Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Првиот македонски семееен форум
 
HomeHome  Регистрирајте сеРегистрирајте се  Влез  
Portal
Родители и деца
Влез
Член:
Лозинка:
Логирај ме автоматски на секоја моја посета: 
:: Си ја заворавив лозинката!
Мај 2024
ПонВтоСреЧетПетСабНед
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
CalendarCalendar
Барај
 
 

Display results as :
 

 


Rechercher Advanced Search

 

 Одвикнување од пелени

Go down 
+90
Kat
Viki J.N.
jovan1305
butterfly
emilija nestorova
mimce
Rodne
Betka
Deni
Ilince
Kinky
jasmina,mina
moja mama
Cvetce
Anjuska08
lida
Beti_d
Dzena
bibic
elena-taci
mima
mirecv
Magdalena
nata
OGNEN
maria
Violeta13
Pipolino
kika
Pravnicka28
macana
IGI
teana
bubamara
anetapp
Mama Vase
D-r Lidija Pazdrijan
Silvana Dukovska
Dragana
svetlana76
silvana
lidija29
BiljanaM
Mimi22
kavadarcanka
Rozetka
sofidavid
Ane_V.V.
MamaMaja
yarre
taci
sunset
female*
mama i nikola
Misticia
Monika
nikolina008
мама
Mama Ane
Anika
sneze
verce
Kikic
sashka26
Natka
Simona's mom
Goca
hajdi
Mimi
marina_pp
Sister
avanturistka
lakibebe
Sandra_Anja
bella*
biljanab
Emilija
mamicka Ana
sonjamfk
Lana
STAR *
Juni08_Andrea
Emi
ZZ
biljanag
vecki
Big Sister
Nene
sunshine
vesna83
94 posters
Отиди на страна : Previous  1, 2, 3 ... 9 ... 17  Next
АвторПорака
Emi
Форумски мастер
Форумски мастер
Emi


Female
Број на мислења : 7238
Age : 40
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 31046
Registration date : 2007-11-19

Одвикнување од пелени - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Одвикнување од пелени   Одвикнување од пелени - Page 2 Empty23.06.08 13:36

Золва ми сака да почне со одвикнување, Кристијан има 22 месеци и сега ги чека напорна работа хихих.
А како ги одвикнувате?? Има нешто посебно или само им ги тргате пелените и им облакате гаќички??
Вратете се на почетокот Go down
vesna83
Прваче
Прваче
vesna83


Female
Број на мислења : 222
Age : 41
Локација : skopje
Расположение : odlicno
Поени : 29090
Registration date : 2008-05-31

Одвикнување од пелени - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Одвикнување од пелени   Одвикнување од пелени - Page 2 Empty23.06.08 13:47

pa emi jas go oblakam vo gakicki go stavam na noksir ama ne ni ide bas golemo inatce e sega probuvam da go ostavam mocan da sedi da mu dojde neprijatno pa ke vidime vise pominaa 3 nedeli nema a nekako ne ni ide
Вратете се на почетокот Go down
STAR *
Матурант
Матурант
STAR *


Female
Број на мислења : 1596
Age : 41
Локација : Skopje
Расположение : еуфорично
Поени : 29695
Registration date : 2008-01-28

Одвикнување од пелени - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Одвикнување од пелени   Одвикнување од пелени - Page 2 Empty23.06.08 14:03

Да ама не чини и долго да го оставаш мокар сепак може да настине. Нека не не лаже времево, син ми и сега ми настина , така да треба да се внимава.
Вратете се на почетокот Go down
vesna83
Прваче
Прваче
vesna83


Female
Број на мислења : 222
Age : 41
Локација : skopje
Расположение : odlicno
Поени : 29090
Registration date : 2008-05-31

Одвикнување од пелени - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Одвикнување од пелени   Одвикнување од пелени - Page 2 Empty23.06.08 14:15

ama jas ne go ostavam mnogu vreme 5 minutki i go soblakam taman rabota poveke da go ostavam i samata mocna kiselina ke pocne da go pece ke se vcrvene...ke se razbole uste toa ni fali pred mesec dena izlegovme od bolnica
Вратете се на почетокот Go down
STAR *
Матурант
Матурант
STAR *


Female
Број на мислења : 1596
Age : 41
Локација : Skopje
Расположение : еуфорично
Поени : 29695
Registration date : 2008-01-28

Одвикнување од пелени - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Одвикнување од пелени   Одвикнување од пелени - Page 2 Empty23.06.08 14:16

Уффф ќути аверзија имам према лекари, се само до тоа да не стигне, затоа само внимавање.
Вратете се на почетокот Go down
vesna83
Прваче
Прваче
vesna83


Female
Број на мислења : 222
Age : 41
Локација : skopje
Расположение : odlicno
Поени : 29090
Registration date : 2008-05-31

Одвикнување од пелени - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Одвикнување од пелени   Одвикнување од пелени - Page 2 Empty23.06.08 14:19

marko mnogu cesto se razboluvase dodeka odese gradinka ne vikam deka tamu se vinovni nego moeto dete e ponezno pa gi faka site mozni virusi i nastinki sega koga ne odi gradinka podobar e
Вратете се на почетокот Go down
Emi
Форумски мастер
Форумски мастер
Emi


Female
Број на мислења : 7238
Age : 40
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 31046
Registration date : 2007-11-19

Одвикнување од пелени - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Одвикнување од пелени   Одвикнување од пелени - Page 2 Empty23.06.08 14:29

Ќе успеете Весна, ако не сега во лето, зар во зима....само биди стрплива, јас знам колку е инат внукот ќе биде тешко, ама мора еднаш
Вратете се на почетокот Go down
ZZ
Полуматурант
Полуматурант
ZZ


Female
Број на мислења : 528
Age : 53
Локација : Srem
Расположение : :-))))
Поени : 30104
Registration date : 2007-11-14

Одвикнување од пелени - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Одвикнување од пелени   Одвикнување од пелени - Page 2 Empty23.06.08 15:49

biljanag напиша:
зз а колку е точно голема доротеа?

Дора је у фебруару напунила две године, нама је већ било крајње време..уствари, требало је да то обавимо још прошло лето, али смо имали других проблема..

код нас је ситуација супер, ја још не могу да верујем!
у четвртак поподне сам јој скинула пелене и тај дан и у петак је знала да се упишки..од суботу је цео дан сува,такође и у недељу, а ево и данас..и поподневно спавање је без пелене и не упишки се..једино јој је проблем кад треба да каки, ту се никако не сналази и увек започне у гаћице..иначе ево трећи дан уредно сама тражи да пишки и једино за ноћ има пелену..

и ја сам је у петак оставила поподне једно десет минута у упишаним гаћама и јако јој је сметало..после тога се више није упишкила..
Вратете се на почетокот Go down
Lana
ВИП личност
ВИП личност
Lana


Female
Број на мислења : 1042
Age : 48
Локација : Belgrade
Поени : 29768
Registration date : 2008-03-01

Одвикнување од пелени - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Одвикнување од пелени   Одвикнување од пелени - Page 2 Empty23.06.08 15:54

ZZ bas mi e drago deka uspevate ...veke e golema devojka ,baknezi za Dora :kis heart: I Lana koga imase 2,5 meseci gi trgnavme pelenite i toa traese celi dve nedeli ,zaedno doma i so vospitackite vo gradinka voopsto ne bese problem Smile
Вратете се на почетокот Go down
ZZ
Полуматурант
Полуматурант
ZZ


Female
Број на мислења : 528
Age : 53
Локација : Srem
Расположение : :-))))
Поени : 30104
Registration date : 2007-11-14

Одвикнување од пелени - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Одвикнување од пелени   Одвикнување од пелени - Page 2 Empty24.06.08 10:35

Ми смо изгледа успели!!!!

и јуче је цео дан била сува, чак је тражила на време и кад јој се какило, до сада није..
ноћна пелена јој је већ данима потпуно сува и размишљам да јој и то укинем ових дана..морам само неку мушему да набаим за кревет, за сваки случај..

ово је било баш експресно, а ја сам се толико плашила да ће нам требати много , много времена..
Вратете се на почетокот Go down
vesna83
Прваче
Прваче
vesna83


Female
Број на мислења : 222
Age : 41
Локација : skopje
Расположение : odlicno
Поени : 29090
Registration date : 2008-05-31

Одвикнување од пелени - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Одвикнување од пелени   Одвикнување од пелени - Page 2 Empty24.06.08 12:16

zz bas super bravo za dorotea kazi rezultat i za nokite kako gi pominuvate
:cool:
Вратете се на почетокот Go down
sonjamfk
Бруцош
Бруцош
sonjamfk


Female
Број на мислења : 2640
Age : 59
Локација : skopje
Поени : 29538
Registration date : 2008-07-28

Одвикнување од пелени - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Одвикнување од пелени   Одвикнување од пелени - Page 2 Empty29.07.08 15:03

jas prvo pocnav so kupuvanje na gakicki so plan koga odime na odmor da pocnam so odviknuvanje od peleni bidejki veke imase 21 mesec. inaku marko uste na 8 meseci kazuvase za kakanje ama za mockanje ... na odmor bese celo vreme bez pelena i mocase kakde ke stignese . go karavme ama se pravese deka ne slusa. koga se vrativme od odmor , bidejki mi go cuva zena i kazavme da prodolzi so gakicki. I cudo nejze ja slusa, a nie koga ke sakame da go stavime na noksir neke. ja prasavme zenata sto pravi da se mocka vo noksir i ni kaza deka mu dava voda da pie i taka se mocka. inaku se uste mu stavame peleni za spienje bidejki uste ne kazuva . vodime borba so mockanjeto i go ostavame so mokri gakicki no kratko za da ne se nastini probuvam i so dobro ajde demek ke mockame mravka ili bubacka nikako , so loso go karam no pocna da vika nekam gaki skam peleni, pa ne znam sto ke pravam vazno ne se otkazuvam tek pocnavme a letoto e pred nas se nadevam deka ke uspeeme
Вратете се на почетокот Go down
Big Sister
Web Administrator
Web Administrator
Big Sister


Female
Број на мислења : 2268
Age : 51
Локација : Skopje
Расположение : весело
Поени : 30303
Registration date : 2007-11-15

Одвикнување од пелени - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Одвикнување од пелени   Одвикнување од пелени - Page 2 Empty29.07.08 15:13

соња мој совет ти е да не го караш. така можеш само да постигнеш спротивен ефект. дури кај некои деца од страв дека ќе бидат карани се случува да престанат да се мочкаат и да какаат по 3-4 дена.
само смирено и нека не гледа дека тоа е причина да биде казнет или искаран.
наместо тоа секој пат кога ќе се измочка во нокширче или ќе каже дека му се мочка, пофалете го или наградете го со нешто ситно. тоа има поголем ефект отколку карањето и казната.
Вратете се на почетокот Go down
Lana
ВИП личност
ВИП личност
Lana


Female
Број на мислења : 1042
Age : 48
Локација : Belgrade
Поени : 29768
Registration date : 2008-03-01

Одвикнување од пелени - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Одвикнување од пелени   Одвикнување од пелени - Page 2 Empty29.07.08 15:13

Sonja nema potreba od karanje Smile samo poleka i ke se resi i toa. Pocesto nudete go za mockanje i ke vidite ke pocne da si kazuva sam.Moja Lana na 2 god i 3 mes. bese spremna za toa ,do togas site napori ni bea neuspesni ,a koga dojde vreme za dve nedeli gi frlivme pelenite.
Вратете се на почетокот Go down
sonjamfk
Бруцош
Бруцош
sonjamfk


Female
Број на мислења : 2640
Age : 59
Локација : skopje
Поени : 29538
Registration date : 2008-07-28

Одвикнување од пелени - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Одвикнување од пелени   Одвикнување од пелени - Page 2 Empty29.07.08 15:27

izgleda se uste ne e spremen za kazuvanje za mockanje zatoa ke pocekam a so karanjeto uvidov deka ima sprotiven efekt inaku ke probam i so daskata na solja da vidam kako ke bide. blagodaram mnogu za sovetot
Вратете се на почетокот Go down
mamicka Ana
Прваче
Прваче
mamicka Ana


Female
Број на мислења : 123
Age : 47
Локација : skopje
Поени : 28800
Registration date : 2008-07-30

Одвикнување од пелени - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Одвикнување од пелени   Одвикнување од пелени - Page 2 Empty26.09.08 13:49

pomos!!?
Dali na nekoja od vas i se slucilo da ima slicen problem: Marko veke 4 meseci (znaci od juni pocetok) ne nosi peleni, taman celo leto super bese, pokasno pocnavme i noke da ne stavame. I sega pocna pak da mocka, sega veke ima 2 godini i 8 meseci. nekolku pati noke, i sega pred 2 dena dur gledase crtan. doktorkata ni rece ne e bakteriski (bevme odma) i vika deka e psiholoski i da ne go karame i da ne spomnuvame pred nego toa.
macno e mnogu pak da se vrakame na pelena, a i + golem e veke.
sto da pravam??
Вратете се на почетокот Go down
sonjamfk
Бруцош
Бруцош
sonjamfk


Female
Број на мислења : 2640
Age : 59
Локација : skopje
Поени : 29538
Registration date : 2008-07-28

Одвикнување од пелени - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Одвикнување од пелени   Одвикнување од пелени - Page 2 Empty26.09.08 14:34

mamicka ane i nie imame isto problem . taman marko imenjak na tvojot pocna da kazuva se zaladi vremeto i pocna pocesto da mocka sto vo gaki sto vo noksir i se razbole . pa pocnav pak da mu stavam peleni. se slucuva da mu tekne i da mi rece mama mi se mocka , a jas mu vikam pa ima pelena . koj e efektot ako veke pelenata e polna a jas go stavam na noksir. koga ne ja ima izmocano go stavam. toa e greska ama neka se oporavi pa pak ke probame bez peleni, ako ne pak zdravje na prolet . ke vidime ako ke bide.
Вратете се на почетокот Go down
Emilija
Бруцош
Бруцош
Emilija


Female
Број на мислења : 2687
Age : 46
Локација : Скопје
Расположение : со тројцата мускетари
Поени : 29689
Registration date : 2008-07-11

Одвикнување од пелени - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Одвикнување од пелени   Одвикнување од пелени - Page 2 Empty26.09.08 14:38

Јас Јана ја вратив на памперс, после 5-6 месеци поминати без него. Тогаш имавме проблем со какањето а беше зима и не можев да постигнам со перење и сушење. Веќе немав детето во што да го облечам. За среќа враќањето кратко траеше, неполн месец, иако сите доктори ми викаа да не ставам памперс. Откако помина проблемот со какањето се се врати на старо.
Вратете се на почетокот Go down
biljanag
Бруцош
Бруцош
biljanag


Female
Број на мислења : 2082
Age : 45
Локација : skopje, makedonija
Расположение : арно убаво
Поени : 30487
Registration date : 2008-01-27

Одвикнување од пелени - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Одвикнување од пелени   Одвикнување од пелени - Page 2 Empty26.09.08 14:43

Lana напиша:
Sonja nema potreba od karanje Smile samo poleka i ke se resi i toa. Pocesto nudete go za mockanje i ke vidite ke pocne da si kazuva sam.Moja Lana na 2 god i 3 mes. bese spremna za toa ,do togas site napori ni bea neuspesni ,a koga dojde vreme za dve nedeli gi frlivme pelenite.

значи некогаш форсирање не е потребно туку ке му дојде оддеднаш моментот па се ке кажува и за кратко време нема потреба од пелени
браво лана две недели и крај ехххх кое олеснување
Вратете се на почетокот Go down
biljanab
Почетник
Почетник
biljanab


Female
Број на мислења : 4
Age : 43
Локација : Skopje
Поени : 28510
Registration date : 2008-09-26

Одвикнување од пелени - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Одвикнување од пелени   Одвикнување од пелени - Page 2 Empty26.09.08 15:09

Pogolemoto moe dete , kerkickata Anja , uspeavme tocno na 2 god . da i gi trgneme pelenite . I toa preku leto.Znam i sum cula od drugite deka najdobar period za otlkazuvanje od peleni e leten period.Taka i jas napraviv so Anja , znaci preku leto bevme ne selo, i tamu i go izvadiv pampersot i ja ostaviv taka golicka. Prvite denovi odeshe po nuzda kaj ke stigneshe niz dvorot , megutoa i kazav deka treba da kazuva koga saka da ide po nuzda,i deka toa se pravi samo vo toalet, i taka pocna poleka poleka da mi kazuva.E koga se vrativme doma se plashev deka istoto ke go pravi i doma , deka ke vrshi nuzda kaj ke stigne, no za moe golemo iznenaduvanje , toa doma ne go napravi nitu ednash , nego pocna da mi kazuva.I taka prvo pocnav samo preku nok da i stavam pelena za sekoj slucaj , megutoa posle vidov deka ona moze i preku nok da se kontrolira pa taka da na kraj gi trgnavme skroz pelenite.Taka da mislam deka treba vreme i trpenie dodeka se otkazuvaat malite deca od peleni, ali definitivno letniot period e najdobar za taa rabota.Taka sega narednovo leto pomaloto since ke ima 2 godini i planiram da go napravam i so nego istoto.
Вратете се на почетокот Go down
mamicka Ana
Прваче
Прваче
mamicka Ana


Female
Број на мислења : 123
Age : 47
Локација : skopje
Поени : 28800
Registration date : 2008-07-30

Одвикнување од пелени - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Одвикнување од пелени   Одвикнување од пелени - Page 2 Empty29.09.08 12:09

фала sonjamfk,
седевме пак без пелена викендов, ама ми е страв да го оставам пак ноќе без пелена, не ми се остава душекот веке неколку пати е исчишкан. Проблемот е што откако ќе се измочка у кревет продолжува да спие и останува со саати мокар се до сабајле, и не се разбудува од мокрото и газето му е смрзнато.
Дали ставате мушама? дали е тоа добар избор или ќе му шушка и ќе му смета??
Вратете се на почетокот Go down
bella*
Полуматурант
Полуматурант
bella*


Female
Број на мислења : 699
Age : 42
Локација : Skopje
Поени : 29083
Registration date : 2008-06-27

Одвикнување од пелени - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Одвикнување од пелени   Одвикнување од пелени - Page 2 Empty29.09.08 12:30

Imate vo NUK baby centar vo leptokarija,specijalni gumenti postavi koi se stavaat pod charshavot, znachi gumeni se i ne shushkaat,imaat kako kvadratchinja polneti so vozduh,zza da mu bide meko na deteto i za da ne protekuva na dushekot(najverojatno).Gi ima vo dve dimenzii,jas ja zemav pogolemata,iako kjerka mi e bebe ama znae da povrati vo krevetcheto i zatoa go stavam.Moeto go kupiv okolu 900 denari taka neshto beshe.
Вратете се на почетокот Go down
Emilija
Бруцош
Бруцош
Emilija


Female
Број на мислења : 2687
Age : 46
Локација : Скопје
Расположение : со тројцата мускетари
Поени : 29689
Registration date : 2008-07-11

Одвикнување од пелени - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Одвикнување од пелени   Одвикнување од пелени - Page 2 Empty29.09.08 13:10

Bella благодарам за информацијата. Тоа е доста корисно, многу пати ми притребало до сега но не се сетив по бебешките продавници да прошетам. Ќе знам сега каде да идам кога ќе ми притреба.
Вратете се на почетокот Go down
mamicka Ana
Прваче
Прваче
mamicka Ana


Female
Број на мислења : 123
Age : 47
Локација : skopje
Поени : 28800
Registration date : 2008-07-30

Одвикнување од пелени - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Одвикнување од пелени   Одвикнување од пелени - Page 2 Empty08.10.08 12:29

фала ти Bella на инфото. при прва прилика накај Лептокарија ќе одам до NUK. не ми баш уз пат, а цената не ми изгледа многу висока. фала
Вратете се на почетокот Go down
Juni08_Andrea
Бруцош
Бруцош
Juni08_Andrea


Female
Број на мислења : 2579
Age : 47
Локација : Tamu kaj sto mi e najubavo!!!!
Расположение : Prednovogodisno!
Поени : 30039
Registration date : 2008-01-11

Одвикнување од пелени - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Одвикнување од пелени   Одвикнување од пелени - Page 2 Empty08.10.08 14:58

Nie zedvme dusece koe ne propusta tecnost.
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Одвикнување од пелени - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Одвикнување од пелени   Одвикнување од пелени - Page 2 Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Одвикнување од пелени
Вратете се на почетокот 
Страна 2 of 17Отиди на страна : Previous  1, 2, 3 ... 9 ... 17  Next
 Similar topics
-

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Семејство :: Деца-
Отиди до: