Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Првиот македонски семееен форум
 
HomeHome  Регистрирајте сеРегистрирајте се  Влез  
Portal
Родители и деца
Влез
Член:
Лозинка:
Логирај ме автоматски на секоја моја посета: 
:: Си ја заворавив лозинката!
Мај 2024
ПонВтоСреЧетПетСабНед
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
CalendarCalendar
Барај
 
 

Display results as :
 

 


Rechercher Advanced Search

 

 Дефиниција за добра мајка

Go down 
+35
butterfly
danielaval
macush88
sonja
Mama Ane
Misticia
Ilince
vecki
mamicka Ana
mac@
Kinky
ZeleniCka
Lili
hajdi
bibe85
Daki
daniela
mamalina
Big Sister
Dadi
Goca
mamicka211
viktorija
SonjuS*
rich_bitch1
sashka26
Mimi
wisna
Andrej
beti 24
monice
STAR *
Emilija
obicna
Emi
39 posters
Отиди на страна : 1, 2, 3, 4  Next
АвторПорака
Emi
Форумски мастер
Форумски мастер
Emi


Female
Број на мислења : 7238
Age : 40
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 31106
Registration date : 2007-11-19

Дефиниција за добра мајка Empty
ПишувањеПредмет: Дефиниција за добра мајка   Дефиниција за добра мајка Empty11.08.08 22:39

во едно списание прочитав еден текст за дечко кој го напуштил
родителскиот дом откако, после снимањето на една емисија со размена на
жени, сфатил дека мајка му не била мајка како што треба, поточно сфатил
дека на светот постојат мајки кои знаат да готват и да ја соберат
фамилијата за ручек, на децата им спремаат топол доручек наместо да им
дадат пари да си купат геврек, наутро ги будат лично наместо тоа да го
прави будилник, ги испраќаат на училиште наместо да останат да си
поспијат, не се опседнати со изгледот, ноктите итн итн.......и сега,
излегува дека ако жената не знае да готви и да направи кифли не е добра
мајка, или ако се грижела за својот изглед тоа значи дека ги
запоставува домашните......

која е вашата дефиниција за добра мајка? што е тоа поради што мајка ви
ја сакате најмногу на свет? има ли нешто за што би и замериле во однос
на грижата и воспитувањето што ви ги дава
Вратете се на почетокот Go down
obicna
Форумска фаца
Форумска фаца
obicna


Female
Број на мислења : 4100
Age : 41
Локација : Дома си е дома
Расположение : Секое лошо за добро е. Што и да е ќе помине...
Поени : 30684
Registration date : 2008-07-19

Дефиниција за добра мајка Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дефиниција за добра мајка   Дефиниција за добра мајка Empty12.08.08 1:18

Ovoj tekstot Emi jas go svativ kako "biznis zena", zena sto rodila dete a po toa povejke vreme i vnimava na karierata nego na deteto. Jas moja majka ne sum ic bliska ni so nejze ni so tatko. Toa e prikazna sto ke vi kazam samo treba da sednam na raat denojve... Dobra majka neznam tocno kako da napisam, ne e nesto u vrska so materijalnost kolku igracki dava na dete ili sl na nego ili kako gotvi. Dobra majka e nekoja sto pravi sve za deteto bez griza dali ona ke ima za nejze. Znaci da ima dobra dusa, jaooo tesko mi odi da napisam na MK. Se nadevam me svativte.
Вратете се на почетокот Go down
Emilija
Бруцош
Бруцош
Emilija


Female
Број на мислења : 2687
Age : 46
Локација : Скопје
Расположение : со тројцата мускетари
Поени : 29749
Registration date : 2008-07-11

Дефиниција за добра мајка Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дефиниција за добра мајка   Дефиниција за добра мајка Empty12.08.08 8:49

Еве и јас не сум многу блиска со мајка ми. Додека бев мала и некаде до кај 20 години мајка ми беше кариеристка. Значи јас се сеќавам кога научи да готви. Не ме учела да бидам послушна женичка и мирна домаќинка. Ме научи како да се снајдам сама, да научам јазици, да завршам факултет, да најдам работа. Но не и замерам за тоа, благодарна сум и, си ја сакам мојата мамичка. Ми пружала се, се што сум посакала.

И сега ми помага околу децата.
Вратете се на почетокот Go down
STAR *
Матурант
Матурант
STAR *


Female
Број на мислења : 1596
Age : 41
Локација : Skopje
Расположение : еуфорично
Поени : 29755
Registration date : 2008-01-28

Дефиниција за добра мајка Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дефиниција за добра мајка   Дефиниција за добра мајка Empty12.08.08 8:56

Јас на мајка ми одсекогаш сум можела се да и кажам и добро и лошо , така е и сега и секогаш била тука за мене, нашиот однос е повеќе како пријателски однос , а не родител - дете, во споредба со татко ми кој го споредувам со Хитлер. Добра мајка не ја прави доброто готвење или убавата фризура , според мене добра мајка е онаа што го чувствува своето дете, што ја познава неговата душа и што е тука за тоа дете кога и да затреба во добро и во зло.
Вратете се на почетокот Go down
monice
Прваче
Прваче
monice


Female
Број на мислења : 207
Age : 41
Локација : Skopje
Расположение : Многу добро скоро Одличноооооооо
Поени : 28872
Registration date : 2008-07-28

Дефиниција за добра мајка Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дефиниција за добра мајка   Дефиниција за добра мајка Empty12.08.08 9:15

Мојата мајка, пред се ми најдобра пријателка со неа можам да разговарам за се и сешто, не е многу вешта во кујната односно мене ништо не ми значи дали она ќе ме разбуди или будилникот или пак она да ми спреми доручек, битно ми е да ме подржува и да ме разбира. Најмногу сум и благодарна што ме научи да го ценам животот и да знам сама да се снајдам во него. Си ја сакам многу и не ја потценувам.

Мојата дефиниција за Добра мајка е пред се разбирањето и пријателството.
Вратете се на почетокот Go down
beti 24
Полуматурант
Полуматурант
beti 24


Female
Број на мислења : 1057
Age : 40
Локација : домче со Марко
Расположение : најсрекна на целиот свет
Поени : 29088
Registration date : 2008-07-07

Дефиниција за добра мајка Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дефиниција за добра мајка   Дефиниција за добра мајка Empty12.08.08 9:24

не можам да правам разлика мегу добра и лоша мајка според мене не може да постои лоша мајка, па таа е мајка. мате исчувала те изгледала се жртвувала за тебе па тоа е мајка, за мојата мајка не можам да пишувам бидејки според мене е најдобра на свет, другар прав и пред се рамо за плачење
Вратете се на почетокот Go down
Andrej
Почетник
Почетник
Andrej


Male
Број на мислења : 7
Age : 55
Локација : Skopje
Расположение : ODLICNO
Поени : 28800
Registration date : 2008-08-11

Дефиниција за добра мајка Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дефиниција за добра мајка   Дефиниција за добра мајка Empty12.08.08 10:16

Дефиниицја за како да бидеш добар родител во случајов мајка нема , како и да е тоа се чуствува, некој е предодреден да биде многу нежен чуствителен ,грижлив родител, некој помалку, јас сум жртва за моето дете и ден денес, верувам и Вие, еве не почнав ниту еден бизнис за да можам да му пружам потполна љубов и грижа на моето дете зато што татко му повке работи така да верувајте мора да има некој што ке биде постојано со него Ве сакам сите и бидете онакви какви што сте?
Мама Леона
Дефиниција за добра мајка 295931
Вратете се на почетокот Go down
wisna
Полуматурант
Полуматурант
wisna


Female
Број на мислења : 612
Age : 35
Локација : Lost...
Поени : 29822
Registration date : 2008-02-08

Дефиниција за добра мајка Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дефиниција за добра мајка   Дефиниција за добра мајка Empty12.08.08 10:27

Ние децата не сме марионети, треба да се внимава како се чува едно дете. Многу е важно еден родител како му се обраќа на детето, како постапува со тоа дете, дали ќе му дозволи да живее свој живот или во тоа дете ќе вгради систем составен од потребите на родителот кои се претвориле во несвесни очекувања. За жал многу деца немаат свој живот туку се водат според очекувањата на родителот. Не е се во доброто готвење, будењето наутро, многу се битни емоциите кои ќе ги покаже тој родител. Од тоа многу зависи кројката на нашата понатамошна личност.
Вратете се на почетокот Go down
Andrej
Почетник
Почетник
Andrej


Male
Број на мислења : 7
Age : 55
Локација : Skopje
Расположение : ODLICNO
Поени : 28800
Registration date : 2008-08-11

Дефиниција за добра мајка Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дефиниција за добра мајка   Дефиниција за добра мајка Empty12.08.08 10:31

Во потполност се слагам со вас зато наведов дека битна е љубовта кон своето дете и обратаната конекција,нели ..за здрава личност треба здрави родители:Поздрав Neutral
Вратете се на почетокот Go down
Mimi
Прваче
Прваче
Mimi


Female
Број на мислења : 286
Age : 51
Локација : Skopje
Поени : 28896
Registration date : 2008-08-01

Дефиниција за добра мајка Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дефиниција за добра мајка   Дефиниција за добра мајка Empty12.08.08 12:03

Не знам дали може да се дефинира добра мајка, зашто пред се мислам дека зависи какви се очекувањата на тој што го коментира тоа. Ми се случувало да слушнам мајки кои коментираат "јас вакво нешто не би направила", а тоа не значи дека едните или другите се подобри, само различни. Ако детето е среќно и задоволно, се е во ред. Не дискутирам за екстремни случаи.
Вратете се на почетокот Go down
sashka26
Прваче
Прваче
sashka26


Female
Број на мислења : 399
Age : 47
Локација : macedonia
Поени : 29248
Registration date : 2008-05-14

Дефиниција за добра мајка Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дефиниција за добра мајка   Дефиниција за добра мајка Empty12.08.08 22:57

Природно е човек да си ги сака сопствените родители....секој родител е жртва за своето дете несомнено. А тоа дали јадело ѓеврек или мајката му спремила доручек...или што уште не, не дава за право да се категоризира мајката за добра или лоша.
И да мојата ја сакам и почитувам неизмерно
Вратете се на почетокот Go down
rich_bitch1
Бруцош
Бруцош
rich_bitch1


Female
Број на мислења : 2504
Age : 36
Локација : dreamland
Расположение : dobro e
Поени : 30363
Registration date : 2007-12-29

Дефиниција за добра мајка Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дефиниција за добра мајка   Дефиниција за добра мајка Empty13.08.08 13:23

секоја онаа мајка која му дава на детето безгранична лјубов и подршка во секое време,го сака детето онакво какво што е ,му дава чувсто на сигорност е добра мајка.нема врска тоа дали му спремила доручек го исчешлала или не..постојат милион други начини да се надокнади тоа.па не се ни жените криви што морат да работат,која мајка не сака да минува со детето 24 часа на ден,ама кога не се може тоа е тоа.ние живеевме во странство,немав до мене ни баба ни дедо,а моите нонстоп беа по патишта и работеа,јас израснав со дадилка ама во ниту еден момент се немам почувствувано запоставено од мајками.едниствено што кај некои мајки не ми се допагја е тоа што се обидуваат некои свои желби да ги реализираат преку своите деца
Вратете се на почетокот Go down
SonjuS*
Бруцош
Бруцош
SonjuS*


Female
Број на мислења : 2925
Age : 38
Локација : Домче се досадувам
Расположение : најпрекрасно
Поени : 29366
Registration date : 2008-07-11

Дефиниција за добра мајка Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дефиниција за добра мајка   Дефиниција за добра мајка Empty13.08.08 13:34

Sekoja majka e dobra majka..
site majki si gi sakaat svoite deca bez razlika dali se poslusni..dobri ili ne poslusni..Majkata sekogas pravi ona sto e najdobro za svoeto dete..iako nekogas mozebi ke preteraat sepak toa e so najdobra namera..samo da pokazat deka se grizat za nas i deka ne sakaat..
Majka mi ponekogas znae da me iznervira..ama znam deka ne mozam bez nea..mnogu si ja sakam...
a moram da go spomnam i tatko mi..najdobar e..
Вратете се на почетокот Go down
viktorija
Почетник
Почетник
viktorija


Female
Број на мислења : 73
Age : 45
Локација : strumica
Расположение : pozitivno raspolozena
Поени : 29170
Registration date : 2008-05-31

Дефиниција за добра мајка Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дефиниција за добра мајка   Дефиниција за добра мајка Empty13.08.08 15:53

Mojata majka mi e kako drugarka mozam za se so nea da razgovaram slobodno.Tuka e sekogas da mi dade sovet ,pomos..........Isto sakam i moite kerkicki da bidat privrzani so mene.Inaku sekoja majka e dobra ,sekoja majka si gi saka svoite deca.Imogu sum im blagodarna na majka mi ,a isto i na tatko mi sto dobro sum vospitana i ne sum gi zastramila nitu kako devojce ,nitu sega kako zena i majka.
Вратете се на почетокот Go down
mamicka211
Полуматурант
Полуматурант
avatar


Female
Број на мислења : 559
Age : 40
Локација : makedonija
Расположение : радосно
Поени : 29250
Registration date : 2008-05-12

Дефиниција за добра мајка Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дефиниција за добра мајка   Дефиниција за добра мајка Empty14.08.08 0:43

со мајками не сум била блиска ,не ме познаваше никогаш која сум и што ми е.
за мене добра мајка е секоја мајка,посебно онаа која има безрезервна љубов кон своето дете,знае што му треба и што би се рекло по народски како дише.мајка која не е себична и првин ги гледа потребите на детето а потоа сите други,па и за себе.ова е само мое мислење.
Вратете се на почетокот Go down
Goca
Полуматурант
Полуматурант
Goca


Female
Број на мислења : 1126
Age : 44
Локација : Makedonija
Расположение : fine
Поени : 30374
Registration date : 2007-11-16

Дефиниција за добра мајка Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дефиниција за добра мајка   Дефиниција за добра мајка Empty18.08.08 17:42

Јас дури сега ја видов темава....и се сложувам со вас,тешко дека има дефиниција за добра мајка.Секое дете има различни потреби ако мајката успее да ги открие и задоволи тие потребие тогаш можеби може да се каже дека тоа е добра мајка,можеби за детето од постот од Еми неговата мајка би била добра доколку го будела таа,му готвела итн.....но за друго дете можеби тоа не претставува ништо посебно.Јас би сакала да бидам добра мајка,се трудам, Јана е уште малечка, сеуште учам....учам да бида трпелива,да не искажувам голема нервоза пред нејзе,да ги задоволам најпрво нејзините потреби,да проценам што во одреден момент што сака без да ми каже.......а понатаму овој список ќе се проширува и проширува,да ги почитувам нејзините желби,да прифаќам некои работи,да и бидам во секој момент подршка,итн..па можеби еден ден и ќе ми признае дека сум била добра мајка како што ми е предобра и прекрасна мојата мајка.
Вратете се на почетокот Go down
Dadi
Почетник
Почетник
Dadi


Female
Број на мислења : 48
Age : 43
Локација : Скопје
Поени : 28880
Registration date : 2008-07-26

Дефиниција за добра мајка Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дефиниција за добра мајка   Дефиниција за добра мајка Empty23.08.08 11:43

STAR * напиша:
според мене добра мајка е онаа што го чувствува своето дете, што ја
познава неговата душа и што е тука за тоа дете кога и да затреба во
добро и во зло


и јас дефинитивно се сложувам со ова, мојата мајка ми е анѓел чувар и за мене претставува перфекција за родител. Сакам да бидам таква мајка еден ден.
Вратете се на почетокот Go down
Big Sister
Web Administrator
Web Administrator
Big Sister


Female
Број на мислења : 2268
Age : 51
Локација : Skopje
Расположение : весело
Поени : 30363
Registration date : 2007-11-15

Дефиниција за добра мајка Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дефиниција за добра мајка   Дефиниција за добра мајка Empty24.08.08 1:06

ne bi rekla deka BAS sekoja majka e dobra majka. imam primeri kade odlicno se gleda deka nekoi ne zasluzuvaat da bidat majki.
eden od niv e komsika koja si gi ostavi trite deca (mazot i pocina) so babata. a taa gi sobra parite sto mazot i gi zaraboti i otide se omazi so drug. znaete koj bese nejzin izgovor - A mene mi treba MAZ! mlada sum! Tie kako i da e ke si izrasnat!
inaku sto se odnesuva do onie koi brkaat kariera, mislam deka treba koga veke ke imaat dete da znaat deka prioritet vo zivotot im e toa. moraat da najdat vreme, da gi balansiraat i poinaku postavat rabotite za da sekogas se zadovleni potrebite na deteto (koi sekako se menuvaat so tek na godinite).

inaku ne bi rekla deka gotvenjeto i dr slicni raboti imaat vrska so toa dali e nekoja dobra majka. tuku vo ljubovta koja mu ja pruza na deteto, kako go nasocuva vo zivotot, kolku e tuka za nego koga mu e najpotrebna. ako nisto drugo da go soslusa i da mu se najde koga ima potreba.
Вратете се на почетокот Go down
mamalina
Полуматурант
Полуматурант
mamalina


Female
Број на мислења : 728
Age : 43
Локација : macedonija
Расположение : poletno
Поени : 28876
Registration date : 2008-08-22

Дефиниција за добра мајка Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дефиниција за добра мајка   Дефиниција за добра мајка Empty25.08.08 0:20

so majkami mozebi ne sum bila sekogas bliska,no sekogas bila pokraj mene,mi pomagala,me vospituvala,sum znaela deka pokraj sebe imam cvrst covek koj sekogas e tuka za mene.Otkako se omaziv mi se cini deka stanav mnogu pobliska so mojata majka vo odnos na razgovor i iskrenost.
Вратете се на почетокот Go down
daniela
Полуматурант
Полуматурант
daniela


Female
Број на мислења : 533
Age : 48
Локација : Skopje
Расположение : super ,odlicno
Поени : 30149
Registration date : 2007-11-20

Дефиниција за добра мајка Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дефиниција за добра мајка   Дефиниција за добра мајка Empty25.08.08 12:44

Како што кажа Ане истата приказна и со мојата мајка.Таа си бркаше ,,кариера,, татко ми откако почина таа си најде друг маж а мене и сестра ми не заборави.Фала и што не родила ама за другото не можам да и простам.Сега ми се јавува само службено ниту прашува како сме ниту нашите деца.Таква мајка не ми треба.
Вратете се на почетокот Go down
STAR *
Матурант
Матурант
STAR *


Female
Број на мислења : 1596
Age : 41
Локација : Skopje
Расположение : еуфорично
Поени : 29755
Registration date : 2008-01-28

Дефиниција за добра мајка Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дефиниција за добра мајка   Дефиниција за добра мајка Empty25.08.08 12:52

Ane напиша:


inaku ne bi rekla deka gotvenjeto i dr slicni raboti imaat vrska so toa dali e nekoja dobra majka. tuku vo ljubovta koja mu ja pruza na deteto, kako go nasocuva vo zivotot, kolku e tuka za nego koga mu e najpotrebna. ako nisto drugo da go soslusa i da mu se najde koga ima potreba.

Ане комплетно се согласувам со тебе , и да се биде добар родител во вистинска смисла на зборот е навистина најтешката задача во животот на една мајка , секоја чест за оние мајки кои ја сватиле тежината на родителството и одлично се справуваат во таа улога.
Вратете се на почетокот Go down
Daki
Полуматурант
Полуматурант
Daki


Female
Број на мислења : 547
Age : 40
Локација : Skopje
Поени : 28795
Registration date : 2008-08-27

Дефиниција за добра мајка Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дефиниција за добра мајка   Дефиниција за добра мајка Empty20.09.08 20:45

Ajde da tregneme od faktot deka decata se odraz na roditelite. Znaci kako roditelot ke go vospita deteto toa taka ke se izgradi vo idnina.E sega jas tuka mislam deka pogolemo vlijanie ima majkata.Sepak taa e pobliska so decata pogolemo vnimanie im posvetuva. I samata relacija majka - dete e pojaka. Mozebi i nema da se slozite so mene, ova go kazuvam povejke i od sopstveno iskustvo.Znaci od toa kako se odnesuvala majka mi sprema mene i brat mi, so nea sme definitivno pobliski otkolku so tatko mi. A se slozuvam so nekoi od vas sto kazuvate deka i ne site majki se dobri, ima i takvi primeri za zal.
Вратете се на почетокот Go down
Emi
Форумски мастер
Форумски мастер
Emi


Female
Број на мислења : 7238
Age : 40
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 31106
Registration date : 2007-11-19

Дефиниција за добра мајка Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дефиниција за добра мајка   Дефиниција за добра мајка Empty21.09.08 0:32

Не е секоја жена створена да биде мајка, сепак за тоа треба да имаш чувства и да прифатиш дека откако ќе дојде детето на свет многу работи кои дотогаш си ги правела се ускратуваат...и не треба да и паѓа тешко ништо кога станува збор за своето дете, ниту нејзините желби да бидат пред желбите и потребите на детето.
Мојата мајка ја почитувам бидејќи била прекрасна мајка, жена, пријател,,,,секогаш покрај мене за се, искрена и фала и за се.
Вратете се на почетокот Go down
bibe85
Полуматурант
Полуматурант
bibe85


Female
Број на мислења : 1010
Age : 38
Локација : Кичево
Расположение : naj naj srekna
Поени : 28831
Registration date : 2008-08-16

Дефиниција за добра мајка Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дефиниција за добра мајка   Дефиниција за добра мајка Empty22.09.08 17:01

јас со мојата мајка имам прекрасен однос како другарка ми е блиски сме скоро за се благодарна сум и за се во животот што ме воспитале пред се и ме насочувале со тато на сите добри работи во животот секогаш е со мене и во добро и во лошо има разбирање за многу мои работи со еден збор прекрасна е сакам еден ден да бидам како мајка ми
Вратете се на почетокот Go down
hajdi
Полуматурант
Полуматурант
hajdi


Female
Број на мислења : 522
Age : 38
Локација : Kicevo
Расположение : odlicnoo
Поени : 28775
Registration date : 2008-08-16

Дефиниција за добра мајка Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дефиниција за добра мајка   Дефиниција за добра мајка Empty22.09.08 17:29

so mojata majka imam prekrasen odnosi, a pobliski stanavme od ko se zapisav na fakultet,sega dodeka sum na rabota nemozam da zamislam da ne se slusnam so nea. Mozam da kazam deka mojata majka i tatko mi celosno ni se imaat posveteno mene i na brat mi, da ne nasocat na prav pat i sekogas se tuka koga ke ni zatrebaat i stvarno sakam eden den da bidam ista kako nea
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Дефиниција за добра мајка Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дефиниција за добра мајка   Дефиниција за добра мајка Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Дефиниција за добра мајка
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 4Отиди на страна : 1, 2, 3, 4  Next
 Similar topics
-

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Семејство :: Родители-
Отиди до: