Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Првиот македонски семееен форум
 
HomeHome  Регистрирајте сеРегистрирајте се  Влез  
Portal
Родители и деца
Влез
Член:
Лозинка:
Логирај ме автоматски на секоја моја посета: 
:: Си ја заворавив лозинката!
Мај 2024
ПонВтоСреЧетПетСабНед
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
CalendarCalendar
Барај
 
 

Display results as :
 

 


Rechercher Advanced Search

 

 Тој ден..........

Go down 
+93
pacuvce
adi
emilija nestorova
Maja
anence
asdf
winnie the pooh
smisjana
Mammy
sonja colakova
mama i ana
Viki J.N.
Pipolino
Tifani
mamaAnita
Winki
Vale74
marina_daniel
Doricka
Dragana
AIDA
tanja10
nnatasa
ladypp
Diana
Iva Jovanovska
sofidavid
brigi4e
lila_mk
marija*
elence01
mina32
BiljanaM
marijajovanova
NatalijaS
svetle s
Ananastasija
dina
mamazako
Maci***
Monika
marina_m
BILE-ENA
Pravnicka28
Anjuska08
ANI78
sanja-ve
tanjaaa
okce
Mama Ane
verce
Aurinko
avanturistka
desi
Kikic
baby24
kristina_b
Emilija
vedrana
Kate77
hormonce
macush88
Lili
Misi
Jovana's mom
beti 24
Misticia
Nate_David
sashka26
sonjamfk
mama
georgina
mamalina
Sandra_Anja
biljanag
ivi
Goca
Freya
Juni08_Andrea
STAR *
vesna83
aleksandra
BaMbYnA
rich_bitch1
moja Ina
mamicka211
lola
vecki
Lana
mamicka
Big Sister
daniela
Emi
97 posters
Отиди на страна : 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Next
АвторПорака
Emi
Форумски мастер
Форумски мастер
Emi


Female
Број на мислења : 7238
Age : 40
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 31071
Registration date : 2007-11-19

Тој ден.......... Empty
ПишувањеПредмет: Тој ден..........   Тој ден.......... Empty07.05.08 23:22

По што ке го паметите најмногу тој ден???

Само што наполнив 24, беше ненормално жешко, сите родилки што дојдоа после мене се породија а јас уште вриштев не отворена хахахахаххахаха,,,,сегаа ми е смешно, ама леле да ме видевте тогаш, препотенааааа хахахахахахахаха
Вратете се на почетокот Go down
daniela
Полуматурант
Полуматурант
daniela


Female
Број на мислења : 533
Age : 48
Локација : Skopje
Расположение : super ,odlicno
Поени : 30114
Registration date : 2007-11-20

Тој ден.......... Empty
ПишувањеПредмет: Re: Тој ден..........   Тој ден.......... Empty10.05.08 22:17

12 april eden sparen den ,otidov na dogovoreno vo cair me porodija so provokacija so vaginaleti -samate gi kupiv 100e..Vo 10h. mi stavija -tie se stavaat na odredeno vreme 4 se vkupno i vo 4.20 h. se porodiv.Bolese mnogu poveke otkolku so sinot mislam gospod go vidov,jas se deram a lekarite i sestrite si pravat muabet i mi vikaat rano e.I taka se rodi Elena lezev dva dena i posle doma,inaku za vo bolnica i ne mora sok od jabolki moze sekakov jas najveke borovnica piev.Isto piev multi vitamini za trudnici i posle poroduvanjeto pa mozete i takvi da si zemete normalno so konsultacija so lekar.
Вратете се на почетокот Go down
Big Sister
Web Administrator
Web Administrator
Big Sister


Female
Број на мислења : 2268
Age : 51
Локација : Skopje
Расположение : весело
Поени : 30328
Registration date : 2007-11-15

Тој ден.......... Empty
ПишувањеПредмет: Re: Тој ден..........   Тој ден.......... Empty10.05.08 22:38

јас отидов на закажано со царски рез. еден ден порано ме примија и откако ги завршивме сите процедури ја прашав лекарката дали може да си одам дома и вечерта да дојдам. не ми се седеше таму, бидејќи требаше да лежам со жени кои имаат проблематични бремености.
вечерта дојдов и никој освен мм,неговите родители и сестра ми не знаеја дека ќе се пораѓам утредента. мајка ми ми се јави, а јас и викам дека сум на испитувања за да ме спремат за породување.
утредента дојдоа ме однесоа горе и ми рекоа да чекам во просторијата пред шок собата. после за 10 минути ме викнаа во сала. се сеќавам дека почнав да колабирам, бидејќи ме легнаа на грб, а стомакот голем и ми притискаше на главната вена и од тоа почна да ми се мати. па ми дадоа малку ксилород и витамини (преку инфузијата) па по 10 минути ме заспаа.
после ме будеа, ама си отспав убаво во шок соба. ги пуштија мм и сестра ми да ме видат. сестра ми ми донесе едно прекрасно бело мече. дури попладнето во 17часот го запознав син ми. какво беше како индијанец - црвено со црно косиче.
Вратете се на почетокот Go down
mamicka
Прваче
Прваче
mamicka


Female
Број на мислења : 412
Age : 48
Локација : Tetovo
Расположение : super
Поени : 29613
Registration date : 2008-03-17

Тој ден.......... Empty
ПишувањеПредмет: Re: Тој ден..........   Тој ден.......... Empty13.05.08 15:34

Отидов на редовна контрола бидејќи го надносев скоро една недела и докторот ми рече да дојдам попладнето ако сакам да ми направи царски за да не си се мачам повеќе. Јас целата се збунив и незнаев што да правам. Си дојдов дома се спремив и решив да одам во болница. Освем мм никому не кажавме. Во 17,00 отидов во болница а во 20,30 Дамјан се роди. Така тој ден сите ги изненадивме
Вратете се на почетокот Go down
Lana
ВИП личност
ВИП личност
Lana


Female
Број на мислења : 1042
Age : 48
Локација : Belgrade
Поени : 29793
Registration date : 2008-03-01

Тој ден.......... Empty
ПишувањеПредмет: Re: Тој ден..........   Тој ден.......... Empty14.05.08 0:02

Во 2:00 на полнок почнав да чуствувам сосема мали болки кој беа со различен интензитет.Маж ми го разбудив во 4:00 ,јас отидов се истуширав ,тој свари кафе ,ја разбудивме комшиката која требаше да не вози.Таа кога ме виде само рече: аааа сине па ти још ниси спремна ,ајде да доручкујемо..има времена Smile и така седевме до 8:00 сабајлето и јас почнав да им викам да тргаме.Кога отидов таму одма ме легнаа на кревет ми ставија ЦТГ и лежев некој 2 саати ,после тоа дојдоа ми ставија провокација и од тогаш ..леле мори мајко ,болки на секоја минута скоро ,ке влезе некој ке ти ја стави раката да види колку сум се отворила и се така до 17:00 ,мислев дека никогаш нема да се породам.На сите маки требаше да ја дигам десната нога за Лана да се исправи во каналот.Знам само дека кога имав најмалку сила ,влезе докторот и рече дека ке се породам за некоја минута ,се втурја сите во собата едно 5-6 од нив и Ланичка на третото буткање излезе ,тогаш дури почнав да плачам ..а се породив во 19:50 мин.
Вратете се на почетокот Go down
vecki
Форумска фаца
Форумска фаца
vecki


Female
Број на мислења : 4525
Age : 45
Локација : skopje
Расположение : екстра
Поени : 30735
Registration date : 2008-05-05

Тој ден.......... Empty
ПишувањеПредмет: Re: Тој ден..........   Тој ден.......... Empty14.05.08 0:41

со првото видов малку мака не се отварав па ме сечеа со другите 2 си поминав лесно а ако има 4 не одам во болница веќе си се научив можам и сама дома
Вратете се на почетокот Go down
lola
Полуматурант
Полуматурант
lola


Female
Број на мислења : 856
Age : 49
Локација : Скопје
Расположение : така
Поени : 30111
Registration date : 2007-11-14

Тој ден.......... Empty
ПишувањеПредмет: Re: Тој ден..........   Тој ден.......... Empty14.05.08 12:31

vecki напиша:
со првото видов малку мака не се отварав па ме сечеа со другите 2 си поминав лесно а ако има 4 не одам во болница веќе си се научив можам и сама дома


hahahaha hahahaha hahahahaбраво бе вецки, ме изнасмеа...
Вратете се на почетокот Go down
mamicka211
Полуматурант
Полуматурант
avatar


Female
Број на мислења : 559
Age : 40
Локација : makedonija
Расположение : радосно
Поени : 29215
Registration date : 2008-05-12

Тој ден.......... Empty
ПишувањеПредмет: Re: Тој ден..........   Тој ден.......... Empty14.05.08 23:39

бев на преглед и докторот ми рече да ме задржат оти на бебето не му се излегувало,а нас не ни се чекало и тешко се отварав,па ми помогнаја околу тоа. Тој ден прпат во годината заврна снег и тоа откако се роди Георгина.
Вратете се на почетокот Go down
moja Ina
Полуматурант
Полуматурант
moja Ina


Female
Број на мислења : 617
Age : 43
Локација : skopje
Поени : 29609
Registration date : 2008-02-24

Тој ден.......... Empty
ПишувањеПредмет: Re: Тој ден..........   Тој ден.......... Empty14.05.08 23:53

Јас и мм бевме сами дома. Девер ми замина за Брод на слава кај свекор ми и свекрва ми. мене ме фатија некои болки околу 20,00 часот. Не беа воопшто силни но чести на некои 10-тина минути. Ми испадна и крвавиот чеп и мм за рака правец Чаир. Таму кога ме видоа сестрите сакаа веднаш да ме вратат наводно ми било рано да се породам. Среќа имавме договорено со докторот да ме прегледа ( ама за жал докторот што ми ја водеше цела бременост и ни е пријател беше заминат на крштевка надвор од Скопје). Ме прегледаа вагинално, на ехо и на ЦТГ, бев отворена 1,5-2 см. Си се вративме дома и мене почнаа да ме фаќаат посилни болки меѓутоа во границите на нормалата, но веќе растојанието се намалуваше на 5 мин. Телефонот само ни ѕвонеше и сите не тераа да одиме во болница. Отидовме повторно во Чаир кај 23,00 додека ме примија помина и 24.00. Докторот ме прегледа веќе бев отворена 4-5 см и си замина на спиење со образложение дека дури од сабајле би можела да се породам. Околу 3,00 ме фатија болки кои веќе не беа издржливи. Почнав да крварам , ги разбудив сестрите кај 3,45 ме ставија на бокс и во 04.15 се роди Иничка.
Вратете се на почетокот Go down
rich_bitch1
Бруцош
Бруцош
rich_bitch1


Female
Број на мислења : 2504
Age : 36
Локација : dreamland
Расположение : dobro e
Поени : 30328
Registration date : 2007-12-29

Тој ден.......... Empty
ПишувањеПредмет: Re: Тој ден..........   Тој ден.......... Empty15.05.08 11:35

леле се ежам(позитивно) вака кога читам,сигорно тој ден е еден од најемотивните за родителите.
Вратете се на почетокот Go down
Emi
Форумски мастер
Форумски мастер
Emi


Female
Број на мислења : 7238
Age : 40
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 31071
Registration date : 2007-11-19

Тој ден.......... Empty
ПишувањеПредмет: Re: Тој ден..........   Тој ден.......... Empty15.05.08 22:31

Тој ден не се заборава, маките и болките се забораваат ама останатото не!!
Вратете се на почетокот Go down
BaMbYnA
Полуматурант
Полуматурант
BaMbYnA


Female
Број на мислења : 1174
Age : 39
Локација : Melbourne
Поени : 29331
Registration date : 2008-05-04

Тој ден.......... Empty
ПишувањеПредмет: Re: Тој ден..........   Тој ден.......... Empty17.05.08 7:25

PA jas ako ne krenam cela bolnica u viz eve ja
jas ko imam dobieno vreskam a za toa drmam ko zemjotres :0 samo si predpostavuvam de Smile
za mene ke vi raskazam ko ke bide Smile xixixi
Вратете се на почетокот Go down
aleksandra
Полуматурант
Полуматурант
aleksandra


Female
Број на мислења : 682
Age : 39
Локација : prilep
Расположение : veselo
Поени : 29180
Registration date : 2008-06-09

Тој ден.......... Empty
ПишувањеПредмет: Re: Тој ден..........   Тој ден.......... Empty16.06.08 2:48

navistina ne se zaborava toj den jas imav premnogu emocii znam deka mn mi se placese jas si cekav 15 casa a vo toa vreme dojdoja 3 zeni po mene i odma se porodija a jas si cekav cekav i umirav od bolki posakuvav mn da bide tuka mm i da me gusni..............
Вратете се на почетокот Go down
BaMbYnA
Полуматурант
Полуматурант
BaMbYnA


Female
Број на мислења : 1174
Age : 39
Локација : Melbourne
Поени : 29331
Registration date : 2008-05-04

Тој ден.......... Empty
ПишувањеПредмет: Re: Тој ден..........   Тој ден.......... Empty17.06.08 0:12

kaj nas deka e dozvoleno da se porodis sakas sedejki sakas legnat sakas vo voda vo bazen sakas doma kako sakas taka i mazot moze da bide prisuten .Zatoa i pravat video snimki od bebceto bas prvite momenti i koga go banjaat sestrite se se se i posle ti doaga 1 nedela zena doma po 3 saati sedi so tebe sestra ti pomaga da go banjas a posle do 3 meseci ednas nedelno da te vidi .Neznam dali e taka vo mk ama dobivaat golema pomos uste od prviot den ko ke se porodat ako imas plakano privatno sam si vo soba i se ti e na dugme ko u hotel .Nie ko se porodi edna moja drugarka bevme kaj nea vo bolnica abe milini vika bi rodila uste 3 .Zavi si vika od doktorot kolku ti vika da davas napon ako neznaat tie vika ke ispukas ona nitu e siena nitu raspukala a se macese 10 casa .A plus ti davaat paricno 2500 e.Ali najgolemiot poklon vo bolnica za kasetata e stvarno super i kajsto piskas ima muzika hahahaahha Smile ne se slusa nisto za d apodzaboravis izgleda na bolkite Smile
Вратете се на почетокот Go down
vesna83
Прваче
Прваче
vesna83


Female
Број на мислења : 222
Age : 41
Локација : skopje
Расположение : odlicno
Поени : 29115
Registration date : 2008-05-31

Тој ден.......... Empty
ПишувањеПредмет: Re: Тој ден..........   Тој ден.......... Empty17.06.08 0:44

mene me primija dva dena pred da se porodam zasto mi tecese voda jas mislev deka e od vodenjakot bese 5saat sabajle mi se spiese i pak si prilegnav.Koga stanav pak taka po malku voda se spremiv i vo bolnica me primija.Lezev dva dena i trebase sabajleto da si odam ama marko vecerta pocna da saka da iskaca taka do sabajleto se dodeka ne mi stavija provokacii dobro bese se izdrzuvase ama posle i cistackata sum ja molelea za carski vise ne znaev sto da pravam 13 saati dusickata mi izleze ama za sreka pa poragajot traese 1 min.taka da trudnici bez panika ke pomine pa ke se zaboravi na site trudnicki so sreka
Вратете се на почетокот Go down
STAR *
Матурант
Матурант
STAR *


Female
Број на мислења : 1596
Age : 41
Локација : Skopje
Расположение : еуфорично
Поени : 29720
Registration date : 2008-01-28

Тој ден.......... Empty
ПишувањеПредмет: Re: Тој ден..........   Тој ден.......... Empty17.06.08 9:22

Хехе ама ме изнасмеа и јас душо молев за царски ама никој рецка не ми мавна, и покрај болките не се каам природно што се породив барем бев будна и свесна и го гледав бебушот додека доаѓа на свет, а тоа чувство е прекрасно.
Вратете се на почетокот Go down
vesna83
Прваче
Прваче
vesna83


Female
Број на мислења : 222
Age : 41
Локација : skopje
Расположение : odlicno
Поени : 29115
Registration date : 2008-05-31

Тој ден.......... Empty
ПишувањеПредмет: Re: Тој ден..........   Тој ден.......... Empty17.06.08 9:34

i jas se porodiv prirodno duri ne sum ni siena ama vo tie momenti ne razmisluvas sto e podobro nego pobrzo da zavrsi zatoa na site trudnici im preporacuvam ako ne e neophodno da si se porodat prirodno
Вратете се на почетокот Go down
Juni08_Andrea
Бруцош
Бруцош
Juni08_Andrea


Female
Број на мислења : 2579
Age : 47
Локација : Tamu kaj sto mi e najubavo!!!!
Расположение : Prednovogodisno!
Поени : 30064
Registration date : 2008-01-11

Тој ден.......... Empty
ПишувањеПредмет: Re: Тој ден..........   Тој ден.......... Empty28.06.08 15:51

zenski eve konecno da vi se javam.ova mi e prvo sednuvanje na com,.od koga si dojdov od bolnica.neznam od kade da pocnav da vi kazam kako pominav.ne sakam da plasam nekoi sto se bremeni,neka ne se plasat sekoja ima razlicen pragaj.ete kaj mene bese potesko ama sve se zaborava uste toj moment koga ke zaplace i go vidis najbavoto nesto vo tvojot zivot.kako sto kazav bolkite mi pocnaa uste na 22.06 vo 6 nautro i celden imav bolki i vecerta vo 23 casot otidovme naa bolnica.bev otvorena samo 2 prsti i mi postavija infuzii za pobrzo da se otvoram i bolkite bea se pojaki.vo 3 casot mi go dupnaja vodenjakot.vo 7 nautro na 23.06 veke ne se izdrzvaa bolkite i so 9-10 prsti otvorena rekoja da pocnam da se poragam.mm bese celo vreme so men i koga trebase da se poragam toj bese sto od ednata strana mi ja krevease nogata a drugata starna se menuvaja sestri.veke nemav ni sila nitu mozev da gi izdzam tie bolki.i do kraj ne sakav da primam epidural(glupa)i od 7 pa do 9 probvavme za da dadam naponi i da izlezi ama posto ne mozese rekoja deka ke mora na carski.odvaj cekav da me naprat i da prestanat bolkite.nabrzina me odnesoja vo sala,mi stavija anestezija vo kicma i za 15 min.go slusnav kako place i go gledav duri go cisteja.i tuka vo sala bese mm so mene.site veceri toj spiese so nas i toj ja cuvase andrea.vo sredata izlegovme od bolnica.andrea e mirna samo spie jadi i kaka.inaku ja dojam i so toa od pocetok malce se izmacivme i taa i jas ali sega sve e ok.nabrzina pisam posto eve kenka izgleda ke saka da jadi.izvinete na greskite pisam isto kako da si ragovaram sova.fala na vasata podrska i mnogu mi znacese.od sega ke ima dosta prasanja na koi vike ke mi pomagate pa se nadevam pocesto ke se slusame.pozdrav do site i na site vi posakuvam da si go dobiete najgolemoto bogatsvo na celio svet.
Вратете се на почетокот Go down
Freya
Полуматурант
Полуматурант
Freya


Female
Број на мислења : 1442
Age : 47
Локација : makedonija
Расположение : energicno
Поени : 29195
Registration date : 2008-06-06

Тој ден.......... Empty
ПишувањеПредмет: Re: Тој ден..........   Тој ден.......... Empty28.06.08 16:16

Juni pa ti veke ni se vrati Тој ден.......... 295931
Edna golema :big hug: do tebe i do Andrea. Bas mi e krivo sto si morala da se macis tolku mnogu, ama znam deka cim si go videla tvoeto angelce veke na se si zaboravila. Uzivaj i gledaj si go bebceto,a koga ke mozes i koga ke imas vreme ne zaboravaj da ne druzis. :big hug:
Вратете се на почетокот Go down
Goca
Полуматурант
Полуматурант
Goca


Female
Број на мислења : 1126
Age : 44
Локација : Makedonija
Расположение : fine
Поени : 30339
Registration date : 2007-11-16

Тој ден.......... Empty
ПишувањеПредмет: Re: Тој ден..........   Тој ден.......... Empty28.06.08 16:18

Јуни :big hug: мило ми е што се јави, уф го читам твоето искуство и гледам дека малку си се намачила ама како што кажа кога ќе го слушнеш првиот плач и ќе си го видеш чедото се,ама се, се заборава......ајде сега навикнувај те се,гушкајте се,уживајте сите тројца заедно и немој да заборавиш да ни ставиш некоја фотка од Андреа :kis heart: :kis heart: за вас од мене и Јана.
Вратете се на почетокот Go down
rich_bitch1
Бруцош
Бруцош
rich_bitch1


Female
Број на мислења : 2504
Age : 36
Локација : dreamland
Расположение : dobro e
Поени : 30328
Registration date : 2007-12-29

Тој ден.......... Empty
ПишувањеПредмет: Re: Тој ден..........   Тој ден.......... Empty28.06.08 16:28

vesna баш ми е мило што ни се јави.за жал си се помачила ама најважно од се е тоа што сега се е готово.бебушот е конечно со тебе,сега се ке биде поинаку.ви посакувам се најубаво па ко што рекоа и другите кога можеш намини и пиши ни ги новостите.
Вратете се на почетокот Go down
aleksandra
Полуматурант
Полуматурант
aleksandra


Female
Број на мислења : 682
Age : 39
Локација : prilep
Расположение : veselo
Поени : 29180
Registration date : 2008-06-09

Тој ден.......... Empty
ПишувањеПредмет: Re: Тој ден..........   Тој ден.......... Empty28.06.08 16:39

i mene mi e mnogu milo so ni se vrati vesne mnogu mi e zal deka si se izmacila ama kako sto pisa sega so bebceto se ke zaborajs uste ednas da ti recam neka ti e zdravo i zivo sonceto i golemo da rasti
Вратете се на почетокот Go down
lola
Полуматурант
Полуматурант
lola


Female
Број на мислења : 856
Age : 49
Локација : Скопје
Расположение : така
Поени : 30111
Registration date : 2007-11-14

Тој ден.......... Empty
ПишувањеПредмет: Re: Тој ден..........   Тој ден.......... Empty28.06.08 18:20

Добро ни дојде назад Весна...ептен се израдував кога видов дека си ни пишала. Малку си се помачила, но сега веќе ништо не е важно. Важно е само дека со вас е Андреа, дека можеш да држиш, да ја гушкаш...срце мало.
Сега нема да ти досадуваме, но штом малку се опоравиш - чекаме слики од малото сонценце...
:kis heart: за вас
Вратете се на почетокот Go down
Emi
Форумски мастер
Форумски мастер
Emi


Female
Број на мислења : 7238
Age : 40
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 31071
Registration date : 2007-11-19

Тој ден.......... Empty
ПишувањеПредмет: Re: Тој ден..........   Тој ден.......... Empty28.06.08 22:56

Твоето искуство ме потсети на оној ден кога се породив јас, ама како што кажа се се заборава кога ќе си го земес враце бебето, Огромееееен поздрав од мене и моето семејство, и бакнежи за малата Андреа
Вратете се на почетокот Go down
ivi
Полуматурант
Полуматурант
ivi


Female
Број на мислења : 664
Age : 36
Локација : Skopje
Расположение : odlicnooooooooooooooo
Поени : 29260
Registration date : 2008-05-06

Тој ден.......... Empty
ПишувањеПредмет: Re: Тој ден..........   Тој ден.......... Empty29.06.08 14:21

Juni milo mi e sto ste dobri ii ete sto se pomina, sega ke uzivate zaedno...posakuvam se najubavo
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Тој ден.......... Empty
ПишувањеПредмет: Re: Тој ден..........   Тој ден.......... Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Тој ден..........
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 8Отиди на страна : 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Next

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Семејство :: Бременост и планирање семејство-
Отиди до: