Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Првиот македонски семееен форум
 
HomeHome  Регистрирајте сеРегистрирајте се  Влез  
Portal
Родители и деца
Влез
Член:
Лозинка:
Логирај ме автоматски на секоја моја посета: 
:: Си ја заворавив лозинката!
Мај 2024
ПонВтоСреЧетПетСабНед
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
CalendarCalendar
Барај
 
 

Display results as :
 

 


Rechercher Advanced Search

 

 Стручни совети од областа на Психологијата!

Go down 
+24
vib11
Maja
ance
rich_bitch1
Kinky
BubeM
sneze
Emilija
lakibebe
Ilince
Марина
Natalija
kiki-riki
sonchogled
Ves
D-r Lidija Pazdrijan
Snezana O.
Emi
др. Благоја Стевановски
butterfly
jasmina,mina
Vesna Blazevska
Mama Vase
Big Sister
28 posters
Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4  Next
АвторПорака
BubeM
Полуматурант
Полуматурант
avatar


Female
Број на мислења : 1116
Age : 45
Локација : Скопје
Поени : 29059
Registration date : 2008-11-14

Стручни совети од областа на Психологијата! - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Стручни совети од областа на Психологијата!   Стручни совети од областа на Психологијата! - Page 3 Empty20.10.09 14:40

Здраво,
Мојата ќеркичка, која има скоро 14 месеци последниве две недели почна многу да се плаши.
До пред две недели од ништо не се плашеше, се ја интересираше и се сакаше да допре. Арно ама, пред две недели првпат виде правосмукалка и нормално отиде да ја види, да ја допре. Додека беше до неа несакајќи дедо и ја вклучи и детево се стресе. Почна да се плаши од јаки звуци. Пред некој ден беше сама во предсобје (јас бев на 1-2 метра од неа), заѕвоне домофонот и детево преплашено се стрча накај мене, кога ме гушна не сакаше да ме пушти неколку минути. Сега почна дури и од навлажнувачот да се плаши, а тој скоро и да не се слуша. Не се плаши да бега, ама кога ќе влезе во спална и кога ќе го види, веднаш бара некој да ја држи за рака, веројатно за да биде сигурна. Со правосмукалката се ослободи малку, прво постепено јас се доближував, ја допирав, па и Илина почна да и се доближува, па да ја допира. Исто и со домофонот и со навлажнувачот.Само што сеуште има страв, некогаш кога ќе види правосмукалка, го врти главчето лево-десно како кога сака да каже НЕ и на лицето и се гледа дека е исплашена. Па полека и се доближуваме, кажуваме дека не е страшно, јас ја допирам, а Илина почнува да ја удира.
Тука е и второто прашање. Не сакам да е агресивна и не ја воспитувам така. Еднаш се удри од креветот и почна да плаче, ја потсмирив малку и без да размислам го удрив креветот, демек да му вратиме што Илина се удрила од него. Ми текна што направив, па почнав да и кажувам дека треба да е внимателна, дека ако не внимава ќе се удира и ќе ја боли итн. Ама сега кога ќе се удри или исплаши од нешто, го тепа (го удира по неколку пати). И објаснувам дека не треба да се тепа, ама таа продолжува. Некогаш кога ме гушка и ме гали почнува да ме удира. Чуствувам дека тоа не го прави за да ме повреди, туку дека го прави од љубов и од љубопитност. Удирањето во овој случај и е како силно галење. Ме гушка силно и ме гали силно Стручни совети од областа на Психологијата! - Page 3 69779 Кога ќе ја опоменам, престанува со удирање и само нежно ме гали, ама од време на време ќе ме удри, е ова удирање после опомената мислам дека го прави од љубопитство.

А почнува да се плаши и од работи што првпат ги гледа, не од се, ама од некои, не можам да дефинирам од какви и што имаат заедничко.

Се извинувам на долгиот пост, ама сакав да објаснам дека мислам дека знам од каде потекнува ова нејзино однесување и сакав да кажам што превземам. Е сега, барам совет за тоа колку е правилно и што уште треба да направам.
Благодарам
Вратете се на почетокот Go down
Vesna Blazevska
ВИП личност
ВИП личност
Vesna Blazevska


Female
Број на мислења : 896
Age : 46
Локација : skopje
Расположение : generalno dobro
Поени : 28395
Registration date : 2009-04-28

Стручни совети од областа на Психологијата! - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Стручни совети од областа на Психологијата!   Стручни совети од областа на Психологијата! - Page 3 Empty20.10.09 16:39

Normalno e maleckoto taka da reagira, pa i vozrasen da se uplasi od nesto za nego nepoznato, ke se brani (ke tepa), stravot ponekogas predizvikuva agresija i gotovnost da se napadne a ponekogas predizvikuvca begstvo (kako kaj maleckata). poleka so vreme ke nauci deka toa se aparati od domakinstvo i deka ne se opasni za nea, pa kje pomine i stravot. Dobro postapuvas vo ovoj slucaj, A i so agresivnosta, tie reakcii se normalni kaj malite deca, ne mozeme da gi nareceme agresivnost, osvenm ako ne e toa navistina nekoj napad na bes, no vo slucajov ne e, objasni i deka ne e ubavo da tepa i mava, no sepak da ne e toa odenje vo krajnost, agresijata e emocija koja ima golema energija i nejzinoto potiskanje ne e dobro za nikogo, vnimanie treba da se obrati na toa kako da se isfrli taa lutina i agresija bez da se udira, znaci da se verbalizira, no devojcencevo e mnogu malecko za verbalizacija, taka da mozes ponekogas i da i dozvolis "da go mavne krevetot" so cel da nauci deka ponekogas e dozvoleno da se izrazi agresija, a so tek na nejziniot razvoj ke ja ucite na soodvetni nacini na iskazuvanje na lutinata i agresijata.
Вратете се на почетокот Go down
Kinky
Апсолвент
Апсолвент
Kinky


Female
Број на мислења : 3810
Age : 48
Локација : во земјата на чудата
Поени : 29909
Registration date : 2008-08-26

Стручни совети од областа на Психологијата! - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Стручни совети од областа на Психологијата!   Стручни совети од областа на Психологијата! - Page 3 Empty20.10.09 16:44

Vesna, vo kontekst na gornoto prasanje:), koi nacini se zdravi za iskazuvanje i isfrlanje na lutinata, besot i nervozata za 2 godisni deca?
Вратете се на почетокот Go down
Vesna Blazevska
ВИП личност
ВИП личност
Vesna Blazevska


Female
Број на мислења : 896
Age : 46
Локација : skopje
Расположение : generalno dobro
Поени : 28395
Registration date : 2009-04-28

Стручни совети од областа на Психологијата! - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Стручни совети од областа на Психологијата!   Стручни совети од областа на Психологијата! - Page 3 Empty20.10.09 17:09

Kaj decata e mnogu bitno da ne gi karame koga pokazuvaat lutina, ne samo lutina tuku bilo koja druga emocija, a mnogu cesto slusame - aj ne se luti, pa majka ti e, aj ne placi sega...taka decata se ucat na potiskanje na emociite sto sekako ne e dobro, tagata, lutinata kako i sekoja druga emocija se prisutni vo secij zivot i ne e ok da gi ucime uste od mali negativnoto da go potiskaat, a pozitivnoto da go neguvaat, toa e kako da gi terame da ziveat nekoj rozov svet, a i samoto negiranje ili potiskanje na negativnite emocii ne e dobro za ponatamosniot razvoj. E sega, sigurno nema da mu dozvolime da ja prevrti cela kukja zatoa sto e luto deteto, tuku e dobro da go prasame, sto go nalutilo, i sto saka. Ne sekogas moze da go dobie ona sto go saka, neli? Znaci i da se naluti i da frli igracka, i da se tresne od zemja sto se veli, spored mene dobro e da gi ostavame 1min-2 da se izrazat no obavezno posle toa da se razgovara 1. sto go nalutilo i 2. sto saka deteto, a sekako da ne se koristi recenicata "aj sega ne se luti", neka se luti dodeka mu e potrebno, bitno e deteto da se pocuvstvuva razbrano. Postepeno ke nauci da ne urla i frla tuku da kaze LUT SUM poradi toa i toa.
Вратете се на почетокот Go down
Ilince
Матурант
Матурант
Ilince


Female
Број на мислења : 1816
Age : 39
Локација : Prilep
Расположение : umorno no presrekno
Поени : 29443
Registration date : 2008-07-16

Стручни совети од областа на Психологијата! - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Стручни совети од областа на Психологијата!   Стручни совети од областа на Психологијата! - Page 3 Empty21.10.09 23:10

ajde eve uste edno prasanje od mene ...mojot problem so Valentin poopsirno go napisav vo ovaa tema
https://roditeliideca.macedonianforum.net/forum-f24/topic-t1237.htm
da ne se povtoruvam...go imam odneseno pred okolu edna god kaj nas na psiholog...mi rece deka e seuste mal...mu postavuvase nekoi prasnja i mi rece deka se e vo red iako mi rece deka zaostanuva 2-3 meseci zad vozrasta Стручни совети од областа на Психологијата! - Page 3 121539 znaci togas bese 4 god i sedum-osum meseci a po prasnjata koi mu gi postavi i redese edni kockicki i crtase nesto zakluci deka odgovara kako za 4 god i 4-5 meseci...mi rece da mu pravam raspored na pr.ako se pomocka vo ponedelnik da nacrtame dozd so onlak i cadorce...ako ne sonce...i za sekoja suva prospiena nok da dobie nnagrad na pr.mastika...i sekako da se namalat tecnostite ..iskreno mislam deka seriozno ne pristapi kon nasiot problem...a nemam na drugo mesto kade da se obratam...tvoj sovet ?
Вратете се на почетокот Go down
Vesna Blazevska
ВИП личност
ВИП личност
Vesna Blazevska


Female
Број на мислења : 896
Age : 46
Локација : skopje
Расположение : generalno dobro
Поени : 28395
Registration date : 2009-04-28

Стручни совети од областа на Психологијата! - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Стручни совети од областа на Психологијата!   Стручни совети од областа на Психологијата! - Page 3 Empty22.10.09 10:09

Ako razbrav dobro, Valentin okolu nova godina pocnal navecer da se budi za mockanje, a sega pak pocnal da mocka vo krevet? Ova e cesta pojava, koga vo semejstvoto doaga bebe, postaroto dete projavuva regres (se vrakja na stari naviki koi se soodvetni za pomala vozrast) poradi cuvstvoto deka go gubi prvoto mesto kaj roditelite, ednostavno si bara vnimane. Ona sto mora sega da napravite e da mu posvetite MNOGU vnimanie, da se pocuvstvuva mnogu biten i vazem, Ilince, ti kako negova majka ke mu se posvetis mnogu povekje, a nekoi obvrski okolu deteto ke gi ostavis na soprugot ili nekoj drug vozrasen vo semejstvoto. Za toa okolu nokjnoto mokrenje nema da sozdavate problem, nikako nema da go kaznuvate, kritikuvate i karate, treba da pokazete mnogu razbiranje, da mu dadete poddrska da go nadmine seto toa. Mnogu guskanje i razgovaranje so nego, sega toa mu treba, a ako ne gresam Valentin treba da e pocnat i vo skolo od ovaa godina, sto e uste edna promena vo negoviot zivot. Znaci samo strplivo, kako sto vi rekol psihologot ne mu davajte mnogu tecnosti posle 18 casot, shemata so obalceto i sonceto pravete ja ako sakate, no toa neka bide kako igra i sam da si gi crta soncinjata i oblcinjata (da ne go sfati toa kako nesto tragicno i nepopravlivo, onaka niz igra da se odviva seto toa) i sekako posvetete mu mnogu vnimanie, toa najmnogu mu treba.
p.s.
toa sto ispadnal na testot deka 2-3 meseci zaostanuva od svojata vozrast nikako da ne ve preopteretuva, mnogu e vazno koj test e primenet, vo kakvi uslovi i vo kakva sostojba bilo deteto koga go pravel testot, a pred se 2-3 meseci i ne e nekoe zaostanuvanje.
Вратете се на почетокот Go down
Emi
Форумски мастер
Форумски мастер
Emi


Female
Број на мислења : 7238
Age : 40
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 31106
Registration date : 2007-11-19

Стручни совети од областа на Психологијата! - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Стручни совети од областа на Психологијата!   Стручни совети од областа на Психологијата! - Page 3 Empty22.10.09 10:32

Imame problem okolu okazuvanje na pelenite, letoska neskase da slusne da sedne ne noksirce, si mockase vo gakicki i kakase ama ic ne i bese gajle, se sluci dva-tri pati da se izmocka vo noksir i samo ednas da se iskaka i navistina bese srekna, jas bravo bravo i mislev deka ke pocne sama da bara ama toa ne se sluci.
Vcera mi kazuva kako dedo i ja karal da sedi na noksir, a ona ne sakala i si ja barala pelenata da se iskaka.
Sabajle lezi i mi vika mamo jas mockam, i vikam zato be mama vo pelena ajde vo noksirceto a ona mi vika necam :(
neznam sto da pravam, golemka e sve zboruva, ama nesaka da mi kaze
Вратете се на почетокот Go down
Vesna Blazevska
ВИП личност
ВИП личност
Vesna Blazevska


Female
Број на мислења : 896
Age : 46
Локација : skopje
Расположение : generalno dobro
Поени : 28395
Registration date : 2009-04-28

Стручни совети од областа на Психологијата! - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Стручни совети од областа на Психологијата!   Стручни совети од областа на Психологијата! - Page 3 Empty22.10.09 11:41

Nikako karanje i vreganjie, toa ke predizvika kontra efekt, probajte da ja stavite na wc sholja ako nekje na noksir - ima eden dodatok za na wc sholja, sum go videla i vo plasticarskata ulica, ne treba da e skap, se stava na sholjata za da moze dete da sedne, pa ke i kazes ajde kako mama i tato na solja da mockas i kakas, pa ke i kazes ajde da go ispratime da si odi toa kakanoto - ke ja teras da pusti voda, ako ne, moze nesto da stavate vo noksirot - nekoja hartija, nesto neppotrebno za frlanje sto e i niz igra - ajde izmockaj go da moze da go frlime vo sholja pa da go ispratime da si odi...nekoi prikazni smisluvajte i' pa posle ke bara sama. Jas so sin mi imam iskustvo, stavav po edno kopce vo noksirot da go izmocka, posle za kakanje mu zedov takov dodatok i nikogas povekje ne sedna na noksir osven navecer koga stanuvase da mocka. Znaci probajte sekako osven so vikanje karanje i mnogu strplivo, ne se otkazuvajte.
Вратете се на почетокот Go down
Vesna Blazevska
ВИП личност
ВИП личност
Vesna Blazevska


Female
Број на мислења : 896
Age : 46
Локација : skopje
Расположение : generalno dobro
Поени : 28395
Registration date : 2009-04-28

Стручни совети од областа на Психологијата! - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Стручни совети од областа на Психологијата!   Стручни совети од областа на Психологијата! - Page 3 Empty22.10.09 18:38

Emi напиша:
jas ne ja karam, mi e zal, gledam deka nesaka i nesaka, posto sum so nea nekoi 5saati dnevno mnogu mi e tesko da ja ucam, ama ke probam so toj dodadok za solja, posto ova "tutevo" ne go sakame Smile

fala vesna
Emi mi stana jasno deka ti ne ja karas, no i tie sto ja cuvaat ke im kazes da ne ja karaat i da ne i vikaat "sramota e", da ne se iskomplicira uste povekje rabotata. Kerkickata e sepak malecka, no vreme i e da koristi noksirce.
Вратете се на почетокот Go down
Vesna Blazevska
ВИП личност
ВИП личност
Vesna Blazevska


Female
Број на мислења : 896
Age : 46
Локација : skopje
Расположение : generalno dobro
Поени : 28395
Registration date : 2009-04-28

Стручни совети од областа на Психологијата! - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Стручни совети од областа на Психологијата!   Стручни совети од областа на Психологијата! - Page 3 Empty22.10.09 18:48

Ilince напиша:
Vesne samo malku da te ispravam znaci ova sto go pisuvav bese minatata godina ...ne bese uste rodeno bebeto..Smile toj ne se mocka konstantno ...sekoja vecer eve sega nema zgreseno 2-3 nedeli ...ama koga ke pocne so red nekolku veceri...ne znam ni sama zosto....i toa mocka prviot son nekogas se slucilo da zaspie i po pola cas da e utop...a se izmockal pred spienje i ne piel mn tecnosti...a nekogas pak pie mn mleko navecer i nema da se izmocka cela nok...jas go krevam za mockanje otprilika okolu eden saat otkako ke zaspie ...ili pred da si legnuvam...nekogas se slucuva da ne zgresi a nekogas pak vo 5 sabalje ke se izmocka :( se proverivme od med.aspekt se e vo red...a godinava ne trgna vo skolo...roden e na 12.02 a neli bese site deca rodeni najkasno do 15.01 ...mozese ama rekov ne mu menuva...Smile
Ilince znaci da razgranicime, koga po prv pat valentin pocna da stanuva navecer za da odi vo wc? Okolu nova godina? Dali se obrativte na psiholog poradi toa sto pocnal da stanuva za da mocka, pa prestanal ili voopsto ne pocnal da stanuva? Jas razbrav deka pocnal da stanuva navecer (po prv pat) okolu nova godina, a sega izminative meseci mu se slucuva da se izmocka u krevet. Aj popravi me te molam, da razgranicime ubavo Smile znaci koga prv pat pocna da se budi za vo wc? i posle kolu vreme pocna da mocka pak vo krevet? kako i da e, cim nema medicinski problem kaj nego, pogore sto ti napisav ke si primenuvate, mislam deka ke pomine se vo najdobar red.
Вратете се на почетокот Go down
Vesna Blazevska
ВИП личност
ВИП личност
Vesna Blazevska


Female
Број на мислења : 896
Age : 46
Локација : skopje
Расположение : generalno dobro
Поени : 28395
Registration date : 2009-04-28

Стручни совети од областа на Психологијата! - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Стручни совети од областа на Психологијата!   Стручни совети од областа на Психологијата! - Page 3 Empty23.10.09 9:49

Dragana напиша:

Eve Vesne da se nadovrzam na Sneze,pokraj sevo ova sto go opisala sneze jas imam vnuce ima 5 ipol godini.Znaci toj se sto ke mu kazes povtoruva vo smisol :dobar li si i toj vika dobar li si.Nisto ne znae sam da ne prasa ,koga edno go prasuvame toj si nesto po negovo kazuva nikoj ne znaeme za sto zboruva.Ist e nadrazliv,piska vika nesto kako karate so racete mavta.Sin mi vo igra si go svitka nozeto i se rasplaka i toa tolku ispanici pocna silno da place da vika i da go gura mu vika ne te sakam begaj.
Postojano naci od dve godini nemu vo glava i vo usta mu stoi nekoja zaba.Sekoj zbor mu e povrzan so zaba.Zabata ova zabata vo rekata,imali zabi kaj vas.kupi li mi zaba.
Go nosea na nekakvi ispituvanja vo skopie mu stavale nekoi kabelcinja na glavceto,sto e dijagnoza neznam,piese mnogu skapi lekovi od koi go znam Eglonil sirupceto.Samo odvaj znae do deset da izbroi ,crta samo zabi i vopsto ne zboruva ne komunicira.Mislam ponekogas stvarno se odnesuva kako da ne e vret,
Mnogu sum zagrizena sakame so mm da mu pomogneme,uste malku treba da trgne vo uciliste i mi e strav dali i voopsto ke go primat,toj so svoeto odnesuvanje i na drugite deca ke im smeta.Te molam pisi mi sto da pravime,ako treba pisi mi i na pp.

da ne zaboravam da pisam deka doma postojano go korat za toa kako zboruva(i neznam neznam veke kolku pati im rekov deka toa e pogresno ama...),i isto majkamu dosta si go propleskuva za gluposti sto na deteto mu ima stvoreno dopolnitelen stres. Стручни совети од областа на Психологијата! - Page 3 610361
Dragana, ne bi mozela vaka da kazam sto se slucuva so deteto, no cim dobilo dijagnoza (znaci nesto ne e vo red), treba so deteto da se postapuva spored taa dijagnoza, sigurno roditelite dobile instrukcii. Jas ja razbiram vasata zelba da mu pomognete, no edinstveno sto mozete da napravite e da im dadete poddrska na roditelite, da go pricuvate koga se tie zafateni, da mu kupite nekoja igracka itn. I samata pisuvas deka "ne znaes kolku pati si im rekla deka toa i toa ne e ok" no ete majkata duri i go pripleskuva - sakam da kazam toa si e nivno dete i tie samite si se odgovorni za toa kako ke se odnesuvaat i sto ke pravat ponatamu, vie moze da im pomognete dokolku vi pobaraat nekakva pomos ili poddrska zatoa sto navistina im treba za da se nosat vo zivotot so vakov problem, a ne da negiraat deka problemot voopsto postoi.
Вратете се на почетокот Go down
Vesna Blazevska
ВИП личност
ВИП личност
Vesna Blazevska


Female
Број на мислења : 896
Age : 46
Локација : skopje
Расположение : generalno dobro
Поени : 28395
Registration date : 2009-04-28

Стручни совети од областа на Психологијата! - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Стручни совети од областа на Психологијата!   Стручни совети од областа на Психологијата! - Page 3 Empty23.10.09 9:51

Ilince напиша:
e vaka Vesne otprilika od januari 2008 do septemvri 2008 Valentin ne se mockase voopsto ...pred toa se slucuvase da zgresi poveke pati znaci si mockase mn cesto pak ke povtoram samo navecer ... ama vo ovaj period nitu ednas ne zgresi duri i me budese na sred nok i mi kazuvase deka mu se mocka ...posle ovaj period pak pocna starata pesna....samo sega e razlika sto poretko mu se slucuva da e izmockan...posle ova ne sme posle na psiholog
Ilince, znaci sepak mislam deka ova e nekoj regres kaj Valentin i moze da postapite kako sto pisav pogore, nema mesto za panika, samo smireno i strplivo, se ke si dojde na mesto.
Вратете се на почетокот Go down
rich_bitch1
Бруцош
Бруцош
rich_bitch1


Female
Број на мислења : 2504
Age : 36
Локација : dreamland
Расположение : dobro e
Поени : 30363
Registration date : 2007-12-29

Стручни совети од областа на Психологијата! - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Стручни совети од областа на Психологијата!   Стручни совети од областа на Психологијата! - Page 3 Empty23.10.09 13:38

zdr vesna
ete i go mojot problem so mojata 13 mesecna kerka.od pred dva meseci ja cuva babai i preku den-jas i mm rabotime.prviot mesec se bese ok ama veke mesec dena imame strasen problem so spienjeto.koga ide vreme navecer da ja uspijam t.s da ja spusatm vo lulka ili krecetce pocnuva da vristi i me tegnet,ne se odvujuva za ziva glava od meneko da se plasi deka ke ja ostavam.klinicka e zdrava bevme na pedijatar proverivme i krv i se ostanato se e vo red,znaci ne stanuva zbor za bolka ili nesto sl.mn se nerviram zasto uspivanjeto mi stanuva kosmar.otkako ke zaspie ja prespiva cela nok,problemot e dodeka da zaspieme.nekogas i polnok ne fakja a nie sesute sme budni.se prasuvam ili mesto za panika,postoi li nacin da go resam toa nekako ili samo da se srtpam da porasne i samo od sebe da iscezne neznam kako da postapam.mala e ,sesute ne zbori i neznam kako da i objasnam deka i da zaspie jas pak ke sum po kraj nea...?
Вратете се на почетокот Go down
Vesna Blazevska
ВИП личност
ВИП личност
Vesna Blazevska


Female
Број на мислења : 896
Age : 46
Локација : skopje
Расположение : generalno dobro
Поени : 28395
Registration date : 2009-04-28

Стручни совети од областа на Психологијата! - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Стручни совети од областа на Психологијата!   Стручни совети од областа на Психологијата! - Page 3 Empty24.10.09 0:10

Rich Bitch, Ova e samo faza od razvojot na decata, nema mesto za panika, posebno e promena sto pocnala da ja cuva babata, pomalku ve gleda doma i ete go rezultatot. Iako ne razbira, zborete i deka ste sekogas tuka za nea, da dobie sigurnost, za nekoe vreme se ke si dojde na mesto.
Вратете се на почетокот Go down
Emi
Форумски мастер
Форумски мастер
Emi


Female
Број на мислења : 7238
Age : 40
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 31106
Registration date : 2007-11-19

Стручни совети од областа на Психологијата! - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Стручни совети од областа на Психологијата!   Стручни совети од областа на Психологијата! - Page 3 Empty29.10.09 0:31

Vesna Blazevska напиша:
Emi напиша:
jas ne ja karam, mi e zal, gledam deka nesaka i nesaka, posto sum so nea nekoi 5saati dnevno mnogu mi e tesko da ja ucam, ama ke probam so toj dodadok za solja, posto ova "tutevo" ne go sakame Стручни совети од областа на Психологијата! - Page 3 Icon_smile

fala vesna
Emi mi stana jasno deka ti ne ja karas, no i tie sto ja cuvaat ke im kazes da ne ja karaat i da ne i vikaat "sramota e", da ne se iskomplicira uste povekje rabotata. Kerkickata e sepak malecka, no vreme i e da koristi noksirce.

sakala pred dva dena da kaka vo noksirce, bila so tatko i, sednala i uspesno zavrsila rabota, ama eve posle dva dena nesaka ni da sedne :(
ke bideme uporni pa ke vidime.........

tuku imamr nie izgleda seriozen problem so grickajevo nokti, ona e veselo dete, 100 na saat zboruva, saka da si igra, da se guska, da seta....ama i mnogu saka da gi jade noktite...ama ona veke eden mesec nema nokti, ceosno se izedeni i uste gricka, i sega si pusta krv i bara da i gi bacuvam prstinjata, prvo ja karav i velev deka ne e taka ubavo, ja imam i plesnato i posle jas se utepav od placenje posto samo ja raspakav i ja isplasiv a efekt nemase.
neznam kako da pravam vise, ima 2 godinki ama inaetcika e, jas i vikam nemoj ke te boli mnogu prsteto a ona mi vika nema malku samo, nemam veke ideja sto da izmislam :(
Вратете се на почетокот Go down
Vesna Blazevska
ВИП личност
ВИП личност
Vesna Blazevska


Female
Број на мислења : 896
Age : 46
Локација : skopje
Расположение : generalno dobro
Поени : 28395
Registration date : 2009-04-28

Стручни совети од областа на Психологијата! - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Стручни совети од областа на Психологијата!   Стручни совети од областа на Психологијата! - Page 3 Empty29.10.09 9:33

Emi, ja razbiram tvojata zagrizenost, ponapred ti pisav okolu ova, sepak ovoj problem bara strplivost i sledenje - procitaj gi uste ednas prethodnite postovi, konsultiraj se i so pedijatar dali moze da ja namackas so taa gorclivata mast (mislam deka e mala za toa, no prasaj), nabljuduvaj vo koi situacii grize nokti i razgovarajte okolu toa i samo strplivo, bez nervozi. Dokolku mozes, seti se koga i kako pocnala da gi gricka noktinjata, mozebi se raboti za nekoj stresen nastan kade se voznemirila i ponatamu na sekoja vozbuda da se rasteretuva so grizenje nokti. Dokolku odnosite megu domasnite se napnati, prevzemete nesto okolu toa, zatoa sto i domasnata atmosfera ima golemo vlijanie za vakov simptom kaj decinjata.
Вратете се на почетокот Go down
Big Sister
Web Administrator
Web Administrator
Big Sister


Female
Број на мислења : 2268
Age : 51
Локација : Skopje
Расположение : весело
Поени : 30363
Registration date : 2007-11-15

Стручни совети од областа на Психологијата! - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Стручни совети од областа на Психологијата!   Стручни совети од областа на Психологијата! - Page 3 Empty31.10.09 13:59

СЕ МОЛАТ ЧЛЕНОВИТЕ ПРЕД ДА ПОСТАВАТ БИЛО КАКВО ПРАШАЊЕ ДА ЈА ПРЕГЛЕДААТ ТЕМАТА И ДА ПРОВЕРАТ ДАЛИ ВЕЌЕ Е ОДГОВОРЕНО НА СЛИЧНО ПРАШАЊЕ, ЗА ДА НЕ СЕ ПОВТОРУВААТ ПРАШАЊАТА И ОДГОВОРИТЕ.

ВО СПРОТИВНО СТРУЧНИТЕ СОВЕТНИЦИ ИМААТ ПРАВО ДА НЕ ОДГОВОРАТ НА НИВНОТО ПРАШАЊЕ.
Вратете се на почетокот Go down
ance
Прваче
Прваче
ance


Female
Број на мислења : 132
Age : 34
Локација : domce
Расположение : mamurno
Поени : 26944
Registration date : 2009-09-06

Стручни совети од областа на Психологијата! - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Стручни совети од областа на Психологијата!   Стручни совети од областа на Психологијата! - Page 3 Empty01.11.09 13:13

zdravo vesna mnogu dobri soveti kazuvas i zatoa pak ke te prasam nesto iako mozebi i ne mu e mestoto tuka.se raboti za mojata vrska jas sum mnogu ljubmorna i toa ljuborna sum samo na edna devojka bivsa ljubov na decko mi so koja sega se dobri drugari i toa mene mi smeta.ne sum ljubomoren tip ama koga ke slusnam za nea samo imeto da i go cujam jas poluduvam i vo momentot ke iznakazam premnogu gluposti i posle mi e tesko za toa oti znam deka ne treba taka da histericam.toj mi ima mnogu pati kazano objasneto deka se samo drugari deka ne cuvstvuva nisto za nea poveke ama se e dzabe kolku i da mi zboruva i vo momentot ke svatam potoa pak ke se lutam koga ke mi ja spomni.ne znam sto da pravam za da ne bidam tolku histericna i da go nerviram i nego.i mozebi e glupavo prasanjeto ama ne znam sto da pravam navistina Стручни совети од областа на Психологијата! - Page 3 121539
Вратете се на почетокот Go down
Vesna Blazevska
ВИП личност
ВИП личност
Vesna Blazevska


Female
Број на мислења : 896
Age : 46
Локација : skopje
Расположение : generalno dobro
Поени : 28395
Registration date : 2009-04-28

Стручни совети од областа на Психологијата! - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Стручни совети од областа на Психологијата!   Стручни совети од областа на Психологијата! - Page 3 Empty02.11.09 12:40

Ance, normalna pojava e da se pojavuva ljubomora, posebno na bivsa ljubov na partnerot. Ispitaj gi spostvenite cuvstva - dali se cuvstvuvas zagrozena, dali ima realna opasnost deka vrskata ke ti bide rasturena poradi nea ili se samo tvoi stravovi. Ponatamu, stani svesna za sopstvenite kvaliteti i vrednosti kako licnost, decko ti sigurno svesno i namerno odbral da bide so tebe a ne so nekoja druga (nikoj za gusa e go fatil za da bide so tebe). Zajakni ja svojata samodoverba i rasiri gi sopstvenite granici koga e taa devojka vo prasanje - kazi mu deka nema potreba da ja spomnuva pred tebe, postojano testiraj realnost - dali navistina si zagrozena i na krajot na kraistata ako ne mozes poinaku da se smiris, i dokolku toj tvrdi deka mu e samo drugarka, neka ja pokani nekogas so vas na kafe, mozebi taka ke uvidis deka nema nisto sto ja zagrozuva tvojata pozicija. Sepak najvazno e da obratis vnimanie na sebe, poraboti maklu na samodoverbata, stani svesna za sopstvenite kvaliteti i glavata gore, decko ti te odbral tebe, a ne nejze.
Вратете се на почетокот Go down
Vesna Blazevska
ВИП личност
ВИП личност
Vesna Blazevska


Female
Број на мислења : 896
Age : 46
Локација : skopje
Расположение : generalno dobro
Поени : 28395
Registration date : 2009-04-28

Стручни совети од областа на Психологијата! - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Стручни совети од областа на Психологијата!   Стручни совети од областа на Психологијата! - Page 3 Empty06.11.09 10:58

nata напиша:
Весна здраво,
молам за совет, во последно време се случува една многу чудна ситуација со моето дете кое има 2 и скоро 4 месеци. Дома го чува баба му, од причина што скоро 1 месец беше болен вирус на вирус па закачивме бронхит и така знаеш како одат тие работи(јас овој период бев со него бев на боледување),така да градинката за оваа година одпадна од игра. Е сеа, кога ќе си дојдам од работа околу 17 часот малово не ми се радува како порано, онака ќе ме погледне и толку, ќе ручаме и почнува циркусот. Се ама се што прави е како за инат, на пр ќе ми истури полно шише сок на спална, се што може да фрли ќе го фрли, дури и ми вика оди си на работа, инаку зборува се ама баш се онака со смисла. Како да има некој револт кај него што јас морам да го оставам скоро цел ден со баба му ова го чуствувам и не ме загрижува, но како најдобро да се справам со ова? му посветувам многу внимание кога сум дома постојано сум со него, но се како да му е малку на Филипче, има ли некоја финта за овие деца кои се да речам понапредни не сакам да излезе дека се фалам со тоа навистина е проблем да имаш дете од 2 години а тоа да се однесува како да има 4. Го носевме и на педијатар и таму ни го потврдија истото велат детето е понапредно во развојот. И треба многу добро да се процени во воспитувањето како треба да се постапи? тоа е совет од педијатар. Спонтано излезе да те прашам за две работи ама мислам дека ме разбра да не го препишувам постов.Фала.Поздравче
Nata, sinceto e verojatno revoltirano poradi tvoeto odsustvo od doma, i 24 h da si so nego ke mu e malku. Ti si bila doma so nego, naednas pocnuvas na rabota i verojatno se cuvstvuva napusten i sekako deka e lut (inaetot e izraz na lutina). Vo ovaa situacija treba samo da se razgvara so nego, da sfati deka mors da odis na rabota no deka si sekogas tuka za nego, moze da si se dogovorite eden cas vo denot da e samo za vas dvajca, no toj 1 cas navistina da go ispolnete samo vie dvajca i eventualno tatko mu - prosetajte, poigrjte, razgovarajte, pravete ona sto saka Filip, decata se nenasitni za vnimanie, no dovolno e toj eden cas vo denot kade maximalno ke si se posvetite. Znaci nema nekoja finta, bravo za maliot i samo sledi go, pocituvaj mu gi potrebite i zelbite, izrazuvajte mu ljubov na sekoj mozen nacin, bidete tuka da go poddrzuvate vo sekoj pogled, posvetete se povekje na negoviot emocionalen razvoj odkolku na intelektualniot, veruvajte deka nema da zgresite, mnogu povazno e da se razvie vo psihicki stabilna i slilna licnost otkolku vo eden golem um koj ne znae da se spravi so ostanatiot del od sebe si. Samo sakajte go i pocituvajte go i eden den ke se gordeete kakvo dete ste sozdale Smile
Вратете се на почетокот Go down
Vesna Blazevska
ВИП личност
ВИП личност
Vesna Blazevska


Female
Број на мислења : 896
Age : 46
Локација : skopje
Расположение : generalno dobro
Поени : 28395
Registration date : 2009-04-28

Стручни совети од областа на Психологијата! - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Стручни совети од областа на Психологијата!   Стручни совети од областа на Психологијата! - Page 3 Empty06.11.09 11:17

vib11 напиша:
Поздрав до сите, еве и јас со едно мое стравување, со маж ми сме заедно 13 години, а во брак сме 2 години, многу често мо се случува да сонувам дека ме изневерил или како ме остава, скогаш после овие сонови се чувствувам очајно, нестабилно, секогаш сакам да мислам позитивно и да не мислам на тоа дека можеби има некакво значење. Фала....
Vib11, ne znam sto konkretno treba da ti odgovoram na postot, nemas nekoe konkretno prasanje, a i mal broj na informacii - dali te interesira sonistata kako fenomen ili nesigurnosta koja ja cuvstvuvas. Preispitaj gi odnosite so tvojot soprug (ne si napisala kakvi se), poraboti na sopstvenata samodoverba i samopocit, sonistata ne se vo funkcija da ni ja predvidat idninata tuku se odraz na nasite stravovi, zelbi, sfakjanja, slucki od realniot zivot itn. Znaci najdobro da se osvrnes na realnite zbidnuvanja vo vasiot bracen zivot i realno da ja sogledas situcijata, "testiranje na realnosta" (no ne samo toa) ke ti pomogne da se oslobodis od stravovite i somnezite koi te okupiraat.
Вратете се на почетокот Go down
Maja
Прваче
Прваче
Maja


Female
Број на мислења : 487
Age : 44
Локација : Skopje
Поени : 29653
Registration date : 2008-04-14

Стручни совети од областа на Психологијата! - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Стручни совети од областа на Психологијата!   Стручни совети од областа на Психологијата! - Page 3 Empty06.11.09 11:51

Здраво Весна, имам ќерка скоро 11 месеци. Не е плачлива, многу е мирна но од неодамна почна кога ќе ја оставам (најчесто во оградичката ја оставам или на земја со многу играчки околу неа за да и направам јадење или нешто друго) почнува да плаче и сака да ја земам. Како да почнува да манипулира со нас (и со жената што ја чува е така).... Ми е жал да ја оставам да плаче, и зборам, и пеам, некогаш престанува, ама почесто продолжува и не престанува додека не ја земам.
Прашањето ми е како е правилно да постапам во овој случај?
Благодарам однапред
Вратете се на почетокот Go down
Vesna Blazevska
ВИП личност
ВИП личност
Vesna Blazevska


Female
Број на мислења : 896
Age : 46
Локација : skopje
Расположение : generalno dobro
Поени : 28395
Registration date : 2009-04-28

Стручни совети од областа на Психологијата! - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Стручни совети од областа на Психологијата!   Стручни совети од областа на Психологијата! - Page 3 Empty06.11.09 16:56

Zdravo Maja, devojceto si reagira soodvetno na vozrasta - ako ne gleda vozrasen vo blizina pocnuva da place poradi toa sto se cuvstvuva nesigurna i sama, ne znae poinaku da kaze pa place, ova e normalna faza vo razvojot na sekoe dete, znaci ne e manipulacija, i sekako deka ke projde kako nekoj normalen proces na razvoj. Najdobro da ve ima pred vid koga rabotite nesto ili pak da najdete drug nacin da se osigura deka ste tuka, sepak i da se rasplace malku ne e nekoja strasna rabota, kratkotrajna frustracija nema da i nasteti, no da ne dozvoluvate da se voznemiri premnogu, znaci nekoja sredina da se ima.
Вратете се на почетокот Go down
kiki-riki
Полуматурант
Полуматурант
kiki-riki


Female
Број на мислења : 768
Age : 44
Локација : мак
Поени : 27105
Registration date : 2009-09-29

Стручни совети од областа на Психологијата! - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Стручни совети од областа на Психологијата!   Стручни совети од областа на Психологијата! - Page 3 Empty06.11.09 21:58

Помош! за керка ми прашував и претходно, но денес толку сум нервозна што ќе почнам да врискам, постојано ја тепаат во градинка а таа само плаче и молчи тоа го дознавам од поголемата ќерка а потоа на мое прашање ми потврдува и учителката, незнам како да допрам до малата и како да ја научам да се брани, и онака не зборува многу, ама на прашања за градинка комплетно одбива да одговара, очајна сум, молам за совет
Вратете се на почетокот Go down
Vesna Blazevska
ВИП личност
ВИП личност
Vesna Blazevska


Female
Број на мислења : 896
Age : 46
Локација : skopje
Расположение : generalno dobro
Поени : 28395
Registration date : 2009-04-28

Стручни совети од областа на Психологијата! - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Стручни совети од областа на Психологијата!   Стручни совети од областа на Психологијата! - Page 3 Empty08.11.09 16:12

Kikiriki, mene me interesira sto pravat ucitelkite koga nekoj od decata ja tepa malata? Dali ste razgovarale so ucitelkite? Pricinite poradi koi devojceto reagira na vakov nacin moze da bidat najrazlicni, na pr: so placenje go dobiva sakanoto vnimanie, nekoj silno ja iskaral koga pokazala odbramben stav ili koga taa samata prva pocnala da tepa, nacinot na vospituvanje doma - dali ja poddrzuvate borbenosta i zavzemanje odbramben stav (decata ucat najmnogu po odnesuvanjeto na roditelite - dali vie kako roditeli dovolno dobro zastanuvate pozadi sebe i svoeto ili se povlekuvate), dali agresivnosta kaj decata ja kaznuvamte ili ednostavno ne ja odobruvate, prirodata na odnosite pomegu vozrasnite vo semejstvoto itn...znaci pricinite mozat da se edna ili povekje. Bezrazlika za sto se raboti (vaka ne bi mozela da procenam, vie bi mozele sigurno da procenite mnogu podobro od mene) obrnete vnimanie na samodoverbata i samopocituvanjete kaj devojceto, pocesto falete ja, ne ja kritikuvajte (kritikata e najgolem neprijatel na samodoverbata), poddrzuvajte go sekoj nejzin podfat da se odbrani, a sekako i razgovarajte okolu toa deka treba da se brani, znaci nesto vo odnosot kon nea treba da se promeni za da pocne i devojceto da se menuva. Sekako, porazgovarajte i so ucitelkite, isto taka i tie treba ja odbranat koga nekoe dete ke ja udri, koga ke vidi deka nekoj ja stiti, ke pocne i taa da se stiti.
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Стручни совети од областа на Психологијата! - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Стручни совети од областа на Психологијата!   Стручни совети од областа на Психологијата! - Page 3 Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Стручни совети од областа на Психологијата!
Вратете се на почетокот 
Страна 3 of 4Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4  Next
 Similar topics
-

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Семејство :: Здравје :: Стручни совети-
Отиди до: