Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Првиот македонски семееен форум
 
HomeHome  Регистрирајте сеРегистрирајте се  Влез  
Portal
Родители и деца
Влез
Член:
Лозинка:
Логирај ме автоматски на секоја моја посета: 
:: Си ја заворавив лозинката!
Мај 2024
ПонВтоСреЧетПетСабНед
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
CalendarCalendar
Барај
 
 

Display results as :
 

 


Rechercher Advanced Search

 

 Разменување нежности во јавноста

Go down 
+43
Sanja_Ivana
mamicka211
Lidija Angelevska
marina_m
naivnna
Simona's mom
hajdi
Natalija
Nate21
mac@
avanturistka
veki22
bibe85
georgina
kara
Misticia
natali
baby24
Vesnicka
elena-d
bp
ZeleniCka
Kiki
sonja28
biljanag
mamalina
Zvezdicka
Kinky
Sandra_Anja
sonjamfk
Emi
marijana
Freya
aleksandra
beti 24
STAR *
mama
Lili
BaMbYnA
obicna
Nene
SonjuS*
rich_bitch1
47 posters
Отиди на страна : Previous  1, 2, 3  Next
АвторПорака
STAR *
Матурант
Матурант
STAR *


Female
Број на мислења : 1596
Age : 41
Локација : Skopje
Расположение : еуфорично
Поени : 29755
Registration date : 2008-01-28

Разменување нежности во јавноста - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Разменување нежности во јавноста   Разменување нежности во јавноста - Page 2 Empty05.09.08 10:21

Zvezdicka во право си за викањето на галено со слатки имиња, а што ќе кажеш на ова , една познаничка војавнсот пред цело друштво му се обраќа на партнерот со - што ми прави малото човече, како е денес малото човече??? Кога ова го слушаме мислам дека сите се препотуваме од што нас ни е незгодно , ајде кажи ми што е малото човече - па како бре јас тоа да го преведам. Што знам некои луѓе се по се изглеа само за дома каде ќе се дружат со малото човече а ние ќе се поштедиме од болии во ушите и прекумерно потење.
Вратете се на почетокот Go down
mamalina
Полуматурант
Полуматурант
mamalina


Female
Број на мислења : 728
Age : 43
Локација : macedonija
Расположение : poletno
Поени : 28876
Registration date : 2008-08-22

Разменување нежности во јавноста - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Разменување нежности во јавноста   Разменување нежности во јавноста - Page 2 Empty05.09.08 10:29

Me iznasmea be STAR*,toa so maloto covece,i mene mi e nezgodno vo drustvo so takvi luge.
Вратете се на почетокот Go down
biljanag
Бруцош
Бруцош
biljanag


Female
Број на мислења : 2082
Age : 45
Локација : skopje, makedonija
Расположение : арно убаво
Поени : 30547
Registration date : 2008-01-27

Разменување нежности во јавноста - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Разменување нежности во јавноста   Разменување нежности во јавноста - Page 2 Empty05.09.08 11:16

star jas da sum ke i recam zagreota si najdi si pogolemo covece
hehehehe
se salam guska edna kratka baknez ako se razminuvame na razlicni strani se drzime za raka se vikame srce mislam deka e ova vo ramkite na pristojnoto iako nekogas ako e raspolozen a sme vo blisko drustvo doma na primer mozam da mu sednam i vo skut i nekoj muabet da si prefrlime ama toa e samo megu tie 3-4 para koga ke se sobereme ovaa nova godina bevme tri para i bese supe a zagreani maskite osven sto ni poklonija mali darcinja imaa i striptiz do maica i sorcevi- bea podgotveni i dogovoreni da ne iznenadat
Вратете се на почетокот Go down
Kinky
Апсолвент
Апсолвент
Kinky


Female
Број на мислења : 3810
Age : 48
Локација : во земјата на чудата
Поени : 29909
Registration date : 2008-08-26

Разменување нежности во јавноста - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Разменување нежности во јавноста   Разменување нежности во јавноста - Page 2 Empty05.09.08 11:59

Star, kako sto rekov pogore, ne sme vulgarni, tuku nezni.
Ima razlika od eden obicen cmok, do francusko razmenuvanje tecnosti, neli:). (i nie toa go ostavame za spalnata soba:) ).

Mislam deka na decata poloso vlijae koga ke vidat vozrasni kako se karaat i tepaat vo javnost, uste poloso koga gledaat kako nekoja majka ili tatko go tegnat za usi svoeto dete vo park/igroteka/prodavnica/ulica, i im se derat i zakanuvaat na cel glas, otkolku da vidat kako se bacile maz i zena.
Вратете се на почетокот Go down
Zvezdicka
Матурант
Матурант
Zvezdicka


Female
Број на мислења : 1683
Age : 43
Локација : Königstein
Расположение : Trudnicko :)
Поени : 29846
Registration date : 2008-08-29

Разменување нежности во јавноста - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Разменување нежности во јавноста   Разменување нежности во јавноста - Page 2 Empty05.09.08 12:11

STAR * напиша:
Zvezdicka во право си за викањето на галено со слатки имиња, а што ќе кажеш на ова , една познаничка војавнсот пред цело друштво му се обраќа на партнерот со - што ми прави малото човече, како е денес малото човече??? Кога ова го слушаме мислам дека сите се препотуваме од што нас ни е незгодно , ајде кажи ми што е малото човече - па како бре јас тоа да го преведам. Што знам некои луѓе се по се изглеа само за дома каде ќе се дружат со малото човече а ние ќе се поштедиме од болии во ушите и прекумерно потење.

heheh Star taa tvoja poznanicka malku ne e OK a? Ajde sto "maloto covece" aludira na odredena rabota koja bas i ne e za delba vo janost se prasuvam kako na mazot ne mu smeta sto go vika "maloto" ?
Mislam pa sve i da mu e malecok ... ne sum zapoznala uste maz koj sto e gord na toj fakt! A i na kraj kraeva so pa nas ne interesira taa rabota - Aj mozda ja malku zabegav ama ne mozdam da prestanam da se smeam hihi hihi hihi

Da nekoi lge ednostavno se samo za doma da si sedat se slozuvam so tebe.
Вратете се на почетокот Go down
Kinky
Апсолвент
Апсолвент
Kinky


Female
Број на мислења : 3810
Age : 48
Локација : во земјата на чудата
Поени : 29909
Registration date : 2008-08-26

Разменување нежности во јавноста - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Разменување нежности во јавноста   Разменување нежности во јавноста - Page 2 Empty05.09.08 12:12

Zakasniv za edit:)

Uste nesto sakam da kazam: da pravime razlika megju ligavenje, vulgariziranje, nepristojnost... i neznost.
Ne gledam nisto loso vo toa da go bacam maz mi, da go gusnam, da se drzime za raka... francuskoto razmenuvanje tecnosti i nie go ostavame za spalnata soba:).

Posle 8 ipol godini brak, megju bliskite, i vo nasata naselba, seuste vazime za "eve gi zaljubenite" :-), i nikoj toa ne go kazal so gadenje ili vo negativna konotacija, tuku so neznost (a imame mnogu konzervativni babi vo komsii:-))) ). Zatoa smetam deka ne ja pominuvame granicata na vkusot:).
Вратете се на почетокот Go down
STAR *
Матурант
Матурант
STAR *


Female
Број на мислења : 1596
Age : 41
Локација : Skopje
Расположение : еуфорично
Поени : 29755
Registration date : 2008-01-28

Разменување нежности во јавноста - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Разменување нежности во јавноста   Разменување нежности во јавноста - Page 2 Empty05.09.08 12:50

Супер Kinky ако така мислите само продолжете и уживајте во вашата љубов.
Вратете се на почетокот Go down
sonja28
Прваче
Прваче
avatar


Female
Број на мислења : 188
Age : 43
Локација : MKD
Поени : 28801
Registration date : 2008-08-11

Разменување нежности во јавноста - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Разменување нежности во јавноста   Разменување нежности во јавноста - Page 2 Empty05.09.08 13:04

Obavezno se pozdravuvame so baknez sekogas koga se vrakame od rabota ili koga zaminuvame, se drzime za raka koga setame i bas mi se dopaga. A baknuvanje vo javnost-nikogas.
Вратете се на почетокот Go down
STAR *
Матурант
Матурант
STAR *


Female
Број на мислења : 1596
Age : 41
Локација : Skopje
Расположение : еуфорично
Поени : 29755
Registration date : 2008-01-28

Разменување нежности во јавноста - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Разменување нежности во јавноста   Разменување нежности во јавноста - Page 2 Empty05.09.08 13:09

Е Соњче исто , за рака ретко се држиме до душа , поготово сега со Адријан кога шетаме - што попрво али остали ванредни активности кои според некоја општа култура се наменети за интимноста во нашиот дом не ги практикуваме во јавност.
Вратете се на почетокот Go down
sonja28
Прваче
Прваче
avatar


Female
Број на мислења : 188
Age : 43
Локација : MKD
Поени : 28801
Registration date : 2008-08-11

Разменување нежности во јавноста - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Разменување нежности во јавноста   Разменување нежности во јавноста - Page 2 Empty05.09.08 13:13

A be fala Bogu ne mora sekoj eden da znae kako se galime ili baknuvame ili so znam tamu. Toa e intima majka mu stara
Вратете се на почетокот Go down
Kinky
Апсолвент
Апсолвент
Kinky


Female
Број на мислења : 3810
Age : 48
Локација : во земјата на чудата
Поени : 29909
Registration date : 2008-08-26

Разменување нежности во јавноста - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Разменување нежности во јавноста   Разменување нежности во јавноста - Page 2 Empty05.09.08 14:34

STAR * напиша:
Супер Kinky ако така мислите само продолжете и уживајте во вашата љубов.
Apsolutno ;-)
Вратете се на почетокот Go down
Kiki
Полуматурант
Полуматурант
Kiki


Female
Број на мислења : 972
Age : 46
Локација : Skopje
Расположение : :)
Поени : 29653
Registration date : 2008-05-15

Разменување нежности во јавноста - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Разменување нежности во јавноста   Разменување нежности во јавноста - Page 2 Empty10.09.08 11:51

Mene ne mi se dopaga razmenuvanje na neznosti vo javnost, koga sum izlezena nekade ili pred drugi luge. Ima i vreme i mesto za seto toa
Вратете се на почетокот Go down
ZeleniCka
Матурант
Матурант
ZeleniCka


Female
Број на мислења : 1703
Age : 37
Локација : Лаблана - Крањ :(
Расположение : Кул
Поени : 29300
Registration date : 2008-08-15

Разменување нежности во јавноста - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Разменување нежности во јавноста   Разменување нежности во јавноста - Page 2 Empty10.09.08 12:02

Сепак прво треба да дефинирате што е според вас разменување нежност и до која граница е нежност, а натаму веќе вулгарност.


Секој од нас различно си ги дефинира поимите па така можам да ви одговорам: да, разменуваме нежности, но во границите на нормалата - а за вас да е тоа гадно и вулгарно ако ме видите негде Smile


И не гледам зошто би ми било мене незгодно и срам ако други „се лигават“ пред мене. Ако ним не им е срам, што има па јас да се срамам за нив. Smile Или ќе си станам и ќе си одам или ќе им речам фино лепо.



Меѓутоа морам да кажам дека не спаѓам во поконзервативните личности по ова прашање туку сум повеќе слободен човек. Секако во границите на (за мене) нормалното.
Вратете се на почетокот Go down
http://www.igranazborovi.blogspot.com/
bp
Почетник
Почетник
bp


Female
Број на мислења : 39
Age : 51
Локација : makedonija
Поени : 28725
Registration date : 2008-08-26

Разменување нежности во јавноста - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Разменување нежности во јавноста   Разменување нежности во јавноста - Page 2 Empty13.09.08 21:03

Кој како сака нека си прави, само во границите на пристојно однесување, а сите знаеме што е тоа.Сум против лигавење, а за нежности во јавност како бакнеж или гушкање не ги осудувам.Така почувствувале во тој момент и се бакнале-- ништо страшно.Само да нема фаќање или лигавење. Тоа зависи и до домашното воспитување.
Вратете се на почетокот Go down
Kiki
Полуматурант
Полуматурант
Kiki


Female
Број на мислења : 972
Age : 46
Локација : Skopje
Расположение : :)
Поени : 29653
Registration date : 2008-05-15

Разменување нежности во јавноста - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Разменување нежности во јавноста   Разменување нежности во јавноста - Page 2 Empty13.09.08 21:49

Sigurno deka normalen baknez ili guskanje ne e nesto sto bi trebalo da se osuduva, megjutoa ligavenje pred drugi luge ne mi e bas pristojno
Вратете се на почетокот Go down
elena-d
Полуматурант
Полуматурант
elena-d


Female
Број на мислења : 646
Age : 34
Локација : Makedonija
Расположение : opusteno,trudnicko
Поени : 28846
Registration date : 2008-08-20

Разменување нежности во јавноста - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Разменување нежности во јавноста   Разменување нежности во јавноста - Page 2 Empty14.09.08 0:23

bp напиша:
Кој како сака нека си прави, само во границите на пристојно однесување, а сите знаеме што е тоа.Сум против лигавење, а за нежности во јавност како бакнеж или гушкање не ги осудувам.Така почувствувале во тој момент и се бакнале-- ништо страшно.Само да нема фаќање или лигавење. Тоа зависи и до домашното воспитување.
Mislam isto kako tebe
Разменување нежности во јавноста - Page 2 As1cCAi0g410000MDAwODM1ZHwwMDAxNzU1ZHx5b3VyIHRleHQ
Вратете се на почетокот Go down
Vesnicka
Полуматурант
Полуматурант
Vesnicka


Female
Број на мислења : 1037
Age : 40
Локација : Skopje
Расположение : kako koga
Поени : 29132
Registration date : 2008-08-08

Разменување нежности во јавноста - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Разменување нежности во јавноста   Разменување нежности во јавноста - Page 2 Empty14.09.08 22:22

I nie moze da se gusneme ili kratko da se bakneme megutoa sekako bez ligavenje.
Вратете се на почетокот Go down
biljanag
Бруцош
Бруцош
biljanag


Female
Број на мислења : 2082
Age : 45
Локација : skopje, makedonija
Расположение : арно убаво
Поени : 30547
Registration date : 2008-01-27

Разменување нежности во јавноста - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Разменување нежности во јавноста   Разменување нежности во јавноста - Page 2 Empty15.09.08 11:15

bp напиша:
Кој како сака нека си прави, само во границите на пристојно однесување, а сите знаеме што е тоа.Сум против лигавење, а за нежности во јавност како бакнеж или гушкање не ги осудувам.Така почувствувале во тој момент и се бакнале-- ништо страшно.Само да нема фаќање или лигавење. Тоа зависи и до домашното воспитување.

во контекст на ова домашно воспитување сакам да кажам дека е тоа многу важно се изначудив како на едни комшии на моите родители им дозволуваат на керките да доаѓаат со дечковците пред порта каде имаат клупа да се бацуваат лигават факаат и што не веке само што не легнаа еден врз друг и тоа го прават двете керки средношколки се поминуваат луге и гледаат а има и такви кои избегнуваат од тука па кружат едноставно им е незгодно
срам да им е !
Вратете се на почетокот Go down
baby24
Матурант
Матурант
baby24


Female
Број на мислења : 1682
Age : 40
Локација : na rabota pa domce i obratno
Расположение : odlicno
Поени : 29153
Registration date : 2008-07-29

Разменување нежности во јавноста - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Разменување нежности во јавноста   Разменување нежности во јавноста - Page 2 Empty15.09.08 13:00

ZeleniCka напиша:



И не гледам зошто би ми било мене незгодно и срам ако други „се лигават“ пред мене. Ако ним не им е срам, што има па јас да се срамам за нив. Smile Или ќе си станам и ќе си одам или ќе им речам фино лепо.



Меѓутоа морам да кажам дека не спаѓам во поконзервативните личности по ова прашање туку сум повеќе слободен човек. Секако во границите на (за мене) нормалното.
Se soglasuvam so "ZeleniCka potpolno.Voopsto ne sum protiv toa da se iskazuvaat neznosti vo javnost,jas na pr sum takva licnost sto sakam soprugot da me drzi za raka koga sme izlezeni ili da me gusne pa i da me bakne(sto i go prai toa) i voopsto ne se zamaram dali na nekoj mu smeta seto toa a i ne zagleduvam na strana so drugite pravat.
Вратете се на почетокот Go down
ZeleniCka
Матурант
Матурант
ZeleniCka


Female
Број на мислења : 1703
Age : 37
Локација : Лаблана - Крањ :(
Расположение : Кул
Поени : 29300
Registration date : 2008-08-15

Разменување нежности во јавноста - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Разменување нежности во јавноста   Разменување нежности во јавноста - Page 2 Empty15.09.08 13:41

Токму така бејби.


Кога веќе зборите за домашна култура да спомнам еден пример. Паров не беше баш тинејџерски, имаа над 25 години и двајцата меѓутоа од што беа така воспитани, кога седеа дома на пример, а нејзините или неговите се тука, сите во иста соба, овие двајца се фаќаа, се лигавеа, што се не правеа. А нивните велеа само - млади се, заљубени, шо да им прајме.


Тоа ме нервира многу, тоа е веќе непочит према родителите според мене.

Меѓутоа многу зависи и од карактерот на човекот. Имам две мажени сестри од кои едната (поповлечена, посрамежлива) е мажена 9 години, а сум ги видела да се бацат се на се 5 пати можда. Ниту да се држат за раце, ниту ништо. Другата па е поинаква и кога шетаме се гушнати или за рака или ќе се бацат онака, ептен слатко изгледа.


Сепак се зависи до карактерот.
Вратете се на почетокот Go down
http://www.igranazborovi.blogspot.com/
natali
Прваче
Прваче
natali


Female
Број на мислења : 454
Age : 42
Локација : Skopje
Расположение : odlicno
Поени : 29426
Registration date : 2008-04-22

Разменување нежности во јавноста - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Разменување нежности во јавноста   Разменување нежности во јавноста - Page 2 Empty15.09.08 13:47

И јас како Baby 24 сакам мм да ме гушне да ме бакне и нормално се држиме за рака ама не сакам лигавења,седење во скут и др.глупости.Се што е во границите на пристојно однесување е убаво ама тоа лигавењето ме нервира се знае дома може да се лигавиме колку што сакаме ама во град пред луѓе не изгледа убаво
Вратете се на почетокот Go down
Misticia
Полуматурант
Полуматурант
Misticia


Female
Број на мислења : 1006
Age : 43
Локација : Скопје
Расположение : бррррр
Поени : 29142
Registration date : 2008-08-31

Разменување нежности во јавноста - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Разменување нежности во јавноста   Разменување нежности во јавноста - Page 2 Empty15.09.08 13:49

еден ден мм ги видел едни постари комшии брачен пар се бакнале на улица и им се смееше
а јас му викам сега знаеш што мислат никола и сара (децава по улица) кога ќе не видат нас двајца фатени за рака се шетаме
Вратете се на почетокот Go down
kara
Полуматурант
Полуматурант
kara


Female
Број на мислења : 1111
Age : 41
Локација : Makedonija
Расположение : прекрасно е да си мама
Поени : 29214
Registration date : 2008-09-01

Разменување нежности во јавноста - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Разменување нежности во јавноста   Разменување нежности во јавноста - Page 2 Empty15.09.08 13:53

Ne sakam takvo ligavo odnesuvanje. Se guskame i se drzime za raka ama toa e tolku diskretno i ne napadno. Taka ligavo moze da se odnesuvaat samo epten iskompleksirani parovi koi moraat nekako da go dolovat vnimanieto na drugite, zasto po redoven pat ne se interesni ocigledno. Takvite se za zalenje.
Вратете се на почетокот Go down
georgina
Прваче
Прваче
georgina


Female
Број на мислења : 371
Age : 49
Локација : Negotino
Поени : 28830
Registration date : 2008-08-02

Разменување нежности во јавноста - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Разменување нежности во јавноста   Разменување нежности во јавноста - Page 2 Empty15.09.08 21:45

Ние кога сме излезени секогаш се држиме за рака, а може и да ме прегрне. А поголеми изливи на нежност им доликуваат само на тинејџерите.
Вратете се на почетокот Go down
SonjuS*
Бруцош
Бруцош
SonjuS*


Female
Број на мислења : 2925
Age : 38
Локација : Домче се досадувам
Расположение : најпрекрасно
Поени : 29366
Registration date : 2008-07-11

Разменување нежности во јавноста - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Разменување нежности во јавноста   Разменување нежности во јавноста - Page 2 Empty15.09.08 21:51

Георгина верувај ни на тинејџерите не им доликува..Навистина е глупаво да се лигаваат на секое можно јавно место..мислам дека нема смисла..не само за постарите туку и помладите..има места каде може да се прави тоа..
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Разменување нежности во јавноста - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Разменување нежности во јавноста   Разменување нежности во јавноста - Page 2 Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Разменување нежности во јавноста
Вратете се на почетокот 
Страна 2 of 3Отиди на страна : Previous  1, 2, 3  Next

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Семејство :: Родители-
Отиди до: