Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Првиот македонски семееен форум
 
HomeHome  Регистрирајте сеРегистрирајте се  Влез  
Portal
Родители и деца
Влез
Член:
Лозинка:
Логирај ме автоматски на секоја моја посета: 
:: Си ја заворавив лозинката!
Мај 2024
ПонВтоСреЧетПетСабНед
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
CalendarCalendar
Барај
 
 

Display results as :
 

 


Rechercher Advanced Search

 

 Доење - поважни прашања

Go down 
+112
Nebo
Misticia
mama i ana
LiMan
roski
2mama
Zvezdicka
mamaAnita
M A M I
kara
Mami4ka
Arhangel
Lidija3
Snegulka
Mirka
Elisaveta
Arnaudova Milena
nnatasa
Dara
Mama Vase
monabombona
bubamara
Ale83
mami29
Biljana
Nine
rosa29
kateee
bid
marina_m
bibic
Ilince
marina****
Nada Simovska
Deni
beti 24
Violeta13
Sandra
Ananastasija
winnie the pooh
Lady_M
lila_mk
Sara
JaNiTa
butterfly
D-r Lidija Pazdrijan
babysara
Pravnicka28
mama X
mis
MamaMaja
NatalijaS
sanja-ve
mirecv
Dragana
female*
obicna
sneze
Elena_mila
Пандорче
Mimi22
maskoe
Bela
Ves
Eni
Damjana
Denicija
bella*
peperutka
Oliver&Angela&Luk
macush
ilievska.m
Mama Ane
analazarevska
Maja
Viktorija78
Sun
Sanja_Ivana
Kikic
Gala-78
verce
Jovana's mom
avanturistka
Sandra_Anja
baby24
marina_pp
Mimi
Monika
Lili
mamalina
sanja_
biljanag
magi
desi
georgina
Kinky
Nate_David
mama
Sister
Ben10
Emilija
vesna velkova
Juni08_Andrea
Freya
aleksandra
moja Ina
STAR *
Big Sister
rich_bitch1
vecki
mamicka211
Emi
116 posters
Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4 ... 13 ... 24  Next
АвторПорака
biljanag
Бруцош
Бруцош
biljanag


Female
Број на мислења : 2082
Age : 45
Локација : skopje, makedonija
Расположение : арно убаво
Поени : 30552
Registration date : 2008-01-27

Доење - поважни прашања - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Доење - поважни прашања   Доење - поважни прашања - Page 3 Empty27.09.08 10:37

sanja_ напиша:
e sega jas da si ja kazam makata Very Happy jas nemam bradavici nikogas sum nemala ..imam slusnato deka na nekoi mu izleguvaat posle porogaj no na nekoi ne ..??


некои деца сум слушнала дека цицаат и без брадавица ако имаат такво искуство мајккиве нека кажат

знам дека во последните 2-3 месеи се масираат и извлекуваат брадавиците може да е болно на почетокот но верувај на тој начин нема да имаш рагади кои се многу поболни а воедно ке ти излезат брадавиците и ке бидеш супер доилка бебушот без проблем ке цица
заради сигурност прашај си го гинек
Вратете се на почетокот Go down
Kinky
Апсолвент
Апсолвент
Kinky


Female
Број на мислења : 3810
Age : 48
Локација : во земјата на чудата
Поени : 29914
Registration date : 2008-08-26

Доење - поважни прашања - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Доење - поважни прашања   Доење - поважни прашања - Page 3 Empty27.09.08 10:43

Sanja, eve eden tekst, koj se nadevam ke ti pomogne da go resis problemceto:)

Uvucene i ravne bradavice

U toku trudnoće nije potrebna nikakva posebna nega grudi i bradavica u svrhu pripreme za dojenje. Preporučljivo je u trudnoći kupiti čvrst, pamučni grudnjak koji pruža dobar oslonac i dovoljno mjesta te paziti da ga na vrijeme zamijenite većim kako grudi budu rasle. Dojke je dovoljno prati čistom toplom (ne prevrućom) vodom te ih osušiti laganim tapkanjem mekanim pamučnim peškirom. Možete ih nakratko ostaviti da se suše na vazduhu. Sapuni, losioni i alkohol nisu potrebni, a mogu uzrokovati smetnje i zato ih ne bi trebalo upotrebljavati.

«Očvršćivanje» bradavica trljanjem grubim peškirom koje je ranije bilopraksa više se ne preporučuje. Pokazalo se da se na taj način može sa bradavica ukloniti zaštitna supstanca koja se na njima luči tokom i nakon trudnoće, a mogu se i podstaknuti i kontrakcije maternice. Umesto toga, bilo bi dobro nežno masirati grudi. To vam može pomoći kasnijem lakšem «rukovanju» grudima, a može se pokazati i korisnim ukoliko se budete trebali izmlazati. Zatražite od svog ginekologa da vam, u toku trudnoće, pregleda grudi i bradavice.

Najčešće nepravilnosti dojke su ravna i uvučena bradavica koje (ponekad) detetu mogu otežati početak dojenja i pravilno prihvaćanje dojke.

Kako da razlikujete ravne od uvučenih bradavica:

Ravne bradavice neće se ispupčiti pri podražaju ili hladnoći.

Uvučene bradavice će se još više uvući ako se okolina bradavice pritisne. Uvučenost bradavice uzrokuju vlaknaste tetive koje povezuju bradavicu s tkivom koje se nalazi ispod nje. U mnogim će se slučajevima tetive opustiti uslijed hormonalnih promjena u trudnoći te će se bradavice ispupčiti. U nekim slučajevima, može pomoći ako žena u toku poslednjeg meseca trudnoće danju u grudnjaku nosi posebne plastične «školjke» koje pomažu izvlačenju bradavice. Ako želite, možete lagano izvući bradavice i nježno ih zasukati između palca i kažiprsta – čvrsto, ali tako da vas ne zaboli. Ispupčenu će bradavicu dijete lakše prihvatiti. No, čak i žene s uvučenim bradavicama mogu normalno dojiti. Da bi se bradavica izvukla za podoj, jednom kad se dijete rodi, možete upotrijebiti pumpu za izmlazanje neposredno prije nego dijete stavite na dojku. Moguće je da će iskrsnuti nešto više problema s postavljanjem djeteta na dojku i njegovim pravilnim prihvaćanjem bradavice, ali mnoge uvučene bradavice se nakon nekog vremena dojenja same ispupče.
Вратете се на почетокот Go down
mama
Матурант
Матурант
mama


Female
Број на мислења : 1745
Age : 41
Локација : Под сонцето!
Расположение : Veke ne sum osamena!!!
Поени : 29475
Registration date : 2008-06-14

Доење - поважни прашања - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Доење - поважни прашања   Доење - поважни прашања - Page 3 Empty27.09.08 13:47

magi напиша:
Mama kako ti e sega Leon dali cica seuste tolku cesto, zasto i moeto sonce e nonstop na gradata pa se prasuvam dali ke prodolzi i ponatamu so toa tempo ili pak ke se nauci koga e vreme za obrok.
сега веке почна да си го фака редот.Сега дека е веке поголем, за побрзо време се нацицува. Само навечер пред спиење подолго време поминува на градата,оти така полесно заспива.
Вратете се на почетокот Go down
biljanag
Бруцош
Бруцош
biljanag


Female
Број на мислења : 2082
Age : 45
Локација : skopje, makedonija
Расположение : арно убаво
Поени : 30552
Registration date : 2008-01-27

Доење - поважни прашања - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Доење - поважни прашања   Доење - поважни прашања - Page 3 Empty27.09.08 13:59

мама немам време да прочитам претходно зошто ти е ова прашање поставено но да знаеш ако останува многу долго на града можеби немаш млеко се надевам дека грешам но сепак ако ти се многу меки градите пиј повеке течности

за сања запамти првите два-три месеца мора малку да ја стиснеш брадавицата за да излезе млеко неколку капки така полесно ти ке ги отпушиш каналчињата преку кои надоаѓа млекото а кои знаат да се засушат-затворат кога не цица бебето
на таа мала возраст тие немаат толку сила да повлечат и одма да им дојде млекце
се надевам тоа ке ти помогне и нема да имаш проблем никаков

кинки за текстот :сум слушнала за извлекување брадавици ама не со пешкир ако добро разбрав како пишува овде туку со прсти се зима односно истегнува малку брадавицата средниот дел а не цела пупка и се масира како да се врти во круг меѓу прсти

сепак нека праша сања гинек и нека ни каже
Вратете се на почетокот Go down
Emi
Форумски мастер
Форумски мастер
Emi


Female
Број на мислења : 7238
Age : 40
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 31111
Registration date : 2007-11-19

Доење - поважни прашања - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Доење - поважни прашања   Доење - поважни прашања - Page 3 Empty27.09.08 14:10

и јас немам испкнати брадавици, мислев ќе имам проблем со тоа, ама немав Милена ги извлече без проблем
Вратете се на почетокот Go down
Lili
Полуматурант
Полуматурант
Lili


Female
Број на мислења : 953
Age : 40
Локација : veles
Расположение : ubavo..
Поени : 29253
Registration date : 2008-05-28

Доење - поважни прашања - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Доење - поважни прашања   Доење - поважни прашања - Page 3 Empty27.09.08 14:15

Leleee da vi kazam najiskreno ama jas nemozam ni da is zamislam da si gi povekuvam bradavicite!Nekako mi e ....so znam ,ete imam odbivnost kon toa da si gi dopiram gradite!
Вратете се на почетокот Go down
Emi
Форумски мастер
Форумски мастер
Emi


Female
Број на мислења : 7238
Age : 40
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 31111
Registration date : 2007-11-19

Доење - поважни прашања - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Доење - поважни прашања   Доење - поважни прашања - Page 3 Empty27.09.08 14:22

и јас неможев да ги извлекувам, ме болеше и оставив
Вратете се на почетокот Go down
sanja_
Полуматурант
Полуматурант
sanja_


Female
Број на мислења : 567
Age : 34
Локација : Bitola
Поени : 29308
Registration date : 2008-05-28

Доење - поважни прашања - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Доење - поважни прашања   Доење - поважни прашања - Page 3 Empty27.09.08 16:53

Devojki vi blagodaram za odgovorite ..pocna da mi istekuva nekakva tecnost od gradite kako ligava mi rekoa deka toa e vo red ..a koga gi masiram bradavicite mnogu mi e neubavo vo stomakot kako da mi se prevrtuva bebeto od cuvstvoto neznam kako da opisam ,sabajle duri mi se slosi :(
Вратете се на почетокот Go down
rich_bitch1
Бруцош
Бруцош
rich_bitch1


Female
Број на мислења : 2504
Age : 36
Локација : dreamland
Расположение : dobro e
Поени : 30368
Registration date : 2007-12-29

Доење - поважни прашања - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Доење - поважни прашања   Доење - поважни прашања - Page 3 Empty28.09.08 9:16

ајде помош за новата мама
-во болница и вчера дома имав мн малку млеко-скоро ич/таму ја дохрануваа.е вчера цел ден плачеше дома зашто беше гладна и морав и јас да ја дохранамм и купив нан 1,и си ја преспа без пробелм нокта.е денес веке градите ми станаа огромни,топли и млекото почна да доагја полека.почнав да ги стимулирам со масажа и тоа малку по малку истекува.прашанјето ми е дали да им ставам оболги да не се топли страв ми е да не качам темпретура како да си помогнам.емили вчера влечејки дури ми ги раскрвари и мн ме болат пупките.и второ згрешив ли со нанот што и го дадов.морав со нешто да ја нахранам.и дали и вас ве болеше кога цицаше.јас дури и плачам при доенјето.нормално ли е?леле постот е огромен ама сум загрижена.ај пмош срцки
Вратете се на почетокот Go down
georgina
Прваче
Прваче
georgina


Female
Број на мислења : 371
Age : 49
Локација : Negotino
Поени : 28835
Registration date : 2008-08-02

Доење - поважни прашања - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Доење - поважни прашања   Доење - поважни прашања - Page 3 Empty28.09.08 9:40

Мене ме болеше левата града додека цицаше, ама само на почетокот после ќе помине, мачкај ги брадавиците со твоето млеко. А ако многу ти се топли градите стави си облоги, ама не топли туку ладни облоги, да не ти се згрутчи млекото па да престане да тече или да си направиш нешто полошо.
И ова се проблеми само на почетокот, штом ќе почне да цица бебето, се ќе биде супер.
И заборавив, нека ти е живо и здраво бебчето.
Вратете се на почетокот Go down
Kinky
Апсолвент
Апсолвент
Kinky


Female
Број на мислења : 3810
Age : 48
Локација : во земјата на чудата
Поени : 29914
Registration date : 2008-08-26

Доење - поважни прашања - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Доење - поважни прашања   Доење - поважни прашања - Page 3 Empty28.09.08 10:55

Rich, neka cica sto pocesto!!
Samo taka ke ti se regulira ponudata - pobaruvackata, i nema da ti bidat prepolni gradite. Mnogu se vazni noknite podoi, nemoj nikako da gi preskoknuvas ako bebusko ti se budi. Posle podojot mozes da stavas oblogi od kisela zelka od frizider, po 10-15 min. samo ne na bradavicata.

A za bradavicite, ima vo aptekite Multi mam kompresi na proizvoditelot Bioclin, ili Lanolin, mozes toa da mackas, ne se odmiva pred cicanje. I neka bidat gradite sto poveke na vozduh, da se susat. Mackaj tvoe mlekce na niv.
Treba vreme da ocvrsnat bradavicite, ne se sekiraj, normalno e. Nekogo go bolat dva dena, nekogo dve nedeli, nekogo ic.
Da ne te plasam, mene celi 2 meseci i kusur me bolea. Setav toples po doma:-)))
Ako preku nok osetis deka gradite ti se prepolnile, mnogu se tvrdi i zeski, odmolzi malku mlekce, no samo nekolku mlaza kolku da popusti napnatosta, ne poveke.

I uste nesto: mnogu e vazno bebeto da bide pravilno namesteno na gradata, za da bide cicanjeto uspesno, i da ne boli.
Znaci: bebeto e so celoto telce zavrteno nakaj gradata i stomakot na majkata, ne samo so licenceto.
Treba ubavo da ja otvori ustickata, da ja opfati celata areola, a ne samo bradavicata.
Cica koga saka i kolku saka, bez vremensko ogranicuvanje. Ne go trgajte vie bebeto od grada za da ne ja ostetite bradavicata, tuku koga bebus sam ke pusti. Ako zakljucite deka spie i ne cica veke izvesno vreme, stavete go vaseto najmalo prste vo krajceto na negovata usticka, nezno i poleka, za da popusti vakuumot koj se sozdava pri cicanjeto. Cim osetite deka popusta, trgnete go bebeto od grada.

Trudnici, nemojte da gi triete bradavicite so peskir, NIKAKO!
Moze da predizvika kontrakcii i predvremeno poroduvanje, pisuva i vo gorniot tekst sto go postaviv.

Mama
, normalno e gradite posle izvesen doenecki staz da bidat meki, bidejki veke e regulirana potrebata i ponudata od mleko, ne se plasi:).

Za tie sto imaat vovleceni bradavici:
kupete vo apteka t.n. sheshircinja za doenje, silikonski, mekani, i stavete gi preku vasata bradavica, preku niv da cica bebeto. Nekoi majki taka uspeale.

Se nadevam deka pomognav malku, javete se kako napreduvate.
Вратете се на почетокот Go down
Emi
Форумски мастер
Форумски мастер
Emi


Female
Број на мислења : 7238
Age : 40
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 31111
Registration date : 2007-11-19

Доење - поважни прашања - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Доење - поважни прашања   Доење - поважни прашања - Page 3 Empty28.09.08 11:13

мене не ми помогнаа силиконските брадавиц, мене ми помогна Ланолинот и капкиве Д3, а во болница ми кажаа ако ми надојдемлеко а бебето не исцица доволно за да не качам температура листови од зелка даси ставам, јас немав потреба за такво нешто...а брадавиците да и мене исто ме болеа цел месец, раскрвавенаи дури на крај гној ми изби
Вратете се на почетокот Go down
rich_bitch1
Бруцош
Бруцош
rich_bitch1


Female
Број на мислења : 2504
Age : 36
Локација : dreamland
Расположение : dobro e
Поени : 30368
Registration date : 2007-12-29

Доење - поважни прашања - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Доење - поважни прашања   Доење - поважни прашања - Page 3 Empty28.09.08 15:01

капките веке ги купив и стварно ги омекнуваат брадавиците.а можеби ке ставам и зелка.јас облоги ладни од камилица.а и пумпица за измолзуванје имам ама и не дава некој ефект.инаку бебулето е мн лакомо и нонстоп сака цице
Вратете се на почетокот Go down
mamalina
Полуматурант
Полуматурант
mamalina


Female
Број на мислења : 728
Age : 43
Локација : macedonija
Расположение : poletno
Поени : 28881
Registration date : 2008-08-22

Доење - поважни прашања - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Доење - поважни прашања   Доење - поважни прашања - Page 3 Empty28.09.08 15:12

Prvo neka ti e zivo i zdravo bebceto,a gradite od pocetok normalno e da bolat i mene me bolea.stavaj ladni oblogi,inaku mene od pocetok mnogu me bolese i stomakot koga cicase bebeto ,koga imas nadojdeno poveke mleko,ako ne moze bebceto sve da iscica ,molzise so pumpa za da ne razvies temperatura,pocetokot e tezok ama posle sve ke si se sredi.
Вратете се на почетокот Go down
Sister
Полуматурант
Полуматурант
Sister


Female
Број на мислења : 930
Age : 48
Локација : источно од рајот
Расположение : зошто си ме мајко родила..
Поени : 29079
Registration date : 2008-07-19

Доење - поважни прашања - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Доење - поважни прашања   Доење - поважни прашања - Page 3 Empty28.09.08 15:17

јас пак ставав топли облоги,така ми кажуваа така и правев.ако не помага пумпичката измолзувај се со рака,со масажа,но штом бебчето е лакомо и сака да цица,наскоро ќе влезете во ритам.
Вратете се на почетокот Go down
Monika
Матурант
Матурант
Monika


Female
Број на мислења : 1728
Age : 48
Локација : Skopje
Поени : 29558
Registration date : 2008-07-20

Доење - поважни прашања - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Доење - поважни прашања   Доење - поважни прашања - Page 3 Empty28.09.08 15:23

Mene mnogu mi omeknaa od samoto mleko, a za izmolzuvanje moras da go pravis toa, a najbezbolno e so edni pumpici od zegin najobicni okolu 100 den. Ke si gi masiras i ke se odmolzuvas. Samo ke treba i nekoj da ti pomogne za da ti e polesno. Jas podocna gi mackav i so maslo od kantarion pedijatarot mi dozvoli taka da i toa mi gi omekna mnogu.
Neka ti e zivo i zdravo bebuleto!
Вратете се на почетокот Go down
magi
Полуматурант
Полуматурант
magi


Female
Број на мислења : 1392
Age : 40
Локација : sekade po malku
Расположение : koga kako
Поени : 28958
Registration date : 2008-08-12

Доење - поважни прашања - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Доење - поважни прашања   Доење - поважни прашања - Page 3 Empty28.09.08 16:07

rich_bitch1 напиша:
ајде помош за новата мама
-во болница и вчера дома имав мн малку млеко-скоро ич/таму ја дохрануваа.е вчера цел ден плачеше дома зашто беше гладна и морав и јас да ја дохранамм и купив нан 1,и си ја преспа без пробелм нокта.е денес веке градите ми станаа огромни,топли и млекото почна да доагја полека.почнав да ги стимулирам со масажа и тоа малку по малку истекува.прашанјето ми е дали да им ставам оболги да не се топли страв ми е да не качам темпретура како да си помогнам.емили вчера влечејки дури ми ги раскрвари и мн ме болат пупките.и второ згрешив ли со нанот што и го дадов.морав со нешто да ја нахранам.и дали и вас ве болеше кога цицаше.јас дури и плачам при доенјето.нормално ли е?леле постот е огромен ама сум загрижена.ај пмош срцки
RB kako prvo cestitki za bebusot da ti e zivo i zdravo Доење - поважни прашања - Page 3 5285 . Toa so krvarenjeto ti e ozbilen problem zasto ako prodolzi taka mozno e i da ti se odbie da cica.I mene na pocetokot pocnaa da mi krvarat bradavicite stavav melem toj noviot proizvod go ima vo site apteki i za tri cetiri dena mi pomina.
Вратете се на почетокот Go down
Emilija
Бруцош
Бруцош
Emilija


Female
Број на мислења : 2687
Age : 46
Локација : Скопје
Расположение : со тројцата мускетари
Поени : 29754
Registration date : 2008-07-11

Доење - поважни прашања - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Доење - поважни прашања   Доење - поважни прашања - Page 3 Empty28.09.08 16:10

РБ нека е жива и здрава, голема да расте. Мести ја убаво за цицање, ако не е наместено убаво бебето може да боли подојот. Но сега секако боли од раните.
Вратете се на почетокот Go down
Mimi
Прваче
Прваче
Mimi


Female
Број на мислења : 286
Age : 51
Локација : Skopje
Поени : 28901
Registration date : 2008-08-01

Доење - поважни прашања - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Доење - поважни прашања   Доење - поважни прашања - Page 3 Empty28.09.08 16:23

RB, пред и по подојот измиј ги градите и намачкај ги со млекото.
Инаку, на youtube можеш да видиш како правилно се поставува бебето. Сите сме ги поминале тие слатки маки со бебињата. Само биди упорна за да не се одбие од цицање, кога веќе имаш толку млеко. И нека цица колку што сака и кога сака. Немој да правиш распореди, на 2 или 3 часа.
Вратете се на почетокот Go down
rich_bitch1
Бруцош
Бруцош
rich_bitch1


Female
Број на мислења : 2504
Age : 36
Локација : dreamland
Расположение : dobro e
Поени : 30368
Registration date : 2007-12-29

Доење - поважни прашања - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Доење - поважни прашања   Доење - поважни прашања - Page 3 Empty28.09.08 19:23

aj pisete kade mozam da vidam preku net kako se doi,mozebi e problemot do mene Neutral mi zaspiva na grada i stom ke ja trgnam piska.od denot na raganje pa se do denes samo 7 casa sum spiela nonstop bara da cica.vo bolnica nikoj ne mi kaza kako treba da ja dojam.mi ja donesoa i mi rekoa stavi ja na cicka i toa bese se Neutral
Вратете се на почетокот Go down
mama
Матурант
Матурант
mama


Female
Број на мислења : 1745
Age : 41
Локација : Под сонцето!
Расположение : Veke ne sum osamena!!!
Поени : 29475
Registration date : 2008-06-14

Доење - поважни прашања - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Доење - поважни прашања   Доење - поважни прашања - Page 3 Empty28.09.08 19:41

РБ не се секирај.Кога ке цица Емили ,провери дали убаво ја фака градата. Значи не само брадавицата туку и кафеавиот дел околу неа. Ако не ја фака убаво тргни ја од градата така што ке го ставиш твојот мал прст на крајот на нејзината уста и полека ке и го пикаш во устето и таа ке пушти. Обиди се прво да ја залажеш со брадавицата за да го отвори убаво устето.Мрдај и со брадавицата горе доле. Потоа ке и дадеш да цица. Мене Леон ми ги раскрвари градите оти не знаев како правилно да го ставам да цица.
Вратете се на почетокот Go down
marina_pp
Прваче
Прваче
marina_pp


Female
Број на мислења : 200
Age : 40
Локација : Prilep
Расположение : ekstra
Поени : 28895
Registration date : 2008-07-27

Доење - поважни прашања - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Доење - поважни прашања   Доење - поважни прашања - Page 3 Empty28.09.08 19:55

i sekogas posle doejne da si gi mijas gradite so mlaka voda i se mackaat so kapki ne mi teknuva kako se vikaa vo aptekite prasaj ke ti kazat za da ne ti ispukaat gradite,isto ima i vloski za gradi.Pozdrav do Emili i mamicka.
Вратете се на почетокот Go down
baby24
Матурант
Матурант
baby24


Female
Број на мислења : 1682
Age : 40
Локација : na rabota pa domce i obratno
Расположение : odlicno
Поени : 29158
Registration date : 2008-07-29

Доење - поважни прашања - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Доење - поважни прашања   Доење - поважни прашања - Page 3 Empty28.09.08 19:55

https://www.youtube.com/watch?v=Ox8ht-EVnQA&feature=related
RB eve nesto ovde ako ti pomogne .I jas veze neam pa neka kazat iskusnite mamicki dali e vaka doenjeto ili da barame neso dr na you tub.
Вратете се на почетокот Go down
Emi
Форумски мастер
Форумски мастер
Emi


Female
Број на мислења : 7238
Age : 40
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 31111
Registration date : 2007-11-19

Доење - поважни прашања - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Доење - поважни прашања   Доење - поважни прашања - Page 3 Empty28.09.08 23:11

Ирена кога ќе и даваш почни одозгора со брадавицата надоле по нејзиното усте кога најмногу ќе ја отвори устата тогаш пикни ја цела брадавица плус да фати и малку од страна, навистина знам дека многу те боли ме боли и мене сега кога ми текнува како ми беше, ама биди упорна ќе успеете!!!!!

А тоа што ти заспива на града и потоа плаче кога ќе ја тргнеш немора да значи дека не цица како што треба, Милена беше иста, лакомо бебе хахаах и сака да е покрај тебе и прија.
Јас заспивав гола, со едната града надвор, па сопругот дежураше над нас да не ја смачкам милена оти заморот те бутка, само стрпливо, опучтено за кратко време се ќе биде во најдобар ред
Вратете се на почетокот Go down
vecki
Форумска фаца
Форумска фаца
vecki


Female
Број на мислења : 4525
Age : 45
Локација : skopje
Расположение : екстра
Поени : 30775
Registration date : 2008-05-05

Доење - поважни прашања - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Доење - поважни прашања   Доење - поважни прашања - Page 3 Empty28.09.08 23:51

ne se sekiraj jas so site tri pupkite mi bea ko rascvetani se mackav so med ili kapkite za koski no brgu pominuvase po 5-6 dena veke mi bese podobro a zasto imav mnogu mleko se izmolzuvav so raka taka mi bese polesno negoli so pumpica a moras da se izmolzuvas da ne dojde do zgrutcuvanje na mlekoto pozdrav do tebe i malata devojka i sto pobrzo da pomine
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Доење - поважни прашања - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Доење - поважни прашања   Доење - поважни прашања - Page 3 Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Доење - поважни прашања
Вратете се на почетокот 
Страна 3 of 24Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4 ... 13 ... 24  Next
 Similar topics
-

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Семејство :: Бебиња-
Отиди до: