Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Првиот македонски семееен форум
 
HomeHome  Регистрирајте сеРегистрирајте се  Влез  
Portal
Родители и деца
Влез
Член:
Лозинка:
Логирај ме автоматски на секоја моја посета: 
:: Си ја заворавив лозинката!
Мај 2024
ПонВтоСреЧетПетСабНед
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
CalendarCalendar
Барај
 
 

Display results as :
 

 


Rechercher Advanced Search

 

 Како се прилагодивте на новиот дом?

Go down 
+79
emilija nestorova
radost
Kat
Vesna Blazevska
Misticia
Dzena
butterfly
rainbow
Sandra
Zvezdicka
Ance-J
makresanska
obicna
Mimi Petreska
nataliemil
nane i bube
VASILICA
BILE-ENA
Mila87
kara
naivnna
Rocka
Dragana
biljanag
Kinky
Damjana
josifana
bubamara***
Deni
Big Sister
ZeleniCka
Rozetka
pepa
ari
KATIC
mirecv
Sara
mina32
Mama Ane
kavadarcanka
delfin76
Sanja_Ivana
Mimi22
Sun
Irena Trajkovska
mamicka211
katenm
jasmina i ace
petrusevavesna
Brane
bordan
verce
sashka26
sonjamfk
bica
marijanamir
Mina
Mimi
marina_m
Sandra_Anja
Kiki
sunset
rich_bitch1
beti 24
bella*
KAJA
sanja_
vecki
Emi
Monika
Juni08_Andrea
Janaxxxx
winnie the pooh
Emilija
lela
avanturistka
Ilince
macush88
Natalija
83 posters
Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next
АвторПорака
Ance-J
Полуматурант
Полуматурант
Ance-J


Female
Број на мислења : 665
Age : 42
Локација : doma
Расположение : добро е
Поени : 28918
Registration date : 2008-09-05

Како се прилагодивте на новиот дом? - Page 5 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Како се прилагодивте на новиот дом?   Како се прилагодивте на новиот дом? - Page 5 Empty10.09.09 15:46

Мислам дека на почетокот сите поминуваат низ тоа додека се прилагодат и нормално е одиш во друга куќа и сите чеекаат ти да навикнеш на нив без разлика дали се 2,3 или 4 члена отколку тие да се навикнат на твоите навики.Најдобро е да си кажеш што јадеш а што не или доколку не можеш ти нека го стори то маж ти...
Вратете се на почетокот Go down
Zvezdicka
Матурант
Матурант
Zvezdicka


Female
Број на мислења : 1683
Age : 43
Локација : Königstein
Расположение : Trudnicko :)
Поени : 29846
Registration date : 2008-08-29

Како се прилагодивте на новиот дом? - Page 5 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Како се прилагодивте на новиот дом?   Како се прилагодивте на новиот дом? - Page 5 Empty10.09.09 15:52

Zelenicka, jas mislam deka nemas bas nekoj problem.
I samata kazuva deka svekrva ti nekogas te prasuva nekogas ne... jas mislam deka ako saks da ti bide pogodeno ke treba da si kazes i sama da se zainteresiras sto se gotvi za rucek.
Ne e fer samo da sednes na masa i da komentiras. Ako ne te prasala denes ti projdi i prasaj ja nea sto planira da gotvi pa ako ne ti odgovara dogovorete se. Pak ste dve zeni u kuka mora da postoi komunikacija megu vas inace ste go e...le ezot!
Вратете се на почетокот Go down
mina32
Прваче
Прваче
mina32


Female
Број на мислења : 488
Age : 41
Локација : Home
Расположение : happy :-):-):-)
Поени : 28152
Registration date : 2009-02-26

Како се прилагодивте на новиот дом? - Page 5 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Како се прилагодивте на новиот дом?   Како се прилагодивте на новиот дом? - Page 5 Empty10.09.09 16:23

jas go imav ovoj problem so svekrva mi dodeka ziveevme zaedno.taa na sporetot bese od jutra do sutra nemase nikakvi sansi da mi otstapi barem edna ringla pa makar i za kafe da si svaram,taa gotvese za dever mi,zolva mi( koi sto se familijarni luge)i na kraj za niv,nas ne ni ne vikase na masa da sedneme,a na pocetokot pravese jadenje se sto znaese sto nejadam pa taka dobivase ideja sto da zgotvi vo tekot na celata nedela,duri nekad se slucuvase po cel den gladna da stojam,ne kazuvajki mu na mm za da ne se kara.
Вратете се на почетокот Go down
vecki
Форумска фаца
Форумска фаца
vecki


Female
Број на мислења : 4525
Age : 45
Локација : skopje
Расположение : екстра
Поени : 30770
Registration date : 2008-05-05

Како се прилагодивте на новиот дом? - Page 5 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Како се прилагодивте на новиот дом?   Како се прилагодивте на новиот дом? - Page 5 Empty10.09.09 16:26

e kaj nas go nemase toj problem posto jas gotvev e jas nejadev spanak i leka a oni site jadat pa ne mi bese problem da im go zgotvam a za mene si pravev drugo ,sveki znaese da kaze pa nepravi toa ti nejades .ama nemozam samo poradi mene da gi odviknuvam od nesto sto go sakaat
Вратете се на почетокот Go down
Ilince
Матурант
Матурант
Ilince


Female
Број на мислења : 1816
Age : 39
Локација : Prilep
Расположение : umorno no presrekno
Поени : 29443
Registration date : 2008-07-16

Како се прилагодивте на новиот дом? - Page 5 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Како се прилагодивте на новиот дом?   Како се прилагодивте на новиот дом? - Page 5 Empty10.09.09 16:30

e kaj nas bese malku potesko na taa gledna tocka...nikogas ama bas nikogas ne prasuvase sto sakame za rucek sto misli ke si napravi a dali jades ili ne....nekoi jadenja ama apsolutno nikako ne mozev da gi prifatam i kasnuvav kolku da se reci...i jas koga ke napravev nea ne ja bendisuvaa moite recepti so sos,posuva a ne samo na tecno so lajca...taka da mn e podobro sega koga sme sami....treba da postoi dogovor ama kako vikaat edna kujna za dve zeni e sekogas tesna
Вратете се на почетокот Go down
Sandra
Полуматурант
Полуматурант
avatar


Female
Број на мислења : 821
Age : 43
Локација : Skopje
Расположение : Prekrasno :)
Поени : 29321
Registration date : 2008-07-22

Како се прилагодивте на новиот дом? - Page 5 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Како се прилагодивте на новиот дом?   Како се прилагодивте на новиот дом? - Page 5 Empty10.09.09 16:34

На почетокот готвеше свекрва ми, додека да ни ја направат кујната и тогаш отворено си кажував што јадам, а што не јадам, со тоа што напоменував дека не сакам само поради мене да не си готват они за нив тоа, па така и беше.
Еве сега од кога се роди син ми пак готви она, ама веќе знае што јадам што не јадам, па немам воопшто проблем, само сирот ММ он комплетно се адаптира на мојот јеловник!!! Како се прилагодивте на новиот дом? - Page 5 592735
Вратете се на почетокот Go down
pepa
Полуматурант
Полуматурант
pepa


Female
Број на мислења : 719
Age : 45
Локација : poima nemam
Поени : 28719
Registration date : 2009-01-02

Како се прилагодивте на новиот дом? - Page 5 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Како се прилагодивте на новиот дом?   Како се прилагодивте на новиот дом? - Page 5 Empty10.09.09 18:11

Lele jas umirav od nervozi koga ziveevme vo zaednica. Mojata sveki e tolku preokupirana so hrana, nemam zborovi, takov covek nit sum sretnala nit ke sretnam. Cel den uste oci ne otvorila nesto jade i smisluva sto ke govi. I normalno nikogas ne me prasuva sto sakam. Jas si priznavam sum malku potersene po prasanje na jadenjeto i mnogu raboti ne jadam, ama zatoa nikogas ne mi precelo ako nekoj drug go jade toa sto jas ne sakam, niti pa nekomu voopsto vo zivotot sum mu stoela nad glava (ova mislam na vozrasni normalno) da mu vikam aman probaj go jadenjevo. I posto sveki neli gotvi idealno (si ima kutrata mnogu visoko mislenje za sebe) i dozna sto ne sakam vo jadenjata pa pocna sekoj den bas toa da go gotvi, si imase obicaj na masa koga ke sednemo da se cudi kako ova ili ona ne jadam. I normalno so sirok osmeh da me prasuva pred mm pa kazi sto sakas ke ti napravam da ne sedis gladna. A mene nikogas ne mi bilo problem ako ne go jadam nejzinoto sama ke si zemam nesto drugo. Arno ama ona finata neli ke se topi pred mm a utredenta pak nesto od repertoarot sto jas ne jadam. I koga veke svati deka mene ama bas ic ne mi e gajle zasto ne mora nikoj da se otkazuva od toa sto mu e vkusno, jas ke si zemam nesto drugo se frli na druga strategija. Po 100 pati dnevno ke ne potsetuva deka ona gotvi za niv, a ne jas, deka mene ne me biduva za gotvenje, deka nie sami ako pocneme da ziveeme mm ke umre od glad posto jas po nejzino ne jadam nisto i nema da mu gi gotvam na mm nejzinite vkusni jadenja i redica gluposti. I den denes mi skoka po nervi koga ke se javi na tel ednas u 2 nedeli i posle Alo, ti si, slednoto prasanje i e A sto mu gotvese denes na maz ti, najaden li e. Nema kako si dobra li si, odma se faka za rucekot. Koga go zagubiv bebenceto 2 nedeli lezev doma vo nikakva psihicka sostojba, se javi samo ednas na tel so komentar lele bas mi e zal, a denes pravese li rucek? I kako posle ova da kazam deka imam fina sveki????
Вратете се на почетокот Go down
rainbow
Прваче
Прваче
rainbow


Female
Број на мислења : 340
Age : 35
Локација : Bitola
Расположение : podobro :)
Поени : 27595
Registration date : 2009-05-30

Како се прилагодивте на новиот дом? - Page 5 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Како се прилагодивте на новиот дом?   Како се прилагодивте на новиот дом? - Page 5 Empty10.09.09 18:12

мене ова најмногу ме плаши јас многу пребирам не во смисла на готвењето туку не јадам многу работи зеленчук,риба,манџи и многу други работи и секогаш ко ке одам на ручек кај дечкото со страв седнувам а не можам да замислам заедно ко ке живееме како ке биди.еднаш влегувам од врата и одма риба намирисав а ме чекаа за ручек поставено на маса се и не можев да избегнам Neutral
Вратете се на почетокот Go down
ZeleniCka
Матурант
Матурант
ZeleniCka


Female
Број на мислења : 1703
Age : 37
Локација : Лаблана - Крањ :(
Расположение : Кул
Поени : 29300
Registration date : 2008-08-15

Како се прилагодивте на новиот дом? - Page 5 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Како се прилагодивте на новиот дом?   Како се прилагодивте на новиот дом? - Page 5 Empty10.09.09 21:53

Звездичке, далеку од тоа дека ова моево е проблем Smile) Него онака го истакнав како тема на разговор нели Smile

Ок, свеки е супер жена, прашува некогаш, а мене не ми смета ако си имаат тие некое јадење за себе, да јадам друго нешто. Али сепак, храната нели не е иста односно не ја прави исто како што сум јас навикната. Пред некој ден правеше полнети пиперки и јас не можев да јадам бре, тие јадат сите многу зачинето, со многу кромид и лук, јас тоа не обожавам ич...

А глупаво ми е да земам да си готвам посебно, ко да сме којзнае што...
Вратете се на почетокот Go down
http://www.igranazborovi.blogspot.com/
Big Sister
Web Administrator
Web Administrator
Big Sister


Female
Број на мислења : 2268
Age : 51
Локација : Skopje
Расположение : весело
Поени : 30363
Registration date : 2007-11-15

Како се прилагодивте на новиот дом? - Page 5 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Како се прилагодивте на новиот дом?   Како се прилагодивте на новиот дом? - Page 5 Empty11.09.09 0:12

Мој совет ти е - почни ти да готвиш. Едноставно нека пробаат и тие на што си ти навикната.
Кај нас на почетокот јас си кажував што јадам а што не искрено и јасно и гласно. Е сега што велиш ти свеки готви поинаку од она на кое сум навикната, па затоа си почнав јас да готвам и да ги навикнувам по малку и на моите вкусови....
Вратете се на почетокот Go down
butterfly
Полуматурант
Полуматурант
butterfly


Female
Број на мислења : 1182
Age : 40
Локација : Veles
Расположение : измрено........преморено
Поени : 28103
Registration date : 2009-04-12

Како се прилагодивте на новиот дом? - Page 5 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Како се прилагодивте на новиот дом?   Како се прилагодивте на новиот дом? - Page 5 Empty11.09.09 0:32

Мој совет ти е да си кажеш што сакаш а што не,штом свеки ти е добра сигурно ќе има разбирање а и нејзе ќе и олесниш малку па не е еднаш ова јадењево,јас викам кога ќе смислам што да правам за јадење повеќе од пола ми е направено.Штом живеете во заедница подобро е и заедно ( кога можете) да правите јадење па така и да прави некое јадење кое ти не го сакаш ќе бидеш по слободна сама да си направиш нешто друго.Ајде Зеленичка на почеток е тешко.......... Smile Ама кога се има слога и разбирање ич да не му ја мислиш Smile
Вратете се на почетокот Go down
Dzena
Прваче
Прваче
Dzena


Female
Број на мислења : 391
Age : 49
Локација : домче
Расположение : пааa, не баш добро:((
Поени : 27677
Registration date : 2009-04-26

Како се прилагодивте на новиот дом? - Page 5 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Како се прилагодивте на новиот дом?   Како се прилагодивте на новиот дом? - Page 5 Empty11.09.09 0:35

Зеленичка мојот совет ти е како што вика Ане почни и ти да готвиш и со компромис се се решава.А за мене да кажам јас откако се земавме свеки почна да готви и да ни прави ручеци секој ден како да сме во елитен ресторан со бели штиркани чаршафи. кристални чаши уште сребрени свеќнаци ни недостасуваа Како се прилагодивте на новиот дом? - Page 5 127667 .И на репертоар те селско месо . те англиска тава. те Деспина тава и што ли уште не.А јас станев да измијам садови таа рипаше НЕМОЈ ти си била на работа изморена си!! И му викам на мм ова вака не може женава паѓа од готвење јас знам да јадам и обична манџа од типот на мусака итн... И и кажавме и прифати.После тоа викам ај малце да ги одмориме и да почнам јас да си готвам за нас двајцата бидејќи и така сме на различни спратови, посебни влезови да не ги замараме. Една недела и ќе легнеа болни за малку со свекор ми викаат кај до сега готвевме за тројца(бидејќи мм е единец) можеме и за четворица. И од тогаш па до денес си јадеме заедно храната не е нешто поразлична од на мајками се навикнав на некој работи дома што не ги јадев затоа што свекрва ми стварно многу убаво готви.Особено па треба помош откако се породив јас цело време со бебето а они со јадењето. И фала им многу стварно се супер и не можам да кажам лош збор за двајцата. Како се прилагодивте на новиот дом? - Page 5 592735
Вратете се на почетокот Go down
Misticia
Полуматурант
Полуматурант
Misticia


Female
Број на мислења : 1006
Age : 43
Локација : Скопје
Расположение : бррррр
Поени : 29142
Registration date : 2008-08-31

Како се прилагодивте на новиот дом? - Page 5 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Како се прилагодивте на новиот дом?   Како се прилагодивте на новиот дом? - Page 5 Empty11.09.09 0:42

зеленичка немала проблем со свекрвата

секоја жена во години знае дека варена пржена чудна зелка не ја јаде секој посебно не девојче
и капак на се желудници од кокошки

мене овој ручек искрено ми мириса на провокација.......... можда и грешам

мене ми се чини дека ако не одговараш на провокации и ако не покажуваш нервоза ќе мислат дека не можат да те изнервираат и ќе се откажат - било кои провокатори дома или на работа

позз
Вратете се на почетокот Go down
Vesna Blazevska
ВИП личност
ВИП личност
Vesna Blazevska


Female
Број на мислења : 896
Age : 46
Локација : skopje
Расположение : generalno dobro
Поени : 28395
Registration date : 2009-04-28

Како се прилагодивте на новиот дом? - Page 5 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Како се прилагодивте на новиот дом?   Како се прилагодивте на новиот дом? - Page 5 Empty11.09.09 7:27

Не може да кежеме дека е провокација, да не почињаме со параноја, може жената си има некој начин на готвење кој е таков каков што е и навиките на прехрана не можеме да ги знаеме на секој, еве и јас готвам пилешко со банани (кинески специјалитет), готвам и солено-благи сосови и оброци, ама не за провокација, јас не јадам, но има семејства каде јадат џигери, желудници, срца, јазици - има многу такви - се е до начинот на исхрана.
Јас не сум во заедница, готвам сама и некад преку глава ми е шо и как ода готвам, но со бившата свекрва се изнагледав се и сешто во однос на готвењето - ај шо не ми даваше да припарам во кујна, готвеше катастрофално и јас како зеленичка си останував гладна многу пати - ако имаше манџа, еден прст зејтин одозгора, ако сукаше пита течеше зејтин од неа, виршли вареше со се опаковка (амбалажата во која се купуваат, не омотот на секоја виршла) и ме убедуваше дека јас појма немам како се прават виршли и да не должам...гадост...готвење ради реда, колку да се промучка нешто и да се збори како она МИ готви.
И никој НЕ мора да се навикнува на храната... може да се извиниш зеленичка дека тоа и тоа не е по твој вкус, без да креваш тензија дома и без чувство дека многу бараш - не бараш многу ако храната не ти се допаѓа, некогаш може да се понудиш и ти да напрајш ручек (ама да не ти стане навика Smile ), некогаш ке си кажеш дека тоа и тоа не јадеш и така,нема потреба да се привикнуваш.
Вратете се на почетокот Go down
Mama Ane
Форумски газда
Форумски газда
Mama Ane


Female
Број на мислења : 5798
Age : 48
Локација : skopje
Расположение : во неизвесност
Поени : 30716
Registration date : 2008-11-06

Како се прилагодивте на новиот дом? - Page 5 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Како се прилагодивте на новиот дом?   Како се прилагодивте на новиот дом? - Page 5 Empty11.09.09 8:15

И јас имав ситуации слични се додека не се одвоивме. Они навикнати на сосема друга кујна од таа на мајка ми Smile ама што знам, јас не го гледав тоа како проблем, тоа што нејадам нејадев. Посебно на почетокот а потоа со тек на време научија што јадам што не, па ако имало унутрашњици за ручек, за мене нешто друго. Па и се менувавме во кујна.. Во принцип ова не сум го гледала како проблем Wink
Вратете се на почетокот Go down
biljanag
Бруцош
Бруцош
biljanag


Female
Број на мислења : 2082
Age : 45
Локација : skopje, makedonija
Расположение : арно убаво
Поени : 30547
Registration date : 2008-01-27

Како се прилагодивте на новиот дом? - Page 5 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Како се прилагодивте на новиот дом?   Како се прилагодивте на новиот дом? - Page 5 Empty11.09.09 9:11

еее ова за сите во заедница е новина
е така е привикни се на нивната храна
ама ова е на почетокот и така со тек на време зимаш ред и почнуваш и ти да готвиш по твое а они мораат да јадат демек ај одмори се јас денес ке направам нешто сите стари јадат свешто дури свекор ми знае и неколку јадења што останале овие два дена да ги измеша и изеде абре бучкуруш не се гледа камо ли јаде!
ако те прашуваат што сакаш да јадеш па ти си на коњ а да не те прашува а ти нова снаа од срам ке јадеш што ке праиш бутај в душа леб двапати еднаш половинче лажичка манџа hihi колку да меле желудникот нешто храна да не кркорат цревета после
проблем нема да има секој почеток е таков полека кажи што не јадеш и така ке се договарате јас нејадам грав стомакот ке ми пукне од него многу ми е тешко затоа кога свеки прави на една плоча грав на друга нешто за мене
Вратете се на почетокот Go down
Mama Ane
Форумски газда
Форумски газда
Mama Ane


Female
Број на мислења : 5798
Age : 48
Локација : skopje
Расположение : во неизвесност
Поени : 30716
Registration date : 2008-11-06

Како се прилагодивте на новиот дом? - Page 5 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Како се прилагодивте на новиот дом?   Како се прилагодивте на новиот дом? - Page 5 Empty11.09.09 9:14

biljanag напиша:
еее ова за сите во заедница е новина
е така е привикни се на нивната храна
ама ова е на почетокот и така со тек на време зимаш ред и почнуваш и ти да готвиш по твое а они мораат да јадат демек ај одмори се јас денес ке направам нешто сите стари јадат свешто дури свекор ми знае и неколку јадења што останале овие два дена да ги измеша и изеде абре бучкуруш не се гледа камо ли јаде!
ако те прашуваат што сакаш да јадеш па ти си на коњ а да не те прашува а ти нова снаа од срам ке јадеш што ке праиш бутај в душа леб двапати еднаш половинче лажичка манџа Како се прилагодивте на новиот дом? - Page 5 69779 колку да меле желудникот нешто храна да не кркорат цревета после
проблем нема да има
секој почеток е таков полека кажи што не јадеш и така ке се договарате јас нејадам грав стомакот ке ми пукне од него многу ми е тешко затоа кога свеки прави на една плоча грав на друга нешто за мене

Со самото ова самите правиме да не третираат како гости во новиот дом. нема трпење и нема срам во свој дом, барем според мене и да ме прашаат и да не ме прашаат јас ќе јадам тоа што јадам, нема заради некој да се менувам и да пројадам џигери Како се прилагодивте на новиот дом? - Page 5 Icon_smile
Вратете се на почетокот Go down
ZeleniCka
Матурант
Матурант
ZeleniCka


Female
Број на мислења : 1703
Age : 37
Локација : Лаблана - Крањ :(
Расположение : Кул
Поени : 29300
Registration date : 2008-08-15

Како се прилагодивте на новиот дом? - Page 5 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Како се прилагодивте на новиот дом?   Како се прилагодивте на новиот дом? - Page 5 Empty11.09.09 10:50

Misticia напиша:
зеленичка немала проблем со свекрвата

секоја жена во години знае дека варена пржена чудна зелка не ја јаде секој посебно не девојче
и капак на се желудници од кокошки

мене овој ручек искрено ми мириса на провокација.......... можда и грешам

мене ми се чини дека ако не одговараш на провокации и ако не покажуваш нервоза ќе мислат дека не можат да те изнервираат и ќе се откажат - било кои провокатори дома или на работа

позз

Далеку од тоа дека е провокација Smile Пак ќе повторам - имам супер свекрва за која не можам ама ич да се пожалам Smile Тие едноставно си се навикнати на таква храна и за нив е тоа вкусно и супер. Нејзе не и е тешко да зготви за сите, меѓутоа таа така знае да готви (да напоменам дека жената е од Хрватска, мажена за Србин па прави некои за мене чудни јадења).

Океј гледам дека ќе треба да почнам да готвам тука.. Тоа не ми е проблем, али имам малку терсене свекор - којзнае дал ќе јадит од таа храна Smile)))


Arma напиша:

И никој НЕ мора да се навикнува на храната... може да се извиниш зеленичка дека тоа и тоа не е по твој вкус, без да креваш тензија дома и без чувство дека многу бараш - не бараш многу ако храната не ти се допаѓа, некогаш може да се понудиш и ти да напрајш ручек (ама да не ти стане навика Smile ), некогаш ке си кажеш дека тоа и тоа не јадеш и така,нема потреба да се привикнуваш.

Тоа е тоа, јас од култура демек се осеќам онака нелагодно као пребарувам многу ако два дена по ред не јадам од тоа што прават. Али океј, ќе се навикниме сите некако, ваљда Smile))
Вратете се на почетокот Go down
http://www.igranazborovi.blogspot.com/
Misticia
Полуматурант
Полуматурант
Misticia


Female
Број на мислења : 1006
Age : 43
Локација : Скопје
Расположение : бррррр
Поени : 29142
Registration date : 2008-08-31

Како се прилагодивте на новиот дом? - Page 5 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Како се прилагодивте на новиот дом?   Како се прилагодивте на новиот дом? - Page 5 Empty11.09.09 11:20

мило ми е што не сум била во право

инаку кај мене кога дојдов ќе ставеа 4 батаци - кратки во оризот а пет луѓе дома

и јас ни перде ни срам, кој не знае да брои или сака да тера инает нека не јаде - ќе си седнев ќе си јадев

и еднаш свекор ми вика кај нас в село порано невестите се срамеа, прво ќе чекаа сите да јадат после што останало за нив

и јас му викам глупи биле затоа

и ден денес ручекот секогаш е готов во 15 до 4 кога излегувам за на работа да ми примириса а да не можам да каснам
и тоа што останало вчера кога дојдов од работа, симона као ја пуштила рерната загорело - а таа тешко се пушта јас не можам да го свртам - симона пуштила

иронично е тоа што уште не им терам инает, и не се нервирам за ова, сами себе си тераат инает - чудни луѓе
Вратете се на почетокот Go down
mina32
Прваче
Прваче
mina32


Female
Број на мислења : 488
Age : 41
Локација : Home
Расположение : happy :-):-):-)
Поени : 28152
Registration date : 2009-02-26

Како се прилагодивте на новиот дом? - Page 5 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Како се прилагодивте на новиот дом?   Како се прилагодивте на новиот дом? - Page 5 Empty11.09.09 11:34

Misticia напиша:
мило ми е што не сум била во право

инаку кај мене кога дојдов ќе ставеа 4 батаци - кратки во оризот а пет луѓе дома

и јас ни перде ни срам, кој не знае да брои или сака да тера инает нека не јаде - ќе си седнев ќе си јадев

и еднаш свекор ми вика кај нас в село порано невестите се срамеа, прво ќе чекаа сите да јадат после што останало за нив

и јас му викам глупи биле затоа

и ден денес ручекот секогаш е готов во 15 до 4 кога излегувам за на работа да ми примириса а да не можам да каснам
и тоа што останало вчера кога дојдов од работа, симона као ја пуштила рерната загорело - а таа тешко се пушта јас не можам да го свртам - симона пуштила

иронично е тоа што уште не им терам инает, и не се нервирам за ова, сами себе си тераат инает - чудни луѓе



e mistica mi izgleda mojava i tvojavaa svekrvica ko od ista majka da se izlezeni:ha ha : stvarno zalosno e vaka sto pravat,ama samite na sebe si lepat grevovi,stalno vikam i na najgolemiot dusman lepce i vodice se dava a ne pak na nekoj sto ti e vo kuka,ama toa e da imale pamet i da razmisluvale, vakvi prosti i umnobolni raboti nemase da pravat...za zalenje se.
Вратете се на почетокот Go down
Emilija
Бруцош
Бруцош
Emilija


Female
Број на мислења : 2687
Age : 46
Локација : Скопје
Расположение : со тројцата мускетари
Поени : 29749
Registration date : 2008-07-11

Како се прилагодивте на новиот дом? - Page 5 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Како се прилагодивте на новиот дом?   Како се прилагодивте на новиот дом? - Page 5 Empty11.09.09 12:02

Компромис луѓе, секој си има свои навики. Кога си во заедница мораш за нешто и ти да се навикнеш и тие да се навикнат. Така е најдобро за сите. Има јадења што јас не ги јадам и до ден денес, а мног работи пак сум пројала. А и тие исто, не јаделе па кога почнав јас да правам почнаа да јадат. Значи компромис и пред се желба за компромис !!!
Вратете се на почетокот Go down
delfin76
Бруцош
Бруцош
delfin76


Female
Број на мислења : 2145
Age : 47
Локација : skopje
Расположение : nevoobicaeno za mene
Поени : 29090
Registration date : 2009-02-13

Како се прилагодивте на новиот дом? - Page 5 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Како се прилагодивте на новиот дом?   Како се прилагодивте на новиот дом? - Page 5 Empty11.09.09 12:18

Emilija напиша:
Компромис луѓе, секој си има свои навики. Кога си во заедница мораш за нешто и ти да се навикнеш и тие да се навикнат. Така е најдобро за сите. Има јадења што јас не ги јадам и до ден денес, а мног работи пак сум пројала. А и тие исто, не јаделе па кога почнав јас да правам почнаа да јадат. Значи компромис и пред се желба за компромис !!!

bas taka emilija , potpolno se slozuvam so ova
samo so dogovor i se ke bide vo red
Вратете се на почетокот Go down
Big Sister
Web Administrator
Web Administrator
Big Sister


Female
Број на мислења : 2268
Age : 51
Локација : Skopje
Расположение : весело
Поени : 30363
Registration date : 2007-11-15

Како се прилагодивте на новиот дом? - Page 5 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Како се прилагодивте на новиот дом?   Како се прилагодивте на новиот дом? - Page 5 Empty11.09.09 12:25

Zelenicke ne se sekiraj ti deka nema da mu se dopadne na svekorot. Barem nie Makedonkite sme po znati po toa deka znaeme ubavo da gotvime Wink
I sto rece nekoj - nema sram vo svoja kuka. Ne se gledaj sebesi kako gostin tamu. Ti veke zivees so niv i si del od toa semejstvo. I ne samo za jadenje i za drugi naviki isto taka morate site zaedno da najdete kompromis i ke najdete.
Вратете се на почетокот Go down
Misticia
Полуматурант
Полуматурант
Misticia


Female
Број на мислења : 1006
Age : 43
Локација : Скопје
Расположение : бррррр
Поени : 29142
Registration date : 2008-08-31

Како се прилагодивте на новиот дом? - Page 5 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Како се прилагодивте на новиот дом?   Како се прилагодивте на новиот дом? - Page 5 Empty11.09.09 12:46

не компромис, туку се им попуштав и 2 години никому не се пожалив од нив, и дури и ги фалев по комшии ама такви се ништо добро не прифаќаат

мм ги вика караманлис и бакојани на зафрканција
Вратете се на почетокот Go down
Kat
Прваче
Прваче
Kat


Female
Број на мислења : 237
Age : 53
Локација : povece na rabota otkolku doma
Расположение : pozitivno
Поени : 27217
Registration date : 2009-08-04

Како се прилагодивте на новиот дом? - Page 5 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Како се прилагодивте на новиот дом?   Како се прилагодивте на новиот дом? - Page 5 Empty11.09.09 13:23

Ијас го имав истиот проблем со нејадење на се што свеки готвеше ,понекогаш мм и кажуваше дека тоа што го зготвила јас не го јадам или пак понекогаш јадев повеќе леб само да не сум гладна.Само среќа имав што со нив живеевме само 3 месеци па сега си готвам сама.Daisypath Vacation tickers
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Како се прилагодивте на новиот дом? - Page 5 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Како се прилагодивте на новиот дом?   Како се прилагодивте на новиот дом? - Page 5 Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Како се прилагодивте на новиот дом?
Вратете се на почетокот 
Страна 5 of 6Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next
 Similar topics
-

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Семејство :: Родители-
Отиди до: