Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Првиот македонски семееен форум
 
HomeHome  Регистрирајте сеРегистрирајте се  Влез  
Portal
Родители и деца
Влез
Член:
Лозинка:
Логирај ме автоматски на секоја моја посета: 
:: Си ја заворавив лозинката!
Мај 2024
ПонВтоСреЧетПетСабНед
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
CalendarCalendar
Барај
 
 

Display results as :
 

 


Rechercher Advanced Search

 

 Свински грип !!

Go down 
+91
elkicka
macush
mami29
zence
Freya
IGI
emma2607
milena p
Mila87
ariel
mamacaci
Diana
saligrem
Misticia
smisjana
sneze
sani-sandra
mamicka
sonja colakova
D-r Lidija Pazdrijan
DijanaP
Emilija
monabombona
mamamim
Simona's mom
Dara
mirecv
anusska
Big Sister
DraganaNik
Tivona
Anika
avanturistka
Majsi
Sandra
Janicka
bubamara***
butterfly
babysara
nnatasa
Megi
emi-nina
beti.liz
Pravnicka28
delfin76
Tifani
Annabel
Dzena
Monika
mamaAnita
Rocka
Mama Ane
BILE-ENA
baby24
Anuska1981
makresanska
PaceStojanovska
Janaxxxx
Sandra_Anja
lida
vecki
bibic
bubamara
Damjana
Ilince
Vesnicka
Ostoun
kirjana
Emi
Ves
Pipolino
moni2007
nata
biljanag
mama X
yarre
ZeleniCka
jasmina,mina
redsonja
Mama Vase
Lemate
kiki-riki
Juni08_Andrea
Sanja_Ivana
mama
kalinche70
rainbow
Sister
Zvezdicka
MamaMaja
M A M I
95 posters
Отиди на страна : Previous  1 ... 11 ... 18, 19, 20 ... 28 ... 37  Next
АвторПорака
Majsi
Прваче
Прваче
Majsi


Female
Број на мислења : 276
Age : 53
Локација : Skopje
Расположение : OK
Поени : 27039
Registration date : 2009-09-18

Свински грип !! - Page 19 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Свински грип !!   Свински грип !! - Page 19 Empty08.12.09 23:10

Mama Vase напиша:
kako so statiska stoime?mislam na vecerasnava emisija.kazaa li nesto interesno ili se po staro?

Kazaa Mama Vase eden kup bla bla bla bla bla bla bla................
Pa ova ako bese debata jas iskrena da bidam ke se prijavam za Mis i toa ni manje ni vise nego na svetski izbor Свински грип !! - Page 19 950345
Вратете се на почетокот Go down
jasmina,mina
Бруцош
Бруцош
avatar


Female
Број на мислења : 2244
Age : 45
Локација : skopje
Расположение : kako vremeto :-))
Поени : 30154
Registration date : 2008-07-29

Свински грип !! - Page 19 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Свински грип !!   Свински грип !! - Page 19 Empty08.12.09 23:26

да ви кажам искрено ќе гледам периодов како ќе се движат работите па и размислувам за вакцината,не ја исклучувам можноста да ја примиме,секако не сите наеднаш,прво ние,јас и мм потоа ако педијатарот матичен ни даде зелено светло и децата(што се сомневам ама ај да се надеваме дека вакцините ќе се покажат ок)!Има ли нус појави кај овие 700 луѓе кои ја примија или не досега?има ли некој информација??


Последната промена е направена од jasmina,mina на 08.12.09 23:38. Мислењето е променето 2 пати.
Вратете се на почетокот Go down
bubamara
Полуматурант
Полуматурант
bubamara


Female
Број на мислења : 759
Age : 43
Локација : Skopje
Расположение : Ја сакам мојата сончка!
Поени : 29678
Registration date : 2008-06-02

Свински грип !! - Page 19 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Свински грип !!   Свински грип !! - Page 19 Empty08.12.09 23:36

Јас не ја гледав емисијата пошто ни дојдоа гости, а планирав, ама мене веќе ми е преку глава од дебатирање, ме интересираат конкретни информации, како и зошто луѓето умираат и све млади..Дали е до кадарот на нашите доктори, дали е до нашава држава кај што ништо не штима и реално каде се тука докторите криви ако немаат опрема со која можат да ги држат во живот луѓето..јас и не верувам дека сите доктори отишле со извинение у ку..ац и дека не сакаат да помогнат на пациентите. Сум видела сешто, ама колку и да ни е скапано здравството, сум видела доктори од мајка родени и спремни секогаш да помогнат, и фала му на Господ сум имала и к'смет на такви претежно да налетувам..За вакциниве веќе секакви приказни се испреплетоа..здравје, да се заштитиме некако оваа година, па до наредната вајда ќе бидат подобри, па ако вирусов останува доминантен наредни три години, чаре ќе мора да се бара, вака не бива, јас не можам и другата година да не го носам детето ни во градинка, ни на родендени, и да седиме само дома. Веќе депресијата и нервозата ми ја приметуваат сите, а и ќерка ми се здиве, дословно..
Вратете се на почетокот Go down
Mama Vase
Полуматурант
Полуматурант
Mama Vase


Female
Број на мислења : 1437
Age : 47
Локација : Skopje,MK
Поени : 28984
Registration date : 2009-03-17

Свински грип !! - Page 19 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Свински грип !!   Свински грип !! - Page 19 Empty08.12.09 23:41

jas ja slusav emisijata,brkav rabota po doma a mm ja gledase.i vika pa zeno i ne e taka loso ova so vakcinite.ama koga slusas edna strana taka zvuci,idealno.da bese debata vo vistinska smisla na zborot ne ke razmisluvase bas taka,mu vikam jas.
a za nus pojavi nemalo.ama poveketo ne se javuvaat odma.ona so crvenilo i otok ne go zemam vo predvid.
Вратете се на почетокот Go down
MamaMaja
Полуматурант
Полуматурант
MamaMaja


Female
Број на мислења : 1124
Age : 50
Локација : Скопје
Расположение : Детективско!
Поени : 28464
Registration date : 2009-01-27

Свински грип !! - Page 19 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Свински грип !!   Свински грип !! - Page 19 Empty08.12.09 23:44

Videte ja Germanija:

http://www.b92.net/info/vesti/index.php?nav_id=396949&dd=08&mm=12&yyyy=2009
Вратете се на почетокот Go down
http://www.mmm.com.mk
kalinche70
Полуматурант
Полуматурант
avatar


Female
Број на мислења : 534
Age : 53
Локација : sk
Поени : 27234
Registration date : 2009-09-25

Свински грип !! - Page 19 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Свински грип !!   Свински грип !! - Page 19 Empty08.12.09 23:48

Нели од другата година и покрај тоа што ќе е доминантен овој вирус ќе има активност како и сезонскиот ....или сум грешка,лажно си се надевам
Вратете се на почетокот Go down
BILE-ENA
Прваче
Прваче
BILE-ENA


Female
Број на мислења : 395
Age : 52
Локација : skopje
Поени : 28512
Registration date : 2008-11-20

Свински грип !! - Page 19 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Свински грип !!   Свински грип !! - Page 19 Empty09.12.09 0:06

Jas ja slusav emisijata na mtv1 i pred nekoj den reprizata na A2 i na mislenje sum deka mozebi jas i mm ke se vakcinirame.Ocekuvav poburna debata na A2 ama nemase za zal.Kolku sto razbrav vakcinata e dosta sigurna i kako i sekoja druga vakcina nosi nekakov rizik.Za zivata kazaa deka 50 godini se upotrebuva takov vid na ziva i nemalo nisto cudno.Jas resiv da im veruvam na doktorite.Duri i toj doktorot so nesaka sea da se vakcinira nekako ne me razubedi vo toa.Sepak se subspecijalisti i znaat nesto poveke za ova od obicen lekar ili laik kako mene
Вратете се на почетокот Go down
MamaMaja
Полуматурант
Полуматурант
MamaMaja


Female
Број на мислења : 1124
Age : 50
Локација : Скопје
Расположение : Детективско!
Поени : 28464
Registration date : 2009-01-27

Свински грип !! - Page 19 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Свински грип !!   Свински грип !! - Page 19 Empty09.12.09 0:10

BILE-ENA напиша:
Jas ja slusav emisijata na mtv1 i pred nekoj den reprizata na A2 i na mislenje sum deka mozebi jas i mm ke se vakcinirame.Ocekuvav poburna debata na A2 ama nemase za zal.Kolku sto razbrav vakcinata e dosta sigurna i kako i sekoja druga vakcina nosi nekakov rizik.Za zivata kazaa deka 50 godini se upotrebuva takov vid na ziva i nemalo nisto cudno.Jas resiv da im veruvam na doktorite.Duri i toj doktorot so nesaka sea da se vakcinira nekako ne me razubedi vo toa.Sepak se subspecijalisti i znaat nesto poveke za ova od obicen lekar ili laik kako mene

A kako toa mislis deka ke mozete da se vakcinirate?
Edinstveno ako ste vo kategorija hronicni bolni, sto ne mi se veruva...
Вратете се на почетокот Go down
http://www.mmm.com.mk
jasmina,mina
Бруцош
Бруцош
avatar


Female
Број на мислења : 2244
Age : 45
Локација : skopje
Расположение : kako vremeto :-))
Поени : 30154
Registration date : 2008-07-29

Свински грип !! - Page 19 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Свински грип !!   Свински грип !! - Page 19 Empty09.12.09 0:11

токму така БИЛЕ-ЕНА,многу ми оди паметот накај тоа да ја примиме вакцината!а впрочем и ретки се нус појавите,незнам како што зема замав вирусов повеќе корист ќе имаме од нив отколку штета,па и за вакцините против сезонскиот какви не дебати имаше порано па фала богу досега барем јас што ги познавам луѓето што ја примија се ок,вклучувајќи го и татко ми кој е со стент кој ја прими за сезонскиот а еве веќе размислува да ја прими и за с.г
Вратете се на почетокот Go down
jasmina,mina
Бруцош
Бруцош
avatar


Female
Број на мислења : 2244
Age : 45
Локација : skopje
Расположение : kako vremeto :-))
Поени : 30154
Registration date : 2008-07-29

Свински грип !! - Page 19 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Свински грип !!   Свински грип !! - Page 19 Empty09.12.09 0:15

Маја па и Бујар Османи и Костова не се во ризични групи па се вакцинираа,по цели денови се на состаноци,по канцеларии,дебати едино нивните колеги кои се директно изложени на ризик во контактот со болни ако им пренесат при состаноците што ги имаат flower
јас мислам дека ова со ризични групи не им ,,држи вода,,се гледа кои се во најризична група,младите луѓе на возраст од 25-40 години,тие како нас!А гледам никаде не не третираат во тие групи,погледнете повеќето што починаа се на 32,34,25,27,35 години Свински грип !! - Page 19 412106


Последната промена е направена од jasmina,mina на 09.12.09 0:26. Мислењето е променето 1 пати
Вратете се на почетокот Go down
BILE-ENA
Прваче
Прваче
BILE-ENA


Female
Број на мислења : 395
Age : 52
Локација : skopje
Поени : 28512
Registration date : 2008-11-20

Свински грип !! - Page 19 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Свински грип !!   Свински грип !! - Page 19 Empty09.12.09 0:23

Sega (deneska)kazaa deka na naredniot sostanok na krizniot stab ke predlozat sekoj koj saka da se vakcinira da moze da se vakcinira.
Kaj mene na rabota sekoja godina doaggaa medicinski lica i koj saka od kolegite se vakcinirase od sezonskiot.Inace i mojot tatko poveke godini se vakcinira od sezonski grip i nikogas do sega nemal nikakvi reakcii(falamu na boga).
A i jas resiv od narednata godina da se vakciniram protiv sezonski grip.Devojki veruvajte kade se ne vleguvam sluzbeno i so kakov svet ne se sretnuvam,jas bi trebalo so site mozni vakcini da se vakciniram
Вратете се на почетокот Go down
MamaMaja
Полуматурант
Полуматурант
MamaMaja


Female
Број на мислења : 1124
Age : 50
Локација : Скопје
Расположение : Детективско!
Поени : 28464
Registration date : 2009-01-27

Свински грип !! - Page 19 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Свински грип !!   Свински грип !! - Page 19 Empty09.12.09 0:26

BILE-ENA напиша:
Sega (deneska)kazaa deka na naredniot sostanok na krizniot stab ke predlozat sekoj koj saka da se vakcinira da moze da se vakcinira.
Kaj mene na rabota sekoja godina doaggaa medicinski lica i koj saka od kolegite se vakcinirase od sezonskiot.Inace i mojot tatko poveke godini se vakcinira od sezonski grip i nikogas do sega nemal nikakvi reakcii(falamu na boga).
A i jas resiv od narednata godina da se vakciniram protiv sezonski grip.Devojki veruvajte kade se ne vleguvam sluzbeno i so kakov svet ne se sretnuvam,jas bi trebalo so site mozni vakcini da se vakciniram

Za sezonski moze sekoj da si plati i da se vakcinira.
Nie site ovaa godina se vakciniravme, osven bebeto.

Prasuvam zasto u princip taka i treba da bide, koj saka da se vakcinira.
Вратете се на почетокот Go down
http://www.mmm.com.mk
Majsi
Прваче
Прваче
Majsi


Female
Број на мислења : 276
Age : 53
Локација : Skopje
Расположение : OK
Поени : 27039
Registration date : 2009-09-18

Свински грип !! - Page 19 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Свински грип !!   Свински грип !! - Page 19 Empty09.12.09 0:27

Se bi bilo ova OK ako se raboti samo za mene i za mm....i ja bi ja MOZDA primila vakcinata ama mene mi e najveke za deteto eeeee tuka e mislenjeto,plasenjeto sepak e dete vo prasanje.
Neznam sto da kazam veke............
Вратете се на почетокот Go down
bubamara
Полуматурант
Полуматурант
bubamara


Female
Број на мислења : 759
Age : 43
Локација : Skopje
Расположение : Ја сакам мојата сончка!
Поени : 29678
Registration date : 2008-06-02

Свински грип !! - Page 19 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Свински грип !!   Свински грип !! - Page 19 Empty09.12.09 0:48

Јасмина, а и дечињата ли ти е во план да ги вакцинираш?Јас имам пријатлка во Шведска, го вакцинираше малиот, колку Јана е, вика немал ама баш ништо после вакцината. Е сега не знам ни кои вакцини се кај нив во оптек. Ама работава е за долгорочните последици, мене тие ме плашат..за да дигне малку температура или да ја боли еден ден рачето, ќе се помирам, другово е страшно.
Вратете се на почетокот Go down
jasmina,mina
Бруцош
Бруцош
avatar


Female
Број на мислења : 2244
Age : 45
Локација : skopje
Расположение : kako vremeto :-))
Поени : 30154
Registration date : 2008-07-29

Свински грип !! - Page 19 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Свински грип !!   Свински грип !! - Page 19 Empty09.12.09 0:53

Маринче(бубамара)децата ми се најважни како и на тебе како и на секој родител!Како што пишав во целата ситуација нема ризични или неризични групи луѓе,сите се зафатени!Едното дете не ми е во ,,ризична,,група што мене не ме теши многу со оглед на ситуацијава!Само Господ и искрено паметот ми оди на тоа прво ние да ја примиме вакцината па потоа децава,само во консултација пак со докторката наша!Пак велам ќе видам,но не ја исклучувам можноста!
Вратете се на почетокот Go down
bubamara
Полуматурант
Полуматурант
bubamara


Female
Број на мислења : 759
Age : 43
Локација : Skopje
Расположение : Ја сакам мојата сончка!
Поени : 29678
Registration date : 2008-06-02

Свински грип !! - Page 19 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Свински грип !!   Свински грип !! - Page 19 Empty09.12.09 1:13

Да, се подразбира дека на сите ни се децата во прв план..и на тој што ќе ги вакцинира и на тој што нема да ги вакцинира, секој смета дека ја одбира правата опција за своето дете, ниту ќе осудам некого ниту смее да ми суди некој за мојот избор, па каков и да бил тој..секој си пресметува за себе кој ризик му е помал или поголем. Јас и горе кажав, оваа година можда не, ама наредната сериозно ќе размислам за вакцината, ако доминира во наредните години вирусов, пошто вака не се живее, во страв и во грч. Премногу фама се крена и за вирусот и за вакцината..

Јас и во контекст на Биле Ена, пошто рече дека сака со сопругот да се вакцинира, затоа и прашав дали зборуваш само за вас возрасните или и за децата.
ПС: Името ми е слично flower
Вратете се на почетокот Go down
nata
Полуматурант
Полуматурант
nata


Female
Број на мислења : 517
Age : 51
Локација : makedonija
Поени : 27830
Registration date : 2009-05-15

Свински грип !! - Page 19 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Свински грип !!   Свински грип !! - Page 19 Empty09.12.09 10:43

Од се ова што се случува доаѓаме до заклучок дека вирусот ги напаѓа лицата и децата со намален инунитет, ние возрасните имаме и појак природен имунитет, па пак кај некој од починатите кои биле сосема здрави предходно, дошло до комликации, прашањето ми е што да правиме со децава што се под 36 месеци тие секако уште немаат природен јак имунитет тоа сите го знаете Јасминче почнав сериозно да размислувам и јас за вакцината само многууу ми е страв зборам за вакцинација на Филип, а и мм вчера исто како на Мама Васе абе истите зборови ми вика после дебатната емисија абе вакцинава не е изгледа толку лоша, се испоплашивме последниве неколку дена со смртниве случаи пу,пу недај Боже скраја било. А најавиве за уште поголем напад на вирусов ме вади од памет, ај тие што барем еднаш само помислиле да го вакцинираат своето дете кажете ми што мислите од сегашнава временска дистанца без оглед на предходните муабети, размислувањата сепак се за да се менуваат ситуцијава не е да се држиме ко слеп за стап за една работа и крај. Ај да си помогнеме околу одлуките за вакцинација на нашите деца кои се во ризична група иако се тие многу инивидуални. Свински грип !! - Page 19 592735
Вратете се на почетокот Go down
kalinche70
Полуматурант
Полуматурант
avatar


Female
Број на мислења : 534
Age : 53
Локација : sk
Поени : 27234
Registration date : 2009-09-25

Свински грип !! - Page 19 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Свински грип !!   Свински грип !! - Page 19 Empty09.12.09 12:25

Da vi kazam neznam shto mi e pogolem rizik,da se vakciniram ili da zavrsham vo nervna klinika
Вратете се на почетокот Go down
Mama Vase
Полуматурант
Полуматурант
Mama Vase


Female
Број на мислења : 1437
Age : 47
Локација : Skopje,MK
Поени : 28984
Registration date : 2009-03-17

Свински грип !! - Page 19 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Свински грип !!   Свински грип !! - Page 19 Empty09.12.09 12:41

eve i jas si mislam onaka hipoteticki.ako dojde do toa deredze da vakciniram dete,nerma sansi toa da bide tuka vo mk.ni zbor ne im veruvam na nasive okolu nabavkata,transportot,cuvanjeto.a uste pomalku so multi doza za 10 aplikacii.toa e najlosata vakcina od site vakcini.
Вратете се на почетокот Go down
nata
Полуматурант
Полуматурант
nata


Female
Број на мислења : 517
Age : 51
Локација : makedonija
Поени : 27830
Registration date : 2009-05-15

Свински грип !! - Page 19 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Свински грип !!   Свински грип !! - Page 19 Empty09.12.09 12:46

Е сега сакам да ви кажам нешто.и јас како Калинче многу се плашам од С.Г. триста ума ми поминаа низ глава и пак незнам што да правам толку неодлучна никогаш во живот не сум била, ми ја раздрма самодовербата грипов.
Само што дојдов од кај матичниот педијатар на Филип реномиран док. ако нешто и тоа значи во оваа ситуција и знаете што ми рече„ Јас како педијатар и како мајка душата не ми дава да ви речам дека треба да го вакцинирате детето,а нели треба и дури да ве убедувам во тоа да го вакцинирате вакцината не е доволно испитана и незначи дека сега ќе има последици веднаш по апликацијата, може да дојде до последици, а и немора и во понатамошниот развој кај детето од причина што тие се сеуште многу мали, јас како негов педјатар велам не за вакцината, а на ваше инсистирање ако сакате ќе ви дадам потврда“ Е ај сега имај памет во глава не на нервна незнам кај ќе завршам, ова е стварно појако од мене.
Вратете се на почетокот Go down
babysara
Полуматурант
Полуматурант
babysara


Female
Број на мислења : 554
Age : 46
Локација : skopje
Расположение : odlicno
Поени : 28248
Registration date : 2009-03-21

Свински грип !! - Page 19 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Свински грип !!   Свински грип !! - Page 19 Empty09.12.09 12:58

neznam navistina neznam sto da se pravi, kako sto vika mama Vase ovde da ne se vakcinirame vo mk se mislev i jas ama .... dodeka gi nosam natamu navamu po avioni da ne si ja barame beljata. me faka strav, doma sum so bebe i prvoodelenec kombinacija snova, baska sto mm raboti so eden kup luge....
neznam dali ke mi preostane da se tresam ko list i da molam boga da ne se zarazime ili da se vakcinirame pa sto bide neka bide.....uf teska odluka.
Вратете се на почетокот Go down
Sandra_Anja
Бруцош
Бруцош
Sandra_Anja


Female
Број на мислења : 2057
Age : 42
Локација : Скопје
Расположение : насмеана
Поени : 29902
Registration date : 2008-07-14

Свински грип !! - Page 19 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Свински грип !!   Свински грип !! - Page 19 Empty09.12.09 13:01

Eve na A1 ide kratka informacija za tri novi smrtni sluaci od svinski grip.
Вратете се на почетокот Go down
jasmina,mina
Бруцош
Бруцош
avatar


Female
Број на мислења : 2244
Age : 45
Локација : skopje
Расположение : kako vremeto :-))
Поени : 30154
Registration date : 2008-07-29

Свински грип !! - Page 19 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Свински грип !!   Свински грип !! - Page 19 Empty09.12.09 13:04

три нови смртни случаи????? Свински грип !! - Page 19 1395
Вратете се на почетокот Go down
makresanska
Матурант
Матурант
makresanska


Female
Број на мислења : 1825
Age : 44
Локација : Skopje
Расположение : sega za sega umorno
Поени : 29145
Registration date : 2009-02-05

Свински грип !! - Page 19 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Свински грип !!   Свински грип !! - Page 19 Empty09.12.09 13:08

Lele ova ne e normalno veke e strasno,do pred nedela dve lekarite vikaa da ne se kreva panika se e vo stabilna sostojba a lugevo si umiraat sekoj den.
Lele neka fati nekoj stud neka padne sneg da gi izumre site bakterii
Вратете се на почетокот Go down
babysara
Полуматурант
Полуматурант
babysara


Female
Број на мислења : 554
Age : 46
Локација : skopje
Расположение : odlicno
Поени : 28248
Registration date : 2009-03-21

Свински грип !! - Page 19 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Свински грип !!   Свински грип !! - Page 19 Empty09.12.09 13:08

nevidov nisto nema ni na teletekst, lele ne ko list da se tresam ,kako liljak ke se tresam , me faka golemaaaaaaaaa panika
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Свински грип !! - Page 19 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Свински грип !!   Свински грип !! - Page 19 Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Свински грип !!
Вратете се на почетокот 
Страна 19 of 37Отиди на страна : Previous  1 ... 11 ... 18, 19, 20 ... 28 ... 37  Next
 Similar topics
-

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Семејство :: Здравје :: Здравје на деца-
Отиди до: