Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Првиот македонски семееен форум
 
HomeHome  Регистрирајте сеРегистрирајте се  Влез  
Portal
Родители и деца
Влез
Член:
Лозинка:
Логирај ме автоматски на секоја моја посета: 
:: Си ја заворавив лозинката!
Мај 2024
ПонВтоСреЧетПетСабНед
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
CalendarCalendar
Барај
 
 

Display results as :
 

 


Rechercher Advanced Search

 

 Дали имате помош околу домашните обврски?

Go down 
+56
Bliznaci
Annabel
jasmina,mina
Candy
lida
borjanka
M A M I
januar
nnatasa
saligrem
vasidora
sminkerica
kara
Vale74
adi
kiki-riki
bubamara
Ves
kalinche70
Gordana Natovska
Macence
Viki J.N.
Mila89
maci
Ananastasija
Betka
Kinky
bibip
anetapp
bordan
marina_m
moja mama
ZeleniCka
kateee
VASILICA
Ana.b
sonjamfk
marina_daniel
Sandra
Tifani
Sara
Natalija
bubamara***
KATIC
Gabi*
delfin76
josifana
makresanska
Mama Ane
lela
BILE-ENA
vecki
Biljana
nata
butterfly
Snezana O.
60 posters
Отиди на страна : 1, 2, 3, 4  Next
АвторПорака
Snezana O.
Почетник
Почетник
Snezana O.


Female
Број на мислења : 75
Age : 45
Локација : Ohrid
Поени : 27298
Registration date : 2009-07-03

Дали имате помош околу домашните обврски? Empty
ПишувањеПредмет: Дали имате помош околу домашните обврски?   Дали имате помош околу домашните обврски? Empty12.07.09 16:34

Jas ziveam so roditelite na maz mi i nemam nikakva fizicka pomos od niv,a vie?
Вратете се на почетокот Go down
butterfly
Полуматурант
Полуматурант
butterfly


Female
Број на мислења : 1182
Age : 40
Локација : Veles
Расположение : измрено........преморено
Поени : 28103
Registration date : 2009-04-12

Дали имате помош околу домашните обврски? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали имате помош околу домашните обврски?   Дали имате помош околу домашните обврски? Empty12.07.09 22:13

Ние живееме со моите родители,во посебни куќи ама во ист двор.Само можам да им кажам фала за се!Татко ми ми ја направи куќата,мајками ги плаќа сите сметки ,ми помагаат за детето.Ако останев кај свекрвами каде што поминав 2 пеколни години ќе немав ништо,не ми помагаше тогаш,не ми ни помага сега......ама среќа што си фативме патот од таму Дали имате помош околу домашните обврски? 427437
Вратете се на почетокот Go down
nata
Полуматурант
Полуматурант
nata


Female
Број на мислења : 517
Age : 51
Локација : makedonija
Поени : 27830
Registration date : 2009-05-15

Дали имате помош околу домашните обврски? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали имате помош околу домашните обврски?   Дали имате помош околу домашните обврски? Empty12.07.09 22:21

Ние живееме со мајка му на маж ми и ми помага околу кујната а го чува и малото и дојде паметот на стари години
Вратете се на почетокот Go down
Biljana
Полуматурант
Полуматурант
Biljana


Female
Број на мислења : 1100
Age : 44
Локација : domce
Расположение : srekno
Поени : 28218
Registration date : 2009-05-04

Дали имате помош околу домашните обврски? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали имате помош околу домашните обврски?   Дали имате помош околу домашните обврски? Empty12.07.09 23:06

Nie ziveeme samo mislam bez moi i negovi roditeli, odvoeni sme i nikoj ne mi pomaga vo doamsnite obvrski, majka mi e zafatena so rabota, svekrva mi gi cuva decata na jatrva mi bidejki ona ide na rabota a jas ne i maz mi koj e vecno zafaten i nikogas ne e doma mi pomaga samo da go kazam krvniot pritisok.
Вратете се на почетокот Go down
Snezana O.
Почетник
Почетник
Snezana O.


Female
Број на мислења : 75
Age : 45
Локација : Ohrid
Поени : 27298
Registration date : 2009-07-03

Дали имате помош околу домашните обврски? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали имате помош околу домашните обврски?   Дали имате помош околу домашните обврски? Empty13.07.09 0:23

Jas nemam nikakva pomos od svekrva mi,ama zatoa obozava da mi kisne kaj mene posebno koga imam gosti,i togas nastanuva kavga so maz mi.
Вратете се на почетокот Go down
vecki
Форумска фаца
Форумска фаца
vecki


Female
Број на мислења : 4525
Age : 45
Локација : skopje
Расположение : екстра
Поени : 30770
Registration date : 2008-05-05

Дали имате помош околу домашните обврски? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали имате помош околу домашните обврски?   Дали имате помош околу домашните обврски? Empty13.07.09 0:46

jas nemam pomos od nikogo sama so tri deca mm e celo vreme zafaten a sveki samo za muabet e tuka ama super mi e trcam za mm i mojte decinja dodeka ne bev delena mi bese tesko zasto trcav za site i jas nikogas ne bev umorna a nekoj bese od sedenje
Вратете се на почетокот Go down
BILE-ENA
Прваче
Прваче
BILE-ENA


Female
Број на мислења : 395
Age : 52
Локација : skopje
Поени : 28512
Registration date : 2008-11-20

Дали имате помош околу домашните обврски? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали имате помош околу домашните обврски?   Дали имате помош околу домашните обврски? Empty13.07.09 0:50

Jas imam svekrva (vo dvorot imame garsonjera izgradeno za nea) i ako i kazam da mi pomogne oci ne i gledam po mesec dena,od vrata ne izleguva.
Вратете се на почетокот Go down
lela
Форумска фаца
Форумска фаца
lela


Female
Број на мислења : 4973
Age : 52
Локација : Germanija
Расположение : bezveza
Поени : 31547
Registration date : 2008-09-14

Дали имате помош околу домашните обврски? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали имате помош околу домашните обврски?   Дали имате помош околу домашните обврски? Empty13.07.09 7:35

Nie ziveeme sami,i od negovite roditeli imame finansiska pomos sekoj mesec Smile ,ne deka treba ama svekrvami stalno koga da gi zemat penziite mi dava mene pari(da mi se najdele) taka da isto kako da odam na skrateno da rabotam,a za pomos po doma ako mi treba nesto da i se javam ke dojdi,inaku ne se od onie luge koi idat non stop,koi gledaat kako e,da pravat kavgi...prekrasni se stvarno.
A moite,odnosno jas imam pomos stalno koga ke dojdat,togas majkami gotvi,tatkomi ako ima nesto vo dvor,okolu kuka ke sraboti.Se na se zadovolna sum i od svekor/svekrva i od moite roditeli.
Вратете се на почетокот Go down
Mama Ane
Форумски газда
Форумски газда
Mama Ane


Female
Број на мислења : 5798
Age : 48
Локација : skopje
Расположение : во неизвесност
Поени : 30716
Registration date : 2008-11-06

Дали имате помош околу домашните обврски? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали имате помош околу домашните обврски?   Дали имате помош околу домашните обврски? Empty13.07.09 8:03

Леле јас само ако побарам помош добивам и тоа е супер. Во спротивно не ни очекувам помош Smile
Вратете се на почетокот Go down
makresanska
Матурант
Матурант
makresanska


Female
Број на мислења : 1825
Age : 44
Локација : Skopje
Расположение : sega za sega umorno
Поени : 29145
Registration date : 2009-02-05

Дали имате помош околу домашните обврски? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали имате помош околу домашните обврски?   Дали имате помош околу домашните обврски? Empty13.07.09 8:27

Bidejki zaedno ziveeme so svekor mi i svekrvami taka da rabotite ni se podeleni so svekrvami ako jas cistam ona pravi rucek ili ako ona mie sadovi jas nesto drugo taka da imame vzaemna pomos
Вратете се на почетокот Go down
josifana
Прваче
Прваче
josifana


Female
Број на мислења : 362
Age : 44
Локација : makedonija
Расположение : zadovolitelno
Поени : 27781
Registration date : 2009-04-20

Дали имате помош околу домашните обврски? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали имате помош околу домашните обврски?   Дали имате помош околу домашните обврски? Empty13.07.09 10:50

Помош само од мама и тато имам,овие тука кај што сум мажена само да одмогнат знаат,а на мм не му замерувам има други обврски уште дома да помага му фали.
Вратете се на почетокот Go down
delfin76
Бруцош
Бруцош
delfin76


Female
Број на мислења : 2145
Age : 47
Локација : skopje
Расположение : nevoobicaeno za mene
Поени : 29090
Registration date : 2009-02-13

Дали имате помош околу домашните обврски? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали имате помош околу домашните обврски?   Дали имате помош околу домашните обврски? Empty13.07.09 10:57

ne , sama si gi zavrsuvam
ponekogas ako sum nesto knap so vreme mm e tuka da uskoci za nesto
voglavno sama
Вратете се на почетокот Go down
Gabi*
Полуматурант
Полуматурант
Gabi*


Female
Број на мислења : 621
Age : 40
Локација : Skopje
Расположение : Razocarano i nervozno :(
Поени : 28232
Registration date : 2009-03-13

Дали имате помош околу домашните обврски? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали имате помош околу домашните обврски?   Дали имате помош околу домашните обврски? Empty13.07.09 11:07

И ние живееме со родителите на маж ми. Јас имам огромна помош од нив. Свекрва ми е дома, па преку цела недела обврските околу куќата се нејзини, зоштоо јас сум по цел ден на работа, а за викендите работиме заедно. Свекор ми е задолжен за дворот, а и маж ми помага кога е дома и кога е потребно.
Сега за сега е супер
Вратете се на почетокот Go down
KATIC
Полуматурант
Полуматурант
KATIC


Female
Број на мислења : 1434
Age : 41
Локација : Domicka
Расположение : vo iscekuvaje.... za laparoskopija
Поени : 28949
Registration date : 2009-02-16

Дали имате помош околу домашните обврски? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали имате помош околу домашните обврски?   Дали имате помош околу домашните обврски? Empty13.07.09 11:26

Jas imam golema pomos od moite roditeli,.... ziveeme blisku i mi pmagaat za se...posebno koga se vo prasanje finansiite i gotvenjeto.... so roditelite na mm ziveeme daleku i se gledame ednas vo nedelata, ili ednas na 2 nedeli .. ne znam dali i kolku bi mi pomagale koga bi ziveela so niv... vaka oddaleku izgleda deka bi mi pomagale no so ogled na toa deka se stari ne znam kolku bi mozele da mi pomagaat... a od mm ne mozam da se pozalam, mnogu mi pomaga doma , koga se raboti rabotime zaedno a koga odmarame - odmarame zaedno
Вратете се на почетокот Go down
bubamara***
Прваче
Прваче
bubamara***


Female
Број на мислења : 370
Age : 42
Локација : Skopje
Поени : 27642
Registration date : 2009-05-26

Дали имате помош околу домашните обврски? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали имате помош околу домашните обврски?   Дали имате помош околу домашните обврски? Empty13.07.09 11:31

Nie sme odvoeni megutoa imam pomos najcesto finansiska i od moite i od negovite, mi pomaga i maz mi za domasnite obvrski najcesto okolu gotvenjeto i na pr ako mijam prozori on obavezno gi zakacuva zavesite i sl. znaco mi pomaga i okolu fizickite raboti i ne me ostava sama da mknam i da tegnam.
Вратете се на почетокот Go down
Natalija
Полуматурант
Полуматурант
Natalija


Female
Број на мислења : 1160
Age : 42
Локација : istocno od rajot
Расположение : nestrplivo
Поени : 29102
Registration date : 2008-08-30

Дали имате помош околу домашните обврски? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали имате помош околу домашните обврски?   Дали имате помош околу домашните обврски? Empty13.07.09 11:33

Samo od mm imam pomos. Da ne bese toj nisto nemase da napravam sega koga mi e se zabraneto, ne smeem da krevam tesko, da se navednuvam, da se napregam. Iskreno mi e zal za mm, ama sega takva e situacijata. Porano se nervirav sto se jas rabotev, duri mislev da se karam so nego, ama sega toj nadomesti za se. Koga ce razmislam covek treba da se vozdrzuva ne znae sto ce go snajde. A sega mi e tesko sto ne mozam sama da sreduvam po moj vkus da gi izvrsuvam domasnite obvrski.
Вратете се на почетокот Go down
Sara
Полуматурант
Полуматурант
Sara


Female
Број на мислења : 1006
Age : 42
Локација : Skopje
Расположение : среќно :-):-):-)
Поени : 29194
Registration date : 2008-11-10

Дали имате помош околу домашните обврски? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали имате помош околу домашните обврски?   Дали имате помош околу домашните обврски? Empty13.07.09 11:36

Знам Наталија и кај мене иста ситуација, јас не смеам ни од кревет да станам а камоли да измијам тањир или било што, се осеќам ко инвалид, а јас никогаш не сум барала помош, ако ми понуди некој - добро, ако не ќе си сработам. Кај мене е добро што живеам во заедница, така да свекрва ми готви, пере, чисти а мм ми помага околу средување во спалната, сервирање јадење абе ко мало бебе сум, едвај чекам да се вратам во нормала.
Вратете се на почетокот Go down
Tifani
Полуматурант
Полуматурант
Tifani


Female
Број на мислења : 1005
Age : 47
Локација : makedonija
Расположение : dobra sum
Поени : 28262
Registration date : 2009-04-14

Дали имате помош околу домашните обврски? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали имате помош околу домашните обврски?   Дали имате помош околу домашните обврски? Empty13.07.09 11:46

Nie ziveeme sami so mm i sin mi.Roditelite na mm ziveat daleku i se stari i nemozat da ni pomagaat,no zatoa pak moite roditeli ziveat blisko do mene,ni pomagaat.Majkami so gotvenje sekoj den sme kaj niv,a tatko mi bukvalno se drugo.Ako nekogas imam potreba od generalno cistenje tuka se vednas za pomos samo da gi viknam,a i Filip e sekogas kaj niv,cesto ostanuva da spie,go cuvaat koga odime nekade go gledaat kako ocite svoi,go galat i go mazat,za pari i preteruvaat vo site dzepcinja negovi naogam po 100,200 den koi mu davaat sekoj den,prus koj zemal plata toj mu dava po 1000 den.vklucuvajki go tuka i brat mi koj ne e zenet uste,plus za sekakvi drugi priliki toj si dobiva pari koi mu se vo bankata.mm po cel den e na rabota ama,ako pobaram pomos sekako ja dobivam,nema nikakov problem,no jas sum takva na karakter da sekogas sama si ja zavrsuvam rabotata za da ne gi macam pa zatoa i sekoj den si se otepuvam od rabota,ama voglavno ako imam potreba od pomos ja imam
Вратете се на почетокот Go down
Sandra
Полуматурант
Полуматурант
avatar


Female
Број на мислења : 821
Age : 43
Локација : Skopje
Расположение : Prekrasno :)
Поени : 29321
Registration date : 2008-07-22

Дали имате помош околу домашните обврски? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали имате помош околу домашните обврски?   Дали имате помош околу домашните обврски? Empty13.07.09 13:44

Не можам да се пожалам, моите се далеку, ама кога можат помагаат во секоја смисла, ама свекор ми и свекрва ми многу ми се наоѓаат, во смисла ќе го причуваат детето за јас да си завршам некоја работа, ќе ми направат ручек, а за чистење, перење, пеглање во принцип не сакам друг да ми помага, ама ако затреба и таква помош тука е ММ.
Вратете се на почетокот Go down
Snezana O.
Почетник
Почетник
Snezana O.


Female
Број на мислења : 75
Age : 45
Локација : Ohrid
Поени : 27298
Registration date : 2009-07-03

Дали имате помош околу домашните обврски? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали имате помош околу домашните обврски?   Дали имате помош околу домашните обврски? Empty13.07.09 14:00

Lele,blaze si vi,a mojava samo place pred maz mi,go faka na emocii i ke dojde toj da mi se isturi.Najtesko kaj mene e sto sum od Skopje mazena vo Ohrid.[/b]
Вратете се на почетокот Go down
marina_daniel
Полуматурант
Полуматурант
marina_daniel


Female
Број на мислења : 912
Age : 38
Локација : poftorno domce :)
Расположение : opusteno
Поени : 28558
Registration date : 2009-01-16

Дали имате помош околу домашните обврски? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали имате помош околу домашните обврски?   Дали имате помош околу домашните обврски? Empty13.07.09 14:07

za domasnite obvrski samo mm mi e pomos,bidejki sami sme si a nesakam da gi vikam majkami ili sveki da mi cistat i sreduvaat dovolno sto si imaat oni doma cel kup obvrski...znam ako gi viknam ke dojdat na pomos ama nema potreba sega za sega so mm uspevame da si sredime sami se
Вратете се на почетокот Go down
sonjamfk
Бруцош
Бруцош
sonjamfk


Female
Број на мислења : 2640
Age : 59
Локација : skopje
Поени : 29598
Registration date : 2008-07-28

Дали имате помош околу домашните обврски? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали имате помош околу домашните обврски?   Дали имате помош околу домашните обврски? Empty16.07.09 13:45

pomos nemam , ama zato odmos imama i te kolku .site domasni obvrski se skoro na mene. mm mi e na rabota taka reci od sabajle pa do kasno navecer, mu velam da moze i noke ke rabotis. koga e doma ,toa e retko i odma odime na vodno. sreka barem svervata i svekorot mi go pricuvuvaat marko koga ke go zemat od gradinka dodeka da dojdam ,inaku tesko na mene. kolku pati ne mozam da jadam od marko koga ke pocne ajde mama da igrame ili da setame. sreka pocna veke da se zaigruva sam ,pa mozam nesto da fatam.vo globala se e na mene.
Вратете се на почетокот Go down
Ana.b
Прваче
Прваче
Ana.b


Female
Број на мислења : 414
Age : 41
Локација : Skopje
Поени : 27953
Registration date : 2009-04-07

Дали имате помош околу домашните обврски? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали имате помош околу домашните обврски?   Дали имате помош околу домашните обврски? Empty17.07.09 13:43

Што е тоа помош?
Живеам сама со маж ми,кој знае еднаш во месецот да ја фати правосмукалката и после една недела да збори како он се исчистил и сл. и некогаш на нерви ми оди.Сама си готвам,перам,чистам.пазарувам-се сама.А и со финансиите сами се справуваме,а како само ние си знаеме-некогаш ми иде да избегам на некој пуст остров да можам.
Вратете се на почетокот Go down
VASILICA
Почетник
Почетник
VASILICA


Female
Број на мислења : 40
Age : 52
Локација : SKOPJE
Расположение : solidno
Поени : 27151
Registration date : 2009-07-16

Дали имате помош околу домашните обврски? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали имате помош околу домашните обврски?   Дали имате помош околу домашните обврски? Empty17.07.09 14:15

Ние жевееме сами во посебна куќа,имам помош од моите и неговите околу чевање на децата доаѓаат ги зимаат или ги носиме кај нив.Околу другите работи сами се грижиме јас и мм.инаку јас лично имам помош мм, знае да измие садови да ги избања децата да пушти правосмукалка.Мислам дека тоа е ОК.
Вратете се на почетокот Go down
kateee
Почетник
Почетник
avatar


Female
Број на мислења : 95
Age : 42
Локација : sk
Расположение : 5
Поени : 27861
Registration date : 2009-03-04

Дали имате помош околу домашните обврски? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали имате помош околу домашните обврски?   Дали имате помош околу домашните обврски? Empty21.07.09 17:27

pomos nemam a i ne sakam iskreno moze samo od mm da prifatam od drug ne fala.svekrvami zivee do mene ama retko ja vikam a ako ja viknam doaga.
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Дали имате помош околу домашните обврски? Empty
ПишувањеПредмет: Re: Дали имате помош околу домашните обврски?   Дали имате помош околу домашните обврски? Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Дали имате помош околу домашните обврски?
Вратете се на почетокот 
Страна 1 of 4Отиди на страна : 1, 2, 3, 4  Next
 Similar topics
-

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Семејство :: Родители-
Отиди до: