Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Првиот македонски семееен форум
 
HomeHome  Регистрирајте сеРегистрирајте се  Влез  
Portal
Родители и деца
Влез
Член:
Лозинка:
Логирај ме автоматски на секоја моја посета: 
:: Си ја заворавив лозинката!
Мај 2024
ПонВтоСреЧетПетСабНед
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
CalendarCalendar
Барај
 
 

Display results as :
 

 


Rechercher Advanced Search

 

 Како се прилагодивте на новиот дом?

Go down 
+79
emilija nestorova
radost
Kat
Vesna Blazevska
Misticia
Dzena
butterfly
rainbow
Sandra
Zvezdicka
Ance-J
makresanska
obicna
Mimi Petreska
nataliemil
nane i bube
VASILICA
BILE-ENA
Mila87
kara
naivnna
Rocka
Dragana
biljanag
Kinky
Damjana
josifana
bubamara***
Deni
Big Sister
ZeleniCka
Rozetka
pepa
ari
KATIC
mirecv
Sara
mina32
Mama Ane
kavadarcanka
delfin76
Sanja_Ivana
Mimi22
Sun
Irena Trajkovska
mamicka211
katenm
jasmina i ace
petrusevavesna
Brane
bordan
verce
sashka26
sonjamfk
bica
marijanamir
Mina
Mimi
marina_m
Sandra_Anja
Kiki
sunset
rich_bitch1
beti 24
bella*
KAJA
sanja_
vecki
Emi
Monika
Juni08_Andrea
Janaxxxx
winnie the pooh
Emilija
lela
avanturistka
Ilince
macush88
Natalija
83 posters
Отиди на страна : 1, 2, 3, 4, 5, 6  Next
АвторПорака
Natalija
Полуматурант
Полуматурант
Natalija


Female
Број на мислења : 1160
Age : 42
Локација : istocno od rajot
Расположение : nestrplivo
Поени : 29102
Registration date : 2008-08-30

Како се прилагодивте на новиот дом? Empty
ПишувањеПредмет: Како се прилагодивте на новиот дом?   Како се прилагодивте на новиот дом? Empty04.11.08 17:49

Ова се однесува на сите оние кои кога се омажиле морале да го променат местото на живеење, било да се преселиле кај мажот или заеднички во друг стан. Мислам дека е многу потешко за жената кога таа оди кај неговите, отколку кога и двајцата започнуваат нов живот во нов стан ( вака и на мажот ќе му треба време за прилагодување и ќе има повеќе разбирање за жената). Еве јас и по 1 година и 8 месеци се уште копнеам за домот на моите одители. Тешко си прилагодив на неговите, на неговата куќа, а мм не можеше да разбере што ми е толку тешко. Тој што не пробал не знае. Па како вие се прилагодивте на промените и колку време ви требаше?
Вратете се на почетокот Go down
macush88
Прваче
Прваче
macush88


Female
Број на мислења : 309
Age : 35
Локација : Bitola
Расположение : 5ка
Поени : 28738
Registration date : 2008-08-19

Како се прилагодивте на новиот дом? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Како се прилагодивте на новиот дом?   Како се прилагодивте на новиот дом? Empty04.11.08 19:10

не сум адекватна да кажам мн на оваа тема пошто живееме кај мене во стан ама кога отидов минатото лето кај мм не можев да се прилагодам мн луѓе бучава да неможиш рает да се испрдиш шо се вика. цело лето ми се запусти сексуалниот живот од шо не бев рает. дома си е дома не знам за другите шо се однесува до мене (оф топик) нема поубо од сами
Вратете се на почетокот Go down
Ilince
Матурант
Матурант
Ilince


Female
Број на мислења : 1816
Age : 39
Локација : Prilep
Расположение : umorno no presrekno
Поени : 29443
Registration date : 2008-07-16

Како се прилагодивте на новиот дом? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Како се прилагодивте на новиот дом?   Како се прилагодивте на новиот дом? Empty04.11.08 19:12

koj vika deka sum se prilagodila????????seuste se cuvastvuvam poubavo i poveke kako doma koga ke pojdam kaj majka mi otkolku doma..mozebi zosto ne sme sami....
Вратете се на почетокот Go down
avanturistka
Бруцош
Бруцош
avatar


Female
Број на мислења : 2072
Age : 45
Локација : so moite dve princezi :))
Расположение : :))
Поени : 29220
Registration date : 2008-10-02

Како се прилагодивте на новиот дом? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Како се прилагодивте на новиот дом?   Како се прилагодивте на новиот дом? Empty04.11.08 19:26

jas super odlicno,mozebi zasto sami ziveeme.odprvin mi bese cudno i se patot nakaj doma me vodese nakaj moite ali posle se naviknav.
Вратете се на почетокот Go down
lela
Форумска фаца
Форумска фаца
lela


Female
Број на мислења : 4973
Age : 52
Локација : Germanija
Расположение : bezveza
Поени : 31547
Registration date : 2008-09-14

Како се прилагодивте на новиот дом? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Како се прилагодивте на новиот дом?   Како се прилагодивте на новиот дом? Empty04.11.08 19:30

macush88 напиша:
неможиш рает да се испрдиш шо се вика. цело лето ми се запусти сексуалниот живот од шо не бев рает. дома си е дома не знам за другите шо се однесува до мене (оф топик) нема поубо од сами
Abe macush me hihi ,
a za temava super se prilagodiv,nemam sto da kazam posto sami ziveeme,i super mi e.
Вратете се на почетокот Go down
Emilija
Бруцош
Бруцош
Emilija


Female
Број на мислења : 2687
Age : 46
Локација : Скопје
Расположение : со тројцата мускетари
Поени : 29749
Registration date : 2008-07-11

Како се прилагодивте на новиот дом? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Како се прилагодивте на новиот дом?   Како се прилагодивте на новиот дом? Empty04.11.08 19:43

Кај неговите никогаш не се прилагодив. Сега иако сме во иста куќа живееме на свој спрат што сами си го проектиравме (го срушивме стариот), сами си го изградивме и го средуваме. Од почеток учествувам во тоа така што наше си е.

А кога ќе се симнам кај неговите, не се понашам како тотален странец, ама да се знае дека не ми е дома. Ќе чукнам на врата, ќе поздравам, не буричкам наоколу или ѕиркам во фрижидер...
Вратете се на почетокот Go down
winnie the pooh
Полуматурант
Полуматурант
winnie the pooh


Female
Број на мислења : 783
Age : 41
Локација : doma sme se toplime
Расположение : razigrano
Поени : 29125
Registration date : 2008-08-24

Како се прилагодивте на новиот дом? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Како се прилагодивте на новиот дом?   Како се прилагодивте на новиот дом? Empty04.11.08 19:46

Se trudam da se prilagodam, ustvari ne deka nesto mi fali ama pak... nemozam sve te zapazuvaat,i me nervira toa.Emi i jas edvaj cekam da se preselime gore i nie sami si pravevme so mm, uste mesec dva i ke bide, bas komsivki ke si igrame so svekrva mi i poveke ke se pocituvame.
Вратете се на почетокот Go down
Janaxxxx
Полуматурант
Полуматурант
Janaxxxx


Female
Број на мислења : 1005
Age : 41
Локација : Nekade po Evropa!
Расположение : Ubavo
Поени : 28798
Registration date : 2008-11-02

Како се прилагодивте на новиот дом? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Како се прилагодивте на новиот дом?   Како се прилагодивте на новиот дом? Empty04.11.08 20:48

Јас како се прилагодив како иѕгубен германец у германија бев додуса уште сум ама не толку многу ми бесе теско ем друга држава ем јаѕик не ѕнаев абе со да ви кажам циркус али добро ми е дека сме сами и све ми е интересно онака по дома сама иѕигравам домакинка мора јас да се слушам (се шалам), и се уште ми е теско шо се однесува дека сум го сменила местово на живеење иако еве за 1 месец 1 год како сум тука ама добро е сега се занимавам идам на работа на факс и исполнет ми е денот си упоѕнав другарки и така некако али сепак тешкооо
Вратете се на почетокот Go down
Juni08_Andrea
Бруцош
Бруцош
Juni08_Andrea


Female
Број на мислења : 2579
Age : 47
Локација : Tamu kaj sto mi e najubavo!!!!
Расположение : Prednovogodisno!
Поени : 30099
Registration date : 2008-01-11

Како се прилагодивте на новиот дом? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Како се прилагодивте на новиот дом?   Како се прилагодивте на новиот дом? Empty04.11.08 21:39

Od koga dojdov ovde vo usa smenav nekolku kuki, dodeka dojdam kaj mm.prvo ziveev kaj prijateli ,posle otidov na stan e togas samo kako se raduvav sto ke si imam svoj dom i na kraj koga dojdov kaj mm ,isto kako da dojdov vo raj.mm uste nedojdena kaj nego mi dade da raspolagam kako so svoe imav klucevi i doagav koga sakam,od sekogas mi veli ova e i tvoe pa taka ne se osekam deka sum na tugo.posle se preseliv kaj nego i sega sum kako doma,pa i doma sum ova sega e moja doma.e da imase svekrvi jatrvi toa ke bese podrugo togas tesko se prilagoduvam na tugi luge i znam deka toa ke mi bese tesko ali vaka mi e super.
Вратете се на почетокот Go down
Monika
Матурант
Матурант
Monika


Female
Број на мислења : 1728
Age : 48
Локација : Skopje
Поени : 29553
Registration date : 2008-07-20

Како се прилагодивте на новиот дом? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Како се прилагодивте на новиот дом?   Како се прилагодивте на новиот дом? Empty04.11.08 22:57

Јас како од секогаш да сум живеела со маж ми. Одлично се прилагодив, но можеби поради тоа што живееме сами од самиот почеток. И ако Ви се верувам откако сум во брак(еве веќе 6 и пол год) не сум спиела кај моите, не дека не ми било супер дома кај моите ама ете незнам ни самата зошто, а можеби и поради тоа што живееме блиску на 10 мин раздалеченост.
А сигурна сум дека доколку живеев во заедница ќе ми беше многу тешко.
Вратете се на почетокот Go down
Emi
Форумски мастер
Форумски мастер
Emi


Female
Број на мислења : 7238
Age : 40
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 31106
Registration date : 2007-11-19

Како се прилагодивте на новиот дом? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Како се прилагодивте на новиот дом?   Како се прилагодивте на новиот дом? Empty05.11.08 0:10

и мене не ми падна многу тешко, навиките малку ми беше тешко да ги прифатам многу поразлично од кај моите, ама супер е еве сега после две години, сами сме на спратот и добро ни оди, доле кога ќе се симнам сум како на гости, пијам кафе, прашувам ако треба нешто да земем и такак
Вратете се на почетокот Go down
vecki
Форумска фаца
Форумска фаца
vecki


Female
Број на мислења : 4525
Age : 45
Локација : skopje
Расположение : екстра
Поени : 30770
Registration date : 2008-05-05

Како се прилагодивте на новиот дом? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Како се прилагодивте на новиот дом?   Како се прилагодивте на новиот дом? Empty05.11.08 0:14

mnogu lesno se priviknav zatoa sto bevme vo vrska 4 god i sekoj den zaedno mnogu dobro gi nauciv negovite i oni mene daka da nemav maka a ako mi teknese za mojte patikite i za 5min bev kaj niv
Вратете се на почетокот Go down
Emi
Форумски мастер
Форумски мастер
Emi


Female
Број на мислења : 7238
Age : 40
Локација : domce so nence
Расположение : ok
Поени : 31106
Registration date : 2007-11-19

Како се прилагодивте на новиот дом? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Како се прилагодивте на новиот дом?   Како се прилагодивте на новиот дом? Empty05.11.08 0:35

што е убаво кога ти се блиску нели, јас сум блиску со моите
Вратете се на почетокот Go down
vecki
Форумска фаца
Форумска фаца
vecki


Female
Број на мислења : 4525
Age : 45
Локација : skopje
Расположение : екстра
Поени : 30770
Registration date : 2008-05-05

Како се прилагодивте на новиот дом? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Како се прилагодивте на новиот дом?   Како се прилагодивте на новиот дом? Empty05.11.08 0:36

nekogas na smea mu vikam na mm aj reci nesto ke svirnam i tato ke dojde
Вратете се на почетокот Go down
sanja_
Полуматурант
Полуматурант
sanja_


Female
Број на мислења : 567
Age : 34
Локација : Bitola
Поени : 29303
Registration date : 2008-05-28

Како се прилагодивте на новиот дом? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Како се прилагодивте на новиот дом?   Како се прилагодивте на новиот дом? Empty05.11.08 0:47

jas 3 meseca sum vo brak ziveeme so negovite ama uste ne mozam da se priviknam nikako ..mi nedostiga mojata doma kaj majka mi :cry:
Вратете се на почетокот Go down
KAJA
Прваче
Прваче
KAJA


Female
Број на мислења : 224
Age : 42
Локација : skopje
Поени : 28867
Registration date : 2008-08-13

Како се прилагодивте на новиот дом? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Како се прилагодивте на новиот дом?   Како се прилагодивте на новиот дом? Empty05.11.08 12:01

nie sme si sami i super ni e, iako nekogas vo son na mm sum mu vikala: "mamooo" Smile)))
Вратете се на почетокот Go down
bella*
Полуматурант
Полуматурант
bella*


Female
Број на мислења : 699
Age : 42
Локација : Skopje
Поени : 29143
Registration date : 2008-06-27

Како се прилагодивте на новиот дом? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Како се прилагодивте на новиот дом?   Како се прилагодивте на новиот дом? Empty05.11.08 12:58

Јас живеев со маж ми 3 години пред да стапиме во брак, така да имавме време да се навикнеме еден на друг.
А кога одам кај неговите воопшто не можам да се прилагодам ,од проста причина што никаде на друго место освен дома, не ми е комфорно(се чувствувам како во кафез) а посебно кога маж ми треба да излезе некаде и јас треба да останам сама со неговите, е тоа ми е многу грозно. Како се прилагодивте на новиот дом? 554260 :mad:
Вратете се на почетокот Go down
beti 24
Полуматурант
Полуматурант
beti 24


Female
Број на мислења : 1057
Age : 40
Локација : домче со Марко
Расположение : најсрекна на целиот свет
Поени : 29088
Registration date : 2008-07-07

Како се прилагодивте на новиот дом? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Како се прилагодивте на новиот дом?   Како се прилагодивте на новиот дом? Empty05.11.08 13:09

мене првата недела ми беше ужас кога отидов кај мажот ми беше се чудно но бргу се прилагодив но сепак дома кај мама си е дома но блиску сме на 5 минути така таму сум кога сакам, а сег аво новата дома кај што сме самички 5 е
Вратете се на почетокот Go down
rich_bitch1
Бруцош
Бруцош
rich_bitch1


Female
Број на мислења : 2504
Age : 36
Локација : dreamland
Расположение : dobro e
Поени : 30363
Registration date : 2007-12-29

Како се прилагодивте на новиот дом? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Како се прилагодивте на новиот дом?   Како се прилагодивте на новиот дом? Empty05.11.08 14:33

мн тешко.дојдов од една средина во друга т.с од еден во друг град каде разликите во обичаите,начинот на живеенје и сл се огромни.овде народот размислува и живее на сосема друг начин отколку кај нас во штип.ја нема таа слобода што ја имав таму,тука се нагледав и наслушав мн нешта кои неможам да ги прифатам.ама тоа е тоа.поминаа две год се трудам некои раб да ги прифатам.морам сепак ова е сега мојот нов дом и беганје нема Како се прилагодивте на новиот дом? 343920
Вратете се на почетокот Go down
sunset
Полуматурант
Полуматурант
sunset


Female
Број на мислења : 556
Age : 46
Локација : mkd
Поени : 28656
Registration date : 2008-10-29

Како се прилагодивте на новиот дом? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Како се прилагодивте на новиот дом?   Како се прилагодивте на новиот дом? Empty05.11.08 14:38

Nieden maz ne moze da svati kako toa ne mozeme vednas da se prilagodime,ne sfakaat deka ti se menuva se vo zivotot.Jas so negovite isto uste nemozam da se prilagodam,dodeka bese se zaednicko pa nikako,mene mi bese sram sama da si zemam za jadenje ili da legnam da odmoram.Sega na sprat mi e polesno,si gotvam sama,sama si peram,si cistam ama pak e ista kuka,ne si sam ako me razbirate sto sakam da kazam.
Вратете се на почетокот Go down
Kiki
Полуматурант
Полуматурант
Kiki


Female
Број на мислења : 972
Age : 46
Локација : Skopje
Расположение : :)
Поени : 29653
Registration date : 2008-05-15

Како се прилагодивте на новиот дом? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Како се прилагодивте на новиот дом?   Како се прилагодивте на новиот дом? Empty05.11.08 15:05

mnogu brgu se prilagodiv, ziveeme sami, taka da mi bese super. Nemav problem da se priviknam
Вратете се на почетокот Go down
Sandra_Anja
Бруцош
Бруцош
Sandra_Anja


Female
Број на мислења : 2057
Age : 42
Локација : Скопје
Расположение : насмеана
Поени : 29902
Registration date : 2008-07-14

Како се прилагодивте на новиот дом? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Како се прилагодивте на новиот дом?   Како се прилагодивте на новиот дом? Empty05.11.08 15:47

Isto i nie ziveevme zaedno pred da se zememe pod kirija, no cekame za stan uste nekoj mesec, pa sega sme so negovite...no, nas nie super, nie sme si posebno vo se:)
Вратете се на почетокот Go down
marina_m
Матурант
Матурант
marina_m


Female
Број на мислења : 1686
Age : 38
Локација : skopje
Поени : 28854
Registration date : 2008-10-30

Како се прилагодивте на новиот дом? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Како се прилагодивте на новиот дом?   Како се прилагодивте на новиот дом? Empty05.11.08 15:56

jas polesno se priviknav bidejki ziveeme sami a da ziveevme so negovite znam dek ake mi bese mnogu potesko.e sega nekogas me faka i nostalgija za kaj moite ama daleku sme i sega za sega ednas vo dvata meseca se gledame
Вратете се на почетокот Go down
Mimi
Прваче
Прваче
Mimi


Female
Број на мислења : 286
Age : 51
Локација : Skopje
Поени : 28896
Registration date : 2008-08-01

Како се прилагодивте на новиот дом? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Како се прилагодивте на новиот дом?   Како се прилагодивте на новиот дом? Empty05.11.08 22:33

Јас немав проблем со навикнување, веројатно бидејќи сами си живееме, па не учев правила, туку сама си ги поставував. Ама затоа маж ми после 2,5 години уште не може да се навикне зашто со години живеел на приземје, а сега на 4.
Вратете се на почетокот Go down
Mina
Прваче
Прваче
Mina


Female
Број на мислења : 172
Age : 48
Локација : Tetovo
Расположение : vremevo me utepa!!!!
Поени : 29054
Registration date : 2008-07-02

Како се прилагодивте на новиот дом? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Како се прилагодивте на новиот дом?   Како се прилагодивте на новиот дом? Empty05.11.08 22:37

Mnogu mi bese tesko naviknuvanjeto iako bev vo vrska so mm 12 godini i skoro sekoja vecer bev kaj nego doma. Kako sto vikase baba mi: Cekaj, rano e, posle ce gi pokazat rogovite. Sega igram po nivnite pravila. Toa ti e toa!
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Како се прилагодивте на новиот дом? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Како се прилагодивте на новиот дом?   Како се прилагодивте на новиот дом? Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Како се прилагодивте на новиот дом?
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 6Отиди на страна : 1, 2, 3, 4, 5, 6  Next
 Similar topics
-

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Семејство :: Родители-
Отиди до: