Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Првиот македонски семееен форум
 
HomeHome  Регистрирајте сеРегистрирајте се  Влез  
Portal
Родители и деца
Влез
Член:
Лозинка:
Логирај ме автоматски на секоја моја посета: 
:: Си ја заворавив лозинката!
Јуни 2024
ПонВтоСреЧетПетСабНед
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
CalendarCalendar
Барај
 
 

Display results as :
 

 


Rechercher Advanced Search

 

 HSG, лапароскопија или хистероскопија?

Go down 
+54
Natasha
Minamina
tanja_
maca maca
simoham
monika kusibojovska
paola
ari
Sarah
Praska
biljanag
hristijana
sofidavid
Radmila
gorde
lavce
MarijaS
maci
Sestricka
SANICKA
Elizabeta82
Mama Ane
fibimk
margarita
milena p
KATIC
dzi-dzi
radost
danielap
nale
pepa
peperutka
jasmina i ace
bobica
lila_mk
Monika
sonjamfk
sanja83
skorpija
Lili
Mina
hormonce
Sandra
natali
Kinky
majuvce
Kiki
Biljana795
baby24
Jovana's mom
betavitevit
kavadarcanka
sonja 35
vedrana
58 posters
Отиди на страна : Previous  1 ... 6 ... 8, 9, 10 ... 14  Next
АвторПорака
Kinky
Апсолвент
Апсолвент
Kinky


Female
Број на мислења : 3810
Age : 49
Локација : во земјата на чудата
Поени : 30094
Registration date : 2008-08-26

HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 9 Empty
ПишувањеПредмет: Re: HSG, лапароскопија или хистероскопија?   HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 9 Empty06.02.09 14:21

Ama ne mozes taka da se sporeduvas so sekoj sto pravel histeroskopija:), sekoja zena e slucaj za sebe:).
Ne se zamaraj, ke pomine, mora da kape dodeka ne se iscisti skroz.
Вратете се на почетокот Go down
vedrana
Полуматурант
Полуматурант
vedrana


Female
Број на мислења : 585
Age : 43
Локација : Skopje
Расположение : Feelings change - memories don’t., but we belive in God
Поени : 29788
Registration date : 2008-03-06

HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 9 Empty
ПишувањеПредмет: Re: HSG, лапароскопија или хистероскопија?   HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 9 Empty06.02.09 14:25

Не бе не се споредувам, знам јас дека секој случај си е за себе, само незнам зошто толку се одолговлечи работава, можеби како штп викаш ти мора да капе за да се исчисти, ама незнам тогаш која е целта на овие хормонски апчиња што ми ги дадоа silent
Вратете се на почетокот Go down
pepa
Полуматурант
Полуматурант
pepa


Female
Број на мислења : 719
Age : 45
Локација : poima nemam
Поени : 28904
Registration date : 2009-01-02

HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 9 Empty
ПишувањеПредмет: Re: HSG, лапароскопија или хистероскопија?   HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 9 Empty06.02.09 14:41

Vedrana opusti se, ne misli na toa, kako sto rece Kinky ne mozes i ne treba so nikoj da se sporeduvas. Se sekavas jas koga sekoj den prasuvav na forumot dali e normalno da krvaram po malku recisi cel mesec posle prekinot vo 26 nedela? I jas se grizev i se nervirav zasto lekarot mi rece maximum10-15 dena bi trebalo da krvaris, ama koga otidov na kontrola i vidovme se e ok a jas po malku si krvaram lekarot rece nisto ke se sredi samo od sebe nema pravila. I taka i bidna. So zagrizenosta i nervozite nisto ne si pomognav. E otkako dobiv ciklus veke se se sredi. Sega pak mi kasni menzisot ama resiv veke ne mislam na toa. Sve sum vo nekoi grizi, vise nervite mi se epten tenki. A kako sto gledam i ti postojano si zagrizena, samo opusti se na kraj se ke izleze dobro
Вратете се на почетокот Go down
Kinky
Апсолвент
Апсолвент
Kinky


Female
Број на мислења : 3810
Age : 49
Локација : во земјата на чудата
Поени : 30094
Registration date : 2008-08-26

HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 9 Empty
ПишувањеПредмет: Re: HSG, лапароскопија или хистероскопија?   HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 9 Empty06.02.09 15:00

Vedrana, ne sum piela Primolut, ne znam za sto se dava.
A ne mora da znaci deka se sto ti dale da pies e za da prestane krvarenjeto...
Inace, kolku za sporedba:), posle poroduvanjeto krvarev celi tri meseci (a normalno e 40 dena). Nemav nikakov problem, si bev na kontrola, se bese vo red. Ednostavno, sekoj organizam si reagira na svoj nacin:), i ne treba da skokame i da se panicime ako naseto se razlikuva od drugite:).
Вратете се на почетокот Go down
vedrana
Полуматурант
Полуматурант
vedrana


Female
Број на мислења : 585
Age : 43
Локација : Skopje
Расположение : Feelings change - memories don’t., but we belive in God
Поени : 29788
Registration date : 2008-03-06

HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 9 Empty
ПишувањеПредмет: Re: HSG, лапароскопија или хистероскопија?   HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 9 Empty06.02.09 15:03

Мене ми дадоа Цикло-Прогинова се пијат по шема, ми рекоа дека се за полесно зараснуванје на местата (ендометриумот)од каде што се отстранети израстоците на матката и за регулирање на крварењето
Вратете се на почетокот Go down
Kinky
Апсолвент
Апсолвент
Kinky


Female
Број на мислења : 3810
Age : 49
Локација : во земјата на чудата
Поени : 30094
Registration date : 2008-08-26

HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 9 Empty
ПишувањеПредмет: Re: HSG, лапароскопија или хистероскопија?   HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 9 Empty06.02.09 15:19

Aha, koj znae kako mi se uvrtel vo glava Primolut Nor:))

Pa dobro, togas trpenie, ke se sredi, ne moze preku nok:).
Ke izvadis zab pa krvaris po malku so denovi, i te boli, pa ne mozes da jades... a kamo li vnatresno otstranuvanje na izrastoci, kade sto potesko zarasnuva.
Вратете се на почетокот Go down
vedrana
Полуматурант
Полуматурант
vedrana


Female
Број на мислења : 585
Age : 43
Локација : Skopje
Расположение : Feelings change - memories don’t., but we belive in God
Поени : 29788
Registration date : 2008-03-06

HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 9 Empty
ПишувањеПредмет: Re: HSG, лапароскопија или хистероскопија?   HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 9 Empty27.02.09 12:03

Kakva bese vasiot ciklus posle hiseroskopijata???
Eve jas sum pri kraj, najverojatno ako mi zavrsi do togas, vo ponedelnik odam na kontrola pa so Gospod napred
Вратете се на почетокот Go down
pepa
Полуматурант
Полуматурант
pepa


Female
Број на мислења : 719
Age : 45
Локација : poima nemam
Поени : 28904
Registration date : 2009-01-02

HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 9 Empty
ПишувањеПредмет: Re: HSG, лапароскопија или хистероскопија?   HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 9 Empty27.02.09 12:41

Kaj si be Vedrance, bas se izraduvav koga vidov deka si pisala, odamna nemam nisto procitano od tebe. Kako si? Inace za ciklusot, prvata menstruacija posle histeroskopija mi bese poobilna od voobicaeno i mi traese 7 dena (a inace obicno imam krvarenje 4-5 dena), a veke od vtoriot ciklus se si bese najnormalno po staro. Inace ciklusot mi traese isto po 28-29 dena. Pozdrav!
Вратете се на почетокот Go down
KATIC
Полуматурант
Полуматурант
KATIC


Female
Број на мислења : 1434
Age : 41
Локација : Domicka
Расположение : vo iscekuvaje.... za laparoskopija
Поени : 29134
Registration date : 2009-02-16

HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 9 Empty
ПишувањеПредмет: Re: HSG, лапароскопија или хистероскопија?   HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 9 Empty28.02.09 10:42

Jas ke moram da pravam HSG po vtor pat. Prviot pat ispadna deka jajcevodite ne se proodni , kontrast imase do kraj ama ne se izli. Sega mi preporaca eden prof. HSG da napravam na 9 ili 10 den, no pred toa da mi dadat nekoi kapki od koi krvarenjeto zapiralo na 5 den. Posle toa imalo otoci koi trebalo da spadnat do 9-10 den pa HSG - to naj pravilno bilo togas. Sega znam kako e i pomalku mi e strav. Ama ke se izdrzuva.
Вратете се на почетокот Go down
milena p
Полуматурант
Полуматурант
milena p


Female
Број на мислења : 611
Age : 42
Локација : sekade po malku
Расположение : very good
Поени : 29019
Registration date : 2008-09-19

HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 9 Empty
ПишувањеПредмет: Re: HSG, лапароскопија или хистероскопија?   HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 9 Empty28.02.09 10:56

Jas pravev HSG pred 2 godini otprilika.procesot ne e voopsto bolen.malku e neprijatno ,ima malku peckanje ,ama nisto strasno.na naodot pisuvase deka dvete tubi t.e. kanali se proodni,ama doktorot koj sto e od sk a raboti vo kumanovo vo bolnicata mi rece da mi pravi procistuvanje na kanalite.go napravivme i toa am seuste nisto.
Вратете се на почетокот Go down
margarita
Прваче
Прваче
margarita


Female
Број на мислења : 343
Age : 48
Локација : skopje
Расположение : supeeeerrrrr
Поени : 28349
Registration date : 2009-02-07

HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 9 Empty
ПишувањеПредмет: Re: HSG, лапароскопија или хистероскопија?   HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 9 Empty28.02.09 15:49

A dobro luge, jas pravev HSG i tubite se odlicni rece doktorot, moram li da pravam laparoskopija i histeroskopija? Sto mislite?
Вратете се на почетокот Go down
milena p
Полуматурант
Полуматурант
milena p


Female
Број на мислења : 611
Age : 42
Локација : sekade po malku
Расположение : very good
Поени : 29019
Registration date : 2008-09-19

HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 9 Empty
ПишувањеПредмет: Re: HSG, лапароскопија или хистероскопија?   HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 9 Empty28.02.09 17:22

i mene me pratija da pravamlaparoskopija ama jas ne bev.stom dvata kanala se proodni jas mislam deka nema potreba za toa.barav mislenje od drug doktor i on mi rece deka ne mora da se pravo laparoskopija.rece pred toa da se napravat drugi polesni ispituvanja.
Вратете се на почетокот Go down
margarita
Прваче
Прваче
margarita


Female
Број на мислења : 343
Age : 48
Локација : skopje
Расположение : supeeeerrrrr
Поени : 28349
Registration date : 2009-02-07

HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 9 Empty
ПишувањеПредмет: Re: HSG, лапароскопија или хистероскопија?   HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 9 Empty28.02.09 17:37

Pa zatoa milena i jas se mislev, ne znam dali da odam bidejki kanalite mi se dobri, a i site ispituvanja sto mi gi pravea bea dobri.
Вратете се на почетокот Go down
milena p
Полуматурант
Полуматурант
milena p


Female
Број на мислења : 611
Age : 42
Локација : sekade po malku
Расположение : very good
Поени : 29019
Registration date : 2008-09-19

HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 9 Empty
ПишувањеПредмет: Re: HSG, лапароскопија или хистероскопија?   HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 9 Empty28.02.09 17:48

pobaraj vtoro pa ako treba i treto mislenje od drigi doktori.bas da vidis sto ke ti kazat.
Вратете се на почетокот Go down
margarita
Прваче
Прваче
margarita


Female
Број на мислења : 343
Age : 48
Локација : skopje
Расположение : supeeeerrrrr
Поени : 28349
Registration date : 2009-02-07

HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 9 Empty
ПишувањеПредмет: Re: HSG, лапароскопија или хистероскопија?   HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 9 Empty28.02.09 18:02

da da, sakam da odam kaj Petanovski, pa ke vidime, zdravje
Вратете се на почетокот Go down
Kinky
Апсолвент
Апсолвент
Kinky


Female
Број на мислења : 3810
Age : 49
Локација : во земјата на чудата
Поени : 30094
Registration date : 2008-08-26

HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 9 Empty
ПишувањеПредмет: Re: HSG, лапароскопија или хистероскопија?   HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 9 Empty04.03.09 9:45

Margarita, i mene naodot na HSG mi bese ureden, ama napraviv i histeroskopija pred in vitroto, a posle spontaniot, bas po preporaka na d-r Petanovski. Cim odis kaj nego, nemaj gajle:).
I mene mi bese normalen, nemase nekoi golemi oscilacii i promeni vo vremetraenjeto i obilnosta na krvarenjeto.
Вратете се на почетокот Go down
fibimk
Бруцош
Бруцош
fibimk


Female
Број на мислења : 2158
Age : 50
Локација : Makedonija
Расположение : voglavno OK
Поени : 29284
Registration date : 2009-02-25

HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 9 Empty
ПишувањеПредмет: Хистероскопија   HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 9 Empty06.03.09 19:10

Bi ve zamolila zenski da mi objasnite koj e ovaj zafat i zosto se pravi?Mislam kakvi problemi imavte prethodno stom doktort vi go sovetuva kako potreba...Procitav polipi,miomi,grebenje,operacii,anestezii.....ama ne mozam da ve razberam.....
Jas imam 2 miomi pa se prasuvam treba li i jas ova da go pravam?
sonja 35 напиша:
Па јас немам полицистични јајници,Д-р само сакала да се осигура дека каналите се во ред иако и самата ми вели дека можда ќе нема потреба ама ајде за секој случај.И што ми предлагате сега вие,а?
Sonja tebe ti treba HSG...toa ti e za proodnost na kanalite...i se pravi Struga da znajs...ne mora da odis podaleku....ke zakazis i to e to.Sestra mi pravese...rece malku boli,ali se izdrzuva...redat nekoja tecnost pa posle nekoj aparat i se osekalo nekoe vibriranje...inaku e invanzivna metoda ali istovremeno se cistat i kanalite ako se zapuseni ali malku zapuseni....ali ke dobijas izvestaj posle....ako te zanima doktor i broj od Struga kazi
Laparaskopija e operacija na miomi cisti i slicno...se vleguva so instrument vaginalno i preku stomak...bar taka mislam.....
Вратете се на почетокот Go down
Mama Ane
Форумски газда
Форумски газда
Mama Ane


Female
Број на мислења : 5798
Age : 48
Локација : skopje
Расположение : во неизвесност
Поени : 30901
Registration date : 2008-11-06

HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 9 Empty
ПишувањеПредмет: Re: HSG, лапароскопија или хистероскопија?   HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 9 Empty09.03.09 9:46

Дали е потребно пред хистероскопија да се пие Јасмин? И дали треба за време на циклус да се прави или тоа нема врска?
Вратете се на почетокот Go down
pepa
Полуматурант
Полуматурант
pepa


Female
Број на мислења : 719
Age : 45
Локација : poima nemam
Поени : 28904
Registration date : 2009-01-02

HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 9 Empty
ПишувањеПредмет: Re: HSG, лапароскопија или хистероскопија?   HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 9 Empty09.03.09 15:03

Kolku sto znam od moe iskustvo ne e zadolzitelno da se pie Yasmin, barem jas ne piev.
Вратете се на почетокот Go down
vedrana
Полуматурант
Полуматурант
vedrana


Female
Број на мислења : 585
Age : 43
Локација : Skopje
Расположение : Feelings change - memories don’t., but we belive in God
Поени : 29788
Registration date : 2008-03-06

HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 9 Empty
ПишувањеПредмет: Re: HSG, лапароскопија или хистероскопија?   HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 9 Empty12.03.09 14:16

И јас не пиев ништо пред хистероскопијата, ама немора да значи, секој доктор има различен пристап, а и секоја пациентка е различна...
Вратете се на почетокот Go down
KATIC
Полуматурант
Полуматурант
KATIC


Female
Број на мислења : 1434
Age : 41
Локација : Domicka
Расположение : vo iscekuvaje.... za laparoskopija
Поени : 29134
Registration date : 2009-02-16

HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 9 Empty
ПишувањеПредмет: Re: HSG, лапароскопија или хистероскопија?   HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 9 Empty16.03.09 11:46

zdravo na site! dali nekoja od vas sto ima praveno laparoskopija , moze da mi kaze kako doktorot dojde do zaklucok deka bas laparoskopija treba da se pravi, a ne nesto drugo. koi ispituvanja bea praveni i se drugo sto e povrzano so toa. mene samo hsg mi napravija i eho 5 meseci gledavme folikuli Doktorkata rece deka imam debela obvivka na jajnicite jajnicite ne mi se proodni pa moralo laparoskopija. Se konsultirav i so eden prof. dr. od skopje i mi rece seka mora uste 1 hsg zatoa sto ne bilo kako sto treba napraveno, a za obvivkata na jajnicite i za goleminata na folikulite rece deka ehoto sekogas nee tocna metoda za sledenje. sega meram BT, treba da meram 2 meseci pa vtoroto hsg da se napravi i da se vidat rezultatite. zatoa mnogu me interesiraat vasite iskustva. blagodaram odmapred
Вратете се на почетокот Go down
Elizabeta82
Почетник
Почетник
avatar


Female
Број на мислења : 52
Age : 42
Локација : Skopje
Поени : 28043
Registration date : 2009-02-20

HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 9 Empty
ПишувањеПредмет: Re: HSG, лапароскопија или хистероскопија?   HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 9 Empty21.03.09 17:28

Na moja prijatelka i pravea HGS vo Sistina, no i rekle deka ima nekoi resicki vo kanalite i trebalo da i se pravi nekakva operacija za nivno otstanuvanje. Vase mislenje
Вратете се на почетокот Go down
KATIC
Полуматурант
Полуматурант
KATIC


Female
Број на мислења : 1434
Age : 41
Локација : Domicka
Расположение : vo iscekuvaje.... za laparoskopija
Поени : 29134
Registration date : 2009-02-16

HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 9 Empty
ПишувањеПредмет: Re: HSG, лапароскопија или хистероскопија?   HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 9 Empty21.03.09 17:37

ima resicki vo matkata no tie pomagaat pri pridvizuvanje na spermatozoidite na kaj janicite, znaci nema sansi da se resicki takvi.moze se nekoi membrani koi gi pravat neproodni kanalite. operacijata e laserska laparoskopija bez rezovi .Samo se pravat 2-3 otvori , niz koi vleguvaat instrumentite.i mene mi rekoa taka ama jas ke probam so uste edno HSG a ne so operacija. se konsultirav so drug doktor , i mi rece operacijata posledna. ima i drugi nacini za odzatnuvaje na kanalite. so operacija moze da si gi dades samo parite i makata plus ke ti bide. prvo da se ispita se drugo.
jas ke go poslusam vozrasniot doktor zasto moite kanali se zapuseni samo na kraevite. neka razmisli drugarka ti i eko saka neka si napravi uste edno HSG
Вратете се на почетокот Go down
SANICKA
Почетник
Почетник
SANICKA


Female
Број на мислења : 75
Age : 49
Локација : Skopje
Расположение : променливо
Поени : 27925
Registration date : 2009-03-27

HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 9 Empty
ПишувањеПредмет: Re: HSG, лапароскопија или хистероскопија?   HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 9 Empty27.03.09 15:53

Правев хистероскопија на ГАК пред 3 дена поточно во вторникот.Ја правеше Др.Глигор Димитров.И све се заврши супер.Беше одстранет септум една ноќ преспав во болница и наредниот ден дома.Ми препишаа да пијам 7 дена естрофем и 21 ден циклопрогинова за 3 недели на контрола.Не ме болеше нешто страшно обична издржлива болка како од добиено крварење немам
Вратете се на почетокот Go down
dzi-dzi
Прваче
Прваче
dzi-dzi


Female
Број на мислења : 326
Age : 41
Локација : na rabora
Расположение : promenlivo
Поени : 28430
Registration date : 2009-01-02

HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 9 Empty
ПишувањеПредмет: Re: HSG, лапароскопија или хистероскопија?   HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 9 Empty27.03.09 16:22

sanicka milo mi e deka e sega se vo red i jas imam praveno histeroskopija na GAK i Dr.dimitrov mi pravese so Dr.jurukoska nema ni ponatamu nisto da osetis poz
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 9 Empty
ПишувањеПредмет: Re: HSG, лапароскопија или хистероскопија?   HSG, лапароскопија или хистероскопија? - Page 9 Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
HSG, лапароскопија или хистероскопија?
Вратете се на почетокот 
Страна 9 of 14Отиди на страна : Previous  1 ... 6 ... 8, 9, 10 ... 14  Next

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Семејство :: Бременост и планирање семејство-
Отиди до: