Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Првиот македонски семееен форум
 
HomeHome  Регистрирајте сеРегистрирајте се  Влез  
Portal
Родители и деца
Влез
Член:
Лозинка:
Логирај ме автоматски на секоја моја посета: 
:: Си ја заворавив лозинката!
Мај 2024
ПонВтоСреЧетПетСабНед
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
CalendarCalendar
Барај
 
 

Display results as :
 

 


Rechercher Advanced Search

 

 Проблем со кандида

Go down 
+105
vasidora
Vesnicka
zagrizenKa
lavce
moni2007
Јасмина
jana 02
Janicka
MarijaMkd
sunshine
nata
Anica82
BaMbYnA
delfin76
mac@
Biljana
Dara
lilijana
Mama Ane
elavit
richiegirl
Sun_shine
Snegulka
Tifani
D-r Lidija Pazdrijan
Лејди
Zvezdicka
nena21
verica21
Mama K
dianan
Dali
avanturistka
vecki
secret
KATIC
beti.liz
sewa25
macana
emilija poposka boshevska
najmila
ZZ
bile
kiki4ka
sani-sandra
Mila87
lia
Eva Marija
lila_mk
Monika
Sara
Mimi22
sweety
ana84
fibimk
obicna
Pipolino
macush
Anjuska08
Laura
milena p
BiljanaM
silent
Natalija
Jasminka
M.S.
Elsa
v.violeta
kristina_b
radost
Stefanija S.
zoc
Sandra
bica
Brane
mama
jasmina i ace
vesna velkova
lela
sunset
slatka87
Simona's mom
ZeleniCka
Kinky
Ilince
betavitevit
hormonce
Viktorija78
Kikic
desi
rich_bitch1
baby24
Dadi
KAJA
Svetlana
sonja 35
Бети
Emi
vedrana
Emilija
kavadarcanka
Big Sister
biljanag
Lili
beti 24
109 posters
Отиди на страна : Previous  1 ... 7 ... 10, 11, 12, 13, 14  Next
АвторПорака
sewa25
Почетник
Почетник
sewa25


Female
Број на мислења : 90
Age : 40
Локација : дома
Расположение : одлично
Поени : 27385
Registration date : 2009-06-01

Проблем со кандида - Page 11 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Проблем со кандида   Проблем со кандида - Page 11 Empty13.08.09 15:36

Фала Обична ке ми треба Smile
Вратете се на почетокот Go down
lilijana
Прваче
Прваче
avatar


Female
Број на мислења : 385
Age : 51
Локација : skopje
Расположение : оптимист
Поени : 27570
Registration date : 2009-07-04

Проблем со кандида - Page 11 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Проблем со кандида   Проблем со кандида - Page 11 Empty13.08.09 16:09

Pozz devojki.Jas se odmivam so bekutan sapun na Alkaloid.Voopsto ne ve nadraznuva, blag e i mnogu delotvoren. Toa mi go prepraca mojot genikolg.jas sum so mnogu osetliva koza, ama bekutanot e zakon.Probajte..nema da zazalite.Nema nikakvo pecenje, bockanje..crvenilo,a ke se custvuvate cisti.Gi koristam i intimite od Avon(krem gelot) ama bekutanot stvarno me odrzuva cista.Od koga go koristam, kandidata ne mi se javila.A..jogurt pijam skoro pa sekoj den.I toa pomagalo od vnatre da se boris so kandidata.
Вратете се на почетокот Go down
sewa25
Почетник
Почетник
sewa25


Female
Број на мислења : 90
Age : 40
Локација : дома
Расположение : одлично
Поени : 27385
Registration date : 2009-06-01

Проблем со кандида - Page 11 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Проблем со кандида   Проблем со кандида - Page 11 Empty13.08.09 16:12

JAs imam slusnato i citano deka nikako ne smeeme da koristime sapuni ili bilo sto da e...samo voda...e sega zavisi i od organizmot, kaj sekogo razlicno e...a jogurtot e dobar za kandida Smile
Вратете се на почетокот Go down
lilijana
Прваче
Прваче
avatar


Female
Број на мислења : 385
Age : 51
Локација : skopje
Расположение : оптимист
Поени : 27570
Registration date : 2009-07-04

Проблем со кандида - Page 11 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Проблем со кандида   Проблем со кандида - Page 11 Empty13.08.09 19:00

Tocno..i jas sum cula.Jas isto imav problem so cesanje, kandida, crvenilo..ama odkako se mijam so bekutan..veruvajte mi ne zboram na pamet.Probajte.Nema nikakvi iritacii,a ke se custvuvate super. A..tocno e i toa pijam jogurt.Bas vo tie denovi so kandida ,primetiv ne piev jogurt. Pijte devojki jogurt..Ne moze da nasteti,sega zavisi od organizam.Vikaat(koj znae kolku e tocno, )B grupa krv, piele jogurt.
Вратете се на почетокот Go down
Sun_shine
Прваче
Прваче
Sun_shine


Female
Број на мислења : 355
Age : 36
Локација : Скопје
Расположение : tazno
Поени : 28304
Registration date : 2008-12-30

Проблем со кандида - Page 11 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Проблем со кандида   Проблем со кандида - Page 11 Empty14.08.09 0:48

jas nemam sansi za bekutan alergicna sum..baska imam slusnato deka sodrzi ziva..od bilo koj proizvod na bekudan mi se pojavuva crvenilo a demek za bebinja bil :S pijam mnoguuu jugurt, se mijam sekoj dnevono po nekolku pati samo so voda, nekogas so kamilica i poretko so asepsol deka ne smee cesto....i sega vekje e super
Вратете се на почетокот Go down
Dara
Полуматурант
Полуматурант
Dara


Female
Број на мислења : 804
Age : 47
Локација : makedonija
Расположение : realno
Поени : 27588
Registration date : 2009-06-26

Проблем со кандида - Page 11 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Проблем со кандида   Проблем со кандида - Page 11 Empty14.08.09 1:07

Kandidata mnogu retko pominuva sama od sebe.Mislam deka bez tretiranje so kanesten tesko.Inaku so se pogore navedenoto se slozuvam.Higiena-da no da ne se preteruva so sapuni dovolno e 3-pati dnevno.Zosto pak ni se vraka kako bumerang.Imam bratucet od Nis-ginekolog i ovoj sovet mi e od nego.
Вратете се на почетокот Go down
obicna
Форумска фаца
Форумска фаца
obicna


Female
Број на мислења : 4100
Age : 41
Локација : Дома си е дома
Расположение : Секое лошо за добро е. Што и да е ќе помине...
Поени : 30684
Registration date : 2008-07-19

Проблем со кандида - Page 11 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Проблем со кандида   Проблем со кандида - Page 11 Empty14.08.09 3:27

Jas ko imav poremetuvanje na florata mi pomogna da se mijam so ulje za bebinja, seuste koristam ulje i super mi e. Probajte ako imate problemi so sapuni, gelovi.
Вратете се на почетокот Go down
Лејди
Почетник
Почетник
Лејди


Female
Број на мислења : 94
Age : 37
Локација : Скопје
Расположение : Тажно
Поени : 27181
Registration date : 2009-07-18

Проблем со кандида - Page 11 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Проблем со кандида   Проблем со кандида - Page 11 Empty23.08.09 15:17

Се препорачува и секојдневна употреба на лукот, витамини од Б-групата како и есенцијални масни киселини од незагреано ленено масло. Помага и редовно пиење свежо исцедени сокови од зеленчук пред секое јадење. Од исхраната освен шеќерите треба да се отстранат и ферментирани газирани напитоци. За да се заштитат жените од габичните инфекции, освен хигиена треба да ги избегнуваат стресните ситуации и да носат памучна долна облека, а не треба да носат тесна облека.
Во лабораториски услови е докажано дека прочистениот прополис ја уништува кандидата за само осум секунди.
Само незнам дали се работи за оној прополис што се продава во аптеките?!
Вратете се на почетокот Go down
lilijana
Прваче
Прваче
avatar


Female
Број на мислења : 385
Age : 51
Локација : skopje
Расположение : оптимист
Поени : 27570
Registration date : 2009-07-04

Проблем со кандида - Page 11 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Проблем со кандида   Проблем со кандида - Page 11 Empty23.08.09 16:15

Momentalno pijam caj protiv vospalenie na jajnici i jajovodi..i sama primetuvam deka nesto se cisti..tece nesto..nema mirizba..pocista se custvuvam. za sapunot bekutan..vo pravo ste..kaj sekogo e individualno..ete nekoj e alergicen a..nekoj(jas na pr) odlicno mi deluva..super se osekam..cisto..svezo.A..ne eloso da se stavi i kantarion ulje(natopen tampon) navecer..ete mene i toa mi pomaga. A..slusam imalo kantarion i vaginaleti..pa sega ..zavisi od gen..koj sto prepisuva...i sto preporacuva.Najdobro e negova poseta..a se ostanato e dobro da se primenuva sto e od prirodata..mislam deka prirodnoto nemoze da nasteti.Pozz..se javiv onaka da prodiskutirame..i da kazam za cajot(veke 4 dena pijam..po tri solji dnevno)
Вратете се на почетокот Go down
Лејди
Почетник
Почетник
Лејди


Female
Број на мислења : 94
Age : 37
Локација : Скопје
Расположение : Тажно
Поени : 27181
Registration date : 2009-07-18

Проблем со кандида - Page 11 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Проблем со кандида   Проблем со кандида - Page 11 Empty23.08.09 16:54

lilijana напиша:
Momentalno pijam caj protiv vospalenie na jajnici i jajovodi..

А Лилијана како се вика тој чај?
И каде може да се најде?
Вратете се на почетокот Go down
lilijana
Прваче
Прваче
avatar


Female
Број на мислења : 385
Age : 51
Локација : skopje
Расположение : оптимист
Поени : 27570
Registration date : 2009-07-04

Проблем со кандида - Page 11 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Проблем со кандида   Проблем со кандида - Page 11 Empty23.08.09 17:24

Ovoj caj jas go kupiv od apteka na Zegin..se prodava vo kesicka refus, cini okolu 39 den(jas tolku go plativ)..se vika ,,Caj protiv vospalenie na jajnici i jajovodi,,se vari..2 mali lazicinja od cajot se stavaat vo 1l ladna voda.Se vari dodeka ne zovrie i malku kolku 15 sek da provrie. Se poklopuva da stoi 30 min. Se proceduva i se pie.Jas go pijam po tri soli dnevno, bez seker..go pijam vo golem sol (tocno tri takvi golemi solji -pravat 1l voda) mislam na sol na pr.kako od nes kafe. Taa golemina. Na edna moja drugarka i go preporacav i taa ostana bremena..se e individualno..ova se sluci bas letovo. Taa go ponese so nea na odmor..bozem tamu da go pie.Bea na planina kaj baba i..GO varela odvecer..a denje go piela kako laden caj. Za eden mes..tolku.Koga se vrati..me guska..me bacuva..jas za nea sum bila svetica..abe ajde i vikam..i mene genikolog mi go preporaca cajov..moze si ima vlijanie..si cisti prirodno..dodeka nie spieme..se salam so nea. Oni dodusa se obiduvaa samo 6 mes..za bremenost..ne bese ni na pregledi nisto..jas i vikam..ti duso moja se spasi..a samo mi se pozali ..na cesanje, nesto i tecelo..i jas odma ..kupuj go cajot.Taka..daj boze..site da imame takva sreka..ne e na odmet da se proba..Pozz devojki..i sekoe dobro.
Вратете се на почетокот Go down
Laura
Прваче
Прваче
Laura


Female
Број на мислења : 355
Age : 45
Локација : центар
Поени : 28244
Registration date : 2008-12-25

Проблем со кандида - Page 11 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Проблем со кандида   Проблем со кандида - Page 11 Empty23.08.09 21:59

Што е по состав чајот?
Вратете се на почетокот Go down
lilijana
Прваче
Прваче
avatar


Female
Број на мислења : 385
Age : 51
Локација : skopje
Расположение : оптимист
Поени : 27570
Registration date : 2009-07-04

Проблем со кандида - Page 11 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Проблем со кандида   Проблем со кандида - Page 11 Empty23.08.09 22:04

Sostav :
List od tegavec
list od meckino grozje
konjski opas
podabice
rizom od pirevina
plod od sipka
sladok anason

Ova go pisuva na kesickata od 100gr
Ima i eden drug recept za kandida (100 gr plod os sipka, da se somele i da se stavi vo 1l rakija-da stoela 40 dena i potoa se proceduvalo pa se pielo po edna caska nautro na gladno srce).
Вратете се на почетокот Go down
Biljana
Полуматурант
Полуматурант
Biljana


Female
Број на мислења : 1100
Age : 44
Локација : domce
Расположение : srekno
Поени : 28218
Registration date : 2009-05-04

Проблем со кандида - Page 11 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Проблем со кандида   Проблем со кандида - Page 11 Empty23.08.09 22:17

i jas vo nekolku postovi napisav deka imam problemi so kandida
inaku ja lecev so Canesten 3 vaginaleti i ja snema ama samo na kratko bidejki dobiv eden stres kako zemjotres i op eve ti pak kandida potoa mi prepisaa Mikoril isto 3 vaginaleti i pak ja snema ama pak na nekolku dena i pak stres- zemjotres i pak iscedok. neznam sto da pravam i sto da prevzemam bidejki sum bremena malku sum zagrizena okolu poragajot.
Вратете се на почетокот Go down
Dara
Полуматурант
Полуматурант
Dara


Female
Број на мислења : 804
Age : 47
Локација : makedonija
Расположение : realno
Поени : 27588
Registration date : 2009-06-26

Проблем со кандида - Page 11 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Проблем со кандида   Проблем со кандида - Page 11 Empty23.08.09 22:25

Koga se leci kandida najdobro e i soprugot da upotrebuva terapija zosto dzabe pri sekoj odnos taa ke se vraka Smile
Вратете се на почетокот Go down
Biljana
Полуматурант
Полуматурант
Biljana


Female
Број на мислења : 1100
Age : 44
Локација : domce
Расположение : srekno
Поени : 28218
Registration date : 2009-05-04

Проблем со кандида - Page 11 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Проблем со кандида   Проблем со кандида - Page 11 Empty23.08.09 22:28

Dara напиша:
Koga se leci kandida najdobro e i soprugot da upotrebuva terapija zosto dzabe pri sekoj odnos taa ke se vraka Smile

Darce ako mi se obarakas mene jas sum 37 nedela i sum so visoko rizicna bremenost i mi e zabranet odnos, znaci nemam odnos a mi se povtoruva kandidata i pisav deka sum primetila posle golem stres obavezno dobivam iscedok koj si e sekojdnevie kaj mene
Вратете се на почетокот Go down
Dara
Полуматурант
Полуматурант
Dara


Female
Број на мислења : 804
Age : 47
Локација : makedonija
Расположение : realno
Поени : 27588
Registration date : 2009-06-26

Проблем со кандида - Page 11 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Проблем со кандида   Проблем со кандида - Page 11 Empty23.08.09 22:37

Togas vo red..I jas imav kandida vo bremenosta..Ama ne se sekiraj na grloto od matkata se sozdava eden prodziren"zelatinski" materijal sto go stiti plodot od infekcii,istiot otpaga pred poroduvanje..Prasano-potvrdeno..Uzivaj vo preostanatoto vreme do poroduvanje...i nemoj da se nerviras!Dobro si primetila crcus, pri stres iscedokot se pojacuva. Smile
Вратете се на почетокот Go down
Biljana
Полуматурант
Полуматурант
Biljana


Female
Број на мислења : 1100
Age : 44
Локација : domce
Расположение : srekno
Поени : 28218
Registration date : 2009-05-04

Проблем со кандида - Page 11 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Проблем со кандида   Проблем со кандида - Page 11 Empty23.08.09 22:40

Darce mene kandida mi e najdena i na cerviks uterus a toa neli e na grloto na matkata? e sega pak se ispaniciv sto ako ne pomogne i toj "zelatinski" materijal lele
Вратете се на почетокот Go down
Dara
Полуматурант
Полуматурант
Dara


Female
Број на мислења : 804
Age : 47
Локација : makedonija
Расположение : realno
Поени : 27588
Registration date : 2009-06-26

Проблем со кандида - Page 11 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Проблем со кандида   Проблем со кандида - Page 11 Empty23.08.09 22:49

Duso bez panika..mene duri vnatresno me cesase..za zelatinot ginekologot mi objasni..iako imas na grloto na matkata..priroda..bebusot so samoto zacnuvanje veke ja pocnuva svojata borba za opstanok..Toa samoto se zastituva..pa duri vo nekoi krajni situacii i na smetka na majkata..Znaci si sozdava idealni uslovi za razvivanje.Infekcijata ke ja sledis so svojot ginekolog i na krajot se ke bide dobro..Samo bez STRESOVI i NERVOZA najprvo za tvoe dobro..OK? Smile
Вратете се на почетокот Go down
lilijana
Прваче
Прваче
avatar


Female
Број на мислења : 385
Age : 51
Локација : skopje
Расположение : оптимист
Поени : 27570
Registration date : 2009-07-04

Проблем со кандида - Page 11 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Проблем со кандида   Проблем со кандида - Page 11 Empty23.08.09 23:33

Tocno..ne sum znaela deka treba mm da upotrebuva kondom..ama polezen sovet e.Nie do in vitro..i posle toa 15 dena..kondom..a potoa i zabranet odnos. Nema labavo..a za kandida najdobro e odnos so zastita. Plus za partneri so deca..najdobro bilo odnos so kondom. Taka imam slusnato.Bremeni so rizicna bremenost neznam..ama imam slusnato deka samo promivki..nisto drugo..sega najmerodaven e gen..neli??Pozz na site.
Вратете се на почетокот Go down
Лејди
Почетник
Почетник
Лејди


Female
Број на мислења : 94
Age : 37
Локација : Скопје
Расположение : Тажно
Поени : 27181
Registration date : 2009-07-18

Проблем со кандида - Page 11 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Проблем со кандида   Проблем со кандида - Page 11 Empty23.08.09 23:38

Женски мене на гин. кога ми кажаа дека имам кандида, прашав дали треба да прима некаква терапија нешто било што и мојот партнер, ми рекоа нема потреба :S
Јас ја имав кандидата внатрешно, не чувствував јадеж имав само исцедок.
Ставав вагиналети, помина и дури пак ја имав по 2 години.
Мојот партнер немаше ништо.
Или кај машките не се манифестира?
Сум слушнала дека напоредно треба да се лекува и партнерот, но незнам зошто мене гинекологот ми кажа дека нема потреба од тоа?!

Знае ли некој да ми каже како се манифестира кандидата кај машките?
Вратете се на почетокот Go down
lilijana
Прваче
Прваче
avatar


Female
Број на мислења : 385
Age : 51
Локација : skopje
Расположение : оптимист
Поени : 27570
Registration date : 2009-07-04

Проблем со кандида - Page 11 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Проблем со кандида   Проблем со кандида - Page 11 Empty24.08.09 0:27

Mojot maz imase kandida..isto bez da custvuva nisto...abe takvi si se oni..retko custvuvaat..hahahha..mala sala..neli??ne e na odmet.Proverka na briz od urolog..ili da se vidi na spermata vo laboratorija da se ispita bakteriski.Maz mi imase i eserihija koli i streptokoka na eden nalaz pred 6 mes..fala bogu iscisti se so lidaprim..ama nekoj povidliv simptom nemase ..a proveruvavme bakterii pred in vitro..mnogu porano..ama za sekoj slucaj.Pozz se nadevam pomognav
Вратете се на почетокот Go down
Dara
Полуматурант
Полуматурант
Dara


Female
Број на мислења : 804
Age : 47
Локација : makedonija
Расположение : realno
Поени : 27588
Registration date : 2009-06-26

Проблем со кандида - Page 11 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Проблем со кандида   Проблем со кандида - Page 11 Empty24.08.09 0:47

Kandidata i kaj maskite moze da se "vidi"pri povlekuvanje na kozata okolu glavata.Na penisot ima bleda bela materija,koja mirisa isto kako kaj zenite.Samo kaj nas e povpecatliva.Koga jas lecev kandida,mm mackase krem so istata namena.Neznam zosto nekoi ginekolozi ne prepisuvaat terapija za mazite.Posto taka se vrtime vo krug.
Вратете се на почетокот Go down
lilijana
Прваче
Прваче
avatar


Female
Број на мислења : 385
Age : 51
Локација : skopje
Расположение : оптимист
Поени : 27570
Registration date : 2009-07-04

Проблем со кандида - Page 11 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Проблем со кандида   Проблем со кандида - Page 11 Empty24.08.09 1:28

Au..skraja da e..nemal mm takvo nesto..lele..more vazno da se iscisti ta..se e po narodov. vazno kondomot si igra uloga za se..Taka e se vrtis vo krug.mene nikoj ne mi kaza kondom da se koristi pred in vitro. Bakteriski si cist togas za togas..a posle..more samo zastita,,nisto drugo.od edna kosika razbrav..snaai primenuvale kondom i se bilo vo red.E..covek se uci dodeka e ziv.Od men tolku..leka nok..imajte miren son..
Вратете се на почетокот Go down
kiki4ka
Почетник
Почетник
kiki4ka


Female
Број на мислења : 46
Age : 37
Локација : home
Поени : 27487
Registration date : 2009-05-07

Проблем со кандида - Page 11 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Проблем со кандида   Проблем со кандида - Page 11 Empty24.08.09 12:26

jas imam kandida veke podolgo vreme i imam probano bukvalno se i sesto od kanesten vaginaleti, mast, kansen, nistatin, pa edna kapsula sto se pie ednas nedelno 2 pati, i neznam kako se vikaa edni vaginaletki 7 se stavaa i vaginaletki na baza na maslo od kantarion i nisto, samo togas za togas pominuva i po nekoe vreme pak se javuva i sega posledno zedov betadine na baza na jod 14 vaginaletki mi kaza doktorkata deka od prvata i od vtorata moze ke cuvstvuvam pecenje ama posle ne.i deka ne bile samo za kandida tuku i za mn dr infekcii pomagale. pa ke vidam kako ke bide
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Проблем со кандида - Page 11 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Проблем со кандида   Проблем со кандида - Page 11 Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Проблем со кандида
Вратете се на почетокот 
Страна 11 of 14Отиди на страна : Previous  1 ... 7 ... 10, 11, 12, 13, 14  Next
 Similar topics
-

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Семејство :: Здравје :: Здравје на возрасни-
Отиди до: