Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Како гостин форумот можете само да го читате. За да учествувате во дискусиите морате да се зачлените.
Доколку веќе сте член, логирајте се.
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Првиот македонски семееен форум
 
HomeHome  Регистрирајте сеРегистрирајте се  Влез  
Portal
Родители и деца
Влез
Член:
Лозинка:
Логирај ме автоматски на секоја моја посета: 
:: Си ја заворавив лозинката!
Мај 2024
ПонВтоСреЧетПетСабНед
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
CalendarCalendar
Барај
 
 

Display results as :
 

 


Rechercher Advanced Search

 

 Полицистични јајници

Go down 
+62
picky
Тина
bilkil
monika kusibojovska
sandra jovanovska
makresanska
irena_86
lilijana
OGNEN
NONE-BT
Al-vik
fibimk
lavce
najmila
ivana&b
KATIC
Mila87
Mina
Sarah
mama X
delfinka
ZeleniCka
lela
lila_mk
daniela dimoska
ElenaJo
dzi-dzi
mirecv
Kinky
Jazz
marina_daniel
Juni08_Andrea
vedrana
Anjuska08
nataska
Jasminka
Arnaudova Milena
betavitevit
Kiki
Kikic
tanja_simon
Misi
Mama Ane
Natalija
marina_m
bica
nale
radost
majuvce
bobica
peperutka
veki22
hormonce
Simona's mom
vesna83
rich_bitch1
sanja83
Emi
Big Sister
daniela
iki
sonjce77
66 posters
Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Next
АвторПорака
nale
Прваче
Прваче
nale


Female
Број на мислења : 103
Age : 48
Локација : Veles
Поени : 28245
Registration date : 2008-12-08

Полицистични јајници - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Полицистични јајници   Полицистични јајници - Page 2 Empty09.12.08 18:10

Хормонче немам правено лапараскопија.Правев ХСГ пред 3 год. и каналите ми се сега ок, мада имаше амли запушувања
Вратете се на почетокот Go down
marina_m
Матурант
Матурант
marina_m


Female
Број на мислења : 1686
Age : 38
Локација : skopje
Поени : 28824
Registration date : 2008-10-30

Полицистични јајници - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Полицистични јајници   Полицистични јајници - Page 2 Empty09.12.08 20:16

jas imam policisticni jajnici i nikogas ne mi bese redovna menstruacijata ama pa za zabremenuvanjeto da vi kazam dek anem anikakva vrska ne smeta
Вратете се на почетокот Go down
Natalija
Полуматурант
Полуматурант
Natalija


Female
Број на мислења : 1160
Age : 42
Локација : istocno od rajot
Расположение : nestrplivo
Поени : 29072
Registration date : 2008-08-30

Полицистични јајници - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Полицистични јајници   Полицистични јајници - Page 2 Empty10.12.08 8:22

Dali e mozno da se ima policisticni jajnici i redovna menstruacija?
Вратете се на почетокот Go down
marina_m
Матурант
Матурант
marina_m


Female
Број на мислења : 1686
Age : 38
Локација : skopje
Поени : 28824
Registration date : 2008-10-30

Полицистични јајници - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Полицистични јајници   Полицистични јајници - Page 2 Empty10.12.08 9:16

e za ova ne mi se veruva jas site sto gi poznavam so policisticni jajnici imaat neredovna menstruacija
Вратете се на почетокот Go down
Mama Ane
Форумски газда
Форумски газда
Mama Ane


Female
Број на мислења : 5798
Age : 48
Локација : skopje
Расположение : во неизвесност
Поени : 30686
Registration date : 2008-11-06

Полицистични јајници - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Полицистични јајници   Полицистични јајници - Page 2 Empty10.12.08 9:18

Natalija напиша:
Dali e mozno da se ima policisticni jajnici i redovna menstruacija?

И јас мислам дека не е можно. Јас имав полицистични јајници и нередовна менструација. Првпат приметив кога започнав со односи и ми доцнеше 15 дена. многу бев во шок тогаш
Вратете се на почетокот Go down
Natalija
Полуматурант
Полуматурант
Natalija


Female
Број на мислења : 1160
Age : 42
Локација : istocno od rajot
Расположение : nestrplivo
Поени : 29072
Registration date : 2008-08-30

Полицистични јајници - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Полицистични јајници   Полицистични јајници - Page 2 Empty10.12.08 9:23

Procitav deka moze da se vidi po nadvoresni znaci dali ima policisticni ili ne, bez razlika na redovosta na menstruacijata. Na primer koga ima ovulacija menstruacijata e uredna, znaci tece prvo posilno pa poslabo i trae prosecno. Kaj cistite imalo nepravilno krvarenje demek dolgo tecelo zatos sto namesto zolto telo koe treba da laci soodvetni hormoni koi go reguliraat tecenjeto, ima cista. Sto mislite za ova?
Вратете се на почетокот Go down
radost
Прваче
Прваче
radost


Female
Број на мислења : 326
Age : 43
Локација : Makedonija
Расположение : odlicno
Поени : 28622
Registration date : 2008-10-11

Полицистични јајници - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Полицистични јајници   Полицистични јајници - Page 2 Empty10.12.08 18:28

Обично кај полицистичните јајници е пореметен менструалниот циклус и тоа е прв знак да се почне со испитувања. И да кај полицистичните јајници наместо да се создаде жолто тело се созадава циста ама мала и нема еден водечки фоликул кошто созрева и овулира туку повеќе мали фоликули созреваат и прскаат во различно време а со тоа се реметат хормоните. Ама не е само тоа проблем има и други поврзани проблеми и различни типови на ПЦОС.
Сепак нема потреба да се грижиш за тоа. Биди смирена и позитивна е бебето ќе си дојде.
Вратете се на почетокот Go down
Misi
Прваче
Прваче
Misi


Female
Број на мислења : 213
Age : 40
Локација : Skopje
Расположение : Go cekame strkot.................
Поени : 28736
Registration date : 2008-09-05

Полицистични јајници - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Полицистични јајници   Полицистични јајници - Page 2 Empty10.12.08 19:03

Mama Ana i jas imam neredovna menstruacija,pa me interesira da li toa ti pravese problem da zabremenis?
Se plasam da nemozam da zabremenam zaradi toa,
a dr.mi kaza deka ne mi se polic.jajnici
taka bese na posleden pregled.
Вратете се на почетокот Go down
tanja_simon
Прваче
Прваче
avatar


Female
Број на мислења : 204
Age : 44
Локација : skopje
Расположение : e sega me pogodi...
Поени : 28388
Registration date : 2008-11-09

Полицистични јајници - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Полицистични јајници   Полицистични јајници - Page 2 Empty10.12.08 20:07

i jas sum so policisticni jajnici sekogas so ureden mesecen ciklus i bez problem zabremeniv
Вратете се на почетокот Go down
Mama Ane
Форумски газда
Форумски газда
Mama Ane


Female
Број на мислења : 5798
Age : 48
Локација : skopje
Расположение : во неизвесност
Поени : 30686
Registration date : 2008-11-06

Полицистични јајници - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Полицистични јајници   Полицистични јајници - Page 2 Empty11.12.08 8:03

Misi напиша:
Mama Ana i jas imam neredovna menstruacija,pa me interesira da li toa ti pravese problem da zabremenis?
Se plasam da nemozam da zabremenam zaradi toa,
a dr.mi kaza deka ne mi se polic.jajnici
taka bese na posleden pregled.
Како што можеш да забележиш 2 деца имам, значи не ми претставувало проблем. Но сепак мислам дека постојат повеќе видови на полицистични јајници, мене дури Докторот ми рече дека со бременост самите ќе исчезнат. Откако го родив првото дете имам редовен месечен циклус на 28 дена. Ајде со лесно и се ќе биде Wink
Вратете се на почетокот Go down
Kikic
Бруцош
Бруцош
Kikic


Female
Број на мислења : 2003
Age : 42
Локација : skopje
Расположение : happppppppyyyyyyyyyy
Поени : 29085
Registration date : 2008-09-29

Полицистични јајници - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Полицистични јајници   Полицистични јајници - Page 2 Empty13.12.08 20:48

Пред малку бев на гинекелог и ми рече дека имам циста малку поголема од што е нормално.Тоа е причината што ми доцни.
Ми рече да не се секирам кога таа ќе пукне ќе добијам.
Во паника сум.Депресивна до максимум
Вратете се на почетокот Go down
http://www.glatkovdizajn.com.mk
Kiki
Полуматурант
Полуматурант
Kiki


Female
Број на мислења : 972
Age : 46
Локација : Skopje
Расположение : :)
Поени : 29623
Registration date : 2008-05-15

Полицистични јајници - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Полицистични јајници   Полицистични јајници - Page 2 Empty13.12.08 20:53

немој ич да се секираш. И мене ми се има случено 2-3 пати да ми се појави таква циста, и тоа големка, па да ми касни и по 1 недела. Штом пукне одма си добивам. Ништо не е страшно, немаш апсолутно потреба од депресивно расположение
Вратете се на почетокот Go down
marina_m
Матурант
Матурант
marina_m


Female
Број на мислења : 1686
Age : 38
Локација : skopje
Поени : 28824
Registration date : 2008-10-30

Полицистични јајници - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Полицистични јајници   Полицистични јајници - Page 2 Empty13.12.08 21:27

kikic ne se sekiraj i jas pred da ostanam bremena non stop imav takv cisti so so sekoj amenstruacija mi pukaa ne mu se sekiraj ne e nisto strasno
Вратете се на почетокот Go down
nale
Прваче
Прваче
nale


Female
Број на мислења : 103
Age : 48
Локација : Veles
Поени : 28245
Registration date : 2008-12-08

Полицистични јајници - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Полицистични јајници   Полицистични јајници - Page 2 Empty13.12.08 22:20

Се согласувам дека не не ништо страшно, меѓутоа мора да се превземе нешто. Јас на пример пиев контрацепциски таблети и малку од малку се смирија јаниците,некое време не се создаваа цисти
Вратете се на почетокот Go down
hormonce
Матурант
Матурант
hormonce


Female
Број на мислења : 1823
Age : 47
Локација : skopje
Расположение : блесаво!
Поени : 28863
Registration date : 2008-08-31

Полицистични јајници - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Полицистични јајници   Полицистични јајници - Page 2 Empty13.12.08 23:07

Кикич,значи јас треба постојано да бидам депресивна што имам цисти и не добивам.Ајде,не се замарај со тоа,ќе пукне и ќе добиеш.Ај па ти сега викај и пукни,пукни! Немој да сум те видела депресивна,слушаш? Никако!
Вратете се на почетокот Go down
betavitevit
Прваче
Прваче
betavitevit


Female
Број на мислења : 166
Age : 49
Локација : Skopje
Поени : 29104
Registration date : 2008-06-04

Полицистични јајници - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Полицистични јајници   Полицистични јајници - Page 2 Empty15.12.08 10:16

Isto i jas imav cisti pred da ostanam bremena.Genikologot mi davase ili Orgametril ili Primulut-Nor da pijam i koga ke gi ispiev dobivav.
Вратете се на почетокот Go down
Arnaudova Milena
Прваче
Прваче
Arnaudova Milena


Female
Број на мислења : 113
Age : 46
Локација : Skopje
Поени : 28267
Registration date : 2008-12-03

Полицистични јајници - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Полицистични јајници   Полицистични јајници - Page 2 Empty15.12.08 10:30

tanja_simon напиша:
i jas sum so policisticni jajnici sekogas so ureden mesecen ciklus i bez problem zabremeniv
i jas isto taka
Sepak mislam deka kaj policisticni jajnici,cistite se odnadvor i ne
precat na rabotata na jajnicite,vo tolku golema mera,za da ne moze da
izlezat jajce kletki,moite bea kako izbuseni so kursumi,koga gi vidov
posledniot pat,vo juni i mislev deka nikogas nema da zaqbremenam,no
doktorot mi rece deka tie dve raboti nemaat nikakva vrska.A mozebi ima
i poveke vidovi na policisticni jajnici!!!
Вратете се на почетокот Go down
Simona's mom
Полуматурант
Полуматурант
Simona's mom


Female
Број на мислења : 571
Age : 46
Локација : Skopje
Поени : 28828
Registration date : 2008-08-17

Полицистични јајници - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Полицистични јајници   Полицистични јајници - Page 2 Empty15.12.08 20:28

На последниот преглед докторката ми рече дека на десниот јајник имам фоликул пред овулација и уште еден за кој не беше сигурна дали можеби е циста.Малки ме збуни ,мислев дека на ехо доволно јасно се разликуваат..
Вратете се на почетокот Go down
peperutka
Прваче
Прваче
peperutka


Female
Број на мислења : 119
Age : 42
Локација : makedonija
Расположение : kako sakam
Поени : 28675
Registration date : 2008-08-30

Полицистични јајници - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Полицистични јајници   Полицистични јајници - Page 2 Empty15.12.08 21:40

Jas gi pratam folikulite eve veke dva meseca i znam vaka deka ako 14 den folikulot e od 19 do 21 mm ( merilo na ehoto neznam koja merna edinica e ama nema vrska) e dobar i deka ke prsne ke ima izliv odnosno folikulot e dobar za oploduvanje no ako toj den ili prethodnite 2 do 3 dena znaci 11 12 i 13 den e veke pogolem folikulot nad 21 mm e togas ke se pretvori vo cista i ako pak gi pratis 15 i 16 den folikulot ne prsnal a veke dobil golemina nad 21 mm togas sigurno se pretvoril vo cista i ako vidi lekarot deka nema izliv znaci deka nemalo ovulacija odnosno ocekuvaj da kasne ciklusot i toa e toa
Вратете се на почетокот Go down
Simona's mom
Полуматурант
Полуматурант
Simona's mom


Female
Број на мислења : 571
Age : 46
Локација : Skopje
Поени : 28828
Registration date : 2008-08-17

Полицистични јајници - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Полицистични јајници   Полицистични јајници - Page 2 Empty16.12.08 19:19

Благодарам peperutka за објаснувањето.Инаку имам болки баш од таа страна ,али не беше гинекологот сигурна за што се работи ,па дури и ме праша дали имаме близнаци во фамилијата..Е сега кај мене бременост со близнаци и не би се одржала зашто имам дворога матка .Уф ако не престане болката пак ке закажам за преглед..
Вратете се на почетокот Go down
Kikic
Бруцош
Бруцош
Kikic


Female
Број на мислења : 2003
Age : 42
Локација : skopje
Расположение : happppppppyyyyyyyyyy
Поени : 29085
Registration date : 2008-09-29

Полицистични јајници - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Полицистични јајници   Полицистични јајници - Page 2 Empty17.12.08 17:43

Kikic напиша:
Пред малку бев на гинекелог и ми рече дека имам циста малку поголема од што е нормално.Тоа е причината што ми доцни.
Ми рече да не се секирам кога таа ќе пукне ќе добијам.
Во паника сум.Депресивна до максимум
Devojki denes dobiv znaci ne sum trudna se salama znaev deka ne sum .Znaci cistata puknala i jas dobiv.Moeto prasanje e moze pak da mi se pojavi cistata i sto e pricinata za pojavuvanje na istata
Вратете се на почетокот Go down
http://www.glatkovdizajn.com.mk
peperutka
Прваче
Прваче
peperutka


Female
Број на мислења : 119
Age : 42
Локација : makedonija
Расположение : kako sakam
Поени : 28675
Registration date : 2008-08-30

Полицистични јајници - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Полицистични јајници   Полицистични јајници - Page 2 Empty17.12.08 21:01

Cistite se nasledna rabota znaci ako majka ti imala cisti ke imas i ti barem jas imam taka citano i kaj mene slucajot e takov i majka mi i sestra mi imaat policisticni jajnici ama tie imaa redoven ciklus i ne mu smetalo da ostanat bremeni kako mene moeto iskustvo e takvo i taka imam procitano a vo nekoi slucaevi toa e i individualna rabota poradi hormonsko poremetuvanje zatoa sto folikulot zree do odredena faza i koga e potreben hormonot za da prsne toj folikul ima nedostatok od toj hormon i taa prodolzuva da raste ne prska i se oformuva vo cista
Вратете се на почетокот Go down
hormonce
Матурант
Матурант
hormonce


Female
Број на мислења : 1823
Age : 47
Локација : skopje
Расположение : блесаво!
Поени : 28863
Registration date : 2008-08-31

Полицистични јајници - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Полицистични јајници   Полицистични јајници - Page 2 Empty17.12.08 21:04

Те побивам со исказот дека полицистичните јајници се генетски наследни.Мојата мајка немала никаков проблем ниту со цисти,а циклус на 28 дена,јас сум сосема спротивно од тоа.Мене цистите ми настанаа од преголема доза на хормонски терапии уште од рано детство.Сепак ,не се страшни цистите во случајот со Кикич која веќе има 2 деца,значи тие се водени и пукаат.
Значи јас сум од тие со индивидуална работа,
Поздрав,Пеперутка! Ќе истраеме со цистиве више аман,па ќе си имаме и ние дечиња,без нервози
Вратете се на почетокот Go down
radost
Прваче
Прваче
radost


Female
Број на мислења : 326
Age : 43
Локација : Makedonija
Расположение : odlicno
Поени : 28622
Registration date : 2008-10-11

Полицистични јајници - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Полицистични јајници   Полицистични јајници - Page 2 Empty19.12.08 15:04

Хормонче и Пеперутка ви пуштам среќа и ви посакувам успех. Инаку полицистичните јајници почесто се јавуваат кај жени чии што мајки исто така имале полицистични јајници, ама како и секоја „болест“ може да се јават и без претходна семејна историја, а и не мора да се јават кај жени чиишто мајки имале полицистични јајници. Наследувањето е комплексно и не до крај истражено, исто како што не се знае точно кој е причинителот на ПЦОС. А една циста не е исто со полицистични јајници ама ваљда е исто мачно. Само треба да си бидеме позитивни и да не дозволиме тоа да ни го расипува расположението.
Вратете се на почетокот Go down
nale
Прваче
Прваче
nale


Female
Број на мислења : 103
Age : 48
Локација : Veles
Поени : 28245
Registration date : 2008-12-08

Полицистични јајници - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Полицистични јајници   Полицистични јајници - Page 2 Empty20.12.08 23:47

ПЦОС е наследен но и не мора да значи...Друго нешто што сакам да напоменам.Точно е дека ПЦОС се дијагностицира на УЗ и е многу омилена дијагноза на гиниколозиве наши, меѓутоа не треба само врз основа на УЗ да се постави таа дијагноза. Многу се битни и хормоните. Кај ПЦОС Лх е повеќе од 2 пати повисок од Фсх и тука се јавува проблемот со забременувањето. Е сега ме интересира, сите вие кои имате ПЦОС а сте немале проблем со забременување имавте ли хормонални проблеми?
Вратете се на почетокот Go down
Sponsored content





Полицистични јајници - Page 2 Empty
ПишувањеПредмет: Re: Полицистични јајници   Полицистични јајници - Page 2 Empty

Вратете се на почетокот Go down
 
Полицистични јајници
Вратете се на почетокот 
Страна 2 of 8Отиди на страна : Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Next
 Similar topics
-

Permissions in this forum:Не можете да одговарате на темите во форумот
 :: Семејство :: Бременост и планирање семејство-
Отиди до: