Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Првиот македонски семееен форум
 
HomeHome  Регистрирајте сеРегистрирајте се  Влез  
Portal
Родители и деца
Влез
Член:
Лозинка:
Логирај ме автоматски на секоја моја посета: 
:: Си ја заворавив лозинката!
Мај 2024
ПонВтоСреЧетПетСабНед
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
CalendarCalendar
Барај
 
 

Display results as :
 

 


Rechercher Advanced Search

 

 Кога да го пуштите детето само надвор?

Go down 
+43
mamacaci
Mama Ane
nnatasa
Dragana
Biljana
Barbara04
kika
Vale74
D-r Lidija Pazdrijan
Vesna Blazevska
delfin76
avon
sonjamfk
sest
mirecv
mis
kavadarcanka
danielaval
Kitty
Pipolino
mamicka211
Natalija
Elsa
natali333
Natka
avanturistka
STAR *
Svetlana
sonja colakova
hajdi
Kinky
mamicka Ana
verce
Kikic
georgina
elena_sr
mamalina
Ilince
Emilija
keti_k
monice
Emi
lena
47 posters
Отиди на страна : Previous  1, 2, 3  Next
АвторПорака
natali333
Почетник
Почетник
avatar


Female
Број на мислења : 2
Age : 41
Локација : skopje
Поени : 28380
Registration date : 2008-11-03

Кога да го пуштите детето само надвор? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кога да го пуштите детето само надвор?   Кога да го пуштите детето само надвор? - Page 2 Empty06.11.08 19:37

Natka напиша:
Stefan sme go pustile do prodavnica sam dva tri pati,se otkorna dete od radost,ama toa bilo preku den inace iako ima 5 god uste mi e strav da go ostavam da si igra nadvor sam so drugari bez da go gledam
Lilypie 5th Birthday PicLilypie 5th Birthday Ticker
Вратете се на почетокот Go down
Emi
Форумски мастер
Форумски мастер
Emi


Female
Број на мислења : 7238
Age : 40
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 31106
Registration date : 2007-11-19

Кога да го пуштите детето само надвор? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кога да го пуштите детето само надвор?   Кога да го пуштите детето само надвор? - Page 2 Empty06.11.08 23:36

а блиску имате продавница, некако е мал?
Вратете се на почетокот Go down
Kikic
Бруцош
Бруцош
Kikic


Female
Број на мислења : 2003
Age : 42
Локација : skopje
Расположение : happppppppyyyyyyyyyy
Поени : 29115
Registration date : 2008-09-29

Кога да го пуштите детето само надвор? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кога да го пуштите детето само надвор?   Кога да го пуштите детето само надвор? - Page 2 Empty06.11.08 23:42

Tamara saka i moze da ide sama vo prodavnica zasto ni e bukvalno pred vlez.Ama deteto nesaka da ide ama i jas ne ja pustam sama so lift da ide.Pa nekolku pati bila ama peski pa zal mi e 10sprata da gi kaci i simne .A za nadvor ne doaga vo obzir uste mi e mala.Koga ke osetam deka e dovolno zrela togas moze sega za sega nema sansi
Вратете се на почетокот Go down
http://www.glatkovdizajn.com.mk
Emi
Форумски мастер
Форумски мастер
Emi


Female
Број на мислења : 7238
Age : 40
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 31106
Registration date : 2007-11-19

Кога да го пуштите детето само надвор? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кога да го пуштите детето само надвор?   Кога да го пуштите детето само надвор? - Page 2 Empty06.11.08 23:44

што си е сигурно сигурно, мали се
да има двор во ред, ама на улица не
Вратете се на почетокот Go down
Elsa
Почетник
Почетник
Elsa


Female
Број на мислења : 72
Age : 47
Локација : Skopje
Расположение : кога како :)
Поени : 28259
Registration date : 2008-11-26

Кога да го пуштите детето само надвор? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кога да го пуштите детето само надвор?   Кога да го пуштите детето само надвор? - Page 2 Empty27.11.08 17:36

mamicka Ana напиша:

знам дека доста мајки им прават тест на децата. ги пуштаат сами и одат од страна, скришно, ги пазат и гледаат како ќе поминат на тестот. ако поминат добро повеќе пати, смеат да одат надвор сами. најверојатно и јас ќе правам така :-)

Подобро е во договор со самото дете. Тоа нека оди 10тина метри пред вас и гледајте како ке му тргне "работата". Патем, треба да го поттикнете самото дете да им се обраќа на непознати и да ги прашува (за локација, време, банални прашања) за да воочи како се однесуваат непознатите, што е во ред, а што не.

Вежбата е супер и безбедна, вие сте на неколку метри и учите и двајцата. Дома ќе ги споредите воочувањата. Утре пак Smile

Инаку, многу мразам кога непознати луѓе ми го штипат за образ или задеваат детето. Тие најверојатно го прават тоа од што им е мило, но мене ми е невкусно, а на запад можеш комотно да ги тужиш, дури и се смета за педофилија.
Вратете се на почетокот Go down
Natalija
Полуматурант
Полуматурант
Natalija


Female
Број на мислења : 1160
Age : 42
Локација : istocno od rajot
Расположение : nestrplivo
Поени : 29102
Registration date : 2008-08-30

Кога да го пуштите детето само надвор? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кога да го пуштите детето само надвор?   Кога да го пуштите детето само надвор? - Page 2 Empty27.11.08 17:49

Детето мора да стекне самостојност, а како ќе му биде ако постојано е под нечија лупа и врзано како со ланец. Мене моите уште од мала ( 5 години) ме оставале сама со клучот на врат и братчето под рака. Немале избор, друг град, никого не познавале, за градинка не знам зошто не помислиле. Еве јас израснав во многу самостојна особа. Ама тогаш биле други времиња. Сега навистина и јас не би знаела како да постапам со моите деца. Убаво некој спомна погоре за вежби. Добро е да му се даде слобода, ама дискретно да се внимава на него. Веќе од 6 години кога ќе тргне на училиште тоа треба да биде спремно за онолку самостоен живот колку од него се бара. Бидејќи ако дома внимаваме, не можеме и на училиште. А таму учителката има не едно туку 30 деца на кои треба да внимава.
Вратете се на почетокот Go down
mamicka211
Полуматурант
Полуматурант
avatar


Female
Број на мислења : 559
Age : 40
Локација : makedonija
Расположение : радосно
Поени : 29250
Registration date : 2008-05-12

Кога да го пуштите детето само надвор? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кога да го пуштите детето само надвор?   Кога да го пуштите детето само надвор? - Page 2 Empty04.01.09 13:37

Георгина има 3 години ,не ни помислувам да ја пуштам сама надвор ,имаме двор ама од градењето надвор е хаос,ај леото малку ја оставав во дворот да си игра ,во песокта си се заигруваше и беше во ред,а сега да ја пуштам надвор сама нема шанси,децата од улицата сите се поглеми и не се внимателни за себе а не па за друг.си оди во градинка таму игра и дома после е цел ден.
Вратете се на почетокот Go down
Pipolino
Полуматурант
Полуматурант
Pipolino


Female
Број на мислења : 1432
Age : 46
Локација : Skopje
Расположение : se gura nekako
Поени : 28759
Registration date : 2009-02-01

Кога да го пуштите детето само надвор? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кога да го пуштите детето само надвор?   Кога да го пуштите детето само надвор? - Page 2 Empty04.02.09 13:26

Jas lani go pustiv Filip nadvor sam nekolku pati imase 4 i pol god.Vnimava ne se oddalecuva od doma ali zatoa sve zivo cepka .I si rekov ova dete nikakao samo nadvor
Вратете се на почетокот Go down
Kitty
Почетник
Почетник
Kitty


Female
Број на мислења : 85
Age : 43
Локација : doma
Поени : 27985
Registration date : 2009-01-22

Кога да го пуштите детето само надвор? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кога да го пуштите детето само надвор?   Кога да го пуштите детето само надвор? - Page 2 Empty05.02.09 0:43

kerka mi e 5 godini i ja nemam pusteno sama nadvor da igra,nekako uste mi e mala sama da e pustena na ulica.ni do porodavnica nema sama ideno zosto treba da premine dve ulici.ona nadvor si igra pred kuka i obicno ne zalutuva vo drug pravec no pak mora nekoj vo blizina da ima da ja nadgleduva.
Вратете се на почетокот Go down
danielaval
Прваче
Прваче
danielaval


Female
Број на мислења : 369
Age : 40
Локација : скаде по малку
Расположение : кога како
Поени : 28414
Registration date : 2008-11-21

Кога да го пуштите детето само надвор? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кога да го пуштите детето само надвор?   Кога да го пуштите детето само надвор? - Page 2 Empty15.02.09 23:22

Живееме во куќа имаме доста голем двор ама работата е што на улица се сите деца од маало токму пред порти во едната куќа спроти нас луѓето се во германиј а исто и позади и никој не им вика по цел божиј ден се надвор дали е ладно или жешко не е битно важно да се надвор не разбирам какви луѓе се има на улица јадат немам зборови ние ќе се чуваме ќе се пазиме и накрај пак ние плачеме ја оставав летот да си игра со децата ама секако некој од домашните ја надгледуваше некако се плашам да ја оставам сама на улица едно возат ко луди улицата не ни е баш прометна ама за беља може и тоа да се случи мислам дека ова лето ќе биде поголемка па ќе видиме
Вратете се на почетокот Go down
kavadarcanka
Полуматурант
Полуматурант
kavadarcanka


Female
Број на мислења : 1176
Age : 44
Локација : kavadarci
Расположение : Феноменално
Поени : 29397
Registration date : 2008-07-07

Кога да го пуштите детето само надвор? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кога да го пуштите детето само надвор?   Кога да го пуштите детето само надвор? - Page 2 Empty17.02.09 12:19

Ја пуштам во дворот да си игра ама не е заграден и како во слепа уличка е ама ја проверувам или викам да се јави дека е во дворот, сака да си игра на улица зашто дечињата од маалото колку неа се и си играт сами на улица но мене ми е страв има многу возила само неколку пати ја имам пуштено до продавница и ми кажуваат комшиите одела по крајот на уличката и кога идело кола застанувала но сепак уште ми е страв
Вратете се на почетокот Go down
mis
Прваче
Прваче
mis


Female
Број на мислења : 200
Age : 43
Локација : skopje
Поени : 27939
Registration date : 2009-02-23

Кога да го пуштите детето само надвор? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кога да го пуштите детето само надвор?   Кога да го пуштите детето само надвор? - Page 2 Empty24.02.09 20:32

Sin mi martin sega ima 4ipol god .Uste koga imase dvae ipol god go pustav vo dvorot sam.Dvorot e zagraden od site strani a portata zaklucena so kluc.Nema kaj da odi,no jas sepak go nadgleduvam od prozor.Mnogu e pameten ne igra so voda da ne se izmokri.Pesok i zemja ne faka da ne se izvalka.Si igra so igracki i se vozi so kola za negova vozrast.Megutoa verba vo deca nema i zatoa stalno go nadgleduvam i proveruvam sto pravi.A nadvor so drugi deca ne go pustam mislam deka e mal za toa.
Вратете се на почетокот Go down
mirecv
Полуматурант
Полуматурант
mirecv


Female
Број на мислења : 1212
Age : 46
Локација : doma
Расположение : Одлично
Поени : 29489
Registration date : 2008-08-02

Кога да го пуштите детето само надвор? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кога да го пуштите детето само надвор?   Кога да го пуштите детето само надвор? - Page 2 Empty24.02.09 20:54

Посебно во лето жал ми е што нема каде да излезат,живееме во стан на прометна улица,и нема шанси да ги пуштам сами надвор,а да слезам и јас со нив да висам пред зграда не ми паѓа на памет,затоа секој ден сме излезени во парк,или кај моите во дворот да се изнаиграат ,во стан за децата мислам како во затвор да се, блазе на сите што живеат во куќи
Вратете се на почетокот Go down
sest
Почетник
Почетник
sest


Female
Број на мислења : 30
Age : 43
Локација : Strumica
Поени : 27742
Registration date : 2009-03-17

Кога да го пуштите детето само надвор? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кога да го пуштите детето само надвор?   Кога да го пуштите детето само надвор? - Page 2 Empty20.03.09 20:31

Nikogas ne bi ja pustila tolku mala sama nadvor da si igra. Jas ima kerka ima 4 godini , komsiite isto imat sin ima 5 godini i sekogas e sam nadvor. Nemozam da zamislam da odi nadvor i da mislam da ne naide nekoja kola , ili da se udri so nesto , najdobro mi e koga e na terasa i jas so nea ili doma da i pustam pesnicki ili igri. Nema sansi dodeka ne napolni 7 godini mislam nema da ja pustam dodeka da vidam deka ke pocne sama da se cuva i da razbira se.[/b]
Вратете се на почетокот Go down
sonjamfk
Бруцош
Бруцош
sonjamfk


Female
Број на мислења : 2640
Age : 59
Локација : skopje
Поени : 29598
Registration date : 2008-07-28

Кога да го пуштите детето само надвор? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кога да го пуштите детето само надвор?   Кога да го пуштите детето само надвор? - Page 2 Empty04.07.09 11:08

kaj nas nema sansa da go pustis deteto smao na ulica. iako ne ni e na glavna ulica, dosta e prometne. dali da se pazis od koli ili pak od motori , skuteri, roleri , tocaci,se ima, a vozi od naj malo do naj golemo. uzas me faka i koga go setam marko i toa vo kolicka kako za posigurno, i koga ke vidam deca mali na skuteri ili motori. od skoro pocna sam da se simnuva po skali i da se setka po dvorot, ama na ulica samo so pridruzba.mada sto pati ke mu recam gledaj levo i desno i koga doaga kola obavezno na strana. dusice poslusuva duri i bega i se krie . tatko mu mu vika ne moras da se kries dosta e da zastanes na trotoar, more poarno neka bega.
Вратете се на почетокот Go down
avon
Прваче
Прваче
avon


Female
Број на мислења : 134
Age : 50
Локација : mk
Расположение : super
Поени : 27313
Registration date : 2009-06-24

Кога да го пуштите детето само надвор? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кога да го пуштите детето само надвор?   Кога да го пуштите детето само надвор? - Page 2 Empty04.07.09 11:47

imame dosta golem dvor so trea pa decata gi pustav vo dvor sami koa ima ednoto 4 god. a drugoto 2 god. i si igraa sami vo dvor .Mu stavivme pesok vo eden kos i tie cel den tuka so igrackite ,pa jas mozev da cistam i pravam rucek .pa koga podporasnaa i sami na ulica gi ostavam i sega se posamostalni.inaku sega imaat 8 i 9 i pol godini.Nemav problem deka sami si igraat na ulica.Tuka imaat mnogu drugarcinja pa malku vo nas dvor pa malku kaj drugarcinjata vo dvor i taka.Inaku zad kuka imame i parkce so kos za igranje kosarka i tuka pominuvaat dosta vreme a pred kuki imame golema livada za da igraat fudbal.Znaci naselbata ni e pre ubava za so mali deca.
Вратете се на почетокот Go down
delfin76
Бруцош
Бруцош
delfin76


Female
Број на мислења : 2145
Age : 47
Локација : skopje
Расположение : nevoobicaeno za mene
Поени : 29090
Registration date : 2009-02-13

Кога да го пуштите детето само надвор? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кога да го пуштите детето само надвор?   Кога да го пуштите детето само надвор? - Page 2 Empty04.07.09 11:53

sin mi pocna da izleguva sam pred zgrada od nekade 5 ili 6 godini
pred zgrada ni bese nekako zatvoren prostorot i bezbedno a i jas non stop od terasa gledav sto se slucuva, ama problemot bese sto mnogu potesko jas go preziveav toa , pusti strav da ne bide ova da ne bide ona
pa dur se naviknav mi trebase bajagi vreme
a sega ziveeme vo kuka so dvor ama na prometna ulica pa ako imam dr. dete neznam kako ke pravime, se pod kluc ke sme zasto ne mozes pa celo vreme vo dvor da si i da go pazis
zdravje
Вратете се на почетокот Go down
delfin76
Бруцош
Бруцош
delfin76


Female
Број на мислења : 2145
Age : 47
Локација : skopje
Расположение : nevoobicaeno za mene
Поени : 29090
Registration date : 2009-02-13

Кога да го пуштите детето само надвор? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кога да го пуштите детето само надвор?   Кога да го пуштите детето само надвор? - Page 2 Empty04.07.09 11:54

Цитат :
Znaci naselbata ni e pre ubava za so mali deca.

kade zivees , vo koja naselba avon?
Вратете се на почетокот Go down
avon
Прваче
Прваче
avon


Female
Број на мислења : 134
Age : 50
Локација : mk
Расположение : super
Поени : 27313
Registration date : 2009-06-24

Кога да го пуштите детето само надвор? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кога да го пуштите детето само надвор?   Кога да го пуштите детето само надвор? - Page 2 Empty04.07.09 11:57

vo Bitola sme tocno po Pelister
Вратете се на почетокот Go down
avon
Прваче
Прваче
avon


Female
Број на мислења : 134
Age : 50
Локација : mk
Расположение : super
Поени : 27313
Registration date : 2009-06-24

Кога да го пуштите детето само надвор? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кога да го пуштите детето само надвор?   Кога да го пуштите детето само надвор? - Page 2 Empty04.07.09 12:02

kaj nas ulicite se kruzni i sekoja ulica ima svoe parkce.A i isto vo mesnata ima igraliste za tenis kosarka ,fudbal ,tenis i lulaski.
Вратете се на почетокот Go down
delfin76
Бруцош
Бруцош
delfin76


Female
Број на мислења : 2145
Age : 47
Локација : skopje
Расположение : nevoobicaeno za mene
Поени : 29090
Registration date : 2009-02-13

Кога да го пуштите детето само надвор? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кога да го пуштите детето само надвор?   Кога да го пуштите детето само надвор? - Page 2 Empty04.07.09 12:11

Цитат :
vo Bitola sme tocno pod Pelister

lele bas mi e zal sto nikogas ne sum bila vo bitola, a bas bi sakala da ja vidam
kako mala edno leto bev na odmor na pelister ama neznam kako se vikase odmaralisteto(imase nesto kopanki?)

letovo mora da ja prosetam zapadna makedonija kako na pr. gostivar, debar, bitola prilep i nekoi dr. mesta kaj sto ne sum bila
Вратете се на почетокот Go down
avon
Прваче
Прваче
avon


Female
Број на мислења : 134
Age : 50
Локација : mk
Расположение : super
Поени : 27313
Registration date : 2009-06-24

Кога да го пуштите детето само надвор? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кога да го пуштите детето само надвор?   Кога да го пуштите детето само надвор? - Page 2 Empty04.07.09 12:20

Bitola e preubava mozam da recam najubav grad vo Makedonija .Korzoto i setalisteto se preubavi.Navecer sega koga se dojdeno site stranci korzoto e prepolno so luge samo uste more ni fali .Pa vo Ohrid nema tolku luge na korzo kako vo Bitola.
Вратете се на почетокот Go down
delfin76
Бруцош
Бруцош
delfin76


Female
Број на мислења : 2145
Age : 47
Локација : skopje
Расположение : nevoobicaeno za mene
Поени : 29090
Registration date : 2009-02-13

Кога да го пуштите детето само надвор? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кога да го пуштите детето само надвор?   Кога да го пуштите детето само надвор? - Page 2 Empty04.07.09 12:25

Цитат :
.Korzoto i setalisteto se preubavi

zarem uste ima korzo ?
lele toa e bas ubavo , jas se sekavam koga bev devojce odev cesto vo veles i togas imase tamu korzo abe dozivljaj bese
bas super sto toa ete ostanalo vo bitola , vo veles na primer mislam izumre
Вратете се на почетокот Go down
avon
Прваче
Прваче
avon


Female
Број на мислења : 134
Age : 50
Локација : mk
Расположение : super
Поени : 27313
Registration date : 2009-06-24

Кога да го пуштите детето само надвор? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кога да го пуштите детето само надвор?   Кога да го пуштите детето само надвор? - Page 2 Empty04.07.09 12:29

da,da ima uste korzo i sekogas ima luge i denski i navecer.Bitolcani denski na korzo vo kaficite go pijat kafenceto,devojkite sekogas sredeni i za po denski ,abe bitolska sema
Вратете се на почетокот Go down
delfin76
Бруцош
Бруцош
delfin76


Female
Број на мислења : 2145
Age : 47
Локација : skopje
Расположение : nevoobicaeno za mene
Поени : 29090
Registration date : 2009-02-13

Кога да го пуштите детето само надвор? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кога да го пуштите детето само надвор?   Кога да го пуштите детето само надвор? - Page 2 Empty04.07.09 12:39

:bravo: za bitola

nie malku off topic, ama ajde
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Кога да го пуштите детето само надвор? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кога да го пуштите детето само надвор?   Кога да го пуштите детето само надвор? - Page 2 Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Кога да го пуштите детето само надвор?
Вратете се на почетокот 
Страна 2 of 3Отиди на страна : Previous  1, 2, 3  Next
 Similar topics
-

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Семејство :: Деца-
Отиди до: