Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Првиот македонски семееен форум
 
HomeHome  Регистрирајте сеРегистрирајте се  Влез  
Portal
Родители и деца
Влез
Член:
Лозинка:
Логирај ме автоматски на секоја моја посета: 
:: Си ја заворавив лозинката!
Мај 2024
ПонВтоСреЧетПетСабНед
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
CalendarCalendar
Барај
 
 

Display results as :
 

 


Rechercher Advanced Search

 

 Млеко и млечни производи во текот на бременоста

Go down 
+41
soledad
Sanja ss
kalipso
marija Saltamarska
Vesna Blazevska
Natalija
Snowhite
lejdi
Biljana
ripce
mama caci
anence
Mami4ka
Diana
Mama K
natali
Mirka
Emilija
nelka
CaciCko
radmia
Mimi22
Anjuska08
Sara
Maci***
NatalijaS
marina_m
lila_mk
avanturistka
Sandra
marina_pp
Emi
Ilince
baby24
georgina
obicna
desi
marijajovanova
rich_bitch1
Lili
betavitevit
45 posters
Отиди на страна : Previous  1, 2, 3  Next
АвторПорака
Sara
Полуматурант
Полуматурант
Sara


Female
Број на мислења : 1006
Age : 42
Локација : Skopje
Расположение : среќно :-):-):-)
Поени : 29159
Registration date : 2008-11-10

Млеко и млечни производи во текот на бременоста - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Млеко и млечни производи во текот на бременоста   Млеко и млечни производи во текот на бременоста - Page 2 Empty16.03.09 10:36

Емилија ти колку внесуваше млеко, јас пијам 1 чаша јогурт, 1-2 млеко и преку ден си јадам сирење, павлака, кашкавал и слично. Незнам дали е доволно, ама некако го отпив млекото, и да сакам неможам повеќе.
Вратете се на почетокот Go down
Emilija
Бруцош
Бруцош
Emilija


Female
Број на мислења : 2687
Age : 46
Локација : Скопје
Расположение : со тројцата мускетари
Поени : 29714
Registration date : 2008-07-11

Млеко и млечни производи во текот на бременоста - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Млеко и млечни производи во текот на бременоста   Млеко и млечни производи во текот на бременоста - Page 2 Empty16.03.09 10:44

Првата бременост бев многу примерна, ама втората забушавав, едноставно не ми се пиеше млеко и не ми се јадеше ... па во болница морав да примам 2 шишиња од еден препарат преку инфузија. Кога прашав зошто тие мене ме прашаа колку пиеше млеко? И кога им кажав ми рекоа-ете затоа Smile

Значи не мора да се претерува, за мене е доволно чаша млеко навечер, јогурт или млеко насабајле и во текот на денот да се јаде некој млечен производ.

Бебето секако ќе си го земе тоа што му треба ама дали за нашиот организам има доволно е прашањето? Ние може да не осетиме никаква потреба ама недостатокот некаде ќе се покаже сигурно.
Вратете се на почетокот Go down
Sara
Полуматурант
Полуматурант
Sara


Female
Број на мислења : 1006
Age : 42
Локација : Skopje
Расположение : среќно :-):-):-)
Поени : 29159
Registration date : 2008-11-10

Млеко и млечни производи во текот на бременоста - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Млеко и млечни производи во текот на бременоста   Млеко и млечни производи во текот на бременоста - Page 2 Empty16.03.09 10:57

Да да и јас така мислам, јас се плашев дека на бебето ќе му фали, уствари јас ги осеќам последиците, тоа си влече што му е потребно. А кај тебе како приметија дека имаш недостаток од калциум, што симптоми имаше?
Вратете се на почетокот Go down
Emilija
Бруцош
Бруцош
Emilija


Female
Број на мислења : 2687
Age : 46
Локација : Скопје
Расположение : со тројцата мускетари
Поени : 29714
Registration date : 2008-07-11

Млеко и млечни производи во текот на бременоста - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Млеко и млечни производи во текот на бременоста   Млеко и млечни производи во текот на бременоста - Page 2 Empty16.03.09 11:06

Јас никакви, и не беше само недостаток на калциум, докторите гледаат се според крвната слика.

Недостатокот на калциум го осеќав кога доев како болки во зглобовите. Ама со пиење повеќе млеко поминува.
Вратете се на почетокот Go down
Sara
Полуматурант
Полуматурант
Sara


Female
Број на мислења : 1006
Age : 42
Локација : Skopje
Расположение : среќно :-):-):-)
Поени : 29159
Registration date : 2008-11-10

Млеко и млечни производи во текот на бременоста - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Млеко и млечни производи во текот на бременоста   Млеко и млечни производи во текот на бременоста - Page 2 Empty16.03.09 11:10

Аха епа ОК, јас знам дека нели и магнезиум треба да се зема, ама тоа преку таблети, мислам дека многу малку во храната го има, баш за болки во зглобовите. Мајка ми вика со мене пиела по 4-5 литри млеко (ама тоа по нејзина желба) ,неможам да замислам јас едвај 2 чаши дневно пијам !
Инаку те прашувам какви симптоми имаше затоа што, јас на пример, приметив јазикот почна да ми обелува и да ми се разранува, и кога отидов на д-р ми рече да земам Мамавит под итно, и сега гледам ми се средува по малце.
Вратете се на почетокот Go down
Mirka
Прваче
Прваче
Mirka


Female
Број на мислења : 387
Age : 41
Локација : Skopje
Расположение : Srekno
Поени : 28266
Registration date : 2009-01-26

Млеко и млечни производи во текот на бременоста - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Млеко и млечни производи во текот на бременоста   Млеко и млечни производи во текот на бременоста - Page 2 Empty16.03.09 15:43

Jas nemozam da pijam tetrapak meleko ,jogurt ke ispijam i pola litro ama blago da ne go vidam , mada jadam mnogu sirenje i urda taka da ne e strasno.
Вратете се на почетокот Go down
Sara
Полуматурант
Полуматурант
Sara


Female
Број на мислења : 1006
Age : 42
Локација : Skopje
Расположение : среќно :-):-):-)
Поени : 29159
Registration date : 2008-11-10

Млеко и млечни производи во текот на бременоста - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Млеко и млечни производи во текот на бременоста   Млеко и млечни производи во текот на бременоста - Page 2 Empty16.03.09 19:51

Хахаха па и јас неможам да го видам, го замразив сега, го отпив некако, порано убаво ми беше, сега знам дека мора да го пијам и ако ми го спомне некој, а зашто не си го испила млекото, ме фаќа нервоза со затнат нос го пијам хахаахах.
Вратете се на почетокот Go down
Mirka
Прваче
Прваче
Mirka


Female
Број на мислења : 387
Age : 41
Локација : Skopje
Расположение : Srekno
Поени : 28266
Registration date : 2009-01-26

Млеко и млечни производи во текот на бременоста - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Млеко и млечни производи во текот на бременоста   Млеко и млечни производи во текот на бременоста - Page 2 Empty17.03.09 15:01

Ma nemozam ni so zatnat ni so nezatnat ,eve denes vikam aj ke pijam cokoladno mlekce ko decana sum.
Вратете се на почетокот Go down
Sara
Полуматурант
Полуматурант
Sara


Female
Број на мислења : 1006
Age : 42
Локација : Skopje
Расположение : среќно :-):-):-)
Поени : 29159
Registration date : 2008-11-10

Млеко и млечни производи во текот на бременоста - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Млеко и млечни производи во текот на бременоста   Млеко и млечни производи во текот на бременоста - Page 2 Empty17.03.09 15:17

И јас пиев чоколадно млеко ама нешто многу се дебелеам, вчера викам ај топло млеко со мед и едвај ми остана уште за апче да испијам последната голтка млеко, абе апчето го голтнав млекото ми се врати го исплукав, мм ме гледа се чуди, ја му викам ти реков дека не можам млеко да пијам, абе живи смешки сум.
Вратете се на почетокот Go down
natali
Прваче
Прваче
natali


Female
Број на мислења : 454
Age : 42
Локација : Skopje
Расположение : odlicno
Поени : 29391
Registration date : 2008-04-22

Млеко и млечни производи во текот на бременоста - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Млеко и млечни производи во текот на бременоста   Млеко и млечни производи во текот на бременоста - Page 2 Empty17.03.09 15:28

I jas mnogu slabo vnesuvam mlecni proizvodi,sirenje jadam ednas vo godinata isto i kiselo mleko a mleko blago nemam staveno vo usta od 7god i nemozam da zamislam.Edinstveno sega koga zabremeniv so sila pijam jogurt i toa 150ml i cokoladno mleko ama samo na dukat i toa preku eden den.E pavlaka samo sto obozavam abe covek da se cudi so mene
Вратете се на почетокот Go down
Mirka
Прваче
Прваче
Mirka


Female
Број на мислења : 387
Age : 41
Локација : Skopje
Расположение : Srekno
Поени : 28266
Registration date : 2009-01-26

Млеко и млечни производи во текот на бременоста - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Млеко и млечни производи во текот на бременоста   Млеко и млечни производи во текот на бременоста - Page 2 Empty17.03.09 16:20

Jas se si sakam i se davam da ne vi kazam deka od oktomvri mesec do sega izedov kanta sirenje ,koga ke sednam so viluskata neznam kolku mi e dosta.
Вратете се на почетокот Go down
Mama K
Прваче
Прваче
avatar


Female
Број на мислења : 416
Age : 42
Локација : Skopje
Расположение : Пресреќна=)=)
Поени : 27889
Registration date : 2009-03-14

Млеко и млечни производи во текот на бременоста - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Млеко и млечни производи во текот на бременоста   Млеко и млечни производи во текот на бременоста - Page 2 Empty23.03.09 15:54

Јас со првото млеко несакав да видам,а сега со вторава бременост,едноставно без млеко неможам да се замислам,го Обожавам!...исто така и сирењето обавезно го конзумирам секој ден со секој оброк скоро,независно што јадам=))...а и киселото млеко по едно канче обавезно...
Вратете се на почетокот Go down
avanturistka
Бруцош
Бруцош
avatar


Female
Број на мислења : 2072
Age : 45
Локација : so moite dve princezi :))
Расположение : :))
Поени : 29185
Registration date : 2008-10-02

Млеко и млечни производи во текот на бременоста - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Млеко и млечни производи во текот на бременоста   Млеко и млечни производи во текот на бременоста - Page 2 Empty29.03.09 15:47

sega za sega jadam pavlaka,kiselo mleko,sirenje,i pijam dosta jogurt...i iskreno ne zasto moram ,jas si sakam mlecni proizvodi....ama seuste ne sum piela mleko a za urda planiram i nejze da ja ubacam ,barem ednas nedelno.
Вратете се на почетокот Go down
lila_mk
Полуматурант
Полуматурант
lila_mk


Female
Број на мислења : 787
Age : 46
Локација : skopje
Поени : 28891
Registration date : 2008-10-17

Млеко и млечни производи во текот на бременоста - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Млеко и млечни производи во текот на бременоста   Млеко и млечни производи во текот на бременоста - Page 2 Empty01.04.09 15:13

da vi kazam iskreno jas voopsto ne sum po mlekoto i gledam da pijam barem jogurt. se plasev deka kalciumot ke mi bide nizok ama na sekoja krvna slika si e super duri povise od sredina.
Вратете се на почетокот Go down
marina_m
Матурант
Матурант
marina_m


Female
Број на мислења : 1686
Age : 38
Локација : skopje
Поени : 28819
Registration date : 2008-10-30

Млеко и млечни производи во текот на бременоста - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Млеко и млечни производи во текот на бременоста   Млеко и млечни производи во текот на бременоста - Page 2 Empty02.04.09 2:24

jas pijam po edna casa mleko na sabajle jadam i pavlaka a jogurt pijam ama retko a za sirenje moe da kazam deka sama si go jadam celo paketce za edn anedela so sve mi ide
Вратете се на почетокот Go down
Diana
Полуматурант
Полуматурант
Diana


Female
Број на мислења : 691
Age : 39
Локација : Bitola
Расположение : Замрзнато...
Поени : 28368
Registration date : 2009-02-15

Млеко и млечни производи во текот на бременоста - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Млеко и млечни производи во текот на бременоста   Млеко и млечни производи во текот на бременоста - Page 2 Empty08.04.09 19:19

Јас млеко пијам ептен ретко но се давам во јогурт,премногу го сакам а без сирење неможам да си замислам оброк.Убаво е во бременоста да се конзумираат млечни производи заради калциум здраво е!

Lilypie Expecting a baby Ticker
Вратете се на почетокот Go down
Mami4ka
Прваче
Прваче
Mami4ka


Female
Број на мислења : 301
Age : 36
Локација : Тетово
Расположение : Odlicno :)
Поени : 27670
Registration date : 2009-05-10

Млеко и млечни производи во текот на бременоста - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Млеко и млечни производи во текот на бременоста   Млеко и млечни производи во текот на бременоста - Page 2 Empty11.05.09 14:57

I jas retko pijam mleko...sega taka pocnav pocesto...jogurt obozavam...a za sirenje da ne zboram...nema so sto ne jadam sirenje...pavlaka jadam so makaroni...mmmmm...i taka Very Happy
Вратете се на почетокот Go down
anence
Почетник
Почетник
anence


Female
Број на мислења : 91
Age : 40
Локација : skopje
Расположение : често променливо
Поени : 27327
Registration date : 2009-06-13

Млеко и млечни производи во текот на бременоста - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Млеко и млечни производи во текот на бременоста   Млеко и млечни производи во текот на бременоста - Page 2 Empty13.06.09 16:40

Млеко можам да пијам ама само благо, додека јогуртот, киселото млеко и сирешето кое претходно го јадев кога стасам сега неможам да ги смислам ми создаваат киселини и ме тераат на повракање
Вратете се на почетокот Go down
mama caci
Почетник
Почетник
avatar


Female
Број на мислења : 10
Age : 36
Локација : Skopje
Расположение : konecno vo moite pregratki...od 25.10.09
Поени : 27217
Registration date : 2009-06-19

Млеко и млечни производи во текот на бременоста - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Млеко и млечни производи во текот на бременоста   Млеко и млечни производи во текот на бременоста - Page 2 Empty19.06.09 23:28

zdravo na site....gledam deka ne sum edinstvenata sto nemoze da podnese del od mlecnite raboti ja sum vo 20 nedela od bremenosta(prva bremenos) i nemozam da jadam nitu da pijam mleko urda i sl.a mi rekoa deka moram poradi toa sto imam uzasni bolki vo kolkovite.
Вратете се на почетокот Go down
ripce
Прваче
Прваче
ripce


Female
Број на мислења : 111
Age : 40
Локација : doma
Расположение : :-))))))))))))
Поени : 27823
Registration date : 2009-03-09

Млеко и млечни производи во текот на бременоста - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Млеко и млечни производи во текот на бременоста   Млеко и млечни производи во текот на бременоста - Page 2 Empty30.06.09 21:02

epa zenski jas sum 5 nedela ziveam vo germanij i zamislete ginekologot mi rece jogurt i sirenje da ne jadam neznam imalo nekoja bakterija tamo,samo svezo mleko i toa prevrieno.i se cudam pravo da vi kazam
Вратете се на почетокот Go down
Biljana
Полуматурант
Полуматурант
Biljana


Female
Број на мислења : 1100
Age : 44
Локација : domce
Расположение : srekno
Поени : 28183
Registration date : 2009-05-04

Млеко и млечни производи во текот на бременоста - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Млеко и млечни производи во текот на бременоста   Млеко и млечни производи во текот на бременоста - Page 2 Empty30.06.09 21:05

ripce bas me zacudi so ovaa informacija
samo slusame ova da ne se jade ona da ne se jade strasna rabota mislam deka malku se preteruva so taa rabota ama ajde kako kazat doktorite taka neka bide nase ostanuva da slusame
Вратете се на почетокот Go down
Mami4ka
Прваче
Прваче
Mami4ka


Female
Број на мислења : 301
Age : 36
Локација : Тетово
Расположение : Odlicno :)
Поени : 27670
Registration date : 2009-05-10

Млеко и млечни производи во текот на бременоста - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Млеко и млечни производи во текот на бременоста   Млеко и млечни производи во текот на бременоста - Page 2 Empty01.07.09 12:04

Ne mi e jasno zosto toa ti rekol...Pa znaci do sega site bremeni bi trebalo da ja imame taa NEKOJA SI bakterija sto ja imalo vo jogurtot i sirenjeto...(a zamisli vo mlekoto ja nema)Ova nema nikakva smisla...Kolku sto znam jas bas treba da se pie jogurt i da se jade sirenje...
A ustvari sto tolku se zamarame...demek porano znaele sto treba da se jade sto ne treba,pa se bilo ok.Uste malku ke ni zabranat se da jademe i da pieme....stvarno nema smisla...

Млеко и млечни производи во текот на бременоста - Page 2 Z4a2e3220b8a8d

pregnancy week by week
Вратете се на почетокот Go down
lejdi
Полуматурант
Полуматурант
lejdi


Female
Број на мислења : 1028
Age : 40
Локација : skopje
Расположение : presrekna
Поени : 28908
Registration date : 2008-08-09

Млеко и млечни производи во текот на бременоста - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Млеко и млечни производи во текот на бременоста   Млеко и млечни производи во текот на бременоста - Page 2 Empty22.07.09 14:59

Mleko pijam samo vo kakao ,ama zatoa vo jogurt se davam sekoj den po litro mozam da ispijam isto i sirenje mnogu sakam .
Вратете се на почетокот Go down
Snowhite
Почетник
Почетник
avatar


Female
Број на мислења : 10
Age : 43
Локација : Prilep
Поени : 26925
Registration date : 2009-08-16

Млеко и млечни производи во текот на бременоста - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Млеко и млечни производи во текот на бременоста   Млеко и млечни производи во текот на бременоста - Page 2 Empty16.08.09 13:12

Препорачливо е да се пие по 1л млеко дневно во текот на бременоста, е сега ако не можете да го пиете свежото млеко, може и трајно, јогурт или млеко во прав. Дел може да се внесува и преку други млечни производи, како на пример сирење, павлака...
Вратете се на почетокот Go down
Natalija
Полуматурант
Полуматурант
Natalija


Female
Број на мислења : 1160
Age : 42
Локација : istocno od rajot
Расположение : nestrplivo
Поени : 29067
Registration date : 2008-08-30

Млеко и млечни производи во текот на бременоста - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Млеко и млечни производи во текот на бременоста   Млеко и млечни производи во текот на бременоста - Page 2 Empty16.08.09 13:15

Eeee kaj mozam 1 l mleko da ispijam? Znaci jas nedovolno vnesuvam mlecni proizvodi. Edna casa dnevno kiselo melko ili jogurt, toa e na moeto meni.
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Млеко и млечни производи во текот на бременоста - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Млеко и млечни производи во текот на бременоста   Млеко и млечни производи во текот на бременоста - Page 2 Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Млеко и млечни производи во текот на бременоста
Вратете се на почетокот 
Страна 2 of 3Отиди на страна : Previous  1, 2, 3  Next
 Similar topics
-

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Семејство :: Бременост и планирање семејство-
Отиди до: