Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Првиот македонски семееен форум
 
HomeHome  Регистрирајте сеРегистрирајте се  Влез  
Portal
Родители и деца
Влез
Член:
Лозинка:
Логирај ме автоматски на секоја моја посета: 
:: Си ја заворавив лозинката!
Мај 2024
ПонВтоСреЧетПетСабНед
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
CalendarCalendar
Барај
 
 

Display results as :
 

 


Rechercher Advanced Search

 

 Стручни совети од областа на Гинекологијата!

Go down 
+43
eva79
saligrem
tetovcanka
Aleksandra13
Elizabeta82
Lana23
gvendolin
biljanag
anu6ka
Donka
JasnaC
olivera kostik
Annabel
KAJA
anence
sneze
Aurora
tanja pp
ariel
Mammy
sirena
marina_daniel
eli
larisa
rainbow
Viki J.N.
sole
lela
makresanska
maci
MiM
Noni4ka
butterfly
m.b.jovanova
sunset
vasidora
kukulicka
jasmina i ace
Anuska
vedrana
avanturistka
D-r Lidija Jurukovska
Big Sister
47 posters
Отиди на страна : Previous  1, 2, 3 ... 9, 10, 11, 12  Next
АвторПорака
D-r Lidija Jurukovska
ВИП личност
ВИП личност
avatar


Female
Број на мислења : 238
Age : 58
Локација : Skopje
Расположение : ok
Поени : 27082
Registration date : 2009-09-07

Стручни совети од областа на Гинекологијата! - Page 10 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Стручни совети од областа на Гинекологијата!   Стручни совети од областа на Гинекологијата! - Page 10 Empty26.11.09 17:25

jasne напиша:
imam edno prasajne do doktorkata .So mazotmi imame ista kravna grupa Apoziti a veke imame trigodisno dete dali e treba da imam staveno ineksija posle poragaj za povtorna bremenos
ne,nema potreba,samo kaj Rh negativni majki
Вратете се на почетокот Go down
marina_daniel
Полуматурант
Полуматурант
marina_daniel


Female
Број на мислења : 912
Age : 38
Локација : poftorno domce :)
Расположение : opusteno
Поени : 28558
Registration date : 2009-01-16

Стручни совети од областа на Гинекологијата! - Page 10 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Стручни совети од областа на Гинекологијата!   Стручни совети од областа на Гинекологијата! - Page 10 Empty26.11.09 22:21

doktorke neznam kako da napisam se ama eve na kratko se porodiv pred 11 meseci normalen poragaj,krvarev poveke od 40 dena skoro 2 meseca,i prva mensturacija mi bese posle 7 meseci od poragaj,imav normalna 15 dena mi traese poslednite denovi po malku tecese,naredna mi bese posle mesec ipol i samo nekolku dena mnogu oskudna so dnevna uloska samo bev -kafeav iscedok bese,narednoto dobivanje pak normalno mi bese i sega dobiv tocno posle 28 dena ama eve mi trae veke 35 dena,nekolku dena imav poobilna i posle pocna po malku da mi tece i eve seuste ne e prekinato,te e kafeavko te temno crveno pa i kako parcena i sluz ima.e sega zakazav kontrola ama doktorkata mi e slobodna duri na 9ti dekemvri ,dali bi mozelo da e nesto seriozno ili da si cekam do 9ti ?
inaku posle 6 nedeli od poragaj bev na kontrola i se bese vo red papata mi bese cista
se izvinuvam na dolgiot post i blagodaram odnapred na odgovorot
Вратете се на почетокот Go down
sirena
Почетник
Почетник
avatar


Female
Број на мислења : 2
Age : 48
Локација : skopje
Поени : 26473
Registration date : 2009-11-20

Стручни совети од областа на Гинекологијата! - Page 10 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Стручни совети од областа на Гинекологијата!   Стручни совети од областа на Гинекологијата! - Page 10 Empty27.11.09 21:40

D-r Lidija Jurukovska напиша:
sirena напиша:
Pozdrav do Dr. Jurukovska
Bi sakala da ve prasam slednovo -pred edna godina pravev IVF , se pomina dobro, ostanav bremena so bliznacinja.Bremenosta tecese uredno, so site mozni ispituvanja ( vklucuvajki i amniocinteza ), no za zal vo 26 nedela i pokraj serklaz pocnav da se otvoram i vo 29 nedela se porodiv.Bebinjata ne izdrzaa (ednoto ziveese 6 dena , a drugoto 33 dena.). Objasnuvanjata za predvremenoto otvaranje bea deka pricinata najverojatno e infekcija (i pokraj site negativni
naodi), a, negativena bese i biopsijata na postelkite.Dali mozete da mi kazete koja bi mozela da bide pricinata za toa, ili e od neobjasniva priroda, zatoa sto povtorno ke mora da go minuvam istiot pat, pa da znam dali bi trebalo da prezemam nesto posebno, nekoi dopolnitelni ispituvanja pred povtorno da pocnam so postapkata za IVF.
Blagodaram
prasanjeto e sledno-dali imalo potreba da se stava serklaz?bliznackata bremenost ne e indikacija za serklaz nitu pak IVF. a preventiven serklaz ne e nikakvo opraduvanje.se nadevam deka imalo dobra pricina za nego...

Serklazot mi pese staven zaradi kratok cerviks, no ispadna deka za kratko vreme popustil i pred poragajot mi bese izvaden zatoa sto nemase nikakva funkcija vo toj moment.
Вратете се на почетокот Go down
Mammy
Почетник
Почетник
Mammy


Female
Број на мислења : 20
Age : 40
Локација : Skopje
Поени : 26527
Registration date : 2009-11-13

Стручни совети од областа на Гинекологијата! - Page 10 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Стручни совети од областа на Гинекологијата!   Стручни совети од областа на Гинекологијата! - Page 10 Empty28.11.09 18:08

Pozdrav Dr-ke....fala vi mng za dvata odgovora, i za sekretot i za poroduvanjeto sto ve prasav...
Sum citala za Sv Lazar, mi izgleda mng super. Jas po priroda uste od mala sum mng plasliva i ne trpam bolnici ama ic. a Sv Lazar taka mi izgleda kako u htel Smile
Mene iskreno Mng mi e vazno doktorot da me svati sto sum takva plaslivka, a ne kako na nekoi mesta sto sum bila, sum im objasnila deka mozam da se onesvestam, i ke mi recat:"ajdeeee kako ne"... i koga ke im padnam posle....Lele sto se sluci :(
Do sega pregledite mi gi vrsese i seuste mi gi vrsi Dr Biljana Dapceva, i do sega tamu mi bilo super....No, bidejki doaga vreme i za poroduvanje, dali moze drugite pregledi kaj vas da gi prodolzam...kako mozam da ve najdam? Vi blagodoram od se srce...NajTopol pozdrav... Стручни совети од областа на Гинекологијата! - Page 10 Icon_flower
Вратете се на почетокот Go down
lela
Форумска фаца
Форумска фаца
lela


Female
Број на мислења : 4973
Age : 52
Локација : Germanija
Расположение : bezveza
Поени : 31547
Registration date : 2008-09-14

Стручни совети од областа на Гинекологијата! - Page 10 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Стручни совети од областа на Гинекологијата!   Стручни совети од областа на Гинекологијата! - Page 10 Empty30.11.09 12:43

Postovana Dr.Lide bi sakala ako moze da mi odgovorite dali od aminosinteza moze da pukne vodenjakot posle 3 nedeli od koga e napravena?
Вратете се на почетокот Go down
ariel
Почетник
Почетник
avatar


Female
Број на мислења : 28
Age : 43
Локација : skopje
Поени : 26868
Registration date : 2009-09-07

Стручни совети од областа на Гинекологијата! - Page 10 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Стручни совети од областа на Гинекологијата!   Стручни совети од областа на Гинекологијата! - Page 10 Empty30.11.09 12:48

Pocituvana Doktorke ve molam ako moze da mi dadete odgovor na slednovo prasanje. Pred deset dena napraviv Histeroskopija zaradi odstranuvanje na polip, polipot bese otsranet i sega sum dobro. Imav malku krvarenje nekolku dena po intervencijata, potocno nesto kako sukrvica. Sega seuste imam nekakov iscedok koj poveke lici na belo pranje no odvreme navreme e zoltenikav ili sukrvicav nema miris. Dali toa e normalno i kolku vreme posle vakov zafat moze da se vratam na normalen zivot, odnosno od koga moze da imam odnosi ako se znae deka kaj soprugot e pronajden enterococus i denes ja zavrsi terapijata so antibiotici.
Вратете се на почетокот Go down
tanja pp
Почетник
Почетник
avatar


Female
Број на мислења : 2
Age : 37
Локација : prilep
Поени : 26882
Registration date : 2009-08-30

Стручни совети од областа на Гинекологијата! - Page 10 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Стручни совети од областа на Гинекологијата!   Стручни совети од областа на Гинекологијата! - Page 10 Empty30.11.09 15:57

pozdrav do doktorkata i sakam da ja prasam:jas sum vo 33 nedela od prva bremenost i veke 3 nedeli cuvstvuvam bolka vo predelot na cipite i vnatresno no dolu,iako znam deka e muskulna bolka zasto samo na dvizenje ja custvuvam sakam da znam dali e nesto strasno ili pak normalno.inaku bremenosta mi bese vo red do sega i bebeto dobro napreduva.ne znam dali takvata bolka e znak za prestanok na dvizenjeto ili e pak normalna.odnapred blagodaram
Вратете се на почетокот Go down
Aurora
Почетник
Почетник
avatar


Female
Број на мислења : 4
Age : 42
Локација : Makedonija
Поени : 26581
Registration date : 2009-10-30

Стручни совети од областа на Гинекологијата! - Page 10 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Стручни совети од областа на Гинекологијата!   Стручни совети од областа на Гинекологијата! - Page 10 Empty30.11.09 22:01

Pravev mikrobioloski isptiuvanja i mikroplazma i ureoplazma mi se negatvini no za klamidija mi pisuva vaka na rezultatot:

indir.hem na TOXO - negativno ,
vidas CMV Igm - negativno ,
Serum CHL IgG -1 :48 i
Serum CHL IgA - 1:8

ve molam za strucen sovet mojot ginikolog ne mi objasni nisto i da vi
kazam se zagriziv mi rece deka imam klamidija ama pocetna i nemozev da
ja razberam i mi dade SUMMAMED , no me zacudi toa sto go dade samo jas
da go pijam a ne i mojot soprug . A veke podolgo vreme se obiduvame da
zabremeneam . A uste edna informacija veke 1 mesec mi kasni mozebi e od
sumamedot sigurno e nekoj jak antibiotik . Ke moram da go promenam
ginikologot ovie denovi ke napravam pak ispetuvanje i test za bremenost
. Ve molam za strucen sovet
Вратете се на почетокот Go down
sneze
Бруцош
Бруцош
sneze


Female
Број на мислења : 2129
Age : 45
Локација : skopje
Расположение : ок
Поени : 29104
Registration date : 2008-11-21

Стручни совети од областа на Гинекологијата! - Page 10 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Стручни совети од областа на Гинекологијата!   Стручни совети од областа на Гинекологијата! - Page 10 Empty01.12.09 9:21

Здр. Др Лидија
Имам два миома од 2 см на матката( на преден и заден зид) . Не ми се зголемуваат одам на редовни прегледи . Што можам да користам освен кондоми за превенција од бременост. Дали може да користам некои анти беби пилули.
( гин. ми вика дека не смеам да пијам антибеби пилули и зошто ?) позз
Вратете се на почетокот Go down
anence
Почетник
Почетник
anence


Female
Број на мислења : 91
Age : 40
Локација : skopje
Расположение : често променливо
Поени : 27362
Registration date : 2009-06-13

Стручни совети од областа на Гинекологијата! - Page 10 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Стручни совети од областа на Гинекологијата!   Стручни совети од областа на Гинекологијата! - Page 10 Empty02.12.09 13:16

mene na prethodniot pregled d-rkkata mi rece deka bebeto bilo ponapredno t.e. kako mi kaza deka glavceto mu bilo pogolemo , da vi kazam me izvadi od pamet, posle mi rece deka so plus minus nekoi tamu strucni merki odgovaralo za edna nedela ponapredno od sto treba da bide, i deka ne ja cudelo sto e taka bidejki i jas i mm sme bile krupni po rast.

Da me smirite nekako , nekoj sovet da mi daddete?
Вратете се на почетокот Go down
KAJA
Прваче
Прваче
KAJA


Female
Број на мислења : 224
Age : 42
Локација : skopje
Поени : 28867
Registration date : 2008-08-13

Стручни совети од областа на Гинекологијата! - Page 10 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Стручни совети од областа на Гинекологијата!   Стручни совети од областа на Гинекологијата! - Page 10 Empty02.12.09 15:29

нормални ли се болки во јајниците (некогаш тапи, некогаш остри, некогаш во еден јајник, некогаш во двата јајника одеднаш) во рана бременост? рана-7-8 недела...
Вратете се на почетокот Go down
Annabel
Прваче
Прваче
Annabel


Female
Број на мислења : 378
Age : 46
Локација : Skopje
Расположение : Super esenko
Поени : 27069
Registration date : 2009-09-27

Стручни совети од областа на Гинекологијата! - Page 10 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Стручни совети од областа на Гинекологијата!   Стручни совети од областа на Гинекологијата! - Page 10 Empty03.12.09 12:12

Д-р Лидија, би ве замолила да ни одговорите на следното прашање, верувам дека не има повеќе кои сме заинтересирани.

sole напиша:
Lugje , ke moze li da mi objsnite kako-sto so ova
porodilnovo boleduvanje. Nisto ne mi e jasno. Kraen termin mi e
27/01/10, planiram na rabota da odam dodeka mozam za da bidam podolgo
na boleduvanje i da bidam sto e mozno poveke so bebuskata. Ama se
iznaslusav sekakvi muabeti e se ispobuniv. Mi rekoa deka moralo 28 dena
pred kraen termin da odam na boleduvanje. Posle pa slusnav deka i do
posleden den da odam na rabota, boleduvanjeto ke mi go otvorele od
denot na poragjaj taka sto ke vratat nazad 28 dena. Znaci sekako mi
kratat eden mesec i pokraj toa sto jas do posleden den bi odela na
rabota.
Ve molam neka mi objasni nekoj sto znae kako e tocno, kako e najpametno da napravam.
Вратете се на почетокот Go down
Mammy
Почетник
Почетник
Mammy


Female
Број на мислења : 20
Age : 40
Локација : Skopje
Поени : 26527
Registration date : 2009-11-13

Стручни совети од областа на Гинекологијата! - Page 10 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Стручни совети од областа на Гинекологијата!   Стручни совети од областа на Гинекологијата! - Page 10 Empty03.12.09 21:07

D-r Lidija Jurukovska напиша:
Mammy напиша:
Pozdrav Dr.Jurukovska, bremena sum 21 nedela, i uste od pocetok na bremenosta i predhodno imav mng belo pranje. No sega vo tekot na bremenosta imam mnogu i mi e kako zolto-zeleno. Mikrobioloskiot izleze ok, se e vo red. Pa da ve prasam dali e toa normalno, ili ima nekakva infekcija? ako ima, kako mozam da ja ostranam? maz mi duri mi vika deka od toa i on postojano mokri i go boli besikata .... dali e navistina od toa? Ve molam za sovet.....Topol pozdrav od Mammy
da se povtorat brisevite za Mikrobiologija-site 4 ,da se zeme PAP i PH na vagina.ako ima naod-se lecat DVAJCATA PARTNERI ZADOLZITELNO.ne e normalno da ima takov sekret vo bremenost

Pozdrav dr Lidija,
Bev na pregled, mojot ginekolog prvo mi rece deka bilo vreme da me pregleda da ne sum po nekoja slucajnost otvorena (skoro sesti mesec sum). Pri pregledot, vide deka imam sekret i mi rece edna nedela da stavam vaginaleti, plus so soprugot da imame odnosi samo so zastita. Ako posle nedela sum imala povtorno sekret, togas da mi zeme brisevi. Pri istiot pregled, mi kaza da nosam pojas do krajot na bremenosta za da go drzi plodot pogore, bidejki stiskal nadolu :( Sto potocno bi znacelo toa i dali voopsto ovoj pojas sto go kupiv vo Medicus e dobro za plodot? Mi e strav da ne mu steti na bebceto, da ne stega mnogu....
Doktorke uste edno prasanje. Ako odlucam da se porodam vo Sv Lazar, dali predhodno moram da imam pominato redovni pregledi ili pak ke moze i samo za poroduvanje da dojdam? i ako moze kaj vas?:-) Стручни совети од областа на Гинекологијата! - Page 10 Icon_flower

Topol pozdrav......
Mammy....

Bi blagodaram odnapred....
Вратете се на почетокот Go down
olivera kostik
Почетник
Почетник
avatar


Female
Број на мислења : 4
Age : 46
Локација : skopje
Поени : 26611
Registration date : 2009-10-24

Стручни совети од областа на Гинекологијата! - Page 10 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Стручни совети од областа на Гинекологијата!   Стручни совети од областа на Гинекологијата! - Page 10 Empty05.12.09 21:01

Doktorke zdravo. Vaka sakam da Vie da me sovetuvate vo vrska so mojata situacija. Pred tri dena imav spontan abortus vo 10 nedela. Mi rekoa deka treba da pravam ispituvanja (PAP i brisevi), pa me interesira koga da gi zapocnam. Isto taka sakam da ve prasav vo vrska so toa dali treba da cekam da pomine odrden period za povtorno da mozeme da planirame bremenost.Inaku mi rekoa deka deka imam bakterija vo urinata "Proteus mirabilis" i sakam dokolku ste vo moznost da mi kazete nesto poveke za ovaa bakterija i dali postoi moznost taa da bila pricinata za mojot spontan abortus.Ve molam za odgovor i fala Vi odnapred. Pozdrav
Вратете се на почетокот Go down
JasnaC
Почетник
Почетник
JasnaC


Female
Број на мислења : 11
Age : 44
Локација : Skopje
Поени : 26879
Registration date : 2009-09-02

Стручни совети од областа на Гинекологијата! - Page 10 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Стручни совети од областа на Гинекологијата!   Стручни совети од областа на Гинекологијата! - Page 10 Empty07.12.09 20:26

dr. Jurukovska. Denes pravev krvna slika i pomegu drugoto test za bremenost. Na naodot pisuva BHCG U/L vrednost <0.1. Dali toa znaci pozitiven rezultat?
Вратете се на почетокот Go down
Donka
Почетник
Почетник
avatar


Female
Број на мислења : 8
Age : 43
Локација : skopje
Поени : 27197
Registration date : 2009-06-30

Стручни совети од областа на Гинекологијата! - Page 10 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Стручни совети од областа на Гинекологијата!   Стручни совети од областа на Гинекологијата! - Page 10 Empty09.12.09 18:30

Doktorke,Ve molam dokolku ste vo moznost da mi odgovorite na moevo prasanje.Odnapred Vi blagodaram.
Od koga imam dobieno menstruacija na moi 11 godini nemam redoven ciklus.Posle 3 godini borba ostanav bremena i imam sega 3 godisen sin.Otkako se porodiv celosno go izgubiv ciklusot samo so apcinja dobivam.pravev vo tekot na ovie tri godini so stimulacija so klomifen proverka dali imam ovulacija na ovoj naci.Toa bese mozno se go pred edna nedela koga so klomifen nemam ovolulacija.Ne se stvorija zreli kletki.Jas sakam da ostanam bremena so vtoro dete.Ova me isplasi mnogu.Moze li ova da e znak deka moze da nemam ovulacija poveke.Dali ova znaci znak na menopauza.Deka nema da mozam da imam poveke deca.ispitav skrien seker,tiroidna zlezda,rezultatite bea vo red.Hormonite ne mi bas vo red.ova se rezultatite LH-9.4 ,FHS 6,8, PRL 13.4 , TSH 2.02 T4F 1.2 , E2 64.3 , PGN 0,97 , TES 81.7 ,DHS 135 COR 9.2 , SHBG 31.6 , 17 OH 2.1.Pred da gi napravam ispituvanjata.malku oslabnav i smeniv naviki an jadenje i doviv menstruacija bez apcinja i tolku bese poveke ne dobiv.Testovite gi napraviv posle toa no ne na odredeni denovi.Inaku da napomenam deka za vreme na prvata bremenost bidejki imav patoloska bremenost mnogu se popraviv,kaciv 35 kg.mnogu malku imam namaleno vo tezinata.Inaku imam 29 godini.
Ve molam kazete mi sto da pravam ponatamu.
Dali ima nadez za mene???
pozdrav
Вратете се на почетокот Go down
D-r Lidija Jurukovska
ВИП личност
ВИП личност
avatar


Female
Број на мислења : 238
Age : 58
Локација : Skopje
Расположение : ok
Поени : 27082
Registration date : 2009-09-07

Стручни совети од областа на Гинекологијата! - Page 10 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Стручни совети од областа на Гинекологијата!   Стручни совети од областа на Гинекологијата! - Page 10 Empty10.12.09 18:00

marina_daniel напиша:
doktorke neznam kako da napisam se ama eve na kratko se porodiv pred 11 meseci normalen poragaj,krvarev poveke od 40 dena skoro 2 meseca,i prva mensturacija mi bese posle 7 meseci od poragaj,imav normalna 15 dena mi traese poslednite denovi po malku tecese,naredna mi bese posle mesec ipol i samo nekolku dena mnogu oskudna so dnevna uloska samo bev -kafeav iscedok bese,narednoto dobivanje pak normalno mi bese i sega dobiv tocno posle 28 dena ama eve mi trae veke 35 dena,nekolku dena imav poobilna i posle pocna po malku da mi tece i eve seuste ne e prekinato,te e kafeavko te temno crveno pa i kako parcena i sluz ima.e sega zakazav kontrola ama doktorkata mi e slobodna duri na 9ti dekemvri ,dali bi mozelo da e nesto seriozno ili da si cekam do 9ti ?
inaku posle 6 nedeli od poragaj bev na kontrola i se bese vo red papata mi bese cista
se izvinuvam na dolgiot post i blagodaram odnapred na odgovorot
pretpostavuvam deka pregledot e vece napraven.se nadevam deka e se vo red !!!
Вратете се на почетокот Go down
D-r Lidija Jurukovska
ВИП личност
ВИП личност
avatar


Female
Број на мислења : 238
Age : 58
Локација : Skopje
Расположение : ok
Поени : 27082
Registration date : 2009-09-07

Стручни совети од областа на Гинекологијата! - Page 10 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Стручни совети од областа на Гинекологијата!   Стручни совети од областа на Гинекологијата! - Page 10 Empty10.12.09 18:02

JasnaC напиша:
dr. Jurukovska. Denes pravev krvna slika i pomegu drugoto test za bremenost. Na naodot pisuva BHCG U/L vrednost <0.1. Dali toa znaci pozitiven rezultat?
testot e negativen so mn. mala verovetnost da e pogresen
Вратете се на почетокот Go down
D-r Lidija Jurukovska
ВИП личност
ВИП личност
avatar


Female
Број на мислења : 238
Age : 58
Локација : Skopje
Расположение : ok
Поени : 27082
Registration date : 2009-09-07

Стручни совети од областа на Гинекологијата! - Page 10 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Стручни совети од областа на Гинекологијата!   Стручни совети од областа на Гинекологијата! - Page 10 Empty10.12.09 18:10

Mammy напиша:
D-r Lidija Jurukovska напиша:
Mammy напиша:
Pozdrav Dr.Jurukovska, bremena sum 21 nedela, i uste od pocetok na bremenosta i predhodno imav mng belo pranje. No sega vo tekot na bremenosta imam mnogu i mi e kako zolto-zeleno. Mikrobioloskiot izleze ok, se e vo red. Pa da ve prasam dali e toa normalno, ili ima nekakva infekcija? ako ima, kako mozam da ja ostranam? maz mi duri mi vika deka od toa i on postojano mokri i go boli besikata .... dali e navistina od toa? Ve molam za sovet.....Topol pozdrav od Mammy
da se povtorat brisevite za Mikrobiologija-site 4 ,da se zeme PAP i PH na vagina.ako ima naod-se lecat DVAJCATA PARTNERI ZADOLZITELNO.ne e normalno da ima takov sekret vo bremenost

Pozdrav dr Lidija,
Bev na pregled, mojot ginekolog prvo mi rece deka bilo vreme da me pregleda da ne sum po nekoja slucajnost otvorena (skoro sesti mesec sum). Pri pregledot, vide deka imam sekret i mi rece edna nedela da stavam vaginaleti, plus so soprugot da imame odnosi samo so zastita. Ako posle nedela sum imala povtorno sekret, togas da mi zeme brisevi. Pri istiot pregled, mi kaza da nosam pojas do krajot na bremenosta za da go drzi plodot pogore, bidejki stiskal nadolu :( Sto potocno bi znacelo toa i dali voopsto ovoj pojas sto go kupiv vo Medicus e dobro za plodot? Mi e strav da ne mu steti na bebceto, da ne stega mnogu....
Doktorke uste edno prasanje. Ako odlucam da se porodam vo Sv Lazar, dali predhodno moram da imam pominato redovni pregledi ili pak ke moze i samo za poroduvanje da dojdam? i ako moze kaj vas?:-) Стручни совети од областа на Гинекологијата! - Page 10 Icon_flower

Topol pozdrav......
Mammy....

Bi blagodaram odnapred....
pojasot ne go smetam za dobra ideja,nitu mislam deka ima funkcija.ako e bebeto spusteno,lezenje e toa sto treba da se napravi,ponekogas i so lesno podignata karlica.sto se odnesuva do poroduvanjeto vo Sv.lazar,vodenjeto na bremenosta ne e nikako uslov za toa.toa e vase pravo kade i koj ce ja kontrolira.da,moze kaj mene-sigurno,no bi bilo dobro da se vidime 38 g.n.,da ve zapoznaam vas i vaseto bebe.ve ocekuvam
Вратете се на почетокот Go down
D-r Lidija Jurukovska
ВИП личност
ВИП личност
avatar


Female
Број на мислења : 238
Age : 58
Локација : Skopje
Расположение : ok
Поени : 27082
Registration date : 2009-09-07

Стручни совети од областа на Гинекологијата! - Page 10 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Стручни совети од областа на Гинекологијата!   Стручни совети од областа на Гинекологијата! - Page 10 Empty10.12.09 18:15

Donka напиша:
Doktorke,Ve molam dokolku ste vo moznost da mi odgovorite na moevo prasanje.Odnapred Vi blagodaram.
Od koga imam dobieno menstruacija na moi 11 godini nemam redoven ciklus.Posle 3 godini borba ostanav bremena i imam sega 3 godisen sin.Otkako se porodiv celosno go izgubiv ciklusot samo so apcinja dobivam.pravev vo tekot na ovie tri godini so stimulacija so klomifen proverka dali imam ovulacija na ovoj naci.Toa bese mozno se go pred edna nedela koga so klomifen nemam ovolulacija.Ne se stvorija zreli kletki.Jas sakam da ostanam bremena so vtoro dete.Ova me isplasi mnogu.Moze li ova da e znak deka moze da nemam ovulacija poveke.Dali ova znaci znak na menopauza.Deka nema da mozam da imam poveke deca.ispitav skrien seker,tiroidna zlezda,rezultatite bea vo red.Hormonite ne mi bas vo red.ova se rezultatite LH-9.4 ,FHS 6,8, PRL 13.4 , TSH 2.02 T4F 1.2 , E2 64.3 , PGN 0,97 , TES 81.7 ,DHS 135 COR 9.2 , SHBG 31.6 , 17 OH 2.1.Pred da gi napravam ispituvanjata.malku oslabnav i smeniv naviki an jadenje i doviv menstruacija bez apcinja i tolku bese poveke ne dobiv.Testovite gi napraviv posle toa no ne na odredeni denovi.Inaku da napomenam deka za vreme na prvata bremenost bidejki imav patoloska bremenost mnogu se popraviv,kaciv 35 kg.mnogu malku imam namaleno vo tezinata.Inaku imam 29 godini.
Ve molam kazete mi sto da pravam ponatamu.
Dali ima nadez za mene???
pozdrav
bi bilo dobro da dojdete so site analizi.mnogu daleku od nemanje nadez...
Вратете се на почетокот Go down
D-r Lidija Jurukovska
ВИП личност
ВИП личност
avatar


Female
Број на мислења : 238
Age : 58
Локација : Skopje
Расположение : ok
Поени : 27082
Registration date : 2009-09-07

Стручни совети од областа на Гинекологијата! - Page 10 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Стручни совети од областа на Гинекологијата!   Стручни совети од областа на Гинекологијата! - Page 10 Empty10.12.09 18:20

Annabel напиша:
Д-р Лидија, би ве замолила да ни одговорите на следното прашање, верувам дека не има повеќе кои сме заинтересирани.

sole напиша:
Lugje , ke moze li da mi objsnite kako-sto so ova
porodilnovo boleduvanje. Nisto ne mi e jasno. Kraen termin mi e
27/01/10, planiram na rabota da odam dodeka mozam za da bidam podolgo
na boleduvanje i da bidam sto e mozno poveke so bebuskata. Ama se
iznaslusav sekakvi muabeti e se ispobuniv. Mi rekoa deka moralo 28 dena
pred kraen termin da odam na boleduvanje. Posle pa slusnav deka i do
posleden den da odam na rabota, boleduvanjeto ke mi go otvorele od
denot na poragjaj taka sto ke vratat nazad 28 dena. Znaci sekako mi
kratat eden mesec i pokraj toa sto jas do posleden den bi odela na
rabota.
Ve molam neka mi objasni nekoj sto znae kako e tocno, kako e najpametno da napravam.
zal mi e,ama nemam odgovor na ova prasanje.maticnite ginekolozi se tie sto davaat boleduvanje,kaj niv ce go barate odgovorot
Вратете се на почетокот Go down
D-r Lidija Jurukovska
ВИП личност
ВИП личност
avatar


Female
Број на мислења : 238
Age : 58
Локација : Skopje
Расположение : ok
Поени : 27082
Registration date : 2009-09-07

Стручни совети од областа на Гинекологијата! - Page 10 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Стручни совети од областа на Гинекологијата!   Стручни совети од областа на Гинекологијата! - Page 10 Empty10.12.09 18:34

Mammy напиша:
Pozdrav Dr-ke....fala vi mng za dvata odgovora, i za sekretot i za poroduvanjeto sto ve prasav...
Sum citala za Sv Lazar, mi izgleda mng super. Jas po priroda uste od mala sum mng plasliva i ne trpam bolnici ama ic. a Sv Lazar taka mi izgleda kako u htel Smile
Mene iskreno Mng mi e vazno doktorot da me svati sto sum takva plaslivka, a ne kako na nekoi mesta sto sum bila, sum im objasnila deka mozam da se onesvestam, i ke mi recat:"ajdeeee kako ne"... i koga ke im padnam posle....Lele sto se sluci :(
Do sega pregledite mi gi vrsese i seuste mi gi vrsi Dr Biljana Dapceva, i do sega tamu mi bilo super....No, bidejki doaga vreme i za poroduvanje, dali moze drugite pregledi kaj vas da gi prodolzam...kako mozam da ve najdam? Vi blagodoram od se srce...NajTopol pozdrav... Стручни совети од областа на Гинекологијата! - Page 10 Icon_flower
sekako deka moze.koga sakate javete se-070/072-273 903,ve ocekuvam
Вратете се на почетокот Go down
D-r Lidija Jurukovska
ВИП личност
ВИП личност
avatar


Female
Број на мислења : 238
Age : 58
Локација : Skopje
Расположение : ok
Поени : 27082
Registration date : 2009-09-07

Стручни совети од областа на Гинекологијата! - Page 10 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Стручни совети од областа на Гинекологијата!   Стручни совети од областа на Гинекологијата! - Page 10 Empty10.12.09 18:40

olivera kostik напиша:
Doktorke zdravo. Vaka sakam da Vie da me sovetuvate vo vrska so mojata situacija. Pred tri dena imav spontan abortus vo 10 nedela. Mi rekoa deka treba da pravam ispituvanja (PAP i brisevi), pa me interesira koga da gi zapocnam. Isto taka sakam da ve prasav vo vrska so toa dali treba da cekam da pomine odrden period za povtorno da mozeme da planirame bremenost.Inaku mi rekoa deka deka imam bakterija vo urinata "Proteus mirabilis" i sakam dokolku ste vo moznost da mi kazete nesto poveke za ovaa bakterija i dali postoi moznost taa da bila pricinata za mojot spontan abortus.Ve molam za odgovor i fala Vi odnapred. Pozdrav
da,moze da bide pricina.slednata bremenost moze da se planira posle nekolku ciklusi (5-6).no,toplo ve sovetuvam da se napravat isleduvanje,da se pobara pricinata i da ne se povtori istoto..PAP,4 mikrobioloski brisa+urinokultura,AFA,dobro da se proceni vnatresnosta na matkata(vo smisol na mozna pregrada,koja treba da se resi)...ispituvanjata zapocnete gi vednas po prviot ciklus -po intervencijata
Вратете се на почетокот Go down
D-r Lidija Jurukovska
ВИП личност
ВИП личност
avatar


Female
Број на мислења : 238
Age : 58
Локација : Skopje
Расположение : ok
Поени : 27082
Registration date : 2009-09-07

Стручни совети од областа на Гинекологијата! - Page 10 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Стручни совети од областа на Гинекологијата!   Стручни совети од областа на Гинекологијата! - Page 10 Empty10.12.09 18:47

KAJA напиша:
нормални ли се болки во јајниците (некогаш тапи, некогаш остри, некогаш во еден јајник, некогаш во двата јајника одеднаш) во рана бременост? рана-7-8 недела...
nisto strasno.vazno bremenosta da se vodi po protokol,da ne se zaboravi niedna postapka od istiot
Вратете се на почетокот Go down
D-r Lidija Jurukovska
ВИП личност
ВИП личност
avatar


Female
Број на мислења : 238
Age : 58
Локација : Skopje
Расположение : ok
Поени : 27082
Registration date : 2009-09-07

Стручни совети од областа на Гинекологијата! - Page 10 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Стручни совети од областа на Гинекологијата!   Стручни совети од областа на Гинекологијата! - Page 10 Empty10.12.09 18:51

anence напиша:
mene na prethodniot pregled d-rkkata mi rece deka bebeto bilo ponapredno t.e. kako mi kaza deka glavceto mu bilo pogolemo , da vi kazam me izvadi od pamet, posle mi rece deka so plus minus nekoi tamu strucni merki odgovaralo za edna nedela ponapredno od sto treba da bide, i deka ne ja cudelo sto e taka bidejki i jas i mm sme bile krupni po rast.

Da me smirite nekako , nekoj sovet da mi daddete?
nema bas nikakvo mesto za panika.sigurna sum deka vaseto bebce ce ima najubavo glavce.strasno e da ne raste dovolno.a tocno e i toa deka konfiguracijata na glavceto se nasleduva od roditelite.Na UZ se meri BPD-toa e rasponot megju dvete stranicni koski na glavceto-do usite.sto nikako ne znaci deka ce ima golema glava,bidete spokojni
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Стручни совети од областа на Гинекологијата! - Page 10 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Стручни совети од областа на Гинекологијата!   Стручни совети од областа на Гинекологијата! - Page 10 Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Стручни совети од областа на Гинекологијата!
Вратете се на почетокот 
Страна 10 of 12Отиди на страна : Previous  1, 2, 3 ... 9, 10, 11, 12  Next
 Similar topics
-

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Семејство :: Здравје :: Стручни совети-
Отиди до: