Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Првиот македонски семееен форум
 
HomeHome  Регистрирајте сеРегистрирајте се  Влез  
Portal
Родители и деца
Влез
Член:
Лозинка:
Логирај ме автоматски на секоја моја посета: 
:: Си ја заворавив лозинката!
Мај 2024
ПонВтоСреЧетПетСабНед
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
CalendarCalendar
Барај
 
 

Display results as :
 

 


Rechercher Advanced Search

 

 Мала и голема молитва

Go down 
+45
mamicka
mama caci
Sandra
Ananastasija
bordan
marina_m
macush
jana_aerodrom
verce
danielaval
Maja
Janaxxxx
avanturistka
rich_bitch1
Jovana's mom
vecki
Freya
Ben10
Kikic
lila_mk
mamicka211
biljanag
Ves
magi
sonjamfk
Mimi
Big Sister
aleksandra
Nate_David
vesna velkova
lola
obicna
Бети
sunshine
mama
STAR *
Lana
Goca
Emi
kavadarcanka
sashka26
Emilija
BaMbYnA
SonjuS*
Juni08_Andrea
49 posters
Отиди на страна : 1, 2, 3, 4, 5  Next
АвторПорака
Juni08_Andrea
Бруцош
Бруцош
Juni08_Andrea


Female
Број на мислења : 2579
Age : 47
Локација : Tamu kaj sto mi e najubavo!!!!
Расположение : Prednovogodisno!
Поени : 30039
Registration date : 2008-01-11

Мала и голема молитва Empty
ПишувањеПредмет: Мала и голема молитва   Мала и голема молитва Empty23.07.08 3:36

Mala i golema molitva ,dali ste pravele za vasite novorodencina?Koga tocno se pravi dali tocno na 40 den ili den pred toa?Kolku sto pamtam kaj nas posle crkva se odese vo 1 ili 3 kuki,mislam vo nekoja i na rucek.Kakvi se obicaite kaj vas?
Andrea se blizi do toj den pa bi sakale da otideme vo crkva da napravime golema molitva, a mala ne sme napravile.
Вратете се на почетокот Go down
SonjuS*
Бруцош
Бруцош
SonjuS*


Female
Број на мислења : 2925
Age : 38
Локација : Домче се досадувам
Расположение : најпрекрасно
Поени : 29306
Registration date : 2008-07-11

Мала и голема молитва Empty
ПишувањеПредмет: Re: Мала и голема молитва   Мала и голема молитва Empty23.07.08 4:20

Juni jas ne znam za toaa...ama bas me interesira sto kako...
ke pocekas do utre..koa ke stanat site za da ti kazat..
pozz :big hug:
Вратете се на почетокот Go down
BaMbYnA
Полуматурант
Полуматурант
BaMbYnA


Female
Број на мислења : 1174
Age : 39
Локација : Melbourne
Поени : 29306
Registration date : 2008-05-04

Мала и голема молитва Empty
ПишувањеПредмет: Re: Мала и голема молитва   Мала и голема молитва Empty23.07.08 4:33

mala mislam e koga svekrvata odi sabajleto zema krstena voda i bosilok i go nosi doma i vo banjanje stavaat po edno kapace li sto znam se poprskuva isto taka i postelata i vodata od bananje ne se istura vo dvor tuku nekade vo kada na eden zbor kazano kaj sto ne se gazi .. taka sum cula a za 40 dena ke prasam ke ti kazam poveke a za idenje 3 kuki i toa cum cula se ide kaj majak ti na posedok preku nok ama duso toa e :( znam deka ne e blisku
Вратете се на почетокот Go down
Emilija
Бруцош
Бруцош
Emilija


Female
Број на мислења : 2687
Age : 46
Локација : Скопје
Расположение : со тројцата мускетари
Поени : 29689
Registration date : 2008-07-11

Мала и голема молитва Empty
ПишувањеПредмет: Re: Мала и голема молитва   Мала и голема молитва Empty23.07.08 10:05

Не знам мала, голема. Јас знам за една после 40 дена, немора баш на денот, со детето во црква. После се иде на гости во 3 куќи
Вратете се на почетокот Go down
sashka26
Прваче
Прваче
sashka26


Female
Број на мислења : 399
Age : 47
Локација : macedonia
Поени : 29188
Registration date : 2008-05-14

Мала и голема молитва Empty
ПишувањеПредмет: Re: Мала и голема молитва   Мала и голема молитва Empty23.07.08 10:24

Juni08_Andrea напиша:
Mala i golema molitva ,dali ste pravele za vasite novorodencina?Koga tocno se pravi dali tocno na 40 den ili den pred toa?Kolku sto pamtam kaj nas posle crkva se odese vo 1 ili 3 kuki,mislam vo nekoja i na rucek.Kakvi se obicaite kaj vas?
Andrea se blizi do toj den pa bi sakale da otideme vo crkva da napravime golema molitva, a mala ne sme napravile.

Vesna,kaj nas bese vaka:nie bevme na 41 den zosto 40 se pagaa na mrtov petok,edniot pop mi veli dojdete na denot,a drugiot mi veli drugiot den??????I bevme na 41den, posle taa mala golema molitva(ne znam koja e) bevme na rucek kaj majka mi(ne odev vo 3 kuki) i si ostanv da spijam tamu 1 nedela.
ne sum mnogu po adetive, a pazi taa sto se porodi so mene,(na razmak od 15 min) ne bila nitu na 40,nitu na 41 nego na 42 den od pricina sto nea popot i rekol deka moralo da bidi vo nedela. Taka da pravi kako sto mislis deka treba da pravis. I od ovie i nekolku dr gafovi na popovite jas ne veruvam vo pop.
:kis heart: za malata Andrea od Marija
Вратете се на почетокот Go down
kavadarcanka
Полуматурант
Полуматурант
kavadarcanka


Female
Број на мислења : 1176
Age : 44
Локација : kavadarci
Расположение : Феноменално
Поени : 29337
Registration date : 2008-07-07

Мала и голема молитва Empty
ПишувањеПредмет: Re: Мала и голема молитва   Мала и голема молитва Empty23.07.08 10:31

За мала молитва незнам првпат слушам, тука кај нас се прави молитва на 40 ден, јас правев на 37 ден беше четврток мислам и од црквата бевме на гости кај свекрва ми а после кај мајка ми а за во друга куќа не се сеќавам мислам дека не бев.
Вратете се на почетокот Go down
Emi
Форумски мастер
Форумски мастер
Emi


Female
Број на мислења : 7238
Age : 40
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 31046
Registration date : 2007-11-19

Мала и голема молитва Empty
ПишувањеПредмет: Re: Мала и голема молитва   Мала и голема молитва Empty23.07.08 11:21

има и мала молитва и голема, голема е таа на 40 дена, а малата е колку то знам на една недела.
Ние точно на денот отидовме за 40 дена, а потоа несакавме во 3 куќи и отидовме само кај моите.
Вратете се на почетокот Go down
Goca
Полуматурант
Полуматурант
Goca


Female
Број на мислења : 1126
Age : 44
Локација : Makedonija
Расположение : fine
Поени : 30314
Registration date : 2007-11-16

Мала и голема молитва Empty
ПишувањеПредмет: Re: Мала и голема молитва   Мала и голема молитва Empty23.07.08 15:25

Во нашиов крај мала молитва е онаа што се прави уште првата недела т.е тоа е водичка која подоцна се користи односно се тура во водичката што се капе бебето а голема е онаа на 40 дена,мене попот ми рече може и после 40 дена, ден- два,но пред 40 не,и да, како адет се оди на 3 куќи но нормално не е морално.
Вратете се на почетокот Go down
Lana
ВИП личност
ВИП личност
Lana


Female
Број на мислења : 1042
Age : 48
Локација : Belgrade
Поени : 29768
Registration date : 2008-03-01

Мала и голема молитва Empty
ПишувањеПредмет: Re: Мала и голема молитва   Мала и голема молитва Empty23.07.08 15:27

Poima ne sum imala od ovie raboti :tup:
Вратете се на почетокот Go down
sashka26
Прваче
Прваче
sashka26


Female
Број на мислења : 399
Age : 47
Локација : macedonia
Поени : 29188
Registration date : 2008-05-14

Мала и голема молитва Empty
ПишувањеПредмет: Re: Мала и голема молитва   Мала и голема молитва Empty23.07.08 15:31

Lanicka kaj zivees ti duso?
pa ovo nema ni u beogradu Wink
Вратете се на почетокот Go down
Lana
ВИП личност
ВИП личност
Lana


Female
Број на мислења : 1042
Age : 48
Локација : Belgrade
Поени : 29768
Registration date : 2008-03-01

Мала и голема молитва Empty
ПишувањеПредмет: Re: Мала и голема молитва   Мала и голема молитва Empty23.07.08 15:36

sashka26 напиша:
Lanicka kaj zivees ti duso?
pa ovo nema ni u beogradu Wink

Pa u Beogradu de ...ama nemalo koj da me informiseeee i zatoa detence ne sum go nosela na molitva Smile

Vazno ja krstivme na 7 meseci i toa za Veligden ,pa ke da e na arno .



P.S nemoj drugite da me svatite pogresno ,ja sum se smeam na moj racun ,a i saska tuka me cacka nesto :kis heart:
Вратете се на почетокот Go down
STAR *
Матурант
Матурант
STAR *


Female
Број на мислења : 1596
Age : 41
Локација : Skopje
Расположение : еуфорично
Поени : 29695
Registration date : 2008-01-28

Мала и голема молитва Empty
ПишувањеПредмет: Re: Мала и голема молитва   Мала и голема молитва Empty23.07.08 15:41

Мала молитва свекорот и свекрвата земаа на денот кога се роди син ми , со таа вода се бања детето додека не се потроши. Голема молитва се зима на 40 дена а ја зимаат мајката и таткото на детето. Двете работи беа направени во Св.Петка кај што е и син ми крстен.
Вратете се на почетокот Go down
Emilija
Бруцош
Бруцош
Emilija


Female
Број на мислења : 2687
Age : 46
Локација : Скопје
Расположение : со тројцата мускетари
Поени : 29689
Registration date : 2008-07-11

Мала и голема молитва Empty
ПишувањеПредмет: Re: Мала и голема молитва   Мала и голема молитва Empty23.07.08 16:44

Ова со обичаите е како знаеш така ќе правиш или пак ако не знаеш како ќе ти кажат. На крај краишта нели сами си ги правиме обичаите...
Вратете се на почетокот Go down
STAR *
Матурант
Матурант
STAR *


Female
Број на мислења : 1596
Age : 41
Локација : Skopje
Расположение : еуфорично
Поени : 29695
Registration date : 2008-01-28

Мала и голема молитва Empty
ПишувањеПредмет: Re: Мала и голема молитва   Мала и голема молитва Empty23.07.08 16:48

Ние се консултиравме со свештеник во Св.Петка и како ни кажаа од таму така постапивме.
Вратете се на почетокот Go down
Juni08_Andrea
Бруцош
Бруцош
Juni08_Andrea


Female
Број на мислења : 2579
Age : 47
Локација : Tamu kaj sto mi e najubavo!!!!
Расположение : Prednovogodisno!
Поени : 30039
Registration date : 2008-01-11

Мала и голема молитва Empty
ПишувањеПредмет: Re: Мала и голема молитва   Мала и голема молитва Empty23.07.08 17:24

E fala vi zenski.Kiss od Andrea za site vas i vasite angelcinja!!!
Вратете се на почетокот Go down
STAR *
Матурант
Матурант
STAR *


Female
Број на мислења : 1596
Age : 41
Локација : Skopje
Расположение : еуфорично
Поени : 29695
Registration date : 2008-01-28

Мала и голема молитва Empty
ПишувањеПредмет: Re: Мала и голема молитва   Мала и голема молитва Empty23.07.08 17:25

Нема на што мацо, за се што треба тука сме.
Вратете се на почетокот Go down
mama
Матурант
Матурант
mama


Female
Број на мислења : 1745
Age : 41
Локација : Под сонцето!
Расположение : Veke ne sum osamena!!!
Поени : 29410
Registration date : 2008-06-14

Мала и голема молитва Empty
ПишувањеПредмет: Re: Мала и голема молитва   Мала и голема молитва Empty23.07.08 19:22

Јас сега го прашав татко ми(тој е црковен човек), и тој ми кажа вака: Мала молитва се прави усте кога родилката е во болница. Член од нејзината фамилија носи шише во црква, попот го полни шишето со вода и ја осветува кажувајки ја малата молитва. Таа вода треба да се потроши до големата молитва со тоа што секој ден се става од водата во онаа вода со која го бањате бебето. Голема молитва се прави обично на 40 дена, односно кога родилката е чиста, односно нема веке крвавење(ова јас не го знаев). Потоа не се оди веднаш дома туку се оди на гости(обично кај мајка или свекрва, или некој близок).

Се надевам дека помогнав малку и јас. :big hug:
Вратете се на почетокот Go down
Juni08_Andrea
Бруцош
Бруцош
Juni08_Andrea


Female
Број на мислења : 2579
Age : 47
Локација : Tamu kaj sto mi e najubavo!!!!
Расположение : Prednovogodisno!
Поени : 30039
Registration date : 2008-01-11

Мала и голема молитва Empty
ПишувањеПредмет: Re: Мала и голема молитва   Мала и голема молитва Empty23.07.08 19:48

E fala i tebe mama.znaev za mala molitva ali kaj nas nemase i koj da odi da pravi posto mm bese non stop so mene vo bolnica.jas uste imam, i ako imam i togas ,ne treba da odam vo crkva?
Вратете се на почетокот Go down
mama
Матурант
Матурант
mama


Female
Број на мислења : 1745
Age : 41
Локација : Под сонцето!
Расположение : Veke ne sum osamena!!!
Поени : 29410
Registration date : 2008-06-14

Мала и голема молитва Empty
ПишувањеПредмет: Re: Мала и голема молитва   Мала и голема молитва Empty23.07.08 19:54

Татко ми така ми кажа. Ама сепак ти посоветувај се и со некој друг. Ама би требало да ти помине за една недела. :big hug:
Вратете се на почетокот Go down
Juni08_Andrea
Бруцош
Бруцош
Juni08_Andrea


Female
Број на мислења : 2579
Age : 47
Локација : Tamu kaj sto mi e najubavo!!!!
Расположение : Prednovogodisno!
Поени : 30039
Registration date : 2008-01-11

Мала и голема молитва Empty
ПишувањеПредмет: Re: Мала и голема молитва   Мала и голема молитва Empty23.07.08 20:17

mama kuzne dali do togas ke mi prekini.ova mi e vaka uste od koga se porodiv,ne mi e redovna mestruacija.ako i do togas imam ke go prasame popot dali smeam da odam.
Вратете се на почетокот Go down
Emi
Форумски мастер
Форумски мастер
Emi


Female
Број на мислења : 7238
Age : 40
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 31046
Registration date : 2007-11-19

Мала и голема молитва Empty
ПишувањеПредмет: Re: Мала и голема молитва   Мала и голема молитва Empty23.07.08 21:48

Кога отидовме за 40 дена јас уште имав, ама незнаев дека не требало, сега од вас слушам
Вратете се на почетокот Go down
sunshine
Полуматурант
Полуматурант
sunshine


Female
Број на мислења : 615
Age : 44
Локација : Skopje
Поени : 29574
Registration date : 2008-03-25

Мала и голема молитва Empty
ПишувањеПредмет: Re: Мала и голема молитва   Мала и голема молитва Empty24.07.08 9:41

Ние бевме на 40 дена во црква на молитва јас, мм и бебето. И тогаш не внесоа на самиот влез во црквата не понатаму затоа што бебето сеуште не било крстено и тука попот ја испеа молитвата.
Да ви кажам дека молитвата се плаќа ( јас ова не го знаев претходно) така да спремете си пари Smile.
После тоа бевме во три куќи, кај кумовите, кај свекор ми и свекрва ми и на крајот кај моите дома.
А за мала молитва сека прв пат слушам од вас, ама па за другото дете ќе си знам Smile
Вратете се на почетокот Go down
STAR *
Матурант
Матурант
STAR *


Female
Број на мислења : 1596
Age : 41
Локација : Skopje
Расположение : еуфорично
Поени : 29695
Registration date : 2008-01-28

Мала и голема молитва Empty
ПишувањеПредмет: Re: Мала и голема молитва   Мала и голема молитва Empty24.07.08 10:20

Да мама се што кажа е истот што и јас го знам, исто така не мора да се оди во 3 куќи , може само во 1 да не се малтретира и бебушот.
Вратете се на почетокот Go down
Бети
Почетник
Почетник
Бети


Female
Број на мислења : 95
Age : 41
Локација : Скопје
Поени : 28872
Registration date : 2008-07-16

Мала и голема молитва Empty
ПишувањеПредмет: Re: Мала и голема молитва   Мала и голема молитва Empty24.07.08 10:22

Ние правиме 40дена точно на 2август. Ќе одиме во св.Димитрија а после во три куќи. Мала молитва земавме и ја бањам со водичката а јас пивнувам по малку. Инаку знае ли некој да ми каже зошто се оди по куќи? Ај ова со црквата ми е логично да отидеш ама по куќиве незнам зошто се оди.
Вратете се на почетокот Go down
STAR *
Матурант
Матурант
STAR *


Female
Број на мислења : 1596
Age : 41
Локација : Skopje
Расположение : еуфорично
Поени : 29695
Registration date : 2008-01-28

Мала и голема молитва Empty
ПишувањеПредмет: Re: Мала и голема молитва   Мала и голема молитва Empty24.07.08 10:43

Појма немам зашто не смееш да си отидеш одма дома, ќе треба да си го прашам попот , јас обично ги гњавам многу во Св.Петка со еден куп глупости ќе стават идентификатор заради мене и веќе нема да ми креваат хахаха.
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Мала и голема молитва Empty
ПишувањеПредмет: Re: Мала и голема молитва   Мала и голема молитва Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Мала и голема молитва
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 5Отиди на страна : 1, 2, 3, 4, 5  Next
 Similar topics
-

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Семејство :: Деца-
Отиди до: