Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Првиот македонски семееен форум
 
HomeHome  Регистрирајте сеРегистрирајте се  Влез  
Portal
Родители и деца
Влез
Член:
Лозинка:
Логирај ме автоматски на секоја моја посета: 
:: Си ја заворавив лозинката!
Мај 2024
ПонВтоСреЧетПетСабНед
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
CalendarCalendar
Барај
 
 

Display results as :
 

 


Rechercher Advanced Search

 

 Пушењето и бременоста...

Go down 
+134
monika kusibojovska
Elena Petrovska
bile2
vasidora
Magde-Megi
marijat
kiki-riki
Zvezdicka
Rizova
elena-d
Bliznaci
Viki J.N.
Pepuska
twins_
secret
Kitty
Misticia
Ivana-Lila
bile
menil
nata
butterfly
Vesna Blazevska
silvana
ZZ
Mami4ka
eli
Janaxxxx
nikolina008
fibimk
Anika
mamazako
nnatasa
boki7
soledad
Ana.b
Jasminka
Gabi*
dzi-dzi
caci
KAJA
ari
Minamina
BILE-ENA
nale
sasa
SANICKA
BubeM
gaspic
Mama K
ирена
kokice
Mimi22
marija*
Diana
KATIC
Volcica
Sestricka
mirecv
mama viki
mama X
Mama Ane
lidija29
pepa
margarita
BiljanaM
sofidavid
Наташа Стојановска
vecki
elence01
bibip
Snegulka
Bela
verce
Maci***
v.violeta
Lottie
sneze
bica
Arnaudova Milena
macush
рипче
lela
Mila89
Aurinko
m.fani
sunset
marina_m
sonja28
Juni08_Andrea
zoc
lila_mk
mamaada
Kikic
Sandra_Anja
avanturistka
Lili
iskra
veki22
Ves
Daki
Mimi
Big Sister
sashka26
Sister
Nate_David
rich_bitch1
vdovica
desi
Freya
lola
tanjaaa
Ilince
Emi
ZeleniCka
Kinky
georgina
Kiki
biljanag
pace
sonja 35
aneta
baby24
natali
Бети
vedrana
Emilija
okce
mama
мила
STAR *
kavadarcanka
SonjuS*
obicna
138 posters
Отиди на страна : 1, 2, 3 ... 11, 12, 13  Next
АвторПорака
obicna
Форумска фаца
Форумска фаца
obicna


Female
Број на мислења : 4100
Age : 41
Локација : Дома си е дома
Расположение : Секое лошо за добро е. Што и да е ќе помине...
Поени : 30654
Registration date : 2008-07-19

Пушењето и бременоста... Empty
ПишувањеПредмет: Пушењето и бременоста...   Пушењето и бременоста... Empty22.07.08 22:17

Gledam nema vakva tema ili moze e otideno u archives... Mislev da napram anketa ama nemam taa opcija kaj mene...

Sakav da prasam sto mislite za pusenje dodeka e zena bremena?

I dali nekoj od vas so deca pusevte dodeka bevte bremeni?

Vie sto ne ste uste bremeni a pusite, ke gi ostavite li cigarite ko ke bidete bremeni?
Вратете се на почетокот Go down
SonjuS*
Бруцош
Бруцош
SonjuS*


Female
Број на мислења : 2925
Age : 38
Локација : Домче се досадувам
Расположение : најпрекрасно
Поени : 29336
Registration date : 2008-07-11

Пушењето и бременоста... Empty
ПишувањеПредмет: Re: Пушењето и бременоста...   Пушењето и бременоста... Empty23.07.08 4:25

Jas mislam deka dodeka e zenata bremena ne treba da pusi..
seto toa moze negativno da vlijae vrz bebeto..moze da ima nesakani posledici..
I mislam deka sekoja majka dodeka e bremena bi gi ostavila cigarite..iako pred toa mnogu pusela
Вратете се на почетокот Go down
kavadarcanka
Полуматурант
Полуматурант
kavadarcanka


Female
Број на мислења : 1176
Age : 44
Локација : kavadarci
Расположение : Феноменално
Поени : 29367
Registration date : 2008-07-07

Пушењето и бременоста... Empty
ПишувањеПредмет: Re: Пушењето и бременоста...   Пушењето и бременоста... Empty23.07.08 10:43

Не пушам и сум против пушењето а посебно сум против тоа бремена жена да пуши или пак кога дои, иако многу мои другарки и роднини пушеле во бременоста никогаш не сум им пререкла за тоа
Вратете се на почетокот Go down
STAR *
Матурант
Матурант
STAR *


Female
Број на мислења : 1596
Age : 41
Локација : Skopje
Расположение : еуфорично
Поени : 29725
Registration date : 2008-01-28

Пушењето и бременоста... Empty
ПишувањеПредмет: Re: Пушењето и бременоста...   Пушењето и бременоста... Empty23.07.08 11:05

Јас пушев во текот на бременоста и фала му на Бога се е ОК со син ми , едноставно не можев да ги откажам а и не сакав , ако се решам за второ можеби ќе размислам да ги откажам ама здравје ќе видиме.
Вратете се на почетокот Go down
мила
Почетник
Почетник
мила


Female
Број на мислења : 19
Age : 45
Локација : скопје
Поени : 28870
Registration date : 2008-07-22

Пушењето и бременоста... Empty
ПишувањеПредмет: Re: Пушењето и бременоста...   Пушењето и бременоста... Empty23.07.08 11:54

jas sum pusac i pusev vo bremenosta, a i sega pusam iako ja dojam.Ako se pazime od se kade ke ni bide krajot. ne pravi ova ne pravi ona.samo gospod neka gi cuva
Вратете се на почетокот Go down
mama
Матурант
Матурант
mama


Female
Број на мислења : 1745
Age : 41
Локација : Под сонцето!
Расположение : Veke ne sum osamena!!!
Поени : 29440
Registration date : 2008-06-14

Пушењето и бременоста... Empty
ПишувањеПредмет: Re: Пушењето и бременоста...   Пушењето и бременоста... Empty23.07.08 11:57

Не подржувам пушење за време на бременост. А и многу не убаво ми изгледа кога ке видам бремена жена со стомак до заби и цигара во уста. Но сепак тоа е индивидуално.
Вратете се на почетокот Go down
okce
Прваче
Прваче
okce


Female
Број на мислења : 232
Age : 48
Локација : Strumica
Расположение : ekstra
Поени : 30107
Registration date : 2007-11-26

Пушењето и бременоста... Empty
ПишувањеПредмет: Re: Пушењето и бременоста...   Пушењето и бременоста... Empty23.07.08 12:03

I jas sum za protiv pusenje za vreme na bremenosta.Sepak zalno e edna mala dusicka da se davi vo takvi necistotii.Ama kako sto vikate se e individualno.
Вратете се на почетокот Go down
Emilija
Бруцош
Бруцош
Emilija


Female
Број на мислења : 2687
Age : 46
Локација : Скопје
Расположение : со тројцата мускетари
Поени : 29719
Registration date : 2008-07-11

Пушењето и бременоста... Empty
ПишувањеПредмет: Re: Пушењето и бременоста...   Пушењето и бременоста... Empty23.07.08 12:06

Секој по свое. Јас сум против и секогаш ќе бидам против. Дури сум и против пушењето воопшто.
Вратете се на почетокот Go down
obicna
Форумска фаца
Форумска фаца
obicna


Female
Број на мислења : 4100
Age : 41
Локација : Дома си е дома
Расположение : Секое лошо за добро е. Што и да е ќе помине...
Поени : 30654
Registration date : 2008-07-19

Пушењето и бременоста... Empty
ПишувањеПредмет: Re: Пушењето и бременоста...   Пушењето и бременоста... Empty23.07.08 17:32

beti24 neznaev tocno kade da ja stam temata, a inace i mislev da bide anketa, a nemam taa opcija kaj mene i zato vaka ispadna. Mislam na admin ako ne mu stemnuva neka go premesti...

Inace i ja mislam deka e individualno... Pusev samata do pred nekoe vreme... I tuka pogotovo ima mnogu zenski sto pusat sto se trudni... Nekako ko ke vidam zena so golem stomak mi e milo, a ko ke vidam cigara u usta mi pagja zal... Zs jeste nejzin izbor a taa mala "semka" dobiva sve od majkata dodeka e u stomak... i sreka ako ne se desi nesto so taa "semka"... A pa ako go gledas taka moze i zena sto ne pusi ni pie da dobie dete so "defekti"... Ne posakuvam nesto loso na tie sto se trudni i sto pusat, pusenjeto e kako droga i tesko da se odviknes. Znaci na kraj i ja pristojam na toa deka e individualno. Пушењето и бременоста... 509368 zabegav....
Вратете се на почетокот Go down
vedrana
Полуматурант
Полуматурант
vedrana


Female
Број на мислења : 585
Age : 43
Локација : Skopje
Расположение : Feelings change - memories don’t., but we belive in God
Поени : 29573
Registration date : 2008-03-06

Пушењето и бременоста... Empty
ПишувањеПредмет: Re: Пушењето и бременоста...   Пушењето и бременоста... Empty24.07.08 8:26

Pusenje vo bremenost?
Pa da bidam iskrena jas dodeka bev trudna posledniot pat pusev i toa po dosta Пушењето и бременоста... 554260 :tup: , se sramam samata od sebe.
Ako dade Gospod da ostanam trudna povtorno, ne veruvam i sigurno znam deka ne bi stavila nitu edna cigara vo usta.
Iako toa nemora da bide presudno za nisto, znam mnogu zeni sto pusele pa nemale nikakov problem.
Samata sebesi se obvinuvam, mozebi ako prestanev da pusam se ke bese vo red so moeto bebce i sega veke ke go imav vo svoite pregratki. :cry:
Zatoa moj sovet, ostavete gi cigarite nemojte da ja pravite istata greska kako mene, ke noste griza na sovest cel zivot :cry:
Вратете се на почетокот Go down
Бети
Почетник
Почетник
Бети


Female
Број на мислења : 95
Age : 41
Локација : Скопје
Поени : 28902
Registration date : 2008-07-16

Пушењето и бременоста... Empty
ПишувањеПредмет: Re: Пушењето и бременоста...   Пушењето и бременоста... Empty24.07.08 8:52

Јас сум пушач и тоа ептен страствен( 2 кутии пред да останам трудна). Пушев и за време на бременоста а пушам и сега. Фала му на Бога се испадна добро Софија е супер. И да Мила во право си, само Господ нека ги чува ние што и да правиме неможеме да бидеме подобри од него.
Вратете се на почетокот Go down
STAR *
Матурант
Матурант
STAR *


Female
Број на мислења : 1596
Age : 41
Локација : Skopje
Расположение : еуфорично
Поени : 29725
Registration date : 2008-01-28

Пушењето и бременоста... Empty
ПишувањеПредмет: Re: Пушењето и бременоста...   Пушењето и бременоста... Empty24.07.08 8:54

Ведрана не бев баш во тек со настаните - што точно се случило??
Вратете се на почетокот Go down
vedrana
Полуматурант
Полуматурант
vedrana


Female
Број на мислења : 585
Age : 43
Локација : Skopje
Расположение : Feelings change - memories don’t., but we belive in God
Поени : 29573
Registration date : 2008-03-06

Пушењето и бременоста... Empty
ПишувањеПредмет: Re: Пушењето и бременоста...   Пушењето и бременоста... Empty24.07.08 9:42

STAR * напиша:
Ведрана не бев баш во тек со настаните - што точно се случило??
Mislis za mene, sto se slucilo?
Imav spontan vo 6 mesec,Iako toa nemora da bide presudno za nisto, znam mnogu zeni sto pusele pa nemale nikakov problem.
Samata sebesi se obvinuvam, mozebi ako prestanev da pusam se ke bese vo red so moeto bebce i sega veke ke go imav vo svoite pregratki.
Вратете се на почетокот Go down
natali
Прваче
Прваче
natali


Female
Број на мислења : 454
Age : 42
Локација : Skopje
Расположение : odlicno
Поени : 29396
Registration date : 2008-04-22

Пушењето и бременоста... Empty
ПишувањеПредмет: Re: Пушењето и бременоста...   Пушењето и бременоста... Empty24.07.08 9:56

Vedrana ne se obvinuvaj taka trebalo da bide a toa sto si pusela nema vrska jas poznavam eden kup luge sto pusele za vreme na bremenost pa eve imaat decinja i im se zdravi.Podobro da pusis otkolku da se nerviras sto nemozes da pusis i celo vreme da mislis na cigari.Jas koga bi ostanala bremena bi se potrudila da gi otkazam cigarite ama ako vidam deka nemozam nema da gi otkazam ama ke gi namalam ke pusam po 5cigari.MM vaka se nervira sto pusam a ne pa da sum bremena koj ke go trpi
Вратете се на почетокот Go down
Бети
Почетник
Почетник
Бети


Female
Број на мислења : 95
Age : 41
Локација : Скопје
Поени : 28902
Registration date : 2008-07-16

Пушењето и бременоста... Empty
ПишувањеПредмет: Re: Пушењето и бременоста...   Пушењето и бременоста... Empty24.07.08 10:05

Ведрана немој така да размилуваш. Таквото размислување не те води никаде.Еве земи ме мене за пример на лошо однесување во бременост. Пушев по 1кутија цигари а знаев и да испијам по 1 чаша вино на ден, р’мбав ко вол цела бременост дури и во 8 месец кога отеков ко балон целата ми забранија секаква активност ми препорачаа само лежење, јас бев во канцеларија по цели денови па навечер ај дома да фатам нешто па фала му на Бога Софија се роди жива и здрава. Само позитивна енергија и мисла и се ќе си дојде на свое.
Вратете се на почетокот Go down
obicna
Форумска фаца
Форумска фаца
obicna


Female
Број на мислења : 4100
Age : 41
Локација : Дома си е дома
Расположение : Секое лошо за добро е. Што и да е ќе помине...
Поени : 30654
Registration date : 2008-07-19

Пушењето и бременоста... Empty
ПишувањеПредмет: Re: Пушењето и бременоста...   Пушењето и бременоста... Empty30.07.08 22:16

Da Vedrana, kako sto vika Beti, samo pozitivna energija i dobri misli. :big hug: :big hug: :big hug:
Вратете се на почетокот Go down
baby24
Матурант
Матурант
baby24


Female
Број на мислења : 1682
Age : 40
Локација : na rabota pa domce i obratno
Расположение : odlicno
Поени : 29123
Registration date : 2008-07-29

Пушењето и бременоста... Empty
ПишувањеПредмет: Re: Пушењето и бременоста...   Пушењето и бременоста... Empty30.07.08 23:46

Jas bev pusac i toa po kutija i pol dnevno pa i dve nekogas ama koga resivme da imame bebce gi ostaviv neznam dali ima vrska dali ke pusis ili ne , eve sestra mi pusese so dvete deca i zivi zdravi se nema nekoj problem ali poubavo e za nas licno da ne se trueme so nikotin a uste i zgora na toa i bebeto da go trujam nekako ne mi odi neznam pa e toa licna zelba.
Вратете се на почетокот Go down
obicna
Форумска фаца
Форумска фаца
obicna


Female
Број на мислења : 4100
Age : 41
Локација : Дома си е дома
Расположение : Секое лошо за добро е. Што и да е ќе помине...
Поени : 30654
Registration date : 2008-07-19

Пушењето и бременоста... Empty
ПишувањеПредмет: Re: Пушењето и бременоста...   Пушењето и бременоста... Empty05.08.08 2:19

WoW baby24, mnogu si pusela... A od ko resi da ne pusis nemas zapaleno pojke cigara?
Вратете се на почетокот Go down
aneta
Прваче
Прваче
aneta


Female
Број на мислења : 128
Age : 39
Локација : na edno mesto so moeto srcence
Расположение : so vas e super
Поени : 28875
Registration date : 2008-07-18

Пушењето и бременоста... Empty
ПишувањеПредмет: Re: Пушењето и бременоста...   Пушењето и бременоста... Empty06.08.08 9:39

jas sega palam po edna - dve cigari na den ama ako bidni nesto ako ima bebe ovaj mesec se kolnam deka nema da pusam ni edna
Вратете се на почетокот Go down
sonja 35
Прваче
Прваче
sonja 35


Female
Број на мислења : 392
Age : 51
Локација : makedonija
Поени : 29118
Registration date : 2008-07-18

Пушењето и бременоста... Empty
ПишувањеПредмет: Re: Пушењето и бременоста...   Пушењето и бременоста... Empty06.08.08 9:52

Никогаш како сега цигариве не ми биле послатки :geek: ,ми се пуши и точка.Ама ако има нешто овој месец,со радост би ги оставила.Дај боже!
Вратете се на почетокот Go down
Гостин
Гостин
Anonymous



Пушењето и бременоста... Empty
ПишувањеПредмет: Re: Пушењето и бременоста...   Пушењето и бременоста... Empty06.08.08 13:29

majka mi dodeka bila bremena i dodeka me doela se otkazala od cigari i posle pak prodolzila,pa ja pak koa sum bila mala sum bila mn bolna i se po bolnici
Вратете се на почетокот Go down
pace
Почетник
Почетник
pace


Female
Број на мислења : 10
Age : 40
Локација : prilep
Поени : 28950
Registration date : 2008-07-06

Пушењето и бременоста... Empty
ПишувањеПредмет: pusenje vo tekot na bremenosta   Пушењето и бременоста... Empty13.08.08 21:07

Me interesira licno mene dali nekoj pusel (po desetina cigari ) vo tekot na bremenosta i dali imalo seto toa poidocna posledici.Licno jas sum dvanaesetta nedela bremena i imam bremenost bes macnini i teskotii i vrz osnva na toa seuste mi odat cigarite Пушењето и бременоста... 554260 Znbam deka ne e toa bas najdobro i go namaliv pusenjeto no sepak imam nekoga golemi krizi za cigara
Pa me ineteresira dali nekoja od vas pusela vo tekot na bremenosta i dali srto toa imalo nekakvi pozledici?
Вратете се на почетокот Go down
vedrana
Полуматурант
Полуматурант
vedrana


Female
Број на мислења : 585
Age : 43
Локација : Skopje
Расположение : Feelings change - memories don’t., but we belive in God
Поени : 29573
Registration date : 2008-03-06

Пушењето и бременоста... Empty
ПишувањеПредмет: Re: Пушењето и бременоста...   Пушењето и бременоста... Empty12.09.08 9:01

Jas pusev vo bremenosta najmalku po 10tina cigari.......................i imav spontan vo 6 mesec. E sega dali pusenjeto bilo pricina neznam ama sigurno imalo uddel..........taka da moj sovet e da ne se pusi vo bremenosta, ne ja povtoruvajte mojata greska ucete se od grskite na drugite a ne od svoite.....
Вратете се на почетокот Go down
biljanag
Бруцош
Бруцош
biljanag


Female
Број на мислења : 2082
Age : 45
Локација : skopje, makedonija
Расположение : арно убаво
Поени : 30517
Registration date : 2008-01-27

Пушењето и бременоста... Empty
ПишувањеПредмет: Re: Пушењето и бременоста...   Пушењето и бременоста... Empty12.09.08 10:45

гледајки од комшиката овде на газдите снаата за време на бременоста пушеше како викаат како турчин по две кутии
демек ништо не му било на детето од комшии па и на неа и детето нема да им биде ништо
е сега е веке три години и се потврди она што го прочитав од порано дека ако мајката пушела за време на бременоста плуката на детето се послаби и е склоно кон инфекции-мислам на бронхит пневмонија настинки и сл
па на вакви и мали промени таа е по болници со малото
кај нас свекор ми ги остави и пак продолжи да пуши но никогаш и во исти простории каде е иван само надвор и во летната кујна мм пушеше но ги остави

ако мислите се за добро на вашето дете но и за себе мој совет е најдете начин да се откажете од цигарите
имаше статија во која според истражувањата е докажано дека во нервоза цигарата смирува 5 минути но потоа дупло повеке надразнува што значи ништо арно од цигарите само болест!!!!!!!!
Вратете се на почетокот Go down
Kiki
Полуматурант
Полуматурант
Kiki


Female
Број на мислења : 972
Age : 46
Локација : Skopje
Расположение : :)
Поени : 29623
Registration date : 2008-05-15

Пушењето и бременоста... Empty
ПишувањеПредмет: Re: Пушењето и бременоста...   Пушењето и бременоста... Empty12.09.08 10:54

jas gi ostaviv cigarite, iako nikogas ne sum bila mnogu strasten pusac (5-6 cigari dnevno). Ne pusam 3 nedeli i veke voopsto ne cuvstvuvam potreba da zapalam cigara.
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Пушењето и бременоста... Empty
ПишувањеПредмет: Re: Пушењето и бременоста...   Пушењето и бременоста... Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Пушењето и бременоста...
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 13Отиди на страна : 1, 2, 3 ... 11, 12, 13  Next
 Similar topics
-

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Семејство :: Бременост и планирање семејство-
Отиди до: