Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Првиот македонски семееен форум
 
HomeHome  Регистрирајте сеРегистрирајте се  Влез  
Portal
Родители и деца
Влез
Член:
Лозинка:
Логирај ме автоматски на секоја моја посета: 
:: Си ја заворавив лозинката!
Мај 2024
ПонВтоСреЧетПетСабНед
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
CalendarCalendar
Барај
 
 

Display results as :
 

 


Rechercher Advanced Search

 

 Свински грип !!

Go down 
+91
elkicka
macush
mami29
zence
Freya
IGI
emma2607
milena p
Mila87
ariel
mamacaci
Diana
saligrem
Misticia
smisjana
sneze
sani-sandra
mamicka
sonja colakova
D-r Lidija Pazdrijan
DijanaP
Emilija
monabombona
mamamim
Simona's mom
Dara
mirecv
anusska
Big Sister
DraganaNik
Tivona
Anika
avanturistka
Majsi
Sandra
Janicka
bubamara***
butterfly
babysara
nnatasa
Megi
emi-nina
beti.liz
Pravnicka28
delfin76
Tifani
Annabel
Dzena
Monika
mamaAnita
Rocka
Mama Ane
BILE-ENA
baby24
Anuska1981
makresanska
PaceStojanovska
Janaxxxx
Sandra_Anja
lida
vecki
bibic
bubamara
Damjana
Ilince
Vesnicka
Ostoun
kirjana
Emi
Ves
Pipolino
moni2007
nata
biljanag
mama X
yarre
ZeleniCka
jasmina,mina
redsonja
Mama Vase
Lemate
kiki-riki
Juni08_Andrea
Sanja_Ivana
mama
kalinche70
rainbow
Sister
Zvezdicka
MamaMaja
M A M I
95 posters
Отиди на страна : Previous  1 ... 19 ... 35, 36, 37  Next
АвторПорака
jasmina,mina
Бруцош
Бруцош
avatar


Female
Број на мислења : 2244
Age : 45
Локација : skopje
Расположение : kako vremeto :-))
Поени : 30089
Registration date : 2008-07-29

Свински грип !! - Page 36 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Свински грип !!   Свински грип !! - Page 36 Empty17.12.09 0:58

колку сакаме можеме да се нагаѓаме ама од моево опкружување доста луѓе ја примија вакцината и сите се фала богу ок!бар сега за сега,и нека остане така,дај боже
Вратете се на почетокот Go down
MamaMaja
Полуматурант
Полуматурант
MamaMaja


Female
Број на мислења : 1124
Age : 50
Локација : Скопје
Расположение : Детективско!
Поени : 28399
Registration date : 2009-01-27

Свински грип !! - Page 36 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Свински грип !!   Свински грип !! - Page 36 Empty17.12.09 1:05

jasmina,mina напиша:
прееска се слушнав со пријателката која има проблем со тироидната жлезда и на која матичната докторка и рече задолжително да се вакцинира!Се вакцинирала со Baxter vakcinata пред три дена и се чувствува добро!

Nikade nikoj ne ja naveduva tiroidnata zlezda kako pricina za vakciniranje.
Maticnata verojatno pri spomen na hronicna bolest, reagirala taka.

Samo ako ima nesto poveke od obicna hipo ili hiper tiroza, togas toa moze da e pricina.

Majsi напиша:
E ajde nekoj neka mi objasni nesto mene ne mi e jasno Свински грип !! - Page 36 Icon_scratch
Ovie do sega sto primile od vakcinata Baxter neli im treba revakcina taka......arno ama od taa vakcina nema poveke sega mozat da se vakciniraat so drugava ili samo so istata sto ja primile predhodno?
Ja sum laik za ova ama mene nekako mi e logicno da se revakciniraat so istata vakcina taka barem bi trebalo ili gresam???????

Bas taka, logikata ti e tocna.


BILE-ENA напиша:
Pa vidi MamaMaja,jas im stavam kruna i sum im blagodarna do nebo.E sega kakvo e rakovodstvoto toa e drugo.Jas im veruvam.A za zenata boze moj i vo amerika da bese ke go dobiese toj sindrom.Nikoj ne garantira nikade deka nema da dobie nekoi nus pojavi negativni.Toa se osnesuva za site vakcini i sekade.
Mnogu mi e cudno,ako e taka se skepticno aj da ne se vozime vo avtomobil,pogolema e verojatnosta da doziveeme soobrakajka.
Mislam,daj.Ako nemame dovoerba zs odime na doktor.Ke si sedime doma i ke se nadevame deka ke ni pomine.
Jas imam doverba vo lekarite i vo vakcinata

Abe sega se e rabota na aspekt.
Dedo mi im stavase kruna i na prodavckite od Zito luks.
Toj sindrom na kuti on/ona znae sto raboti kaj mene ne pali.

Smetam deka mnogu nasi doktori, da ne recam 99% posleden pat otvorile
nekoja medicinska kniga 1903, a otkako zavrsile fakultet ni vesnici ne citaat.

Ama sekoj so svoj aspekt.
Вратете се на почетокот Go down
http://www.mmm.com.mk
Majsi
Прваче
Прваче
Majsi


Female
Број на мислења : 276
Age : 53
Локација : Skopje
Расположение : OK
Поени : 26974
Registration date : 2009-09-18

Свински грип !! - Page 36 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Свински грип !!   Свински грип !! - Page 36 Empty17.12.09 1:17

Pa dobro togas lugevo sto ke pravat za revakcina nema poveke od Baxter vakcinata.....ke im butaat od drugava ili ke gi lazat deka ne treba da primaat so obrazlozenie deka demek SZO sega reklo taka Свински грип !! - Page 36 94333
Вратете се на почетокот Go down
BILE-ENA
Прваче
Прваче
BILE-ENA


Female
Број на мислења : 395
Age : 52
Локација : skopje
Поени : 28447
Registration date : 2008-11-20

Свински грип !! - Page 36 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Свински грип !!   Свински грип !! - Page 36 Empty17.12.09 1:20

Ne se slozuvam so tebe MamaMaja.Sega poznavam nad 10 doktori sto sekojdnevno koristat literatura.Jas tuka ke ja prekinam ovaa diskusija bidejki odi vo nekoj pravec sto mislam deka ne e ok.
Sekoj si ima pravo na svoe mislenje i si go tera po svoe.
Kaj mene nema nikakov sindrom na kkutenje,naprotiv.Vo moojata struka jas sum taa sto znae i odlucuva a ne nekoj autsajder,taka i so lekarite i so mene.
Вратете се на почетокот Go down
bubamara
Полуматурант
Полуматурант
bubamara


Female
Број на мислења : 759
Age : 43
Локација : Skopje
Расположение : Ја сакам мојата сончка!
Поени : 29613
Registration date : 2008-06-02

Свински грип !! - Page 36 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Свински грип !!   Свински грип !! - Page 36 Empty17.12.09 1:25

Majsi напиша:
Pa dobro togas lugevo sto ke pravat za revakcina nema poveke od Baxter vakcinata.....ke im butaat od drugava ili ke gi lazat deka ne treba da primaat so obrazlozenie deka demek SZO sega reklo taka Свински грип !! - Page 36 94333
Се надевам дека нема да се дрзнат да биде вакво сценариото. Како и да е, мене ми е многу жал што грото од постарите луѓе, едноставно не се ни упатени во целава проблематика, и како ќе им кажат, така ќе си прават. До сега ни еден новинар, барем јас коклу што гледав, не се дрзна да направи една фина приказна за вакцините, која од кој производител е, која е за алергични, која не, колку дози, зошто баш таа, која е подобра, кај која се јавиле нус појави низ светот..а бе ништо. Само ќе начнат некоја тема колку да ги запалат луѓево, и толку, све недоречено останува.
Вратете се на почетокот Go down
Mama Vase
Полуматурант
Полуматурант
Mama Vase


Female
Број на мислења : 1437
Age : 47
Локација : Skopje,MK
Поени : 28919
Registration date : 2009-03-17

Свински грип !! - Page 36 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Свински грип !!   Свински грип !! - Page 36 Empty17.12.09 1:29

ma sigurno im ja cuvaat vtorata doza.se pravat spisoci i sekoj si ima kartonce.ne mi se veruva deka ke gi ostavat taka.taman rabota.ako ne ja primat vtorata doza,dzabe se bockale.a druga ne smeat da primat.
valjda???
Вратете се на почетокот Go down
Majsi
Прваче
Прваче
Majsi


Female
Број на мислења : 276
Age : 53
Локација : Skopje
Расположение : OK
Поени : 26974
Registration date : 2009-09-18

Свински грип !! - Page 36 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Свински грип !!   Свински грип !! - Page 36 Empty17.12.09 1:30

Pa sto ke pravat drugo ili taka ili ke si kutat ......ni luk jal ni luk mirisal.....epa toa e toa kaj nas sto ke ni butnat toa ke zememe.
Mesto ako veke resile da naracuvaat vakcini da bidat od istata firma barem tolku kolku ke treba za revakcina a ne vaka...daj sto das rabotava.
Greota za site tie sto se ispobockaa so Baxter i sega da nema revakcina se ke bide djabe......
Вратете се на почетокот Go down
jasmina,mina
Бруцош
Бруцош
avatar


Female
Број на мислења : 2244
Age : 45
Локација : skopje
Расположение : kako vremeto :-))
Поени : 30089
Registration date : 2008-07-29

Свински грип !! - Page 36 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Свински грип !!   Свински грип !! - Page 36 Empty17.12.09 1:32

Mama Vase напиша:
ma sigurno im ja cuvaat vtorata doza.se pravat spisoci i sekoj si ima kartonce.ne mi se veruva deka ke gi ostavat taka.taman rabota.ako ne ja primat vtorata doza,dzabe se bockale.a druga ne smeat da primat.
valjda???
Da Vase mi kaza prijatelkata deka vtorata doza im e obezbedena,im se cuva!Pa i jasno se kaza deka Baxter vakcini nema bidejki se cuvaat za site sto primile edna doza!
Вратете се на почетокот Go down
Majsi
Прваче
Прваче
Majsi


Female
Број на мислења : 276
Age : 53
Локација : Skopje
Расположение : OK
Поени : 26974
Registration date : 2009-09-18

Свински грип !! - Page 36 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Свински грип !!   Свински грип !! - Page 36 Empty17.12.09 1:34

Mama Vase напиша:
ma sigurno im ja cuvaat vtorata doza.se pravat spisoci i sekoj si ima kartonce.ne mi se veruva deka ke gi ostavat taka.taman rabota.ako ne ja primat vtorata doza,dzabe se bockale.a druga ne smeat da primat.
valjda???

Pa ne veruvam deka cuvaat zosto ubavo rekoa na TV deka site 20.000 vakcini se potroseni Свински грип !! - Page 36 557124
Jas ke kazam daj boze da im cuvaat zosto lugevo se ispobockaa za djabe.Ili sega ke im butnat od drugite vakcini demek istata im ja stavaat....znaete zosto vakvi scenarija mi se motaat po glava zosto tuka kaj nas ama nisto bas nisto ne me cudi............
Вратете се на почетокот Go down
jasmina,mina
Бруцош
Бруцош
avatar


Female
Број на мислења : 2244
Age : 45
Локација : skopje
Расположение : kako vremeto :-))
Поени : 30089
Registration date : 2008-07-29

Свински грип !! - Page 36 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Свински грип !!   Свински грип !! - Page 36 Empty17.12.09 1:36

Мајси јас јасно слушнав во медиум дека за сите што примиле една доза се чува и втора!
Вратете се на почетокот Go down
Majsi
Прваче
Прваче
Majsi


Female
Број на мислења : 276
Age : 53
Локација : Skopje
Расположение : OK
Поени : 26974
Registration date : 2009-09-18

Свински грип !! - Page 36 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Свински грип !!   Свински грип !! - Page 36 Empty17.12.09 1:38

jasmina,mina напиша:
Мајси јас јасно слушнав во медиум дека за сите што примиле една доза се чува и втора!

Daj boze da e taka........
Вратете се на почетокот Go down
anusska
Почетник
Почетник
anusska


Female
Број на мислења : 75
Age : 53
Локација : Skopje
Поени : 26429
Registration date : 2009-11-30

Свински грип !! - Page 36 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Свински грип !!   Свински грип !! - Page 36 Empty17.12.09 9:11

bubamara напиша:
Majsi напиша:
Pa dobro togas lugevo sto ke pravat za revakcina nema poveke od Baxter vakcinata.....ke im butaat od drugava ili ke gi lazat deka ne treba da primaat so obrazlozenie deka demek SZO sega reklo taka Свински грип !! - Page 36 94333
Се надевам дека нема да се дрзнат да биде вакво сценариото. Како и да е, мене ми е многу жал што грото од постарите луѓе, едноставно не се ни упатени во целава проблематика, и како ќе им кажат, така ќе си прават. До сега ни еден новинар, барем јас коклу што гледав, не се дрзна да направи една фина приказна за вакцините, која од кој производител е, која е за алергични, која не, колку дози, зошто баш таа, која е подобра, кај која се јавиле нус појави низ светот..а бе ништо. Само ќе начнат некоја тема колку да ги запалат луѓево, и толку, све недоречено останува.

Ама дека се потребни 2 дози, јас само од новинарите чув. Дали е навистина така? СЗО цело време имаше дилеми околу бројот на дозите, а никогаш не беше
спомнат прозиводител во тој контекст, така што јас сватив дека се однесува на сите вакцини. На крај во Европа е дозволена една доза (барем така мислам),
освен за децата закои најверојатно се потребни 2 дози, а во САД мсилам дека се примаа по 2 дози?
Ова е се' нешто што имам потчитнувано, ама не сум сигурна. Немам баш нерви да истражувам...

Во контекст на ова, на нешто што најбрзо налетав е следново:

http://www.telegraph.co.uk/health/swine-flu/6174941/Swine-flu-one-dose-of-vaccine-may-be-enough.html
Вратете се на почетокот Go down
Ostoun
Прваче
Прваче
Ostoun


Female
Број на мислења : 284
Age : 46
Локација : tetovo
Поени : 26940
Registration date : 2009-09-12

Свински грип !! - Page 36 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Свински грип !!   Свински грип !! - Page 36 Empty17.12.09 10:50

Da jasno kazaa deka se cuva i vtora doza za site zatoa tolku brzo se potrosija
Вратете се на почетокот Go down
Sanja_Ivana
Полуматурант
Полуматурант
Sanja_Ivana


Female
Број на мислења : 962
Age : 40
Локација : Skopje
Расположение : Onaka
Поени : 29598
Registration date : 2008-05-09

Свински грип !! - Page 36 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Свински грип !!   Свински грип !! - Page 36 Empty17.12.09 11:10

Specijalisti veke nema, imalo porano, a tie ili pocinale ili se vo penzija.
Kakvi specijalisti se tie, koga na kontrola (lezevme vo bolnica) so temperatura 39, vikaat neznaeme stoi e, pa od sto sega vaka??? Bese petok, i uste mi vikaat majka cuvaj ja vaka do ponedelnik, pa donesija pak. Da ja cuvam so temperatura 39 do ponedelnik???? Ova specijalist da go kaze e smesno, za zal bea 4 specijalisti i site se slozija na toa.

Inaku i jas slusnav na vesti deka za site sto se vakcinirale, cuvaat 2 doza. A ste primetile deka veke ne kazuvaat za vakcinite vo svetot dali umrel nekoj?? Sto naednas prestanaa da umiraat lugeto od vakcinite, a prethodno na sekoj vtor den se kazuvase po nekoj takov slucaj. Smile))
Вратете се на почетокот Go down
redsonja
Прваче
Прваче
redsonja


Female
Број на мислења : 154
Age : 48
Локација : skopje
Расположение : ljubovno
Поени : 27335
Registration date : 2009-06-22

Свински грип !! - Page 36 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Свински грип !!   Свински грип !! - Page 36 Empty17.12.09 12:07

Чуваат од бакстер за втора доза. Тоа го кажуваат официјалните бројки. Досега се вакцинирани околу 15.000 граѓани. Имавме 25.000 дози на вакцини, 20.000 од бакстер и 5.000 од новартис. Значи, потрошени се 5.000 еднодозни од новартис и 10.000 дводозни од бакстер, вкупно 15.000. Останатите 10.000 дози се чуваат за ревакцинацијата.
Вратете се на почетокот Go down
nnatasa
Полуматурант
Полуматурант
nnatasa


Female
Број на мислења : 1260
Age : 53
Локација : seuste vo skopje.... 96, 95, 94....
Расположение : top...
Поени : 29178
Registration date : 2009-01-14

Свински грип !! - Page 36 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Свински грип !!   Свински грип !! - Page 36 Empty17.12.09 12:29

E vaka sega, informiram deka oficijalno ovoj forum ne go citam veke.
Si napraviv tinkturata so zalfija i bobinki od smreka - pijam, trujam na luk i od zelka vo razlicni varijanti crevava mi se aktivni do besves! kupiv eden ton votamini od swanson i butam se sto ke mi kazat deka e zdravo. Koza na racete ne mi ostana or raznorazni dezificienti sapuni i detergenti...

Nekni na vakcina koga odev, od pusti stres edna ke ja otepav, ke kazam deka si dozvoliv mnogu burno da reagiram /ne kazuvam sto napraviv deka mi e sram/ i toa so dete vo race, na sto ne sum ponosna prirodno, Se poradi stres. nitu svinski nitu kozji nitu nikakov grip ni na televizija ni na internet ne me zanima,

Ako ima uste nekoj kako mene, /vaka voznemiren po povod gripot/ neko go stori istoto sto i jas.
Вратете се на почетокот Go down
jasmina,mina
Бруцош
Бруцош
avatar


Female
Број на мислења : 2244
Age : 45
Локација : skopje
Расположение : kako vremeto :-))
Поени : 30089
Registration date : 2008-07-29

Свински грип !! - Page 36 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Свински грип !!   Свински грип !! - Page 36 Empty17.12.09 12:54

nnatasa напиша:
E vaka sega, informiram deka oficijalno ovoj forum ne go citam veke.
Si napraviv tinkturata so zalfija i bobinki od smreka - pijam, trujam na luk i od zelka vo razlicni varijanti crevava mi se aktivni do besves! kupiv eden ton votamini od swanson i butam se sto ke mi kazat deka e zdravo. Koza na racete ne mi ostana or raznorazni dezificienti sapuni i detergenti...

Nekni na vakcina koga odev, od pusti stres edna ke ja otepav, ke kazam deka si dozvoliv mnogu burno da reagiram /ne kazuvam sto napraviv deka mi e sram/ i toa so dete vo race, na sto ne sum ponosna prirodno, Se poradi stres. nitu svinski nitu kozji nitu nikakov grip ni na televizija ni na internet ne me zanima,

Ako ima uste nekoj kako mene, /vaka voznemiren po povod gripot/ neko go stori istoto sto i jas.
nema da go citas forumot?????da ne mislis temata? flower
Вратете се на почетокот Go down
beti.liz
Полуматурант
Полуматурант
beti.liz


Female
Број на мислења : 842
Age : 49
Локација : Skopje
Расположение : se trudam da e ok
Поени : 27846
Registration date : 2009-05-20

Свински грип !! - Page 36 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Свински грип !!   Свински грип !! - Page 36 Empty17.12.09 13:13

nnatasa напиша:
E vaka sega, informiram deka oficijalno ovoj forum ne go citam veke.
Si napraviv tinkturata so zalfija i bobinki od smreka - pijam, trujam na luk i od zelka vo razlicni varijanti crevava mi se aktivni do besves! kupiv eden ton votamini od swanson i butam se sto ke mi kazat deka e zdravo. Koza na racete ne mi ostana or raznorazni dezificienti sapuni i detergenti...

Nekni na vakcina koga odev, od pusti stres edna ke ja otepav, ke kazam deka si dozvoliv mnogu burno da reagiram /ne kazuvam sto napraviv deka mi e sram/ i toa so dete vo race, na sto ne sum ponosna prirodno, Se poradi stres. nitu svinski nitu kozji nitu nikakov grip ni na televizija ni na internet ne me zanima,

Ako ima uste nekoj kako mene, /vaka voznemiren po povod gripot/ neko go stori istoto sto i jas.
kaj gi najde bobinkite od smreka Natke,za da ti se pridruzam i jas hihi
Вратете се на почетокот Go down
nata
Полуматурант
Полуматурант
nata


Female
Број на мислења : 517
Age : 51
Локација : makedonija
Поени : 27765
Registration date : 2009-05-15

Свински грип !! - Page 36 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Свински грип !!   Свински грип !! - Page 36 Empty17.12.09 13:18

леле наташа крај си а, не само С.Г. другите онака пропратни стресови во животот ги забораваме некој може нема ама јас богами имам и да ви позајмам ако сакате незнам стварно како функционирам и замислете машки се издржувам, ама кога ќе се треснам треснато ќе биде Свински грип !! - Page 36 Icon_flower
Вратете се на почетокот Go down
moni2007
Почетник
Почетник
avatar


Female
Број на мислења : 81
Age : 49
Локација : Skopje
Поени : 27856
Registration date : 2009-02-16

Свински грип !! - Page 36 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Свински грип !!   Свински грип !! - Page 36 Empty17.12.09 13:21

Majsi напиша:
Pa sto ke pravat drugo ili taka ili ke si kutat ......ni luk jal ni luk mirisal.....epa toa e toa kaj nas sto ke ni butnat toa ke zememe.
Mesto ako veke resile da naracuvaat vakcini da bidat od istata firma barem tolku kolku ke treba za revakcina a ne vaka...daj sto das rabotava.
Greota za site tie sto se ispobockaa so Baxter i sega da nema revakcina se ke bide djabe......


Ima za revakcina, kazaa deka gi trgnale vednas za site vtorite dozi i ke im gi stavat posle eden mesec. Ne sirete dezinformacii koga veke ve interesira slusajte ubavo.
Вратете се на почетокот Go down
MamaMaja
Полуматурант
Полуматурант
MamaMaja


Female
Број на мислења : 1124
Age : 50
Локација : Скопје
Расположение : Детективско!
Поени : 28399
Registration date : 2009-01-27

Свински грип !! - Page 36 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Свински грип !!   Свински грип !! - Page 36 Empty17.12.09 13:53

moni2007 напиша:
Majsi напиша:
Pa sto ke pravat drugo ili taka ili ke si kutat ......ni luk jal ni luk mirisal.....epa toa e toa kaj nas sto ke ni butnat toa ke zememe.
Mesto ako veke resile da naracuvaat vakcini da bidat od istata firma barem tolku kolku ke treba za revakcina a ne vaka...daj sto das rabotava.
Greota za site tie sto se ispobockaa so Baxter i sega da nema revakcina se ke bide djabe......


Ima za revakcina, kazaa deka gi trgnale vednas za site vtorite dozi i ke im gi stavat posle eden mesec. Ne sirete dezinformacii koga veke ve interesira slusajte ubavo.

Ajde molim te Maja ne zboruvaj kako da ke im bide prv pat da zaebat nesto.
Deka oni kazale taka, pa toa navistina ke bide taka?
Ahaaaa, ofkors!

Ako ne bide deka pola od tie dozi sto "kao" gi cuvaat ne otidat kaj rodnini i prijateli na cistackite, sestrite, doktorite...
Вратете се на почетокот Go down
http://www.mmm.com.mk
nnatasa
Полуматурант
Полуматурант
nnatasa


Female
Број на мислења : 1260
Age : 53
Локација : seuste vo skopje.... 96, 95, 94....
Расположение : top...
Поени : 29178
Registration date : 2009-01-14

Свински грип !! - Page 36 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Свински грип !!   Свински грип !! - Page 36 Empty17.12.09 14:27

beti.liz напиша:
nnatasa напиша:

Ako ima uste nekoj kako mene, /vaka voznemiren po povod gripot/ neko go stori istoto sto i jas.
kaj gi najde bobinkite od smreka Natke,za da ti se pridruzam i jas hihi

nA vlez na zelen pazar, koga vleguvas od stranata na sobranie. Ima na sam vlez, eden covek so brada sto prodava milijarda zxarzavati od toj tip... mislam covekov e zakon, you just name it... odma ti naogja po kesinjata...
Вратете се на почетокот Go down
Majsi
Прваче
Прваче
Majsi


Female
Број на мислења : 276
Age : 53
Локација : Skopje
Расположение : OK
Поени : 26974
Registration date : 2009-09-18

Свински грип !! - Page 36 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Свински грип !!   Свински грип !! - Page 36 Empty17.12.09 14:47

moni2007 напиша:
Majsi напиша:
Pa sto ke pravat drugo ili taka ili ke si kutat ......ni luk jal ni luk mirisal.....epa toa e toa kaj nas sto ke ni butnat toa ke zememe.
Mesto ako veke resile da naracuvaat vakcini da bidat od istata firma barem tolku kolku ke treba za revakcina a ne vaka...daj sto das rabotava.
Greota za site tie sto se ispobockaa so Baxter i sega da nema revakcina se ke bide djabe......


Ima za revakcina, kazaa deka gi trgnale vednas za site vtorite dozi i ke im gi stavat posle eden mesec. Ne sirete dezinformacii koga veke ve interesira slusajte ubavo.

Znaci ne se siri dezinformacija tuku ne mi bese jasno pa samo prasav a posle toa komentirav "AKO"gi potrosile a ne deka gi potrosile.Znaci ako gi procitas ubavo predhodnite postovi ke znaes voopsto za sto se pisuva.
Taka da sluhot mnogu ubavo me sluzi megutoa toj delv od vestite kade sto go kazale toa sum go propustila........
A i nisto novo ke bide i da nema.......starie a i neinformiranite mnogu gledaat so sto ke gi revakciniraat Свински грип !! - Page 36 Icon_neutral
Вратете се на почетокот Go down
moni2007
Почетник
Почетник
avatar


Female
Број на мислења : 81
Age : 49
Локација : Skopje
Поени : 27856
Registration date : 2009-02-16

Свински грип !! - Page 36 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Свински грип !!   Свински грип !! - Page 36 Empty17.12.09 15:05

MamaMaja напиша:
Ajde molim te Maja ne zboruvaj kako da ke im bide prv pat da zaebat nesto.
Deka oni kazale taka, pa toa navistina ke bide taka?
Ahaaaa, ofkors!

Ako ne bide deka pola od tie dozi sto "kao" gi cuvaat ne otidat kaj rodnini i prijateli na cistackite, sestrite, doktorite...

Tuka priznavam deka si vo pravo, ama mene mi se cini barem sto se odnesuva na delot so vakciniranjeto deka ne se tolku neodgovorni. Jes da kasnea so revakcinata na decata so HiB :( poslednata doza. Nego ovie novive vakcini sto gi dobile zasto bas od Glaxo ?
Neli tie gi povlekoa zaradi moznosta od reakcii :(
Вратете се на почетокот Go down
MamaMaja
Полуматурант
Полуматурант
MamaMaja


Female
Број на мислења : 1124
Age : 50
Локација : Скопје
Расположение : Детективско!
Поени : 28399
Registration date : 2009-01-27

Свински грип !! - Page 36 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Свински грип !!   Свински грип !! - Page 36 Empty17.12.09 17:46

moni2007 напиша:
Tuka priznavam deka si vo pravo, ama mene mi se cini barem sto se odnesuva na delot so vakciniranjeto deka ne se tolku neodgovorni. Jes da kasnea so revakcinata na decata so HiB :( poslednata doza. Nego ovie novive vakcini sto gi dobile zasto bas od Glaxo ?
Neli tie gi povlekoa zaradi moznosta od reakcii :(

Kasnea, a?
Teraat da se vakciniraat devojcinjata so sila od HPV?
Aj ne mi otvaraj usta ziti se, ne znam veke ova drzava dali nesto ima vo toa glavite na vlasta.

A sto se odnesuva do Glaxo, pa tie gi neke nikoj, ke gi zememe nie, cista matamatika.
Holadngjanite gi nekat, tuka se glupi Makedonci, daj sta das!
Mada za narodov nas...
Kakov narod takva vlast... Свински грип !! - Page 36 830300
Вратете се на почетокот Go down
http://www.mmm.com.mk
Sponsored content





Свински грип !! - Page 36 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Свински грип !!   Свински грип !! - Page 36 Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Свински грип !!
Вратете се на почетокот 
Страна 36 of 37Отиди на страна : Previous  1 ... 19 ... 35, 36, 37  Next
 Similar topics
-

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Семејство :: Здравје :: Здравје на деца-
Отиди до: