Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Првиот македонски семееен форум
 
HomeHome  Регистрирајте сеРегистрирајте се  Влез  
Portal
Родители и деца
Влез
Член:
Лозинка:
Логирај ме автоматски на секоја моја посета: 
:: Си ја заворавив лозинката!
Мај 2024
ПонВтоСреЧетПетСабНед
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
CalendarCalendar
Барај
 
 

Display results as :
 

 


Rechercher Advanced Search

 

 Кога да го пуштите детето само надвор?

Go down 
+43
mamacaci
Mama Ane
nnatasa
Dragana
Biljana
Barbara04
kika
Vale74
D-r Lidija Pazdrijan
Vesna Blazevska
delfin76
avon
sonjamfk
sest
mirecv
mis
kavadarcanka
danielaval
Kitty
Pipolino
mamicka211
Natalija
Elsa
natali333
Natka
avanturistka
STAR *
Svetlana
sonja colakova
hajdi
Kinky
mamicka Ana
verce
Kikic
georgina
elena_sr
mamalina
Ilince
Emilija
keti_k
monice
Emi
lena
47 posters
Отиди на страна : 1, 2, 3  Next
АвторПорака
lena
Почетник
Почетник
lena


Female
Број на мислења : 38
Age : 41
Локација : macedonia
Поени : 29400
Registration date : 2008-04-13

Кога да го пуштите детето само надвор? Empty
ПишувањеПредмет: Кога да го пуштите детето само надвор?   Кога да го пуштите детето само надвор? Empty11.05.08 22:21

Filip ima 4 i pol godini.ziveeme vo kuka,takada vecito mi bega nadvor.a jas nemozam sekogas da trcam po nego,zatosto sum zafatena so Ksenija.pa ja pracam svekrva mi da go privarduva.sepak mi e strav da e sam nadvor. :Oh:
Вратете се на почетокот Go down
Emi
Форумски мастер
Форумски мастер
Emi


Female
Број на мислења : 7238
Age : 40
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 31106
Registration date : 2007-11-19

Кога да го пуштите детето само надвор? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кога да го пуштите детето само надвор?   Кога да го пуштите детето само надвор? Empty11.05.08 22:49

А имате двор затворен, мислам дали сте во близина на прометна улица, ако ти е безбеден дворот не се плаши не е толку мал. Барем јас така мислам.
Вратете се на почетокот Go down
lena
Почетник
Почетник
lena


Female
Број на мислења : 38
Age : 41
Локација : macedonia
Поени : 29400
Registration date : 2008-04-13

Кога да го пуштите детето само надвор? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кога да го пуштите детето само надвор?   Кога да го пуштите детето само надвор? Empty13.05.08 22:32

dvorot e zatvoren,ama toj otvara vrata na sokak bega.koli nema do dusa vo sokakov.grmada deca tuka ima.ama na udolu ima koli vrvat e tuka da ne zamine mi e strav
Вратете се на почетокот Go down
lena
Почетник
Почетник
lena


Female
Број на мислења : 38
Age : 41
Локација : macedonia
Поени : 29400
Registration date : 2008-04-13

Кога да го пуштите детето само надвор? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кога да го пуштите детето само надвор?   Кога да го пуштите детето само надвор? Empty13.05.08 22:33

pak isega ima edno mesto za kuca go prodadoa komsive na albanci a tie tuka si cuvat krava.lele majko korni.pa i strav mie ne vrzana.ograda ima ama sto e za krava ograda.a tie deca ko deca,gi interesira sve i svasta.
Вратете се на почетокот Go down
Emi
Форумски мастер
Форумски мастер
Emi


Female
Број на мислења : 7238
Age : 40
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 31106
Registration date : 2007-11-19

Кога да го пуштите детето само надвор? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кога да го пуштите детето само надвор?   Кога да го пуштите детето само надвор? Empty27.06.08 0:25

Кај нас на улица децава од албанска националност ги пуштаат на улица сами штом ќе проодат, извалкани во песок, паѓаат стануваат, немаат гајле, мајките не им се замаарат многу, ние премногу се грижиме....незнам што е подобро?
Вратете се на почетокот Go down
monice
Прваче
Прваче
monice


Female
Број на мислења : 207
Age : 41
Локација : Skopje
Расположение : Многу добро скоро Одличноооооооо
Поени : 28872
Registration date : 2008-07-28

Кога да го пуштите детето само надвор? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кога да го пуштите детето само надвор?   Кога да го пуштите детето само надвор? Empty11.08.08 23:42

Мене да ви кажам ми е страв да ја пуштам Сара сама надвор има само 3 години али комшиите нивните дечиња ги пуштаат и не се плашат дури се и помали од неа, не знам што да правам.

Што мислите вие што имате искуство со вашите поголеми дечиња?
Вратете се на почетокот Go down
keti_k
Почетник
Почетник
keti_k


Female
Број на мислења : 8
Age : 52
Локација : Skopje, Makedonija
Поени : 28790
Registration date : 2008-08-13

Кога да го пуштите детето само надвор? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кога да го пуштите детето само надвор?   Кога да го пуштите детето само надвор? Empty15.08.08 10:32

Вероника почнав да ја пуштам *сама* надвор од 4-4,5год позади зграда (од таа страна ни е балконот и висев таму цело време) ама Лука (3,5) сеуште ми е страв да го пуштам, и бога ми ќе почека пошто новата улица што ја пуштија е доста брза веќе ми е страв и за Вероника, деца ко деца научени беа тука да играат ни коли ни ништо...А и се и сешто шета сега по улициве, не е времето како кога ние растевме....за жал
Вратете се на почетокот Go down
Emilija
Бруцош
Бруцош
Emilija


Female
Број на мислења : 2687
Age : 46
Локација : Скопје
Расположение : со тројцата мускетари
Поени : 29749
Registration date : 2008-07-11

Кога да го пуштите детето само надвор? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кога да го пуштите детето само надвор?   Кога да го пуштите детето само надвор? Empty15.08.08 10:44

Јас Јана сама само во двор ја пуштам, а не и на улица. Гледам дека знае да се тргне од коли, ама знае и да се вкочани среде улица кога ќе и речеш дека иде кола. Додека така прави мискам дека и е рано за сама на улица.

Гледам комшискиве деца растат сами на улица. Има и помали од неа што идат сами до продавница, но мене уште ми е страв.
Вратете се на почетокот Go down
Ilince
Матурант
Матурант
Ilince


Female
Број на мислења : 1816
Age : 39
Локација : Prilep
Расположение : umorno no presrekno
Поени : 29443
Registration date : 2008-07-16

Кога да го пуштите детето само надвор? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кога да го пуштите детето само надвор?   Кога да го пуштите детето само надвор? Empty15.08.08 11:06

Valentin go pustam sam nadvor ne e mnogu prometna ulicata ama sepak samo na teras visam go gledam .Mislam deka znae da se pazi ama i ne e tolku golem .Koga malku ke zamraci vednas vo dvor go pribiram
Вратете се на почетокот Go down
mamalina
Полуматурант
Полуматурант
mamalina


Female
Број на мислења : 728
Age : 43
Локација : macedonija
Расположение : poletno
Поени : 28876
Registration date : 2008-08-22

Кога да го пуштите детето само надвор? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кога да го пуштите детето само надвор?   Кога да го пуштите детето само надвор? Empty23.08.08 0:37

Јас имам две дечиња од 3 и 5год.имаме заграден двор и ги пуштам сами си играат.А на улица не ги пуштам сами.Големото кога е со мене ги знае сите правила да погледне дали иде кола,па да премине,да оди по крај.Ама пробав да го пуштам со деца на улица,и скришум да го посматрам,како се однесува и кога ќе се заигра воопшто не гледа ни дали иде кола ни ништо само трча.А децава од комшии и кај нас се по цел ден на улица,додуша сите се поголеми од моиве,ама и кога беа мали ги пуштаа по цел ден,од едни комшии дури и кола им го турна детето цело мало излезе а тие дома.Не ми се допаѓа тоа што некои луѓе не водат сметка за своето дете ,само да е надвор да не им досаѓа.
Вратете се на почетокот Go down
elena_sr
Почетник
Почетник
elena_sr


Female
Број на мислења : 6
Age : 38
Локација : strumica
Поени : 28730
Registration date : 2008-08-25

Кога да го пуштите детето само надвор? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кога да го пуштите детето само надвор?   Кога да го пуштите детето само надвор? Empty26.08.08 23:08

moite kerki koga se kaj majka mi odat nadvor sami da si igraat so decata ,a koga se doma so mene ne gi pustam zatoa sto nasata ulica e mnogu prometna ima mnogu vozila ne znaat bas da se pazat .....golemata e 5 god a malata e 3god
Вратете се на почетокот Go down
georgina
Прваче
Прваче
georgina


Female
Број на мислења : 371
Age : 49
Локација : Negotino
Поени : 28830
Registration date : 2008-08-02

Кога да го пуштите детето само надвор? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кога да го пуштите детето само надвор?   Кога да го пуштите детето само надвор? Empty09.09.08 18:03

Мојата ќерка дури на 6 години ја пуштив да излегува надвор од дворот сама. Всушност не сакаше да оди во дневен престој па ја оставив да седи дома сама претпладне. Па така и почна да излегува. Сега поради бебето и јас сум дома, ама ја пуштам да оди да си игра со другарчињата ама мора да знам каде е и со кого. И мислам дека само јас во комшилукот викам по неа, да се прибере. Сега летото имаше дечиња што никој цел ден не ги викаше да си одат не знам ни дали ги викаа за ручек. Многу ми беше чудно тоа.
Вратете се на почетокот Go down
Kikic
Бруцош
Бруцош
Kikic


Female
Број на мислења : 2003
Age : 42
Локација : skopje
Расположение : happppppppyyyyyyyyyy
Поени : 29115
Registration date : 2008-09-29

Кога да го пуштите детето само надвор? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кога да го пуштите детето само надвор?   Кога да го пуштите детето само надвор? Empty29.09.08 17:46

е тоа ми е вистина голем проблем.керка ми има 6,5 години сега тргна на училиште а мене ми е страв да ја пуштам сама надвор.Живееме на 10 кат во кула нејзини врсници идат сами надвор и седат по цел ден сами .Она само мим вика пушти ме пушти ме ама мене ми е страв.
Вратете се на почетокот Go down
http://www.glatkovdizajn.com.mk
verce
Полуматурант
Полуматурант
verce


Female
Број на мислења : 1392
Age : 38
Локација : Imperija Kocani :)
Расположение : super
Поени : 30170
Registration date : 2008-02-15

Кога да го пуштите детето само надвор? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кога да го пуштите детето само надвор?   Кога да го пуштите детето само надвор? Empty29.09.08 20:34

Ние живееме во кука па Христијан го пуштам сам да си игра во дворот со децата од сосецтвото.Живееме на прометна улица и на улицата не се собираат деца само по дворовите.Го пустам сам од пред некој месец до продавница која е неколку куќи над нашата но го гледам од тараса иако немам потреба знае сам да внимава.
Вратете се на почетокот Go down
mamicka Ana
Прваче
Прваче
mamicka Ana


Female
Број на мислења : 123
Age : 47
Локација : skopje
Поени : 28860
Registration date : 2008-07-30

Кога да го пуштите детето само надвор? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кога да го пуштите детето само надвор?   Кога да го пуштите детето само надвор? Empty15.10.08 11:02

сепак најважно е најверојатно каде живеете и каква е улицата. низ центар и по населби кај што има многу коли е доста опасно, по поспоредните улички е ок, јас живеев како дете у центар и одев сама со другарки надвор, ама имаше 100 пати помалце коли од сега:-)

знам дека доста мајки им прават тест на децата. ги пуштаат сами и одат од страна, скришно, ги пазат и гледаат како ќе поминат на тестот. ако поминат добро повеќе пати, смеат да одат надвор сами. најверојатно и јас ќе правам така :-)
Вратете се на почетокот Go down
Kinky
Апсолвент
Апсолвент
Kinky


Female
Број на мислења : 3810
Age : 48
Локација : во земјата на чудата
Поени : 29909
Registration date : 2008-08-26

Кога да го пуштите детето само надвор? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кога да го пуштите детето само надвор?   Кога да го пуштите детето само надвор? Empty15.10.08 14:38

Skoro citav vo eden srpski vesnik za 7 godisno detence koe komsijata go pregazil so Mercedec:(. Igrale zmurki, toa se sokrilo zad kolata, vo megjuvreme komsijata vlegol vo nea i trgnal vo rikverc, so site cetiri trkala pominal preku nego, kutroto nemalo vreme da izbega. Baba mu go "pazela" od prozor... Кога да го пуштите детето само надвор? 509368 Bev tolku potresena, i seuste se ezam ko ke pomislam, imase i negova slika:((, i mislam deka tolku mali decinja ne se za sami da bidat nadvor. Sekogas treba nekoj da gi nadgleduva, da bide blisku do niv. Kukja i zatvoren dvor e edno, ama zgrada... dodeka istrca covek da reagira, beljata se napravila.
Вратете се на почетокот Go down
hajdi
Полуматурант
Полуматурант
hajdi


Female
Број на мислења : 522
Age : 38
Локација : Kicevo
Расположение : odlicnoo
Поени : 28775
Registration date : 2008-08-16

Кога да го пуштите детето само надвор? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кога да го пуштите детето само надвор?   Кога да го пуштите детето само надвор? Empty15.10.08 14:45

Во мојата населба сите сме иста возраст +-2год. И јас се сеќавам уште од прво одд бевме сите сами надвор и си игравме, па фала му на господ на никого не му се случи ништо. одвреме навреме излегуваа нашите да видат кај сме
Вратете се на почетокот Go down
mamicka Ana
Прваче
Прваче
mamicka Ana


Female
Број на мислења : 123
Age : 47
Локација : skopje
Поени : 28860
Registration date : 2008-07-30

Кога да го пуштите детето само надвор? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кога да го пуштите детето само надвор?   Кога да го пуштите детето само надвор? Empty17.10.08 12:16

леле кинки ама ме стресе, ич неможам да читам и да слушам вакви приказни, на секоја ми се плаче и ако нема никој во близина си поплачувам.
колку и да има некој да го чува детето или бебето, може не дај боже беља да се направи и дека Господ ги чува децата.
Вратете се на почетокот Go down
sonja colakova
Полуматурант
Полуматурант
sonja colakova


Female
Број на мислења : 577
Age : 45
Локација : skopje
Расположение : љубопитно
Поени : 28683
Registration date : 2008-09-14

Кога да го пуштите детето само надвор? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кога да го пуштите детето само надвор?   Кога да го пуштите детето само надвор? Empty17.10.08 12:18

Знам дека ве потресуваат вакви информации ама мојата комшивка сама си го прегази своето дете на сличен начин.
Вратете се на почетокот Go down
Svetlana
Полуматурант
Полуматурант
Svetlana


Female
Број на мислења : 527
Age : 46
Локација : повеќе на работа
Расположение : кога како
Поени : 28805
Registration date : 2008-08-15

Кога да го пуштите детето само надвор? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кога да го пуштите детето само надвор?   Кога да го пуштите детето само надвор? Empty17.10.08 12:34

Сам надвор никако , има 4 год и нема шанси сам да го пуштам , живееме во куќа и на главна улица сме и затоа се знае во двор може само со некој од домашните , најчесто со бато и тоа зад куќа во дворот , напред никако.Брат му е голем и внимава на него.
Во мала има и помали деца кои ги пуштаат надвор сами , мене ми е тоа незамисливо.Подобро тоа да плаче за надвор ,него јас да плачам.
Вратете се на почетокот Go down
STAR *
Матурант
Матурант
STAR *


Female
Број на мислења : 1596
Age : 41
Локација : Skopje
Расположение : еуфорично
Поени : 29755
Registration date : 2008-01-28

Кога да го пуштите детето само надвор? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кога да го пуштите детето само надвор?   Кога да го пуштите детето само надвор? Empty17.10.08 12:44

Во двор и тоа пак под надзор од возрасен , јес да син ми е и мал за пуштање сам надвор , ама мислам дека и на 5/6 год. детето не треба да се пушта само надвор без никој да внимава на него. Нашата куќа е одма до улица која е споредна ама сепак коли и мотори проаѓаат како луди така да очи мора отварање. Кога е пуштен во двор , вратите се заклучени да не случајно излета на улица, таква дешаванка имав додека ја прибиравме колата на брзинка ми излета надвор а помина едан будала со голф и за сек го повлеков на страна. И кога ќе биде 2 / 3 одд пак играње на една лединка што ја имаме каде ќе може да го следиме што прави. Ако иде кај другарче на гости да се знае кај кого е и до колку му е дозволено седење како на гости така и надвор.
Вратете се на почетокот Go down
sonja colakova
Полуматурант
Полуматурант
sonja colakova


Female
Број на мислења : 577
Age : 45
Локација : skopje
Расположение : љубопитно
Поени : 28683
Registration date : 2008-09-14

Кога да го пуштите детето само надвор? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кога да го пуштите детето само надвор?   Кога да го пуштите детето само надвор? Empty17.10.08 13:10

Блазеси ви што сиимате дворови а ние од зградиве што да правиме. На улица или на паркинг па морам и јас да седам надвор. Ама затоа викенди се кај мајка ми, во двор по цел ден. Мене училиштето ми е преку улица ама уште Ева ја носам и ја зимам. Ми е страв овде во Чаиров ни пешачки се гледаат ни ништо, се вози како на F1.
Вратете се на почетокот Go down
avanturistka
Бруцош
Бруцош
avatar


Female
Број на мислења : 2072
Age : 45
Локација : so moite dve princezi :))
Расположение : :))
Поени : 29220
Registration date : 2008-10-02

Кога да го пуштите детето само надвор? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кога да го пуштите детето само надвор?   Кога да го пуштите детето само надвор? Empty23.10.08 0:12

i kaj nas ne e sjajno,ziveeme vo zgrada i toa na glavna ulica taka da strav ke mi bide da ja pustam sama na ulica nezz.....
Вратете се на почетокот Go down
mamicka Ana
Прваче
Прваче
mamicka Ana


Female
Број на мислења : 123
Age : 47
Локација : skopje
Поени : 28860
Registration date : 2008-07-30

Кога да го пуштите детето само надвор? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кога да го пуштите детето само надвор?   Кога да го пуштите детето само надвор? Empty24.10.08 10:01

мене ми е многу страв кога ги пуштаат децата многу малечки со поголемите батковци и сестри, сепак и тие се деца и не можат да водат сметка за други, едвај за себе:-)

откако гледав на вести неколку страшни случаи за некакви малтретирања и силувања по Мкд, мислам страв ќе ми биде да го пуштам и на 10 години:-(
порано немаше вакви работи кај нас, имаше по Америки и на филмови................сега веќе и тука е опасно........... и најчесто е од човек кој родителите го познаваат и му веруваат.............:-(
Вратете се на почетокот Go down
Natka
Почетник
Почетник
Natka


Female
Број на мислења : 4
Age : 44
Локација : Skopje
Поени : 28936
Registration date : 2008-07-15

Кога да го пуштите детето само надвор? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кога да го пуштите детето само надвор?   Кога да го пуштите детето само надвор? Empty04.11.08 13:14

Stefan sme go pustile do prodavnica sam dva tri pati,se otkorna dete od radost,ama toa bilo preku den inace iako ima 5 god uste mi e strav da go ostavam da si igra nadvor sam so drugari bez da go gledam
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Кога да го пуштите детето само надвор? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Кога да го пуштите детето само надвор?   Кога да го пуштите детето само надвор? Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Кога да го пуштите детето само надвор?
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 3Отиди на страна : 1, 2, 3  Next
 Similar topics
-

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Семејство :: Деца-
Отиди до: