Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Првиот македонски семееен форум
 
HomeHome  Регистрирајте сеРегистрирајте се  Влез  
Portal
Родители и деца
Влез
Член:
Лозинка:
Логирај ме автоматски на секоја моја посета: 
:: Си ја заворавив лозинката!
Мај 2024
ПонВтоСреЧетПетСабНед
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
CalendarCalendar
Барај
 
 

Display results as :
 

 


Rechercher Advanced Search

 

 Одвикнување од пелени

Go down 
+90
Kat
Viki J.N.
jovan1305
butterfly
emilija nestorova
mimce
Rodne
Betka
Deni
Ilince
Kinky
jasmina,mina
moja mama
Cvetce
Anjuska08
lida
Beti_d
Dzena
bibic
elena-taci
mima
mirecv
Magdalena
nata
OGNEN
maria
Violeta13
Pipolino
kika
Pravnicka28
macana
IGI
teana
bubamara
anetapp
Mama Vase
D-r Lidija Pazdrijan
Silvana Dukovska
Dragana
svetlana76
silvana
lidija29
BiljanaM
Mimi22
kavadarcanka
Rozetka
sofidavid
Ane_V.V.
MamaMaja
yarre
taci
sunset
female*
mama i nikola
Misticia
Monika
nikolina008
мама
Mama Ane
Anika
sneze
verce
Kikic
sashka26
Natka
Simona's mom
Goca
hajdi
Mimi
marina_pp
Sister
avanturistka
lakibebe
Sandra_Anja
bella*
biljanab
Emilija
mamicka Ana
sonjamfk
Lana
STAR *
Juni08_Andrea
Emi
ZZ
biljanag
vecki
Big Sister
Nene
sunshine
vesna83
94 posters
Отиди на страна : Previous  1 ... 6 ... 8, 9, 10 ... 13 ... 17  Next
АвторПорака
macana
Почетник
Почетник
avatar


Female
Број на мислења : 76
Age : 43
Локација : bitola
Расположение : одлично
Поени : 27669
Registration date : 2009-04-09

Одвикнување од пелени - Page 9 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Одвикнување од пелени   Одвикнување од пелени - Page 9 Empty06.05.09 17:50

zdravo ne sum bila na forumov nekoe vreme pozdrav do site.pelenkite so maskoto gi izvadivme na 20 meseci a so kerkata na 23 meseci i denje i noke.IMAM tetka psiholog koja celo vreme kazuva deka nikako ne smee da se nastojuva so deteto da mocka vo abence ako toa neke.I se slucilo pred nekoe vreme edna majka da dojde i da kaze deka nejzinoto dete koe imalo 3 god. ne se kaka po 10 dena od strav da ne go karaat deka se iskakalo vo pelena .Zatoa nikako karanje toa mislam samo ke si dojde ne se planiraat tie raboti i na kraj kolku vreme ke se kakaat2g. 3god pa sto-nikako nerviranje so toa
Вратете се на почетокот Go down
Emi
Форумски мастер
Форумски мастер
Emi


Female
Број на мислења : 7238
Age : 40
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 31106
Registration date : 2007-11-19

Одвикнување од пелени - Page 9 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Одвикнување од пелени   Одвикнување од пелени - Page 9 Empty08.05.09 12:49

IGI напиша:
.Ama odi vo gradinka i tamo ne gi stavaat na noksir, pa sega vristi i doma koga jas ke sakam da go stavam,a kamo li da kaze sam.I sega sto da pravam?!

mene ova me maci, jas doma eve sakam da pocnam od ponedelnik, koga ke ja zemam od gradinka doma gaki da i oblecam i ke i kazam ubavo za noksirot i celo popladne ke ja molam da sednuva, ama vo grdinka utredenta [ak ke bide so pelena i?
Вратете се на почетокот Go down
sonjamfk
Бруцош
Бруцош
sonjamfk


Female
Број на мислења : 2640
Age : 59
Локација : skopje
Поени : 29598
Registration date : 2008-07-28

Одвикнување од пелени - Page 9 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Одвикнување од пелени   Одвикнување од пелени - Page 9 Empty08.05.09 13:02

nie celo leto bevme so gakicki. taman zaldi marko se razbole. mu staviv pelena se oporavi . pak mu gi simnav, pak istoto. i ostavivme i ova zimo so peleni da bide, ma da veke ne gi saka. koga pocna vo gradinka ne prasaa dali nosi pelen, da ,za sekoj slucaj. im kazavme deka od 8 meseci e na noksir i deka kazuva za kakanje, ama za mockanje zabusava. koga eden den se iskakal vo peklena vo gradinka , a i doma istoto go napravi. drugiot den im vika vaka i vaka, a tie pa ako de, neli nosi pelena. kako ako deteto se zbunuva. sega pak sakam konecno da mu gi isfralm pelenite , ama i jas kako emi se cudam kako ke bide, vo gradinka peleni ,doma gakicki. zdravje ke probame pa ke go vidime rezultatot.
Вратете се на почетокот Go down
IGI
Прваче
Прваче
IGI


Female
Број на мислења : 121
Age : 45
Локација : Skopje
Расположение : in good mood
Поени : 27707
Registration date : 2009-04-09

Одвикнување од пелени - Page 9 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Одвикнување од пелени   Одвикнување од пелени - Page 9 Empty08.05.09 16:03

Emi i kerkati li e vo najmalata grupa vo gradinka(vo jasli,so bebinjata)ne znam kako se vika taa grupa.Ne sakam da go prefrlam vo drugata grupa,zosto epten gi saka ucitelkite.Samo si se tesam deka od drugata godina ke gi stavaat i niv.
A sega pa Sonja go citav i tvoevo,pa zarem i na 2.6 god ne gi stavaat na nose.
Epa bezobrazni se?
A i sakav da ve prasam po kolku peleni nosite dnevno za vo gradinka?
Pozdravce
Вратете се на почетокот Go down
Pravnicka28
Прваче
Прваче
Pravnicka28


Female
Број на мислења : 330
Age : 43
Локација : Skopje
Расположение : ubavo
Поени : 28393
Registration date : 2008-12-03

Одвикнување од пелени - Page 9 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Одвикнување од пелени   Одвикнување од пелени - Page 9 Empty08.05.09 16:33

А во градинка од колку месеци ги ставаат на нокшир? Јас планирам летово да му купам нокшир и да се учи полека .
Вратете се на почетокот Go down
IGI
Прваче
Прваче
IGI


Female
Број на мислења : 121
Age : 45
Локација : Skopje
Расположение : in good mood
Поени : 27707
Registration date : 2009-04-09

Одвикнување од пелени - Page 9 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Одвикнување од пелени   Одвикнување од пелени - Page 9 Empty09.05.09 6:11

Mislam deka gi stavaat koga ke dojdat vo vtorata grupa od jasli.Znaci ne onaa najmalata so bebinja.Lani letoto sin mi imase skoro 1 godina,ama nekako mi bese mal za noksir.Mislam deka e bitno dali deteto pocnalo da zbori ili barem nekako da komunicira so tebe.Inaku kako ke ti kaze koga ke saka ?!
Ama na krajot na kraistata, ne znaes ni sto da kazes na temava peleni,zosto koga ne postoele pampersi ne stavale na noksir uste od 7-8 meseci.
Вратете се на почетокот Go down
Emi
Форумски мастер
Форумски мастер
Emi


Female
Број на мислења : 7238
Age : 40
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 31106
Registration date : 2007-11-19

Одвикнување од пелени - Page 9 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Одвикнување од пелени   Одвикнување од пелени - Page 9 Empty09.05.09 8:45

da, milena e vo najmalata grupa za bebinja ama vo grupata nema bebe Smile milena e najmala vo grupata?? a do koga vozrast e taa grupa, inaku IGI nie nosime po 3 peleni sekoj den

neznam sonja izgleda ke se pomacime so pelenive nie
Вратете се на почетокот Go down
Simona's mom
Полуматурант
Полуматурант
Simona's mom


Female
Број на мислења : 571
Age : 46
Локација : Skopje
Поени : 28858
Registration date : 2008-08-17

Одвикнување од пелени - Page 9 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Одвикнување од пелени   Одвикнување од пелени - Page 9 Empty09.05.09 11:27

Emi напиша:
IGI напиша:
.Ama odi vo gradinka i tamo ne gi stavaat na noksir, pa sega vristi i doma koga jas ke sakam da go stavam,a kamo li da kaze sam.I sega sto da pravam?!

mene ova me maci, jas doma eve sakam da pocnam od ponedelnik, koga ke ja zemam od gradinka doma gaki da i oblecam i ke i kazam ubavo za noksirot i celo popladne ke ja molam da sednuva, ama vo grdinka utredenta [ak ke bide so pelena i?
Еми а дали можеш некако да темпираш откажувањето да биде кога ти имаш одмор од работа,за да Миленче биде бар една недела дома и да вежбате на нокширче?
Јас така направив со Симона,и за неколку дена веќе имаше успех и после и во градинка не беше проблем да оди со другите деца во тоалет..Инаку само ќе се збунеше ако дома требаше да не мочка во гаќи а во градинка да мочка во пелени..Поздрав и многу успех Smile
Вратете се на почетокот Go down
kika
Прваче
Прваче
kika


Female
Број на мислења : 138
Age : 38
Локација : doma
Расположение : koga kako
Поени : 27610
Registration date : 2009-05-07

Одвикнување од пелени - Page 9 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Одвикнување од пелени   Одвикнување од пелени - Page 9 Empty09.05.09 16:39

andrea pocna da kazuva na nepolni 2 god. blagodarenie na nejziniot drugar koj e 1,5 godina postar ni bea dojdeni na gosti i go vide kako mocka na solja i deca toj pocna da i se fali oti e golem i odtogas i taa dobi zelba da se mocka na solja na noksirce nesakase .Pa za necela nedela skroz gi trgnavme pelenite ne mi se veruvase
Вратете се на почетокот Go down
Rozetka
Полуматурант
Полуматурант
Rozetka


Female
Број на мислења : 728
Age : 43
Локација : Skopje
Расположение : extra
Поени : 28250
Registration date : 2009-02-24

Одвикнување од пелени - Page 9 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Одвикнување од пелени   Одвикнување од пелени - Page 9 Empty18.05.09 11:55

Jas da ja pofalam mojata Eva,sabajle prv pat otide vo gradinka bez pampers.Cel vikend doma ne nosese i si kazuvase, i sabajle si vikam ako i sega i stavam, pak ke bide kako prethodniot pat.Togas pocna da si kazuva pa nastina i jas pak pocnav da i stavam.Ranceto sabajle go napolniv so gakicki i meici i im napomenav na vospituvackite da ja prasuvaat pocesto pa ke vidam popladne kako pominala.
Sega pocnav da ja stavam vo neksir i Lea ,taa e 1 godina i napreduva,obozava da sedi i da mocka interesno i e.Sega letoot ke ja ostavam i nea bez pampers pa ke vidam kako ide i dali ima sansi i nea da ja naviknam da si kazuva.
Вратете се на почетокот Go down
Mama Ane
Форумски газда
Форумски газда
Mama Ane


Female
Број на мислења : 5798
Age : 48
Локација : skopje
Расположение : во неизвесност
Поени : 30716
Registration date : 2008-11-06

Одвикнување од пелени - Page 9 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Одвикнување од пелени   Одвикнување од пелени - Page 9 Empty18.05.09 11:58

Bravo za Eva. Ние викендов 10 пара гаќи измочавме Smile нема шанси да каже предходно. Откако ќе се измочка кажува дека му се моча Smile
Вратете се на почетокот Go down
Pipolino
Полуматурант
Полуматурант
Pipolino


Female
Број на мислења : 1432
Age : 46
Локација : Skopje
Расположение : se gura nekako
Поени : 28759
Registration date : 2009-02-01

Одвикнување од пелени - Page 9 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Одвикнување од пелени   Одвикнување од пелени - Page 9 Empty18.05.09 12:02

ane neznam kako pravis , ama jas koga mu gi izvadiv pelenite na filip na sekoi dva saati mu vikav da mackame bez razlika sto on vika deka ne mu se mocka, go terav taka i posle mockanje obavezno na mockite im vikavme pa pa mocki i mu stana interesno i pocna sam da kazuva
probaj
Вратете се на почетокот Go down
Mama Ane
Форумски газда
Форумски газда
Mama Ane


Female
Број на мислења : 5798
Age : 48
Локација : skopje
Расположение : во неизвесност
Поени : 30716
Registration date : 2008-11-06

Одвикнување од пелени - Page 9 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Одвикнување од пелени   Одвикнување од пелени - Page 9 Empty18.05.09 12:05

несака за жива глава да седне ни на нокшир ни на шоља, седнува на бидето ама облечен Smile Ај ќе пробаме и така, ама мислам дека само ќе му дојде, иако многу се пролонгира и се тоа заради јас што не сум упорна
Вратете се на почетокот Go down
Pipolino
Полуматурант
Полуматурант
Pipolino


Female
Број на мислења : 1432
Age : 46
Локација : Skopje
Расположение : se gura nekako
Поени : 28759
Registration date : 2009-02-01

Одвикнување од пелени - Page 9 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Одвикнување од пелени   Одвикнување од пелени - Page 9 Empty18.05.09 12:07

abe ane ne mora da sedi
neka moca stoecki pointeresno im e
Вратете се на почетокот Go down
Mama Ane
Форумски газда
Форумски газда
Mama Ane


Female
Број на мислења : 5798
Age : 48
Локација : skopje
Расположение : во неизвесност
Поени : 30716
Registration date : 2008-11-06

Одвикнување од пелени - Page 9 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Одвикнување од пелени   Одвикнување од пелени - Page 9 Empty18.05.09 12:09

Абе мене првото женско ми е Smile ајде ќе научиме Smile топло сега па гол ќе го пуштам па како сака нека моча Smile
Вратете се на почетокот Go down
sneze
Бруцош
Бруцош
sneze


Female
Број на мислења : 2129
Age : 45
Локација : skopje
Расположение : ок
Поени : 29104
Registration date : 2008-11-21

Одвикнување од пелени - Page 9 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Одвикнување од пелени   Одвикнување од пелени - Page 9 Empty18.05.09 12:14

Ej женски сега и ние ќе почнеме со одвикнување , па да ве прашам нешто. КАко да ми каже дека му се кака или мочка кога не збори сеуште, ?
и уште едно прашање- кој број те како да му одберам големина на гакички?
И од каде да му купам?
Вратете се на почетокот Go down
Mama Ane
Форумски газда
Форумски газда
Mama Ane


Female
Број на мислења : 5798
Age : 48
Локација : skopje
Расположение : во неизвесност
Поени : 30716
Registration date : 2008-11-06

Одвикнување од пелени - Page 9 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Одвикнување од пелени   Одвикнување од пелени - Page 9 Empty18.05.09 12:16

Јас имам гаќи уште од бебе сестра ми му ги купила од Германија Smile, мислиш одма во гаќи ќе го облакам, ама ете сега му се точни, незнам точно што број се..
Вратете се на почетокот Go down
Pipolino
Полуматурант
Полуматурант
Pipolino


Female
Број на мислења : 1432
Age : 46
Локација : Skopje
Расположение : se gura nekako
Поени : 28759
Registration date : 2009-02-01

Одвикнување од пелени - Page 9 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Одвикнување од пелени   Одвикнување од пелени - Page 9 Empty18.05.09 12:17

sneze filip moj isto pokasno prozbore, ne se osmeluvav da go otkazam od peleni dodeka ne prozbori
stvarno neznam kako bi ti kazal,edinstveno sam da odi vo wc koga mu se mocka
a gacicki ima spored vozrasta 2 , 3 , 4
ke vidis koi mu odgovaraat
Вратете се на почетокот Go down
sneze
Бруцош
Бруцош
sneze


Female
Број на мислења : 2129
Age : 45
Локација : skopje
Расположение : ок
Поени : 29104
Registration date : 2008-11-21

Одвикнување од пелени - Page 9 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Одвикнување од пелени   Одвикнување од пелени - Page 9 Empty18.05.09 12:19

Пиполино а Филип кога ти прозборе , и колку има сега?
Кога почна да кажува за какање?


Последната промена е направена од sneze на 18.05.09 12:25. Мислењето е променето 1 пати
Вратете се на почетокот Go down
Monika
Матурант
Матурант
Monika


Female
Број на мислења : 1728
Age : 48
Локација : Skopje
Поени : 29553
Registration date : 2008-07-20

Одвикнување од пелени - Page 9 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Одвикнување од пелени   Одвикнување од пелени - Page 9 Empty18.05.09 12:22

И ние се спремаме да ги фрлиме пелените. Во нокшир не сака ни под разно да седне, а седнува во сите нејзини кофички, корпи и се друго што е за играње, ама во него не сака. Сега ќе и купам од оние за на шоља па да видам така дали ќе сака. За какање кажува ама додека кака, а за мочкање ништо не кажува, па ќе видиме како ќе оди откажувањето од пелени.
Вратете се на почетокот Go down
Emilija
Бруцош
Бруцош
Emilija


Female
Број на мислења : 2687
Age : 46
Локација : Скопје
Расположение : со тројцата мускетари
Поени : 29749
Registration date : 2008-07-11

Одвикнување од пелени - Page 9 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Одвикнување од пелени   Одвикнување од пелени - Page 9 Empty18.05.09 12:25

Јас после одмор ќе почнам, таман на одмор ќе шета гол. Само ептен ме мачи како ќе мочка Петар на шоља? Ако седне ќе истушира се пред себе, за стоење шољата е висока, а не сакам да го учам да се качува на столче...можам да замислам што се ќе направи.

Помош...дајте некој совет како се учат машките деца без памперс?
Вратете се на почетокот Go down
Violeta13
Почетник
Почетник
Violeta13


Female
Број на мислења : 35
Age : 42
Локација : Pehcevo
Расположение : ponaspiena
Поени : 27481
Registration date : 2009-05-10

Одвикнување од пелени - Page 9 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Одвикнување од пелени   Одвикнување од пелени - Page 9 Empty18.05.09 12:37

emilija eve ti go moeto iskustvo. Koga Momir imase 2,5 godini eden prilicno debel rodnina ni dojde na gosti i murece deka golata deca kako nego sto porasnale a uste nosat peleni. Detevo se podzamisli malku i utriti ne mi dade da mu stavam pelena. Prvata nedela se slucuvase i da se pomocka koga ke se zaigra ama mnogu brzo se navikna. Prvo mockase na noksir a posle mu kupiv od tie detskite kapacinja za na solja. Sega e 3 godini bez eden mesec i sam si go mesti kapakot kapakot simnuva gaki i moca i kaka na solja. Nauci go samo da si go drzi kurleto koga moca sedejki i nema da imate problem.
Вратете се на почетокот Go down
IGI
Прваче
Прваче
IGI


Female
Број на мислења : 121
Age : 45
Локација : Skopje
Расположение : in good mood
Поени : 27707
Registration date : 2009-04-09

Одвикнување од пелени - Page 9 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Одвикнување од пелени   Одвикнување од пелени - Page 9 Empty18.05.09 12:59

sneze напиша:
Ej женски сега и ние ќе почнеме со одвикнување , па да ве прашам нешто. КАко да ми каже дека му се кака или мочка кога не збори сеуште, ?
и уште едно прашање- кој број те како да му одберам големина на гакички?
И од каде да му купам?
јас му купувам од Винка.Супер се а не се скапи,мислам околу150 беа маичка и гаќички.
Ај па кажете како напредувате.
Good luck!
Вратете се на почетокот Go down
Pipolino
Полуматурант
Полуматурант
Pipolino


Female
Број на мислења : 1432
Age : 46
Локација : Skopje
Расположение : se gura nekako
Поени : 28759
Registration date : 2009-02-01

Одвикнување од пелени - Page 9 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Одвикнување од пелени   Одвикнување од пелени - Page 9 Empty18.05.09 13:16

filip na 2 god i tri meseci pocna da zbori i toa koko od puska pred toa ni mama ni tato nisto , sega ima 5 god

a za kakanje samo sto prozbore mu soblekov pelenite i za eden mesec se naucivme da kazuvame koga mu se mocka i kaka
Вратете се на почетокот Go down
silvana
Прваче
Прваче
avatar


Female
Број на мислења : 196
Age : 45
Локација : tuka blizu
Поени : 27931
Registration date : 2009-03-07

Одвикнување од пелени - Page 9 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Одвикнување од пелени   Одвикнување од пелени - Page 9 Empty18.05.09 15:15

sneze напиша:
Ej женски сега и ние ќе почнеме со одвикнување , па да ве прашам нешто. КАко да ми каже дека му се кака или мочка кога не збори сеуште, ?

Na Youtube gledav klipce kako 13 mesecno devojce, sto ne zbori i dava znak so raceto na majka si za mockanje i taa go stava na noksirce. Nauci go ti sam da odi na noksirceto i da se soblekuva nemora da ti kazuva.
Kerka mi zbori ko naviena i simnav klipcinja so deca na noksircinja i gi ima nauceno na pamet gi raskazuva, a da kaze nikako, ama koga si e vo dobro raspolozenie sama si gi simnuva gakite i si sednuva na noksirceto i mocka i na kraj mi pokazuva za da se raduvam i da skokam i da i vikam bravo.
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Одвикнување од пелени - Page 9 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Одвикнување од пелени   Одвикнување од пелени - Page 9 Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Одвикнување од пелени
Вратете се на почетокот 
Страна 9 of 17Отиди на страна : Previous  1 ... 6 ... 8, 9, 10 ... 13 ... 17  Next
 Similar topics
-

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Семејство :: Деца-
Отиди до: