Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Првиот македонски семееен форум
 
HomeHome  Регистрирајте сеРегистрирајте се  Влез  
Portal
Родители и деца
Влез
Член:
Лозинка:
Логирај ме автоматски на секоја моја посета: 
:: Си ја заворавив лозинката!
Мај 2024
ПонВтоСреЧетПетСабНед
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
CalendarCalendar
Барај
 
 

Display results as :
 

 


Rechercher Advanced Search

 

 Дали си ги сакате децате подеднакво?

Go down 
+38
mina32
mamaAnita
m.b.jovanova
Kinky
sonjamfk
josifana
D-r Lidija Pazdrijan
Misticia
MamaMaja
nata
Emilija
mamalina
Kikic
delfin76
Kat
Mama Vase
Vesna Blazevska
Evdoksija Kolevska
Dara
kara
jasmina,mina
Mama Ane
Sandra
mirecv
emilija nestorova
Dragana
Nine
Zvezdicka
Maja
Betka
Vale74
eva31
makresanska
vecki
biljanag
ZeleniCka
pepa
lela
42 posters
Отиди на страна : 1, 2, 3  Next
АвторПорака
lela
Форумска фаца
Форумска фаца
lela


Female
Број на мислења : 4973
Age : 52
Локација : Germanija
Расположение : bezveza
Поени : 31487
Registration date : 2008-09-14

Дали си ги сакате децате подеднакво? Empty
ПишувањеПредмет: Дали си ги сакате децате подеднакво?   Дали си ги сакате децате подеднакво? Empty10.08.09 13:11

Povod za temava da ja otvoram mi dadoja nekoi osobi koi tvrdat deka moze edna majka da ne gi saka dvete deca podednakvo,t.e pr.sinot ne go saka a kerkata ja saka.Ajde sega dragi majki kazetemi dali si gi sakate svoite deca podednakvo ili ne?Dali ste poveke nakloneti kon edno od decata?
Jas licno mislam deka i 5 deca da se deka se sakaat podednakvo.
Вратете се на почетокот Go down
pepa
Полуматурант
Полуматурант
pepa


Female
Број на мислења : 719
Age : 45
Локација : poima nemam
Поени : 28659
Registration date : 2009-01-02

Дали си ги сакате децате подеднакво? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали си ги сакате децате подеднакво?   Дали си ги сакате децате подеднакво? Empty10.08.09 13:18

Jas dadov mislenje na ovaa tema ama vo zivot vo zaednica, pa gi molam moderatorite da go premestat ovde. Pozdrav
Вратете се на почетокот Go down
ZeleniCka
Матурант
Матурант
ZeleniCka


Female
Број на мислења : 1703
Age : 37
Локација : Лаблана - Крањ :(
Расположение : Кул
Поени : 29240
Registration date : 2008-08-15

Дали си ги сакате децате подеднакво? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали си ги сакате децате подеднакво?   Дали си ги сакате децате подеднакво? Empty10.08.09 13:19

Јас мислам дека тоа зависи од луѓето. Познавам примери каде што ги делат децата, па не само на машки-женски, него едниот син повеќе другиот помалку си го сакаат. Моите дома сите 3 не сакале подеднакво и така сме ние научени да сакаме - сите исто.
Вратете се на почетокот Go down
http://www.igranazborovi.blogspot.com/
biljanag
Бруцош
Бруцош
biljanag


Female
Број на мислења : 2082
Age : 45
Локација : skopje, makedonija
Расположение : арно убаво
Поени : 30487
Registration date : 2008-01-27

Дали си ги сакате децате подеднакво? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали си ги сакате децате подеднакво?   Дали си ги сакате децате подеднакво? Empty10.08.09 13:20

неможам да замислам дека некоја мајка може различно да си ги сака децата
јас ги сакам подеднакво
мене ме нервира што бабава повеќе го сака иван демек он бил наш на него ке останела бараката бла бла
ми даде пари да му купам нешто на иван за именденот а после и текна еве земи нешто и за јане ама ја ја зезнав и кажав поголема цена за комплетчето на иван а му купив на јане боди
нека извини ама нема делење
Вратете се на почетокот Go down
ZeleniCka
Матурант
Матурант
ZeleniCka


Female
Број на мислења : 1703
Age : 37
Локација : Лаблана - Крањ :(
Расположение : Кул
Поени : 29240
Registration date : 2008-08-15

Дали си ги сакате децате подеднакво? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали си ги сакате децате подеднакво?   Дали си ги сакате децате подеднакво? Empty10.08.09 13:21

pepa напиша:
Jas dadov mislenje na ovaa tema ama vo zivot vo zaednica, pa gi molam moderatorite da go premestat ovde. Pozdrav

Нема преместување, ако сакаш пиши мислење тука ако не не мора.
Вратете се на почетокот Go down
http://www.igranazborovi.blogspot.com/
vecki
Форумска фаца
Форумска фаца
vecki


Female
Број на мислења : 4525
Age : 45
Локација : skopje
Расположение : екстра
Поени : 30710
Registration date : 2008-05-05

Дали си ги сакате децате подеднакво? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали си ги сакате децате подеднакво?   Дали си ги сакате децате подеднакво? Empty10.08.09 13:23

poznavam mnogu sto si gi dvojat decata nie so bratmi nikogas ne sme osetile delba sekogas sme bile isto tretirani ,a isto i jas isto gi sakam site site sum gi nosela pod srceto del se od mene . a imam edni poznati majkata stalno vika deka nemoze deteto da si go podnese zasto ja potsekal na svekorot licel na nego i plus i imeto mu go nosel .e toa nemozam nikako da go svatam
Вратете се на почетокот Go down
makresanska
Матурант
Матурант
makresanska


Female
Број на мислења : 1825
Age : 44
Локација : Skopje
Расположение : sega za sega umorno
Поени : 29085
Registration date : 2009-02-05

Дали си ги сакате децате подеднакво? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали си ги сакате децате подеднакво?   Дали си ги сакате децате подеднакво? Empty10.08.09 13:27

I jas poznavam mnogu osobi sto gi dvojat sopstvenite deca a i kako sto kaza biljanag i mnogu babi ima sto gi dvojat vnucite.
I nemozam da razberam kako moze??? ama znam i sum videla i te kako si gi delat decata ama toa e zalno no vistinito
Вратете се на почетокот Go down
eva31
Прваче
Прваче
eva31


Female
Број на мислења : 246
Age : 40
Локација : makedonija
Расположение : super letno
Поени : 27502
Registration date : 2009-05-11

Дали си ги сакате децате подеднакво? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали си ги сакате децате подеднакво?   Дали си ги сакате децате подеднакво? Empty10.08.09 13:36

nemozam da gi svatam takvite roditeli koi za zalmnogu postojat toa nee covecko da si gi delis decata jas i da imam 1000 deca site ke gi sakam podednakvo toa e zalosno da ne si gi sakas sopstvenite dec a
Вратете се на почетокот Go down
Vale74
Полуматурант
Полуматурант
Vale74


Female
Број на мислења : 878
Age : 50
Локација : Skopje
Расположение : одлично
Поени : 27710
Registration date : 2009-06-16

Дали си ги сакате децате подеднакво? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали си ги сакате децате подеднакво?   Дали си ги сакате децате подеднакво? Empty10.08.09 13:37

Во никој случај и никогаш...Неможам ни да го замислам тоа.
А дека има такви работи, има. и претежно тоа доага малку покасно, кога децата се веќе возрасни.
Вратете се на почетокот Go down
Betka
Прваче
Прваче
Betka


Female
Број на мислења : 119
Age : 52
Локација : Skopje
Расположение : супер
Поени : 27242
Registration date : 2009-07-01

Дали си ги сакате децате подеднакво? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали си ги сакате децате подеднакво?   Дали си ги сакате децате подеднакво? Empty10.08.09 14:11

Tolku vnimavam da ne se osekaat nesakani poveke ili pomalku... Zaradi toa se pravam dvojno i zaednicki i taka.. A toa go pravam za da ne pomislat deka nekogo sakam poveke od drugoto.. Inaku jas kako mala mislev deka mene pomalku me sakaat i bese stvrano bolno iskustvo. Zatoa sega duvam i na ladno mleko
Вратете се на почетокот Go down
Maja
Прваче
Прваче
Maja


Female
Број на мислења : 487
Age : 44
Локација : Skopje
Поени : 29593
Registration date : 2008-04-14

Дали си ги сакате децате подеднакво? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали си ги сакате децате подеднакво?   Дали си ги сакате децате подеднакво? Empty10.08.09 14:55

Немам две деца да кажам од искуство, здравје да имам па ќе кажам од искуство Дали си ги сакате децате подеднакво? 610361
Инаку не сум сретнала мајка која едното дете повеќе го сака од другото, но познавам мајки кои се понаклонети - послаби се на едното дете. Претпоставувам дека родителите се свртуваат кон „послабото“ дете, на тоа кое повеќе му треба нивната помош, или ако се повозрасни-по не се снајдени во животот Дали си ги сакате децате подеднакво? 163602
Вратете се на почетокот Go down
Zvezdicka
Матурант
Матурант
Zvezdicka


Female
Број на мислења : 1683
Age : 43
Локација : Königstein
Расположение : Trudnicko :)
Поени : 29786
Registration date : 2008-08-29

Дали си ги сакате децате подеднакво? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали си ги сакате децате подеднакво?   Дали си ги сакате децате подеднакво? Empty10.08.09 15:03

Jas seuste nemam detence (za dve uste ke pocekame:) ) ama gledajki nanazad na svoeto detstvo, mozam da kazame deka moite imale dvojni standardi za mene i za bratmi. Ne sum sigurna deka stanuva zbor za pomalku ili poveke ljubov tuku ednostavna dvojba. Za mene vazea edni standardi za brat mi drugi, i vo pravilo mojte bea povisoki i od mene se ocekuvaa odredeni raboti koi od brat mi ni den denes ne se ocekuvaat. I za ne ispolnuvanje sekogas bev strogo kaznuvana a brat mi vo zivotot nikogas ne bil kaznet.

Kaj mm pak gledam tocno skolski primer na podvoena ljubov. Mm e definitivno po sakanoto dete vo familijata, brat mu .. malte ne nikoj ne go ferma za ziv...zalosno...
Вратете се на почетокот Go down
Nine
Прваче
Прваче
Nine


Female
Број на мислења : 253
Age : 38
Локација : Ohrid
Расположение : Imame dve zapcina a drugi dve ni rastat :-)
Поени : 28166
Registration date : 2009-01-07

Дали си ги сакате децате подеднакво? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали си ги сакате децате подеднакво?   Дали си ги сакате децате подеднакво? Empty10.08.09 15:04

Jas zasega nemam iskustvo na ovaa tema ama mozam da kazam deka mojata majka me saka i mene go saka i bratmi NO mnogu poveke e nakloneta kon nego i sekogas jas i velam priznaj pojke nego go sakas a taa mi veli zdravje Boze i ti ke imas deca pa ke vidime koe pojke ke go sakas , a pricinata so e poveke nakloneta sprema nego e deka toj se rodil mnogu mal 1900 pa cel mesec vo inkubator pa posle nekolkui godini imase problemi so ocite pa na operacii vo stransvo odevme i sakam da kazam deka sekogas roditelite se poveke nakloneti kon edno od decata od razni pricini.P.S Tatko mi bese poveke naklonet kon mene i bev negova gordost eh kolku mi nedostiga...
Вратете се на почетокот Go down
Dragana
Полуматурант
Полуматурант
Dragana


Female
Број на мислења : 855
Age : 37
Локација : domce
Расположение : HAPPY
Поени : 29323
Registration date : 2008-07-22

Дали си ги сакате децате подеднакво? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали си ги сакате децате подеднакво?   Дали си ги сакате децате подеднакво? Empty10.08.09 15:10

Јас да кажам дека се држам до тоа дека сите прсти ни се исти,неможе сега ај ова малото ми е криво па ке го исечам.а има и такви што буквално некои работи ги преувелицуваат мојот девер се така вели мм повеќе го сакале него помалку и верувале или не ние се сами правиме ако живееме заедно а свекор ми и свекрвами се на нив им даваат само за да им докажат дека не се оделени.Ама џабе можеш само да му земеш а зорле да му сипеш во глава не можеш.Не сум сретнала некој така да ги дели децата свои,јас и брат ми никогаш не сме биле делени.И здравје никогаш нема да ги делам моите деца сигурно дека подеднакво ке ги сакам и ќе ми се мили.
Вратете се на почетокот Go down
emilija nestorova
Полуматурант
Полуматурант
emilija nestorova


Female
Број на мислења : 628
Age : 43
Локација : Veles
Поени : 28795
Registration date : 2008-10-02

Дали си ги сакате децате подеднакво? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали си ги сакате децате подеднакво?   Дали си ги сакате децате подеднакво? Empty10.08.09 15:18

Jas imam edno dete i sum edinica i mazot mi e edinec.Nikogas ne sum osetila kako e da delis so nekogo nesto,osobeno ljubov.Mislam deka kolku i da imas deca isto ke gi sakas,tie se del od tebe,od tvojata ljubov so partnerot,no mislam deka mora da si malku naklonet kon ednoto.Taka mislam,ama koga ke imam uste edno,pak ke pisam.
Вратете се на почетокот Go down
mirecv
Полуматурант
Полуматурант
mirecv


Female
Број на мислења : 1212
Age : 46
Локација : doma
Расположение : Одлично
Поени : 29429
Registration date : 2008-08-02

Дали си ги сакате децате подеднакво? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали си ги сакате децате подеднакво?   Дали си ги сакате децате подеднакво? Empty10.08.09 15:52

Божеееее,па не можам да замислам да едното дете си го сакам повеќе од другото Дали си ги сакате децате подеднакво? 269760
јас сум мајка на две деца,и сега и по 30 или 50 години ке ги сакам поддеднакво,не ја сваќам таа наклонетост кон едното или кон другото повеќе или помалку....Кажувам лично за мене,е сега ако го земам татко ми за пример ,слободно можам да кажам дека е очигледно мноогу понаклонет кон син ми Smile не дека повеќе го сака или внуките не му се мили,него едноставно ете му се исполнила желбата да има внук,своевремено сакал да има син(ама има две ќерки Smile )стално му оди по ќеиф,за него никогаш не е уморен да си играат,или шетаат :hmm но сепак не можам да кажам дека повеќе љубов има за него,одошто за девојчињата.
А јас како мајка и 5 да имам ќе си ги сакам поддеднакво,без разлика понатака дали ќе се сложувам со нивните партнери или не(ова го кажав бидејќи знам фамилии,каде свекрвата не ја сака снаата,па и синот покрај неа не и е мил Дали си ги сакате децате подеднакво? 981783 )за мене моите деца ми се важни,а се друго е споредна работа,и НИКОГАШ нема да си дозволам(го молам бога да ми го додржи ваков умот Smile )да едното дете се почуствува помалку сакано од другото од моја страна,па тоа би бил најбоолниот удар за мене,кога би слушнала дека синми или ќерками мисли дека е помалку сакана.....нееееее тоа ни на сон нема да можам да го преживеам!
Вратете се на почетокот Go down
Sandra
Полуматурант
Полуматурант
avatar


Female
Број на мислења : 821
Age : 43
Локација : Skopje
Расположение : Prekrasno :)
Поени : 29261
Registration date : 2008-07-22

Дали си ги сакате децате подеднакво? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали си ги сакате децате подеднакво?   Дали си ги сакате децате подеднакво? Empty10.08.09 16:05

Zvezdicka напиша:
...mozam da kazame deka moite imale dvojni standardi za mene i za bratmi. Ne sum sigurna deka stanuva zbor za pomalku ili poveke ljubov tuku ednostavna dvojba. Za mene vazea edni standardi za brat mi drugi, i vo pravilo mojte bea povisoki i od mene se ocekuvaa odredeni raboti koi od brat mi ni den denes ne se ocekuvaat. I za ne ispolnuvanje sekogas bev strogo kaznuvana a brat mi vo zivotot nikogas ne bil kaznet.
Потпишувам од збор до збор, само што јас имам сестра-помала од мене.
Од искуство и од примерите околу мене мислам дека родителите се построги кон првите деца.
Вратете се на почетокот Go down
lela
Форумска фаца
Форумска фаца
lela


Female
Број на мислења : 4973
Age : 52
Локација : Germanija
Расположение : bezveza
Поени : 31487
Registration date : 2008-09-14

Дали си ги сакате децате подеднакво? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали си ги сакате децате подеднакво?   Дали си ги сакате децате подеднакво? Empty10.08.09 16:17

Jas nemam seuste deca za da odgovaram na temava no kaj nas megu mene i mojot brat nemalo nikakva delba,nitu pa posebni kriteriumi kon edniot.Tretirani i sakani sme podednakvo duri i do den denesen.
Jas mislam deka sekoja majka si gi saka svoite deca.
Вратете се на почетокот Go down
Mama Ane
Форумски газда
Форумски газда
Mama Ane


Female
Број на мислења : 5798
Age : 48
Локација : skopje
Расположение : во неизвесност
Поени : 30656
Registration date : 2008-11-06

Дали си ги сакате децате подеднакво? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали си ги сакате децате подеднакво?   Дали си ги сакате децате подеднакво? Empty10.08.09 16:29

Нема простор за муабет, единствено Марија ја сакам временски повеќе Smile Скоро 9 години а Борјан скоро 3 Smile
Вратете се на почетокот Go down
jasmina,mina
Бруцош
Бруцош
avatar


Female
Број на мислења : 2244
Age : 45
Локација : skopje
Расположение : kako vremeto :-))
Поени : 30094
Registration date : 2008-07-29

Дали си ги сакате децате подеднакво? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали си ги сакате децате подеднакво?   Дали си ги сакате децате подеднакво? Empty10.08.09 16:34

jas si gi sakam podednakvo iako malovo probuva na sekakov mozen nacin da ja zaseni dadicka,poitro e i saka da dominira,se pika pod koza sto se veli!no jas ne mozam da gi dvojam kako sto rece vecki, i dvete sum gi nosela pod srceto.A poucena od moeto detsvo kade iako bevme od isti pol sekogas majka mi bese po sestra mi koja e pomala,jas bev dezuren krivec,a pak tatko mi i den denes e po mene,i koga ke dojde situacija Eleonora da e vinovna zaradi belja na bratceto,nikogas ne ja nabeduvam.E mm,edince vednas ripa protiv Eleonora i go brani sinceto.Toa mnogu me boli i mu ukazuvam na toa kako jas sum se custvuvala i vednas se povlekuva,iako ne veruvam deka me sfakja mnogu,mnogu.Toj e epten tintarano dete hihi
Вратете се на почетокот Go down
kara
Полуматурант
Полуматурант
kara


Female
Број на мислења : 1111
Age : 41
Локација : Makedonija
Расположение : прекрасно е да си мама
Поени : 29154
Registration date : 2008-09-01

Дали си ги сакате децате подеднакво? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали си ги сакате децате подеднакво?   Дали си ги сакате децате подеднакво? Empty10.08.09 23:00

Знам луѓе кои имаат и по пет деца и им пружат на сите подеднакво и љубов и материјална поддршка... ама знам и луѓе кои посесивно го сакаат едното (помалото) дете кое е послабо во секаков поглед од другото, по цена на целосно отфрлање и ставање сопки на другото -поуспешното дете, кое најчесто е многу помирно, поповлечено, поразбрано за сметка на другото кое освен што урла на цел глас до степен на хистерија за да добие она што посакува, друго не знае ништо во животот... и знам исто така дека со тоа тие луѓе само го уништуваат своето послабо дете, зашто никој не е вечен, па не се ни тие... така еден ден послабото дете ќе остане без лепче на масата... ај што ќе нема за него, ќе нема ниту за детето негово кое тој го створил.... е тогаш станува интересно.... а другото ќе си се снаоѓа во животот и едно сигурно знам: На сенката може секој да ти згазне, ама на среќата не може никој! Разни примери, разни ситуации, разни приказни....
Вратете се на почетокот Go down
Dara
Полуматурант
Полуматурант
Dara


Female
Број на мислења : 804
Age : 47
Локација : makedonija
Расположение : realno
Поени : 27528
Registration date : 2009-06-26

Дали си ги сакате децате подеднакво? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали си ги сакате децате подеднакво?   Дали си ги сакате децате подеднакво? Empty11.08.09 21:33

Mozebi ke zvucam staromodno no site prsti na rakata podednakvo bolat.Koga ja rodiv Ana mislev deka nemozam nisto poveke da sakam od nea.Pa duri i se prasuvav dali i drugo dete taka ke sakam?Koga rodiv vtor pat cuvstvoto bese podednakvo.Nekako prirodno majcinoto srce e mnogu golemo i ima mesto za podednakva ljubov za site deca.Koga ja rodiv tretata kerka veke nemav dilemi.Vo nisto nemozam da gi delam.Site gi sakam beskrajno-tie se mojot zivot.Najmalata e nekako najgalena no toa neznaci deka poveke ja sakam.Ednostavno nitu edna normalna majka nemoze da saka edno dete poveke od drugoto...Priroda...toa ti e.. :big hug:
Вратете се на почетокот Go down
Evdoksija Kolevska
Почетник
Почетник
Evdoksija Kolevska


Female
Број на мислења : 13
Age : 62
Локација : Makedonija
Поени : 26931
Registration date : 2009-08-10

Дали си ги сакате децате подеднакво? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали си ги сакате децате подеднакво?   Дали си ги сакате децате подеднакво? Empty11.08.09 22:25

Najnormalno e sekoj roditel podednakvo da si gi saka svoite deca kolku da gi ima.jas imam dve maski isekogas sum davala ednakva ljubov i na dvete.A abnormalno e samata majka da si gi deli svoite deca sto i jas sum sretnala takvi situacii.No mnogu pocesto e babite i dedodovcite da gi delat vnucite i nivnata ljubov.
Вратете се на почетокот Go down
Vesna Blazevska
ВИП личност
ВИП личност
Vesna Blazevska


Female
Број на мислења : 896
Age : 46
Локација : skopje
Расположение : generalno dobro
Поени : 28335
Registration date : 2009-04-28

Дали си ги сакате децате подеднакво? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали си ги сакате децате подеднакво?   Дали си ги сакате децате подеднакво? Empty18.08.09 12:06

мислам дека може да не се сакаат подеднакво децата, сум о0сетила и на своја кожа, сум видела и кај други
Вратете се на почетокот Go down
Mama Vase
Полуматурант
Полуматурант
Mama Vase


Female
Број на мислења : 1437
Age : 47
Локација : Skopje,MK
Поени : 28924
Registration date : 2009-03-17

Дали си ги сакате децате подеднакво? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали си ги сакате децате подеднакво?   Дали си ги сакате децате подеднакво? Empty18.08.09 15:20

ne ja procitav celata tema,me mrzi ama koj normalen covek moze da si gi deli decata???
zar postojat takvi roditeli na svetov?
ako postojat nesto ne e vo red so niv,definitivno.
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Дали си ги сакате децате подеднакво? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали си ги сакате децате подеднакво?   Дали си ги сакате децате подеднакво? Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Дали си ги сакате децате подеднакво?
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 3Отиди на страна : 1, 2, 3  Next
 Similar topics
-

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Семејство :: Родители-
Отиди до: