Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Првиот македонски семееен форум
 
HomeHome  Регистрирајте сеРегистрирајте се  Влез  
Portal
Родители и деца
Влез
Член:
Лозинка:
Логирај ме автоматски на секоја моја посета: 
:: Си ја заворавив лозинката!
Мај 2024
ПонВтоСреЧетПетСабНед
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
CalendarCalendar
Барај
 
 

Display results as :
 

 


Rechercher Advanced Search

 

 Насилство над жената!

Go down 
+33
Stefanija S.
Brane
Sister
hajdi
Kinky
Zvezdicka
veki22
macush
vecki
lela
georgina
desi
SonjuS*
solzicka2
majuvce
macush88
Dadi
beti 24
Big Sister
Goca
Irena Trajkovska
ivi
aleksandra
Lili
ZZ
eli
sunshine
sashka26
rich_bitch1
sanja_
natali
STAR *
biljanag
37 posters
Отиди на страна : 1, 2, 3  Next
АвторПорака
biljanag
Бруцош
Бруцош
biljanag


Female
Број на мислења : 2082
Age : 45
Локација : skopje, makedonija
Расположение : арно убаво
Поени : 30547
Registration date : 2008-01-27

Насилство над  жената! Empty
ПишувањеПредмет: Насилство над жената!   Насилство над  жената! Empty25.06.08 13:39

денес дознав дека една школска другарка се развела од сопругот ,односно со децата побегнала затоа што ја тепал и матретирал!

во последно време некако многу го има насилството во семејството
нормално сум против тоа
животот е таков па кај сите нас има по некој проблем дали е од финансиска природа или социјална и сл сепак мислам дека и колку да е голем може да се реши на мирен начин смирено со разговор сигурно ке се најде решение

од друга страна пак жените ова го премолчуваат ајде во име на децата или ајде срамота е никој да не дознае
табу тема?
но не е вака оној кој дигнал рака на жената еднаш не престанува!!!!!!

неможам да најдам причина поради која би премолчила вакво нешто и би трпела!

кој е вашиот став? :glup: би се јавиле на сос да издадете некој случај на ваш близок можеби или на познаник? Насилство над  жената! 554260
Вратете се на почетокот Go down
STAR *
Матурант
Матурант
STAR *


Female
Број на мислења : 1596
Age : 41
Локација : Skopje
Расположение : еуфорично
Поени : 29755
Registration date : 2008-01-28

Насилство над  жената! Empty
ПишувањеПредмет: Re: Насилство над жената!   Насилство над  жената! Empty25.06.08 14:40

Биљана душо не само во последно време , оваа ситуација постои многу одамна, само што сега полека почнаа да ја сваќаат како сериозна и да се прават разни проекти за заштита на жената. Голема грешка била и на тие жени кои ја премолчуваат целата ситуација поради страв од сопругот, поради децата , срам од околината итд.
Да се јавам на СОС би се јавила кога тоа мене би ми се случило, ама мислам дека не е ничие право да реагира во туѓо име затоа што на крај секогаш е крив тој што ќе се замеша - непишано правило.
Вратете се на почетокот Go down
natali
Прваче
Прваче
natali


Female
Број на мислења : 454
Age : 42
Локација : Skopje
Расположение : odlicno
Поени : 29426
Registration date : 2008-04-22

Насилство над  жената! Empty
ПишувањеПредмет: Re: Насилство над жената!   Насилство над  жената! Empty25.06.08 15:00

Не би трпела никакво насилство ни за децата ниту пак од срам,едноставно би си ги земала децата и би си заминала а за се има решение,проблемите не се решаваат со тепање туку со разговор а тие мажи што тепаат жени не се мажи туку монструми и незнам што мислат дека ке постигнат со тоа,само можат да ја налутат уште толку жената и не само што ќе го остави туку и ке го пријави во полиција за малтретирање ама за жал ретки се тие жени претжно сите трпат и се срамат да кажат дека се малтретирани иако тоа не е срам за нив туку за нивниот сопруг
Вратете се на почетокот Go down
sanja_
Полуматурант
Полуматурант
sanja_


Female
Број на мислења : 567
Age : 34
Локација : Bitola
Поени : 29303
Registration date : 2008-05-28

Насилство над  жената! Empty
ПишувањеПредмет: Re: Насилство над жената!   Насилство над  жената! Empty25.06.08 15:02

ova mi e bolna tema bidejki imav vakov slucaj doma..jas mislam deka dvata se krivi maskoto sto vrsi nasilstvo vrz zenata a zenata sto go trpi toa i sto premolcuva..i da se soglasuvam so biljana deka stom ednas krena raka nikogas nema da prestane..imav dve drugarki koi bea maltretirani od deckovcite ama tie sami ne sakaa ni da gi prijavat a koga ke gi prasav pa sto ne mu se skaras ke recea pa go sakam..hmm..nikoj nema pravo da krene raka vrz mene ne zavisam od nekoj pa i da zavisam toa ne e resenie ili nacin za bilo sto..takva rabota nikogas ne bi prostila da mi se sluci mene nitu ke premolcam..prvo zaradi decata tie ne se dolzi da stradaat od takvi sceni cel zivot a vtoro zaradi samata sebe
Вратете се на почетокот Go down
STAR *
Матурант
Матурант
STAR *


Female
Број на мислења : 1596
Age : 41
Локација : Skopje
Расположение : еуфорично
Поени : 29755
Registration date : 2008-01-28

Насилство над  жената! Empty
ПишувањеПредмет: Re: Насилство над жената!   Насилство над  жената! Empty25.06.08 15:06

Патетичен е изговорот дека некои жените остануваат заради децата , кого лажат - самите себе???? Таквите деца кои живеат во такво дисфункционално семејство каде се сведоци на насилство или пак и самите се жртви на насилство , самото тоа остава траги во нивната психа, така да ПРЕД СЕ ЗАРАДИ ДЕЦАТА таа жена треба да го остави тој маж !
Вратете се на почетокот Go down
sanja_
Полуматурант
Полуматурант
sanja_


Female
Број на мислења : 567
Age : 34
Локација : Bitola
Поени : 29303
Registration date : 2008-05-28

Насилство над  жената! Empty
ПишувањеПредмет: Re: Насилство над жената!   Насилство над  жената! Empty25.06.08 15:10

da star se soglasuvam so tebe,zatoa rekov prvo zaradi decata a posle zaradi samata sebe..pa tie sceni sto gi gledav kako mala me budat od son uste vreskam..i vo celiot zivot ke gi nosam kako crna damka :sorry:
Вратете се на почетокот Go down
STAR *
Матурант
Матурант
STAR *


Female
Број на мислења : 1596
Age : 41
Локација : Skopje
Расположение : еуфорично
Поени : 29755
Registration date : 2008-01-28

Насилство над  жената! Empty
ПишувањеПредмет: Re: Насилство над жената!   Насилство над  жената! Empty25.06.08 15:12

Сања душо на иста бранова дужина сме , учам од грешките на моите, тоа што се доживува во детство се трауми за цел живот, учам од грешките на моите и сакам мојот син да живее во хармонија.
Вратете се на почетокот Go down
rich_bitch1
Бруцош
Бруцош
rich_bitch1


Female
Број на мислења : 2504
Age : 36
Локација : dreamland
Расположение : dobro e
Поени : 30363
Registration date : 2007-12-29

Насилство над  жената! Empty
ПишувањеПредмет: Re: Насилство над жената!   Насилство над  жената! Empty25.06.08 15:25

ни еден проблем неможе да се реши со тупаници и шамари.мажите кои креваат рака врз жена јас не ги нарекувам монструми туку кукавици.што не отиде да крене рака на некој рамен на него?тоа се изроди кои своите комплекси си ги решават со удиранје на жената.ама од друга страна јас и жените неможам да ги сватам.како они да не се нечие дете,како да немаат ни најмалку достоинство па си кутат и дозволуват понижуванје.а зашто?за да не дознаат комшиите,фамилијата...?јас сум сигорна дека секоја од нив има кај кого да се обрати за помош доколку се најде во таква ситуација.и не е решение да остане и да си го загорчи животот
Вратете се на почетокот Go down
STAR *
Матурант
Матурант
STAR *


Female
Број на мислења : 1596
Age : 41
Локација : Skopje
Расположение : еуфорично
Поени : 29755
Registration date : 2008-01-28

Насилство над  жената! Empty
ПишувањеПредмет: Re: Насилство над жената!   Насилство над  жената! Empty25.06.08 15:30

Е моја РБ тоа е така , страшни кукавици со комплекси и си лечат со физичка пресметка со жена , а ај да ги пуштат на ферка со маж фитиљ да ги нема. Море таквите да ги врзеш и еден добар ќутек да им удриш.
Вратете се на почетокот Go down
sashka26
Прваче
Прваче
sashka26


Female
Број на мислења : 399
Age : 47
Локација : macedonia
Поени : 29248
Registration date : 2008-05-14

Насилство над  жената! Empty
ПишувањеПредмет: Re: Насилство над жената!   Насилство над  жената! Empty25.06.08 16:02

Po moe ubeduvanje ako maz krene raka na zena ednas,toa znaci deka vo druga situacija ke go stori toa uste ednas,i ne najduvam opravduvanja od tipot bilo vo moment na afekt ili bil pod dejstvo na alkohol itn itn.
I glupavost na 21 vek ako zenata ostane so takov maz pod izgovor da ne stradaat decata....kogo li samo zalazuvaat takvite?
Takov kalibar na covek na nikogo ne mu e potreben vo okruzuvanje,i e pod sekoja eticka norma na odnesuvanje.
Вратете се на почетокот Go down
sunshine
Полуматурант
Полуматурант
sunshine


Female
Број на мислења : 615
Age : 44
Локација : Skopje
Поени : 29634
Registration date : 2008-03-25

Насилство над  жената! Empty
ПишувањеПредмет: Re: Насилство над жената!   Насилство над  жената! Empty25.06.08 16:15

Не е само физичкото насилство она кое не треба да се прости. Јас мислам дека и психичкото насилство е големо , болно и тешко. Малтретирањето од секаков тип е недозволиво и нема ама баш никакво оправдување и изговор за тоа.
Вратете се на почетокот Go down
eli
Полуматурант
Полуматурант
eli


Female
Број на мислења : 1033
Age : 37
Локација : Скопје
Расположение : Нестрпливо:)))
Поени : 29674
Registration date : 2008-05-03

Насилство над  жената! Empty
ПишувањеПредмет: Re: Насилство над жената!   Насилство над  жената! Empty25.06.08 16:33

Стварно мразам насилство врз жена и ги презирам тие мажи кои ги тепаат жените за мене тие се кукавици чим силата ја покажуваат на некој послаб од нив, и мислам дека секоја жена треба да го пријави и да не ги трпи тие малтретирања а друга работа децата се тие кои страдаат најмногу особено ако се малку поголемки тоа им останува траен белег за понатака во животот, јас ова ви го кажувам и од искуство зашто тетками беше жртва на такво насилство и стварно е многу тешко тие жени не се силни да го пријават тоа зашто он после тоа и викаше многу те сакам од што те сакам го правам тоа зашто ми е страв да не ме оставиш мислам свашта, тетками никогаш не го пријави само си замина од дома кога последен пат ја претепа многу и дури дојде до тоа таткоми како брат да отиде и да се пресмета со него(што таткоми е многу мирен човек ама за сестра секако дека го боли) и моите две братучетки до ден денес неможат да го заборават тоа и се плашат да бидат со мажи. Сега тетинми е починат ама братучетките не го забораваат тоа што и го правеше на тетками.
Вратете се на почетокот Go down
ZZ
Полуматурант
Полуматурант
ZZ


Female
Број на мислења : 528
Age : 53
Локација : Srem
Расположение : :-))))
Поени : 30164
Registration date : 2007-11-14

Насилство над  жената! Empty
ПишувањеПредмет: Re: Насилство над жената!   Насилство над  жената! Empty25.06.08 22:54

Ово је врло дискутабилна тема..

мрзим и не оправдавам мушкарце који чине насиље, али исто тако не оправдавам ни жене које га трпе..значи не постоји цена због које се то може толерисати!

мушкарци који бију и малтретирају жене и децу су болесници, али и оне које то трпе су то исто такође..оправдање типа -због деце, због средине, због срамоте су тотално безвезе, а оно -"па ја њега волим,а воли и он мене" се граниче са здравим разумом..

и да, постоји још један разлог трпљења, то је страх..који бре страх??
па што се више боји и то показује, насилник је снажнији и грубљи..чим таквом чудовишту покажеш зубе, уплаше се и спусте лопту јер су у суштини велике кукавице..

не знам ни што сам писала на овој теми, баш ме то вади из такта!!

сећам се и једне ситуације кад је једна жена, мамина познаница, напала моју мајку како је она лажов јер каже да је муж не туче!?
дотична је тврдила да је то најнормалнија ствар у једном браку!!

па шта даље причати..кривица је и у једнима и у другима..
Вратете се на почетокот Go down
Lili
Полуматурант
Полуматурант
Lili


Female
Број на мислења : 953
Age : 40
Локација : veles
Расположение : ubavo..
Поени : 29248
Registration date : 2008-05-28

Насилство над  жената! Empty
ПишувањеПредмет: Re: Насилство над жената!   Насилство над  жената! Empty26.06.08 7:59

Imav tigodisna vrska koja navidum duri i za mene bese prekrasna!prvata godina jas sedev vo sk.i si doagav doma samo za vikend i si minev extra tie dva dena,vtorata godina zaedno sedevme vo sk.i poveke vreme doma,studentski zivot,nemase pari za setanje:-).pak se bese extra.e tretata godina...vi veles sekoj den zaedno i pocna da si se pokazuva.Sekoja vecer pienje do smrt,pusenje trevka....ne se osvestuvase so denovi od pienje,i ne samo so piese so drustvo,tuku i sam doma pocna da pie.Ne sakase da si najde seriozna rabota a veke imase 27godini,rabotese kako kelner vo eden kafic i mu odgovarase,imase trista den,rashot so go koristese vo pivo,i taa rabota mu visese na konec oti preterano pocana da pie.i krajno bese koga koga edna vecer me izmkna od kafic nadvor i srede Veles srede ulica me fati za vrat i me tresna na zid nosev nedela dena modrici na vrat.od togas edvaj nekako isturkav uste mesec dva.Veke bese nepodnoslivo,krevase raka na mene recisi sekoja vecer,ne me udri klasicno,no zar treba i poveke od ona negovo zavrat i tresenje kako da sum kukla od partali.Staviv kraj,nemozev mi stana i odvraten,ne mozev da go podnesuva,se so minevme,a nemozam da recam deka nemase i ubavi miomenti,padna vo voda i dlaboko potona,za nego ostanaa samo crnite spomeni.Potoa uste edna godina mi se javuvase me molese deka ke se sredi,no jas veke ednas poveruvav koga ja pocnavme vrskata,i znam deka negovoto vrakanje nazat nema,zasto toj i voopsto ne gledase na toa kako problem,Zamislete prviot pat koga mi se javi imase zaboraveno zosto me nema nedela dena so mi se slucilo,pa toj ne bil osvesten tolku vreme i koag mu kazav deka e kraj zaradi negovoto pienje i gubenje i treskanje,modricite na vratot mi rece:PA JAS SUM MAZ NORMALNO E DA SE NAPIJAM PA I RAKA DA KRENAM!!!
Вратете се на почетокот Go down
biljanag
Бруцош
Бруцош
biljanag


Female
Број на мислења : 2082
Age : 45
Локација : skopje, makedonija
Расположение : арно убаво
Поени : 30547
Registration date : 2008-01-27

Насилство над  жената! Empty
ПишувањеПредмет: Re: Насилство над жената!   Насилство над  жената! Empty26.06.08 9:12

lili navistina me potrese tvojot post

nemozam da gi sfatam mazite sto se tie poveke od nas pa toa za niv e normalno? da tepaat ili idat po dr zeni?

sega e 21 vek! ramnopravnost! sloboda!
kako li si gi izdrzala tie denovi?
se nadevam sto pobrzo ova ke go prebrodis i nikogas veke da ne se vrati ni eden moment! ti posakuvam veseli idni migovi! vo ljubov

zosto se pokazuvaat posle nekoe vreme kakvi se vsusnost ?
pogolemiot broj brakovi i vrski se prekinuvaat zatoa sto veke nemozat tolku vreme da izdrzat da se prepravaat! se otkrivaat kakvi se vistinski a togas partnerot se razocaruva
Вратете се на почетокот Go down
aleksandra
Полуматурант
Полуматурант
aleksandra


Female
Број на мислења : 682
Age : 39
Локација : prilep
Расположение : veselo
Поени : 29215
Registration date : 2008-06-09

Насилство над  жената! Empty
ПишувањеПредмет: Re: Насилство над жената!   Насилство над  жената! Empty01.07.08 20:31

лили многу ми е жал за тоа што ти се случило и ти си се спасила од него навистина таквите лујге никогаш нема да се сменат јас знам еден пример таткото на две девојчинја стално ко ке се опијанеше ги претепуваше девојчинјата а тоа се случуваше цесто можеби преку една вечер го пријавуваа на сос но нисто не превземаа од таму дури едното девојче 22 год доби сериозни последици за цел живот многу ми беше зал што не можев никако да им помогнам секоја вечер се тресеа кога требаше да си иди таткоим мајкаму беше умрена имаа маштеа но и на маштеата и го правеше истото и неа ја тепаше
Вратете се на почетокот Go down
ivi
Полуматурант
Полуматурант
ivi


Female
Број на мислења : 664
Age : 36
Локација : Skopje
Расположение : odlicnooooooooooooooo
Поени : 29295
Registration date : 2008-05-06

Насилство над  жената! Empty
ПишувањеПредмет: Re: Насилство над жената!   Насилство над  жената! Empty07.07.08 13:32

Lili dobro e sto si se trgnala od nego.Tie luge za mene se monstrumi sto nemaat nikakvi cuvstva.Mislam deka niedna zena ne treba da trpi takvo nesto,a ne pa i so deca,zatoa sto toa se traumi i ostanuvaat cel zivot.Zatoa najubavo e ako veke ima takvo nesto da se spreci so vreme.A i na takvite luge djabe im e i prijavuvane i se,zatoa sto nema da se smenat nikogas.
Вратете се на почетокот Go down
Irena Trajkovska
Прваче
Прваче
Irena Trajkovska


Female
Број на мислења : 385
Age : 45
Локација : Цврсто на земја
Расположение : Супер
Поени : 29066
Registration date : 2008-06-20

Насилство над  жената! Empty
ПишувањеПредмет: Re: Насилство над жената!   Насилство над  жената! Empty07.07.08 13:36

Јас мислам дека се преблаги казните во однос на монструмите кои се изживуваат врз жената.Сеуште на овие простори жената ја третираат еден степен подолу од мажот иако во секоја ситуација сме поснаодливи од нив
Вратете се на почетокот Go down
Goca
Полуматурант
Полуматурант
Goca


Female
Број на мислења : 1126
Age : 44
Локација : Makedonija
Расположение : fine
Поени : 30374
Registration date : 2007-11-16

Насилство над  жената! Empty
ПишувањеПредмет: Re: Насилство над жената!   Насилство над  жената! Empty07.07.08 16:18

Лили по се изгледа ти си мудра девојка навреме си го напуштила тој монструм иако сигурно ти било тешко, а онаа реченица "па јас сум маж нормално е да се напијам па и рака да кренам" искрено се згрозив,за таквите луѓе нема опоравување а нормално ни прошка
Вратете се на почетокот Go down
Big Sister
Web Administrator
Web Administrator
Big Sister


Female
Број на мислења : 2268
Age : 51
Локација : Skopje
Расположение : весело
Поени : 30363
Registration date : 2007-11-15

Насилство над  жената! Empty
ПишувањеПредмет: Re: Насилство над жената!   Насилство над  жената! Empty07.07.08 17:15

алал да ти е Лили што си успеала да излезеш од таква нездрава врска. мене навистина ми пречи ставот на некои жени - да не ти се погоди таков - демек ќе трпиш и молчиш.
мислам, ова ми е далеку од здрав разум. демек ќе си прави тој што сака, а ја морам да го трпам.
никоја жена не заслужува таков живот. да трпи некоја будала. а уште помалку ако тука се вмешани и децата. тие треба да и бидат повод плус да прекине со таквиот живот, а не „само ради нив“ да не живеат демек без татко, да ги изложува на стресови.
Вратете се на почетокот Go down
beti 24
Полуматурант
Полуматурант
beti 24


Female
Број на мислења : 1057
Age : 40
Локација : домче со Марко
Расположение : најсрекна на целиот свет
Поени : 29088
Registration date : 2008-07-07

Насилство над  жената! Empty
ПишувањеПредмет: Re: Насилство над жената!   Насилство над  жената! Empty08.07.08 19:26

мислам дека нема полоша работа од тоа едно дете да живее и да се воспитува во нездрава средина,а посебно да гледа кавги и тепачки помегу родителите сите треба да се трудиме тоа да не го дозволиме
Вратете се на почетокот Go down
Dadi
Почетник
Почетник
Dadi


Female
Број на мислења : 48
Age : 43
Локација : Скопје
Поени : 28880
Registration date : 2008-07-26

Насилство над  жената! Empty
ПишувањеПредмет: Re: Насилство над жената!   Насилство над  жената! Empty25.08.08 8:36

Јас имам блиска другарка која од март годинава си фати дечко и се некако набрзина направија се пресели кај него си го реновираа станот се спремаа за свадба и кога пред три месеци ми се јави и ми кажа дека ја тепа и ја малтретира психички. Многу е љубоморен му пречи што таа оди на работа, што се шминка, и забранил мајка и да доааѓа кај него дома, и забранил да носи танга и сукњи над колена! Секој ден висев на телефон и ја убедував да си оди од таму додека жива и здрава, додека не забременила...
Пред некоја недела ми се јави ми вика го пријавив во полиција и си заминав и готово е!
Пред неколку дена ми се јави повторно и ми вика јас него го сакам, тој ме сака, јас го нервирам и затоа ме тепа и муабетот заврши со тоа дека се смириле.
:krsi:
Цел живот ја сметав за независна, мислев дека секогаш знае што сака и знае да се избори за тоа, дека е цврста, дека со ладна глава знае да ги реши проблемите и тотално ме разочара. Сето она што јас го гледав во неа како не постои, како да сум била слепа се чувствувам. Ептен ми е мака зошто нејзе да и се случи ова, ама како што си кажа сама е крива што ја тепа , не во смисла дека заслужува, туку поради фактот што е сеуште со него. Мајка и е многу добра и културна жена, секогаш ја воспитувала да биде независна и да ги има сите позитивни особини што еден човек треба да ги има. Како дојде до ова не ми е јасно, јас мислам дека направив се што можев, кажав се што имаше да се каже, дури и викав на моменти ама џабе.
На крај дојдов до заклучок дека другарками е мазохист и дека сака да ја малтретираат.
Друго оправдување не гледам за човек да остане со некој таков.
Вратете се на почетокот Go down
macush88
Прваче
Прваче
macush88


Female
Број на мислења : 309
Age : 35
Локација : Bitola
Расположение : 5ка
Поени : 28738
Registration date : 2008-08-19

Насилство над  жената! Empty
ПишувањеПредмет: Re: Насилство над жената!   Насилство над  жената! Empty26.08.08 9:07

абе јас мислам дека не знаеме како им е на жените кои врват низ сето тоа. не се сложвам дека другарка ти е мазохист ама мислам дека некогаш е потешко да се напушти таков човек. едноставно не знаеме како им е. ете и лили кажа дека после сето тоа се маткала уште еден месец со дечкото. зошто. го сакала иимала надеж дека ќе се смени. јас мислам дека жените се преемоционални и пречуствителни па затоа понекогаш мислат со тоа што ќе дадат време дека мажот ќе се смени. и заглавуваат се подлабоко и подлабоко. на тие жени треба да му се помогни. а не да се нарекуват мазохисти. мислите нив лесно им е? ние гледаме од страна и тешко ни паѓа а тие се заглавени во пеколот. треба мислам советување со психолози едно друго. треба кревање на самодовербата. тие жени обично немат самодоверба и си тепат филм демек шо ќе прам после? како ќе ги издржвам децата? од шо ќе живеам? околината ќе ме осуди.? дали ќе ме прифатат мојте назат?..... и еден куп такви црни мисли а сето тоа е резултат на ниска самодоверба. тоа го мислам јас. а мажите..... тие никогаш не се менуваат таково им е егото. кога ќе видат дека некој е послеб од нив се ситат. уживаат да потчинуваат. таква е природата на сите мажи. не мислете дека има исклучоци оти нема. само едните наогаат жени кои знат да застанат на здрави нозе а другите наоѓаат жени со ниска самодоверба.... исто е битно воспитувањето дома. ако тоа го гледале дома ќе мислат дека е во ред и во брак да прават така..... заклучок и поука и куче да е од сорта да е а камо ли маж. арно праеле порано старите на кој си? од која фамилија си? барем си се знаеле. не прашвале за џабе.
Вратете се на почетокот Go down
sashka26
Прваче
Прваче
sashka26


Female
Број на мислења : 399
Age : 47
Локација : macedonia
Поени : 29248
Registration date : 2008-05-14

Насилство над  жената! Empty
ПишувањеПредмет: Re: Насилство над жената!   Насилство над  жената! Empty26.08.08 9:17

Glupost, kako bre toa ne i lesno da go napusti??? Zarem cel zivot ke trpi psihicka tortura??? jas go nerviram toj me saka i zatoa me tepa sokiran
misalm ovde nema mesto za diskusija ako sama ne saka da si pomogne(a situacijava e poveke od alarmantna) neka si trpi, ova se za mene labilni karakteri, i ako na tolku ukazuvanje se tvrdoglavi, nema im leka
Вратете се на почетокот Go down
Dadi
Почетник
Почетник
Dadi


Female
Број на мислења : 48
Age : 43
Локација : Скопје
Поени : 28880
Registration date : 2008-07-26

Насилство над  жената! Empty
ПишувањеПредмет: Re: Насилство над жената!   Насилство над  жената! Empty26.08.08 9:35

Добро, можеби и јас бев преекстремна со мазохист моментот, ама тоа е затоа што сум бесна на се она што и се случува.
Втора работа луѓе во брак со деца се разведуваат заради такви работи, никаква љубов меѓу мажот и жената не го оправдува страдањето на децата со кое ќе се соочат кога ќе ги добијат, другарка ми е дете од разведени родители таа би требало најдобро од сите да знае на што не треба децата да се сведоци. За тоа од која фамилија си - одкако си замина од кај него и се јавуваа негови блиски роднини изразуваќи и подршка. И последно, можеби требаше да го пишам во предходниот пост човекот е алкохоличар, пие по литар ракија дневно, таа самата плачејќи ми кажуваше како ја терал секој ден да му купува ракија и како продавачките и се смееле. Имала моменти наутро во 3-4 часот да стане и да го најде на трпезариска маса во темница како пие, наутро пред работа со кафе нагладно пие по 2-3 ракии за добро утро. И најстрашно е што тој е СВЕСЕН дека нема проблем. И ветувал дека ќе престане а таа му верува! Еден период дури и таа почна да пие со него, демек ќе видел како изгледа со таква личност да си па ќе престанел!
Ете затоа сум многу и лута и повредена (повредувајќи ја неа и мене ме повредува затоа што ја сакам)и се чувствувам немоќно и жал ми е ама изгледа ќе морам да се повлечам и да ја оставам да учи од сопствените грешки.
Ако ја сака и ако искрено мисли да се смени заради неа мора под итно да побара помош, ама јас не верувам дека ќе се случи тоа.
Јас искрено незнам што друго да направам.
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Насилство над  жената! Empty
ПишувањеПредмет: Re: Насилство над жената!   Насилство над  жената! Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Насилство над жената!
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 3Отиди на страна : 1, 2, 3  Next
 Similar topics
-

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Семејство :: Родители-
Отиди до: