Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Првиот македонски семееен форум
 
HomeHome  Регистрирајте сеРегистрирајте се  Влез  
Portal
Родители и деца
Влез
Член:
Лозинка:
Логирај ме автоматски на секоја моја посета: 
:: Си ја заворавив лозинката!
Мај 2024
ПонВтоСреЧетПетСабНед
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
CalendarCalendar
Барај
 
 

Display results as :
 

 


Rechercher Advanced Search

 

 Дали си ги сакате децате подеднакво?

Go down 
+38
mina32
mamaAnita
m.b.jovanova
Kinky
sonjamfk
josifana
D-r Lidija Pazdrijan
Misticia
MamaMaja
nata
Emilija
mamalina
Kikic
delfin76
Kat
Mama Vase
Vesna Blazevska
Evdoksija Kolevska
Dara
kara
jasmina,mina
Mama Ane
Sandra
mirecv
emilija nestorova
Dragana
Nine
Zvezdicka
Maja
Betka
Vale74
eva31
makresanska
vecki
biljanag
ZeleniCka
pepa
lela
42 posters
Отиди на страна : Previous  1, 2, 3  Next
АвторПорака
Kat
Прваче
Прваче
Kat


Female
Број на мислења : 237
Age : 53
Локација : povece na rabota otkolku doma
Расположение : pozitivno
Поени : 27157
Registration date : 2009-08-04

Дали си ги сакате децате подеднакво? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали си ги сакате децате подеднакво?   Дали си ги сакате децате подеднакво? - Page 2 Empty18.08.09 15:54

познавам луче што ги двојат децата и многу ми е чудно како можат тоа да го прават.Јас имам едно дете но мислам дека и 100 да имам исто ќе ме боли за сите.Не можам да ги сватам таквите мајки.Дали си ги сакате децате подеднакво? - Page 2 547952sta52ro13y
Вратете се на почетокот Go down
Vesna Blazevska
ВИП личност
ВИП личност
Vesna Blazevska


Female
Број на мислења : 896
Age : 46
Локација : skopje
Расположение : generalno dobro
Поени : 28335
Registration date : 2009-04-28

Дали си ги сакате децате подеднакво? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали си ги сакате децате подеднакво?   Дали си ги сакате децате подеднакво? - Page 2 Empty18.08.09 15:58

Pa, mama vase, toa se mali suptilni raboti, ne deka ednoto dete e na odmor u grcka a drugoto dreme doma pred tv, ima favoriziranje na eden odreden nacin - povekje se nakloneti kon ednoto dete. I ne e deka ne se vo red tie roditeli, gi ima mnogu takvi. Jas za sega imam edno dete, ne bi znaela da kazam, no smetam deka toa "naklonuvanje" se slucuva koga decata se pogolemi.
Вратете се на почетокот Go down
delfin76
Бруцош
Бруцош
delfin76


Female
Број на мислења : 2145
Age : 47
Локација : skopje
Расположение : nevoobicaeno za mene
Поени : 29030
Registration date : 2009-02-13

Дали си ги сакате децате подеднакво? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали си ги сакате децате подеднакво?   Дали си ги сакате децате подеднакво? - Page 2 Empty18.08.09 16:26

toa mislam deka se slucuva koga roditelite vo podocneznite godini preku svoite deca sakaat da go napravat ona sto propustile da go napravat vo zivotot
Вратете се на почетокот Go down
Mama Vase
Полуматурант
Полуматурант
Mama Vase


Female
Број на мислења : 1437
Age : 47
Локација : Skopje,MK
Поени : 28924
Registration date : 2009-03-17

Дали си ги сакате децате подеднакво? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали си ги сакате децате подеднакво?   Дали си ги сакате децате подеднакво? - Page 2 Empty18.08.09 18:57

Arma напиша:
Pa, mama vase, toa se mali suptilni raboti, ne deka ednoto dete e na odmor u grcka a drugoto dreme doma pred tv, ima favoriziranje na eden odreden nacin - povekje se nakloneti kon ednoto dete. I ne e deka ne se vo red tie roditeli, gi ima mnogu takvi. Jas za sega imam edno dete, ne bi znaela da kazam, no smetam deka toa "naklonuvanje" se slucuva koga decata se pogolemi.

da ama temata e sakanje podednakvo a ne pogolema naklonetost kon ednoto ili razlika vo nijansi.
ljubobta e edna,nema kvantitet ili kvalitet.decata se tie.i pet da gi imas ke si gi sakas podednakvo.
eve jas na pr. sum poveke nakloneta kon neda od pricina sto taa cicase a jana,ne.avtomatski poprivrzana bese za mene od strat.povrzanosta sto ja imav so nea kako bebe,nikogas ne ja pocustvuvam so jana,za zal.
i sega normalno e mamina maza.
ama toa neznaci deka pomalku ja sakam jana.taman rabota.
duri i koga pisuvam sega imam nekoe neprijatno custvo zosto za vakva rabota kaj mene vo zivotot nema mesto za diskusija.
Вратете се на почетокот Go down
Kikic
Бруцош
Бруцош
Kikic


Female
Број на мислења : 2003
Age : 42
Локација : skopje
Расположение : happppppppyyyyyyyyyy
Поени : 29055
Registration date : 2008-09-29

Дали си ги сакате децате подеднакво? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали си ги сакате децате подеднакво?   Дали си ги сакате децате подеднакво? - Page 2 Empty18.08.09 19:06

A be kakvo delenje na ljubov nema sanasi.I dvete se sozdala i iskocile od mene i dvete gi rastam od kilo meso sto se vika nemozam ni da si go zamislam zivotot bez niv dve.
I na kraj kraevi bilo koj prst od dvete race da gi iseces poednakvo ke bolat
Вратете се на почетокот Go down
http://www.glatkovdizajn.com.mk
lela
Форумска фаца
Форумска фаца
lela


Female
Број на мислења : 4973
Age : 52
Локација : Germanija
Расположение : bezveza
Поени : 31487
Registration date : 2008-09-14

Дали си ги сакате децате подеднакво? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали си ги сакате децате подеднакво?   Дали си ги сакате децате подеднакво? - Page 2 Empty18.08.09 19:53

Mama Vase напиша:
Arma напиша:
Pa, mama vase, toa se mali suptilni raboti, ne deka ednoto dete e na odmor u grcka a drugoto dreme doma pred tv, ima favoriziranje na eden odreden nacin - povekje se nakloneti kon ednoto dete. I ne e deka ne se vo red tie roditeli, gi ima mnogu takvi. Jas za sega imam edno dete, ne bi znaela da kazam, no smetam deka toa "naklonuvanje" se slucuva koga decata se pogolemi.

da ama temata e sakanje podednakvo a ne pogolema naklonetost kon ednoto ili razlika vo nijansi.
ljubobta e edna,nema kvantitet ili kvalitet.decata se tie.i pet da gi imas ke si gi sakas podednakvo.
eve jas na pr. sum poveke nakloneta kon neda od pricina sto taa cicase a jana,ne.avtomatski poprivrzana bese za mene od strat.povrzanosta sto ja imav so nea kako bebe,nikogas ne ja pocustvuvam so jana,za zal.
i sega normalno e mamina maza.
ama toa neznaci deka pomalku ja sakam jana.taman rabota.
duri i koga pisuvam sega imam nekoe neprijatno custvo zosto za vakva rabota kaj mene vo zivotot nema mesto za diskusija.

Naslovot bese vo prodolzenie i dali ste poveke nakloneti kon edno od decata(no toa go izbrisaja ,neznam zosto?).A naj iskreno da ti kazam ja otvoriv temava oti vo zivot vo zaednica ima mnogu osobi koi velat deka svekrvite ne gi sakaat svoite sinovi,gi sakaat samo cerkite ili ostanatiot sin.
I sega kako e mozno sekoja majka veli i toa e normalno deka si gi saka podednakvo decata a vamu koga ke stanat svekrvi ne gi sakaat??????
Вратете се на почетокот Go down
Mama Vase
Полуматурант
Полуматурант
Mama Vase


Female
Број на мислења : 1437
Age : 47
Локација : Skopje,MK
Поени : 28924
Registration date : 2009-03-17

Дали си ги сакате децате подеднакво? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали си ги сакате децате подеднакво?   Дали си ги сакате децате подеднакво? - Page 2 Empty18.08.09 19:59

lela ne te razbiram bas najdobro.
vikas deka se dodeka majkata ne stane svekrva podednakvo gi saka decata,a posle toa ljubovta se deli?poveke go saka sinot sto ne e zenet?
nisto ne mi e jasno.
Вратете се на почетокот Go down
lela
Форумска фаца
Форумска фаца
lela


Female
Број на мислења : 4973
Age : 52
Локација : Germanija
Расположение : bezveza
Поени : 31487
Registration date : 2008-09-14

Дали си ги сакате децате подеднакво? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали си ги сакате децате подеднакво?   Дали си ги сакате децате подеднакво? - Page 2 Empty18.08.09 20:02

Ne nego normalno e sekoja majka si gi saka podednakvo decata,bez razlika dali ima 2,3,5 taka.
E sega kako moze nekoj da tvrdi deka svekrvata ne go sakala sinot,i go sakala samo drugiot sin ili kerka,(pa i taa e majka,i taa go stvorila i rodila)mene toa ne mi e svatlivo,kako moze nekoj da pomisli deka nekoja majka ne si go saka deteto?
Вратете се на почетокот Go down
Mama Vase
Полуматурант
Полуматурант
Mama Vase


Female
Број на мислења : 1437
Age : 47
Локација : Skopje,MK
Поени : 28924
Registration date : 2009-03-17

Дали си ги сакате децате подеднакво? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали си ги сакате децате подеднакво?   Дали си ги сакате децате подеднакво? - Page 2 Empty18.08.09 20:08

pa verovatno vo familii kade sto se zivee vo zadnca i kade sto ima mnogu problemi,se e mozno pa i toa.
Вратете се на почетокот Go down
mamalina
Полуматурант
Полуматурант
mamalina


Female
Број на мислења : 728
Age : 43
Локација : macedonija
Расположение : poletno
Поени : 28816
Registration date : 2008-08-22

Дали си ги сакате децате подеднакво? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали си ги сакате децате подеднакво?   Дали си ги сакате децате подеднакво? - Page 2 Empty18.08.09 20:47

lela напиша:


Naslovot bese vo prodolzenie i dali ste poveke nakloneti kon edno od decata(no toa go izbrisaja ,neznam zosto?).A naj iskreno da ti kazam ja otvoriv temava oti vo zivot vo zaednica ima mnogu osobi koi velat deka svekrvite ne gi sakaat svoite sinovi,gi sakaat samo cerkite ili ostanatiot sin.
I sega kako e mozno sekoja majka veli i toa e normalno deka si gi saka podednakvo decata a vamu koga ke stanat svekrvi ne gi sakaat??????
Ma ne gi sakaat snaite,a ne sinovite za niv se tolku potreseni sto iako se zeneti sakaat da im go vodat zivotot i da imaat glaven zbor.Ako toa go nemaat togas snaata ne im e pogodena,pa i sinot se napravil kako nea.A kerkata se znae i pravi ispravno,samo ete ne i e pogodeno.Ke dojde samo na 1vi za penzijata,demek da gi vidi i da kaze nekoj zakon,i posle ete ti nemir vo kukata.Sinot i snaata necinat,iako tie se sto trcaat za sve po bolnici,po nabavki,doniraat koga penzijata ke sekne na polovina mesec,ama ete toj sto ostanuva so starite e sekogas kriv za sve.Mislam deka roditelite ne se vinovni,tuku decata koga ke stanat vozrasni sekoj si trga na svoja strana,a roditel kako roditel sekoj si gi saka decata mozebi nekogas znae deka ne postapuva ispravno no sepak ne moze da odbie svoe dete,iako so toa pravi nepravda sprema drugoto.
Da si kazam za mene,jas imam dva sina i nemozam da zamislam kakvo e ova prasanje, dali si gi sakate decata podednakvo?Ne sakam ni da razmisluvam za toa,pa dvete sum gi stvorila jas,gi gledam od kilo meso sto se vika,ziveam za niv,gi gledam so isti oci,se trudam sekogas da bidam pravicna vo sve kon dvete.Doma kaj nas sve se kupuva po dve,iako nekogas ne potrebno.I koga ke porasnat i oformat svoj dom ke gledam sto pomalce da im se mesam,da gi ostavam da si ziveat svoj zivot,ako mozam ke im pomagam na dvajcata podednakvo,ako ne na nikogo,ne sakam da si stvaram omraza i ljubomora pomegu decata.
Вратете се на почетокот Go down
lela
Форумска фаца
Форумска фаца
lela


Female
Број на мислења : 4973
Age : 52
Локација : Germanija
Расположение : bezveza
Поени : 31487
Registration date : 2008-09-14

Дали си ги сакате децате подеднакво? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали си ги сакате децате подеднакво?   Дали си ги сакате децате подеднакво? - Page 2 Empty19.08.09 8:56

[quote="mamalina]I koga ke porasnat i oformat svoj dom ke gledam sto pomalce da im se mesam,da gi ostavam da si ziveat svoj zivot,ako mozam ke im pomagam na dvajcata podednakvo,ako ne na nikogo,ne sakam da si stvaram omraza i ljubomora pomegu decata.[/quote]

Super kazano,i sekako dokolku i se primenuva ke vi bidat odnosite dobri i ke bidete postovani i od svoite deca i od nivnite partnerki.
Вратете се на почетокот Go down
Emilija
Бруцош
Бруцош
Emilija


Female
Број на мислења : 2687
Age : 46
Локација : Скопје
Расположение : со тројцата мускетари
Поени : 29689
Registration date : 2008-07-11

Дали си ги сакате децате подеднакво? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали си ги сакате децате подеднакво?   Дали си ги сакате децате подеднакво? - Page 2 Empty19.08.09 9:58

Како можеш да ја измериш љубовта што му ја даваш на детето за да кажеш ова го сакам повеќе од другото?
Не можам да одговорам на прашањево. Можам да измерам колку внимание му посветувам на едното а колку на другото, или при купување едното добило повеќе блузии од другото или едното изело повеќе од другото. Љубовта нема таква мерка и не може да се измери со горе наведените работи.
Вратете се на почетокот Go down
nata
Полуматурант
Полуматурант
nata


Female
Број на мислења : 517
Age : 51
Локација : makedonija
Поени : 27770
Registration date : 2009-05-15

Дали си ги сакате децате подеднакво? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали си ги сакате децате подеднакво?   Дали си ги сакате децате подеднакво? - Page 2 Empty19.08.09 10:38

Јас колку што разбрав прашањето се однесува на друга генерација мајки и свекрви, особено свекрвите. Кога ќе дојде нов член во семејството( особено снаата) настануваат многу промени во однос на живеењето во заедница се менуваат навики секој на некој начин сака да доминира, а и со право зошто секој дома треба да се чуствува како дома од снаа до свекрва до син золва и.т.н меѓутоа тоа во пракса е многу ,многу тешко изводливо. Мислам дека не се работи за тоа дека мајката(свекрвата) го сака својот син помалку сега него пред на се ожени туку таа од што чуствува отпор, бес и нетрпение према снаата покажува на некој начин оладување на односите со синот “секоја чес на исклучоците“, тука не станува збор за љубовта мајка-син. Доколу снаата би си отишла таа пак исто ќе си го сака синот како предходно што значи дека треба човек да е многу голем толерантен и свесен дека еден ден нашите синови ќе сакаат и друга жена, а не само нас мајките и ќе се одвојат од нас и јас имам син и стварно тешко би ми паднало да ми се развика или да ме навреди па баш и да сум погрешила заради неговата сопруга ама тоа е мора да тренираме уште од сега. Замислете колку сега ги сакаме нашите деца тие ни се се во животот и еден ден ќе се отргнат од нас нели нормално јас би сакал да се среќни ама како и е на една мајка кога ќерката си оди од дома, а доаѓа снаа да речеме, е стварно човек треба да има големо срце за да знае да се носи со ова во животот, а секој тоа не го може за жал од тука се и проблемите. Тоа е животот
Вратете се на почетокот Go down
Vesna Blazevska
ВИП личност
ВИП личност
Vesna Blazevska


Female
Број на мислења : 896
Age : 46
Локација : skopje
Расположение : generalno dobro
Поени : 28335
Registration date : 2009-04-28

Дали си ги сакате децате подеднакво? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали си ги сакате децате подеднакво?   Дали си ги сакате децате подеднакво? - Page 2 Empty19.08.09 11:28

Цитат :
е стварно човек треба да има големо срце за да знае да се носи со ова во животот, а секој тоа не го може за жал од тука се и проблемите.
Jas bi rekla, covek treba da is gi znae granicite do kade mu se, do kade smee od kade ne smee. Ama temava e dali majkata moze da ima povekje ljubov za ednoto dete. Jas ke kazam primer na moja drugarka, 2 sestri bliznacki, plus edna se raga pokasno, drugarka mi tvrdi deka ne dobiva onolku ljubov kolku sto dobivaat drugite dve. ednata e kerka na mama drugata kerka na tato, a jas vika sama na sebe. Znaci ima slucai, ne deka ova e kako prikaznata za pepelaska, no drugarka mi ja smetale za posposobna i ja pustile sama niz zivotot, bez nekoja podddrska. Istoto e i kaj mene, jas bev mn posilna od brat mi, ne mi pomagaa ni koga ucev da pisuvam, da citam i tn, se sama pravev (a ne e tocno deka ne sum sakala ili deka ne mi trebalo nivna pomos i vnimanie), a so nego se sedese, se rabotese, trcaa u shkolo sekoj mesec kaj klasnata...mene nisto, sum mozela jas, zborojte na majka mi :"malovo moze samo"...e ne sum mozela stalno sama, moze i sum mozela ama ne sum sakala, mi falele pokraj mene bar da mi visat na glava. Koga podporasnavme, poise pari dobivase - imal devojka trebalo da ja pocasti, kolata nemu mu ja dadoa, pari za gorivo ekstra dobivase....a jas seto toa trebase da go razberam neli. E koga dojde vreme za studiranje, jas nadoknadiv se sto sum propustila finansiski od niv - shkolarina, kirija, smetki, se oni mi plakjaa. Sepak pari moze sekoj da mi dade, no grizata sto ne mi ja davaa koga mi trebase, nikoj ne moze da mi ja dade ni pa nekoj ke go vrati toa vreme...sepak fala im i za tolku, nauciv da sum samostojna, da ne zavisam od nikoj, sama da se boram so problemite vo zivotot, i sega nemam pomos od nikoj, a ne mi ni treba....vsusnost, ne ni znam kako e da imam pomos, koga nekoj mi pomaga se osekjam ko parazit i nesposobna. Ne velam deka ne me sakaa, velam samo deka ponakloneti bea kon brat mi, smetaa deka "malovo moze samo", ama ne bese sekogas taka.
I da se nadopolnam, jas 13 god ziveam daleku od niv, ne osekjam nekoja blizina, dalecni mi se, ne mi falat...ne uspeaa da vospostavat blizok odnos so mene.
Вратете се на почетокот Go down
MamaMaja
Полуматурант
Полуматурант
MamaMaja


Female
Број на мислења : 1124
Age : 50
Локација : Скопје
Расположение : Детективско!
Поени : 28404
Registration date : 2009-01-27

Дали си ги сакате децате подеднакво? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали си ги сакате децате подеднакво?   Дали си ги сакате децате подеднакво? - Page 2 Empty19.08.09 12:07

Имам три деца и твдам дека ги сакам сите со исто количество љубов, најмногу на цел свет.
Кога ќе пријдам навечер да ги бацувам, тоа што е под усните ми се чини го сакам најмногу на светот, после другото, па третото.
Они ми се се, живот, сништа, надеж, се што имам...
Ама....
Тука се мешаат две различни тези.
Не се однесувам исто кон сите, што јас го подразбирам како најнормално.
Ќерката е најстара, таа добива мотор, нов мобилен, облека, многу повеќе од браќата.
Средниот син сака игри, конзоли, добива цедиња, гитари за играње..
Најмалотот е уште бебе, он добива најмногу галење, обувки, облека, играчки, специјален третман.

И некој да гледа од страна ќе каже не се однесувам исто.
Не е исто, секому према потребите, ама ги сакам најмногу на цел свет, ги бакнувам гушкам, секогаш кога ми се на дофат!
Вратете се на почетокот Go down
http://www.mmm.com.mk
Misticia
Полуматурант
Полуматурант
Misticia


Female
Број на мислења : 1006
Age : 43
Локација : Скопје
Расположение : бррррр
Поени : 29082
Registration date : 2008-08-31

Дали си ги сакате децате подеднакво? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали си ги сакате децате подеднакво?   Дали си ги сакате децате подеднакво? - Page 2 Empty19.08.09 12:17

ќе видиме
познавајќи си се себе си би требало, но децата се личности и нема да ми е нешто чудно ако ги сакам и двете на различен начин и да не може да се спореди......... едно сум сигурна на членовите од моето семејство секогаш ќе најдам начин да им покажам дека ги сакам мноооогу

првото убиство во библијата, Каин го убил Авел зошто татко му вториов повеќе го сакал, а го сакал зошто бил таков каков што бил му го правел ќефот, тоа веројатно не значи дека Каин не го сакал само што го сакал поинаку
Вратете се на почетокот Go down
Misticia
Полуматурант
Полуматурант
Misticia


Female
Број на мислења : 1006
Age : 43
Локација : Скопје
Расположение : бррррр
Поени : 29082
Registration date : 2008-08-31

Дали си ги сакате децате подеднакво? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали си ги сакате децате подеднакво?   Дали си ги сакате децате подеднакво? - Page 2 Empty19.08.09 12:27

lela напиша:
Ne nego normalno e sekoja majka si gi saka podednakvo decata,bez razlika dali ima 2,3,5 taka.
E sega kako moze nekoj da tvrdi deka svekrvata ne go sakala sinot,i go sakala samo drugiot sin ili kerka,(pa i taa e majka,i taa go stvorila i rodila)mene toa ne mi e svatlivo,kako moze nekoj da pomisli deka nekoja majka ne si go saka deteto?

Ниедна нормална мајка нема да му става сопки на едното дете за другото да изгледа подобро

Проблемот е што повеќе од 50% од мајките што ги знам се ненормални

на пример на брат ми му плаќаа било кој спорт да го избереше и го поддржуваа, и сега е успешен спортист

мене во тоа време држеа ланец дуќани и уште им памтам дека не сакаа да ми дадат 300 денари за стрелаштво. Може не ќе успеев, ама цело друштво одеше. Сакав да читам секој ден бев во библиотека една книга не ми купија за спомен......... Брат ми од друга страна го помина цел свет во турнирите со шах и не е тој крив тотално сум горда на него..........

И со таа нивна поделба не ми донесоа ништо добро ни мене ни на брат ми кој буквално беше оставен тој да ме води низ животот како родител заради нивната негрижа за мене

И ден денес ќе каже дека како деца брат ми бил чист и уреден а јас валкана, ама сега кога имам дете знам чија вина е тоа што бев нечешлана или валкана.

Значи такви ги има - не само меѓу свекрвите
Вратете се на почетокот Go down
D-r Lidija Pazdrijan
ВИП личност
ВИП личност
D-r Lidija Pazdrijan


Female
Број на мислења : 3132
Age : 52
Локација : i ovde i onde
Расположение : super:)
Поени : 30354
Registration date : 2009-03-04

Дали си ги сакате децате подеднакво? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали си ги сакате децате подеднакво?   Дали си ги сакате децате подеднакво? - Page 2 Empty19.08.09 12:32

[b]Sekoj roditel si gi saka decata,ama sekoe na poseben nacin...[/b]..Ovaa recenica ja zapamtiv od eden film vo koj kerkata ja obvinuvase majkata deka bratot poveke go saka od nejze.Bratot pogina vo sobrakajka i duri togas razbra sto sakase majka i da i kaze...
Вратете се на почетокот Go down
josifana
Прваче
Прваче
josifana


Female
Број на мислења : 362
Age : 44
Локација : makedonija
Расположение : zadovolitelno
Поени : 27721
Registration date : 2009-04-20

Дали си ги сакате децате подеднакво? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали си ги сакате децате подеднакво?   Дали си ги сакате децате подеднакво? - Page 2 Empty19.08.09 12:36

И јас до сега скоро не верував дека постои родител што не си ги сака децата,ама сега сум цврсто уверена.И детето треба да се почувствува дека е сакано,а не само тоа сакање да се потенцира со зборови.
Како може да бидете родител и воопшто да не се интересирате како живее вашето дете,верувајте има секакви луѓе,со свои уши сум слушнала како си ги проколнуваат децата и им љубоморат на успесите.
Само да се потрудиме ние да сме далеку од вакви примери и доколку нас родителите,свервите и свекорите ни одмогнале,барем да не се нервираме за да имаме здравје да им помогниме на нашите деца и да ги сакаме подеднакво,зошто нели мајчинската љубов треба да е безусловна
Вратете се на почетокот Go down
sonjamfk
Бруцош
Бруцош
sonjamfk


Female
Број на мислења : 2640
Age : 59
Локација : skopje
Поени : 29538
Registration date : 2008-07-28

Дали си ги сакате децате подеднакво? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали си ги сакате децате подеднакво?   Дали си ги сакате децате подеднакво? - Page 2 Empty19.08.09 13:04

sekoga na majka mi i velev deka poveke go saka brat mi od nas, no ona ke recese, ako site prsti ne se isti, ajde iseci go edniot prst ,pa drugiot ,isto ke te bolat.
ima slucai sto decata gi delat, maski zenski i tn , no mislam deka toaa ne vo red. jas imam edno dete i si go sakam naj mnogu na svet, i stalno mislam kako ke bide ,koga bi imal i drugo, dali podednakvo bi gi sakala? se razbira deka podednakvo ke gi sakam, ne bi gi delela vo nisto i ne bi dozvolila ni drugite da mi gi delat.
Вратете се на почетокот Go down
Kinky
Апсолвент
Апсолвент
Kinky


Female
Број на мислења : 3810
Age : 48
Локација : во земјата на чудата
Поени : 29849
Registration date : 2008-08-26

Дали си ги сакате децате подеднакво? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали си ги сакате децате подеднакво?   Дали си ги сакате децате подеднакво? - Page 2 Empty20.08.09 15:52

Taman sakav da pisam kolku glupavo prasanje, ama gi procitav site postovi i sfativ deka ste vo pravo. Seuste vo zaostanatata sredina postoi ubeduvanje deka zenskoto dete e tugja sreka i taka se odnesuvaat so nego, kako da im e tovar. I jas poznavam luge koi porano koga ke gi prasaa moite kolku deca imaat i koga ke slusnea tri kerki, razocaruvacki odgovaraa - oo, znaci niedno dete, se samo devojcinja. Moite bea frapirani.
A za mene, isto kako nekoj da prasal dali mozam da se otkazam od nekoj del od teloto koj ne mi treba. Imam edno dete, ama znam deka koga bi imala poveke bi gi sakala so ist intenzitet. Vnucite od sestra mi si gi sakam beskrajno mnogu i ne mozam da recam deka edniot go sakam poveke od drugiot. A ne pa za rodeno dete.
Вратете се на почетокот Go down
vecki
Форумска фаца
Форумска фаца
vecki


Female
Број на мислења : 4525
Age : 45
Локација : skopje
Расположение : екстра
Поени : 30710
Registration date : 2008-05-05

Дали си ги сакате децате подеднакво? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали си ги сакате децате подеднакво?   Дали си ги сакате децате подеднакво? - Page 2 Empty20.08.09 17:47

e da vi kazam edna slucka go prasuva svekormi eden covek abe bratti kolku decinja ima i ovoj vika edno abe kako edno znam deka imase pojse deca a ovoj na toa a tie se zenski ..Boze mili nenormalna rabota duri ne gi spomnuvaat ako se zenski
Вратете се на почетокот Go down
m.b.jovanova
Почетник
Почетник
avatar


Female
Број на мислења : 30
Age : 45
Локација : kv
Расположение : super esensko
Поени : 27163
Registration date : 2009-06-28

Дали си ги сакате децате подеднакво? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали си ги сакате децате подеднакво?   Дали си ги сакате децате подеднакво? - Page 2 Empty20.08.09 17:59

eve jas imam dve deca na 5 i pol god. i 18 meseci pogolemoto e sin a pomaloto kerka od sekogas sum sakala da imam kerka no toa ne znaci deka i sinot ne go sakam.mm mi veli deka ne go sakam tolku mnog sinot oti pogolem i go karam koga pravi glupavi raboti a pak toj e premnogu razgalen od familijata na mm i tie mislat deka jas ne go sakam tolku mnogu.ama ne znaci ako go vospituvas pravilno i go karas deka ne go sakam.Zasto eve sega od taa razgalenost imam problem od podgotovkite za vo skolo a pak tie uste i mi odmagaat ama toa ...
Вратете се на почетокот Go down
mamaAnita
Прваче
Прваче
avatar


Female
Број на мислења : 189
Age : 46
Локација : Скопје
Расположение : одлично
Поени : 26902
Registration date : 2009-09-17

Дали си ги сакате децате подеднакво? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали си ги сакате децате подеднакво?   Дали си ги сакате децате подеднакво? - Page 2 Empty28.11.09 1:20

Нормално дека ги сакам подеднакво. Кога бев бремена со второто низ памет ми поминуваше мислата: како јас ќе сакам уште едно дете, но кога се роди, прашањево ми падна во вода Дали си ги сакате децате подеднакво? - Page 2 146742
Сметам дека на едно дете може да му се обрнува повеќе внимание, доколку другото е посамостојно и „не му треба помош„
Исто може кон поголемото да сме построги дека е поголемо па треба да му попушти на помалото. Во тој случај големите може да се почувствуваат помалку сакани, но доколку често се манифестира љубовта и тоа може да се надмине
Вратете се на почетокот Go down
mina32
Прваче
Прваче
mina32


Female
Број на мислења : 488
Age : 41
Локација : Home
Расположение : happy :-):-):-)
Поени : 28092
Registration date : 2009-02-26

Дали си ги сакате децате подеднакво? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали си ги сакате децате подеднакво?   Дали си ги сакате децате подеднакво? - Page 2 Empty28.11.09 6:42

[quote="josifana"]И јас до сега скоро не верував дека постои родител што не си ги сака децата,ама сега сум цврсто уверена.И детето треба да се почувствува дека е сакано,а не само тоа сакање да се потенцира со зборови.
Како може да бидете родител и воопшто да не се интересирате како живее вашето дете,верувајте има секакви луѓе,со свои уши сум слушнала како си ги проколнуваат децата и им љубоморат на успесите.
Само да се потрудиме ние да сме далеку од вакви примери и доколку нас родителите,свервите и свекорите ни одмогнале,барем да не се нервираме за да имаме здравје да им помогниме на нашите деца и да ги сакаме подеднакво,зошто нели мајчинската љубов треба да е безусловна[/quote

mm od koga pamti za sebe e ostaven na samiot sebe,voopsto ne se sekirale kako toj zivee dali mu treba nesto ili ne,dali e mozda bolen,dali ima za jadenje,i sega od koga se ozeni samo ne kolnese i mene i nego svekrvami,zarem toa e RODITEL???nakloneta samo na dever mi i zolva mi za niv ne znae da kaze NE, a mojov duri i go izbrkaa od doma,deka gledam site prsti i bile isti,kako ne be???neznam ako ova e sakanje.neznam dali e sakanje majka mu da go krie rucekot od mm i da go laze deka ima samo pcenka za jadenje a drugiot sin za neceli 5min koga dojde za nego ima meso,ma ajde mojava e stvarno frik svekrva.
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Дали си ги сакате децате подеднакво? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали си ги сакате децате подеднакво?   Дали си ги сакате децате подеднакво? - Page 2 Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Дали си ги сакате децате подеднакво?
Вратете се на почетокот 
Страна 2 of 3Отиди на страна : Previous  1, 2, 3  Next
 Similar topics
-

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Семејство :: Родители-
Отиди до: