Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Првиот македонски семееен форум
 
HomeHome  Регистрирајте сеРегистрирајте се  Влез  
Portal
Родители и деца
Влез
Член:
Лозинка:
Логирај ме автоматски на секоја моја посета: 
:: Си ја заворавив лозинката!
Мај 2024
ПонВтоСреЧетПетСабНед
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
CalendarCalendar
Барај
 
 

Display results as :
 

 


Rechercher Advanced Search

 

 Млеко и млечни производи во текот на бременоста

Go down 
+41
soledad
Sanja ss
kalipso
marija Saltamarska
Vesna Blazevska
Natalija
Snowhite
lejdi
Biljana
ripce
mama caci
anence
Mami4ka
Diana
Mama K
natali
Mirka
Emilija
nelka
CaciCko
radmia
Mimi22
Anjuska08
Sara
Maci***
NatalijaS
marina_m
lila_mk
avanturistka
Sandra
marina_pp
Emi
Ilince
baby24
georgina
obicna
desi
marijajovanova
rich_bitch1
Lili
betavitevit
45 posters
Отиди на страна : 1, 2, 3  Next
АвторПорака
betavitevit
Прваче
Прваче
betavitevit


Female
Број на мислења : 166
Age : 49
Локација : Skopje
Поени : 29099
Registration date : 2008-06-04

Млеко и млечни производи во текот на бременоста Empty
ПишувањеПредмет: Млеко и млечни производи во текот на бременоста   Млеко и млечни производи во текот на бременоста Empty26.07.08 21:00

Ajde forumdziki kazete kolku mleko pievte dnevno vo tekot na bremenosta i doenjeto?
Jas mnogu retko pijam blago mleko,poveke pijam jogurt,jadam pavlaki.Genikologot mi rece da jadam 1 kance kiselo mleko na den-poradi kalciumot za zajaknuvanje na koskite na bebeto.
Kolku e tocno toa deka ako ne pies blago mleko sekojdnevno za vreme na bremenost i doenjeto ke nemas mleko?
Vaseto iskustvo?blagodaram.
Вратете се на почетокот Go down
Lili
Полуматурант
Полуматурант
Lili


Female
Број на мислења : 953
Age : 40
Локација : veles
Расположение : ubavo..
Поени : 29213
Registration date : 2008-05-28

Млеко и млечни производи во текот на бременоста Empty
ПишувањеПредмет: Re: Млеко и млечни производи во текот на бременоста   Млеко и млечни производи во текот на бременоста Empty27.07.08 11:08

Ne mi se veruva mn deka e toa tocno.Mislam i deka bas nema vrska mlekoto za doenje so to kolku mleko pies.Ima majki so nepijat voopsto mleko.Mislam deka kvalitetot na hranata ima vrska so mlekoto za doenje.
A jas licno pijam mn mleko od sekogas.Eve sega si pojaduvam kornfleks so mleko.Ama jas obozavam mleko.
Вратете се на почетокот Go down
rich_bitch1
Бруцош
Бруцош
rich_bitch1


Female
Број на мислења : 2504
Age : 36
Локација : dreamland
Расположение : dobro e
Поени : 30328
Registration date : 2007-12-29

Млеко и млечни производи во текот на бременоста Empty
ПишувањеПредмет: Re: Млеко и млечни производи во текот на бременоста   Млеко и млечни производи во текот на бременоста Empty27.07.08 16:17

јас обично млеко мн слабо пијам,ама затоа пијам чоколадно по еден литар на ден и плус јадам мн млечни производи.и кажав на докторката она рече дека е во ред
Вратете се на почетокот Go down
marijajovanova
Почетник
Почетник
marijajovanova


Female
Број на мислења : 88
Age : 39
Локација : kocani
Расположение : :))
Поени : 28888
Registration date : 2008-08-01

Млеко и млечни производи во текот на бременоста Empty
ПишувањеПредмет: Re: Млеко и млечни производи во текот на бременоста   Млеко и млечни производи во текот на бременоста Empty26.08.08 10:29

zeni mene mi kaza doktorot deka treba sekoj den da pijam od 700mk do 1l mleko bez razlika dali e presno ili kiselo poradi zgolemenata potreba od kalcium za formiranje na koskite na bebeto
Вратете се на почетокот Go down
desi
Прваче
Прваче
desi


Female
Број на мислења : 356
Age : 40
Локација : veles
Поени : 28985
Registration date : 2008-06-26

Млеко и млечни производи во текот на бременоста Empty
ПишувањеПредмет: Re: Млеко и млечни производи во текот на бременоста   Млеко и млечни производи во текот на бременоста Empty27.08.08 2:48

jas mleko pijam samo za pojadok posle ne mozam da go pijam megju drugite obroci no za toa pak jadam mnogu mlecni proizvodi
Вратете се на почетокот Go down
obicna
Форумска фаца
Форумска фаца
obicna


Female
Број на мислења : 4100
Age : 41
Локација : Дома си е дома
Расположение : Секое лошо за добро е. Што и да е ќе помине...
Поени : 30649
Registration date : 2008-07-19

Млеко и млечни производи во текот на бременоста Empty
ПишувањеПредмет: Re: Млеко и млечни производи во текот на бременоста   Млеко и млечни производи во текот на бременоста Empty27.08.08 3:09

Ne sum bremena a citav deka mlekoto ne bilo ubavo zs potesko teloto prifajkalo ili zelezoto ili nekoj vitamin sto bil vazen, dali e tocno neznam. Ova bese u spisanie Svedsko za bremenosta.
Вратете се на почетокот Go down
georgina
Прваче
Прваче
georgina


Female
Број на мислења : 371
Age : 49
Локација : Negotino
Поени : 28795
Registration date : 2008-08-02

Млеко и млечни производи во текот на бременоста Empty
ПишувањеПредмет: Re: Млеко и млечни производи во текот на бременоста   Млеко и млечни производи во текот на бременоста Empty27.09.08 19:56

tocno podobro e da se konsumiraat mlecnite proizvodi otkolklu mleko.
Вратете се на почетокот Go down
baby24
Матурант
Матурант
baby24


Female
Број на мислења : 1682
Age : 40
Локација : na rabota pa domce i obratno
Расположение : odlicno
Поени : 29118
Registration date : 2008-07-29

Млеко и млечни производи во текот на бременоста Empty
ПишувањеПредмет: Re: Млеко и млечни производи во текот на бременоста   Млеко и млечни производи во текот на бременоста Empty28.09.08 1:25

Jas mleko pijam i go obozavam posebno ladno od frizider,duri i koga sum zedna mesto sok ili voda pijam mleko.Sega mlecni proizvodi mnogu ne konzumiram edinstveno sirenje i jogurt a dr mnogu retko.
Вратете се на почетокот Go down
Ilince
Матурант
Матурант
Ilince


Female
Број на мислења : 1816
Age : 39
Локација : Prilep
Расположение : umorno no presrekno
Поени : 29408
Registration date : 2008-07-16

Млеко и млечни производи во текот на бременоста Empty
ПишувањеПредмет: Re: Млеко и млечни производи во текот на бременоста   Млеко и млечни производи во текот на бременоста Empty03.10.08 21:23

Lele ami jas mleko ic ne pijam.Ne go podnesuvam.Samo jogurt.Drugo slabo
Вратете се на почетокот Go down
Emi
Форумски мастер
Форумски мастер
Emi


Female
Број на мислења : 7238
Age : 40
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 31071
Registration date : 2007-11-19

Млеко и млечни производи во текот на бременоста Empty
ПишувањеПредмет: Re: Млеко и млечни производи во текот на бременоста   Млеко и млечни производи во текот на бременоста Empty03.10.08 21:42

млеко скоро никогаш не пијам, ама затоа пијам многу јогурт, тоа го првев и во текот на бременоста, се налевав со јогурт
Вратете се на почетокот Go down
marina_pp
Прваче
Прваче
marina_pp


Female
Број на мислења : 200
Age : 40
Локација : Prilep
Расположение : ekstra
Поени : 28855
Registration date : 2008-07-27

Млеко и млечни производи во текот на бременоста Empty
ПишувањеПредмет: Re: Млеко и млечни производи во текот на бременоста   Млеко и млечни производи во текот на бременоста Empty03.10.08 21:46

jas koga bev bremena piev mn mleko, i mislam deka mlekoto i mlecnite proizvodi se mnogu vazni vo tekot na bremenosta i posle toa duri cica bebeto
Вратете се на почетокот Go down
Sandra
Полуматурант
Полуматурант
avatar


Female
Број на мислења : 821
Age : 43
Локација : Skopje
Расположение : Prekrasno :)
Поени : 29286
Registration date : 2008-07-22

Млеко и млечни производи во текот на бременоста Empty
ПишувањеПредмет: Re: Млеко и млечни производи во текот на бременоста   Млеко и млечни производи во текот на бременоста Empty04.10.08 9:51

За време на бременоста млекото и млечните производи, покрај тоа што го снабдуват организмот со калциум што е неопходен за изградба на коските на бебушот, туку и обезбедуваат доволен внес на протеини, кои пак се неопходни за добар раст на бебето.
Од кога останав трудна денот го започнувам со 1 овошен јогурт, а потоа обавезно пијам 1/2 литар млеко, или обичен јогурт, а во текот на денот обавезно ќе внесам уште нешто млечно.
Вратете се на почетокот Go down
avanturistka
Бруцош
Бруцош
avatar


Female
Број на мислења : 2072
Age : 45
Локација : so moite dve princezi :))
Расположение : :))
Поени : 29185
Registration date : 2008-10-02

Млеко и млечни производи во текот на бременоста Empty
ПишувањеПредмет: Re: Млеко и млечни производи во текот на бременоста   Млеко и млечни производи во текот на бременоста Empty13.10.08 18:17

mene mi rekoja da jadam urda zaradi kalciumot ali ja slabo ja jadev ali od dr mlecni proizvodi po malce i se bese ok.
Вратете се на почетокот Go down
lila_mk
Полуматурант
Полуматурант
lila_mk


Female
Број на мислења : 787
Age : 46
Локација : skopje
Поени : 28891
Registration date : 2008-10-17

Млеко и млечни производи во текот на бременоста Empty
ПишувањеПредмет: Re: Млеко и млечни производи во текот на бременоста   Млеко и млечни производи во текот на бременоста Empty18.10.08 8:15

овошен јогурт може, значи не баш секој ден ама конзумирам. млеко само со мусли корнфлекс и јогурт исто.затоа земам центрум матернка во кој има меѓу др. витамини и калциум
Вратете се на почетокот Go down
marina_m
Матурант
Матурант
marina_m


Female
Број на мислења : 1686
Age : 38
Локација : skopje
Поени : 28819
Registration date : 2008-10-30

Млеко и млечни производи во текот на бременоста Empty
ПишувањеПредмет: Re: Млеко и млечни производи во текот на бременоста   Млеко и млечни производи во текот на бременоста Empty31.10.08 8:33

jas mleko pijam so kafe inaku da zemam samo leko da pijam nema sansi od mala ne sum go sakala
Вратете се на почетокот Go down
lila_mk
Полуматурант
Полуматурант
lila_mk


Female
Број на мислења : 787
Age : 46
Локација : skopje
Поени : 28891
Registration date : 2008-10-17

Млеко и млечни производи во текот на бременоста Empty
ПишувањеПредмет: Re: Млеко и млечни производи во текот на бременоста   Млеко и млечни производи во текот на бременоста Empty03.12.08 19:32

знам дека калциумот треба да биде земан во поголеми дози ( т.е. млекото и млечните производи од 5 месец натака) тогаш му е најпотребен на бебушот.што ќе правиме ние кои не обожаваме млеко ??? јас со сила 1 чаша во ден може да испијам.
Вратете се на почетокот Go down
NatalijaS
Полуматурант
Полуматурант
NatalijaS


Female
Број на мислења : 502
Age : 42
Локација : skopje
Поени : 28417
Registration date : 2008-11-26

Млеко и млечни производи во текот на бременоста Empty
ПишувањеПредмет: Re: Млеко и млечни производи во текот на бременоста   Млеко и млечни производи во текот на бременоста Empty03.12.08 20:29

Ne e bitno da se pie samo mleko, moze i jogurt, mlecni proizvodi, bitno e da se vnesuva dovolni kalcium. Ako ne se vnese dovolno kalcium, za bebeto ke odi toa sto e potrebno i nema da ostane za majkata i moze da i oslabat koskite. Znaci ne se zema samo za bebeto, tuku i za sebe. Inaku kalciumot ja oteznuva apsorpcijata na zelezo vo organizmot i ne treba da se zemaat zaedno, vo ist obrok. I jas prethodno piev mn malku mleko, ama vo bremenosta i sega se trudam da vnesam 1/2 litar mleko ili jogurt, plus moze i malku sirence. A litar mislam deka nikogas nema da mozam da ispijam.
Вратете се на почетокот Go down
Maci***
Почетник
Почетник
Maci***


Female
Број на мислења : 56
Age : 38
Локација : Bitola
Расположение : sega odlicnoo
Поени : 28110
Registration date : 2008-12-22

Млеко и млечни производи во текот на бременоста Empty
ПишувањеПредмет: Re: Млеко и млечни производи во текот на бременоста   Млеко и млечни производи во текот на бременоста Empty16.01.09 21:11

Uf jas mleko obozavam nema den da pomine a jas da ne sum se napila mleko a toa uste od malecka ,sakam i kiselo mleko i pavlaka a jogurt ne bas a i jas znam deka e bitno da se konzumiraat mlecni proizvodi za vreme na bremenost zaradi kalciumot

Lilypie Expecting a baby Ticker
Вратете се на почетокот Go down
Sara
Полуматурант
Полуматурант
Sara


Female
Број на мислења : 1006
Age : 42
Локација : Skopje
Расположение : среќно :-):-):-)
Поени : 29159
Registration date : 2008-11-10

Млеко и млечни производи во текот на бременоста Empty
ПишувањеПредмет: Re: Млеко и млечни производи во текот на бременоста   Млеко и млечни производи во текот на бременоста Empty19.02.09 16:03

А колку млеко треба дневно да се пие, 1 литар е доволно? Јас иако сум уште на почеток од бременоста се обидувам иако тешко ми иде, ама пијам по 1 чаша млеко, 1 чаша јогурт, па сирење, павлака по малце. Нешто го отпив млеково сега кога морам да го пијам, морам некое колаче да изедам за да го испијам млекото.
Вратете се на почетокот Go down
Anjuska08
Полуматурант
Полуматурант
Anjuska08


Female
Број на мислења : 1027
Age : 45
Локација : Skopje
Расположение : ОК
Поени : 28410
Registration date : 2008-11-29

Млеко и млечни производи во текот на бременоста Empty
ПишувањеПредмет: Re: Млеко и млечни производи во текот на бременоста   Млеко и млечни производи во текот на бременоста Empty19.02.09 16:09

Пиев и млеко и јогурт, зависно од денот. Пиев обично колку ми се пиеше. Мислам дека нема врска тоа за слаткото млеко и доењето.
Вратете се на почетокот Go down
Mimi22
Полуматурант
Полуматурант
Mimi22


Female
Број на мислења : 1399
Age : 39
Локација : Skopje
Расположение : odlicno
Поени : 28565
Registration date : 2009-01-04

Млеко и млечни производи во текот на бременоста Empty
ПишувањеПредмет: Re: Млеко и млечни производи во текот на бременоста   Млеко и млечни производи во текот на бременоста Empty19.02.09 16:19

JAs mislam deka ne e tocno toa so mlekoto.Po litar i pol mleko mi nosi edna zena od nejzinata krava sekoj vtor den.Znaci vo prosek pijam po 750 ml mleko dnevno i fala bogu imam mleko na pretek.i vo bremenosta piev i konzumiram mlecni proizvodi.taka da mislam deka nema vrska mlekoto so doenjeto.Samo sum slusala deka mlecnite proizvodi pravat grcevi kaj bebinjata.Ama i toa mislam deka ne e tocno zatoa sto David imase mnogu malku grcevi.
Вратете се на почетокот Go down
radmia
Почетник
Почетник
avatar


Female
Број на мислења : 86
Age : 45
Локација : skopje
Поени : 28033
Registration date : 2009-01-18

Млеко и млечни производи во текот на бременоста Empty
ПишувањеПредмет: Re: Млеко и млечни производи во текот на бременоста   Млеко и млечни производи во текот на бременоста Empty26.02.09 19:49

jas da vi kazam od mlecni proizvodi jadam samo sitenje i urda, a od mlekoto, jogurtot i k. mleko povrakam, ne znam zosto e taka, pred da ostanam bremena se piev i jadev a sega ne, ne znam sto da pravam a znam deka treba da vnesuvam mleko.
Вратете се на почетокот Go down
CaciCko
Почетник
Почетник
CaciCko


Female
Број на мислења : 27
Age : 46
Локација : Bitola
Поени : 27829
Registration date : 2009-02-19

Млеко и млечни производи во текот на бременоста Empty
ПишувањеПредмет: Re: Млеко и млечни производи во текот на бременоста   Млеко и млечни производи во текот на бременоста Empty03.03.09 16:43

Една шоља млеко наутро на празен стомак, и една навечер пред спиење.
Практикувам наутро топло, а навечер ладно.

Инаку пред бременоста воопшто непиев млеко.
Вратете се на почетокот Go down
nelka
Почетник
Почетник
nelka


Female
Број на мислења : 66
Age : 43
Локација : DOMA
Расположение : PROMENLIVO
Поени : 28311
Registration date : 2008-11-23

Млеко и млечни производи во текот на бременоста Empty
ПишувањеПредмет: Re: Млеко и млечни производи во текот на бременоста   Млеко и млечни производи во текот на бременоста Empty16.03.09 10:32

здраво на сите...сакам да ви казам дека ова со млекото и млецните производи е малце надувано.зарем нашите прабаби се налевале секој ден со млеко?нема врска...најдобро е се да се внесува и ништо да не се форсира премногу.јас сум веке 6ти месец и досега е се во ред со бебушот ,а и со мене.млеко не внесувам ама ич,а ретко и млечни производи.внесувам многу овошје,и супи подготвени дома со разен зеленчук...и се цуствувам супер.значи ,не се оптоварувајте со се,јадете што ви се јаде ,бебчето ке си го земе се она што му е потребно.инаку,јас почнав и да го постам велигденскиот пост кој претежно е без масло.....и ми е супер.наместо млеко внесувам калциум со д таблети,преку еден ден пијам и сумливи од зелезо,пре натал витамински секој ден ...и кога отидов на лекар,докторот се изненади од тоа колку ми е добра и крвта,како добро се цуствувам....а постам .значи,здравата храна,без маснотии е најбитна,како и просетките...пробајте и уживајте. flower
Вратете се на почетокот Go down
Emilija
Бруцош
Бруцош
Emilija


Female
Број на мислења : 2687
Age : 46
Локација : Скопје
Расположение : со тројцата мускетари
Поени : 29714
Registration date : 2008-07-11

Млеко и млечни производи во текот на бременоста Empty
ПишувањеПредмет: Re: Млеко и млечни производи во текот на бременоста   Млеко и млечни производи во текот на бременоста Empty16.03.09 10:33

Од искуство знам дека МОРА да се внесува млеко и млечни производи.
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Млеко и млечни производи во текот на бременоста Empty
ПишувањеПредмет: Re: Млеко и млечни производи во текот на бременоста   Млеко и млечни производи во текот на бременоста Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Млеко и млечни производи во текот на бременоста
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 3Отиди на страна : 1, 2, 3  Next
 Similar topics
-

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Семејство :: Бременост и планирање семејство-
Отиди до: