Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Првиот македонски семееен форум
 
HomeHome  Регистрирајте сеРегистрирајте се  Влез  
Portal
Родители и деца
Влез
Член:
Лозинка:
Логирај ме автоматски на секоја моја посета: 
:: Си ја заворавив лозинката!
Мај 2024
ПонВтоСреЧетПетСабНед
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
CalendarCalendar
Барај
 
 

Display results as :
 

 


Rechercher Advanced Search

 

 Доење - поважни прашања

Go down 
+112
Nebo
Misticia
mama i ana
LiMan
roski
2mama
Zvezdicka
mamaAnita
M A M I
kara
Mami4ka
Arhangel
Lidija3
Snegulka
Mirka
Elisaveta
Arnaudova Milena
nnatasa
Dara
Mama Vase
monabombona
bubamara
Ale83
mami29
Biljana
Nine
rosa29
kateee
bid
marina_m
bibic
Ilince
marina****
Nada Simovska
Deni
beti 24
Violeta13
Sandra
Ananastasija
winnie the pooh
Lady_M
lila_mk
Sara
JaNiTa
butterfly
D-r Lidija Pazdrijan
babysara
Pravnicka28
mama X
mis
MamaMaja
NatalijaS
sanja-ve
mirecv
Dragana
female*
obicna
sneze
Elena_mila
Пандорче
Mimi22
maskoe
Bela
Ves
Eni
Damjana
Denicija
bella*
peperutka
Oliver&Angela&Luk
macush
ilievska.m
Mama Ane
analazarevska
Maja
Viktorija78
Sun
Sanja_Ivana
Kikic
Gala-78
verce
Jovana's mom
avanturistka
Sandra_Anja
baby24
marina_pp
Mimi
Monika
Lili
mamalina
sanja_
biljanag
magi
desi
georgina
Kinky
Nate_David
mama
Sister
Ben10
Emilija
vesna velkova
Juni08_Andrea
Freya
aleksandra
moja Ina
STAR *
Big Sister
rich_bitch1
vecki
mamicka211
Emi
116 posters
Отиди на страна : Previous  1 ... 13 ... 22, 23, 24
АвторПорака
josifana
Прваче
Прваче
josifana


Female
Број на мислења : 362
Age : 44
Локација : makedonija
Расположение : zadovolitelno
Поени : 27781
Registration date : 2009-04-20

Доење - поважни прашања - Page 24 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Доење - поважни прашања   Доење - поважни прашања - Page 24 Empty09.12.09 10:40

Па Кара добро е што си успеала да се измолзиш. Полесно ќе ти е да си купиш апаратче за измолзување,а кога ќе ти олесни градата,кога не чувствуваш притисок тогаш е доволно.
До која возраст баш и не се сеќавам,ама додека не си го фатите редот,знам тешко е.
Биди упорна и уживајте со бебушот.
Вратете се на почетокот Go down
Pravnicka28
Прваче
Прваче
Pravnicka28


Female
Број на мислења : 330
Age : 43
Локација : Skopje
Расположение : ubavo
Поени : 28393
Registration date : 2008-12-03

Доење - поважни прашања - Page 24 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Доење - поважни прашања   Доење - поважни прашања - Page 24 Empty09.12.09 10:41

мене ми се случувало да кренам Т и да ме фатат трески навечер.Измолзувај ги градите секогаш кога ќе осетиш дека ти се многу цврсти и набабрени.Кога ќе ги ослободиш ќе омекнат и ќе се намали притисокот во нив.Јас не сум пробала со пумпа, секогаш сум се измолзувала со рака. Давај му почесто да цица и така ќе ти се ослободуваат градите.
Вратете се на почетокот Go down
kara
Полуматурант
Полуматурант
kara


Female
Број на мислења : 1111
Age : 41
Локација : Makedonija
Расположение : прекрасно е да си мама
Поени : 29214
Registration date : 2008-09-01

Доење - поважни прашања - Page 24 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Доење - поважни прашања   Доење - поважни прашања - Page 24 Empty09.12.09 10:43

Не се откажувам јас од доење никако. Само малку ми е чудно, до кога вака ќе треба да се измолзувам? И кажете ми какви се пумпиците за измолзување? Која е најдобра? и колку чинат, знае ли некој? Ви благодарам однапред.
Вратете се на почетокот Go down
Mama Ane
Форумски газда
Форумски газда
Mama Ane


Female
Број на мислења : 5798
Age : 48
Локација : skopje
Расположение : во неизвесност
Поени : 30716
Registration date : 2008-11-06

Доење - поважни прашања - Page 24 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Доење - поважни прашања   Доење - поважни прашања - Page 24 Empty09.12.09 10:52

Давај му почесто да цица, нека те празни он, мене со пумпица ми беше болно, еднаш ја искористив само.. нека цица почесто и наизменично од двете гради, штом осетиш дека едната е потврда таму стави го, најлесен начин е тоа..
Вратете се на почетокот Go down
Sara
Полуматурант
Полуматурант
Sara


Female
Број на мислења : 1006
Age : 42
Локација : Skopje
Расположение : среќно :-):-):-)
Поени : 29194
Registration date : 2008-11-10

Доење - поважни прашања - Page 24 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Доење - поважни прашања   Доење - поважни прашања - Page 24 Empty09.12.09 10:56

Кара еве јас ќе ти пишам од моето скромно искуство.
Значи прво не се плаши нормално е тоа да имаш повеќе млеко отколку што треба и добро е што е така, но пак не заборавај дека треба да пиеш многу течности и понатака. И јас имав температура во болница кога ми надојде млекото и таа сестрата почна да ме паничи леле брзо измолзувај се ама јас не се измолзував туку му давав да цица, е сега бебе е колку може да исцица? Не се измолзувај да ја испразниш скрос градата, јас не се сеќавам дали некогаш ми биле скрос празни градите дали од цицање или измолзување, туку измолзи малце колку да не ти тече и да си ја олесниш градата, затоа што ако се измолзуваш многу ќе ти се создава уште повеќе млеко. Пумпица ако сакаш купи си - ама гледај да не е од тие рачните затоа што не вршат работа, барем да е електрична но ако имаш млеко ќе можеш и со рака, е сега боли ама тоа е, а иначе се движат од 3000-5000 ден, скапички се.
И тек сега во 3 месец осеќам дека не ми се така преполни и тврди како на почеток градите, значи веќе се регулирало млекото колку толку, но пак ако не цица повеќе од 3 саати почнува само од себе да си тече, и да шприца и тоа во повеќе млазеви. Мојов се засркнува на секое цицање затоа што му шприца многу, ама ако се измолзам малку пред да цица - подобро е.
Вратете се на почетокот Go down
Ilince
Матурант
Матурант
Ilince


Female
Број на мислења : 1816
Age : 39
Локација : Prilep
Расположение : umorno no presrekno
Поени : 29443
Registration date : 2008-07-16

Доење - поважни прашања - Page 24 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Доење - поважни прашања   Доење - поважни прашања - Page 24 Empty09.12.09 11:14

jas se molzev do 3 meseci posle toa fativme ritam nekako ...ke znaes deka e podisprazneta gradata koga intenzitetot na tecenjeto na mlekoto ke bide pomal...nikogas ne mozis da se izmolzis do kraj..jas se molzev so pumpica od chicco taa mi bese najpogodna ,na nekoj mu bese ok i taa na baby nova ama jas nikako so nea ne nauciv,a ako imas uslovi najdobro e elektricna
Вратете се на почетокот Go down
smisjana
Почетник
Почетник
smisjana


Female
Број на мислења : 74
Age : 45
Локација : Bitola
Поени : 27515
Registration date : 2009-05-10

Доење - поважни прашања - Page 24 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Доење - поважни прашања   Доење - поважни прашања - Page 24 Empty09.12.09 11:49

Kara, na pocetok gradite ke ti bidat tvrdi i nabreknati, zasto se uste se nema vospostaveno ritam na izlacuvanje na mlekoto. So tek na vreme vo gradite ke imas onolku mleko, kolku sto mu e potrebno na Darko. Spored mene, izmolzuvaj se da ne ti se javi mistitis, a podocna sigurno nema da go imas ovoj problem.
Вратете се на почетокот Go down
Snegulka
Прваче
Прваче
Snegulka


Female
Број на мислења : 147
Age : 46
Локација : Skopje
Расположение : gore dole
Поени : 28224
Registration date : 2008-12-27

Доење - поважни прашања - Page 24 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Доење - поважни прашања   Доење - поважни прашања - Page 24 Empty09.12.09 13:29

kara kupi si najobicna pumpica na Chicco od 500 denari kako trubicka e, epten kje ti se najde....ja ne se izmolzuam i davam da cica pocesto,i se izmolzuam i so raka...ama i mene mi se slucuvase da kacam temperatura i treska da mi nadojde mleko odednas i taa pumpica epten mi se najde...ne davaj pari za skapi elektricni edinstveno ako planiras da se izmolzuvas i posle da go steriliziras mlekoto pa da go davas na bebusot
Вратете се на почетокот Go down
mami29
Прваче
Прваче
mami29


Female
Број на мислења : 350
Age : 44
Локација : Скопје
Поени : 28872
Registration date : 2008-09-26

Доење - поважни прашања - Page 24 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Доење - поважни прашања   Доење - поважни прашања - Page 24 Empty09.12.09 14:58

Ako se odlucis za racna mislam deka taa na Babynova ti e podobra od taa na Chicco,okolu 400 den e, a za elektricna spored mene najdobra na Medela okolu 3800 den.
Вратете се на почетокот Go down
http://www.nagradniigri.com.mk
Snegulka
Прваче
Прваче
Snegulka


Female
Број на мислења : 147
Age : 46
Локација : Skopje
Расположение : gore dole
Поени : 28224
Registration date : 2008-12-27

Доење - поважни прашања - Page 24 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Доење - поважни прашања   Доење - поважни прашања - Page 24 Empty09.12.09 15:12

za elektricna definitivno na medela,vo remedika ja imaa i e super ako stvarno imas sekojdnevna potreba, a za chiccovata ja kazav od iskustvo taa na buabynova ne sum ja videla
Вратете се на почетокот Go down
M A M I
Прваче
Прваче
M A M I


Female
Број на мислења : 376
Age : 44
Локација : doma
Поени : 26728
Registration date : 2009-10-31

Доење - поважни прашања - Page 24 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Доење - поважни прашања   Доење - поважни прашања - Page 24 Empty09.12.09 21:45

kara напиша:
Мајки давајте совет.
Уште на вториот ден во болница мене ми надојде млекото.
Сега веќе имаме 12 дена и млеко има повеќе отколку што син ми може да исцица. Синоќа целата почнав да се тресам, ладно ми беше а имав температура 38,2. Се јавив на мојата др. и таа ми рече да се напијам еден парацетамол и задолжително да почнам да ги измолзувам градите, дека можело да има застој на млеко и од тоа така да се чувствувам. Пробавна едната и бавно, полека ама успеав да ја измолзам. Како да знам дека е целосно измолзена градата? А синоќа откако го надоив, ајде сега и другата града да ја измолзам. Почна млекото да шприца а не така само капка по капка како на другата града претходно. Дали е ова нормално? И дали има потреба да си земам апаратче за измолзување или ова ќе трае кратко време? Кога бебето успева да ја исцица целата града, на колкава возраст?
kara sosema e normalno da ti sprica,mene seuste taka mi sprica.od ednata cica a od drugata lom.pa stavam pelena da ne mi dostuduva..a za aparatce treba da zemis,ke ti bide i tebe polesno molzenjeto....bebuso ke pocni da iscicuva ubavo nekade po 40 dena do 2 meseci zavisi od bebuso..
Вратете се на почетокот Go down
kara
Полуматурант
Полуматурант
kara


Female
Број на мислења : 1111
Age : 41
Локација : Makedonija
Расположение : прекрасно е да си мама
Поени : 29214
Registration date : 2008-09-01

Доење - поважни прашања - Page 24 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Доење - поважни прашања   Доење - поважни прашања - Page 24 Empty11.12.09 22:47

Ви благодарам за советите. Утре ќе излезам и ќе си купам рачна пумпица на Чико. Мојата др. ми рече дека вака измолзувањето ќе трае некаде отприлика уште околу две недели, додека бебето наполни еден месец возраст. Потоа би требало да си фати ритам на цицање а и да има поголема потреба, т.е повеќе да цица, така да ќе ги исцицува градите самиот. Затоа мислам дека не ми е исплатливо да фрлам 3000ден. за толку краток период. Ќе се снајдам и со најобична пумпица. Инаку за една недела имаме качено 250 грама, што мислам дека е сосем доволно за бебе од две недели возраст.Многу сум среќна што сака да цица и не можам да ви опишам колку тоа ме исполнува. Прекрасно било да си мајка.
Вратете се на почетокот Go down
Misticia
Полуматурант
Полуматурант
Misticia


Female
Број на мислења : 1006
Age : 43
Локација : Скопје
Расположение : бррррр
Поени : 29142
Registration date : 2008-08-31

Доење - поважни прашања - Page 24 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Доење - поважни прашања   Доење - поважни прашања - Page 24 Empty11.12.09 22:52

кара на бебинова со шишенце со вакуум не како труба - трубата потешко се стерилизира ама и брзо се расипува пумпата
јас оваа ја чувам и за второто ќе ја пикнам во микробранова со малку водичка ќе се изврие и готово - незнам колку ја купив не беше скапа сега да ја најдам ќе ја сликам да ја видиш
Вратете се на почетокот Go down
kara
Полуматурант
Полуматурант
kara


Female
Број на мислења : 1111
Age : 41
Локација : Makedonija
Расположение : прекрасно е да си мама
Поени : 29214
Registration date : 2008-09-01

Доење - поважни прашања - Page 24 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Доење - поважни прашања   Доење - поважни прашања - Page 24 Empty11.12.09 23:05

баш би сакал да ја видам Мистица, ме интересира каква е... ако велиш дека е подобра, таква да си купам тогаш...
Вратете се на почетокот Go down
Misticia
Полуматурант
Полуматурант
Misticia


Female
Број на мислења : 1006
Age : 43
Локација : Скопје
Расположение : бррррр
Поени : 29142
Registration date : 2008-08-31

Доење - поважни прашања - Page 24 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Доење - поважни прашања   Доење - поважни прашања - Page 24 Empty11.12.09 23:18

Доење - поважни прашања - Page 24 Photo0045

Доење - поважни прашања - Page 24 Photo0046

има шише со цевка внатре, цевката се става на градата а шишенцето се влече наназад и се полни после ако пие од цуцла може да ја наместиш цуцлата ама подобро да цица

Доење - поважни прашања - Page 24 Photo0047

сигурно електричните се многу подобри ама и јас како тебе мислам дека за толку пари нешто ќе му купиш на бебето, многу кратко време ќе ти треба
Вратете се на почетокот Go down
Sara
Полуматурант
Полуматурант
Sara


Female
Број на мислења : 1006
Age : 42
Локација : Skopje
Расположение : среќно :-):-):-)
Поени : 29194
Registration date : 2008-11-10

Доење - поважни прашања - Page 24 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Доење - поважни прашања   Доење - поважни прашања - Page 24 Empty12.12.09 10:58

Јас ја имам таа од Чико што се молзи директно во шишенце, не ја бива, ама пред некој ден кога не сакаше да цица да видите од зорт и пумпа ми профункционира и рачно се измолзев за 10 мин. еден оброк хаха.
Сиротко грлцето му било црвенко а и заб ни никнува изгледа и температура ми качи па морав да се измолзам да се нахраниме, фала богу после тоа си продолживме со цицање.
Вратете се на почетокот Go down
kara
Полуматурант
Полуматурант
kara


Female
Број на мислења : 1111
Age : 41
Локација : Makedonija
Расположение : прекрасно е да си мама
Поени : 29214
Registration date : 2008-09-01

Доење - поважни прашања - Page 24 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Доење - поважни прашања   Доење - поважни прашања - Page 24 Empty12.12.09 13:40

Денес бев да си купам пумпица и продавачката (која лично ја познавам) ме разубеди, да не купувам. Ми рече дека таа ја купила на Чико и само еднаш ја искористила. Многу било болно измолзувањето со пумпица, па продолжила рачно да се измолзува и тоа исто траело едно 15-на дена додека бебето почне повеќе количински да бара да цица. И така не купив, решив де продолжам рачно да се измолзувам, па ако има потреба понатака, ќе си ја купам.
Вратете се на почетокот Go down
Misticia
Полуматурант
Полуматурант
Misticia


Female
Број на мислења : 1006
Age : 43
Локација : Скопје
Расположение : бррррр
Поени : 29142
Registration date : 2008-08-31

Доење - поважни прашања - Page 24 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Доење - поважни прашања   Доење - поважни прашања - Page 24 Empty12.12.09 13:58

Мене не ме болеше, можда нешто како пецкање
а можеби е и до градите
Вратете се на почетокот Go down
nnatasa
Полуматурант
Полуматурант
nnatasa


Female
Број на мислења : 1260
Age : 53
Локација : seuste vo skopje.... 96, 95, 94....
Расположение : top...
Поени : 29243
Registration date : 2009-01-14

Доење - поважни прашања - Page 24 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Доење - поважни прашања   Доење - поважни прашања - Page 24 Empty12.12.09 15:43

i jas ja imam na chicco... vrska nema. si molazam racno. kaj mene se stabilizira, ne "lijam" kako porano nitu mi otekuvaat gradite, naddoagka koga ke zacica... e sega ako nema zacicuvanje edno 4 saati, togas se tvrdi, ama nauciv finta... ja tegnam bradavicata te, imitiram cicanje... nadoagja i posle ide polesno, so stiskanje pak ama... polesno
Вратете се на почетокот Go down
Sara
Полуматурант
Полуматурант
Sara


Female
Број на мислења : 1006
Age : 42
Локација : Skopje
Расположение : среќно :-):-):-)
Поени : 29194
Registration date : 2008-11-10

Доење - поважни прашања - Page 24 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Доење - поважни прашања   Доење - поважни прашања - Page 24 Empty12.12.09 17:39

Кара и јас немав намера да купувам, мене ми затреба сега кога морав поради обврски да го оставам на неколку саати. А ти кажав веќе ако ти треба колку да си ги олесниш градите можеш и рачно, не треба којзнае колку да се измолзуваш, колку да не тече неконтролирано и да не се тврди.
Вратете се на почетокот Go down
D-r Lidija Pazdrijan
ВИП личност
ВИП личност
D-r Lidija Pazdrijan


Female
Број на мислења : 3132
Age : 52
Локација : i ovde i onde
Расположение : super:)
Поени : 30414
Registration date : 2009-03-04

Доење - поважни прашања - Page 24 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Доење - поважни прашања   Доење - поважни прашања - Page 24 Empty12.12.09 22:50

mami29 напиша:
Ako se odlucis za racna mislam deka taa na Babynova ti e podobra od taa na Chicco,okolu 400 den e, a za elektricna spored mene najdobra na Medela okolu 3800 den.
Potpis za pumpata na Medela.Edna od najdobrite na nasiot pazar.Taa na Chicco e ziva tragedija.Zali boze pari... Доење - поважни прашања - Page 24 163998
Вратете се на почетокот Go down
marijajovanova
Почетник
Почетник
marijajovanova


Female
Број на мислења : 88
Age : 39
Локација : kocani
Расположение : :))
Поени : 28923
Registration date : 2008-08-01

Доење - поважни прашања - Page 24 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Доење - поважни прашања   Доење - поважни прашања - Page 24 Empty13.12.09 11:58

D-r Lidija Pazdrijan напиша:
mami29 напиша:
Ako se odlucis za racna mislam deka taa na Babynova ti e podobra od taa na Chicco,okolu 400 den e, a za elektricna spored mene najdobra na Medela okolu 3800 den.
Potpis za pumpata na Medela.Edna od najdobrite na nasiot pazar.Taa na Chicco e ziva tragedija.Zali boze pari... Доење - поважни прашања - Page 24 163998

Najdobra pumpa e na Avent odi so 2 sisenca i rezervni gumici zatvaraci za sisenca i sl. 3200den. dodeka na ciko slicna vakva mi se skrsi za 2nedeli.
Вратете се на почетокот Go down
Magdalena92
Почетник
Почетник
avatar


Female
Број на мислења : 1
Age : 31
Локација : Sv.Nikole
Поени : 16066
Registration date : 2015-08-02

Доење - поважни прашања - Page 24 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Доење - поважни прашања   Доење - поважни прашања - Page 24 Empty02.08.15 13:44

Mamickii jas sakav da ve prasam mojata malecka e samo edna nedela cica no edvaj se naviknavme od pocetokot imav ranicka pa i davav prihrana Hip pa potoa pak prodolzivme da cicame no ima eden problem cica pa potoa povraka po malku i posle pak saka da cica i neznam sto da pravam ve molam za sovet
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Доење - поважни прашања - Page 24 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Доење - поважни прашања   Доење - поважни прашања - Page 24 Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Доење - поважни прашања
Вратете се на почетокот 
Страна 24 of 24Отиди на страна : Previous  1 ... 13 ... 22, 23, 24
 Similar topics
-

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Семејство :: Бебиња-
Отиди до: