Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Првиот македонски семееен форум
 
HomeHome  Регистрирајте сеРегистрирајте се  Влез  
Portal
Родители и деца
Влез
Член:
Лозинка:
Логирај ме автоматски на секоја моја посета: 
:: Си ја заворавив лозинката!
Мај 2024
ПонВтоСреЧетПетСабНед
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
CalendarCalendar
Барај
 
 

Display results as :
 

 


Rechercher Advanced Search

 

 Исчезнување на деца

Go down 
+41
Damjana
Freya
m.b.jovanova
Macence
Mama K
IGI
Kat
kateee
marina_daniel
Vesna Blazevska
macush
OLGICA
Ves
Gordana Natovska
ZeleniCka
jasmina,mina
Pipolino
Natasa2000
nataliemil
Vale74
kavadarcanka
Ilince
bubamara***
obicna
bibip
Sandra_Anja
Goca
Betka
Mama Ane
lela
nata
makresanska
baby24
Monika
kara
Anjuska08
biljanag
kika
Dara
Biljana
mami29
45 posters
Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4
АвторПорака
Kat
Прваче
Прваче
Kat


Female
Број на мислења : 237
Age : 53
Локација : povece na rabota otkolku doma
Расположение : pozitivno
Поени : 27217
Registration date : 2009-08-04

Исчезнување на деца - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Исчезнување на деца   Исчезнување на деца - Page 4 Empty20.09.09 21:19

m.b.jovanova напиша:
neznam se slusaat razni verzii deka e najdena deka majkata go pretepala potoa dekla e najdeno nekade vo gevgelija ama od toa nisto oficijalno nemat kazano
јас не верувам дека е најдено тоа се само муабети што се слушаат ,едно време и кај нас се слушна наводно дека татко и ја зел ама ништо не е потврдено за грев душичка којзнае што се има случено,дојде време како во странство некогаш што слушавме страшно да ги носиш децата и да ги земаш ,да не можат на улица да излезат да си поиграат .Многу страшно
Вратете се на почетокот Go down
Vale74
Полуматурант
Полуматурант
Vale74


Female
Број на мислења : 878
Age : 50
Локација : Skopje
Расположение : одлично
Поени : 27770
Registration date : 2009-06-16

Исчезнување на деца - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Исчезнување на деца   Исчезнување на деца - Page 4 Empty20.09.09 23:37

Попладнево кога прочитав денес што има на оваа тема толку многу ме фати страв што дури и децава на ги пуштив сами ни во двор да си играат. Сакаа да излезат надвор, јас имав работа и им реков дека може да одат ама позади во двор, баба им правеше таму ајвар, а напред никако и се чудат и ме прашуваат зошто.
Вратете се на почетокот Go down
IGI
Прваче
Прваче
IGI


Female
Број на мислења : 121
Age : 45
Локација : Skopje
Расположение : in good mood
Поени : 27707
Registration date : 2009-04-09

Исчезнување на деца - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Исчезнување на деца   Исчезнување на деца - Page 4 Empty21.09.09 13:37

Lele i jas vcera isto se custvuvav.Kupuvav vo Tinex so sin mi vo kolicka,otidov na kasa so dve raboti bez cena,so cel da ja vratam ednata otkako ke mi ja kaze kasierkata cenata.Vi se veruva li deka mi bese strav da go ostavam sin mi 5 sek. sam?J azamoliv zenata da go ostavam proizvodot na kasa,pa da si go vrati ona.
Posle si mislam-kako ke ziveeme vaka?Ustvari kako ke ziveat nasite deca?Zarem nema ni vo naselba da gi pustame da si igraaat sami?
Вратете се на почетокот Go down
Vesna Blazevska
ВИП личност
ВИП личност
Vesna Blazevska


Female
Број на мислења : 896
Age : 46
Локација : skopje
Расположение : generalno dobro
Поени : 28395
Registration date : 2009-04-28

Исчезнување на деца - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Исчезнување на деца   Исчезнување на деца - Page 4 Empty22.09.09 10:53

Samo dobro vospituvanje i informiranje na decinjata, kosa mi se kreva, moze se samo glasini, no ne se osekjam dobro so ova...treba da im se kaze na decata kako da se zastitat, ne da im se vlee strav tuku da naucat nacin kako da se zastitat i sto da pravat "ako nekoj im ponudi prevoz ili lizavce"
Вратете се на почетокот Go down
Damjana
Полуматурант
Полуматурант
Damjana


Female
Број на мислења : 1401
Age : 52
Локација : tuka sum...
Расположение : haos
Поени : 29014
Registration date : 2008-12-07

Исчезнување на деца - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Исчезнување на деца   Исчезнување на деца - Page 4 Empty22.09.09 11:12

Jas od poodamna si go imam stravot. Posebno sega vo Grcija koga bevme ... setame niz Jumbo i na mm koga mu ja ostavav non-stop mu vikam - sega e so tebe Damjana. Pazi mnogu!. I toj - abe dobro, ne se sekiraj. A jas - nemoj samo "dobro", pred tebe neka e kolickata celo vreme, da ne ja snema od kolicka dodeka baras po raftovite. Znam deka ne e vo red, ama sto vreme dojde ...
Вратете се на почетокот Go down
http://fotki.com/damjana
IGI
Прваче
Прваче
IGI


Female
Број на мислења : 121
Age : 45
Локација : Skopje
Расположение : in good mood
Поени : 27707
Registration date : 2009-04-09

Исчезнување на деца - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Исчезнување на деца   Исчезнување на деца - Page 4 Empty22.09.09 13:44

Vesna Blazevska напиша:
Samo dobro vospituvanje i informiranje na decinjata, kosa mi se kreva, moze se samo glasini, no ne se osekjam dobro so ova...treba da im se kaze na decata kako da se zastitat, ne da im se vlee strav tuku da naucat nacin kako da se zastitat i sto da pravat "ako nekoj im ponudi prevoz ili lizavce"
јас се сложувам со сево ова ама како да му се објасни на дете од две години?И посебно ако тоа дете обажава храна и јаде се живо што ќе му се понуди?
Посебно ми е страв во градинка,кога ги пуштаат да си играат во двор.Што ако учителката отиде да пуши цигара,или ако некое дете и избега од видик(,не дај боже)?
Вратете се на почетокот Go down
Damjana
Полуматурант
Полуматурант
Damjana


Female
Број на мислења : 1401
Age : 52
Локација : tuka sum...
Расположение : haos
Поени : 29014
Registration date : 2008-12-07

Исчезнување на деца - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Исчезнување на деца   Исчезнување на деца - Page 4 Empty22.09.09 14:00

Zamislete situacija ... odi majka da si go zeme deteto od skolo i go nema. Ja prasuva ucitelkata kade e? - ovaa nema pojma. Detevo si igra vo dvorot ... a skoloto na Partizanska e. Sreka ne otislo po dukani da pazari Smile Haos.
Вратете се на почетокот Go down
http://fotki.com/damjana
IGI
Прваче
Прваче
IGI


Female
Број на мислења : 121
Age : 45
Локација : Skopje
Расположение : in good mood
Поени : 27707
Registration date : 2009-04-09

Исчезнување на деца - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Исчезнување на деца   Исчезнување на деца - Page 4 Empty22.09.09 14:16

Epa ete bas to najmnogu me plasi
Вратете се на почетокот Go down
olgica-mila
Почетник
Почетник
avatar


Female
Број на мислења : 24
Age : 45
Локација : skopje
Поени : 27711
Registration date : 2009-03-25

Исчезнување на деца - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Исчезнување на деца   Исчезнување на деца - Page 4 Empty22.09.09 15:15

[quote="IGI"
Посебно ми е страв во градинка,кога ги пуштаат да си играат во двор.Што ако учителката отиде да пуши цигара,или ако некое дете и избега од видик(,не дај боже)?[/quote]
lele i mene od ova mi najmnogu strav. Sekogas koga pominuvam pokraj gradinkata , a decata se nadvor vo dvorot, gledam deka i mnogu, mnogu ne gi pazat, ...edno dete se prekacuvase na ogradata, a taa e dosta visoka, edno si legnalo vo kal, si igraat vojnici...a ucitelkite ne gi ni gledaat, sednale na stolcinja i kafeto pred niv....moze vo sekoj moment nekoe dete da se odaleci, da izbega...
Вратете се на почетокот Go down
IGI
Прваче
Прваче
IGI


Female
Број на мислења : 121
Age : 45
Локација : Skopje
Расположение : in good mood
Поени : 27707
Registration date : 2009-04-09

Исчезнување на деца - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Исчезнување на деца   Исчезнување на деца - Page 4 Empty22.09.09 15:35

А пишува ли на вратите од вашите градинки дека се обезбедени.Кај нас сега пишува НИКОБ мислам ама никогаш не сум видела некој.
Вратете се на почетокот Go down
Monika
Матурант
Матурант
Monika


Female
Број на мислења : 1728
Age : 48
Локација : Skopje
Поени : 29553
Registration date : 2008-07-20

Исчезнување на деца - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Исчезнување на деца   Исчезнување на деца - Page 4 Empty22.09.09 15:49

Мислам дека по закон секоја градинка треба да има обезбедување, а колку го почитуваат законот незнам. Треаб да имаат и училиштата. И ако јас се прашувам за време на настава ниедно дете не би смеело да го напушти дворот на училиштето
Вратете се на почетокот Go down
Ance-J
Полуматурант
Полуматурант
Ance-J


Female
Број на мислења : 665
Age : 42
Локација : doma
Расположение : добро е
Поени : 28918
Registration date : 2008-09-05

Исчезнување на деца - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Исчезнување на деца   Исчезнување на деца - Page 4 Empty22.09.09 20:03

се повеќе се пролабочува темата со киднапирањето и да ви кажам косата ми се крева од тоа што го читам,во струмичко кружат разни муабети ама полицијата не дава официјален одговор ама сепак има нешто вистина, во нашето село секое утро има полицаец кога одат децата на училиште,порано немаше ништо и да ви кажам право страв ми е вака јавно да коментирам..
Вратете се на почетокот Go down
babysara
Полуматурант
Полуматурант
babysara


Female
Број на мислења : 554
Age : 46
Локација : skopje
Расположение : odlicno
Поени : 28248
Registration date : 2009-03-21

Исчезнување на деца - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Исчезнување на деца   Исчезнување на деца - Page 4 Empty23.09.09 0:25

od ovie pricini jas ne go zapisav sin mi vo Pestaloci, sirum otvoreni vrati , a be pravo setaliste, koj saka si vleguva koj saka si izleguva, tuka deca si igraat a be haos, i se cudam na direktorkata, ne daj boze da snema dete .....lele a be da ne ni pomislam. Jas neznam zosto pak roditelive ne reagiraat?
Вратете се на почетокот Go down
Monika
Матурант
Матурант
Monika


Female
Број на мислења : 1728
Age : 48
Локација : Skopje
Поени : 29553
Registration date : 2008-07-20

Исчезнување на деца - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Исчезнување на деца   Исчезнување на деца - Page 4 Empty23.09.09 12:15

babysara напиша:
od ovie pricini jas ne go zapisav sin mi vo Pestaloci, sirum otvoreni vrati , a be pravo setaliste, koj saka si vleguva koj saka si izleguva, tuka deca si igraat a be haos, i se cudam na direktorkata, ne daj boze da snema dete .....lele a be da ne ni pomislam. Jas neznam zosto pak roditelive ne reagiraat?
Ова е многу битен момент. Јас како родител би се потрудила да го наметнам тоа прашање и да превземам иницијатива. И една родителска средба па макар и надвор од училиштето или градинката би било првиот чекор. Ако сами не покренеме нешто ништо од работата. Изгледа дека баш им е гајле на директорите за нашите деца. А би требало да им е, зошто сепак и тие се одговорни за нивната безбедност, ама не дај боже да се случи нешто на некое дете...е тогаш би било само тешко си на родителот.
Вратете се на почетокот Go down
Mama Ane
Форумски газда
Форумски газда
Mama Ane


Female
Број на мислења : 5798
Age : 48
Локација : skopje
Расположение : во неизвесност
Поени : 30716
Registration date : 2008-11-06

Исчезнување на деца - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Исчезнување на деца   Исчезнување на деца - Page 4 Empty23.09.09 12:18

Има и родители кои не сакаат да платат за обезбедување. Од една страна ние родителите сакаме да има обезбедување, а од друга страна има и такви што се бунат (иако ова би требало да е составен елемент од секое училиште, без да се наплаќа). Во училиштето на мојата ќерка има обезбедување и јас кога и да поминам обезбедувањето е пред врата или кружи околу училиштето. Во градинката никогаш не сум видела обезбедување, ниту пак сме платиле за обезбедување, што значи нема.
Вратете се на почетокот Go down
Monika
Матурант
Матурант
Monika


Female
Број на мислења : 1728
Age : 48
Локација : Skopje
Поени : 29553
Registration date : 2008-07-20

Исчезнување на деца - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Исчезнување на деца   Исчезнување на деца - Page 4 Empty23.09.09 12:23

Во градинката Росица има обезбедување ама јас само навечер сум го забележала. А што чува навечер?????????
Вратете се на почетокот Go down
Mama Ane
Форумски газда
Форумски газда
Mama Ane


Female
Број на мислења : 5798
Age : 48
Локација : skopje
Расположение : во неизвесност
Поени : 30716
Registration date : 2008-11-06

Исчезнување на деца - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Исчезнување на деца   Исчезнување на деца - Page 4 Empty23.09.09 12:26

Па најверојатно целта на обезбедувањето е да се чува објектот а не да се децата безбдени, незнам што да кажам веќе. Иако мислам дека во градинката, барем кај нас, контролата над децата е строга, нема шанси некое да промакне надвор. За школиве е малку поделикатно...
Вратете се на почетокот Go down
Monika
Матурант
Матурант
Monika


Female
Број на мислења : 1728
Age : 48
Локација : Skopje
Поени : 29553
Registration date : 2008-07-20

Исчезнување на деца - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Исчезнување на деца   Исчезнување на деца - Page 4 Empty23.09.09 12:30

А бре една контрола што да ти кажам. Додека чекавме еднаш пред врата една учителка излезе, по неа едно детенце, таа си влезе, а тоа кутрото остана надвор. Среќа бевме тука па ји викнавме инаку..... Со децава никогаш не се знае може да се шмугне и никој да не го види. Во секој случај потребно е обезбедување! Децава не се довардуваат!
Вратете се на почетокот Go down
Vale74
Полуматурант
Полуматурант
Vale74


Female
Број на мислења : 878
Age : 50
Локација : Skopje
Расположение : одлично
Поени : 27770
Registration date : 2009-06-16

Исчезнување на деца - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Исчезнување на деца   Исчезнување на деца - Page 4 Empty23.09.09 12:31

Па да не провали некој...ха, побитно е тоа него ли децата кога се, преку ден. Страшно...
Вратете се на почетокот Go down
bubamara***
Прваче
Прваче
bubamara***


Female
Број на мислења : 370
Age : 42
Локација : Skopje
Поени : 27642
Registration date : 2009-05-26

Исчезнување на деца - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Исчезнување на деца   Исчезнување на деца - Page 4 Empty23.09.09 14:36

Citajki go postot na Damjana mi tekna na edna slucka koja mi ja kazale za Jumbo vo Grcija, znaci majka so devojce zi pazarele i devojceto go snemalo malecko 2-3 godinki, majkata vednas prijavila i ako se desi takvo nesto vo Jumbo se zatvaraat site vrati i ne moze nikoj ni da vleze ni da izleze dodeka se bara deteto...na kraj go nasle devojceto pred soblekuvalna ostaveno osisano i presobleceno vo maski alista
sreka sto bilo reagirano na vreme inaku nikad nemalo da go najdat
Вратете се на почетокот Go down
jasmina,mina
Бруцош
Бруцош
avatar


Female
Број на мислења : 2244
Age : 45
Локација : skopje
Расположение : kako vremeto :-))
Поени : 30154
Registration date : 2008-07-29

Исчезнување на деца - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Исчезнување на деца   Исчезнување на деца - Page 4 Empty23.09.09 14:47

Monika напиша:
Во градинката Росица има обезбедување ама јас само навечер сум го забележала. А што чува навечер?????????
Мони за тоа се изборивме родителите од Росица спроти Мирче Ацев училиштетово,бидејќи се три клона па затоа напоменав каде!Инаку навечер е многу битно да има чувар,да не речам најбитно!кога одеше Елеонора во градинка со свои очи со мм имаме гледано шприцеви кои патем знаете дека се извор на милион инфекции секој ден по некоја игла и шприц од наркомани,вриеше градинката по 20-тина се собираа бидејќи не беше обезбедена,сега нема ниту еден и навистина е супер што е така!инаку лично од чуварот-градинар имам чуено дека кога врнело наоѓале и по 20-тина шприцеви бидејќи наркоманите ги фрлале као на крововите од занималните и од дождот паѓале доле Исчезнување на деца - Page 4 163602 колку ноќи непроспани сум имала околу тоа дали ќе ги извадат надвор,леле да не фатат некој шприц,стравовите ми се јавија кога со свои очи неколку пати видов!сега можете да бидете мирни бидејќи цела ноќ е обезбедена градинката,патем еднаш провалија и јаделе од еурокремовите ,цели палети млеко испиле катастрофа!но се тоа се исфрли и се направи дезинфекција!
of topic,jа молам Ане или некој од модераторите да не го избрише постот бидејќи е надвор од темава туку да го премести во темата Градинка flower
Вратете се на почетокот Go down
ivan jovanov
Почетник
Почетник
ivan jovanov


Male
Број на мислења : 12
Age : 48
Локација : gradsko
Расположение : odlicno
Поени : 26461
Registration date : 2009-11-24

Исчезнување на деца - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Исчезнување на деца   Исчезнување на деца - Page 4 Empty02.12.09 23:19

se prikluciv na temava zatoa sto moeto mislejne e deka devojceto e kidnapirano oti sum bil po tie mariovski sela i kucite se odaleceni od edna do druga i nee ramen terenot i nema mnogu luge i tie sto se poveceto se starci, slucaj vo kavadarci imase pred sedum osum meseci so moja vnuka od sedum godini navecer koga si idese od skolo cela nedela nekoj covek ja lazel so cokolada i sakal vo kola daja stavi arno ama sese zavrsi dobro policijata oblecena vo civilka go fati mislam deka se kradat deca za sekakvi nameri za organi,pedofilija za posinuvajne i red raboti odsega treba site dasi zamislat kaj gi pustaat svoite deca.pozdrav do site na forumot
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Исчезнување на деца - Page 4 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Исчезнување на деца   Исчезнување на деца - Page 4 Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Исчезнување на деца
Вратете се на почетокот 
Страна 4 of 4Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4
 Similar topics
-

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Семејство :: Деца-
Отиди до: