Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Првиот македонски семееен форум
 
HomeHome  Регистрирајте сеРегистрирајте се  Влез  
Portal
Родители и деца
Влез
Член:
Лозинка:
Логирај ме автоматски на секоја моја посета: 
:: Си ја заворавив лозинката!
Мај 2024
ПонВтоСреЧетПетСабНед
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
CalendarCalendar
Барај
 
 

Display results as :
 

 


Rechercher Advanced Search

 

 Мала и голема молитва

Go down 
+45
mamicka
mama caci
Sandra
Ananastasija
bordan
marina_m
macush
jana_aerodrom
verce
danielaval
Maja
Janaxxxx
avanturistka
rich_bitch1
Jovana's mom
vecki
Freya
Ben10
Kikic
lila_mk
mamicka211
biljanag
Ves
magi
sonjamfk
Mimi
Big Sister
aleksandra
Nate_David
vesna velkova
lola
obicna
Бети
sunshine
mama
STAR *
Lana
Goca
Emi
kavadarcanka
sashka26
Emilija
BaMbYnA
SonjuS*
Juni08_Andrea
49 posters
Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next
АвторПорака
Big Sister
Web Administrator
Web Administrator
Big Sister


Female
Број на мислења : 2268
Age : 51
Локација : Skopje
Расположение : весело
Поени : 30363
Registration date : 2007-11-15

Мала и голема молитва - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Мала и голема молитва   Мала и голема молитва - Page 3 Empty03.08.08 20:28

за никола мала молитва земаа мм и свекрва ми еден или два дена откако се роди. од водата која им ја дал попот туравме секоја вечер по малку во водата во која го бањавме.
а кога напрви 40 дена бевме на голема молитва, исто така не не прими внатре туку само до влезот кај се продаваат свеќи, оти бебето не е крстено. потоа попот ми рече да и го дадам на свекрва ми за да одам да бацам на иконите и да ги остаам свеќите кои ги држев во раце.
потоа бевме во три куќи - кај тетка на мм, кај вујко ми и кај моите на крај, пошто останавме таму да си спиеме. па си истеравме гости една недела.
мене ми беше супер, се чувствував среќно и исполнето.
Вратете се на почетокот Go down
BaMbYnA
Полуматурант
Полуматурант
BaMbYnA


Female
Број на мислења : 1174
Age : 39
Локација : Melbourne
Поени : 29366
Registration date : 2008-05-04

Мала и голема молитва - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Мала и голема молитва   Мала и голема молитва - Page 3 Empty06.08.08 6:37

i majka m irece spiela cela nedela kaj majka i taka treba ili ?
Вратете се на почетокот Go down
Emilija
Бруцош
Бруцош
Emilija


Female
Број на мислења : 2687
Age : 46
Локација : Скопје
Расположение : со тројцата мускетари
Поени : 29749
Registration date : 2008-07-11

Мала и голема молитва - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Мала и голема молитва   Мала и голема молитва - Page 3 Empty06.08.08 8:23

Не мора, ама кај мама е најубаво. Па и една недела е малку Smile
Вратете се на почетокот Go down
BaMbYnA
Полуматурант
Полуматурант
BaMbYnA


Female
Број на мислења : 1174
Age : 39
Локација : Melbourne
Поени : 29366
Registration date : 2008-05-04

Мала и голема молитва - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Мала и голема молитва   Мала и голема молитва - Page 3 Empty06.08.08 8:33

aj u pravo si i ova istoto bas majka mi go rece:)
Вратете се на почетокот Go down
Mimi
Прваче
Прваче
Mimi


Female
Број на мислења : 286
Age : 51
Локација : Skopje
Поени : 28896
Registration date : 2008-08-01

Мала и голема молитва - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Мала и голема молитва   Мала и голема молитва - Page 3 Empty18.08.08 11:04

Ние не знаевме за малата молитва, па си бевме на 40 дена. Бидејќи бебето не беше крстено влеговме до пола црква. А потоа отецот ни рече дека бројот во колку куќи ќе одиме не е важен, се оди секаде каде ќе те поканат.
Вратете се на почетокот Go down
Emi
Форумски мастер
Форумски мастер
Emi


Female
Број на мислења : 7238
Age : 40
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 31106
Registration date : 2007-11-19

Мала и голема молитва - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Мала и голема молитва   Мала и голема молитва - Page 3 Empty18.08.08 11:43

obicna напиша:
Pisuvate mnogu raboti kako trebalo i kako ne trebalo za ova golema i mala molitva a znae li nekoj zosto se pravi?????

прашањето е на место, ние правевме голема молитва, мала е оти јас не ни знаев одпосле слушнав дека постои и таква, ама појма немам зашто одиме на 40 дена во црква дури откако попот отпеа ми стана јасно...Јуни=весна веќе објасни.

Едно ме нервира, сите цркви во Македонија односно сите попови различно ти кажуваат за една иста работа!!!
Вратете се на почетокот Go down
sonjamfk
Бруцош
Бруцош
sonjamfk


Female
Број на мислења : 2640
Age : 59
Локација : skopje
Поени : 29598
Registration date : 2008-07-28

Мала и голема молитва - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Мала и голема молитва   Мала и голема молитва - Page 3 Empty18.08.08 15:26

i jas ne znaev za mala molitva. koga me zemaa od bolnica so bebusot, prasav sto se zadrzavte tolku i mi rekoa deka bile vo crkva za mala molitva .zema i voda i go banjavme bebusot dodeka se potrosi. golema molitva si otidovme so mm i bebusot i potoa otidovme vo tri kuki. seto toa go pravevme vo crvata sv. petka kade sto e krsten i sin mi a isto taka i jas.
Вратете се на почетокот Go down
mama
Матурант
Матурант
mama


Female
Број на мислења : 1745
Age : 41
Локација : Под сонцето!
Расположение : Veke ne sum osamena!!!
Поени : 29470
Registration date : 2008-06-14

Мала и голема молитва - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Мала и голема молитва   Мала и голема молитва - Page 3 Empty05.09.08 12:31

Ние денеска бевме на голема молитва. И сега сме на гости кај мајка ми. Ама нема да одеме во три куки туку само тука и ке си одиме дома.
На нас молитвата ни ја правеа внатре во црквата, оти ние го крстивме Леон на 28.08, на Богородица.
Вратете се на почетокот Go down
magi
Полуматурант
Полуматурант
magi


Female
Број на мислења : 1392
Age : 40
Локација : sekade po malku
Расположение : koga kako
Поени : 28953
Registration date : 2008-08-12

Мала и голема молитва - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Мала и голема молитва   Мала и голема молитва - Page 3 Empty29.09.08 19:58

Kako sto gledam kaj site e isto so golema i mala molitva isto e tuka kaj nas.
Вратете се на почетокот Go down
magi
Полуматурант
Полуматурант
magi


Female
Број на мислења : 1392
Age : 40
Локација : sekade po malku
Расположение : koga kako
Поени : 28953
Registration date : 2008-08-12

Мала и голема молитва - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Мала и голема молитва   Мала и голема молитва - Page 3 Empty01.10.08 10:25

Sega doznav i ekoi dr.adeti sto se kaj nas pa da gi spodelam so vas.Kaj nas posle crkvata isto se odi vo tri kuki kaj najbliskite i vo site na bebeto mu davaat nesto poklonce i jajce,brasno i seker.Jajceto se stava vo vodeta koga se banja deteto tri veceri bidejki neli od tri kuki se zema za da bide cvrsto kako jajceto.Brasnoto za da bilo belo i sekerot da ne bide loso.
Вратете се на почетокот Go down
Ves
Полуматурант
Полуматурант
avatar


Female
Број на мислења : 1410
Age : 45
Локација : Насекаде по малку
Расположение : Многу гушкање!!!!!!!
Поени : 29472
Registration date : 2008-09-16

Мала и голема молитва - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Мала и голема молитва   Мала и голема молитва - Page 3 Empty02.10.08 6:15

Mislam deak e vo red da se pocituvaat raboti kako del od Hristijanstvoto, tradicijata , samo da ne se preteruva so ova biva ona ne biva ,Neodamna citav edna kolumna vo koja mi se dopadnaa pricinite zosto e dobro sto se uci predmetot religija vo ucilistata . Za da nikoj ne gi zbunuva decata so Bivki i Nebivki, so ako pravis ova ke ti se sluci loso , ako ne napravis taka ke ti se sluci loso, i.t.n. Inaku krstevkite mnogu mi se dopagaat , sepak mislam deka i roditelite i decata se cuvstvuvaat nekako pomirni, si pripagaat nekade.
Вратете се на почетокот Go down
biljanag
Бруцош
Бруцош
biljanag


Female
Број на мислења : 2082
Age : 45
Локација : skopje, makedonija
Расположение : арно убаво
Поени : 30547
Registration date : 2008-01-27

Мала и голема молитва - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Мала и голема молитва   Мала и голема молитва - Page 3 Empty02.10.08 8:54

за мала молитва беше свеки зема водичка која ја стававме во бањањето до 40 дена цела ја потрошивме
голема молитва бевме сите заедно одтука бевме кај мајками и золвами и старосватицата
инаку бевме во света патка каде одстрана имаат еден дел каде се пеат овие молитви
и мене ми даде мама јајце односно на иван
инаку сум слушнала дека се оди кај жени кои имаат некаков проблем и немаат деца
Вратете се на почетокот Go down
mamicka211
Полуматурант
Полуматурант
avatar


Female
Број на мислења : 559
Age : 40
Локација : makedonija
Расположение : радосно
Поени : 29250
Registration date : 2008-05-12

Мала и голема молитва - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Мала и голема молитва   Мала и голема молитва - Page 3 Empty03.10.08 12:31

мала молитва се зема крстена водичка и се става во водата во која се капе бебето обично се зема од враќањето од болница во текот на таа недела,мм зеде и попот му кажал а и претходно ни кажа нас кумата ,таа за овие работи се знае па нејзе си ја прашувам,а голема молитва се праве на 40 дена а може мислам и порано.е сега адет секаде различно,ама јас колку се секавам се одеше во три куки ,и на крај во последната се руча или вечера ,да зајде сонцето а да не си дома.барем така се секавам.
Вратете се на почетокот Go down
lila_mk
Полуматурант
Полуматурант
lila_mk


Female
Број на мислења : 787
Age : 46
Локација : skopje
Поени : 28926
Registration date : 2008-10-17

Мала и голема молитва - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Мала и голема молитва   Мала и голема молитва - Page 3 Empty18.10.08 11:45

адети разни убаво е да се направи молитва на 40 ден и ако можес да идеш некаде на гости ама тоа со јајцата, брашното и шеќерот првпат слушам? и тоа ли се прави стварно?
Вратете се на почетокот Go down
Kikic
Бруцош
Бруцош
Kikic


Female
Број на мислења : 2003
Age : 42
Локација : skopje
Расположение : happppppppyyyyyyyyyy
Поени : 29115
Registration date : 2008-09-29

Мала и голема молитва - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Мала и голема молитва   Мала и голема молитва - Page 3 Empty18.10.08 12:44

mala molitva zema svekrva mi koga dojdovme doma od bolnica i so taa voda gi banjav decata do 40 dena .Golema molitva zemavme na 40 iot den jas i mm i bevme kaj majka mi na rucek zasto mene ne mi se setase vo tri kuki .Popot ni rece pred zajdisonce doma da se vratime.Bebeto ne smeelo da go smeni legloto i 40tata nok.
Вратете се на почетокот Go down
http://www.glatkovdizajn.com.mk
magi
Полуматурант
Полуматурант
magi


Female
Број на мислења : 1392
Age : 40
Локација : sekade po malku
Расположение : koga kako
Поени : 28953
Registration date : 2008-08-12

Мала и голема молитва - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Мала и голема молитва   Мала и голема молитва - Page 3 Empty18.10.08 16:07

Kristina ete gledas a nekoj ovde napisa deka treba doma da se vratis koga ke zajde sonceto:sekade razlicno.
Nie vo ponedelnikot pravevme golema molitva i navistina toj den e poseben za majkata i deteto,a deneska bese svetoto krstevanje istotaka mnogu znacaen den za nas.
Вратете се на почетокот Go down
Ben10
Прваче
Прваче
Ben10


Female
Број на мислења : 131
Age : 50
Локација : Скопје
Поени : 28772
Registration date : 2008-08-16

Мала и голема молитва - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Мала и голема молитва   Мала и голема молитва - Page 3 Empty18.10.08 16:20

две прашања -
1. како се пресметуваат 40 дена.. со се денот на раѓање или од следниот ден?
2. дали мора точно на 40-от ден или може и следниот (на точно 40 дена тато е на пат, па би правеле евентуално следниот)
Вратете се на почетокот Go down
Freya
Полуматурант
Полуматурант
Freya


Female
Број на мислења : 1442
Age : 47
Локација : makedonija
Расположение : energicno
Поени : 29230
Registration date : 2008-06-06

Мала и голема молитва - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Мала и голема молитва   Мала и голема молитва - Page 3 Empty18.10.08 16:26

Ben10 напиша:
две прашања -
1. како се пресметуваат 40 дена.. со се денот на раѓање или од следниот ден?
2. дали мора точно на 40-от ден или може и следниот (на точно 40 дена тато е на пат, па би правеле евентуално следниот)

Ben10 ne mora da e tocno na 40-ot den, jas Ivana ne mozev da ja krstam tocno na 40-ot den zatoa sto kumot ne bese sloboden i ja krstivme posle dva dena, a Elisaveta ja krstivme na 40 dena.
Вратете се на почетокот Go down
magi
Полуматурант
Полуматурант
magi


Female
Број на мислења : 1392
Age : 40
Локација : sekade po malku
Расположение : koga kako
Поени : 28953
Registration date : 2008-08-12

Мала и голема молитва - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Мала и голема молитва   Мала и голема молитва - Page 3 Empty18.10.08 16:35

Ben10 напиша:
две прашања -
1. како се пресметуваат 40 дена.. со се денот на раѓање или од следниот ден?
2. дали мора точно на 40-от ден или може и следниот (на точно 40 дена тато е на пат, па би правеле евентуално следниот)
Ben10:
1. se broi so prviot den od raganje
2.mislam deka ne mora na 40 den da se pravi golema molitva ako ti bese za toa prasanjeto a ne za krstevanje
Вратете се на почетокот Go down
vecki
Форумска фаца
Форумска фаца
vecki


Female
Број на мислења : 4525
Age : 45
Локација : skopje
Расположение : екстра
Поени : 30770
Registration date : 2008-05-05

Мала и голема молитва - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Мала и голема молитва   Мала и голема молитва - Page 3 Empty18.10.08 17:00

se broi i denot na raganje ako deteto e rodeno do 15 casot . a za jajce davaat i kaj nas i toa prvpat koga doaga bebeto vo nekoja kuka ne samo na 40 dena se davalo da bide cvrsto kako jajce
Вратете се на почетокот Go down
Ben10
Прваче
Прваче
Ben10


Female
Број на мислења : 131
Age : 50
Локација : Скопје
Поени : 28772
Registration date : 2008-08-16

Мала и голема молитва - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Мала и голема молитва   Мала и голема молитва - Page 3 Empty18.10.08 19:08

Фала ви за одговорите Мала и голема молитва - Page 3 592735
Вратете се на почетокот Go down
Jovana's mom
Прваче
Прваче
Jovana's mom


Female
Број на мислења : 489
Age : 54
Локација : Kocani
Поени : 29095
Registration date : 2008-07-02

Мала и голема молитва - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Мала и голема молитва   Мала и голема молитва - Page 3 Empty30.10.08 12:17

Значи се оди во 3 куќи после големата молитва или се оди кај мајката на мајката Smile)))), а што ако мајка ти не живее блиску, белки си наоѓаш алтернатива! Бидејќи мајка ми живее во друг град, а свекрва немам, размислуваме да отидеме на ручек кај золва ми после земањето голема молитва и готово!
Вратете се на почетокот Go down
rich_bitch1
Бруцош
Бруцош
rich_bitch1


Female
Број на мислења : 2504
Age : 36
Локација : dreamland
Расположение : dobro e
Поени : 30363
Registration date : 2007-12-29

Мала и голема молитва - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Мала и голема молитва   Мала и голема молитва - Page 3 Empty30.10.08 12:59

што точно се прави во црквата на голема молитва.нам ни се ближи денот па да знам
Вратете се на почетокот Go down
vecki
Форумска фаца
Форумска фаца
vecki


Female
Број на мислења : 4525
Age : 45
Локација : skopje
Расположение : екстра
Поени : 30770
Registration date : 2008-05-05

Мала и голема молитва - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Мала и голема молитва   Мала и голема молитва - Page 3 Empty30.10.08 15:27

kaj nas na 40 dena pred vlezot na crkvata [vo hodnikot] popot pee molitva za majkata i deteto otkako ke zavrsi majkata so svekite vleguva vo crkva se poklonuva tri pati obicno na ikonite na bogorodica
Вратете се на почетокот Go down
magi
Полуматурант
Полуматурант
magi


Female
Број на мислења : 1392
Age : 40
Локација : sekade po malku
Расположение : koga kako
Поени : 28953
Registration date : 2008-08-12

Мала и голема молитва - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Мала и голема молитва   Мала и голема молитва - Page 3 Empty30.10.08 19:27

Taka bese i kaj nas
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Мала и голема молитва - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Мала и голема молитва   Мала и голема молитва - Page 3 Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Мала и голема молитва
Вратете се на почетокот 
Страна 3 of 5Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next
 Similar topics
-

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Семејство :: Деца-
Отиди до: