Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Првиот македонски семееен форум
 
HomeHome  Регистрирајте сеРегистрирајте се  Влез  
Portal
Родители и деца
Влез
Член:
Лозинка:
Логирај ме автоматски на секоја моја посета: 
:: Си ја заворавив лозинката!
Мај 2024
ПонВтоСреЧетПетСабНед
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
CalendarCalendar
Барај
 
 

Display results as :
 

 


Rechercher Advanced Search

 

 Насилство над жената!

Go down 
+33
Stefanija S.
Brane
Sister
hajdi
Kinky
Zvezdicka
veki22
macush
vecki
lela
georgina
desi
SonjuS*
solzicka2
majuvce
macush88
Dadi
beti 24
Big Sister
Goca
Irena Trajkovska
ivi
aleksandra
Lili
ZZ
eli
sunshine
sashka26
rich_bitch1
sanja_
natali
STAR *
biljanag
37 posters
Отиди на страна : Previous  1, 2, 3  Next
АвторПорака
majuvce
Прваче
Прваче
majuvce


Female
Број на мислења : 432
Age : 43
Локација : да знам и самата каде сум, добро ќе биде...
Расположение : средно жалосно
Поени : 29058
Registration date : 2008-07-19

Насилство над  жената! - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Насилство над жената!   Насилство над  жената! - Page 2 Empty26.08.08 20:27

на никое дете не му посакувам да биде сведок како татко му ја тепа мајка му, секоја подигната рака, секоја солза и секој врисок го кинат неговото срце и прават длабока лузна која ќе ја носи цел живот, тоа дете нема да има нормален живот, секогаш ќе има нешто под површината
Вратете се на почетокот Go down
solzicka2
Прваче
Прваче
solzicka2


Female
Број на мислења : 112
Age : 47
Локација : makedonija
Расположение : ok
Поени : 28877
Registration date : 2008-07-26

Насилство над  жената! - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Насилство над жената!   Насилство над  жената! - Page 2 Empty26.08.08 21:53

Jas ke vi kazam eden primer.Mojot dever skoro cela godina sekoj den e pijan.Sekojdnevno ja maltretira zena si,ja pcue,navreduva,se odnesuva kon nea kako kon sluginka.Vo brak se 12 godini,imaat dve deca ,zivotot im bese ubavToj potpolno se smeni koga eden negov mnogu blizok bratuced bese ubien.Nikako ne moze da se pomiri so toa.I sega zena mu sto da pravi?Go podnesuva,ja navednuva glavata i se nadeva deka povtorno ke bide kako porano.A da si zamine od kaj nego,nema kaj da odi,zosto nejziniot tatko e alkoholicar,pa pogolemi nevolji ke ima so nego.
Вратете се на почетокот Go down
SonjuS*
Бруцош
Бруцош
SonjuS*


Female
Број на мислења : 2925
Age : 38
Локација : Домче се досадувам
Расположение : најпрекрасно
Поени : 29366
Registration date : 2008-07-11

Насилство над  жената! - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Насилство над жената!   Насилство над  жената! - Page 2 Empty26.08.08 22:24

i jas sum bila svedok na takvo nesto..Eve vi primer..pred nekoja nedela vo zgradata kaj sto ziveam se doselija novi sosedi...i toa na istiot sprat kaj sto ziveam jas..i pred nekoj den slusam kako nekoj vreska..izleguvam nadvor i od nivnata vrata se slusa kako vika nekoj...i toa tolku glasno sto mislam deka cela zgrada ja krenaa vo vozduh..se slusase tapanje..sakav da im zazvonam no sepak jas ne sum taa koja treba da se mesa...iskreno i mene me fati strav..ne znaev kako ke reagira toj..
stvarno ima mnogu slucai kade zenata e ponizena od mazot i toa na najlos nacin..so tepanje..
Вратете се на почетокот Go down
desi
Прваче
Прваче
desi


Female
Број на мислења : 356
Age : 40
Локација : veles
Поени : 29020
Registration date : 2008-06-26

Насилство над  жената! - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Насилство над жената!   Насилство над  жената! - Page 2 Empty27.08.08 3:57

Mene licno mi se nema sluceno da krene decko ili sega maz raka na mene no i da se sluci takvo nesto ako sum vo brak si zaminuvam i ne se dvoumam ni malku ne e toa nacin da se resavaat problemite ili da se pokaze maskosta na mazot.Imam edna drugarka imase dolga vrska so deckoto i site mislevme deka im e super no koga se skaraa taa kaza deka postojano ja maltretiral i od koga ke ja udrel i vikal deka mnogu ja saka i da ne mu se luti deka nema da se povtori.So tepanje ne se iskazuva ljubovta no nekoj ocigledno ne go znae toa ili pak ne znae kako da iskaze ljubov
Вратете се на почетокот Go down
georgina
Прваче
Прваче
georgina


Female
Број на мислења : 371
Age : 49
Локација : Negotino
Поени : 28830
Registration date : 2008-08-02

Насилство над  жената! - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Насилство над жената!   Насилство над  жената! - Page 2 Empty30.08.08 22:38

Досега директно не сум сретнала насилен маж, меѓутоа жената не смее да трпи такво насилство. Како велат англичаните; First time, shame on you, second time shame on me. Дочекаш ли да те удрат по втор пат, тогаш самиот си виновен. Што знам можеби грешам.
Насилство над  жената! - Page 2 As1cCsy0g410010MDAwOGQ0fDAwMDUyNGR8UmlzdGUgaW1h



Насилство над  жената! - Page 2 As1clrm0g410010MDAwODM1ZHwwMDA2NzQ0ZHxLcmlzdGluYSAgaW1h
Вратете се на почетокот Go down
lela
Форумска фаца
Форумска фаца
lela


Female
Број на мислења : 4973
Age : 52
Локација : Germanija
Расположение : bezveza
Поени : 31547
Registration date : 2008-09-14

Насилство над  жената! - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Насилство над жената!   Насилство над  жената! - Page 2 Empty21.10.08 18:56

Eve i jas da kazam eden primer.
Denes na skolo(ucime germanski jazak)
edna moja dobra prijatelka od Nepal dojde seta uplakana...
E sto bilo,
taa e trudna i na 23.10 vleguva vo 9 mesec,
imala termin kaj ginekolog na 20.t.e.vcera,
ama taa zaboravila i bas vcera vide na skolo.
Denes mazot i se javil da zakazi nov termin,
no nemalo posle rucek i im zakazale za sabajle vo 8,
i toj zbesnal.
I problemot e vo toa sto toj trebal da izlezi od rabota,
i celo vreme i se derel oti zaboravila,
(jas mislam deka mozebi ja ima i udreno)
i taa koga stanala,i se zavrtelo i padnala i ja udrila rakata.
Toj i porano ja imal tepano,
samo taa se vadi so toa sto toj i vetuval deka ke se promeni.
Samo sto jas ne veruvam vo toa,
mislam deka ako ednas krene raka deka cesto toa i ke go primenuva.
Вратете се на почетокот Go down
vecki
Форумска фаца
Форумска фаца
vecki


Female
Број на мислења : 4525
Age : 45
Локација : skopje
Расположение : екстра
Поени : 30770
Registration date : 2008-05-05

Насилство над  жената! - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Насилство над жената!   Насилство над  жената! - Page 2 Empty22.10.08 2:08

babami sekogas vikala toj sto pie ke gi ispie site pari ke prestane',toj sto odi po zeni ke prestane koga nema da moze,ama podaleku od toj sto tepa cim ednas krene raka znaj dodeka e ziv ke mava
Вратете се на почетокот Go down
macush
Полуматурант
Полуматурант
macush


Female
Број на мислења : 978
Age : 45
Локација : skopje
Расположение : :(((
Поени : 28688
Registration date : 2008-10-06

Насилство над  жената! - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Насилство над жената!   Насилство над  жената! - Page 2 Empty22.10.08 2:15

vecki напиша:
babami sekogas vikala toj sto pie ke gi ispie site pari ke prestane',toj sto odi po zeni ke prestane koga nema da moze,ama podaleku od toj sto tepa cim ednas krene raka znaj dodeka e ziv ke mava
Vecki sosema si vo pravo t.e babati e vo pravo.Majka mi mu dade na tatko mi milion sansi,na sekoe i vetuvase deka veke nema,no sekogas stanuvase se polos i ponasilen.Na kraj fala bogu se razvedoa.Mislam deka taka e so site maski,krene li ednas raka na tebe togas nema sopiracka ni podobro. Ne samo majka mi, poznavam nekolku maltretirani zeni i site go velat istoto sto i majka mi "ne dozvoli da krene na tebe,te udri li ednas togas toa nema da mu bide posleden pat."
Вратете се на почетокот Go down
lela
Форумска фаца
Форумска фаца
lela


Female
Број на мислења : 4973
Age : 52
Локација : Germanija
Расположение : bezveza
Поени : 31547
Registration date : 2008-09-14

Насилство над  жената! - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Насилство над жената!   Насилство над  жената! - Page 2 Empty22.10.08 10:30

Jas nemozam da gi svatam tie "monstrumi",sto si gi maltretiraat zenite,zar neim e zal vaka trudni(kako mojava prijatelka),
ako se tolku golemi mazi neka odat i neka krenat raka na nekoj koj e ramnopraven so niv a ne vaka.
A i zenive se za "otepuvanje",sto nesakaat da svatat deka na toj nacin ne se iskazuva ljubov,deka toa nema nikakva vrska so ljubov.
Вратете се на почетокот Go down
veki22
Прваче
Прваче
veki22


Female
Број на мислења : 457
Age : 38
Локација : skopje
Поени : 28777
Registration date : 2008-08-20

Насилство над  жената! - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Насилство над жената!   Насилство над  жената! - Page 2 Empty22.10.08 12:09

јас имам другарка која бесе во врска 5години со еден таков дечко верувајте ја тепаше кај ке стигнеше и тоа трескање од земја кога реши да му раскине не можеше демек типот ја сакал и казуваше нон стоп па мораше да ги замеша и нејзините за да се откачи од неа ја следеше нон стоп цела година беше многу грозно
Вратете се на почетокот Go down
Big Sister
Web Administrator
Web Administrator
Big Sister


Female
Број на мислења : 2268
Age : 51
Локација : Skopje
Расположение : весело
Поени : 30363
Registration date : 2007-11-15

Насилство над  жената! - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Насилство над жената!   Насилство над  жената! - Page 2 Empty22.10.08 12:21

takvite ne se mazi, tuku slabici i poremeteni licnosti.
samo ne naletal na nekoj ramen na nego, pa da vidis kako ke ucvika i ke kidne. obicno nacekuvaat nekoj koj e poslab od niv i se izivuvaat nad nego.
a mene ne mi e jasno kade bilo nejzinoto semejstvo da ja zastiti?
Вратете се на почетокот Go down
lela
Форумска фаца
Форумска фаца
lela


Female
Број на мислења : 4973
Age : 52
Локација : Germanija
Расположение : bezveza
Поени : 31547
Registration date : 2008-09-14

Насилство над  жената! - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Насилство над жената!   Насилство над  жената! - Page 2 Empty22.10.08 12:29

Ane vo pravo si zar roditelite tolku ne sfakaat deka nivnoto dete strada,deka e maltretirano,zar taa ne im kazuva,zar ne e bliska so svoite?
Da vi kazam edna smeska.
Pred nekoj den,dobivme cd od svadba od Bosna,bratuceda na mm se mazese,i gledame idat po nevestava,
i tatkoi go baknuva zetov i mu veli:Sega te baknuvam,ama edno vlakno da i fali od glavata ili da mi se pozali deka ja maltretiras,ke ti go smenam licniot opis.
Maskovo se iznenadi od muabetov,isto i negovite,ama dobro velat
Bolje spreciti nego leciti.
Вратете се на почетокот Go down
Big Sister
Web Administrator
Web Administrator
Big Sister


Female
Број на мислења : 2268
Age : 51
Локација : Skopje
Расположение : весело
Поени : 30363
Registration date : 2007-11-15

Насилство над  жената! - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Насилство над жената!   Насилство над  жената! - Page 2 Empty22.10.08 12:37

e alal da mu e na toj tatko. pa ako ne go streses taka da mu pokazes deka toa dete ima koj da go zastiti, nikoj nema da ti go zastituva i ceni.
Вратете се на почетокот Go down
Zvezdicka
Матурант
Матурант
Zvezdicka


Female
Број на мислења : 1683
Age : 43
Локација : Königstein
Расположение : Trudnicko :)
Поени : 29846
Registration date : 2008-08-29

Насилство над  жената! - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Насилство над жената!   Насилство над  жената! - Page 2 Empty22.10.08 13:27

Tatko mi isto taka izreagira koga se vencavme so mm. mu rece " Ke te gledam kako svoj sin, megu mojot sin i tebe nema da pravam razlika ama samo ako posumnjam deka kerka mi e ne srekna i nesto i fali nema dupka u svetov kajsto ke se skries od mene.

Mojot mm ne e ni nasilen ni nekogas postapil taka da pomislam deka sum ete povredena. No toa ne e moja sreka, toa e moj izbor.
Sakam da kazam deka zenite koi se maltretirani i tepani se so takov covek po svoj izbor. Nemam ubav zbor nitu za niv kako ni za azite koi se nasilni.
No mislam deka rabotite treba da se gledaat od druga perspektiva. Zenite koi trpat nasilstvo vo pravilo se licnosti so mnogu mala samodoverba i izrasnati se nasilstvo vo semejstvoti ili so psihicno maltretiranje od bliskite. Tie smetaat deka se samite vinovni za toa sto sopruzite gi maltertiraat bidejki taka se "programirani" da razmisluvaat.
Mazite koi vrsat bilo kakvo nasilstvo nad zenata isto taka imaat dlaboki traumi vo detstvoto, najverojatno nivnite tatkovci bile nasili pa ni ne gi naucile kako pravilno treba da se odnesuvaat. Verojatno imaat i drugi dusevni problemi na koi nikoj nikogas ne im obrnal vnimanie.
Kako i da e i na dvajcata prvo im e potrebna psiholoska i psihijatriska pomos za da se osoznaat i povtorno izgradat zdrava samodoverba.
Nasilstvoto i maltretiranjeto se samo simptomi na mnogu pogolemi problemi.
Steta sto lugeto vo takvi situacii tesko, duri nikako ne moze da se nateraat da pobaraat profesionalna pomos ili vo krajna linija samo da napravat kratka introspekcija.
Gnevot i silata se mnogu po silni emocii od trezvenoto razmisluvanje.

Mislam deka site nie pravime greska koga se ograduvame od takvi situacii koga ke vidime deka nekoja zena e maltretirana. "pa toa si e nivna rabota" - ne e dovolno i ne e pravilno. Treba da najdeme nacin da se involvirame i da pomogneme.
Вратете се на почетокот Go down
Kinky
Апсолвент
Апсолвент
Kinky


Female
Број на мислења : 3810
Age : 48
Локација : во земјата на чудата
Поени : 29909
Registration date : 2008-08-26

Насилство над  жената! - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Насилство над жената!   Насилство над  жената! - Page 2 Empty22.10.08 13:39

I tatko mi nesto slicno im rece na MM i na zet mi: "Ako nekogas prestanes da ja sakas, ili resis deka ne sakas veke da zivees so nea, ke mi ja vratis doma za raka, isto taka kako sto denes ke ja odneses kaj tebe doma. A ako razberam deka si krenal raka na nea, so goli race ke te ubijam". :-)))). Toa go kaza pred nivnite rodieli, tie zanemea:). Sega mi e smesno, ama facata na zet mi ne bese ni najmalku za smeenje:), a dve godini podocna, maz mi veke bese spremen na taa opomena:). Tato na tri kerki, ne e ednostavno:)))

Da dadam svoe mislenje za temata:)
Nikogo ne maltretiram, i ne sakam da bidam maltretirana. Ako dojde rabotata do tamu da ne mozeme civilizirano da se razbereme, togas zbogum, sekoj po svojot pat. Za lecenje frustracii i kompleksi postojat lekari, nikoj ne e dolzen da trpi necie fizicko ili psihicko maltretiranje.
Uste drzavata da iznajde mehanizam so koj trajno ke gi zastiti zrtvite na nasilstvo, bi bilo super. Ima mnogu zeni koi ednostavno nemaat kaj da begaat. Nivnite roditeli se zatucani, ne gi primaat nazad - "kako sto si go odbrala taka sega da si zives so nego", i sto da pravat tie zeni? Pogotovo ako se nevraboteni, od kogo da pobaraat pomos? Centrite za zastita nudat samo privremeno resenie.
Вратете се на почетокот Go down
lela
Форумска фаца
Форумска фаца
lela


Female
Број на мислења : 4973
Age : 52
Локација : Germanija
Расположение : bezveza
Поени : 31547
Registration date : 2008-09-14

Насилство над  жената! - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Насилство над жената!   Насилство над  жената! - Page 2 Empty22.10.08 13:43

Vo pravo si Zvezdicke,samo sto ako nekoj od nas se zamesa vo takva situacija,nemislam na roditeli ili rodnini nego na prijateli,komsii,moze da stane golema rabota i taa zena da bide uste pomaltretirana i cak i da i bide zabraneto da se druzi so nas.
Edinstveno koj bi mozel da im pomogne e policija i socijalno,samo sto dolu kaj nas vo Mk,od sram niti koj ke prijavi nesto takvo.
Вратете се на почетокот Go down
Zvezdicka
Матурант
Матурант
Zvezdicka


Female
Број на мислења : 1683
Age : 43
Локација : Königstein
Расположение : Trudnicko :)
Поени : 29846
Registration date : 2008-08-29

Насилство над  жената! - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Насилство над жената!   Насилство над  жената! - Page 2 Empty22.10.08 13:56

Lela ako se plasime i nie od toa sto nasilnikot ke kaze ili ke zapreti, togas i nie sme kukavici kako i zenata sto ostanuva da zivee so nego.
sto se odnesuva do instituciite, tie postojat i funkcioniraat onolku dobro kolku sto graganite baraat od niv.
Ne mislam deka e sramot vo prasanja sto ne se prijavuva zlostorstvoto, mojot stav e deka psiholoskite sostojbi i problemi kaj zenata ja precuvaat vo toa.
psihicki zdrava licnost so izgradena samodoverba i svest nema da dozvoli po nikakva cena da bide zrtva na bilo kogo pa ni na svojot soprug.

P.S Lela kade e tocno gradot kaj sto zivees ti?


Последната промена е направена од Zvezdicka на 22.10.08 13:58. Мислењето е променето 1 пати
Вратете се на почетокот Go down
Zvezdicka
Матурант
Матурант
Zvezdicka


Female
Број на мислења : 1683
Age : 43
Локација : Königstein
Расположение : Trudnicko :)
Поени : 29846
Registration date : 2008-08-29

Насилство над  жената! - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Насилство над жената!   Насилство над  жената! - Page 2 Empty22.10.08 13:57

Kinky, a be tato na kerka si e tato na kerka! Mislam deka me razbiras sto sakam da kazam.
Isto taka, statisticki e dokazano deka nasilnite mazi vo najgolem broj slucaevi se ili sinovi edinci ili pak imaat braka.
Retko koj maz koj ima sestra i izrasnal so sestra ke digne raka na drugo zensko.

Inace .. off-topic: Golemi backi na tato moj :* :* mojot heroj!
Вратете се на почетокот Go down
hajdi
Полуматурант
Полуматурант
hajdi


Female
Број на мислења : 522
Age : 38
Локација : Kicevo
Расположение : odlicnoo
Поени : 28775
Registration date : 2008-08-16

Насилство над  жената! - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Насилство над жената!   Насилство над  жената! - Page 2 Empty22.10.08 13:58

Искрено ги жалам тие жени што се жртви на насилство, пред се поради тоа што го трпат. Само едно не ми е јасно како можат да веруваат дека нивите мажи ги сакаат и тоа го прават заради тоа што ги сакаат. Се имам сретнато со еден ваков пример и неможев да се изначудам. И што е најтрагично се однесуваа како ништо да не било. Како што викаат Господ да не чува да си поплукаме незнаеме утре што не чека, ама ако еден ден дечко ми крене рака на мене, тој повеќе нема да постои за мене, колку што го сакам после со иста сила ќе го мразам
Вратете се на почетокот Go down
lela
Форумска фаца
Форумска фаца
lela


Female
Број на мислења : 4973
Age : 52
Локација : Germanija
Расположение : bezveza
Поени : 31547
Registration date : 2008-09-14

Насилство над  жената! - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Насилство над жената!   Насилство над  жената! - Page 2 Empty22.10.08 14:29

Zvezdicka напиша:
Lela ako se plasime i nie od toa sto nasilnikot ke kaze ili ke zapreti, togas i nie sme kukavici kako i zenata sto ostanuva da zivee so nego.
sto se odnesuva do instituciite, tie postojat i funkcioniraat onolku dobro kolku sto graganite baraat od niv.
Ne mislam deka e sramot vo prasanja sto ne se prijavuva zlostorstvoto, mojot stav e deka psiholoskite sostojbi i problemi kaj zenata ja precuvaat vo toa.
psihicki zdrava licnost so izgradena samodoverba i svest nema da dozvoli po nikakva cena da bide zrtva na bilo kogo pa ni na svojot soprug.

P.S Lela kade e tocno gradot kaj sto zivees ti?
Netphen
Vo pravo si ,samo sto tie zeni,so lesno mozi mazot da gi nagovori.
Primer edna albanka koja ima 5 deca,koja sekoj den e psihicki i fizicki maltretirana i ponizuvana,uspea da izbega od soprugot(ziveat vo Bilefeld)i toj razbral kade e ja nagovoril i glupava se vratila i nakon 5 mes.pocnalo se po staro(ova go kazuvase deverje koj zivee ovde blizu nas).I aj sega ti mene kazimi na vakva zena kako da i pomognes koga ocigledno samata ne saka da si pomogne.
Вратете се на почетокот Go down
macush
Полуматурант
Полуматурант
macush


Female
Број на мислења : 978
Age : 45
Локација : skopje
Расположение : :(((
Поени : 28688
Registration date : 2008-10-06

Насилство над  жената! - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Насилство над жената!   Насилство над  жената! - Page 2 Empty22.10.08 14:39

Zvezdicka напиша:

Mojot mm ne e ni nasilen ni nekogas postapil taka da pomislam deka sum ete povredena. No toa ne e moja sreka, toa e moj izbor.
Sakam da kazam deka zenite koi se maltretirani i tepani se so takov covek po svoj izbor.

Zvezdicka samo vo ovoj del od tekstot ne se slozuvam so tebe. Da toa e tvojot izbor no i tvoja sreka.Ima mazi koi taa svoja "temna" strana ja krijat premnogu dobro.Licen primer se moite roditeli.Pred da stapat vo brak i pred da se zemat tatko mi bil grizliv,nezen i predobar no kako odminuvale godinite si go pokazal svoeto vistinsko lice.Majka mi ne se ni nadevala deka toj eden den ke stane takov.Veke napisav eden post na ovaa tema i ne bi sakala pak da ja objasnuvam nivnata situacija zosto mi e tesko.Sakav samo da kazam deka jas i site nie sto imame dobar brak imame golema sreka sto nasite mazi ne se takvi.Da znaela majka mi deka zivotot ke i stane pekol sigurno ne bi se omazila za nego.No sto da se pravi,takvite mazi znaat mnogu dobro da se sokrijat zad maskata na dobar covek.
Вратете се на почетокот Go down
Sister
Полуматурант
Полуматурант
Sister


Female
Број на мислења : 930
Age : 48
Локација : источно од рајот
Расположение : зошто си ме мајко родила..
Поени : 29074
Registration date : 2008-07-19

Насилство над  жената! - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Насилство над жената!   Насилство над  жената! - Page 2 Empty06.11.08 20:53

Jas znam eden primer isto taka za dobar covek sto stana nasilnik,no za toa golema uloga ima zena mu.Ja cuvase kako kapka voda na dlanka a taa voopsto ne se grizese za negovite cuvstva,ne go pocituvase,znaese da go navredi pred site,flertuvase so drugi koga toj ne gledase.Toj mislam deka od maka pocna da pie i da dobiva sila da i se sprotivstavi na nekoj nacin,i sega site znaat deka ja maltretira,no taa si prodolzuva po nejzino barem malku da se smenese mozebi i brakot ke im trgnese vo druga nasoka.
Malku of topik no moram da kazam i deka sprema decata se odnesuva onaka kako mora da gi cuva ne deka saka.A ednas vo muaebet mi rece"ne biva bez deca,ama ne biva ni so deca" sokiran e ova me zaprepasti.
Вратете се на почетокот Go down
Brane
Прваче
Прваче
avatar


Female
Број на мислења : 119
Age : 40
Локација : skopje
Расположение : i taka i taka
Поени : 28378
Registration date : 2008-10-31

Насилство над  жената! - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Насилство над жената!   Насилство над  жената! - Page 2 Empty13.11.08 12:39

jas nemozam da gi razberam zenite koi se tepani uste vo vrska.ajde tie koi pokasno mazat pocnal da gi tepa ne znaele deka e takov i se nadevaat deka pak ke se vrati onoj stariot, no oni koiuste kako devojka gi tepa deckoto neznam sto ocekuvaat.. imav slusnato deka drugarkami ja tepa deckoto no nikogas nisto ne kazuvase no znam deka ama ic ne im odese vo vrskata.i na kraj se zemaa i niz muabet ednas mi vika deka ic ne saka da ima devojce zosto mora se da trpi vo zivotot, site da i vikaat i da ja tepaat.jas i vikam abe koj da ja tepa, i onaka kako da e normalno mi vika pa prvo tatko i a posle i mazot.jas nemozam da ja razberam ano toa go prifaka kako normalno, deka udarot od mazot e za da i pokaze deka zgresila nekade. Iako on se pravi silen za mene e najgolemata kukavica, nimalku maz zosto mava zena
Вратете се на почетокот Go down
Stefanija S.
Прваче
Прваче
Stefanija S.


Female
Број на мислења : 141
Age : 43
Локација : pred kompjuter
Расположение : odlicno
Поени : 28598
Registration date : 2008-09-18

Насилство над  жената! - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Насилство над жената!   Насилство над  жената! - Page 2 Empty17.11.08 13:29

Isto i jas Brane, ne mozam da gi razberam takvite zeni, niv mazot kako decko gi tepal, a ne pa kako soprug,sto ne im e jasno, se e jasno kako bel den, a brakot plus si nosi svoja tezina, a tocno e i toa, nekoi zeni uzivaat koga jadat kotek.Ima sve na ovoj svet
Вратете се на почетокот Go down
fibimk
Бруцош
Бруцош
fibimk


Female
Број на мислења : 2158
Age : 50
Локација : Makedonija
Расположение : voglavno OK
Поени : 29099
Registration date : 2009-02-25

Насилство над  жената! - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Насилство над жената!   Насилство над  жената! - Page 2 Empty14.04.09 13:20

Bas vcera zboruvaa na temava na A1 vesti....za nekoja zena koja sakase da e anonimna i ja kaza nejzinata zivotna storija......deka mazot konstantno ja tepla,pa ednas go prijavila..ja izbrkal,ja napustile i decata.....Stvarno ne znam so da recam.....ama ke recam:zar normalna bila zenata da trepi nasilie sekoj den????pa dokazano e deka ako mazoto ednas te natepa deka uste ednas toa ke se sluci...koga togas....
jas sum za ona previloto:ednas ako te udri begaj....mislam ne begaj tuku napusti go nasilnikot vednas!Decata so men i pa-pa ke mu recam.I plus ke go prijavam.
Ama problemite lezat pred se vo mentalnoit skolop na zenata:so ke recat lugeto,ami dali ke me zemat doma nazad,kako da s evratam kaj mojte roditeli,ke mi se smeat,kaj da odam i slicno.Ima stvarno SOS centri ama se e toa privremeno resenie na problemot.
Druga pricina e sto porano retko koe zensko dete zemalo ostavina ...demek na brat mi da ne mu zemam..ke mi se luti..taka da i navisitna nema kaj da odi zenata zrtva....brat ne saka toklu setsra kako sto e obratno....dokazano e toa!Vednas zenat mu se vmesuva.....i ke dodava so bara nazad zolvata pa neka si odi i slicno balkanski gluposti!
Jas mnogu sum razmisluvala za temava i ke kazam deka sum protiv bilo kakovo nasilstvo vo familijata,od pricini sto nikoj ne e dolzen da trpi nekoj da go istura besot vrz nekogo,cesto i pred decata....pa sto ke bide utre so tie deca????tepaci ili so?jas mislam deka nema da se osudat d a vlezat vo brak!!!
Nie familijarno nikogas sme nemale vakvi raboti,si vikame megu sebe kako sekoja normalna familija....ali fizicki presmetki nikogas.Eve licno moite se zdravi i zivi i nie sme 4 deca:3 zenski edno masko.Jas odnapred sum kazala deka jas ke si go zemam delot sto mi sleduva od tatko....i jas sum negovo dete a ne samo bratot.....Najosnovna pricina e toklu ova...sto ako naletam vo zivotot na siledzija????pa moram jas da gledam da imam edna opcija otvorena...znaci dom kade mozam da se vratam i da si prodolzam so zivotot!takvite siledzii navidum se srcinja duri ne vlezes vo kukata negova...polse toj komanda....E jas velam obavezno...kolku sakam jas komandi....Ako nedaj Boze kreni raka na mene ili na dete moe,pa na son ke go vrzam,ke go pretepam so nesto Насилство над  жената! - Page 2 511770 i go napustam debilot.....znam zena sto ova go storila...alal da i e!!!!Mrazam pijanici,kockari i tepaci......takva osoba kaj mene ne stapnuva vo zivotov!!!!
Zatoa e izmislen razvodot.....moe e moe,negovo e negovo,se delime i moze samo tilot da mi go vidi na zaminuvanje!!!! Насилство над  жената! - Page 2 592735
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Насилство над  жената! - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Насилство над жената!   Насилство над  жената! - Page 2 Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Насилство над жената!
Вратете се на почетокот 
Страна 2 of 3Отиди на страна : Previous  1, 2, 3  Next
 Similar topics
-

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Семејство :: Родители-
Отиди до: