Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Првиот македонски семееен форум
 
HomeHome  Регистрирајте сеРегистрирајте се  Влез  
Portal
Родители и деца
Влез
Член:
Лозинка:
Логирај ме автоматски на секоја моја посета: 
:: Си ја заворавив лозинката!
Мај 2024
ПонВтоСреЧетПетСабНед
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
CalendarCalendar
Барај
 
 

Display results as :
 

 


Rechercher Advanced Search

 

 Секс во текот на бременоста

Go down 
+113
saligrem
Mama Ane
vasidora
gvendolin
biljana_m
kalipso
bebebebe
Rocka
secret
NONE-BT
Misticia
Zvezdicka
borjanka
monabombona
marijat
valentina123
Mimi Petreska
josifana
Arhangel
makresanska
Христина
emilija nestorova
mimce
jasmina i ace
bile2
sanja83
ivana_
tanjasofija
female
Biljana
Sandra
lela
jasmina,mina
liluska
winnie the pooh
Mami4ka
anence
nnatasa
karolina
marina_daniel
bica
kara
Vesna Blazevska
Natalija
rosii
Sanja ss
Mirka
Diana
Ale83
radmia
Наташа Стојановска
Sara
Labuda
kavadarcanka
obicna
female*
natali
Mimi22
Bela
Snegulka
Anjuska08
Ema_BT
PaceStojanovska
ElenaJo
Lidija Angelevska
zoc
Ves
marina_m
ZeleniCka
Mila89
Brane
m.fani
elena-d
Kinky
lila_mk
maskoe
mimka
Sandra_Anja
avanturistka
Kikic
georgina
martina i sase
magi
desi
baby24
Nate_David
Ilince
Emilija
Бети
Lili
Bu_Bi
BaMbYnA
мама Биби
Big Sister
betavitevit
ZZ
Goca
maee
biljanag
Lence
sanja_
mama
aleksandra
okce
mamicka
viki
Emi
Juni08_Andrea
rich_bitch1
STAR *
vecki
eli
Nene
117 posters
Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, ... 11, 12, 13  Next
АвторПорака
Big Sister
Web Administrator
Web Administrator
Big Sister


Female
Број на мислења : 2268
Age : 51
Локација : Skopje
Расположение : весело
Поени : 30328
Registration date : 2007-11-15

Секс во текот на бременоста - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Секс во текот на бременоста   Секс во текот на бременоста - Page 2 Empty22.06.08 11:32

кога го прашав лекарот за ова тој ми рече дека во бременоста се што е во граници на нормала е дозволено., па така и сексот.
односно ако уживаат двајцата партнери и ако е нормална бременост.
ја во текот на бременоста имав зголемена желба за секс. мм мораше да бега од мене.
инаку за штетни влијанија прв пат слушам.
Вратете се на почетокот Go down
betavitevit
Прваче
Прваче
betavitevit


Female
Број на мислења : 166
Age : 49
Локација : Skopje
Поени : 29099
Registration date : 2008-06-04

Секс во текот на бременоста - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Секс во текот на бременоста   Секс во текот на бременоста - Page 2 Empty22.06.08 12:35

Sepak ova izgleda se odnesuva samo na rizicni bremenosti ako dobro sum razbrala,a ne za normalna bremenost.


http://mameibebe.net/trudnoca/2004021661.htm
"Orgazam izaziva kontrakcije.

Ako postoji rizik od prijevremenog poroda, morate se prilagoditi ovim savjetima.

Prvo, izbjegavajte dodirivanje bradavica – to oslobađa oksitocin, hormon koji izaziva kontrakcije maternice.

Drugo, budući da sjeme (sperma) sadrži prostaglandine, koji također izazivaju kontrakcije, idealno bi bilo da vaš partner koristi kondome. I sve to samo AKO vam je dopušteno da imate snošaj. "



http://www.parents.com/pregnancy/my-body/is-it-safe/is-sex-during-pregnancy-safe/
In some high-risk cases, however, sexual relations during pregnancy can be risky. Many doctors recommend that women at risk for preterm labor avoid intercourse because semen contains substances that can cause the uterus to contract. Your doctor or midwife will let you know if you need to be concerned.
Вратете се на почетокот Go down
betavitevit
Прваче
Прваче
betavitevit


Female
Број на мислења : 166
Age : 49
Локација : Skopje
Поени : 29099
Registration date : 2008-06-04

Секс во текот на бременоста - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Секс во текот на бременоста   Секс во текот на бременоста - Page 2 Empty22.06.08 12:55

http://www.vieivasetodete.com.mk/Nega2.asp
Сексуален однос

Препорачливо е да се избегнува сексуалниот однос, кога ви бил менстуалниот период поради фактот што е зголемен ризикот од спонтан абортус.
Потполно престанете со сексуалниот однос во текот на последните шест недели од бременоста.
Вратете се на почетокот Go down
mama
Матурант
Матурант
mama


Female
Број на мислења : 1745
Age : 41
Локација : Под сонцето!
Расположение : Veke ne sum osamena!!!
Поени : 29435
Registration date : 2008-06-14

Секс во текот на бременоста - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Секс во текот на бременоста   Секс во текот на бременоста - Page 2 Empty22.06.08 13:23

Јас одкако останав бремена немам желба за секс, а и страв ми е заради бебето.Знам дека тоа е на посебно место ама сепак... А имам читано дека не е препорачливо да се има однос без кондом. Е само што не ми текнува каде имам прчитано...
Вратете се на почетокот Go down
ZZ
Полуматурант
Полуматурант
ZZ


Female
Број на мислења : 528
Age : 53
Локација : Srem
Расположение : :-))))
Поени : 30129
Registration date : 2007-11-14

Секс во текот на бременоста - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Секс во текот на бременоста   Секс во текот на бременоста - Page 2 Empty22.06.08 14:14

betavitevit напиша:
Sepak ova izgleda se odnesuva samo na rizicni bremenosti ako dobro sum razbrala,a ne za normalna bremenost.

дефинитивно се односи на проблематичне трудноће..друга је ствар ако жена нема жељу за сексом, али ако жели и има нормалну трудноћу, може да ужива као и пре без икакве бојазни..
Вратете се на почетокот Go down
мама Биби
Почетник
Почетник
мама Биби


Female
Број на мислења : 84
Age : 47
Локација : Skopje
Поени : 29201
Registration date : 2008-05-15

Секс во текот на бременоста - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Секс во текот на бременоста   Секс во текот на бременоста - Page 2 Empty22.06.08 16:27

Да да, тоа е точно дека е само кај проблематична бременост. Со првата бременост имав контракции на матката од почеток до крај ( не нон стоп туку повремено) ни беше дозволен секс, ама никако свршување внатре, за спермата да не ми предизвика уште почести контракции. А кога е нормална бременост, бабицата на пораѓај ми рече дека е препорачливо мажот да свршува внатре во последното тромесечје така ќе бил полесен пораѓајот, односно полесно ќе се отвори жената, само што ова важи за ептен нормална бременост без никакви проблеми и проблемчиња.
Вратете се на почетокот Go down
BaMbYnA
Полуматурант
Полуматурант
BaMbYnA


Female
Број на мислења : 1174
Age : 39
Локација : Melbourne
Поени : 29331
Registration date : 2008-05-04

Секс во текот на бременоста - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Секс во текот на бременоста   Секс во текот на бременоста - Page 2 Empty23.06.08 1:32

mama bini fala mnogu za info deka bas ova sakav da doznaam zatoa sto imam slusnato neznam dali e vistina zatoa i ne go postaviv prasanjeto vikaat ako partnerot vi svrsuva vo tekot na bremenosta deka mzoe da vi gi zapusi tubite i deka potesko ke ste mozele da ostanete bremeni podocna dali e tocno neznam zatoa ne ni prasav vakvo glupavo prasanje ......ili taka kazano ne dojdeno od tocni izvori
Вратете се на почетокот Go down
ZZ
Полуматурант
Полуматурант
ZZ


Female
Број на мислења : 528
Age : 53
Локација : Srem
Расположение : :-))))
Поени : 30129
Registration date : 2007-11-14

Секс во текот на бременоста - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Секс во текот на бременоста   Секс во текот на бременоста - Page 2 Empty24.06.08 7:13

BaMbYnA напиша:
sto poveke se pazite deka pokasno potesko ke ostanete bremeni e ova mene mi go tumkaat sekoj vtori deka sme vo brak 3 god i ne sakame da imame bebe sega deka ne sme seuste so kukata gotovi i postojano slusam sto poveke cekate potesko ke bide podocna

ово можда важи за оне преко 35 година, када опада плодност..али пошто ти имаш тек 23 , имаш времена да одложиш проширење породице док не будеш спремна..
Вратете се на почетокот Go down
biljanag
Бруцош
Бруцош
biljanag


Female
Број на мислења : 2082
Age : 45
Локација : skopje, makedonija
Расположение : арно убаво
Поени : 30512
Registration date : 2008-01-27

Секс во текот на бременоста - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Секс во текот на бременоста   Секс во текот на бременоста - Page 2 Empty24.06.08 9:27

бамбина и јас ова сум го слушнала ама кога бев девојче
веројатно за што побрзо да створам фамилија или за да не му давам на дечко ми тогашен да не сучајно некоја болест фатам
ама свашта
Вратете се на почетокот Go down
Bu_Bi
Почетник
Почетник
Bu_Bi


Female
Број на мислења : 91
Age : 41
Локација : prilep
Расположение : јупиииииии
Поени : 29106
Registration date : 2008-06-03

Секс во текот на бременоста - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Секс во текот на бременоста   Секс во текот на бременоста - Page 2 Empty24.06.08 9:44

Сето тоа се муабети колку повеќе слушаме толку повеќе се збунуваме гледајте се да е во ред и како што треба др. не е битно.Јас што се однесува до сексот си имам редовен секс на почетокот кога разбрав дека сум бремена ме фати некој страв или чуство дека ќе му наштетам на плодот ама тоа беше за кратко тоа си е добро заштитено и нема гајле......
Вратете се на почетокот Go down
rich_bitch1
Бруцош
Бруцош
rich_bitch1


Female
Број на мислења : 2504
Age : 36
Локација : dreamland
Расположение : dobro e
Поени : 30328
Registration date : 2007-12-29

Секс во текот на бременоста - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Секс во текот на бременоста   Секс во текот на бременоста - Page 2 Empty24.06.08 14:57

е јас и мм сме баксуз на оваа тема деновиве.таман ке се фатиме за раб ке засвони моб,ке тропне некој на врата и не прекинуваат.јас пуста ми треба 5 сааати да се опустам и после некој за 5 секунди ке ме спушти
Вратете се на почетокот Go down
BaMbYnA
Полуматурант
Полуматурант
BaMbYnA


Female
Број на мислења : 1174
Age : 39
Локација : Melbourne
Поени : 29331
Registration date : 2008-05-04

Секс во текот на бременоста - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Секс во текот на бременоста   Секс во текот на бременоста - Page 2 Empty25.06.08 10:11

ahahahaha is me iznasmeala jaahahahahaha pa vie prajte posle polnok znaes kako vikaat na polnok se ljuubat skazalki taka i vie Smile more od pcoetokot da sega ne se ni gledame a se vidime zaspivame hahahahahaaha Smile i sto vikas se nekoj tropa pa i nie da ne se rastropuvame zaspivame/Smile se salam i jas sigurno bi se plasela od sto dan bide nesto pa da se kaam i sl se pametot ti se vrti na drugonemzoes na toa da mislis Smile
Вратете се на почетокот Go down
biljanag
Бруцош
Бруцош
biljanag


Female
Број на мислења : 2082
Age : 45
Локација : skopje, makedonija
Расположение : арно убаво
Поени : 30512
Registration date : 2008-01-27

Секс во текот на бременоста - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Секс во текот на бременоста   Секс во текот на бременоста - Page 2 Empty25.06.08 10:14

за ова со тропањето го има и кај нас
бабава иде во веце и по пет пати ноке па сирота ние мрдни мрдни одмори мрдни мрдни одмори
еднаш не прекина два пати дали она се напила некое пиво дали ние ја завлечкавме
хахаха
Вратете се на почетокот Go down
Lili
Полуматурант
Полуматурант
Lili


Female
Број на мислења : 953
Age : 40
Локација : veles
Расположение : ubavo..
Поени : 29213
Registration date : 2008-05-28

Секс во текот на бременоста - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Секс во текот на бременоста   Секс во текот на бременоста - Page 2 Empty22.07.08 13:50

hehheee
nie od toa mislam dete nemozevme da napraime.dedo ne ni tropase na vrata zenski on ni vleguvase vo soba....i zatoa nie srede leto pokrieni prekuglava bevme
Ali kako i dae se zavrsi taa rabota i gi doznav site inf za seks vo bremenosta,ama ne odluciv so da praam :-)
inace i nemam bas nekoja zelba,ne bas tuku ic nemam zelba za seks
Вратете се на почетокот Go down
Бети
Почетник
Почетник
Бети


Female
Број на мислења : 95
Age : 41
Локација : Скопје
Поени : 28897
Registration date : 2008-07-16

Секс во текот на бременоста - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Секс во текот на бременоста   Секс во текот на бременоста - Page 2 Empty22.07.08 14:35

На почетокот на бременоста јас имав желба ама мм е паничар невиден и он бегаше, немој ова да му биде на бебето, немој она да му биде и едвај го кандисував. Меѓутоа како поминуваше времето мене ми се изгуби желбата ( незнам дали од бременоста или од молењето пред секој секс hihi ) така да немавме секс и сеуште немаме пошто уште крварам :cry:
Вратете се на почетокот Go down
STAR *
Матурант
Матурант
STAR *


Female
Број на мислења : 1596
Age : 41
Локација : Skopje
Расположение : еуфорично
Поени : 29720
Registration date : 2008-01-28

Секс во текот на бременоста - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Секс во текот на бременоста   Секс во текот на бременоста - Page 2 Empty22.07.08 15:08

Оф леле немој да се секираш ќе помине и тоа па од секс ќе ти преседне, а има и други алтернативи да си се задоволите ајде малку фантазија!

Леле мори мајко сигурно ќе си речете ама перверзна станала оваа уф уф !!!
Вратете се на почетокот Go down
Emilija
Бруцош
Бруцош
Emilija


Female
Број на мислења : 2687
Age : 46
Локација : Скопје
Расположение : со тројцата мускетари
Поени : 29714
Registration date : 2008-07-11

Секс во текот на бременоста - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Секс во текот на бременоста   Секс во текот на бременоста - Page 2 Empty22.07.08 16:16

Првата бременост попретпазливи бевме. Надносев повеќе од 2 недели, и на една од редовните контроли 1 недела пред да се породам докторката вика СЕКС без кондом, да сврши ММ внатре за да омекне грлото на матката. И викаме, што не дојдовме порано кај докторката. И стварно омекна грлото на матката, ме прмија во болница и по 1 ден се се врати пак по старо hihi


Ама сексот при крај е катастрофа, како да се свртиш, како да мрдаш никако не одговара hihi
Вратете се на почетокот Go down
STAR *
Матурант
Матурант
STAR *


Female
Број на мислења : 1596
Age : 41
Локација : Skopje
Расположение : еуфорично
Поени : 29720
Registration date : 2008-01-28

Секс во текот на бременоста - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Секс во текот на бременоста   Секс во текот на бременоста - Page 2 Empty22.07.08 16:21

Аман бе doggy style најпрактичен пред крај на бременост.

Ај не ми замерајте во последните неколку денови ги изнагледав сите епизоди на сексот и градот хахаха
Вратете се на почетокот Go down
sanja_
Полуматурант
Полуматурант
sanja_


Female
Број на мислења : 567
Age : 34
Локација : Bitola
Поени : 29268
Registration date : 2008-05-28

Секс во текот на бременоста - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Секс во текот на бременоста   Секс во текот на бременоста - Page 2 Empty23.07.08 17:27

jas prvo se plasev da ne mu bide nesto na bebeto toa bese prvite dva meseca ama sega seks manijak sum si go zalam mm Very Happy:D:D:D nemam vreme sega ke napisam za seks vo bremenosta nesto interesno sto go procitav
Вратете се на почетокот Go down
BaMbYnA
Полуматурант
Полуматурант
BaMbYnA


Female
Број на мислења : 1174
Age : 39
Локација : Melbourne
Поени : 29331
Registration date : 2008-05-04

Секс во текот на бременоста - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Секс во текот на бременоста   Секс во текот на бременоста - Page 2 Empty24.07.08 1:30

ste me nasmeale so solzi abe vie ste srcki star na odmor na site ni idat bubacinja Smile mora da se ucime be mladi sme hahaahhaahha a fantazii pa kako ke se natrtis trudna ke ti udira u krevet hahahaahahah dole lele nemzoam so solzi se smeam nemzoam i bukvi da gledam srce si si me nasmeala mi go razveseli denot Smile
Вратете се на почетокот Go down
sanja_
Полуматурант
Полуматурант
sanja_


Female
Број на мислења : 567
Age : 34
Локација : Bitola
Поени : 29268
Registration date : 2008-05-28

Секс во текот на бременоста - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Секс во текот на бременоста   Секс во текот на бременоста - Page 2 Empty02.08.08 15:58

bebeto e dobro zastiteno od amnionskata tecnost taka sto ne moze da bide povredeno za vreme na seksualnite odnosi..Za vreme na orgazmot matkata se kontrahira i stanuva potvrda ..bebeto e svesno za toa no ne mu preci ..Oie kontrakcii bebeto gi cuvstvuva kako guskanje ..

eve go toa sto vi vetiv deka ke go napisam ..
Вратете се на почетокот Go down
Ilince
Матурант
Матурант
Ilince


Female
Број на мислења : 1816
Age : 39
Локација : Prilep
Расположение : umorno no presrekno
Поени : 29408
Registration date : 2008-07-16

Секс во текот на бременоста - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Секс во текот на бременоста   Секс во текот на бременоста - Page 2 Empty10.08.08 20:29

Eve jas da pisam nesto za temava.Jas vcera vecer prokrvariv a imavme odnosi pred toa.I bev kaj lekarot i prvo sto me prasa bese dali imavte odnosi.Rece deka mozelo da bide kontaktno krvarenje a i mozelo dodeka se spojat dvete obvivki vo matkata sto ja formiraat postelkata da se seluci takvo krvarenje.Toa obicno bilo vo termin na menstruacija i bilo normalno do kaj 4 mesec.Jas imav nesto slicno vakvo krvarenje i koga bev bremena so Valentin.Samo premnogu sum uplasena.Cel den placam i mi treba vasa poddrska i mislenja.Pozdrav do site
Вратете се на почетокот Go down
rich_bitch1
Бруцош
Бруцош
rich_bitch1


Female
Број на мислења : 2504
Age : 36
Локација : dreamland
Расположение : dobro e
Поени : 30328
Registration date : 2007-12-29

Секс во текот на бременоста - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Секс во текот на бременоста   Секс во текот на бременоста - Page 2 Empty10.08.08 20:41

илинче гледам дека си на самиот стар од бртеменоста,мене во тој период гинекологот ми рече да немам односи барем додека не вмезам во трети месец.верувала или не од тој страв да не прокрварам во сите овие 8 месеци дали 5 пати сум имала односи.на нај крај ако се случуваат вакви раб направи пауза неколку недели.битно е бебето пред се нели?сепак си била на лекар и ти кажал дека се е во ред затоа не си создавај стресови и не плачи се ке си биде добро. :big hug:
Вратете се на почетокот Go down
Nate_David
Полуматурант
Полуматурант
Nate_David


Female
Број на мислења : 1166
Age : 37
Локација : Prilep
Расположение : interesno
Поени : 29139
Registration date : 2008-07-10

Секс во текот на бременоста - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Секс во текот на бременоста   Секс во текот на бременоста - Page 2 Empty10.08.08 21:31

i jas dodeka bev bremena slabo nekako imav zelba za seks no znam deka vo prvite 3 meseci ne se preporacuva seks bideki se najkriticni meseci a posle poroduvajne posle kolku vreme vi se vrati zelbata za seka ili ne mora da vi se vraka ja imate sepak znam deka muskulite na vaginata se opusteni i osteteni i deka se preporacuva stegajne na muskulite vo vaginata za podobr seks...
Вратете се на почетокот Go down
baby24
Матурант
Матурант
baby24


Female
Број на мислења : 1682
Age : 40
Локација : na rabota pa domce i obratno
Расположение : odlicno
Поени : 29118
Registration date : 2008-07-29

Секс во текот на бременоста - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Секс во текот на бременоста   Секс во текот на бременоста - Page 2 Empty10.08.08 22:11

Lele Ilince nemoj da se nerviras stom ti rekol doktorot deka se e vo red si pravis nepotrebni grizi so places samo stres e toa za tebe i bebeto a nemas potreba da se nerviras.Jas iskreno na pocetokot pa dokaj 5 mes mozebi voopsto ne mi se pomisluvase na seks ama zatoa pa sega mi se otvoril apetit so da vi kazam ama sega pa mi e strav zs veke sum vo 8 mes da ne slucajno neso se desi makar so sum citala po knigi deka e bezbedno ako nema problem nesto vo bremenosta zenata.Ama mene nekako mi e strav, pusti moj maz ke zaboravi kako izgleda seks hihi
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Секс во текот на бременоста - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Секс во текот на бременоста   Секс во текот на бременоста - Page 2 Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Секс во текот на бременоста
Вратете се на почетокот 
Страна 2 of 13Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, ... 11, 12, 13  Next
 Similar topics
-

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Семејство :: Бременост и планирање семејство-
Отиди до: