Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Првиот македонски семееен форум
 
HomeHome  Регистрирајте сеРегистрирајте се  Влез  
Portal
Родители и деца
Влез
Член:
Лозинка:
Логирај ме автоматски на секоја моја посета: 
:: Си ја заворавив лозинката!
Мај 2024
ПонВтоСреЧетПетСабНед
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
CalendarCalendar
Барај
 
 

Display results as :
 

 


Rechercher Advanced Search

 

 Стручни совети од областа на Гинекологијата!

Go down 
+43
eva79
saligrem
tetovcanka
Aleksandra13
Elizabeta82
Lana23
gvendolin
biljanag
anu6ka
Donka
JasnaC
olivera kostik
Annabel
KAJA
anence
sneze
Aurora
tanja pp
ariel
Mammy
sirena
marina_daniel
eli
larisa
rainbow
Viki J.N.
sole
lela
makresanska
maci
MiM
Noni4ka
butterfly
m.b.jovanova
sunset
vasidora
kukulicka
jasmina i ace
Anuska
vedrana
avanturistka
D-r Lidija Jurukovska
Big Sister
47 posters
Отиди на страна : Previous  1, 2, 3 ... , 10, 11, 12  Next
АвторПорака
anu6ka
Почетник
Почетник
anu6ka


Female
Број на мислења : 47
Age : 43
Локација : дома си е дома
Расположение : Тоа што нема да ме убие, ќе ме зајакне!
Поени : 27537
Registration date : 2009-04-28

Стручни совети од областа на Гинекологијата! - Page 11 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Стручни совети од областа на Гинекологијата!   Стручни совети од областа на Гинекологијата! - Page 11 Empty10.12.09 18:57

Bi sakala da znam sto znaci ako e PROLACTINOT pokacen za 10 edinici na 3 den od ciklus?
vo brak sum 4 godini i nikako da zabremenam
kako se regulira ovoj hormon?
Вратете се на почетокот Go down
http://[url=http://ticker.7910.org/eng][img]http://ticker.7910.o
D-r Lidija Jurukovska
ВИП личност
ВИП личност
avatar


Female
Број на мислења : 238
Age : 58
Локација : Skopje
Расположение : ok
Поени : 27082
Registration date : 2009-09-07

Стручни совети од областа на Гинекологијата! - Page 11 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Стручни совети од областа на Гинекологијата!   Стручни совети од областа на Гинекологијата! - Page 11 Empty10.12.09 19:01

Aurora напиша:
Pravev mikrobioloski isptiuvanja i mikroplazma i ureoplazma mi se negatvini no za klamidija mi pisuva vaka na rezultatot:

indir.hem na TOXO - negativno ,
vidas CMV Igm - negativno ,
Serum CHL IgG -1 :48 i
Serum CHL IgA - 1:8

ve molam za strucen sovet mojot ginikolog ne mi objasni nisto i da vi
kazam se zagriziv mi rece deka imam klamidija ama pocetna i nemozev da
ja razberam i mi dade SUMMAMED , no me zacudi toa sto go dade samo jas
da go pijam a ne i mojot soprug . A veke podolgo vreme se obiduvame da
zabremeneam . A uste edna informacija veke 1 mesec mi kasni mozebi e od
sumamedot sigurno e nekoj jak antibiotik . Ke moram da go promenam
ginikologot ovie denovi ke napravam pak ispetuvanje i test za bremenost
. Ve molam za strucen sovet
najgolema greska-lecenje samo na zenskiot a ne na dvajcata partneri.ako vece se planira bremenost,treba da se zemat 4 mikrobioloski brisevi,PAP(i na nego se detektiraat infekcii).pocetna chlamidija ne postoi-ja ima ili ja nema.mn.e povezen brisot za chlamidija od serum(krv).kako i da e-prvo test na bremenost(ne veruvam deka kasni od antibiotikot) pa posle ce vidime
Вратете се на почетокот Go down
D-r Lidija Jurukovska
ВИП личност
ВИП личност
avatar


Female
Број на мислења : 238
Age : 58
Локација : Skopje
Расположение : ok
Поени : 27082
Registration date : 2009-09-07

Стручни совети од областа на Гинекологијата! - Page 11 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Стручни совети од областа на Гинекологијата!   Стручни совети од областа на Гинекологијата! - Page 11 Empty10.12.09 19:06

anu6ka напиша:
Bi sakala da znam sto znaci ako e PROLACTINOT pokacen za 10 edinici na 3 den od ciklus?
vo brak sum 4 godini i nikako da zabremenam
kako se regulira ovoj hormon?
pokacen prolaktin moze da bide pricina za nemoznost da se ostvari bremenost.obicno ne se zema za vreme na ciklus.povtorete go 21 den(posle 8 casa spienje), zaedno so P4(progesteron).3-ti dena se zemaat slednite hormoni:FSH,LH,E2.lecenjeto ne e problem.se stava pod kontrola so Bromergon ili Dostinex.No treba i drugi ispituvanja da se napravat,sepak se raboti za 4 godini...
Вратете се на почетокот Go down
D-r Lidija Jurukovska
ВИП личност
ВИП личност
avatar


Female
Број на мислења : 238
Age : 58
Локација : Skopje
Расположение : ok
Поени : 27082
Registration date : 2009-09-07

Стручни совети од областа на Гинекологијата! - Page 11 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Стручни совети од областа на Гинекологијата!   Стручни совети од областа на Гинекологијата! - Page 11 Empty10.12.09 19:12

lela напиша:
Postovana Dr.Lide bi sakala ako moze da mi odgovorite dali od aminosinteza moze da pukne vodenjakot posle 3 nedeli od koga e napravena?
ako ne se zapazile site pravila za antisepsa(izbegnuvanje na moznost od infekcija).no mislam deka vo site bolnici kade se raboti AC mn. se vnimava na toj moment.najsiguren odgovor za pricinata ce se dobie dokolku plodot i postelkata se ispratat na HPA(histopatoloska analiza).ponekogas,za zal ne se otkriva pricinata,a moze da se raboti za koincidencija.se nadevam deka se napraveni prethodno mikrobioloski brisevi i PAP...
Вратете се на почетокот Go down
D-r Lidija Jurukovska
ВИП личност
ВИП личност
avatar


Female
Број на мислења : 238
Age : 58
Локација : Skopje
Расположение : ok
Поени : 27082
Registration date : 2009-09-07

Стручни совети од областа на Гинекологијата! - Page 11 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Стручни совети од областа на Гинекологијата!   Стручни совети од областа на Гинекологијата! - Page 11 Empty10.12.09 19:17

ariel напиша:
Pocituvana Doktorke ve molam ako moze da mi dadete odgovor na slednovo prasanje. Pred deset dena napraviv Histeroskopija zaradi odstranuvanje na polip, polipot bese otsranet i sega sum dobro. Imav malku krvarenje nekolku dena po intervencijata, potocno nesto kako sukrvica. Sega seuste imam nekakov iscedok koj poveke lici na belo pranje no odvreme navreme e zoltenikav ili sukrvicav nema miris. Dali toa e normalno i kolku vreme posle vakov zafat moze da se vratam na normalen zivot, odnosno od koga moze da imam odnosi ako se znae deka kaj soprugot e pronajden enterococus i denes ja zavrsi terapijata so antibiotici.
koga ima infekcija kaj edniot partner-ZADOLZITELNO SE LECAT DVAJCATA PARTNERI.mislam deka premnogu pati go naglasiv toa na forumot.da se povtori ispituvanjeto kaj soprugot,da se dobie negativen rezultat.dokolku povtorno ima infekcija,dvajcata treba da se lecite,e vie da zemete mikrobioloski brisevi i PAP.krvarenjeto nabrzo ce prestane,toa da ne ve zagrizuva
Вратете се на почетокот Go down
lela
Форумска фаца
Форумска фаца
lela


Female
Број на мислења : 4973
Age : 52
Локација : Germanija
Расположение : bezveza
Поени : 31547
Registration date : 2008-09-14

Стручни совети од областа на Гинекологијата! - Page 11 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Стручни совети од областа на Гинекологијата!   Стручни совети од областа на Гинекологијата! - Page 11 Empty10.12.09 19:18

Se e napraveno,i postelkata i bebeto se prateni na ispituvanje i nisto ne moze da se najde.
Me interesira uste dali e mozno doktorot da ne primeti deka jas se otvoram i od toa da e?(ako grloto na matericata mi e slabo i da trebalo da me podvrzat)
I uste edno prasanje,pominuva veke i 5 nedela a jas seuste nemam krvarenje,imav prvite 2 nedeli po sosema malku?Dali e toa normalno?


Последната промена е направена од lela на 10.12.09 19:21. Мислењето е променето 1 пати
Вратете се на почетокот Go down
D-r Lidija Jurukovska
ВИП личност
ВИП личност
avatar


Female
Број на мислења : 238
Age : 58
Локација : Skopje
Расположение : ok
Поени : 27082
Registration date : 2009-09-07

Стручни совети од областа на Гинекологијата! - Page 11 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Стручни совети од областа на Гинекологијата!   Стручни совети од областа на Гинекологијата! - Page 11 Empty10.12.09 19:21

tanja pp напиша:
pozdrav do doktorkata i sakam da ja prasam:jas sum vo 33 nedela od prva bremenost i veke 3 nedeli cuvstvuvam bolka vo predelot na cipite i vnatresno no dolu,iako znam deka e muskulna bolka zasto samo na dvizenje ja custvuvam sakam da znam dali e nesto strasno ili pak normalno.inaku bremenosta mi bese vo red do sega i bebeto dobro napreduva.ne znam dali takvata bolka e znak za prestanok na dvizenjeto ili e pak normalna.odnapred blagodaram
mislam deka ne e nisto strasno,so ogleda deka trae 3 nedeli.dilemata ce ja rascisti vaginalen pregled,a brisevi se nadevam deka redovno se pravat.dvizenjata na bebeto samo vie mozete da gi procenite
Вратете се на почетокот Go down
D-r Lidija Jurukovska
ВИП личност
ВИП личност
avatar


Female
Број на мислења : 238
Age : 58
Локација : Skopje
Расположение : ok
Поени : 27082
Registration date : 2009-09-07

Стручни совети од областа на Гинекологијата! - Page 11 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Стручни совети од областа на Гинекологијата!   Стручни совети од областа на Гинекологијата! - Page 11 Empty10.12.09 19:24

sneze напиша:
Здр. Др Лидија
Имам два миома од 2 см на матката( на преден и заден зид) . Не ми се зголемуваат одам на редовни прегледи . Што можам да користам освен кондоми за превенција од бременост. Дали може да користам некои анти беби пилули.
( гин. ми вика дека не смеам да пијам антибеби пилули и зошто ?) позз
ne gledam zosto ne,osven ako ima nesto sto ne go znam.bi bilo fino da vi se objasni zosto,se raboti za vas i vaseto zdravje-sepak...
Вратете се на почетокот Go down
D-r Lidija Jurukovska
ВИП личност
ВИП личност
avatar


Female
Број на мислења : 238
Age : 58
Локација : Skopje
Расположение : ok
Поени : 27082
Registration date : 2009-09-07

Стручни совети од областа на Гинекологијата! - Page 11 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Стручни совети од областа на Гинекологијата!   Стручни совети од областа на Гинекологијата! - Page 11 Empty10.12.09 19:29

lela напиша:
Se e napraveno,i postelkata i bebeto se prateni na ispituvanje i nisto ne moze da se najde.
Me interesira uste dali e mozno doktorot da ne primeti deka jas se otvoram i od toa da e?(ako grloto na matericata mi e slabo i da trebalo da me podvrzat)
I uste edno prasanje,pominuva veke i 5 nedela a jas seuste nemam krvarenje,imav prvite 2 nedeli po sosema malku?Dali e toa normalno?
da do 6 nedeli.ako i togas ne dobiete ciklus,da se napravi UZ pregled.sega ne mozam so sigurnost da kazam dali inkopetencija na cerviksot e pricina za gubenje na plodot,no mozno e.slednata bremenost da se planira na cist teren i dobra procenka na kvalitetot na cerviksot...i eventualen serklaz
Вратете се на почетокот Go down
D-r Lidija Jurukovska
ВИП личност
ВИП личност
avatar


Female
Број на мислења : 238
Age : 58
Локација : Skopje
Расположение : ok
Поени : 27082
Registration date : 2009-09-07

Стручни совети од областа на Гинекологијата! - Page 11 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Стручни совети од областа на Гинекологијата!   Стручни совети од областа на Гинекологијата! - Page 11 Empty10.12.09 19:33

eli напиша:
Докторке сакам да ве прашам, моето бебче во мешето постојано ика дури по 3пати на ден , дали тоа е нешто страшно и значи дека нешто се дешава или нема место за паника???Зашто бебето ика???
kako nie sto ikame taka i ono.ne se grizite
Вратете се на почетокот Go down
biljanag
Бруцош
Бруцош
biljanag


Female
Број на мислења : 2082
Age : 45
Локација : skopje, makedonija
Расположение : арно убаво
Поени : 30547
Registration date : 2008-01-27

Стручни совети од областа на Гинекологијата! - Page 11 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Стручни совети од областа на Гинекологијата!   Стручни совети од областа на Гинекологијата! - Page 11 Empty10.12.09 21:58

докторке колку хигиената после сексуалниот однос е поважна од хигиената пред истиот?позз
Вратете се на почетокот Go down
olivera kostik
Почетник
Почетник
avatar


Female
Број на мислења : 4
Age : 46
Локација : skopje
Поени : 26611
Registration date : 2009-10-24

Стручни совети од областа на Гинекологијата! - Page 11 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Стручни совети од областа на Гинекологијата!   Стручни совети од областа на Гинекологијата! - Page 11 Empty10.12.09 22:32

Doktorke fala mnogu za odgovorot.Da mi kazete nesto za bakterijata                     "Proteus mirabilis" kako se leci i kolku e stetna.                                                       Fala vi odnapred Dr Lide.
Вратете се на почетокот Go down
sneze
Бруцош
Бруцош
sneze


Female
Број на мислења : 2129
Age : 45
Локација : skopje
Расположение : ок
Поени : 29104
Registration date : 2008-11-21

Стручни совети од областа на Гинекологијата! - Page 11 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Стручни совети од областа на Гинекологијата!   Стручни совети од областа на Гинекологијата! - Page 11 Empty11.12.09 8:08

D-r Lidija Jurukovska напиша:
sneze напиша:
Здр. Др Лидија
Имам два миома од 2 см на матката( на преден и заден зид) . Не ми се зголемуваат одам на редовни прегледи . Што можам да користам освен кондоми за превенција од бременост. Дали може да користам некои анти беби пилули.
( гин. ми вика дека не смеам да пијам антибеби пилули и зошто ?) позз
ne gledam zosto ne,osven ako ima nesto sto ne go znam.bi bilo fino da vi se objasni zosto,se raboti za vas i vaseto zdravje-sepak...

Здр. Др Лидија. Фала за одговорот ама да се надоврзам . Мислам дека гин. ( во ремедика ) ми рече да не земам антибеби поради миомите зошто табл. биле на хормонска база ,изгледа да не се зголемуваат миомите , кои до сега се супер мируваат не се зголемуваат и немам никакви проблеми. ( да се надоврзам имав 2 спонтани абортуси и сега си имам 3 год детенце , но следна бременост во следните три , четри години не планирам.). Не сум имала бактерии и папот секогаш ми бил уреден.
и каде може да ве најдам, каде работите. позз
Вратете се на почетокот Go down
ariel
Почетник
Почетник
avatar


Female
Број на мислења : 28
Age : 43
Локација : skopje
Поени : 26868
Registration date : 2009-09-07

Стручни совети од областа на Гинекологијата! - Page 11 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Стручни совети од областа на Гинекологијата!   Стручни совети од областа на Гинекологијата! - Page 11 Empty11.12.09 10:19

Pocituvana Dr.Lidija vi blagodaram za odgovorot i ve molam ako moze uste na ova da mi odgovorite. Vikate deka koga ima infekcija se lecat dvajcata partneri, no mene ne mi dadoa nisto tuku samo na soprugot. Jas zaedno so soprugot napraviv mikrobioloski ispituvanja i PAP test no kaj mene ne se najde nisto i toa po vtor pat vo tri meseci gi pravev. I sega toa me zagrizuva kako moze kaj mene da nema nisto a kaj nego da ima koga ne koristime zastita. Ili se raboti za nekakva greska?
Вратете се на почетокот Go down
gvendolin
Почетник
Почетник
avatar


Female
Број на мислења : 38
Age : 44
Локација : skopje
Поени : 26952
Registration date : 2009-08-24

Стручни совети од областа на Гинекологијата! - Page 11 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Стручни совети од областа на Гинекологијата!   Стручни совети од областа на Гинекологијата! - Page 11 Empty11.12.09 15:23

Zdravo dr.Lidija

Malku sum zagrizena pa sakam da ve prasam jas sum vo 18 nedela od bremenosta i koga bev na pragled pred dve nedeli doktorkata se somnevase vo ponisko postavena postelka i mi dade da pijam magnezium i kontrola za 4 nedeli. Sega mene mi e strav sto bi mozelo toa da predizvika ako e taka i dali moze da se vlosi sostojbata i da mu nasteti na bebeto. Kakva opasnost moze da ima sesto mi se vrti po glava.
Pozdrav i vi blagodaram odnapred
Вратете се на почетокот Go down
Lana23
Почетник
Почетник
avatar


Female
Број на мислења : 7
Age : 37
Локација : Montreal,Canada
Поени : 26369
Registration date : 2009-12-12

Стручни совети од областа на Гинекологијата! - Page 11 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Стручни совети од областа на Гинекологијата!   Стручни совети од областа на Гинекологијата! - Page 11 Empty12.12.09 4:19

Zdravo Dr.Lidija
Pozdrav od Kanada.Jas sum nova na forumov i pred nekoe vreme se preseliv tuka vo Montreal.Momentalno sum 31 nedela bremena i me interesira vaseto mislenje vo vrska so ikanjeto kaj fetusot.Moeto bebe ika min 5 pati vo denot, sekoj den po 10 min.
Ovde vo Kanada ako se e vo red po u.z na 20 nedeli ,ne pravat uste eden.Go proveruvaat srceto so dopler i go merat stomakot i tolku.
Jas sum malku zagrizena vo vrska so cestoto i dolgoto ikanje na bebeto,i bi bila poveke od blagodarna ako mi dadete mislenje.

Blagodaram odnapred.
Mnogu pozdrav,Lana
Вратете се на почетокот Go down
Elizabeta82
Почетник
Почетник
avatar


Female
Број на мислења : 52
Age : 42
Локација : Skopje
Поени : 27858
Registration date : 2009-02-20

Стручни совети од областа на Гинекологијата! - Page 11 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Стручни совети од областа на Гинекологијата!   Стручни совети од областа на Гинекологијата! - Page 11 Empty12.12.09 15:03

Zdravo Dr. Lidija.
bremena sum 13 nedela i mi se pojavi candida. Gin. mi prepisa vaginaleti poliglinaks i toa 12 dena. no denes imam nekakva bolka vo predelot na desniot jajnik i mi se pojavi nekoj bledo kafeav iscedok. Inace imam normalna bremenost. Dali ova moze da e povrzano so kandidata.
Вратете се на почетокот Go down
Aleksandra13
Почетник
Почетник
avatar


Female
Број на мислења : 1
Age : 40
Локација : Skopje
Поени : 26356
Registration date : 2009-12-13

Стручни совети од областа на Гинекологијата! - Page 11 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Стручни совети од областа на Гинекологијата!   Стручни совети од областа на Гинекологијата! - Page 11 Empty13.12.09 11:03

Почитувана д-р Јуруковска!
геникологот ми преиша (мене и на партнерот) 6 дневна терапија со Сумамед 250, потоа вагиналети Полигинкас, потоа Дифлуконазол, и за крај вагиналети Канестен. Севкупно терапијата трае 30 дена. Јас не го разбрав за каква бактерија станува збор. Дали е оваа типична терапија за некоја бактерија? Доколку е кажете ми како се добива(пренесува).
Второто прашање што сакам да го упатам до Вас е дали за време на терапијата можам да имам сексуален однос со презерватив?
Вратете се на почетокот Go down
Mammy
Почетник
Почетник
Mammy


Female
Број на мислења : 20
Age : 40
Локација : Skopje
Поени : 26527
Registration date : 2009-11-13

Стручни совети од областа на Гинекологијата! - Page 11 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Стручни совети од областа на Гинекологијата!   Стручни совети од областа на Гинекологијата! - Page 11 Empty13.12.09 11:14

POzrav Dr. Lidija. Sakav da ve prasam dali pravite pregledi vo Sv Lazar posle 16:00 casot bidejki sum na rabota preku nedela. Sakam da zakazam licno kaj vas pregled, bidejki ne sum ic raat sto mi kazavte za pojasot i za toa deka mojata doktorka mi rece da go nosam, a bebeto ne mi e spusteno dolu. Koga mozam kaj vas na pregled? Vi blagodaram odnapred....
Вратете се на почетокот Go down
tetovcanka
Почетник
Почетник
tetovcanka


Female
Број на мислења : 24
Age : 42
Локација : Tetovo,Macedonija
Поени : 26717
Registration date : 2009-10-08

Стручни совети од областа на Гинекологијата! - Page 11 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Стручни совети од областа на Гинекологијата!   Стручни совети од областа на Гинекологијата! - Page 11 Empty13.12.09 13:55

Pred tri dena mi zavrsi menzisot koj tarese nevoobicaeno kratko (tri dena) i bojata bese cudna kako crno vino.Pocnav da cuvstvuvam i nekoi drugi simptomi kako metalen vkus vo ustata a i mi se vrti nekogas.
Mozno li e da sum bremena?
Вратете се на почетокот Go down
D-r Lidija Jurukovska
ВИП личност
ВИП личност
avatar


Female
Број на мислења : 238
Age : 58
Локација : Skopje
Расположение : ok
Поени : 27082
Registration date : 2009-09-07

Стручни совети од областа на Гинекологијата! - Page 11 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Стручни совети од областа на Гинекологијата!   Стручни совети од областа на Гинекологијата! - Page 11 Empty14.12.09 15:09

biljanag напиша:
докторке колку хигиената после сексуалниот однос е поважна од хигиената пред истиот?позз
interesno prasanje.higienata e mnogu vazna vo sekoj moment i del od zivotot.znaci nema povazen i pomalku vazen moment...
Вратете се на почетокот Go down
D-r Lidija Jurukovska
ВИП личност
ВИП личност
avatar


Female
Број на мислења : 238
Age : 58
Локација : Skopje
Расположение : ok
Поени : 27082
Registration date : 2009-09-07

Стручни совети од областа на Гинекологијата! - Page 11 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Стручни совети од областа на Гинекологијата!   Стручни совети од областа на Гинекологијата! - Page 11 Empty14.12.09 15:11

tetovcanka напиша:
Pred tri dena mi zavrsi menzisot koj tarese nevoobicaeno kratko (tri dena) i bojata bese cudna kako crno vino.Pocnav da cuvstvuvam i nekoi drugi simptomi kako metalen vkus vo ustata a i mi se vrti nekogas.
Mozno li e da sum bremena?
da,moze da se raboti za krvarenje koe ne e vistinski ciklus-posebno koga se razlikuva od voobicaeniot.napravete test za bremenost bez dvoumenje
Вратете се на почетокот Go down
D-r Lidija Jurukovska
ВИП личност
ВИП личност
avatar


Female
Број на мислења : 238
Age : 58
Локација : Skopje
Расположение : ok
Поени : 27082
Registration date : 2009-09-07

Стручни совети од областа на Гинекологијата! - Page 11 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Стручни совети од областа на Гинекологијата!   Стручни совети од областа на Гинекологијата! - Page 11 Empty14.12.09 15:17

Mammy напиша:
POzrav Dr. Lidija. Sakav da ve prasam dali pravite pregledi vo Sv Lazar posle 16:00 casot bidejki sum na rabota preku nedela. Sakam da zakazam licno kaj vas pregled, bidejki ne sum ic raat sto mi kazavte za pojasot i za toa deka mojata doktorka mi rece da go nosam, a bebeto ne mi e spusteno dolu. Koga mozam kaj vas na pregled? Vi blagodaram odnapred....
nemav namera da ve nasekiram,samo mislam deka pojasot e bezkorisen,neudoben i obvrska koja ne e potrebna.na pregled sekako deka moze da dojdete.vo sreda popladne,posle 14 c.koga vi odgovara-do cetvrtok sabajle(dezurna),znaci moze i pokasno.pozdrav
Вратете се на почетокот Go down
saligrem
Полуматурант
Полуматурант
saligrem


Female
Број на мислења : 715
Age : 46
Локација : Skopje
Поени : 27059
Registration date : 2009-10-30

Стручни совети од областа на Гинекологијата! - Page 11 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Стручни совети од областа на Гинекологијата!   Стручни совети од областа на Гинекологијата! - Page 11 Empty14.12.09 15:21

Moja drugara nosese pojas koj mnogu i pomogna vo bremenosta . Taka da jas da sum na tvoe mesto ne bi se otkazala taka lesno . Sepak treba da si napravis pregled i ginekologot da konstatira kolku i kako ke go nosis ako ne veruvas na eden ginekolog pobaraj mislenje od dvajca
Вратете се на почетокот Go down
D-r Lidija Jurukovska
ВИП личност
ВИП личност
avatar


Female
Број на мислења : 238
Age : 58
Локација : Skopje
Расположение : ok
Поени : 27082
Registration date : 2009-09-07

Стручни совети од областа на Гинекологијата! - Page 11 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Стручни совети од областа на Гинекологијата!   Стручни совети од областа на Гинекологијата! - Page 11 Empty14.12.09 17:41

olivera kostik напиша:
Doktorke fala mnogu za odgovorot.Da mi kazete nesto za bakterijata "Proteus mirabilis" kako se leci i kolku e stetna. Fala vi odnapred Dr Lide.
se raboti za gram+ bakterija.samo bi ve sovetuvala da ne go odlozuvate lecenjeto koe se sproveduva so antibiotici na koi e osetliva:Penicillin,Tetraciklini,Ampicillin,Gentamycin,Cephalospirini.izborot e golem,vo slucaj da ste alergicni na nekoj od ovie lekovi.po zavrsenata terapija obavezno da se povtorat analizite posebno urinokultura.i obavezna potvrda za negativen rezultat-kako dokaz deka e izlecena
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Стручни совети од областа на Гинекологијата! - Page 11 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Стручни совети од областа на Гинекологијата!   Стручни совети од областа на Гинекологијата! - Page 11 Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Стручни совети од областа на Гинекологијата!
Вратете се на почетокот 
Страна 11 of 12Отиди на страна : Previous  1, 2, 3 ... , 10, 11, 12  Next
 Similar topics
-

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Семејство :: Здравје :: Стручни совети-
Отиди до: