Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Првиот македонски семееен форум
 
HomeHome  Регистрирајте сеРегистрирајте се  Влез  
Portal
Родители и деца
Влез
Член:
Лозинка:
Логирај ме автоматски на секоја моја посета: 
:: Си ја заворавив лозинката!
Мај 2024
ПонВтоСреЧетПетСабНед
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
CalendarCalendar
Барај
 
 

Display results as :
 

 


Rechercher Advanced Search

 

 Проблем со кандида

Go down 
+105
vasidora
Vesnicka
zagrizenKa
lavce
moni2007
Јасмина
jana 02
Janicka
MarijaMkd
sunshine
nata
Anica82
BaMbYnA
delfin76
mac@
Biljana
Dara
lilijana
Mama Ane
elavit
richiegirl
Sun_shine
Snegulka
Tifani
D-r Lidija Pazdrijan
Лејди
Zvezdicka
nena21
verica21
Mama K
dianan
Dali
avanturistka
vecki
secret
KATIC
beti.liz
sewa25
macana
emilija poposka boshevska
najmila
ZZ
bile
kiki4ka
sani-sandra
Mila87
lia
Eva Marija
lila_mk
Monika
Sara
Mimi22
sweety
ana84
fibimk
obicna
Pipolino
macush
Anjuska08
Laura
milena p
BiljanaM
silent
Natalija
Jasminka
M.S.
Elsa
v.violeta
kristina_b
radost
Stefanija S.
zoc
Sandra
bica
Brane
mama
jasmina i ace
vesna velkova
lela
sunset
slatka87
Simona's mom
ZeleniCka
Kinky
Ilince
betavitevit
hormonce
Viktorija78
Kikic
desi
rich_bitch1
baby24
Dadi
KAJA
Svetlana
sonja 35
Бети
Emi
vedrana
Emilija
kavadarcanka
Big Sister
biljanag
Lili
beti 24
109 posters
Отиди на страна : Previous  1 ... 6, 7, 8 ... 10 ... 14  Next
АвторПорака
Monika
Матурант
Матурант
Monika


Female
Број на мислења : 1728
Age : 48
Локација : Skopje
Поени : 29553
Registration date : 2008-07-20

Проблем со кандида - Page 7 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Проблем со кандида   Проблем со кандида - Page 7 Empty06.04.09 16:15

Јас би ти препорачала прво да ја завршиш терапијата па после да ставаш кантарионово масло
Вратете се на почетокот Go down
lila_mk
Полуматурант
Полуматурант
lila_mk


Female
Број на мислења : 787
Age : 46
Локација : skopje
Поени : 28926
Registration date : 2008-10-17

Проблем со кандида - Page 7 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Проблем со кандида   Проблем со кандида - Page 7 Empty06.04.09 16:24

Сара напиша:
А да ве прашам дали сте имале случај на инфекција - појава на исцедок кој најверојатно е резултат на кандида, а микробиолошките брисеви да ви се чисти? Јас имам многу и д-р ми препиша канестен, ама нема никакви резултати од нив. Знам дека во бременоста е нормално да се појави исцедок, ама колку нормално е тоа нормалното. Незнам веќе што да правам, едно што ме нервира цел ден само се мијам и пресоблекувам, а друго е што се плашам да не ми наштети.

јас , сум таков случај .....два пати наоправив брисеви, нема ништо а имам исцедок. ми дадоа канестен ама јок ништо не помогна . имам уште ама немам никакво пецкање или некој јадеж па докторката вика нормално е е во бременоста , ти сакаш цела бременост да ја поминеш без бело прање ? да и викам :tup:
Вратете се на почетокот Go down
lila_mk
Полуматурант
Полуматурант
lila_mk


Female
Број на мислења : 787
Age : 46
Локација : skopje
Поени : 28926
Registration date : 2008-10-17

Проблем со кандида - Page 7 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Проблем со кандида   Проблем со кандида - Page 7 Empty06.04.09 16:27

ZeleniCka наместо да ставаш кантарионово масло, има вагиналети од кантарион ( цели се на природна база и не се скапи воопшто) подобро е послем терапијата да си ставаш такви и попрактично е .
Вратете се на почетокот Go down
baby24
Матурант
Матурант
baby24


Female
Број на мислења : 1682
Age : 40
Локација : na rabota pa domce i obratno
Расположение : odlicno
Поени : 29153
Registration date : 2008-07-29

Проблем со кандида - Page 7 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Проблем со кандида   Проблем со кандида - Page 7 Empty06.04.09 16:40

lila_mk напиша:
ZeleniCka наместо да ставаш кантарионово масло, има вагиналети од кантарион ( цели се на природна база и не се скапи воопшто) подобро е послем терапијата да си ставаш такви и попрактично е .
a ovie moze da gi kupis od apteka i bez recepta ili moras so ginekologot da se konsultiras.A za kandida deluvaat li nesakam veke onie kanesten da gi koristam?
Вратете се на почетокот Go down
Eva Marija
Прваче
Прваче
avatar


Female
Број на мислења : 151
Age : 44
Локација : skopje
Расположение : top
Поени : 28900
Registration date : 2008-08-13

Проблем со кандида - Page 7 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Проблем со кандида   Проблем со кандида - Page 7 Empty06.04.09 16:41

Сара напиша:
А да ве прашам дали сте имале случај на инфекција - појава на исцедок кој најверојатно е резултат на кандида, а микробиолошките брисеви да ви се чисти? Јас имам многу и д-р ми препиша канестен, ама нема никакви резултати од нив. Знам дека во бременоста е нормално да се појави исцедок, ама колку нормално е тоа нормалното. Незнам веќе што да правам, едно што ме нервира цел ден само се мијам и пресоблекувам, а друго е што се плашам да не ми наштети.

И кај мене така додека бев бремена, ама брисевите не покажуваа инфекција. Тоа ми траеше докрајот на бременоста, кога се породив го снема исцедокот. Незнам зашто ти препишал д=рот канестен кога се било чисто Проблем со кандида - Page 7 121539 Па нормално дека нема да даде резултати кога немаш кандида. Ти само опушти се не се оптеретувај и чекај си го бебенцето.
Вратете се на почетокот Go down
Pipolino
Полуматурант
Полуматурант
Pipolino


Female
Број на мислења : 1432
Age : 46
Локација : Skopje
Расположение : se gura nekako
Поени : 28759
Registration date : 2009-02-01

Проблем со кандида - Page 7 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Проблем со кандида   Проблем со кандида - Page 7 Empty06.04.09 16:42

mene ne mi pomognaa koga imav kandida, ne trba recepta za ovie vaginaleto od kantarion i baby 24 cesto li ti se povtoruva candidata?
zemete i apcinja so mazot ti po edno diflazon , mora i on da pie , ako nema simptomi za candida
Вратете се на почетокот Go down
Eva Marija
Прваче
Прваче
avatar


Female
Број на мислења : 151
Age : 44
Локација : skopje
Расположение : top
Поени : 28900
Registration date : 2008-08-13

Проблем со кандида - Page 7 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Проблем со кандида   Проблем со кандида - Page 7 Empty06.04.09 16:44

sweety напиша:
Lele luge pomagajte!!! Ne znam dali procitavte, pred nekoe vreme pisav deka pred 3-4 meseci imav spontan abortus vo 5-ta nedela. Otkoga zavrsi se bev na ginekolog mi napravi PAP-test i najde Candida(nisto novo). E sega , mi dade vaginaleti Betadine 14 na broj i imam uste 2 za stavanje ama ne gledam golema promena. Dali otkoga ke zavrsam so vaginaletite celosno ke e izlecena ili ova e znak deka ne mi deluvaat Betadine. Ne znam veke so da pravam.

А дали ти зема и микробиолошки брисеви д-рот? Или само ПАП. Ако не ти зел подобро напрај си да бидеш комплетно сигурна дека е само кандида. Таа често знае да е придружна кога има и др. бактерија или вирус присутен.
Вратете се на почетокот Go down
lila_mk
Полуматурант
Полуматурант
lila_mk


Female
Број на мислења : 787
Age : 46
Локација : skopje
Поени : 28926
Registration date : 2008-10-17

Проблем со кандида - Page 7 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Проблем со кандида   Проблем со кандида - Page 7 Empty06.04.09 16:45

baby24 се купуваат во аптека без рецепта немора да го прашаш геникологот пошто се на природна база , помагаат за кандида.има пакованја од по 5 и по 7 вагиналети. земи ги тие што имаат 7 жолта паковкае е незнам точно како се викаа, а другите што се 5 се на фитофарм околу 60 ден се.
овие значи не се основна терапија за кандида, прво земете дифлазон и двајцата од 150 мг или друго што ви препишал лекарот па послем ова.
Вратете се на почетокот Go down
baby24
Матурант
Матурант
baby24


Female
Број на мислења : 1682
Age : 40
Локација : na rabota pa domce i obratno
Расположение : odlicno
Поени : 29153
Registration date : 2008-07-29

Проблем со кандида - Page 7 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Проблем со кандида   Проблем со кандида - Page 7 Empty06.04.09 16:47

pa mi se javuva cesto ,a i sega neznam dali smeeam da pijam takvi apcinja poso dojam.
Вратете се на почетокот Go down
lila_mk
Полуматурант
Полуматурант
lila_mk


Female
Број на мислења : 787
Age : 46
Локација : skopje
Поени : 28926
Registration date : 2008-10-17

Проблем со кандида - Page 7 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Проблем со кандида   Проблем со кандида - Page 7 Empty06.04.09 16:49

за дифлазонот обавезно консултирај се со лекар иако е само 1 апче , незнам дали може доилки, мада сестрами пиеше и тие 2-3 дена не го доеше бебушот.
Вратете се на почетокот Go down
Pipolino
Полуматурант
Полуматурант
Pipolino


Female
Број на мислења : 1432
Age : 46
Локација : Skopje
Расположение : se gura nekako
Поени : 28759
Registration date : 2009-02-01

Проблем со кандида - Page 7 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Проблем со кандида   Проблем со кандида - Page 7 Empty06.04.09 16:50

toa e edna kapsula
edna za tebe i OBAVEZNO maz ti
i plus tri vaginaleti canesten resena e rabotata
barem kaj mene bese taka
a prasaj za kapsulata mislam deka nema stetno da deluva
Вратете се на почетокот Go down
fibimk
Бруцош
Бруцош
fibimk


Female
Број на мислења : 2158
Age : 50
Локација : Makedonija
Расположение : voglavno OK
Поени : 29099
Registration date : 2009-02-25

Проблем со кандида - Page 7 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Проблем со кандида   Проблем со кандида - Page 7 Empty06.04.09 17:33

Zelenicka ubavo ti vika lilamk...kantarion posle ciklus se zemaat....jas koristev od zoltite po 5 se vnatre i se od Doctors....tie se za regeneriranje na sluzokozata......a jas zedov ednas i kantarion so neven kombinacija!Mi preporacaa 5 dena posle ciklus i 5 dena pred ciklus!Ednas zedov ama 7 bea...ima razlicni....Rastitelni se i ne se stetni.....
Вратете се на почетокот Go down
ZeleniCka
Матурант
Матурант
ZeleniCka


Female
Број на мислења : 1703
Age : 37
Локација : Лаблана - Крањ :(
Расположение : Кул
Поени : 29300
Registration date : 2008-08-15

Проблем со кандида - Page 7 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Проблем со кандида   Проблем со кандида - Page 7 Empty06.04.09 17:40

Јас не знам дали ќе најдам тука такви од аптека, ама имам кантарионово масло па ќе ставам обични тампони откако ќе ја завршам терапијава. Е сега ме зачудивте малку, мене ми даде докторот Дифлазон една капсула пред месец дена, јас ја испив ама за мм ништо не ми даде иако го прашав. А вие викате морало и мм да испие.
Вратете се на почетокот Go down
http://www.igranazborovi.blogspot.com/
Eva Marija
Прваче
Прваче
avatar


Female
Број на мислења : 151
Age : 44
Локација : skopje
Расположение : top
Поени : 28900
Registration date : 2008-08-13

Проблем со кандида - Page 7 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Проблем со кандида   Проблем со кандида - Page 7 Empty06.04.09 17:45

ZeleniCka напиша:
Јас не знам дали ќе најдам тука такви од аптека, ама имам кантарионово масло па ќе ставам обични тампони откако ќе ја завршам терапијава. Е сега ме зачудивте малку, мене ми даде докторот Дифлазон една капсула пред месец дена, јас ја испив ама за мм ништо не ми даде иако го прашав. А вие викате морало и мм да испие.

Тоа е за да не ти пренесе, доколу и кај него има инфекција пренесена од тебе. Да не правите нати-го дај ми го.
Вратете се на почетокот Go down
ZeleniCka
Матурант
Матурант
ZeleniCka


Female
Број на мислења : 1703
Age : 37
Локација : Лаблана - Крањ :(
Расположение : Кул
Поени : 29300
Registration date : 2008-08-15

Проблем со кандида - Page 7 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Проблем со кандида   Проблем со кандида - Page 7 Empty06.04.09 17:47

Да, знам зошто е но зошто не ми препиша докторот и за него - не знам.
Вратете се на почетокот Go down
http://www.igranazborovi.blogspot.com/
lia
Прваче
Прваче
lia


Female
Број на мислења : 169
Age : 40
Локација : veles
Расположение : ke me bide
Поени : 27982
Registration date : 2009-02-26

Проблем со кандида - Page 7 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Проблем со кандида   Проблем со кандида - Page 7 Empty06.04.09 17:54

luge sega pred dva dena samo sto mi iscezna,i aj da probame so mm so prezervativ,ama luge uzasno me bolese dali ima vrska,so kandidata,imate li vakov problem,i sega uste sme na pauza,ama da znam dali e od toa,kazete ako znae nekoj Проблем со кандида - Page 7 214441 Проблем со кандида - Page 7 506937 Проблем со кандида - Page 7 506937 Проблем со кандида - Page 7 506937
Вратете се на почетокот Go down
Eva Marija
Прваче
Прваче
avatar


Female
Број на мислења : 151
Age : 44
Локација : skopje
Расположение : top
Поени : 28900
Registration date : 2008-08-13

Проблем со кандида - Page 7 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Проблем со кандида   Проблем со кандида - Page 7 Empty06.04.09 18:01

lia напиша:
luge sega pred dva dena samo sto mi iscezna,i aj da probame so mm so prezervativ,ama luge uzasno me bolese dali ima vrska,so kandidata,imate li vakov problem,i sega uste sme na pauza,ama da znam dali e od toa,kazete ako znae nekoj Проблем со кандида - Page 7 214441 Проблем со кандида - Page 7 506937 Проблем со кандида - Page 7 506937 Проблем со кандида - Page 7 506937

Па пробајте уште неколку пати. Можда не си била доволно опуштена.
Вратете се на почетокот Go down
Kikic
Бруцош
Бруцош
Kikic


Female
Број на мислења : 2003
Age : 42
Локација : skopje
Расположение : happppppppyyyyyyyyyy
Поени : 29115
Registration date : 2008-09-29

Проблем со кандида - Page 7 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Проблем со кандида   Проблем со кандида - Page 7 Empty08.04.09 13:04

леле веќе неможам да издржам ќе пукнам секој месец исто.За време на овулација бел секрет како урда црвенило јако и чешање
Вратете се на почетокот Go down
http://www.glatkovdizajn.com.mk
ZeleniCka
Матурант
Матурант
ZeleniCka


Female
Број на мислења : 1703
Age : 37
Локација : Лаблана - Крањ :(
Расположение : Кул
Поени : 29300
Registration date : 2008-08-15

Проблем со кандида - Page 7 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Проблем со кандида   Проблем со кандида - Page 7 Empty08.04.09 13:21

Kikic, sekoj den pij jogurt, ako mozes da najdis probioticen uste poubavo. Jas praktikuvam sega sekoj den po 200 ml. pijam, pomaga!
Вратете се на почетокот Go down
http://www.igranazborovi.blogspot.com/
Pipolino
Полуматурант
Полуматурант
Pipolino


Female
Број на мислења : 1432
Age : 46
Локација : Skopje
Расположение : se gura nekako
Поени : 28759
Registration date : 2009-02-01

Проблем со кандида - Page 7 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Проблем со кандида   Проблем со кандида - Page 7 Empty08.04.09 13:26

zelenicka jas koga imav candida taka mi rece ginekologot
a jas mu vikam ama mm nema simptomi , on mi rece obavezno i on da piel da ne sme pravele nati go daj mi go
Вратете се на почетокот Go down
Kikic
Бруцош
Бруцош
Kikic


Female
Број на мислења : 2003
Age : 42
Локација : skopje
Расположение : happppppppyyyyyyyyyy
Поени : 29115
Registration date : 2008-09-29

Проблем со кандида - Page 7 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Проблем со кандида   Проблем со кандида - Page 7 Empty08.04.09 13:33

A be mi dade mene ginekologot edni apcinja se pijat edno na den .
Edno apce zamenuva edno litro jogurt.
Ama jas si igram igracki ne gi pijam.
Вратете се на почетокот Go down
http://www.glatkovdizajn.com.mk
Pipolino
Полуматурант
Полуматурант
Pipolino


Female
Број на мислења : 1432
Age : 46
Локација : Skopje
Расположение : se gura nekako
Поени : 28759
Registration date : 2009-02-01

Проблем со кандида - Page 7 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Проблем со кандида   Проблем со кандида - Page 7 Empty08.04.09 13:35

ne be kikic
ova samo EDNA kapsula ne povise
diflazon se vika
of lele kolku sum glupaaa
ajde ne me citaj Smile
Вратете се на почетокот Go down
Kikic
Бруцош
Бруцош
Kikic


Female
Број на мислења : 2003
Age : 42
Локација : skopje
Расположение : happppppppyyyyyyyyyy
Поени : 29115
Registration date : 2008-09-29

Проблем со кандида - Page 7 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Проблем со кандида   Проблем со кандида - Page 7 Empty08.04.09 13:40

Ne be srcka jas ne vikam za tie Diflazon toa e gola voda sto kaj nas veke ne deluva.
Ovie apcinja se vikaat LACTOGIN.
Edno apce zamenuvalo litro jogurt
Вратете се на почетокот Go down
http://www.glatkovdizajn.com.mk
Mila87
Полуматурант
Полуматурант
Mila87


Female
Број на мислења : 1068
Age : 36
Локација : Скопје
Расположение : добро
Поени : 28464
Registration date : 2009-02-16

Проблем со кандида - Page 7 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Проблем со кандида   Проблем со кандида - Page 7 Empty08.04.09 13:49

Да кикич стварно е така за lactogin ,јас ги пиев и ептен сум задоволна од нив. Се пијат за нормализирање на вагиналната флора, почни да си ги пиеш. Мене докторот ми кажа по една ама во упатството пишува по две на ден па јас така, еден ден една , наредниот две , си ги комбинирав и стварно осетив разлика.

Сега сакам пак да ги земам,само некако малку има , за краток периот,иако пишува дека треба подолго да се пијат, па ме интересира дали одат на рецепта, така јас ги зимав 520ден
Вратете се на почетокот Go down
sani-sandra
Прваче
Прваче
sani-sandra


Female
Број на мислења : 199
Age : 47
Локација : skopje
Расположение : postojano raspolozena
Поени : 27931
Registration date : 2009-03-11

Проблем со кандида - Page 7 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Проблем со кандида   Проблем со кандида - Page 7 Empty08.04.09 13:58

Znaci vaka ajde jas malku strucno da vi kazam Diflazon,treba i partnerot da zeme preventivno zosto ako ima i mazot kaj nego ke se manifestira pred da se manifestira kaj zenata znaci oni gi dobivaat prvite simptomi ako gi nema simptomite od crvenilo,svrbenje,peckanje znaci nema ali moze i on da zeme preventivno.Ne e na odmet kanesten ili vaginalni 1ili 3 ili mast koja se stava na usnite,isto moze da se pravat premivki od litro voda vo koja e staveno soda bikarbona, i najvazno dodeka se prima terapijata za da deluva ne se jade blago nisto.Posebno ne kremovi od kolaci,med,eurokrem,slag zatoa sto blagoto e podloga za kandida.
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Проблем со кандида - Page 7 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Проблем со кандида   Проблем со кандида - Page 7 Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Проблем со кандида
Вратете се на почетокот 
Страна 7 of 14Отиди на страна : Previous  1 ... 6, 7, 8 ... 10 ... 14  Next
 Similar topics
-

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Семејство :: Здравје :: Здравје на возрасни-
Отиди до: