Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Првиот македонски семееен форум
 
HomeHome  Регистрирајте сеРегистрирајте се  Влез  
Portal
Родители и деца
Влез
Член:
Лозинка:
Логирај ме автоматски на секоја моја посета: 
:: Си ја заворавив лозинката!
Мај 2024
ПонВтоСреЧетПетСабНед
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
CalendarCalendar
Барај
 
 

Display results as :
 

 


Rechercher Advanced Search

 

 Како се прилагодивте на новиот дом?

Go down 
+79
emilija nestorova
radost
Kat
Vesna Blazevska
Misticia
Dzena
butterfly
rainbow
Sandra
Zvezdicka
Ance-J
makresanska
obicna
Mimi Petreska
nataliemil
nane i bube
VASILICA
BILE-ENA
Mila87
kara
naivnna
Rocka
Dragana
biljanag
Kinky
Damjana
josifana
bubamara***
Deni
Big Sister
ZeleniCka
Rozetka
pepa
ari
KATIC
mirecv
Sara
mina32
Mama Ane
kavadarcanka
delfin76
Sanja_Ivana
Mimi22
Sun
Irena Trajkovska
mamicka211
katenm
jasmina i ace
petrusevavesna
Brane
bordan
verce
sashka26
sonjamfk
bica
marijanamir
Mina
Mimi
marina_m
Sandra_Anja
Kiki
sunset
rich_bitch1
beti 24
bella*
KAJA
sanja_
vecki
Emi
Monika
Juni08_Andrea
Janaxxxx
winnie the pooh
Emilija
lela
avanturistka
Ilince
macush88
Natalija
83 posters
Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next
АвторПорака
marijanamir
Почетник
Почетник
marijanamir


Female
Број на мислења : 16
Age : 53
Локација : скопје
Расположение : добро
Поени : 28416
Registration date : 2008-10-29

Како се прилагодивте на новиот дом? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Како се прилагодивте на новиот дом?   Како се прилагодивте на новиот дом? - Page 2 Empty05.11.08 22:49

секоја личност има право на свој стил на живеење и поради тоа треба да се одбегне на секој мозен начин да се живее со родителите, ако го сакам сопругот не значи дека треба да ги слушам и неговите родители и други роднини.
Вратете се на почетокот Go down
bica
Полуматурант
Полуматурант
bica


Female
Број на мислења : 1082
Age : 39
Локација : ваму-таму и дома
Расположение : samo za moeto sonce Misel
Поени : 29092
Registration date : 2008-07-16

Како се прилагодивте на новиот дом? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Како се прилагодивте на новиот дом?   Како се прилагодивте на новиот дом? - Page 2 Empty07.11.08 12:51

јас си се привикнав добро....одма...ме прифатија ко керка....немам зборови.....и да ви кажам од огромна помош ми се....
Вратете се на почетокот Go down
macush88
Прваче
Прваче
macush88


Female
Број на мислења : 309
Age : 35
Локација : Bitola
Расположение : 5ка
Поени : 28738
Registration date : 2008-08-19

Како се прилагодивте на новиот дом? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Како се прилагодивте на новиот дом?   Како се прилагодивте на новиот дом? - Page 2 Empty07.11.08 13:27

bica напиша:
јас си се привикнав добро....одма...ме прифатија ко керка....немам зборови.....и да ви кажам од огромна помош ми се....
колку години си во брак оти ако си пресна можи рано да ти е за овој муабет. а ако стварно ти се погодиле свака му част на свекор ти и свекрвати. ако е баш така како шо велиш ќе ти кажам дека треба да бидеш среќна затоа што твојата категорија е ретка по светот. хахаха flower
Вратете се на почетокот Go down
bica
Полуматурант
Полуматурант
bica


Female
Број на мислења : 1082
Age : 39
Локација : ваму-таму и дома
Расположение : samo za moeto sonce Misel
Поени : 29092
Registration date : 2008-07-16

Како се прилагодивте на новиот дом? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Како се прилагодивте на новиот дом?   Како се прилагодивте на новиот дом? - Page 2 Empty07.11.08 13:44

тазе сум ама мислам дека нема врска стварно се по мерка немам зборови еве вчера купила ролка на керка и и иста и на мене не не двои .....
Вратете се на почетокот Go down
sonjamfk
Бруцош
Бруцош
sonjamfk


Female
Број на мислења : 2640
Age : 59
Локација : skopje
Поени : 29598
Registration date : 2008-07-28

Како се прилагодивте на новиот дом? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Како се прилагодивте на новиот дом?   Како се прилагодивте на новиот дом? - Page 2 Empty07.11.08 14:12

sunset напиша:
Nieden maz ne moze da svati kako toa ne mozeme vednas da se prilagodime,ne sfakaat deka ti se menuva se vo zivotot.Jas so negovite isto uste nemozam da se prilagodam,dodeka bese se zaednicko pa nikako,mene mi bese sram sama da si zemam za jadenje ili da legnam da odmoram.Sega na sprat mi e polesno,si gotvam sama,sama si peram,si cistam ama pak e ista kuka,ne si sam ako me razbirate sto sakam da kazam.


sosema te razbiram taka e koga se site vo edna kuka.samsi ama ne ,si sam. jas eve 15 godin sme so mm i koga odam dole kaj negovite kako na igli sum.ne sum slobodna da otvaram frizider ili da zemam nesto.se e so prasuvanje.ako dadat dobro ,ako ne, ne baram.inaku koga se zemavme so mm , veke bea odvoeni so devetot od negovite znaci sekoj si ima svoj sprat,se sama si pravev doma i nemase maesanje od bilo koja strana, dali svekrva ili jatrva.
Вратете се на почетокот Go down
sashka26
Прваче
Прваче
sashka26


Female
Број на мислења : 399
Age : 47
Локација : macedonia
Поени : 29248
Registration date : 2008-05-14

Како се прилагодивте на новиот дом? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Како се прилагодивте на новиот дом?   Како се прилагодивте на новиот дом? - Page 2 Empty09.11.08 11:38

Koga pojdov katastrofa, iako bev samo 3 meseci tamu, se bese razlicno, svekrvata doma penzionerka, dosla edna druga komsivka na kafe, dodeka kaj moite doma toa go nemase site na rabota i nemas vreme za komsii i kafina. Mada koga pojdov se trudea na site mozni nacini da mi udovolat, ama ne bese toa toa... E posle tri meseci koga se preselivme, mislam deka se preporodiv, sami, pravam sto sakam koga sakam nikoj ne me gleda. Vo nieden moment ne se trudev da iskorenuvam necii naviki ili doprva da gi menuvaat radi mene kako sto jas ne sakav da gi menuvam radi niv, zatoa sto znaev deka 3 meseci brzo ke "letnat" i ke si imam svoj kutak za uzivanje
Вратете се на почетокот Go down
verce
Полуматурант
Полуматурант
verce


Female
Број на мислења : 1392
Age : 38
Локација : Imperija Kocani :)
Расположение : super
Поени : 30170
Registration date : 2008-02-15

Како се прилагодивте на новиот дом? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Како се прилагодивте на новиот дом?   Како се прилагодивте на новиот дом? - Page 2 Empty09.11.08 12:20

Jas da mi kazam super se prilagodiv kako cel zivot tamu da sum ziveela Smile.I eve dolg stas fativ,ne mi bese nekoj problem deka odev na skolo i pola den tamo a koga ke si dojdev ajde kaj mm na rabota i od tamu po nekoj kafic.Svekrvata si bese doma ,gotvenje ,perenje ,cistenje na nea si bese i ni majlku ne dobiv nostalgija za doma.Sega i ne mi se odi od doma,kaj moite od svadba ne sum spiela auuuuuuu koga letna 5 godini.Sepak sakam da sum si sama uzas mi e vaka za do banja da moras da oblekuvas nesto nameso gol da si odis Smile ajde uste maku na spratot ke se kacime sami da si ziveeme.Vednas i vo maalo si se priviknav site me znat i site si gi znam ne bi se selila za nisto.
Вратете се на почетокот Go down
bordan
Прваче
Прваче
bordan


Female
Број на мислења : 306
Age : 45
Локација : kr.palanka
Расположение : doma nemozes da ne najdes..setamee
Поени : 28920
Registration date : 2008-09-06

Како се прилагодивте на новиот дом? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Како се прилагодивте на новиот дом?   Како се прилагодивте на новиот дом? - Page 2 Empty11.11.08 23:16

zdravo na site jas so mm sme zaedno 12 godini od koi 10 vo vrska a 2 vo brak. uste od prvite meseci odev kaj nego potoa zaedno sedevme 5godini vo sk i rabotevme,a potoa koga se vrativme doma iako ne bevme zemeni si ziveevme zaedno taka da samo ni ostanuvase da se potpiseme i pred boga i pred narod i zatoa jas i nemav potreba da se priviknuvam na noviot dom oti iako nov za mene bese poveke od doma.poz
Вратете се на почетокот Go down
Brane
Прваче
Прваче
avatar


Female
Број на мислења : 119
Age : 40
Локација : skopje
Расположение : i taka i taka
Поени : 28378
Registration date : 2008-10-31

Како се прилагодивте на новиот дом? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Како се прилагодивте на новиот дом?   Како се прилагодивте на новиот дом? - Page 2 Empty13.11.08 10:38

jas kako sto imam negde napisano ucev 8 godini vo drug grad a so mm i edna godina sami sedevme pod stan vo Oh, i koga dojdov kaj nego doma, ne mi bese mnogu tesko da se prilagodam ama edvaj cekam da pocneme da si ziveeme sami zisto koga bevme sami ni bese preubavo.ne deka sega ne ni e ubavo, ama postojano ima nekoj doma, i nemozes na raat da se izdises
Вратете се на почетокот Go down
petrusevavesna
Почетник
Почетник
petrusevavesna


Female
Број на мислења : 16
Age : 42
Локација : veles
Поени : 29048
Registration date : 2008-06-23

Како се прилагодивте на новиот дом? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Како се прилагодивте на новиот дом?   Како се прилагодивте на новиот дом? - Page 2 Empty13.11.08 22:39

jas sum edna godina tuka i ne mozam da se naviknam se me nervira ,sega koga ne rabotam site obvrski svekor mi gi prepusta mene ;snaata e doma i treba da gotvi i poveke da raboti ;bukvalno taka e a dodeka jas toa go svakam za naredba i sum bez voljna kako da postapam
Вратете се на почетокот Go down
petrusevavesna
Почетник
Почетник
petrusevavesna


Female
Број на мислења : 16
Age : 42
Локација : veles
Поени : 29048
Registration date : 2008-06-23

Како се прилагодивте на новиот дом? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: kako se prilagodivte na noviot dom   Како се прилагодивте на новиот дом? - Page 2 Empty13.11.08 22:53

jas sum edna godina so starite a ne mozam da se adaptiram mislam deka sup pod stres,zatoa sto mislam deka sum predmet na analiza .Nekoj vikaat so tek na vreme ke se smeni ama se plasam da ne gi gubam nervite:hit:
Вратете се на почетокот Go down
jasmina i ace
Полуматурант
Полуматурант
jasmina i ace


Female
Број на мислења : 558
Age : 40
Локација : bitola
Расположение : promenlivo
Поени : 28603
Registration date : 2008-10-17

Како се прилагодивте на новиот дом? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Како се прилагодивте на новиот дом?   Како се прилагодивте на новиот дом? - Page 2 Empty14.11.08 11:59

Vesnicka sovet za tebe:Ako svekorot mozi taka da ti veli mozis i ti.Pa ne si kukna pomosnicka i ti imas pravo da se iskazis i da ne kutis zboruvaj slobodno ikazi so mislis ako ti rasturaat recimu da pazi i slicni raboti NE CUTI NE SI SOZDAVAJ NERVI KAZISI SO SI IMAS NE SE PALSI OD KAVGI OTI KAVGITE SE NEIZBEZNI
Вратете се на почетокот Go down
katenm
Прваче
Прваче
katenm


Female
Број на мислења : 117
Age : 41
Локација : skopje
Расположение : sega za sega dobro
Поени : 28460
Registration date : 2008-10-24

Како се прилагодивте на новиот дом? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Како се прилагодивте на новиот дом?   Како се прилагодивте на новиот дом? - Page 2 Empty14.11.08 15:11

Jas toj problem za priviknuvanje go nemav. Zatoa sto ziveeme so majka mi. Sama e i nesakav da ja ostavam sama. Sega i e polna kukata :cool!: Problemot za priviknuvanje go imase mm.Mozebi e najubavo da ne si vo zaednica ama sto se odnesuva da mene ubavo mi e vaka.Obvrskite po doma se podeleni :shame: (poveke se na majka mi)
Вратете се на почетокот Go down
http://www.tehnologija.com.mk
Natalija
Полуматурант
Полуматурант
Natalija


Female
Број на мислења : 1160
Age : 42
Локација : istocno od rajot
Расположение : nestrplivo
Поени : 29102
Registration date : 2008-08-30

Како се прилагодивте на новиот дом? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Како се прилагодивте на новиот дом?   Како се прилагодивте на новиот дом? - Page 2 Empty27.11.08 17:06

Kate jas edna godina i veke 10 meseci ne mozam da se prilagodam. mnogu mi e tesko. Ne znam kako da postapuvam, sto smeam sto ne smeam. Znaci vremeto ne znacese deka ce pomine. Ne mozam da go doziveam domot na mm kako i moj dom.
Вратете се на почетокот Go down
mamicka211
Полуматурант
Полуматурант
avatar


Female
Број на мислења : 559
Age : 40
Локација : makedonija
Расположение : радосно
Поени : 29250
Registration date : 2008-05-12

Како се прилагодивте на новиот дом? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Како се прилагодивте на новиот дом?   Како се прилагодивте на новиот дом? - Page 2 Empty16.01.09 23:08

i jas i posle tolku vreme nemozam da se priviknam ovde,ne se cuvstvuvam kako doma,ama koga sme vo stanot i koga sedevme tamu sami se cuvstvuvav kako doma,a ovde tesko,abe ima razlika koga si sam i koga si so roditelite
Вратете се на почетокот Go down
Irena Trajkovska
Прваче
Прваче
Irena Trajkovska


Female
Број на мислења : 385
Age : 45
Локација : Цврсто на земја
Расположение : Супер
Поени : 29066
Registration date : 2008-06-20

Како се прилагодивте на новиот дом? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Како се прилагодивте на новиот дом?   Како се прилагодивте на новиот дом? - Page 2 Empty16.01.09 23:09

Јас сум прилагодлива личност, воопшто не ми беше тешко
Вратете се на почетокот Go down
Sun
Полуматурант
Полуматурант
Sun


Female
Број на мислења : 717
Age : 41
Локација : skopje
Поени : 28681
Registration date : 2008-10-12

Како се прилагодивте на новиот дом? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Како се прилагодивте на новиот дом?   Како се прилагодивте на новиот дом? - Page 2 Empty21.01.09 20:17

pa jas taka da kazam izrasnav kaj mm,pa nemam problem so prilagoduvanjeto
Вратете се на почетокот Go down
Mimi22
Полуматурант
Полуматурант
Mimi22


Female
Број на мислења : 1399
Age : 39
Локација : Skopje
Расположение : odlicno
Поени : 28600
Registration date : 2009-01-04

Како се прилагодивте на новиот дом? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Како се прилагодивте на новиот дом?   Како се прилагодивте на новиот дом? - Page 2 Empty23.01.09 13:11

Додека живеевме со неговите се чуствував како гостин затоа што така се поставија.Ако ме верувате ,ми беше глупаво да седнам да јадам сама.Кога сеодвоивме двајцата се прилагодувавме ама сега си го чуствувам како свој дом како секогаш да сум живеела тука.
Вратете се на почетокот Go down
Sanja_Ivana
Полуматурант
Полуматурант
Sanja_Ivana


Female
Број на мислења : 962
Age : 40
Локација : Skopje
Расположение : Onaka
Поени : 29663
Registration date : 2008-05-09

Како се прилагодивте на новиот дом? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Како се прилагодивте на новиот дом?   Како се прилагодивте на новиот дом? - Page 2 Empty22.02.09 22:40

Bidejki ziveeme sami, na pocetokot imav cuvstvo deka sme na odmor nekade, nemozev da se naviknam, ama so tek na vreme se smeni se, a i moite se preselija na drug sprat taka da i koga odam kaj niv pak mie cudno pak na odmor sum hehe Smile
Вратете се на почетокот Go down
delfin76
Бруцош
Бруцош
delfin76


Female
Број на мислења : 2145
Age : 47
Локација : skopje
Расположение : nevoobicaeno za mene
Поени : 29090
Registration date : 2009-02-13

Како се прилагодивте на новиот дом? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Како се прилагодивте на новиот дом?   Како се прилагодивте на новиот дом? - Page 2 Empty03.03.09 15:50

мене ми беше многу тешко прилагодувањето иако мајка ми беше блиску
се сеќавам дека после веридбата (од тогаш живеев кај мм) навечер кога ќе си легневме јас секогаш прво ќе се исплачев па после на спиење
тоа незнам зошто било така ама најверојатно сум го доживувала многу стресно, да пазиш на секого да му угодиш
е денес е веќе нешто друго живееме сами ама требаа да поминат 10 години
па јас сум била народен херој бе??!!!
Вратете се на почетокот Go down
kavadarcanka
Полуматурант
Полуматурант
kavadarcanka


Female
Број на мислења : 1176
Age : 44
Локација : kavadarci
Расположение : Феноменално
Поени : 29397
Registration date : 2008-07-07

Како се прилагодивте на новиот дом? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Како се прилагодивте на новиот дом?   Како се прилагодивте на новиот дом? - Page 2 Empty04.03.09 12:53

Одма се прилагодив летав во облаци заљубена до уши бидејќи живеевме сами имавме време за нас двајцата а и моите живееја на неколку метри од нас па не ми беше тешко
Вратете се на почетокот Go down
Mama Ane
Форумски газда
Форумски газда
Mama Ane


Female
Број на мислења : 5798
Age : 48
Локација : skopje
Расположение : во неизвесност
Поени : 30716
Registration date : 2008-11-06

Како се прилагодивте на новиот дом? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Како се прилагодивте на новиот дом?   Како се прилагодивте на новиот дом? - Page 2 Empty04.03.09 13:05

И јас некако слично како делфин, многу тешко и стресно, со плачења, нервози, држење во себе.. Ама ете имало господ па сега сме си сами и во секој нов стан каде што се селиме, си се прилагодувам без проблем..
Вратете се на почетокот Go down
delfin76
Бруцош
Бруцош
delfin76


Female
Број на мислења : 2145
Age : 47
Локација : skopje
Расположение : nevoobicaeno za mene
Поени : 29090
Registration date : 2009-02-13

Како се прилагодивте на новиот дом? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Како се прилагодивте на новиот дом?   Како се прилагодивте на новиот дом? - Page 2 Empty04.03.09 15:02

znaci ti mama ane si kameleon?
ova prilagoduvanjevo ti e kako da naucis da vozis tocak
ednas ke naucis(kaj svekrva ti ) i posle si znaes za cel zivot
Вратете се на почетокот Go down
Mama Ane
Форумски газда
Форумски газда
Mama Ane


Female
Број на мислења : 5798
Age : 48
Локација : skopje
Расположение : во неизвесност
Поени : 30716
Registration date : 2008-11-06

Како се прилагодивте на новиот дом? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Како се прилагодивте на новиот дом?   Како се прилагодивте на новиот дом? - Page 2 Empty04.03.09 15:03

Види првиот пат беше најтешко пошто домот беше многу полн Smile секое наредно песна зашто оставаш се зад себе и се селиш самичооок Smile
Вратете се на почетокот Go down
delfin76
Бруцош
Бруцош
delfin76


Female
Број на мислења : 2145
Age : 47
Локација : skopje
Расположение : nevoobicaeno za mene
Поени : 29090
Registration date : 2009-02-13

Како се прилагодивте на новиот дом? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Како се прилагодивте на новиот дом?   Како се прилагодивте на новиот дом? - Page 2 Empty04.03.09 15:08

da da te razbiram
epa sega ni dojde vreme za uzivanje
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Како се прилагодивте на новиот дом? - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Како се прилагодивте на новиот дом?   Како се прилагодивте на новиот дом? - Page 2 Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Како се прилагодивте на новиот дом?
Вратете се на почетокот 
Страна 2 of 6Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next
 Similar topics
-

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Семејство :: Родители-
Отиди до: