Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Првиот македонски семееен форум
 
HomeHome  Регистрирајте сеРегистрирајте се  Влез  
Portal
Родители и деца
Влез
Член:
Лозинка:
Логирај ме автоматски на секоја моја посета: 
:: Си ја заворавив лозинката!
Мај 2024
ПонВтоСреЧетПетСабНед
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
CalendarCalendar
Барај
 
 

Display results as :
 

 


Rechercher Advanced Search

 

 Проблем со кандида

Go down 
+105
vasidora
Vesnicka
zagrizenKa
lavce
moni2007
Јасмина
jana 02
Janicka
MarijaMkd
sunshine
nata
Anica82
BaMbYnA
delfin76
mac@
Biljana
Dara
lilijana
Mama Ane
elavit
richiegirl
Sun_shine
Snegulka
Tifani
D-r Lidija Pazdrijan
Лејди
Zvezdicka
nena21
verica21
Mama K
dianan
Dali
avanturistka
vecki
secret
KATIC
beti.liz
sewa25
macana
emilija poposka boshevska
najmila
ZZ
bile
kiki4ka
sani-sandra
Mila87
lia
Eva Marija
lila_mk
Monika
Sara
Mimi22
sweety
ana84
fibimk
obicna
Pipolino
macush
Anjuska08
Laura
milena p
BiljanaM
silent
Natalija
Jasminka
M.S.
Elsa
v.violeta
kristina_b
radost
Stefanija S.
zoc
Sandra
bica
Brane
mama
jasmina i ace
vesna velkova
lela
sunset
slatka87
Simona's mom
ZeleniCka
Kinky
Ilince
betavitevit
hormonce
Viktorija78
Kikic
desi
rich_bitch1
baby24
Dadi
KAJA
Svetlana
sonja 35
Бети
Emi
vedrana
Emilija
kavadarcanka
Big Sister
biljanag
Lili
beti 24
109 posters
Отиди на страна : Previous  1 ... 5 ... 7, 8, 9 ... 14  Next
АвторПорака
Kikic
Бруцош
Бруцош
Kikic


Female
Број на мислења : 2003
Age : 42
Локација : skopje
Расположение : happppppppyyyyyyyyyy
Поени : 29115
Registration date : 2008-09-29

Проблем со кандида - Page 8 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Проблем со кандида   Проблем со кандида - Page 8 Empty08.04.09 15:46

Kaj mene nisto ne vazi .Ni blago ni Diflazon.Sme ispile koj znae kolku dozi.
Jas imam irigator za vnatresno ispiranje koj mu stavam rastvor od 1l voda i edna supena lazica vinski ocet .Za da se regulira PH dole.
Ama veke mi e zdosadeno se veke .Sekoj mesec edno te isto
Вратете се на почетокот Go down
http://www.glatkovdizajn.com.mk
fibimk
Бруцош
Бруцош
fibimk


Female
Број на мислења : 2158
Age : 50
Локација : Makedonija
Расположение : voglavno OK
Поени : 29099
Registration date : 2009-02-25

Проблем со кандида - Page 8 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Проблем со кандида   Проблем со кандида - Page 8 Empty07.05.09 20:45

Ne sum imala seriozni problemi so kandidata.....dosega sum stavila samo ednas kanecten1 i toa pred 3 godini...malku sekret sum imala.
Imam primeteno deka pred dobivanje kako da me pecka vnatre,me cesa....i pri mokrenje me pece malku.Pa ke prestane.......eve i denes taka isto primetiv...me peckase nekako.....dali e od sapunot ili e kandida ne znam...a koristam ili intimen ili bebeski sapun....Obicno posle tusiranje taka mi se javuva vo tek na denot.Obicno i redam vitaminska mast dolu....
A da odam na lekar pak i ne mi se davaat 1000 den za 5 min.....
Mislite deka e kandida?Ili od sapunot?Ama nemam sekret koj e karakteristicen za kandidata...ili mozda e vo poslaba faza?
Вратете се на почетокот Go down
hormonce
Матурант
Матурант
hormonce


Female
Број на мислења : 1823
Age : 47
Локација : skopje
Расположение : блесаво!
Поени : 28893
Registration date : 2008-08-31

Проблем со кандида - Page 8 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Проблем со кандида   Проблем со кандида - Page 8 Empty08.05.09 11:20

Пецкањето при мокрење помалку наликува на кандида,тоа е воспаление на мочни канали,настината бешика,бактерија во урина итн.
Кандидата повеќе се манифестира со чешање и секрет (може да е и со непријатен мирис). Јас после долга борба мислам дека конечно почнувам да ја залекувам.
Дефинитивно LACTOGYN се најдобри за кандида.
Вратете се на почетокот Go down
kiki4ka
Почетник
Почетник
kiki4ka


Female
Број на мислења : 46
Age : 37
Локација : home
Поени : 27487
Registration date : 2009-05-07

Проблем со кандида - Page 8 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Проблем со кандида   Проблем со кандида - Page 8 Empty12.05.09 1:33

imav problem so kandida i uste i den denes mi se pojavuva ako pijam antibiotik iako pija i b complex ili nekagas na baza na stres.... ja imam leceno so mnogu sredstva canesten, cansen, nistatin, flazil i sega posleden pat zedov Rojazol sedum vaginaleti se i mi pomina ama ke vidime do koga a istovremeno nadvoresno se mackav so canesten.
Вратете се на почетокот Go down
bile
Прваче
Прваче
bile


Female
Број на мислења : 230
Age : 46
Локација : skopje
Расположение : ok
Поени : 27852
Registration date : 2009-03-16

Проблем со кандида - Page 8 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Проблем со кандида   Проблем со кандида - Page 8 Empty12.05.09 1:49

пиј многу јогурт пробај помага
Вратете се на почетокот Go down
hormonce
Матурант
Матурант
hormonce


Female
Број на мислења : 1823
Age : 47
Локација : skopje
Расположение : блесаво!
Поени : 28893
Registration date : 2008-08-31

Проблем со кандида - Page 8 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Проблем со кандида   Проблем со кандида - Page 8 Empty12.05.09 1:58

И вагиналетите Fluororacil-5 се добри за кандида,само се малку незгодни за нанесување (содржат некоја материја како глицерин,па се лизга и топи низ раце).Се користат повеќе на пр.2 месеци ,секој 3 ден по една вагиналета,ама се доста успешни,арно ама и скапиSmile[/i]
Вратете се на почетокот Go down
ZZ
Полуматурант
Полуматурант
ZZ


Female
Број на мислења : 528
Age : 53
Локација : Srem
Расположение : :-))))
Поени : 30164
Registration date : 2007-11-14

Проблем со кандида - Page 8 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Проблем со кандида   Проблем со кандида - Page 8 Empty12.05.09 9:58

trenutno sam pod velikim stresom jer nam se bliži kontrola sa Dorom..i od pre par dana mi se javila kandida kao posledica tolikog nerviranja..sinoć pročitam da stres menja hormonalni balans i vaginalnu floru, nisam znala da utiče čak i na to..

e taj stres, definitivno je najveći krivac za sve..
Вратете се на почетокот Go down
fibimk
Бруцош
Бруцош
fibimk


Female
Број на мислења : 2158
Age : 50
Локација : Makedonija
Расположение : voglavno OK
Поени : 29099
Registration date : 2009-02-25

Проблем со кандида - Page 8 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Проблем со кандида   Проблем со кандида - Page 8 Empty12.05.09 11:37

Eh ZZ...samo da znas samo kolko mnogo deluje.....ja sam totalno poremetila balans....cak i menzis od stres i nervoze.... Neutral
Вратете се на почетокот Go down
rich_bitch1
Бруцош
Бруцош
rich_bitch1


Female
Број на мислења : 2504
Age : 36
Локација : dreamland
Расположение : dobro e
Поени : 30363
Registration date : 2007-12-29

Проблем со кандида - Page 8 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Проблем со кандида   Проблем со кандида - Page 8 Empty12.05.09 13:29

i mene mi se pojavi kandida pre dve tri nedeli baska cel mesec nemam dobieno.duri denes dobiv termin kaj ginekologot.se utepav od testovi za bremenost site ispadnaa negativni.pretpostavuvam deka mi docni i mene od stres.eden kup obvrski mi se natrupaa neznam kaj mi e glavata,baska zaboravam i da jadam uf...
Вратете се на почетокот Go down
Natalija
Полуматурант
Полуматурант
Natalija


Female
Број на мислења : 1160
Age : 42
Локација : istocno od rajot
Расположение : nestrplivo
Поени : 29102
Registration date : 2008-08-30

Проблем со кандида - Page 8 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Проблем со кандида   Проблем со кандида - Page 8 Empty12.05.09 15:56

Mene me maci kandida vo bremenost. Do sega ne sum imala i mnogu se isplasiv, ne znaev kako da reagiram. Isfrliv se sto e blago od ishrana i se sto se pravi od brasno, kako i gusti sokovi. Koristev kanesten 3 i ne mi pomognaa. Ginekologot mi vika deka ako za prv pat mi se javila vo brememenost znaci pricinata e vo bremenosta pa tesko deka ce ja izlecam. Se somneva na gestaciski dijabetes i sega ce odam na ispituvanje. Ednostavno ne mozam da se pomiram so faktot deka nema da mozam da ja izlecam. Dajte nekoj sovet sto moze da se primeni vo bremenost. Vo prethodnite postovi imase mnogu informacii, ama nekako se plasam. A od druga strana koga ce razmislam mene kanestenot mi gi dadoa vo 3 mesec pa ako tie ne mu nastetile na plodot togas ne veruvam deka nesto drugo ce mu nasteti.
Вратете се на почетокот Go down
kiki4ka
Почетник
Почетник
kiki4ka


Female
Број на мислења : 46
Age : 37
Локација : home
Поени : 27487
Registration date : 2009-05-07

Проблем со кандида - Page 8 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Проблем со кандида   Проблем со кандида - Page 8 Empty12.05.09 20:36

a ako imas kandida ne mozes da ostanes bremena?
Вратете се на почетокот Go down
najmila
Прваче
Прваче
najmila


Female
Број на мислења : 428
Age : 41
Локација : skopje
Расположение : odlicno
Поени : 28688
Registration date : 2008-10-23

Проблем со кандида - Page 8 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Проблем со кандида   Проблем со кандида - Page 8 Empty12.05.09 21:11

Секако дека може да се остане бремена од каде таква информација!
Наташа ништо страшно многу ја добиваат кандидата во бременост,другарками цела бременост си имаше маки со таа кандида,досадна е,ама не му штети на плодот.Ќе си ја третираш со канестени такви ствари,ќе ти биде досадна ама не се грижи не е опасна.
Вратете се на почетокот Go down
emilija poposka boshevska
Прваче
Прваче
emilija poposka boshevska


Female
Број на мислења : 430
Age : 42
Локација : ohrid
Поени : 28624
Registration date : 2008-12-03

Проблем со кандида - Page 8 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Проблем со кандида   Проблем со кандида - Page 8 Empty12.05.09 21:42

lele ne da e dosadna, tuku nekolku meseci si na raat i ete ti ja pak. Jas nekako uspeav dosega vo bremenosta bez nea, ama sega pak primetuvam deka imam, posto si gi znam simptomite...Ke se konsultiram so doktorot, inaku jas gi stavav poliginaks, i plus kanesten mast. E sega neznam dali istite ke mi gi dade.
Mislam deka ne treba da ja imame pred poroduvanje zosto preku rodilnite kanali moze da se prenese na bebeto.
Вратете се на почетокот Go down
kiki4ka
Почетник
Почетник
kiki4ka


Female
Број на мислења : 46
Age : 37
Локација : home
Поени : 27487
Registration date : 2009-05-07

Проблем со кандида - Page 8 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Проблем со кандида   Проблем со кандида - Page 8 Empty12.05.09 21:52

jas mislam deka koga prviot pat mi se pojavi kandida toa bese od edno sredstvo intima od oriflame, i koga ednas ke si ja zakacis nosi si ja so zdravje
Вратете се на почетокот Go down
macana
Почетник
Почетник
avatar


Female
Број на мислења : 76
Age : 43
Локација : bitola
Расположение : одлично
Поени : 27669
Registration date : 2009-04-09

Проблем со кандида - Page 8 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Проблем со кандида   Проблем со кандида - Page 8 Empty12.05.09 22:20

za kandidata ima vaginaleti koi se stavat navecer i nautro i mislam deka se vikaat neopantenol i da se mia so 1 lazica jabolkova kiselina na 1l mlaka voda 2.3 pati na den
Вратете се на почетокот Go down
sewa25
Почетник
Почетник
sewa25


Female
Број на мислења : 90
Age : 40
Локација : дома
Расположение : одлично
Поени : 27385
Registration date : 2009-06-01

Проблем со кандида - Page 8 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Проблем со кандида   Проблем со кандида - Page 8 Empty01.06.09 14:47

pred 2 meseci ja dobiv prv pat kandidata i iskreno ne znam mnogu za ovaa infekcija pa zatoa gi procitav site vasi komentaari i iskreno sum mnogu tazna i isplasena. Koristevkanesten krem, kanesten tableta(taa sto e za edna nok), Poliginax, Acidesalus(vaginaleti 7 noki), NEo- penotran(7 noki) i na kraj oralno ja ispiv i taa tableta diflukonazol 150 mg...i rezultatot e NISTO !!! Sega pocnav da pijam po edna cesnja luk od sabajle na gladno, kako tabletka so vodicka pa da vidime i ova dali ke pomogne...
Ke pocnam da stavam kantarionovo maslo, pa ke prodolzam so tamponi so jogurt se nadevam ke ima efekt.........luge veke nemam nadez...
POMAGAJTE....dali se leci ova cudo ????
Вратете се на почетокот Go down
Eva Marija
Прваче
Прваче
avatar


Female
Број на мислења : 151
Age : 44
Локација : skopje
Расположение : top
Поени : 28900
Registration date : 2008-08-13

Проблем со кандида - Page 8 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Проблем со кандида   Проблем со кандида - Page 8 Empty01.06.09 14:49

sewa25 напиша:
pred 2 meseci ja dobiv prv pat kandidata i iskreno ne znam mnogu za ovaa infekcija pa zatoa gi procitav site vasi komentaari i iskreno sum mnogu tazna i isplasena. Koristevkanesten krem, kanesten tableta(taa sto e za edna nok), Poliginax, Acidesalus(vaginaleti 7 noki), NEo- penotran(7 noki) i na kraj oralno ja ispiv i taa tableta diflukonazol 150 mg...i rezultatot e NISTO !!! Sega pocnav da pijam po edna cesnja luk od sabajle na gladno, kako tabletka so vodicka pa da vidime i ova dali ke pomogne...
Ke pocnam da stavam kantarionovo maslo, pa ke prodolzam so tamponi so jogurt se nadevam ke ima efekt.........luge veke nemam nadez...
POMAGAJTE....dali se leci ova cudo ????

А дали ти земаа брисеви и за дрги инфекции да проверат? како на пример за кламидија, уреаплазма и микоплазма и брис од цервикс. Може да имаш друга бактерија па кандидата фда се јавува пропратно.
Вратете се на почетокот Go down
beti.liz
Полуматурант
Полуматурант
beti.liz


Female
Број на мислења : 842
Age : 49
Локација : Skopje
Расположение : se trudam da e ok
Поени : 27911
Registration date : 2009-05-20

Проблем со кандида - Page 8 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Проблем со кандида   Проблем со кандида - Page 8 Empty01.06.09 14:59

So kandidata redoven problem.Sekoj mesec pred menzis ja cuvstvuvam najintenzivno ma da znam deka e tuka celo vreme.Sum probala canesten.poliginax i sto uste ne,momentalno zalecuva posle pak istoto.Ako nekoj go nasol resenieto...makar i so oced i k.mleko neka kaze ovaa veke e dosadna.Najmnogu simptomi imam nadvoresno,tolku e agresivna izgleda sto puka i sluzokozata do krv.aman veke,kazuvajte care....ako go ima
Вратете се на почетокот Go down
sewa25
Почетник
Почетник
sewa25


Female
Број на мислења : 90
Age : 40
Локација : дома
Расположение : одлично
Поени : 27385
Registration date : 2009-06-01

Проблем со кандида - Page 8 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Проблем со кандида   Проблем со кандида - Page 8 Empty01.06.09 15:09

А дали ти земаа брисеви и за дрги инфекции да проверат? како на пример за кламидија, уреаплазма и микоплазма и брис од цервикс. Може да имаш друга бактерија па кандидата фда се јавува пропратно.

Mi zemaa bris samo ednas...Rezultatot Candida albicans..mu se javiv pred nekoj den da mu kazam deka seuste me cesa( ne kako na pocetokot, samo na vrvot na usnite) i mi rece pocekaj den dva i dojdi pak....veke ne znam sto moze da se napravi...odam na privaten ginekolog, zatoa sto od maticniot vo ambulanta imam fobija..ne mozam da dozvolam da me pregleda blak :(....ne mi e zal za parite no se utepav od frlanje pari de 500 de 1000...barem daima rezultati...
Sto da pravam sega :((( ???[/img]
Вратете се на почетокот Go down
beti.liz
Полуматурант
Полуматурант
beti.liz


Female
Број на мислења : 842
Age : 49
Локација : Skopje
Расположение : se trudam da e ok
Поени : 27911
Registration date : 2009-05-20

Проблем со кандида - Page 8 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Проблем со кандида   Проблем со кандида - Page 8 Empty01.06.09 15:22

Mojot ginekolog ni bris mi zemal nisto.Na pregled samo mi pravi Pap vaginalno eho i na sekoe odenje obavezno mi dava vaginaleti.Mu go kazuvam problemot vika gjabe brisevi sekoja zena go ima problemot,retko koja e cista taka da ne se sekiraj,mi vika sibaj nisto ne ti e,stavaj samo k.mleko sekoja vecer i nemas gajle.
Вратете се на почетокот Go down
sewa25
Почетник
Почетник
sewa25


Female
Број на мислења : 90
Age : 40
Локација : дома
Расположение : одлично
Поени : 27385
Registration date : 2009-06-01

Проблем со кандида - Page 8 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Проблем со кандида   Проблем со кандида - Page 8 Empty01.06.09 15:25

Ne me zagrizuva rezultatot od brisot, poveke me zagrizuva toa sto imam neprijatno cuvstvo cesanje i slicno...ke probam sega so tamponi so jogurt ...Fala vi za sovetite pa ke ve izvestam za efektot od jogurt Smile
Вратете се на почетокот Go down
beti.liz
Полуматурант
Полуматурант
beti.liz


Female
Број на мислења : 842
Age : 49
Локација : Skopje
Расположение : se trudam da e ok
Поени : 27911
Registration date : 2009-05-20

Проблем со кандида - Page 8 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Проблем со кандида   Проблем со кандида - Page 8 Empty01.06.09 15:28

sewa samo da ti kazam pred da pocnes mojot ginekolg sovetuva ne jogurt kupen gotov tuku jogurt napraven od k.mleko,zatoa sto bakterijata sto go kvasi mlekoto e istata sto treba da ja ima vo vaginalnata sredina na zenata,t.e. imaat isto PH.Znaci probaj so k.mleko i ne na tampon tuku so vbrizguvanje vnatre so obicen spric so isecen vrv ili so pipeti za davanje sirup na decinja.Pozz..
Вратете се на почетокот Go down
sewa25
Почетник
Почетник
sewa25


Female
Број на мислења : 90
Age : 40
Локација : дома
Расположение : одлично
Поени : 27385
Registration date : 2009-06-01

Проблем со кандида - Page 8 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Проблем со кандида   Проблем со кандида - Page 8 Empty01.06.09 15:38

Na mojot ginekolog kako da mu e smaceno od mene:) ne mi dade nikakvi soveti za vakov tip na lecenje... Dobro sto go otkriv forumot Smile
Fala Beti ke go poslusam tvojot sovet.... Smile
Pozdrav
Вратете се на почетокот Go down
Eva Marija
Прваче
Прваче
avatar


Female
Број на мислења : 151
Age : 44
Локација : skopje
Расположение : top
Поени : 28900
Registration date : 2008-08-13

Проблем со кандида - Page 8 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Проблем со кандида   Проблем со кандида - Page 8 Empty01.06.09 16:15

sewa25 напиша:
А дали ти земаа брисеви и за дрги инфекции да проверат? како на пример за кламидија, уреаплазма и микоплазма и брис од цервикс. Може да имаш друга бактерија па кандидата фда се јавува пропратно.

Mi zemaa bris samo ednas...Rezultatot Candida albicans..mu se javiv pred nekoj den da mu kazam deka seuste me cesa( ne kako na pocetokot, samo na vrvot na usnite) i mi rece pocekaj den dva i dojdi pak....veke ne znam sto moze da se napravi...odam na privaten ginekolog, zatoa sto od maticniot vo ambulanta imam fobija..ne mozam da dozvolam da me pregleda blak :(....ne mi e zal za parite no se utepav od frlanje pari de 500 de 1000...barem daima rezultati...
Sto da pravam sega :((( ???[/img]

а каков брис тои земаа и дали ти ги правеа тие испитуванја за кои ти казав? знаци за кламидија се зема посебен брис, за уреаплазми и микоплазми посебно исто така? кажи му посебно брис да ти земе и за нив. Оти на обичен брис не се гледаат овие бактерии а може да ги имаш.
Вратете се на почетокот Go down
sewa25
Почетник
Почетник
sewa25


Female
Број на мислења : 90
Age : 40
Локација : дома
Расположение : одлично
Поени : 27385
Registration date : 2009-06-01

Проблем со кандида - Page 8 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Проблем со кандида   Проблем со кандида - Page 8 Empty01.06.09 16:22

Kako za pocetok sakam da se odjavam od maticniot lekar i da se prijavam kaj drug...ako prodolzam kaj privatnive ke bankrotiram Very Happy..
Dali nekoj znae kako odi taa procedura za odjavuvanje? dali treba direkno vo ambulanta ili vo fond za zdravstvo da se odjavam ?? Ako moze da mi dadete takva informacija ke vi bidam blagodarna a ako ne ke se potrudam sama Smile

Odkako ke si odberam drug maticen, ke go zamolam da mi gi napravi site mozni ispituvanja pa ke vidime...
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Проблем со кандида - Page 8 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Проблем со кандида   Проблем со кандида - Page 8 Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Проблем со кандида
Вратете се на почетокот 
Страна 8 of 14Отиди на страна : Previous  1 ... 5 ... 7, 8, 9 ... 14  Next
 Similar topics
-

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Семејство :: Здравје :: Здравје на возрасни-
Отиди до: