Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Првиот македонски семееен форум
 
HomeHome  Регистрирајте сеРегистрирајте се  Влез  
Portal
Родители и деца
Влез
Член:
Лозинка:
Логирај ме автоматски на секоја моја посета: 
:: Си ја заворавив лозинката!
Мај 2024
ПонВтоСреЧетПетСабНед
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
CalendarCalendar
Барај
 
 

Display results as :
 

 


Rechercher Advanced Search

 

 Мала и голема молитва

Go down 
+45
mamicka
mama caci
Sandra
Ananastasija
bordan
marina_m
macush
jana_aerodrom
verce
danielaval
Maja
Janaxxxx
avanturistka
rich_bitch1
Jovana's mom
vecki
Freya
Ben10
Kikic
lila_mk
mamicka211
biljanag
Ves
magi
sonjamfk
Mimi
Big Sister
aleksandra
Nate_David
vesna velkova
lola
obicna
Бети
sunshine
mama
STAR *
Lana
Goca
Emi
kavadarcanka
sashka26
Emilija
BaMbYnA
SonjuS*
Juni08_Andrea
49 posters
Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next
АвторПорака
mama
Матурант
Матурант
mama


Female
Број на мислења : 1745
Age : 41
Локација : Под сонцето!
Расположение : Veke ne sum osamena!!!
Поени : 29415
Registration date : 2008-06-14

Мала и голема молитва - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Мала и голема молитва   Мала и голема молитва - Page 2 Empty24.07.08 13:12

И јас не знам зошто не се оди директрно дома....
Вратете се на почетокот Go down
Emi
Форумски мастер
Форумски мастер
Emi


Female
Број на мислења : 7238
Age : 40
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 31051
Registration date : 2007-11-19

Мала и голема молитва - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Мала и голема молитва   Мала и голема молитва - Page 2 Empty24.07.08 21:23

и мене ми е чудно тоа?
А ако немам каде да одам, зар во комшии хехехехех
Вратете се на почетокот Go down
Juni08_Andrea
Бруцош
Бруцош
Juni08_Andrea


Female
Број на мислења : 2579
Age : 47
Локација : Tamu kaj sto mi e najubavo!!!!
Расположение : Prednovogodisno!
Поени : 30044
Registration date : 2008-01-11

Мала и голема молитва - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Мала и голема молитва   Мала и голема молитва - Page 2 Empty31.07.08 4:56

Vecervava se javi mm kaj popot i se dogovorivme sabota da otideme vo crkva.toj mu rekol ako sakame doma ke dojdel ali sto ke mi e doma ,se znaj crkva si e crkva.ovie pa srbi sto gi poznavam pa i mm prv pat slusaat za toa,ali eve popot znael.
a za vo kolku kuki,dodeka bev mk imav slusnato ako e masko vo 3 ako e zensko mozi i vo 1 kuka.vcera edni pravele isto molitva za masko pa mi kazaaa bile vo 3 kuki.ke pojdime i nie vo 3,segde po malce.a dali ima nekoj adet koga ke otideme vo kukite?ovie se site srbi pa i tie kako mene ne znaat za nekoi adeti.ili podobro covek i pomalce da zanj i da se zamara so toa...
Вратете се на почетокот Go down
BaMbYnA
Полуматурант
Полуматурант
BaMbYnA


Female
Број на мислења : 1174
Age : 39
Локација : Melbourne
Поени : 29311
Registration date : 2008-05-04

Мала и голема молитва - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Мала и голема молитва   Мала и голема молитва - Page 2 Empty31.07.08 6:00

jas gledam po sliki sto mi pratil bratuced mi majkata go zema bebeto , na stolce ja sednuva majkata i popot so toa ko kecela ja pokira preku glava i pee ??Smile a majka mi rece do 40 dena nemala vika ko da e tocno 40 dena i zavrsilo Smile sto znam pak ke kazam zavisi do organizmot a prasaj dali smees da vlezes a mislam se nosi blago bombonjera i toa Smile Za u kukite majka mi bila samo kaj nejzinite Smile
Вратете се на почетокот Go down
Бети
Почетник
Почетник
Бети


Female
Број на мислења : 95
Age : 41
Локација : Скопје
Поени : 28877
Registration date : 2008-07-16

Мала и голема молитва - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Мала и голема молитва   Мала и голема молитва - Page 2 Empty31.07.08 9:20

За молитвата воопшто и не се влага во црква, зашто детето не е крстено и несмее да влага, па затоа најчесто ги седнуваат мајките веднаш на влезот во тој дел кај што се продаваат свеќи така да и ако уште крвариш нема проблем
Вратете се на почетокот Go down
STAR *
Матурант
Матурант
STAR *


Female
Број на мислења : 1596
Age : 41
Локација : Skopje
Расположение : еуфорично
Поени : 29700
Registration date : 2008-01-28

Мала и голема молитва - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Мала и голема молитва   Мала и голема молитва - Page 2 Empty31.07.08 9:32

Не смее да влага детето од главниот влез, нас не прашаа дали е крстено и рековме не , само што направи 40 дена и доаѓаме по голема молитва, не внесоа од задниот дел на црквата и внатре попот пееше и му така земавме голема молитва.
Вратете се на почетокот Go down
BaMbYnA
Полуматурант
Полуматурант
BaMbYnA


Female
Број на мислења : 1174
Age : 39
Локација : Melbourne
Поени : 29311
Registration date : 2008-05-04

Мала и голема молитва - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Мала и голема молитва   Мала и голема молитва - Page 2 Empty01.08.08 3:48

neznaev na sliki ne se pokazuva dali e nadvor od crkva ili vnatre izvinete ama na slikite izgledas ko da e vnatre ? ovde vo aus e vnatre i znaes sto za pari ako sakas i na catija Smile ke te kacat gore zboram za tuka de Smile
Вратете се на почетокот Go down
Juni08_Andrea
Бруцош
Бруцош
Juni08_Andrea


Female
Број на мислења : 2579
Age : 47
Локација : Tamu kaj sto mi e najubavo!!!!
Расположение : Prednovogodisno!
Поени : 30044
Registration date : 2008-01-11

Мала и голема молитва - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Мала и голема молитва   Мала и голема молитва - Page 2 Empty01.08.08 5:33

fala zenski za toa sto mi kazavte deka ne smeam vnatre da vlegvam.pa ke go pustam prvo mm da vleze i da prasa.sekoj pop razlicno si tera ,pa ke vidim ovoj sto ke kaze.
Вратете се на почетокот Go down
obicna
Форумска фаца
Форумска фаца
obicna


Female
Број на мислења : 4100
Age : 41
Локација : Дома си е дома
Расположение : Секое лошо за добро е. Што и да е ќе помине...
Поени : 30629
Registration date : 2008-07-19

Мала и голема молитва - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Мала и голема молитва   Мала и голема молитва - Page 2 Empty01.08.08 18:52

A zenski zosto se praj seto ova? Za sreka, zdravje? Za sto? Inace prv pat slusam...
Вратете се на почетокот Go down
lola
Полуматурант
Полуматурант
lola


Female
Број на мислења : 856
Age : 49
Локација : Скопје
Расположение : така
Поени : 30091
Registration date : 2007-11-14

Мала и голема молитва - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Мала и голема молитва   Мала и голема молитва - Page 2 Empty01.08.08 19:42

искрено, и јас првпат слушам
Вратете се на почетокот Go down
vesna velkova
Полуматурант
Полуматурант
vesna velkova


Female
Број на мислења : 509
Age : 38
Локација : skopje
Поени : 28966
Registration date : 2008-06-26

Мала и голема молитва - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Мала и голема молитва   Мала и голема молитва - Page 2 Empty01.08.08 20:08

ние кога бевме на голем молитва тој попот не внесе внатре и јас знам дека нетреба ама он така направи и на крај си плативме 300ден. ни рече ако имате добро ако не не.иначе бевме во соборна.
Вратете се на почетокот Go down
Juni08_Andrea
Бруцош
Бруцош
Juni08_Andrea


Female
Број на мислења : 2579
Age : 47
Локација : Tamu kaj sto mi e najubavo!!!!
Расположение : Prednovogodisno!
Поени : 30044
Registration date : 2008-01-11

Мала и голема молитва - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Мала и голема молитва   Мала и голема молитва - Page 2 Empty01.08.08 20:15

Kolku sto imam slusnato od drugi Golema militva se pravi za potoa da mozi da odi bebeto vo crkva iako nema da e krsteno.a mislam i za zdravje.
Вратете се на почетокот Go down
obicna
Форумска фаца
Форумска фаца
obicna


Female
Број на мислења : 4100
Age : 41
Локација : Дома си е дома
Расположение : Секое лошо за добро е. Што и да е ќе помине...
Поени : 30629
Registration date : 2008-07-19

Мала и голема молитва - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Мала и голема молитва   Мала и голема молитва - Page 2 Empty01.08.08 21:08

Znaci se praelo za zdravje ova???
Вратете се на почетокот Go down
Nate_David
Полуматурант
Полуматурант
Nate_David


Female
Број на мислења : 1166
Age : 37
Локација : Prilep
Расположение : interesno
Поени : 29119
Registration date : 2008-07-10

Мала и голема молитва - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Мала и голема молитва   Мала и голема молитва - Page 2 Empty01.08.08 21:50

i nie napravivme i mislam deka ova ostanalo od stari ne znam na zapad dali e vaka bas me interesira i ona do 6 nedeli ne treba bebeto da se iznesuva nadvor..
Вратете се на почетокот Go down
obicna
Форумска фаца
Форумска фаца
obicna


Female
Број на мислења : 4100
Age : 41
Локација : Дома си е дома
Расположение : Секое лошо за добро е. Што и да е ќе помине...
Поени : 30629
Registration date : 2008-07-19

Мала и голема молитва - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Мала и голема молитва   Мала и голема молитва - Page 2 Empty01.08.08 21:58

Pisuvate mnogu raboti kako trebalo i kako ne trebalo za ova golema i mala molitva a znae li nekoj zosto se pravi?????
Вратете се на почетокот Go down
Nate_David
Полуматурант
Полуматурант
Nate_David


Female
Број на мислења : 1166
Age : 37
Локација : Prilep
Расположение : interesno
Поени : 29119
Registration date : 2008-07-10

Мала и голема молитва - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Мала и голема молитва   Мала и голема молитва - Page 2 Empty01.08.08 22:03

pa toa ti velam i nie pravevme a neznam zosto pravevme na zapad se pravi li vakvo nesto ne znam sto da kazam sto da recam ke zgresam
Вратете се на почетокот Go down
Juni08_Andrea
Бруцош
Бруцош
Juni08_Andrea


Female
Број на мислења : 2579
Age : 47
Локација : Tamu kaj sto mi e najubavo!!!!
Расположение : Prednovogodisno!
Поени : 30044
Registration date : 2008-01-11

Мала и голема молитва - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Мала и голема молитва   Мала и голема молитва - Page 2 Empty01.08.08 23:21

Zosto se pravi krstevka,zosto se vencavame ,zosto odime v crkva ,zosto pop krsteva voda taka i e ova nekoj nas hristianski obicaj.ete za da mozi posle taa golema molitva bebeto da odi vo crkva iako ne ke e krsteno.
natasa ete vo usa makedncite toa go pravat ali eve nekoi srbi ne go pravat ali popot utre nas ke ne primi.
a toa za ne izleguvanje od doma do 40 dena toa jas ne go praktikuvav.nie i po gosti i na svadba i na ezero i po prodavnici kaj ne se ja odnesovme.isto i noke ja vadevme.
malce mi bese sube zasto izrasnav tamu i site toa mi go trubele cel zivot ali pa od sekogas bev takva da ne sakam nekoj da mi trubi pa sega nacekav da sum sama pa da si teram po moe.
Вратете се на почетокот Go down
obicna
Форумска фаца
Форумска фаца
obicna


Female
Број на мислења : 4100
Age : 41
Локација : Дома си е дома
Расположение : Секое лошо за добро е. Што и да е ќе помине...
Поени : 30629
Registration date : 2008-07-19

Мала и голема молитва - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Мала и голема молитва   Мала и голема молитва - Page 2 Empty02.08.08 0:05

Za toa sto vika natasa za 40 dena imam slusano a gledam makedonci tuka ne go praktikuvat... A i od pomladite tuka gledam praktikuvat nekoi adeti a da gi prasas zosto se praj taka, neznaat da ti kazat. I deka prv pat slusnav za ova rekov da prasam, sto kako i zosto se praj. Nemame nie bebe sea a sigurno ko ke imame ke doznam sekakvi razlicni adeti i od moite i pa i od na maz mi roditeli i rodnini. Sekade niz MK gledam ima razlicni adeti, dobar primer ete ti svadbi ko ke se praj. Smile
Вратете се на почетокот Go down
BaMbYnA
Полуматурант
Полуматурант
BaMbYnA


Female
Број на мислења : 1174
Age : 39
Локација : Melbourne
Поени : 29311
Registration date : 2008-05-04

Мала и голема молитва - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Мала и голема молитва   Мала и голема молитва - Page 2 Empty02.08.08 5:09

se slozuvam so juni jas znam deka se pravi za da vleze u hristijanskata religija za da moze da imalo miren son i da go cuva gospod ko demek do 40 dena ako nee krsteno deteto e vo niciva religija taka kazuvaat i zatoa ako e krsteno pred 40 dena ne se odi na golema molitva

a ako ne e togas da za da vleze vo religijata taka kazuvaat Smile
Вратете се на почетокот Go down
Juni08_Andrea
Бруцош
Бруцош
Juni08_Andrea


Female
Број на мислења : 2579
Age : 47
Локација : Tamu kaj sto mi e najubavo!!!!
Расположение : Prednovogodisno!
Поени : 30044
Registration date : 2008-01-11

Мала и голема молитва - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Мала и голема молитва   Мала и голема молитва - Page 2 Empty02.08.08 5:26

Bambyna ti iako si porasnata vo stranstvo poke znaes i od nas i se gleda deka si izrasnata kako makedonka.taka i treba.pozdrav do tebe od malata andrea!
Вратете се на почетокот Go down
BaMbYnA
Полуматурант
Полуматурант
BaMbYnA


Female
Број на мислења : 1174
Age : 39
Локација : Melbourne
Поени : 29311
Registration date : 2008-05-04

Мала и голема молитва - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Мала и голема молитва   Мала и голема молитва - Page 2 Empty02.08.08 5:31

fala juni i za vas isto abe sto preprasuvam mnogu deka ako nekoj mi rece taka treba 100 pati ke preprasam zasto pa kako mrzam odgovor taka treba Smile gusni ja andrea od mene Smile neka nana malata princeza
Вратете се на почетокот Go down
Goca
Полуматурант
Полуматурант
Goca


Female
Број на мислења : 1126
Age : 44
Локација : Makedonija
Расположение : fine
Поени : 30319
Registration date : 2007-11-16

Мала и голема молитва - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Мала и голема молитва   Мала и голема молитва - Page 2 Empty02.08.08 10:47

И јас не сум многу по адети и сл.но сепак мислам дека некоја традиција треба да се почитува и не треба да не ги почитуваме само затоа што за некои адети така рекле старите или на запад така не правеле. Да се разбереме несакам да отворам распаравија за се си сешто,и јас и сечев нокти пред 40 дена,излегувавме надвор ноќе и дење,правиме муабет за Мала и голема молитва,јас мислам дека големата молитва се прави пред се за мајката а воедно и како некој вид представување на бебето пред Господа,за здравје,јас така мислам слушај ќи ја молитвата попот што ја пееше.Мислам дека ова не е од типот на "така треба"..... ако почнеме во се да бараме "зошто?" тогаш зошто правиме свадба,зошто се крштеваме,зошто чекаме слави .....затоа што нешто и навистина е дел од Христијанството.Незнам за вас ама јас тој ден,кога правевме голема молитва се чуствував убаво,среќно,можеби на некој начин посебно,пред се за Јана а и за нас како семејство.
Вратете се на почетокот Go down
obicna
Форумска фаца
Форумска фаца
obicna


Female
Број на мислења : 4100
Age : 41
Локација : Дома си е дома
Расположение : Секое лошо за добро е. Што и да е ќе помине...
Поени : 30629
Registration date : 2008-07-19

Мала и голема молитва - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Мала и голема молитва   Мала и голема молитва - Page 2 Empty02.08.08 13:59

Goca jas so toa moeto sakav da si doznam prvo za mene deka nemam slusnato deka imalo nesto takvo. Plus deka sum stranstvo moe dete ko ke porastni i vidi da dojdi da me prasa mamo zosto vaka sve pravele da mozam da mu kazam na moe dete deka vaka i vaka se praj i zosto se praj pa po toa da si ja prodolzi tradicijata/adetot. Po taa pricina jas pisav zosto.
Вратете се на почетокот Go down
aleksandra
Полуматурант
Полуматурант
aleksandra


Female
Број на мислења : 682
Age : 38
Локација : prilep
Расположение : veselo
Поени : 29160
Registration date : 2008-06-09

Мала и голема молитва - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Мала и голема молитва   Мала и голема молитва - Page 2 Empty02.08.08 17:48

mama напиша:
Јас сега го прашав татко ми(тој е црковен човек), и тој ми кажа вака: Мала молитва се прави усте кога родилката е во болница. Член од нејзината фамилија носи шише во црква, попот го полни шишето со вода и ја осветува кажувајки ја малата молитва. Таа вода треба да се потроши до големата молитва со тоа што секој ден се става од водата во онаа вода со која го бањате бебето. Голема молитва се прави обично на 40 дена, односно кога родилката е чиста, односно нема веке крвавење(ова јас не го знаев). Потоа не се оди веднаш дома туку се оди на гости(обично кај мајка или свекрва, или некој близок).

Се надевам дека помогнав малку и јас. :big hug:

i jas znaam vaka a bidejki nie napravivne krstevka pred 6 nedeli odkako ni ja procitaa molitvata vlegovne v crkva jas da gi zapalam svejkite od krstevkata a sinmi posto e masko go vnesoa v oltar inaku za odejne vo 3 kujki i jas znaam no nie za da ne go maltretirame bebeto bevne samo na kafe kaj jatrvami i potoa kaj majkami pa jas si ostanav so bebuvceto 1 nedela tamu a do 6 nedeli izleguvavne samo dejne dur da zajdi sonceto navecer ne i mene mi bese nekako sube
Вратете се на почетокот Go down
Juni08_Andrea
Бруцош
Бруцош
Juni08_Andrea


Female
Број на мислења : 2579
Age : 47
Локација : Tamu kaj sto mi e najubavo!!!!
Расположение : Prednovogodisno!
Поени : 30044
Registration date : 2008-01-11

Мала и голема молитва - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Мала и голема молитва   Мала и голема молитва - Page 2 Empty03.08.08 18:38

Vcera otidovme i napravivme golema molitva.andrea si spese i tamu kade sto se prodavaat sveki tuka ispea popot molitva,posle vlegovme vnatre da gi bacime ikonite i da ostavime pari.zborovite vo molitvata se mnogu ubavi,kolku sto razbrav molitva se pravi za da go primi i zastiti bebeto ,majka Bogorodica.isto e i za zdravje i na majkata i na bebeto.Neznam zosto sega popot ni dade i sise so sveta voda i ni rece da i turvame vo vodata koga ja kapime.
posle toa popot ne vikna kaj nego posto ima kuka tuka odma do crkvata.posle toa otidovme uste na 2 kuki.vo poslednata i ni spremile i skara.
koga bevme kaj popot isto go prasav zosto se pravi molitva.toj mi rece za da mozi bebeto od sega da vleguva vo crkva.i kako sto rece bambyna za da ja primi nasata vera.
jas vcera se osekav kako da ja krstevavme,za mene vcerasniot den bese nesto posebno,posebno od koga ja slusnav molitvata.
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Мала и голема молитва - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Мала и голема молитва   Мала и голема молитва - Page 2 Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Мала и голема молитва
Вратете се на почетокот 
Страна 2 of 5Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next
 Similar topics
-

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Семејство :: Деца-
Отиди до: