Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Првиот македонски семееен форум
 
HomeHome  Регистрирајте сеРегистрирајте се  Влез  
Portal
Родители и деца
Влез
Член:
Лозинка:
Логирај ме автоматски на секоја моја посета: 
:: Си ја заворавив лозинката!
Мај 2024
ПонВтоСреЧетПетСабНед
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
CalendarCalendar
Барај
 
 

Display results as :
 

 


Rechercher Advanced Search

 

 Тој ден..........

Go down 
+93
pacuvce
adi
emilija nestorova
Maja
anence
asdf
winnie the pooh
smisjana
Mammy
sonja colakova
mama i ana
Viki J.N.
Pipolino
Tifani
mamaAnita
Winki
Vale74
marina_daniel
Doricka
Dragana
AIDA
tanja10
nnatasa
ladypp
Diana
Iva Jovanovska
sofidavid
brigi4e
lila_mk
marija*
elence01
mina32
BiljanaM
marijajovanova
NatalijaS
svetle s
Ananastasija
dina
mamazako
Maci***
Monika
marina_m
BILE-ENA
Pravnicka28
Anjuska08
ANI78
sanja-ve
tanjaaa
okce
Mama Ane
verce
Aurinko
avanturistka
desi
Kikic
baby24
kristina_b
Emilija
vedrana
Kate77
hormonce
macush88
Lili
Misi
Jovana's mom
beti 24
Misticia
Nate_David
sashka26
sonjamfk
mama
georgina
mamalina
Sandra_Anja
biljanag
ivi
Goca
Freya
Juni08_Andrea
STAR *
vesna83
aleksandra
BaMbYnA
rich_bitch1
moja Ina
mamicka211
lola
vecki
Lana
mamicka
Big Sister
daniela
Emi
97 posters
Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Next
АвторПорака
Vale74
Полуматурант
Полуматурант
Vale74


Female
Број на мислења : 878
Age : 50
Локација : Skopje
Расположение : одлично
Поени : 27740
Registration date : 2009-06-16

Тој ден.......... - Page 7 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Тој ден..........   Тој ден.......... - Page 7 Empty25.06.09 13:51

Отидов на закажан царски (1 ден во 37 недела поради х компликации што ми се јавија негде во 7 месец). Еде ден пред закажаниот термин да ме спремаат. На никого не кажавме дека утре ке ме порагаат, викавме дека ме задржале само вечерта ради инфузија малку да ме ојачаат. Дојде братму на мм да ме види и ни рече дека утре ке оди за Белград и ние со мм само се погледнавме и почнавме да се смееме. Абе каков Белград утре мекици ке има хахаха и го збунивме. Цело време бев исплашена но и возбудена, едвај чекав се да се заврши. Прв пат ги видов бебињата уште во шоксоба, знам дека дојдоа две сестри со по едно бебе во рацете и едната од десната страна, другата од левата и ми ги доближија на лице да ги осетам...Еве и сега кога ке се сетам на тој момент ми протекува по некоја солза од срека. Нема поубав и посрекен момент во животот од тој кога ке си го видиш за првпат твоето најмило. Во себе ги имав сите чувства, срека, радост, возбуда, болка... Сте го осетиле тоа чувство повекето од вас, а на останатите им посакувам што поскоро да го дочекаат тој ден... И уште ова, многу би сакала уште еднаш да го почувствувам ова, да има уште еден ваков ден во мојот живот, на самата помисла ме облева некоја топлина во душата. Но, за жал нема тоа да се случи... Тој ден.......... - Page 7 986930
Вратете се на почетокот Go down
Winki
Почетник
Почетник
Winki


Female
Број на мислења : 74
Age : 45
Локација : Скопје
Расположение : супер
Поени : 27307
Registration date : 2009-06-15

Тој ден.......... - Page 7 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Тој ден..........   Тој ден.......... - Page 7 Empty25.06.09 14:13

Јас добив болки три дена пред термин навечер во 3. Утрото кога отидовме ме задрзаа во болница и се спремавме за нормално спонтано породување но јас лезев цели два дена со болки. Третиот ден пошто се виде дека нема да биде спонтано породувањето ме однесоа на царски со спинална. И цело време додека траеше операцијата анестезиологот ми казуваше што се случува. Кога го слушнав бебето и кога го видов целиот страв и паника што ме фатија предходно исчезнаа. Да си го видиш бебето што си го носела е нешто што немозе да се опише. Толку убаво чуство што би сакала пак да се повтори.
Вратете се на почетокот Go down
mamaAnita
Прваче
Прваче
avatar


Female
Број на мислења : 189
Age : 46
Локација : Скопје
Расположение : одлично
Поени : 26932
Registration date : 2009-09-17

Тој ден.......... - Page 7 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Тој ден..........   Тој ден.......... - Page 7 Empty17.09.09 13:43

Сигурно никоја од вас не се чувствувала како мене дента кога се пораѓав со втората ќерка. Првата ќерка, која тогаш имаше 2,9години, претходниот ден доби уртикарија, јака алергија пропратена со отоци на рацете, стапалата и лицето. Јас тој ден требаше да одам на редовно ЦТГ на клиника, така да утрото тргнавме на клиника. Прво за мене, но кога докторката го виде ЦТГто рече дека нечини и треба да ме задржат за да се породувам, ама бидејќи бев многу вознемирена заради поголемата ќерка ме пушти да одам со не и ми рече да се вратам во 17 часот. Ја однесовме ќерками на Детска клиника и веднаш не задржаа и и ставија инфузија. Па така јас пред породување прво лежев на Детска клиника, па откако дојде мајками, јас отидов да се пораѓам. Ситуацијата со нејзе беше сериозна и цело време ја мислев. Се породив со царски рез, а следнит ден еден момент му се радував на новото бебе, а следнит плачев за постарото. Меѓутоа се се среди и помина, но почувстував потрба да го споделам ова овде со вас.
Ве читам подолго време, сега првпат решив да ви се придружам со пишување.
Поздрав
Вратете се на почетокот Go down
Tifani
Полуматурант
Полуматурант
Tifani


Female
Број на мислења : 1005
Age : 47
Локација : makedonija
Расположение : dobra sum
Поени : 28232
Registration date : 2009-04-14

Тој ден.......... - Page 7 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Тој ден..........   Тој ден.......... - Page 7 Empty17.09.09 14:28

mm imase rodenden,pa jas po doma spremav cel den torta,pici za da go iznenadam i vecerta imavme gosti,samo sto gi isprativme jas prokrvarev i me odnesoa vo bolnica,ama ne znaev deka treba da se poragam posto imase uste 2 nedeli do datata,pa za nekolku saati dobiv bolki se porodiv i si go vidov moeto zlatce.Toa e najgolemata radost za sekoja majka.Toa bese najubaviot podarok sto go dobi mm od mene za rodendenot
Вратете се на почетокот Go down
Pipolino
Полуматурант
Полуматурант
Pipolino


Female
Број на мислења : 1432
Age : 46
Локација : Skopje
Расположение : se gura nekako
Поени : 28729
Registration date : 2009-02-01

Тој ден.......... - Page 7 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Тој ден..........   Тој ден.......... - Page 7 Empty17.09.09 14:44

jas toj den toj den koj den Smile
aj denot koga otidov vo bolnica
gi mestev novite zavesi stotuku kupeni (bea malku podolgi i gi kratev) se spremavme za mladenci , koga osetiv nesto mokra sum i si rekov ova ne sum se izbrisala dobro i se presoblekov i si legnav da spijam
utredenta pak ko pomocana i se javuvam kaj mm na rabota sto erabotava i on gi prasal koleskite i kao aj puknat mi e vodenjakot i pravac u bolnica
arno ama jas nitu otvorena nitu bolki i taka jas si lezev nekolku dena vo bolnica so puknat vodenjak koga posle 5 dena na krvnata slika se pokazaa pokaceni leukociti i provokacii cuda vragovi se macev dobri 12 casa ama na kraj se isplatese Smile
Вратете се на почетокот Go down
Viki J.N.
Прваче
Прваче
avatar


Female
Број на мислења : 138
Age : 43
Локација : KOCANI
Расположение : sekogash vesela
Поени : 27007
Registration date : 2009-08-25

Тој ден.......... - Page 7 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Тој ден..........   Тој ден.......... - Page 7 Empty17.09.09 14:50

A jas so prvoto dete so kerka mi poveke maka vidov od aspekt ma toa deka site bolki maki si gi pominav vo bolnica,sama vo nikakvi uslovi nem ani koj da te vidi ni da ti pomogne maki vidov duri se porodiv ama se porodiv mn brzo i lesno.Isto i so vtoroto beshe samo shto bolkite si gi pominav doma otidov vo bolnica i otkkao me primija za eden cas se porodiv i si go gushkav maloto sinche.Jas poveke maka vidov shto kerka mi ne beshe so mene deka naviknati edena na druga deteto niz kriza mina i nie so nea,no pomina i sega e e dobro Тој ден.......... - Page 7 Icon_biggrin
Вратете се на почетокот Go down
mama i ana
Почетник
Почетник
mama i ana


Female
Број на мислења : 24
Age : 43
Локација : Skopje
Поени : 26425
Registration date : 2009-11-28

Тој ден.......... - Page 7 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Тој ден..........   Тој ден.......... - Page 7 Empty04.12.09 14:31

Е тој ден јас бремена 39 недели и 3 дена бев на цтг во државна и се инзачекав ,како што обично бидува таму, малку седев малку повеке стоев немаше имаше гужва па излегував почесто на воздух надвор,и чувствував уште тогаш нешто ко слаби болки...
Потајно знаев дека тоа е тоа ама некако не ми беше веројатно. Конечно стигнав на ред за цтг и нормално покажа контракции, тогаш се беше јасно ама на докторката што ме прегледуваше и кажав дека не чувствувам ништо бидеки не сакав да ме остават во болница. Се вратив дома, ручав, спиев, дојде мм од работа, ништо не му кажав, чекав демек да зачестат болките па да сум 100% сигурна, и така кон 18 ч почнаа на 15 мин. седев дома до 23 ч и на инсистирање на мм заминавме во болница инаку јас ке си поседев уште малку. Во државма ме ставија на цтг и ми ивкаат па ти немаш болки Тој ден.......... - Page 7 121539 а мене на 7 мин контракции, ама ај ке те примиме и ме примија на патолошка , ај таму уште едно цтг и таму истиов муабет оди да спиеш пошто немаш болки. Нормално не можев да спијам цело време се движев , кон 2-3 по полнок болки на 3мин, ме качија горе и таму продолжив да се движам пошто немаше слободен кревет, за време на контракција си ја потчукнував главата од ѕид и така дојде 4 саат сабајлето, јас добив нагон за туркање во 4 и 10 се роди Ана, душичката на мама Тој ден.......... - Page 7 Icon_biggrin .
Вратете се на почетокот Go down
sonja colakova
Полуматурант
Полуматурант
sonja colakova


Female
Број на мислења : 577
Age : 45
Локација : skopje
Расположение : љубопитно
Поени : 28653
Registration date : 2008-09-14

Тој ден.......... - Page 7 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Тој ден..........   Тој ден.......... - Page 7 Empty05.12.09 7:58

јас овој пат поминав прекрасно. дај боже сите вака да раѓаат. Дома ми пукна водењакот, отидов во болница и ми рекоа дека високо ми е пукнат и ме задржаа на патолошка. не помина еден саат добив болки и за 10 минути ја родив Мариа, 3кг и 250 ,51 долга.
Вратете се на почетокот Go down
Mammy
Почетник
Почетник
Mammy


Female
Број на мислења : 20
Age : 40
Локација : Skopje
Поени : 26497
Registration date : 2009-11-13

Тој ден.......... - Page 7 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Тој ден..........   Тој ден.......... - Page 7 Empty07.12.09 12:51

Ah luge, koga ve citam vaka i mi se losi i mi se place od sreka....

Se omaziv april mesec. Tolku ja posakuvavme taa svadba i dvajcata, ama nedela dena pred svadbata, se spremno, rezervirano, pokani, i tn. ni se sluci tragedija.Svekor mi zdrav prav mlad, pocina..mng go sakav, kako tatko mi bese :( Na maz mi se mu se srusi, bese preblisok so tatko mu...od toj koben den, jas i maz mi mng sakavme bebe, bar edna radost vo kukata...i ete, zabremeniv Smile...Sega sum skoro sesti mesec... No me faka goooolem strav..Jas i od edno krv zimanje, pagam u koma, i toa ne ednas, i po dva pati....kako li ke se porodam? Tolku li e strasno ? A ne znam ni kade, iako imam poznati vo Cair, ne sakam tamu, ne podnesuvam tipicni bolnici, odma pagam.....uuuuf pomagajte:(

PS: Taka naednas mi dojde da vi se doveram...
Topol pozdrav....
Вратете се на почетокот Go down
Emilija
Бруцош
Бруцош
Emilija


Female
Број на мислења : 2687
Age : 46
Локација : Скопје
Расположение : со тројцата мускетари
Поени : 29719
Registration date : 2008-07-11

Тој ден.......... - Page 7 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Тој ден..........   Тој ден.......... - Page 7 Empty07.12.09 12:54

Од 6 до 10 на провокација, во 10 ме префрлија во родилна сала, пукање на водењак. Се зезавме со ММ и сестрата се додека не почнаа јаките болки. Во 12:45 се роди Иван.
Вратете се на почетокот Go down
smisjana
Почетник
Почетник
smisjana


Female
Број на мислења : 74
Age : 45
Локација : Bitola
Поени : 27485
Registration date : 2009-05-10

Тој ден.......... - Page 7 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Тој ден..........   Тој ден.......... - Page 7 Empty07.12.09 17:18

Otkako pomina terminot za ragjanje skoj den odev na CTG. I toj den koga otidov, doktorot mi veli se uste e karlicno namesteno, visoko e, ama jas sum za poragjaj za denes. Ako si psihicki spremna moze i denes. Jas spremna, srekna sto konecno ke go vidam i ke si go gusnam bebusot, vikam moze i taka bidna. Vo 12 h vlegov vo sala, kuklickata na mama se rodi vo 12.25h.
Mammy normalno e da se plasis, ama nemoj da dozvolis toj den stravot da premine vo panika. Ako se poragas vaginalno slusaj gi doktorite sto ke ti kazuvaat i se ke bide vo red. Uzivaj vo bremenosta i samo so pozitivni misli i pozitivna energija. Тој ден.......... - Page 7 592735
Вратете се на почетокот Go down
winnie the pooh
Полуматурант
Полуматурант
winnie the pooh


Female
Број на мислења : 783
Age : 41
Локација : doma sme se toplime
Расположение : razigrano
Поени : 29095
Registration date : 2008-08-24

Тој ден.......... - Page 7 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Тој ден..........   Тој ден.......... - Page 7 Empty07.12.09 18:20

e,toj den..ustvari eden den pred toj bese 1-vi april i sabajleto stanuvam i gledam krv....aaaaa si vikam ke ja bide rabotava kaj i da e, a kraen termin mi bese8-mi,a celo vreme go zezav mm zamisli me stegnat bolki na 1-vi nema da me veruvas ke mislis aprililili,i mu vratam da mu kazam ne mi veruva stvarno,nemozam da mu dokazam...i ajde nisto ne panicam jas ni bolki ni nisto,tek utre sabajleto pocnaa po malku vo 6, ama nepravilni i celo vreme taka,si zemav krevetceto go prefrliv vo spalna go namestiv da bide spremno,tek nakaj 13 otidovme na ctg i mi rekoa vo 20 na kontrola vecerta 2 prsta otvorena,samo sto se vrativme ne fati 16 pocnaa pojaki bolki i otidovme zaedno so drugarka mi sto ni bese vrska,pak 2 prsta ama vika doktorot ke bide do vecer i ajde nie na kafe vo spa so cel pamet ja tamu disi izdisi praam,toa boli lele majko se pojacuva,mm i drugarkava si pijat kafence gajle nemaat,e togas mi rece doktorot nesto blago da jadam,i izdrzav nekako i nakaj 0.30 se vrakame i me zadrzuvaat mene,mm nejkese da ostane na poragaj korkac eden si otide,vo 21 se kacivme gore vo 23 se rodi Andrej,mnogu ubavo i lesno si pominav,daj boze site taka so lesno da si pominuvate
Вратете се на почетокот Go down
asdf
Почетник
Почетник
asdf


Female
Број на мислења : 7
Age : 43
Локација : bitola
Расположение : odlicno
Поени : 26368
Registration date : 2009-12-06

Тој ден.......... - Page 7 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Тој ден..........   Тој ден.......... - Page 7 Empty07.12.09 21:22

lele ama me plasite , seuste nemam rodeno, ama se plasam.
Вратете се на почетокот Go down
Mammy
Почетник
Почетник
Mammy


Female
Број на мислења : 20
Age : 40
Локација : Skopje
Поени : 26497
Registration date : 2009-11-13

Тој ден.......... - Page 7 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Тој ден..........   Тој ден.......... - Page 7 Empty10.12.09 13:00

Smisjana fala ti mng sto me hrabris...se nadevam ke pominam so lesno, ama jas kakva sto sum....ufffffff...ke vidime, ima vreme seuste, uste da odlucam kaj da se poragam, seuste ne znam, se mislam megu Remedika i Sv Lazar, bar atmosferata malku da me ohrabri Smile
Вратете се на почетокот Go down
anence
Почетник
Почетник
anence


Female
Број на мислења : 91
Age : 40
Локација : skopje
Расположение : често променливо
Поени : 27332
Registration date : 2009-06-13

Тој ден.......... - Page 7 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Тој ден..........   Тој ден.......... - Page 7 Empty10.12.09 13:09

Jas sekoj den go cekam ovoj den i se dodeka gi citam postovive tuka solzi i doagat vo ocive bree so mi se slucuva
Вратете се на почетокот Go down
Maja
Прваче
Прваче
Maja


Female
Број на мислења : 487
Age : 44
Локација : Skopje
Поени : 29623
Registration date : 2008-04-14

Тој ден.......... - Page 7 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Тој ден..........   Тој ден.......... - Page 7 Empty10.12.09 13:16

Се ќе биде супер Mammy кога ќе дојде тој ден....ќе видиш...нема да ти биде ништо важно освен твоето најмило да биде добро, ќе имаш сила колку што до сега си немала...ќе биде се како треба кога ќе си во сигурни раце....Стискаме палци за тебе!Тој ден.......... - Page 7 767433
Вратете се на почетокот Go down
emilija nestorova
Полуматурант
Полуматурант
emilija nestorova


Female
Број на мислења : 628
Age : 43
Локација : Veles
Поени : 28825
Registration date : 2008-10-02

Тој ден.......... - Page 7 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Тој ден..........   Тој ден.......... - Page 7 Empty10.12.09 13:34

Toj den bese 17 maj 2008.Bese mnogu ubav soncev den.Ama jas si se pomaciv,bev odnesena uste prethodniot den,so puknat vodenjak i nikako da se otvoram.Pa taka si pominaa 36 casa i si gi pominav so provokacii,ama nikako ne bivase i na krajot vecerta vo 8 i 3 min se rodi so carski rez mojata kukla.Taka da na krajot se se zavrsi dobro.
Вратете се на почетокот Go down
adi
Полуматурант
Полуматурант
adi


Female
Број на мислења : 616
Age : 40
Локација : vamu-tamu
Расположение : koga kako
Поени : 27201
Registration date : 2009-08-31

Тој ден.......... - Page 7 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Тој ден..........   Тој ден.......... - Page 7 Empty10.12.09 13:40

12.noemvri ke go pametam kako najubavo zivotno iskustvo.Vecerta si bev na gosti si se prosetavme so mm,a veke utredenta vo 7:30h vo racete ja drzev mojta kerka.Nisto poubavo ne mi se slucilo vo zivotot. Тој ден.......... - Page 7 Icon_biggrin
Вратете се на почетокот Go down
pacuvce
Почетник
Почетник
pacuvce


Female
Број на мислења : 29
Age : 46
Локација : Skopje
Поени : 26372
Registration date : 2009-12-09

Тој ден.......... - Page 7 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Тој ден..........   Тој ден.......... - Page 7 Empty10.12.09 13:48

Lele,mene mi se sluci nesto mnogu smesno na ovaa tema.Cela bremenost mi vikaat nosis masko.I jas dobro.Mene ne mi ni bese vazno sto e samo da e zivo i zdravo.E sega doaga momentot da se poragam.Jas cel den so bolki,na nikogo ne kazuvam se do vecerta vo 20 h.mu vikam na mm ajde da odime jas ke se poragam.Stignuvame vo Re-medika,den nedela,dezurna Dr.Sopova so akuserka Biljana.I akuserkava me stavi na CTG i mi vika Dr.e na vizita,ke dojde pa ke te pregleda.Arno ama jas pocnav da se poragam.I akuserkata koga se ispanici,Jas vikam kolku me drzi glas,taa ja bara doktorkata,totalen haos.Jas od bolki ne mozam na boks da se kacam,zivi smeski.I od sto site se ispanicija,koga izleze bebto,akuserkata mi vika"Aj cestito kerka".I jas vo toj moment si vika-ej,majkata,pa neli masko bese.Ama si vikam zensko,zensko,samo da e zivo i zdravo.Vo toj moment doaga Dr.Pedijatar-Neonatolog Haxi-Manceva,go pregleduva bebeto i mi veli:Neka e ziv i zdrav sin ti,tolku i tolku e tezok i sl.raboti...Jas Тој ден.......... - Page 7 Zmeden ...Posle koga ne fati edno smeenje.Jas de placam,de se smeam...Akuserkata mi vika:Ti sto ne se pobuni,sto kutis? Zivi smeski...Ete ja mojata prikazna...
Вратете се на почетокот Go down
Annabel
Прваче
Прваче
Annabel


Female
Број на мислења : 378
Age : 46
Локација : Skopje
Расположение : Super esenko
Поени : 27039
Registration date : 2009-09-27

Тој ден.......... - Page 7 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Тој ден..........   Тој ден.......... - Page 7 Empty10.12.09 13:58

Тој ден (03 јули 2007) јас бев 36-та недела. Претходната вечер си се шетавме до 1:30, си дојдовме дома а јас никако не можев да заспијам. Како да претчувствував. Во 4:30 ми почнаа болките и го будам маж ми и му кажувам дека имам болки а тој ми вели: "Абе легни си, рано ти е". Почекав уште половина час и го станав, се облековме и заминавме на ГАК. Таму ме ставија на ЦТГ ама ништо не покажува. И дојде еден млад доктор - многу убав - на колешките на работа им кажував - мерак да ти е да ти го пукне водењакотТој ден.......... - Page 7 69779 А јас уште од дома имав постојани контракции, без прекин. Ме собраа и ме однесоа во една соба каде што сите вриштеа (само тоа ми е кошмар од ГАК). Во 8:30 си ја родив принцезата на три пати, и се заборавив, и болките и маката.

Е за второво му кажав на мм дека нема шанси без него да се пораѓам и без епидурална. Ми вети дека се ќе ми овозможи, па ќе видиме....
Вратете се на почетокот Go down
Maja
Прваче
Прваче
Maja


Female
Број на мислења : 487
Age : 44
Локација : Skopje
Поени : 29623
Registration date : 2008-04-14

Тој ден.......... - Page 7 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Тој ден..........   Тој ден.......... - Page 7 Empty10.12.09 14:02

Тој ден.......... - Page 7 133239 Тој ден.......... - Page 7 133239 Тој ден.......... - Page 7 133239 слатко се изнасмеав за „ќерката“!! pacuvce, нека ти се живи и здрави и двете!! Тој ден.......... - Page 7 580151
Вратете се на почетокот Go down
Mammy
Почетник
Почетник
Mammy


Female
Број на мислења : 20
Age : 40
Локација : Skopje
Поени : 26497
Registration date : 2009-11-13

Тој ден.......... - Page 7 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Тој ден..........   Тој ден.......... - Page 7 Empty13.12.09 11:23

Fala vi za podrskata...se nadevam deka nema da bide strasno poragnjeto :( i se nadevam nema da fati panika, pffffff...ke vidime....
Вратете се на почетокот Go down
kokiche
Почетник
Почетник
kokiche


Female
Број на мислења : 19
Age : 52
Локација : Prilep
Поени : 26363
Registration date : 2009-12-08

Тој ден.......... - Page 7 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Тој ден..........   Тој ден.......... - Page 7 Empty13.12.09 12:12

Ve pozdravuvam mladi idni majki.Od moe dvojno iskustvo,vi kazuvam da bidete svesni kade odite,deka vo toj moment povazno od vasata bolka e rajganjeto na zdravo bebe.Koga ke pomine, ke si bidete blagodarni sami na sebe na hrabrosta sto ste ja imale.
Вратете се на почетокот Go down
Ostoun
Прваче
Прваче
Ostoun


Female
Број на мислења : 284
Age : 46
Локација : tetovo
Поени : 26975
Registration date : 2009-09-12

Тој ден.......... - Page 7 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Тој ден..........   Тој ден.......... - Page 7 Empty13.12.09 13:09

Za tie sto ne rodile poubavo da ne go citaat mojov post. Vo ponedelnikot bev na rabota na gosti kaj majka mi ama koga gi vrzuvav patikite nekako odvaj gi vrzav. Si vikam se spustilo bebeto podole. Vecerta dojdov doma pustiv masina napraviv ekleri i gledam televizija. Pocna da me presecuva vo stomakot ama so mm si vikame nisto nema. Secenjeto stanuva se pocesto a jas i mm gi postilame alistata na balkon. Si legnavme a nokta bolki cudo. Utredenta se javuvam kaj majka mi ama vikaat deka ne se kazuvalo na majka i ne i kazuvam i vikam nesto ne mi e arno. Se javuvam kaj svekrva mi i kazuvam se tusiram vikam taksi i odam vo bolnica (mm e na rabota od 5 jas sum sama ). Tamu me stavaat na ctg vikaat jadi blago. Svekrva mi mi nosi cokolado ama mene ne mi se jade nisto od bolki. Ja cekame mojata doktorka da dojde a mene bolki uzas . Doktorkava me pregleduva vika 2 prsta otvorena rano e dojdete vecer. Si odam doma Po 1 cas doaga svekrva mi ja pustile od rabota jas vristam od bolki. Kaj 1 casot doaga mm od rabota svekrva mi si odi doma. Jas od bolki ne mozam do vc da odam . Mi lupi mandarina da se osvezam so nesto jas samo povrakam . Kaj 5 casot ne mozev veke da izdrzam i otidovme vo bolnica. Tamu liftot ne raboti mm otide da bara da ni go pustat a vo meguvreme so toj za lekarite jas i svekrva mi se kacivme ( Svekrva mi raboti vo bolnica). Ne uspeavme ni da se bakneme so mm Ja cekam mojata doktorka da dojde da me pregleda. Dojde mi go pukna vodenjakot vika super kako po kniga ti tece poroduvanjeto. Jas bolki nevideni ne mozam da stanam da mi napravat ctg. Vikam deka poveke ne mozam da izdrzam. Tie nisto si sedat i cekaat . Okolu 7 mi se prodi vo vc tie ne me pustaat me kacija na boks. Tamu uzas cela se tresam od bolki. Eden doktor me kara da ne vikam tuku koga ke imam bolki da disam zabrzano koj moza. Veke ne mozev da izdzam gi viknav i vo 7.30 se rodi kerka mi pogledot ne mozev da go trgnam od nea. Se cuvstvuvav polna so sila vo toj moment mislis deka mozes da trcas maraton.Kaj 9 ne odnesoa vo soba i fala bogu se bese super
Вратете се на почетокот Go down
Misticia
Полуматурант
Полуматурант
Misticia


Female
Број на мислења : 1006
Age : 43
Локација : Скопје
Расположение : бррррр
Поени : 29112
Registration date : 2008-08-31

Тој ден.......... - Page 7 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Тој ден..........   Тој ден.......... - Page 7 Empty13.12.09 13:55

Ostoun душичке мене ова ми звучи како најнормално раѓање и ми има кажано доктор дека секогаш осеќаш како да ти се кака баш пред да излезе, затоа те однеле на бокс
си викам камо среќа за второто како тебе да поминам, моето искуство не ми се повторува да го пишувам пак..........
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Тој ден.......... - Page 7 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Тој ден..........   Тој ден.......... - Page 7 Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Тој ден..........
Вратете се на почетокот 
Страна 7 of 8Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Next

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Семејство :: Бременост и планирање семејство-
Отиди до: