go down
betavitevit
Прваче
Прваче
betavitevit


Female
Број на мислења : 166
Age : 49
Локација : Skopje
Поени : 29794
Registration date : 2008-06-04

HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: HSG, лапароскопија или хистероскопија?   HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 4 Empty11.09.08 16:05

Јас мислам дека "cavum" е шуплина а не врат,значи полипот е во матката а не на вратот на матката.Сепак најдобро е да прашаш кога ќе одиш кај матичниот гениколог. :big hug:
Вратете се на почетокот Go down
hormonce
Матурант
Матурант
hormonce


Female
Број на мислења : 1823
Age : 47
Локација : skopje
Расположение : блесаво!
Поени : 29553
Registration date : 2008-08-31

HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: HSG, лапароскопија или хистероскопија?   HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 4 Empty11.09.08 16:31

vedrana напиша:
A dali mojov naod od HSGto znaci deka polipot se naoga vo matkata ili ................? Zasto pisuva mala trijaglesta polipoidan formacija vo proekcija na CAVUM UTERI

Ведрана,еве ти најдов еден линк ,мислам дека ќе ти помогне.Да, Cavum е шупплина,моја грешка,Извини.
http://www.forum.hr/showthread.php?t=308190&page=14
Вратете се на почетокот Go down
Sandra
Полуматурант
Полуматурант
avatar


Female
Број на мислења : 821
Age : 43
Локација : Skopje
Расположение : Prekrasno :)
Поени : 29981
Registration date : 2008-07-22

HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: HSG, лапароскопија или хистероскопија?   HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 4 Empty11.09.08 16:32

Во матката е!
Вратете се на почетокот Go down
vedrana
Полуматурант
Полуматурант
vedrana


Female
Број на мислења : 585
Age : 44
Локација : Skopje
Расположение : Feelings change - memories don’t., but we belive in God
Поени : 30263
Registration date : 2008-03-06

HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: HSG, лапароскопија или хистероскопија?   HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 4 Empty12.09.08 7:58

Jas uste cekam skroz da mi prestane ova krvarenjevo. Ne e bas nekoe krvarenje imam samo na toaletnata hartija i na vloskata po malku eve veke denes e 3 den :Oh: nema kraj. Abe zensko toa ti e prvo PMS cimptomi, posle 5-7 dena ciklus. Znaci dali 10tina dena vo mesecot sme raat. Kaj mene ovoj mesec pa i HSGto pa pak krvarenje, taman toa ke zavrsi za edna nedela Menzis......................ludnica.
Toa mu go vikam i an Doktorot koga pravev HSG a on vika moze ovoj mesec nema a dobies, pa ke bides raat 9 meseci........................a jas mu vikam kako sto imam sreka jas so krvarenjata i za tie 9 meseci nema da ostanam raat............................ :tup:
Вратете се на почетокот Go down
sonjamfk
Бруцош
Бруцош
sonjamfk


Female
Број на мислења : 2640
Age : 59
Локација : skopje
Поени : 30258
Registration date : 2008-07-28

HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: HSG, лапароскопија или хистероскопија?   HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 4 Empty12.09.08 9:15

mene mi pravea histeroskopija i po tri meseci ostanav bremene. ne gubete nadez , samo napred.
Вратете се на почетокот Go down
sonja 35
Прваче
Прваче
sonja 35


Female
Број на мислења : 392
Age : 52
Локација : makedonija
Поени : 29808
Registration date : 2008-07-18

HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: HSG, лапароскопија или хистероскопија?   HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 4 Empty15.09.08 10:29

Има шанси денес да ми прават ХСГ,треба да ми јават до 12 ч.Ќе правам во Струга,ама ќе одам заедно со мојот д-р.Држете ми среќа,прво да успеат да закажат,а потоа и да е се во ред.Ме фаќа страв по малку...
Вратете се на почетокот Go down
hormonce
Матурант
Матурант
hormonce


Female
Број на мислења : 1823
Age : 47
Локација : skopje
Расположение : блесаво!
Поени : 29553
Registration date : 2008-08-31

HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: HSG, лапароскопија или хистероскопија?   HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 4 Empty15.09.08 11:28

Соња,не се секирај,воопшто не е страшно,намајлку пак болно.Се надевам дека ќе завршиш работа денес,ќе бидат проодни каналите и те чекаме да ни пишеш.Среќно!
Вратете се на почетокот Go down
vedrana
Полуматурант
Полуматурант
vedrana


Female
Број на мислења : 585
Age : 44
Локација : Skopje
Расположение : Feelings change - memories don’t., but we belive in God
Поени : 30263
Registration date : 2008-03-06

HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: HSG, лапароскопија или хистероскопија?   HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 4 Empty15.09.08 12:43

Nikoj ne mi odgovori dali imal iskustvo so polip vo matkata
Mene na HSGto mi najdoa mal polip, za koj sto dokotorot veli da pocekame 2-3 meseci dali ke ostam trudna, pa posle toa ke vidime..............
Вратете се на почетокот Go down
betavitevit
Прваче
Прваче
betavitevit


Female
Број на мислења : 166
Age : 49
Локација : Skopje
Поени : 29794
Registration date : 2008-06-04

HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: HSG, лапароскопија или хистероскопија?   HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 4 Empty15.09.08 12:53

vedrana напиша:
Nikoj ne mi odgovori dali imal iskustvo so polip vo matkata
Mene na HSGto mi najdoa mal polip, za koj sto dokotorot veli da pocekame 2-3 meseci dali ke ostam trudna, pa posle toa ke vidime..............
Па јас ти го пишав моето искуство.Мене ми рекоа прво да го отстранам полипот а потоа да забременам.Би те советувала ако не ти е мачно и тешко да отидеш во државна болница и да го побараш др.Григор Димитров да ти ги види резултатите од HSG и да ти каже негово мислење. :big hug:
Вратете се на почетокот Go down
sonjamfk
Бруцош
Бруцош
sonjamfk


Female
Број на мислења : 2640
Age : 59
Локација : skopje
Поени : 30258
Registration date : 2008-07-28

HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: HSG, лапароскопија или хистероскопија?   HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 4 Empty15.09.08 14:00

betavitevit напиша:
vedrana напиша:
Nikoj ne mi odgovori dali imal iskustvo so polip vo matkata
Mene na HSGto mi najdoa mal polip, za koj sto dokotorot veli da pocekame 2-3 meseci dali ke ostam trudna, pa posle toa ke vidime..............
Па јас ти го пишав моето искуство.Мене ми рекоа прво да го отстранам полипот а потоа да забременам.Би те советувала ако не ти е мачно и тешко да отидеш во државна болница и да го побараш др.Григор Димитров да ти ги види резултатите од HSG и да ти каже негово мислење. :big hug:
i jas ti imam pisano za moeto iskustvo. isto kako betavitevit i jas bev kaj gligor dimitrov i sum pre zadovolna .
Вратете се на почетокот Go down
sonja 35
Прваче
Прваче
sonja 35


Female
Број на мислења : 392
Age : 52
Локација : makedonija
Поени : 29808
Registration date : 2008-07-18

HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: HSG, лапароскопија или хистероскопија?   HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 4 Empty16.09.08 12:48

Девојки,еве сум.Вчера направив ХСГ,имав некое запушување на десниот канал,ама се се среди,сега се ми е како што треба.Нема потреба од лапароскопија,фала му на бога.Изгледа дека сум слаба жена,зш многу ме болеше,а и денес не сум како што треба,ама ќе издржам зш БЕБЕ е во прашање.Фала ви на сите што ми дадовте подршка :big hug: за сите!!!
Вратете се на почетокот Go down
Kinky
Апсолвент
Апсолвент
Kinky


Female
Број на мислења : 3810
Age : 49
Локација : во земјата на чудата
Поени : 30569
Registration date : 2008-08-26

HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: HSG, лапароскопија или хистероскопија?   HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 4 Empty16.09.08 15:02

Jas se onesvestiv na masata od bolki koga mi pravea HSG:), a nemav nikakvo zapusuvanje, no ne mislam deka sum slaba:), bas naprotiv:).. Posle toa, uste 3 dena lezev so macnini i nagoni za povrakjanje. Sekoj organizam razlicno reagira.
Tolku sme nie zenite izmrcvareni koga se raboti za ispituvanjata povrzani so sterilitet, mi se cini deka treba site treba da dobieme ordeni za hrabrost:). Retko koj maz bi gi izdrzal tie brojni proceduri.
Вратете се на почетокот Go down
sonja 35
Прваче
Прваче
sonja 35


Female
Број на мислења : 392
Age : 52
Локација : makedonija
Поени : 29808
Registration date : 2008-07-18

HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: HSG, лапароскопија или хистероскопија?   HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 4 Empty16.09.08 15:40

Се утешив малку,мислев дека само мене ме болеше.Д-р ми рече овој месец да не се обидуваме,зш сепак рендгенот е зрачење,ама затоа другиот месец krevet ,дали и кај вас беше така?Сеуште крварам по малку,а не ми дадоа да пијам никакви антибиотици.
Вратете се на почетокот Go down
vedrana
Полуматурант
Полуматурант
vedrana


Female
Број на мислења : 585
Age : 44
Локација : Skopje
Расположение : Feelings change - memories don’t., but we belive in God
Поени : 30263
Registration date : 2008-03-06

HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: HSG, лапароскопија или хистероскопија?   HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 4 Empty16.09.08 15:45

Jas posle HSGto krvarev slabo 3-4 dena, a mi dade doktorot da pijam antibiotici 5 dena (toa e obavezna procedura posle ovaa postapka za da se sprecat infekcii).
Za odnosi nas ni rece deka moze da imame bez nikakov problem,2-3 meseci posle HSGto e najdobar termin za zabremenuvanje, samo sto jas cekav da mi prestane krvarenjeto i posle toa krevet pa sto dade Gospod.
Sto ti pisuvase vo naodot?
A zaboraviv da kazam mi dade Dohiciclin-antibiotik, a inace jas pred da go pravam HSGto se napiv Spazmeks za da mi gi ublazi bolkite. Jas imav samo nelagodnost vo dolniot del na stomakot no nebese nesto sto nemoze da se izdrzi........ne pominav loso.........samo sto doktorot mi rece dokolku ima bilo kakvo zapusuvanje togas e bolno, kako sto bil slucajot kaj tebe........seto toa pomina i ke se zaboravi............i bolkata i stravot i se ostanato........samo za BEBE
Ima li nekoj iskustvo so HISTEROSKOPIJA, kakva e taa procedura i dali ima nekoj praveno vo Sistina? I kolku kosta?
Zasto najverojatno po 3 meseci jas ke mora da pravam
Pa zenski HELP
sonja 35 напиша:
Се утешив малку,мислев дека само мене ме болеше.Д-р ми рече овој месец да не се обидуваме,зш сепак рендгенот е зрачење,ама затоа другиот месец krevet ,дали и кај вас беше така?Сеуште крварам по малку,а не ми дадоа да пијам никакви антибиотици.
Ne procitav kade go pravese HSGto?
Вратете се на почетокот Go down
sonja 35
Прваче
Прваче
sonja 35


Female
Број на мислења : 392
Age : 52
Локација : makedonija
Поени : 29808
Registration date : 2008-07-18

HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: HSG, лапароскопија или хистероскопија?   HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 4 Empty16.09.08 15:55

Имам само снимки,а некој посебен наод немам,можеби зашто мене матичниот ми го правеше ХСГ-то,па се е заведено во компјутер.Не ми е јасно за антибиотиците,баш го прашав,а тој рече дека немало потреба.
Вратете се на почетокот Go down
vedrana
Полуматурант
Полуматурант
vedrana


Female
Број на мислења : 585
Age : 44
Локација : Skopje
Расположение : Feelings change - memories don’t., but we belive in God
Поени : 30263
Registration date : 2008-03-06

HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: HSG, лапароскопија или хистероскопија?   HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 4 Empty16.09.08 15:56

I mene ne mi e jasno zosot ne ti dale antibiotici................site sto gi znam i sto pravele HSG piele antibiotici posle toa...........taka da ne znam Neutral
Вратете се на почетокот Go down
sonja 35
Прваче
Прваче
sonja 35


Female
Број на мислења : 392
Age : 52
Локација : makedonija
Поени : 29808
Registration date : 2008-07-18

HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: HSG, лапароскопија или хистероскопија?   HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 4 Empty16.09.08 16:02

А зш ќе правиш хистероскопија?За што е тоа?
Вратете се на почетокот Go down
vedrana
Полуматурант
Полуматурант
vedrana


Female
Број на мислења : 585
Age : 44
Локација : Skopje
Расположение : Feelings change - memories don’t., but we belive in God
Поени : 30263
Registration date : 2008-03-06

HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: HSG, лапароскопија или хистероскопија?   HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 4 Empty16.09.08 16:04

Pa ako ne ostanam trudna ovie 2-3 meseci ke pravam Histeroskopija za da mi go otstranat polipot sto mi go najdoa na HSGto
Sega mora da odam
prasaj an PM sto te interesira sto mozam ke pomognam
Вратете се на почетокот Go down
Kiki
Полуматурант
Полуматурант
Kiki


Female
Број на мислења : 972
Age : 47
Локација : Skopje
Расположение : :)
Поени : 30313
Registration date : 2008-05-15

HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: HSG, лапароскопија или хистероскопија?   HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 4 Empty16.09.08 22:16

sonja 35 напиша:
Се утешив малку,мислев дека само мене ме болеше.Д-р ми рече овој месец да не се обидуваме,зш сепак рендгенот е зрачење,ама затоа другиот месец krevet ,дали и кај вас беше така?Сеуште крварам по малку,а не ми дадоа да пијам никакви антибиотици.

Mene mi dade mnogu jak antibiotik i toa 1 den pred HSG,denta i naredniot den i tolku. I jas mislev deka ke mi kaze da pravime ovoj mesec pauza, zaradi rendgenot a i zaradi lekarstvata,ama naprotiv posle 1 nedela mi napravi inseminacija. Jas krvarev 1-2 dena, izgleda e individualno
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: HSG, лапароскопија или хистероскопија?   HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 4 Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
HSG, лапароскопија или хистероскопија?
Вратете се на почетокот 
Страна 4 of 14Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4, 5 ... 9 ... 14  Next

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Семејство :: Бременост и планирање семејство-
Отиди до: