Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Првиот македонски семееен форум
 
HomeHome  Регистрирајте сеРегистрирајте се  Влез  
Portal
Родители и деца
Влез
Член:
Лозинка:
Логирај ме автоматски на секоја моја посета: 
:: Си ја заворавив лозинката!
Мај 2024
ПонВтоСреЧетПетСабНед
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
CalendarCalendar
Барај
 
 

Display results as :
 

 


Rechercher Advanced Search

 

 Проблем со кандида

Go down 
+105
vasidora
Vesnicka
zagrizenKa
lavce
moni2007
Јасмина
jana 02
Janicka
MarijaMkd
sunshine
nata
Anica82
BaMbYnA
delfin76
mac@
Biljana
Dara
lilijana
Mama Ane
elavit
richiegirl
Sun_shine
Snegulka
Tifani
D-r Lidija Pazdrijan
Лејди
Zvezdicka
nena21
verica21
Mama K
dianan
Dali
avanturistka
vecki
secret
KATIC
beti.liz
sewa25
macana
emilija poposka boshevska
najmila
ZZ
bile
kiki4ka
sani-sandra
Mila87
lia
Eva Marija
lila_mk
Monika
Sara
Mimi22
sweety
ana84
fibimk
obicna
Pipolino
macush
Anjuska08
Laura
milena p
BiljanaM
silent
Natalija
Jasminka
M.S.
Elsa
v.violeta
kristina_b
radost
Stefanija S.
zoc
Sandra
bica
Brane
mama
jasmina i ace
vesna velkova
lela
sunset
slatka87
Simona's mom
ZeleniCka
Kinky
Ilince
betavitevit
hormonce
Viktorija78
Kikic
desi
rich_bitch1
baby24
Dadi
KAJA
Svetlana
sonja 35
Бети
Emi
vedrana
Emilija
kavadarcanka
Big Sister
biljanag
Lili
beti 24
109 posters
Отиди на страна : Previous  1 ... 8 ... 12, 13, 14  Next
АвторПорака
MarijaMkd
Почетник
Почетник
avatar


Female
Број на мислења : 1
Age : 36
Локација : Skopje
Поени : 26768
Registration date : 2009-09-11

Проблем со кандида - Page 13 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Проблем со кандида   Проблем со кандида - Page 13 Empty11.09.09 1:00

Veke edna nedela custvuvam cesanje vo vaginalniot otvor. Oa nadvor nemam nikakvo crvenilo.Pri odnos pocustvuvav pecenje.Dali se raboti za kandida?Mozam li od svoja raka da zemam vaginaleti Kanesten ili nesto drugo.??
Вратете се на почетокот Go down
Mama Ane
Форумски газда
Форумски газда
Mama Ane


Female
Број на мислења : 5798
Age : 48
Локација : skopje
Расположение : во неизвесност
Поени : 30656
Registration date : 2008-11-06

Проблем со кандида - Page 13 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Проблем со кандида   Проблем со кандида - Page 13 Empty11.09.09 8:10

А зашто едноставно не отидеш на доктор? јас во принцип не практикувам ништо на своја рака, без консултација со докотор. Сепак е сензитивно место, што може во иднина да предизвика последици и според мене најпаметна одлука е Доктор Wink
Вратете се на почетокот Go down
lilijana
Прваче
Прваче
avatar


Female
Број на мислења : 385
Age : 51
Локација : skopje
Расположение : оптимист
Поени : 27510
Registration date : 2009-07-04

Проблем со кандида - Page 13 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Проблем со кандида   Проблем со кандида - Page 13 Empty11.09.09 19:04

Pozz do marija..vednas na lekar..ne cekaj.Toa e nezna rabota..moze da e i obicna i9ritacija..ama najdobro da odis na genikolog.Toj so samiot vaginalen pregled ke ti kaze sto se slucuva.Na primer jas imav slicni problemi(pred 2-3god) i koga me otvori mojot genikolog bukvalno mi rece ,,lele kako kreda si vnatre,, Sto znacese kandida...i normalno mi dade apcinja..mast, jod, vaginaleti..Mi pomina za tri dena se..ama dobiv opomena prethodno..se da iskoristam najmalku 7 dena..iako nemav veke simptomi.Nie kako zeni mozebi i gesime ..znaes..ke ni pomine za nekolku dena i tolku..ni apcinja ni nisto..a treba da se slusa.Eve otkako go pijam cajot za vosp..za jajnici..epten nemam problemi..ni miris..ni nisto..apsolutno..ama slusanje mora..Taka devojki..Na site vi posakuvam sreka vo resavanjeto na ovie dosadni nasi zenski problemi..no, toa e ..ke pomine..pozzz
Вратете се на почетокот Go down
Janicka
Прваче
Прваче
avatar


Female
Број на мислења : 102
Age : 45
Локација : Sk
Поени : 28273
Registration date : 2008-12-01

Проблем со кандида - Page 13 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Проблем со кандида   Проблем со кандида - Page 13 Empty11.10.09 18:24

Za vakvi raboti ne treba da cekame sami da pominat tuku vednas da se odi na lekar. Inaku i ishranata ima golema vrska so pojavata na candida, ne treba da se jade mnogu blago i sekako stresot (kolku sto e mozno) da se namali.
Вратете се на почетокот Go down
D-r Lidija Pazdrijan
ВИП личност
ВИП личност
D-r Lidija Pazdrijan


Female
Број на мислења : 3132
Age : 52
Локација : i ovde i onde
Расположение : super:)
Поени : 30354
Registration date : 2009-03-04

Проблем со кандида - Page 13 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Проблем со кандида   Проблем со кандида - Page 13 Empty11.10.09 18:39

Jas piev tableti za nastinka i odma primetiv poobilen iscedok.Arno ama i minatiot pat,a veruvam i sega ke mi pomine od kapsulite Lactogyn.Koj gi izmislil,gospod zdravje da mu dade.Inaku se probiotik,sto znaci ne se trujam so hemija Wink .
Вратете се на почетокот Go down
jana 02
Почетник
Почетник
avatar


Female
Број на мислења : 10
Age : 75
Локација : Skopje
Поени : 26833
Registration date : 2009-09-05

Проблем со кандида - Page 13 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Проблем со кандида   Проблем со кандида - Page 13 Empty11.10.09 22:08

Za resavanje na problemite so kandida pomagaat probioticite .Oralnite probiotici koi sodzat terapiska koncentracija na Lactobacili
Вратете се на почетокот Go down
Јасмина
Почетник
Почетник
avatar


Female
Број на мислења : 3
Age : 37
Локација : Skopje
Поени : 26569
Registration date : 2009-10-20

Проблем со кандида - Page 13 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Проблем со кандида   Проблем со кандида - Page 13 Empty20.10.09 15:32

ve molam pomognete mi . Vekje nekolku meseci imam problemi so kandida. pred eden mesec bev na ginekolog napraviv i bris i se brisot beshe ok samo beshe toa realizirano . Kaj mene problemot e toa shto nemam mnogu golemo techenje vo tekot na denot megjutoa za vreme na odnos premnogu imam sekrecija i ima mnogu neprijatna mirizba shto mi se sluchuva i da prekinam so odnosot. Ginekologot mi dade ROJAZOL, MYCORIL i ATRICAN zavrshiv so se no povtorno go imam toj problem premnogu neprijatna mirizba i ima zelenikasta boja.... Ako go ima nekoja druga ovoj problem ve molam pishete mi..
Вратете се на почетокот Go down
D-r Lidija Pazdrijan
ВИП личност
ВИП личност
D-r Lidija Pazdrijan


Female
Број на мислења : 3132
Age : 52
Локација : i ovde i onde
Расположение : super:)
Поени : 30354
Registration date : 2009-03-04

Проблем со кандида - Page 13 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Проблем со кандида   Проблем со кандида - Page 13 Empty20.10.09 23:10

Јасмина напиша:
ve molam pomognete mi . Vekje nekolku meseci imam problemi so kandida. pred eden mesec bev na ginekolog napraviv i bris i se brisot beshe ok samo beshe toa realizirano . Kaj mene problemot e toa shto nemam mnogu golemo techenje vo tekot na denot megjutoa za vreme na odnos premnogu imam sekrecija i ima mnogu neprijatna mirizba shto mi se sluchuva i da prekinam so odnosot. Ginekologot mi dade ROJAZOL, MYCORIL i ATRICAN zavrshiv so se no povtorno go imam toj problem premnogu neprijatna mirizba i ima zelenikasta boja.... Ako go ima nekoja druga ovoj problem ve molam pishete mi..
Da napravite PAP pod itno Jasmina,zaedno so dobar ginekoloski pregled.Dogovorete za poeidinosti so Dr.Jurukovska vo strucni sovet.
Вратете се на почетокот Go down
Јасмина
Почетник
Почетник
avatar


Female
Број на мислења : 3
Age : 37
Локација : Skopje
Поени : 26569
Registration date : 2009-10-20

Проблем со кандида - Page 13 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Проблем со кандида   Проблем со кандида - Page 13 Empty20.10.09 23:12

napraviv pap negativen beshe samo infekcija kandida pokazuvashe se javiv pak kaj ginekologot i nishto posebno reche tie se lekarstavata za kandida sto ti gi dadov
Вратете се на почетокот Go down
D-r Lidija Pazdrijan
ВИП личност
ВИП личност
D-r Lidija Pazdrijan


Female
Број на мислења : 3132
Age : 52
Локација : i ovde i onde
Расположение : super:)
Поени : 30354
Registration date : 2009-03-04

Проблем со кандида - Page 13 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Проблем со кандида   Проблем со кандида - Page 13 Empty20.10.09 23:16

:hmm :hmm hm...nesto ne me bendisuva...mirizbata...pa kandida nedava takva mirizba ne znam ne znam
Вратете се на почетокот Go down
Јасмина
Почетник
Почетник
avatar


Female
Број на мислења : 3
Age : 37
Локација : Skopje
Поени : 26569
Registration date : 2009-10-20

Проблем со кандида - Page 13 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Проблем со кандида   Проблем со кандида - Page 13 Empty20.10.09 23:18

:( sega kje pisham vo struchni soveti mnogu sum zaplashena neznam pokje :(
Вратете се на почетокот Go down
moni2007
Почетник
Почетник
avatar


Female
Број на мислења : 81
Age : 49
Локација : Skopje
Поени : 27861
Registration date : 2009-02-16

Проблем со кандида - Page 13 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Проблем со кандида   Проблем со кандида - Page 13 Empty22.10.09 16:00

Jasmina i mene ne mi lici na kandida posebno bojata na iscedokot. Mislam deka so PAP ne moze da se otkrie bakteriska infekcija, najdobro da si napravis mikrobiologija i test na hlamidija.
Вратете се на почетокот Go down
lavce
Полуматурант
Полуматурант
lavce


Female
Број на мислења : 920
Age : 42
Локација : Skopje
Расположение : kako EHG na srce
Поени : 28211
Registration date : 2009-04-24

Проблем со кандида - Page 13 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Проблем со кандида   Проблем со кандида - Page 13 Empty22.10.09 16:25

Jasmina, napravi mikrobioloski brisevi, za mikoplazma ureoplazma, klamidija, trihomonas itd, mozebi treba da go tretiras so antibiotici...
Вратете се на почетокот Go down
fibimk
Бруцош
Бруцош
fibimk


Female
Број на мислења : 2158
Age : 50
Локација : Makedonija
Расположение : voglavno OK
Поени : 29039
Registration date : 2009-02-25

Проблем со кандида - Page 13 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Проблем со кандида   Проблем со кандида - Page 13 Empty22.10.09 22:38

I mene me maci denovive kandidata....osekam peckanje i cesanje odvreme navreme....ke probam so zalfija caj i soda bikarbona,pa ako nisot ne pomogne na ginekolog.....ionaka sum za odenje ama odma prepisuvaat lek...ne ostavaat nisto da se proba samo od sebe da pomine.... Проблем со кандида - Page 13 163998
Вратете се на почетокот Go down
Dara
Полуматурант
Полуматурант
Dara


Female
Број на мислења : 804
Age : 47
Локација : makedonija
Расположение : realno
Поени : 27528
Registration date : 2009-06-26

Проблем со кандида - Page 13 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Проблем со кандида   Проблем со кандида - Page 13 Empty22.10.09 22:46

A dali ste probale so rakija na uloska,pa ja lepnuvate pred spienje,malku neprijatno e okolu 1-na minuta ama utroto ke bide podobra situacijata Проблем со кандида - Page 13 Icon_smile
Вратете се на почетокот Go down
zagrizenKa
Почетник
Почетник
avatar


Female
Број на мислења : 1
Age : 42
Локација : macedonia
Поени : 26551
Registration date : 2009-10-23

Проблем со кандида - Page 13 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Проблем со кандида   Проблем со кандида - Page 13 Empty23.10.09 2:27

И јас имам проблем со кандида, си ја носам од 16 год, ја закачив од антибиотици, болникава сум од малечка. Досега имам пробувано со вагиналети, јод, со камилица, сода бикербода, ракија, бело вино, и што ли уште не. Е сега, имам и друг проблем , живеам со мал град, и тука нема баш салам доктори, и кога и да отидам на доктор ми препишуваат канастен, кој што ВООПШТО не помага, барем мене не. Па ме интересира што можзам да користам, што не е штетно и можам сама да си го препишам Smile) Прошитав овде, се спомнува некоја крема TRAVOGEN, која многу помагала. каде можам да ја најдам, пошто прочитав дека во скопје ја нема, па тогаш не очекувам и тука да ја има. Ако знае некој нека пише, кандидава веќе е мн досадна и се помалку живци имам да ја трпам
Вратете се на почетокот Go down
obicna
Форумска фаца
Форумска фаца
obicna


Female
Број на мислења : 4100
Age : 41
Локација : Дома си е дома
Расположение : Секое лошо за добро е. Што и да е ќе помине...
Поени : 30624
Registration date : 2008-07-19

Проблем со кандида - Page 13 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Проблем со кандида   Проблем со кандида - Page 13 Empty23.10.09 2:56

Za kandida zenski imam procitano deka se preporacuva pomalce blago i zitarki da se jade... Povejke vnesuvanje raboti sto sodrzat mlecna kiselina.
Вратете се на почетокот Go down
Tifani
Полуматурант
Полуматурант
Tifani


Female
Број на мислења : 1005
Age : 47
Локација : makedonija
Расположение : dobra sum
Поени : 28202
Registration date : 2009-04-14

Проблем со кандида - Page 13 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Проблем со кандида   Проблем со кандида - Page 13 Empty23.10.09 11:21

Tocno taka obicna.Jas voopsto ne jadam blago.
E pred dva dena jadev nesto blago za da napravam cest na domakinite kaj sto bevme na gosti i mislam deka od togas pocnav da ja custvuvam kandidata
Вратете се на почетокот Go down
Vesnicka
Полуматурант
Полуматурант
Vesnicka


Female
Број на мислења : 1037
Age : 40
Локација : Skopje
Расположение : kako koga
Поени : 29072
Registration date : 2008-08-08

Проблем со кандида - Page 13 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Проблем со кандида   Проблем со кандида - Page 13 Empty23.10.09 18:57

Jas ne da jadam blago ohoho kolku jadam.I si imam problemi od vreme navreme so kandidata.Ama jas veke 5-6 godini sekoja vecer pred spienje si stavam mast Ekalin.Po tolkava upotreba nema efekt definitivno.Nego na psiholoska baza ako ne stavam e togas si dobivam problemi poizrazeni so kandidata.Sum prasuvala ginekolozi dali moze da e stetna sekojdnevnata upotreba.Site mi rekle ne i deka mojot organizam veke ja dozivuva kako obicen krem nema efekt.
Вратете се на почетокот Go down
vasidora
Полуматурант
Полуматурант
vasidora


Female
Број на мислења : 672
Age : 40
Локација : sk
Расположение : vo neizvesnost:)
Поени : 27289
Registration date : 2009-09-17

Проблем со кандида - Page 13 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Проблем со кандида   Проблем со кандида - Page 13 Empty25.10.09 16:36

Na papa testot od pred dve nedeli mi rekoa sum imala kandida. Ama lugje jas nemam nikakvi nevoobicaeni simptomi, nitu cesanje, nitu bolka, a belo pranje najnormalno po malku pred da mi dojde.
Gin ne mi prepisa nikakva terapija, pa si vikam ova so kandidata imas - nemas ili se meri vo nekoja kolicina?
Aj sega ke si svaram caj od kamilica i ke se odmijam ama vnatresno ili samo nadvoresno na usnite? Ako e vnatresno kako ke mi uspee toa odmivanje?
Вратете се на почетокот Go down
Zvezdicka
Матурант
Матурант
Zvezdicka


Female
Број на мислења : 1683
Age : 43
Локација : Königstein
Расположение : Trudnicko :)
Поени : 29786
Registration date : 2008-08-29

Проблем со кандида - Page 13 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Проблем со кандида   Проблем со кандида - Page 13 Empty25.10.09 21:05

vasidora... jas pak ke ti se ubavam.. sorry ako sum dosadna Smile
Ama nemojda se zezas so babini lekovi ako imas kandida prasaj go svojot ginekolog da ti prepise vaginaleti (canesten sega ima terapija za 1 den) a ti podaleku od stalktoto, zemi si nekoj probioticki jogurt i poveke tecnosti.

Jogurti na vloski i odmivanje so kamilici batali toa.
Вратете се на почетокот Go down
Tifani
Полуматурант
Полуматурант
Tifani


Female
Број на мислења : 1005
Age : 47
Локација : makedonija
Расположение : dobra sum
Поени : 28202
Registration date : 2009-04-14

Проблем со кандида - Page 13 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Проблем со кандида   Проблем со кандида - Page 13 Empty18.12.09 14:28

Custvuvam kako da imam kandida,a neznam sto bi smeela sega da koristam osven da se podmijam so kamilica ? Проблем со кандида - Page 13 121539
Вратете се на почетокот Go down
Sandra_Anja
Бруцош
Бруцош
Sandra_Anja


Female
Број на мислења : 2057
Age : 42
Локација : Скопје
Расположение : насмеана
Поени : 29842
Registration date : 2008-07-14

Проблем со кандида - Page 13 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Проблем со кандида   Проблем со кандида - Page 13 Empty18.12.09 14:32

Mozes da si zemes i vaginaleti od kamilica, bez recept odat. A, najubavo so tvojot gin. da se konsultiras.
Вратете се на почетокот Go down
josifana
Прваче
Прваче
josifana


Female
Број на мислења : 362
Age : 44
Локација : makedonija
Расположение : zadovolitelno
Поени : 27721
Registration date : 2009-04-20

Проблем со кандида - Page 13 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Проблем со кандида   Проблем со кандида - Page 13 Empty18.12.09 14:34

Или вагиналети од кантарион,и тие одат без рецепт
Вратете се на почетокот Go down
Tifani
Полуматурант
Полуматурант
Tifani


Female
Број на мислења : 1005
Age : 47
Локација : makedonija
Расположение : dobra sum
Поени : 28202
Registration date : 2009-04-14

Проблем со кандида - Page 13 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Проблем со кандида   Проблем со кандида - Page 13 Empty18.12.09 14:35

Neznam dali smeam vo iscekuvnje sum,nesto mnogu sum vo panika vo posledno vreme pa se plasam,a mislev sinoka da si stavam vaginaleta od kantarion ama ne staviv
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Проблем со кандида - Page 13 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Проблем со кандида   Проблем со кандида - Page 13 Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Проблем со кандида
Вратете се на почетокот 
Страна 13 of 14Отиди на страна : Previous  1 ... 8 ... 12, 13, 14  Next
 Similar topics
-

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Семејство :: Здравје :: Здравје на возрасни-
Отиди до: