Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Првиот македонски семееен форум
 
HomeHome  Регистрирајте сеРегистрирајте се  Влез  
Portal
Родители и деца
Влез
Член:
Лозинка:
Логирај ме автоматски на секоја моја посета: 
:: Си ја заворавив лозинката!
Мај 2024
ПонВтоСреЧетПетСабНед
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
CalendarCalendar
Барај
 
 

Display results as :
 

 


Rechercher Advanced Search

 

 Дали имате помош околу домашните обврски?

Go down 
+56
Bliznaci
Annabel
jasmina,mina
Candy
lida
borjanka
M A M I
januar
nnatasa
saligrem
vasidora
sminkerica
kara
Vale74
adi
kiki-riki
bubamara
Ves
kalinche70
Gordana Natovska
Macence
Viki J.N.
Mila89
maci
Ananastasija
Betka
Kinky
bibip
anetapp
bordan
marina_m
moja mama
ZeleniCka
kateee
VASILICA
Ana.b
sonjamfk
marina_daniel
Sandra
Tifani
Sara
Natalija
bubamara***
KATIC
Gabi*
delfin76
josifana
makresanska
Mama Ane
lela
BILE-ENA
vecki
Biljana
nata
butterfly
Snezana O.
60 posters
Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4  Next
АвторПорака
bubamara
Полуматурант
Полуматурант
bubamara


Female
Број на мислења : 759
Age : 43
Локација : Skopje
Расположение : Ја сакам мојата сончка!
Поени : 29678
Registration date : 2008-06-02

Дали имате помош околу домашните обврски? - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали имате помош околу домашните обврски?   Дали имате помош околу домашните обврски? - Page 3 Empty22.10.09 23:59

bubamara напиша:
Све си е на мене, немам помош..
Сега си го гледам постов од пред малку, и делува многу сурово хихих
Мм не ми помага да речеме во оние домаќински работи, да мие, да усисава, да пегла, да пере, а искрено не го ни барам тоа од него. Ама па не е некој тип што све наоколу расфрла, додуша имаме проблем со тоа кај да ги реди алиштата..ама па кога јаде знае да си крене ако ништо повеќе, Јана одкако се роди, немаше страв да ја пофати, да ја пресоблече. Инаку , недај Боже да се разболам, ми е бетер од мајка, е тогаш да му кажам да дуби на глава, и тоа ќе го направи, и ќе помогне, и ќе се грижи за мене. Пу пу да не се урочам, ама сигурно е среќен што не се разболувам баш хахахахха
Вратете се на почетокот Go down
Ves
Полуматурант
Полуматурант
avatar


Female
Број на мислења : 1410
Age : 45
Локација : Насекаде по малку
Расположение : Многу гушкање!!!!!!!
Поени : 29472
Registration date : 2008-09-16

Дали имате помош околу домашните обврски? - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали имате помош околу домашните обврски?   Дали имате помош околу домашните обврски? - Page 3 Empty23.10.09 0:02

bubamara напиша:
bubamara напиша:
Све си е на мене, немам помош..
Сега си го гледам постов од пред малку, и делува многу сурово хихих
Мм не ми помага да речеме во оние домаќински работи, да мие, да усисава, да пегла, да пере, а искрено не го ни барам тоа од него. Ама па не е некој тип што све наоколу расфрла, додуша имаме проблем со тоа кај да ги реди алиштата..ама па кога јаде знае да си крене ако ништо повеќе, Јана одкако се роди, немаше страв да ја пофати, да ја пресоблече. Инаку , недај Боже да се разболам, ми е бетер од мајка, е тогаш да му кажам да дуби на глава, и тоа ќе го направи, и ќе помогне, и ќе се грижи за мене. Пу пу да не се урочам, ама сигурно е среќен што не се разболувам баш хахахахха
E dobro ima i kaj nas vaka grizlivi denovi Smile
Вратете се на почетокот Go down
vecki
Форумска фаца
Форумска фаца
vecki


Female
Број на мислења : 4525
Age : 45
Локација : skopje
Расположение : екстра
Поени : 30770
Registration date : 2008-05-05

Дали имате помош околу домашните обврски? - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали имате помош околу домашните обврски?   Дали имате помош околу домашните обврски? - Page 3 Empty23.10.09 0:21

pomos od nikogo nisto ne mi ni treba ,mm e postojano zafaten i nema sansa da mi pomogne moze samo alistata kako ke se slece da gi frli na sred soba pa da mi se krene kosata. sama so tri deca i fala mu na boga se snaogam .letovo ja zamoliv sveki da ja zalaze marija kaj nea da igra posto varosuvav vo kujnata i se znae kolku ima rabota.zenata ne mozese bese umorna cela nedela kaj zolvami imala majstor i ovaa pomagala.e neka dojdat da mi recat nesto jas znam sega kako so niv .
Вратете се на почетокот Go down
Ves
Полуматурант
Полуматурант
avatar


Female
Број на мислења : 1410
Age : 45
Локација : Насекаде по малку
Расположение : Многу гушкање!!!!!!!
Поени : 29472
Registration date : 2008-09-16

Дали имате помош околу домашните обврски? - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали имате помош околу домашните обврски?   Дали имате помош околу домашните обврски? - Page 3 Empty23.10.09 0:59

E, kaj mene sega ima pomos od sveki , so zakazuvanje eden den prethodno .
Ama dobro funkcionirame , mnogu podobro, ko drugi lugje sme !
sega deteto im e milo i interesno pa site sakaat da go zemat , pocuvaat , prosetaat .. a i zima ide , site doma , ke sakaat da gi zabavuva >>.
Вратете се на почетокот Go down
Vale74
Полуматурант
Полуматурант
Vale74


Female
Број на мислења : 878
Age : 50
Локација : Skopje
Расположение : одлично
Поени : 27770
Registration date : 2009-06-16

Дали имате помош околу домашните обврски? - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали имате помош околу домашните обврски?   Дали имате помош околу домашните обврски? - Page 3 Empty23.10.09 2:55

Не барам од никого помош, освен ретко од мм. Во суштина све сама, и покрај тоа што со свеки сме во ист двор, но не барам ништо од неа ниту пак очекувам таа самата да се понуди.
Вратете се на почетокот Go down
kara
Полуматурант
Полуматурант
kara


Female
Број на мислења : 1111
Age : 41
Локација : Makedonija
Расположение : прекрасно е да си мама
Поени : 29214
Registration date : 2008-09-01

Дали имате помош околу домашните обврски? - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали имате помош околу домашните обврски?   Дали имате помош околу домашните обврски? - Page 3 Empty23.10.09 10:33

Помош од никого никаква, освен, се разбира, од мм безрезервна помош секогаш кога е дуома. Инаку, нити финансиска помош никогаш досега не сме имале. Моите ни се наоѓаат окга е потребно понекогаш, за нешто помош некаква работа по дома, ама барам од нив. Еве оваа есен кога варосувавме прв пат во изминативе шест години заеднички живот со мм, мајка ми дојде да ми поногне да исчистиме генералка, зашто едноставно не бев во состојба сама да чистам. Помагаше многу и мм. И да, да не ја заборавам најголемата помош која досега сме ја имале, кога ја правевме куќата, и татко ми брат ми цело лето помагаа и двајцата, без никаков проблем. А, за овие дома, неќам ни да зборам. Свекор ми, така и така, ако не друго, ама дрва за греење преку зима може да ми качи до горе, а таа мрзата, ништо, само знае да одмага постојано. Ама ако, ќе и се врати нејзе. Животот е круг.
Вратете се на почетокот Go down
sminkerica
Почетник
Почетник
sminkerica


Female
Број на мислења : 32
Age : 43
Локација : Demir Kapija
Расположение : super
Поени : 26640
Registration date : 2009-10-20

Дали имате помош околу домашните обврски? - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали имате помош околу домашните обврски?   Дали имате помош околу домашните обврски? - Page 3 Empty24.10.09 18:51

Jas od svekrva mi imam ogromna pomos Moze da se kaze deka taa gi raboti site raboti okolu kukata, bidejki koga ne sum na rabota sin mi e bukvalno zakacen za mene Mozam i vo celos da se oslonam na nea koga sum na rabota a sin mi ne e vo gradinka Taa go objasnuva toa sto sega ja prezema cela rabota toa sto sega taa ni pomaga da koga ke bide premnogu stara i nedaj boze da padne na postela da ima lice da pobara pomos nie da ja gledame
Вратете се на почетокот Go down
Ves
Полуматурант
Полуматурант
avatar


Female
Број на мислења : 1410
Age : 45
Локација : Насекаде по малку
Расположение : Многу гушкање!!!!!!!
Поени : 29472
Registration date : 2008-09-16

Дали имате помош околу домашните обврски? - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали имате помош околу домашните обврски?   Дали имате помош околу домашните обврски? - Page 3 Empty25.10.09 10:55

Порано нејќев помош оти ми беше преговорена , но сега барам т.е . го оставам со свекрва ми кога морам , не само за чување оти секако може и друг да ангажирам, братучетка, другарка, мајка ,ама некако не е фер да не бидат заедно и за детето и за неа.
Убаво го чува иако е на кратко , но морам да преминам преку тоа дека ќе го наоблече ко што таа мисли дека треба и никако да разберам За надвор знае да го наоблече ко да е сибир оти е грижлива ,а кога ќе влезат внатре не знае да го соблече иако е бања.И така трчам соблекувам, одмотувам, зборувам .
Вратете се на почетокот Go down
vasidora
Полуматурант
Полуматурант
vasidora


Female
Број на мислења : 672
Age : 40
Локација : sk
Расположение : vo neizvesnost:)
Поени : 27349
Registration date : 2009-09-17

Дали имате помош околу домашните обврски? - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали имате помош околу домашните обврски?   Дали имате помош околу домашните обврски? - Page 3 Empty25.10.09 11:44

Jas i mm sami sme doma vo stanot, pa taka si se snaojame sami dvajcata. Mi pomaga vo sve, pravosmukalka, zakacuvanje i sobiranje alista, brisenje parket, sam si se pegla, frla gjubre, go pocnuva jadenjeto pred da se vratam od rabota pa jas koga ke stignam go dopravam i taka.
Mnogu sum mu blagodarna, mnogu si go sakam i pravo zlato e moe. Mislam nikoj drug ne mi treba i nema da mi treba.
Вратете се на почетокот Go down
saligrem
Полуматурант
Полуматурант
saligrem


Female
Број на мислења : 715
Age : 46
Локација : Skopje
Поени : 27059
Registration date : 2009-10-30

Дали имате помош околу домашните обврски? - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали имате помош околу домашните обврски?   Дали имате помош околу домашните обврски? - Page 3 Empty05.11.09 13:56

Nie so mm ziveeme sami i nemame nikakva pomos
Вратете се на почетокот Go down
nnatasa
Полуматурант
Полуматурант
nnatasa


Female
Број на мислења : 1260
Age : 53
Локација : seuste vo skopje.... 96, 95, 94....
Расположение : top...
Поени : 29243
Registration date : 2009-01-14

Дали имате помош околу домашните обврски? - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали имате помош околу домашните обврски?   Дали имате помош околу домашните обврски? - Page 3 Empty05.11.09 14:13

nemam pomos no mislam da angaziram zena za cistenje, zdravje koga ke pocnam na rabota 100 %
Вратете се на почетокот Go down
januar
Почетник
Почетник
januar


Female
Број на мислења : 12
Age : 44
Локација : skopje
Поени : 26747
Registration date : 2009-09-28

Дали имате помош околу домашните обврски? - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали имате помош околу домашните обврски?   Дали имате помош околу домашните обврски? - Page 3 Empty08.11.09 21:45

se sma si pravam, nikakva pomosh Дали имате помош околу домашните обврски? - Page 3 Icon_neutral mozebi i podobro e taka da ne ti rece utre nekoj da ne bev jas...bla ,bla,bla
Вратете се на почетокот Go down
M A M I
Прваче
Прваче
M A M I


Female
Број на мислења : 376
Age : 44
Локација : doma
Поени : 26728
Registration date : 2009-10-31

Дали имате помош околу домашните обврски? - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали имате помош околу домашните обврски?   Дали имате помош околу домашните обврски? - Page 3 Empty08.11.09 22:06

nemam do nikogo pomos,osven od mm koga e doma,ama ne kiznaj so Дали имате помош околу домашните обврски? - Page 3 69779
Вратете се на почетокот Go down
adi
Полуматурант
Полуматурант
adi


Female
Број на мислења : 616
Age : 40
Локација : vamu-tamu
Расположение : koga kako
Поени : 27231
Registration date : 2009-08-31

Дали имате помош околу домашните обврски? - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали имате помош околу домашните обврски?   Дали имате помош околу домашните обврски? - Page 3 Empty08.11.09 22:52

Vo poslednava nedela i poveke nemam mnogu zelba za rabota,svekrva mi sega e doma pa taka da gotvenjeto i mienjeto sadovi i go prepustiv nejze.Raka na srce zenata sega mi pomaga,jas gotvam sega koga ke se custvuvam polesno ama nekako toa e potesko,ama zenata i taka nema obvrski pa jas sega poveke odmaram.
Вратете се на почетокот Go down
borjanka
Прваче
Прваче
borjanka


Female
Број на мислења : 206
Age : 35
Локација : makdeonija
Расположение : sekogas nasmeana
Поени : 27099
Registration date : 2009-08-12

Дали имате помош околу домашните обврски? - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали имате помош околу домашните обврски?   Дали имате помош околу домашните обврски? - Page 3 Empty09.11.09 11:15

Јас имам многу помош од сите страни,најпрво од мм,ама дефинитивно не можам и не смеам да не кажам и од свекрва ми,дека јас сум постојано на работа,се е дома оставено на неа,па особено и од кога останав бремена,ништо не остава на мене,исто имаме помош многу и од моите за било каква работа,мм затоа постојано се шали дека од старите нема зијан,да си ги гледаме треба.

Дали имате помош околу домашните обврски? - Page 3 As1cF220g411110MjAwNjI1bHN8MDAwOTdzfFZvIGJyYWsgc21l
Дали имате помош околу домашните обврски? - Page 3 8acfa40fa6
Вратете се на почетокот Go down
kiki-riki
Полуматурант
Полуматурант
kiki-riki


Female
Број на мислења : 768
Age : 44
Локација : мак
Поени : 27105
Registration date : 2009-09-29

Дали имате помош околу домашните обврски? - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали имате помош околу домашните обврски?   Дали имате помош околу домашните обврски? - Page 3 Empty09.11.09 13:30

се сама мм пак е по цел ден на работа грррр Дали имате помош околу домашните обврски? - Page 3 998509
Вратете се на почетокот Go down
lida
Прваче
Прваче
lida


Female
Број на мислења : 388
Age : 42
Локација : skopje
Расположение : odlicno
Поени : 28291
Registration date : 2009-02-05

Дали имате помош околу домашните обврски? - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали имате помош околу домашните обврски?   Дали имате помош околу домашните обврски? - Page 3 Empty09.11.09 13:34

se sama
Вратете се на почетокот Go down
Candy
Прваче
Прваче
Candy


Female
Број на мислења : 172
Age : 44
Локација : domce
Поени : 26980
Registration date : 2009-09-11

Дали имате помош околу домашните обврски? - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали имате помош околу домашните обврски?   Дали имате помош околу домашните обврски? - Page 3 Empty11.11.09 13:50

Pomos imam vo sekoe vreme. Jas ne sum tip koj bara da mu pomagaat mnogu tuku koga e neophodno. Sama si gi vrsam site domasni raboti no svekor mi i svekrva mi koi ziveat pod nas edvaj cekaat da ni pomognat.
Sveki da ja razbudis na polnok i da i recis doj mi trebis ohooooooo odma ke skoknit takva e zenata. I stalno vikat daj da ti ispeglam daj jas ke ti brisam prozori aj da vi napram rucek. Ama fala so mozam sama mozam. A za detevo ne pram muabet svekor mi doaga od rabota vo 16:30 samoo ruca go zema malovo i so nego e po 2 sati. Letoto go vozese so tocak go nosese kaj edni nisalki abe da ti e merak da gi gledas zaedno.
A i mm e dobar pravosmukalkata e negova perenje tepisi ribanje nema problem srcka e. No jas ne rabotam a toj raboti taka da i ne go maltretiram mnogu samo maaalku Дали имате помош околу домашните обврски? - Page 3 69779
Вратете се на почетокот Go down
jasmina,mina
Бруцош
Бруцош
avatar


Female
Број на мислења : 2244
Age : 45
Локација : skopje
Расположение : kako vremeto :-))
Поени : 30154
Registration date : 2008-07-29

Дали имате помош околу домашните обврски? - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали имате помош околу домашните обврски?   Дали имате помош околу домашните обврски? - Page 3 Empty11.11.09 13:52

освен пазарување се останато сама! flower
Вратете се на почетокот Go down
Annabel
Прваче
Прваче
Annabel


Female
Број на мислења : 378
Age : 46
Локација : Skopje
Расположение : Super esenko
Поени : 27069
Registration date : 2009-09-27

Дали имате помош околу домашните обврски? - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали имате помош околу домашните обврски?   Дали имате помош околу домашните обврски? - Page 3 Empty11.11.09 14:11

Јас најголема помош имам од душата моја - мм, многу е срце и си го обожавам. овде во СК сме сами, свекор ми и свекрва ми се починати. Моите ни помагаат од време на време, доаѓаат од БТ, а и знаат да ни ја земат Ива во БТ на неколку недели. Ни помагаат и финансиски колку што можат од своите пензии...

А сите вие кои немате никаква помош, како се снаоѓате околу чување на децата навечер или кога се болни? Искрено мене ми е проблем....
Вратете се на почетокот Go down
jasmina,mina
Бруцош
Бруцош
avatar


Female
Број на мислења : 2244
Age : 45
Локација : skopje
Расположение : kako vremeto :-))
Поени : 30154
Registration date : 2008-07-29

Дали имате помош околу домашните обврски? - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали имате помош околу домашните обврски?   Дали имате помош околу домашните обврски? - Page 3 Empty11.11.09 14:15

кога мислев помош околу домашни обврски мислев околу домот а инаку за чување деца кога излагаме тука ми е свеки да ми е жива и здрава!И мајка ми е млада може да чува ама свеки ми ги чува подобро Дали имате помош околу домашните обврски? - Page 3 231435
Вратете се на почетокот Go down
Bliznaci
Почетник
Почетник
Bliznaci


Female
Број на мислења : 47
Age : 54
Локација : Skopje
Расположение : sekogas vedro
Поени : 26996
Registration date : 2009-08-17

Дали имате помош околу домашните обврски? - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали имате помош околу домашните обврски?   Дали имате помош околу домашните обврски? - Page 3 Empty11.11.09 14:18

Da ne se vo momentov svekrva mi i svekor mi ne znam sto bi pravela.Jas i mm na rabota a oni cuvaat deca maksimalno kolu sto mozat,spremen rucek, iscisteno, od merak. Koga ke treba da odat ne znam sto ke pravam, vo sekoj slucaj epten mi pomagaat.
Вратете се на почетокот Go down
bile2
Прваче
Прваче
bile2


Female
Број на мислења : 209
Age : 34
Локација : germanija
Поени : 27300
Registration date : 2009-07-22

Дали имате помош околу домашните обврски? - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали имате помош околу домашните обврски?   Дали имате помош околу домашните обврски? - Page 3 Empty11.11.09 14:50

Bliznaci напиша:
Da ne se vo momentov svekrva mi i svekor mi ne znam sto bi pravela.Jas i mm na rabota a oni cuvaat deca maksimalno kolu sto mozat,spremen rucek, iscisteno, od merak. Koga ke treba da odat ne znam sto ke pravam, vo sekoj slucaj epten mi pomagaat.

Ahh da bea site kako tebe :(
Вратете се на почетокот Go down
bile2
Прваче
Прваче
bile2


Female
Број на мислења : 209
Age : 34
Локација : germanija
Поени : 27300
Registration date : 2009-07-22

Дали имате помош околу домашните обврски? - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали имате помош околу домашните обврски?   Дали имате помош околу домашните обврски? - Page 3 Empty11.11.09 14:51

bile2 напиша:
Bliznaci напиша:
Da ne se vo momentov svekrva mi i svekor mi ne znam sto bi pravela.Jas i mm na rabota a oni cuvaat deca maksimalno kolu sto mozat,spremen rucek, iscisteno, od merak. Koga ke treba da odat ne znam sto ke pravam, vo sekoj slucaj epten mi pomagaat.

Ahh da bea site kako tebe :(

Mislev kako svekrvati i svekorti Very Happy
Вратете се на почетокот Go down
Kiki
Полуматурант
Полуматурант
Kiki


Female
Број на мислења : 972
Age : 46
Локација : Skopje
Расположение : :)
Поени : 29653
Registration date : 2008-05-15

Дали имате помош околу домашните обврски? - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали имате помош околу домашните обврски?   Дали имате помош околу домашните обврски? - Page 3 Empty11.11.09 16:16

imam pomos edinstveno od mm
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Дали имате помош околу домашните обврски? - Page 3 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали имате помош околу домашните обврски?   Дали имате помош околу домашните обврски? - Page 3 Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Дали имате помош околу домашните обврски?
Вратете се на почетокот 
Страна 3 of 4Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4  Next
 Similar topics
-

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Семејство :: Родители-
Отиди до: