Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Првиот македонски семееен форум
 
HomeHome  Регистрирајте сеРегистрирајте се  Влез  
Portal
Родители и деца
Влез
Член:
Лозинка:
Логирај ме автоматски на секоја моја посета: 
:: Си ја заворавив лозинката!
Јуни 2024
ПонВтоСреЧетПетСабНед
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
CalendarCalendar
Барај
 
 

Display results as :
 

 


Rechercher Advanced Search

 

 Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе?

Go down 
+100
bibe85
anence
Minamina
kalipso
bile2
Damjana
kiki-riki
NONE-BT
aneta23
marijat
Zvezdicka
Emily
elena-d
Misticia
smisjana
vecki
valentina123
Vesna Blazevska
lela
Velkova Stojka
emilija nestorova
xxx
obicna
Mimi Petreska
viktorija26
eli
Julija_24
CeceM
Ina Sk
Biljana
marina_daniel
butterfly
Mama Ane
pepa
sanja83
kara
delfin76
BaMbYnA
Sanja ss
nova
Natalija
Mami4ka
bica
Sara
karolina
Nine
Dragana
radmia
Mirka
Emilija
Julijana87
nnatasa
winnie the pooh
Ale83
sofi47
emilija poposka boshevska
kokice
Diana
Pravnicka28
OLGICA
ElenaJo
macush88
Anjuska08
marina_m
Arnaudova Milena
lola
beti 24
mimka
mamalina
bella*
lila_mk
avanturistka
Ilince
Svetlana
Sandra
Lili
Kinky
tanjaaa
sonja
betavitevit
desi
biljanag
mama
bibi
viktorija
sunshine
aleksandra
Freya
vesna83
sanja_
TINA
mamicka211
Silvija
moja Ina
rich_bitch1
Big Sister
STAR *
Goca
Emi
Juni08_Andrea
104 posters
Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4, 5 ... 11, 12, 13  Next
АвторПорака
Sara
Полуматурант
Полуматурант
Sara


Female
Број на мислења : 1006
Age : 42
Локација : Skopje
Расположение : среќно :-):-):-)
Поени : 29384
Registration date : 2008-11-10

Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе? - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе?   Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе? - Page 4 Empty08.04.09 12:58

Вчера мислам дека првпат го почувствував,веќе сум крај на 17 недела и мислам дека е време. Кога легнав како да ми се затегна целиот стомак, и после тоа на едно место како кругче цело во стомакот почна да ми трне, како треперење некое, неможам да опишам. И сабајле исто кога седев како балончиња да имав во стомакот, незнам дали би можело да е тоа, ама прв пат така почувствував.
Вратете се на почетокот Go down
emilija poposka boshevska
Прваче
Прваче
emilija poposka boshevska


Female
Број на мислења : 430
Age : 42
Локација : ohrid
Поени : 28814
Registration date : 2008-12-03

Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе? - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе?   Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе? - Page 4 Empty12.04.09 19:37

nova напиша:
Znaci tebe ne tie ova prv pat da go sumis bebusot da mrda toa e uste prviot, vtoriot mesec za togas vazi pravilotoPRV PAT.
Neznam dali nekoj go ima oseteno bebeto da mrda vo prviot ili vtoriot mesec. Jas go osetiv prvpat negde vo 20 nedela, sto znaci na pocetok od petti mesec, kako peperutcinja vo stomakot, i toa se sluci doma, vo krevet rano sabajle.
A ova drugovo sto prasav mozebi ne mu e mesto vo temava ama neznaev kade da go stavam. Vi vikam od razmrdano bebe, duri nemirno,cel stomak mi igrase, dva-tri dena mi e mirna i toa mnogu,recisi cel den i da ne ja osetiv voopsto.i koga ke mrdne epten nezno. Za toa sum zagrizena.
Вратете се на почетокот Go down
Sara
Полуматурант
Полуматурант
Sara


Female
Број на мислења : 1006
Age : 42
Локација : Skopje
Расположение : среќно :-):-):-)
Поени : 29384
Registration date : 2008-11-10

Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе? - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе?   Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе? - Page 4 Empty12.04.09 21:31

Емилија, можеби си нашло убава положба па си ужива, најверојатно повеќе мрдало дека не му било угодно или тесно. А тоа дека се женските помирни, и јас имам слушнато.
Мене многу чудно навечер кога спијам многу ми мрда стомакот, како да ми вибрира, и мм ме приметил и ми кажа а јас пак мислев само во сон тоа, ама нели е рано уште во 4 месец да се осеќа тоа од надвор дека мрда?
Вратете се на почетокот Go down
Mirka
Прваче
Прваче
Mirka


Female
Број на мислења : 387
Age : 41
Локација : Skopje
Расположение : Srekno
Поени : 28491
Registration date : 2009-01-26

Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе? - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе?   Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе? - Page 4 Empty14.04.09 14:42

Pa toa golickanje mi pocna uste vo 15 nedela, ama togas neznaev deka e toa mislev deka e od sirenje na matkata i posle procitav vo kniga deka taka se oseka koga bebeto se tegnelo.
Вратете се на почетокот Go down
bica
Полуматурант
Полуматурант
bica


Female
Број на мислења : 1082
Age : 39
Локација : ваму-таму и дома
Расположение : samo za moeto sonce Misel
Поени : 29282
Registration date : 2008-07-16

Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе? - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе?   Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе? - Page 4 Empty06.05.09 10:26

jas moeto zlato gopocustvuvav vo 20tata nedela...dusicka dodeka lezev navecer i gledav televizija izgleda so nodzinjata me udri od desnata strana dole....sega go custvuvam jasno...kako brance nekogas mi go izdignuva stomaceto...dusicka koj znae kako se zurka vo moeto stomace......hehehehhe
Вратете се на почетокот Go down
Mami4ka
Прваче
Прваче
Mami4ka


Female
Број на мислења : 301
Age : 36
Локација : Тетово
Расположение : Odlicno :)
Поени : 27895
Registration date : 2009-05-10

Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе? - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе?   Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе? - Page 4 Empty11.05.09 6:43

eli 20 nedela sum...a pocnav da go cuvstvuvam nekade...od 15 nedela...odlicno cuvstvo Smile
Вратете се на почетокот Go down
Natalija
Полуматурант
Полуматурант
Natalija


Female
Број на мислења : 1160
Age : 42
Локација : istocno od rajot
Расположение : nestrplivo
Поени : 29292
Registration date : 2008-08-30

Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе? - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе?   Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе? - Page 4 Empty31.05.09 10:03

Jas sum 17 nedela i edvaj cekam da go pocustvuvam. Mislam ako go pocustvuvam prvoto klocanje ce se posmiram. Ama dosega nisto ne pocustvuvav sto lici na klocanje. Inaku jas od pocetokot na bremenosta si imam problemi so crevata. Mi se grcat, mi krkoraat, mi mrdaat, taka da ne znam dali sum vo moznost da gi raspoznaam dvizenjata na bebeto. I veke me fati inaet utrovo rekov ce cekam da mi mrdne. Ja drzev rakata na stomak taka lezejci koga nesto me klocna i jas skoknavv od strav. I mm go razbudiv i uplasiv. Ne znam dali bese od bebeto ( a mnogu sakam da bese).
Вратете се на почетокот Go down
nova
Прваче
Прваче
nova


Female
Број на мислења : 107
Age : 45
Локација : doma
Поени : 27888
Registration date : 2009-04-10

Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе? - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе?   Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе? - Page 4 Empty31.05.09 10:14

da naj prvo ke go pocustvuvas bas taka kako kloca silno toa e natalija
jas pisav ednaska neznam kolku ima vistina vo toa koga prv pat ke go pocustvuvas i kade ,ako e doma e masko,a akoe e nadvor zensko pa neznam kolku vazi toa
Вратете се на почетокот Go down
Natalija
Полуматурант
Полуматурант
Natalija


Female
Број на мислења : 1160
Age : 42
Локација : istocno od rajot
Расположение : nestrplivo
Поени : 29292
Registration date : 2008-08-30

Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе? - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе?   Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе? - Page 4 Empty31.05.09 10:17

Doma bese i masko e.
Вратете се на почетокот Go down
nova
Прваче
Прваче
nova


Female
Број на мислења : 107
Age : 45
Локација : doma
Поени : 27888
Registration date : 2009-04-10

Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе? - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе?   Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе? - Page 4 Empty31.05.09 10:23

da super so saka neka e da e zdravo izdravo pravo bas sakav i jas da se uveram vo ova kaj drugi trudnici ama toa e vazno da se zaprimeti bas PRVOTO CUSTVO na bebeto koga ke mrdne i kade
jas prv pat ja pocustvuvav vo avtobus i ne veruvav posle koga mi kazaa zensko lele rekov vistina
Вратете се на почетокот Go down
rich_bitch1
Бруцош
Бруцош
rich_bitch1


Female
Број на мислења : 2504
Age : 37
Локација : dreamland
Расположение : dobro e
Поени : 30553
Registration date : 2007-12-29

Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе? - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе?   Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе? - Page 4 Empty31.05.09 11:09

jas v o 12 nedela epten rano.i ne bese klocanje tuku kako eden vid podripnuvanje na mesoto.kako i da e prekrasno cuvstvo
Вратете се на почетокот Go down
Mami4ka
Прваче
Прваче
Mami4ka


Female
Број на мислења : 301
Age : 36
Локација : Тетово
Расположение : Odlicno :)
Поени : 27895
Registration date : 2009-05-10

Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе? - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе?   Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе? - Page 4 Empty31.05.09 14:12

I dvizenjata na moeto bebce se takvi,kako podripnuvanje na mojot stomak...se uste,ma da ponekogas i ona,se poznava kako se dvizi nogiceto,ili raceto,ne znam sto mu e toa SmileSmileSmile

pregnancy due date
Вратете се на почетокот Go down
rich_bitch1
Бруцош
Бруцош
rich_bitch1


Female
Број на мислења : 2504
Age : 37
Локација : dreamland
Расположение : dobro e
Поени : 30553
Registration date : 2007-12-29

Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе? - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе?   Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе? - Page 4 Empty31.05.09 14:36

posle 6 ti mesec kaj emili mn ubavo se ocrtuvase race,noze,gaze koga mrdase.ma fantasticno nesto.zdravje samo naskoro ke vidite sto znaci klocanje.emili bese najaktivna noke flower
Вратете се на почетокот Go down
Mami4ka
Прваче
Прваче
Mami4ka


Female
Број на мислења : 301
Age : 36
Локација : Тетово
Расположение : Odlicno :)
Поени : 27895
Registration date : 2009-05-10

Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе? - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе?   Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе? - Page 4 Empty31.05.09 14:38

Jas noke voopsto ne go osekam bebceto.Samo koga sum budna.Eve sega momentalno mrcka,si go gledam stomaceto i se smeam SmileSmileSmileSmile
srcence,mnogu ubavo custvo,kako da me gilicka SmileSmileSmileSmile

pregnancy due date
Вратете се на почетокот Go down
Natalija
Полуматурант
Полуматурант
Natalija


Female
Број на мислења : 1160
Age : 42
Локација : istocno od rajot
Расположение : nestrplivo
Поени : 29292
Registration date : 2008-08-30

Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе? - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе?   Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе? - Page 4 Empty01.06.09 14:57

Jas pred malku pocustvuvav nekakvi dvizenja vo stomakot edno 4 pati kako muskul da mi igrase. Ama devojki jas edna budaletinka sto sum, mesto da se raduvam, prebledev i ne znaev od strav sto da pravam, dodeka mi zavrsi. Problemot e sto od losite dosegasni iskustva sum isplasena deka nesto loso mi se slucuva vo stomakot i zgora na se me nervira sto ne mozam da razlikuvamt dali mi e od crevata ili od bebeto. Ne znam kako bilo kaj vas, dali nekoja kako mene se uplasila?
Вратете се на почетокот Go down
rich_bitch1
Бруцош
Бруцош
rich_bitch1


Female
Број на мислења : 2504
Age : 37
Локација : dreamland
Расположение : dobro e
Поени : 30553
Registration date : 2007-12-29

Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе? - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе?   Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе? - Page 4 Empty01.06.09 15:12

nemoj da se plasis od vakvi raboti.naprotiv raduvaj se.16 nedela si znaci mozno e i bebusot da e.jas veke pisav moeto dete uste od 12 nedela go osekav bas kako podripnuvanje na muskil.ne veruvam deka crevata bas taka bi igrale flower ako sega od ova se plasis pa sto ke bide vo 30 nedela koga meseto ke ti se deformira od igranje i mrdanjeto na bebusot
Вратете се на почетокот Go down
Sara
Полуматурант
Полуматурант
Sara


Female
Број на мислења : 1006
Age : 42
Локација : Skopje
Расположение : среќно :-):-):-)
Поени : 29384
Registration date : 2008-11-10

Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе? - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе?   Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе? - Page 4 Empty01.06.09 15:57

Наталија сигурно е тоа, и кај мене веќе јасно се чувствува и можам да го опишам како мускул што игра - баш така, јас веќе од 18-19 недела јасно знаев што е, претходно бев збунета и не секој ден чувствував нешто. Мене многу ме радува кога ќе осетам мрдање, одма си ја ставам раката на стомак и ако е тука во близина мм го викам и заедно го осеќаме, неопислив момент, јас стално викам маживе незнаат што пропуштаат.
Вратете се на почетокот Go down
Sanja ss
Прваче
Прваче
Sanja ss


Female
Број на мислења : 127
Age : 37
Локација : Skopje
Расположение : Mi bilo i podobro
Поени : 27987
Registration date : 2009-03-26

Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе? - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе?   Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе? - Page 4 Empty02.06.09 17:33

Veke od 18-19 nedela go osekam kako zilicka da mi treperi a sega se pocesto go osekam i posilno i mm go oseka koga ke ja stavi rakata
Вратете се на почетокот Go down
BaMbYnA
Полуматурант
Полуматурант
BaMbYnA


Female
Број на мислења : 1174
Age : 39
Локација : Melbourne
Поени : 29556
Registration date : 2008-05-04

Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе? - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе?   Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе? - Page 4 Empty05.06.09 0:25

pocetokot na 20 nedela i na eho mi kaza deka e masko Smile ama mene teorijava ne mi iskoci jas go pocustvuvav vo kola galiba mojot ke ide domazet Smile
Вратете се на почетокот Go down
Natalija
Полуматурант
Полуматурант
Natalija


Female
Број на мислења : 1160
Age : 42
Локација : istocno od rajot
Расположение : nestrplivo
Поени : 29292
Registration date : 2008-08-30

Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе? - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе?   Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе? - Page 4 Empty05.06.09 15:35

Sega ne da go custvuvam mislam na momenti poluduva od skokanje vo mojot stomak. Osobeno na rabota mi se slucuva i iskreno me dekoncentrira.
Вратете се на почетокот Go down
delfin76
Бруцош
Бруцош
delfin76


Female
Број на мислења : 2145
Age : 47
Локација : skopje
Расположение : nevoobicaeno za mene
Поени : 29280
Registration date : 2009-02-13

Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе? - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе?   Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе? - Page 4 Empty05.06.09 15:47

najubavo cuvstvo na svet e toa
Вратете се на почетокот Go down
emilija poposka boshevska
Прваче
Прваче
emilija poposka boshevska


Female
Број на мислења : 430
Age : 42
Локација : ohrid
Поени : 28814
Registration date : 2008-12-03

Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе? - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Како ви мрда бебето во стомакот?   Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе? - Page 4 Empty06.06.09 10:42

Ne znaev kako da ja krstam temava. Moeto prasanje do idnite mamicki i e kako go osekjate bebeto, kakvi dvizenja pravi vo stomaceto. Jas vo poslednava nedela cuvstvuvam nesto cudno. Kako da mi pulsira stomakot. Vo ednakvi vremenski intervali na 2-3 sekundi,kako saatce da imam Smile Nekade procitav deka bebeto ika ?? Inaku po cel den si mrda, sega e veke golemnko pa mozam da osetam noze, race. Mi pravi duri ispapcuvanje na stomakot Smile Ubavo e cuvstvoto. Koga bese pomalo 6-7 mesec custvuvav kako se prevrtuva celoto Smile Ajde kazete mi dali nekoj pocuvstvuval nesto vaka slicno, ova so pulsiranjevo.
Вратете се на почетокот Go down
Natalija
Полуматурант
Полуматурант
Natalija


Female
Број на мислења : 1160
Age : 42
Локација : istocno od rajot
Расположение : nestrplivo
Поени : 29292
Registration date : 2008-08-30

Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе? - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе?   Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе? - Page 4 Empty06.06.09 11:10

Bas mi se dopagja prasanjeto. Jas celo vreme pisuvav vo temata koga prv pat go pocustvuvavte vaseto bebe, ama veke ne sum za tamu. Veke nekolku dena otkako go pocustvuvav i ne mozam da se naviknam. Nekako strav me faka koga ce pocne da mi mrda. Nekogas go custvuvam kako udari, nekogas kako da mi pulsira nekoj muskul, nekogas kako meurce, a nekogas kako gilickanje. Site se razlicni i najverojatno togas pravi razlicni dvizenja. Vcera na primer pred spienje pocna da me kloca, i ne prestanuvase. Drugite denovi obicno na rabota, znaci pretpladne go custvuvav, kako meurcinja ili gilickanje i me dekoncetrira. Prvo mislev deka ima odreden period koga se dvizi, ama mozelo i preku cel den.
Вратете се на почетокот Go down
emilija poposka boshevska
Прваче
Прваче
emilija poposka boshevska


Female
Број на мислења : 430
Age : 42
Локација : ohrid
Поени : 28814
Registration date : 2008-12-03

Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе? - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе?   Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе? - Page 4 Empty06.06.09 11:16

Nema nekoj odreden period Natalija, ama jas najmnogu naver go osekjam koga ke se smiram jas, znaci koga ne sum vo dvizenje. Ama i preku den znae da si mrda, i toa sega kaj mene veke se jasni dvizenja i klocanje sto vikas ti. Kaj tebe uste ima mesto da pravi akrobacii Smile
Вратете се на почетокот Go down
Mami4ka
Прваче
Прваче
Mami4ka


Female
Број на мислења : 301
Age : 36
Локација : Тетово
Расположение : Odlicno :)
Поени : 27895
Registration date : 2009-05-10

Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе? - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе?   Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе? - Page 4 Empty06.06.09 16:09

se slozuvam so tebe delfin76... Smile
kolku mi e samo ubavo koga go osekam deka mrda...auuu...srcence na mama toa Smile

pregnancy calendar
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе? - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе?   Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе? - Page 4 Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Кога прв пат го почувствувавте вашето бебе?
Вратете се на почетокот 
Страна 4 of 13Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4, 5 ... 11, 12, 13  Next
 Similar topics
-

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Семејство :: Бременост и планирање семејство-
Отиди до: